achtergrond] Generaal overwoog coup in Zimbabwe Hoe verstandig blijft Turks leger? Ofc DIRECTEUR IAEA OP GENÈVE-CONFERENTIE: Moskou: atoom- Uitgave Brits euthanasieboek opgeschort Tegen Robert Moegabe DDR-invitatie aan Zuazo en Gueiier Schmidt officieel Vier doden bij ontploffing in Zweedse fabriek Staking op komst in San Salvador strategie VS krankzinnig Fransen bedreigd wegens bouw van reactor voor Irak mogen uit Bolivia 3 AUGUSTUS DINSDAG 12 Vachtangov Etalages Arbat Belletje «SB 1980 BINNEN- EN BUITENLAND I omen ever ilib mei leeg is vat sureau kende vonin- )0 wo- (stand blijkt n het at een reente il van totaal e hui- an dit kend. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. Een toene mend gebruik van kernener gie is onze enige hoop om te overleven. Voor de ontwikkel de landen is het de enige ma nier om hun welvaart op peil te houden, voor de ontwikke lingslanden de enige manier om economische vooruitgang te boeken. ^oud begin ebben utinel j-iizrfc' mort- Igenfl in op zestig ston- maar pos" aims I (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) ont- i 10 het it is dat ver- igen hui slijk de nk in schel- voor Walls gaf dat gisteren toe in een inter view met een Brits omroepstation. Hij vertelde ook dat hij in februari van dit jaar aan de Britse premier Thatcher heeft gevraagd de toen net in Zimbabwe gehou den verkiezingen van „nul en generlei waarde” te verklaren. Die verkiezingen werden een overwinning voor Zimbabwes huidige premier, Robert Moegabe. Volgens Walls heeft Thatcher opzijn (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM. Bij een ontploffing in een chemische fabriek in de Zweedse ha venstad Helsingborg zijn gisteren vier werknemers omgekomen. De vier slacht offers waren aan het werk in een van de gebouwen van het fabriekscomplex toen een buiten geparkeerde tankauto bij het vullen met fosfaatpoeder ontplofte. Door de explosie stortte een muur van het ge bouw in en werden de vier bedolven. Een vijfde man raakte gewond. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse vereniging voor vrijwillige euthanasie Exit heeft de uitga ve van een omstreden boekje over zelfdo ding opgeschort. In het boekje zouden pijnloze en doeltreffende methodes voor zelfdoding worden aangegeven. De opschorting volgt op de bekendma king van de Britse justitie dat een onder zoek is begonnen naar een verband tussen de activiteiten van de vereniging en enke le gevallen van zelfdoding. Hulp bij zelf doding kan in Groot-Brittannië met maxi maal 14 jaar gevangenisstraf worden be straft. verzoek niet gereageerd, maar Britse re geringsfunctionarissen hebben laten we ten dat premier Thatcher Walls monde ling heeft laten meedelen dat ze er geen behoefte aan had zijn verzoek in te wil ligen. Men zal de komende vier weken nagaan, wat het verdrag heeft bijgedragen aan de niet-verspreiding van kernwapens. Mor- Ecklund zei gisteren, dat er op dit mo ment naar schatting 50.000 kernwapens zijn. Als men dit vergelijkt met de conven tionele springstof TNT, betekent dit dat er voor ieder mens op aarde drie ton TNT is. slachting te duwen,” aldus TABS. Het persbureau voegt daaraan toe, dat deze „idiote stappen van de regering-Carter” overigens eigenlijk niets nieuws zijn. „President Truman van de VS dreigde al in 1952 met atoomaanvallen op beperkte schaal, en nu wordt deze waanzinnige plannen nieuw leven ingeblazen.” De Amerikaanse minister van Defen sie Brown noemde de verandering in de nucleaire strategie gisteren „geen breuk met het verleden maar een evolutionaire ontwikkeling”. De VS staan nog steeds op het standpunt dat een kernoorlog een ondenkbare catastrofe is, aldus Brown. Het Falk Plan van Moskou vermeldde de Ulica Vachtangova niet. Zou hij zijn afgebroken, ten bate van de nieuwbouw? Tien jaar geleden was de Vachtangov- straat, hoe klein ook, in zeker opzicht wereldberoemd. Andrej Amalrik placht namelijk elk boek en elk stuk dat hij schreef en vervolgens buiten voorkennis van de Sowjetcensuur in het Westen uit gaf, van zijn adres te voorzien: Vachtan- govstraat, huis nr. 5. woning nr. 5. Dan wisten ze waar ze hem zoeken moesten, zowel zijn vijanden als zijn vrienden. In februari 1970 hebben mijn vrouw en ik de Amalriks (Andrej en Gjoezelj) in de Vach- tangovstraat opgezocht, mede om hem het eerste exemplaar in het Russisch van zijn geruchtmakende essay „Haalt de Sowjet- Unie 1984?” te overhandigen. En omdat een misdadiger altijd terug gaat naar de plaats van zijn misdrijf, besloot ik op een avond te gaan kijken of de Vachtangov- straat nog bestond, of dat hij, zoals het Falk Plan suggereerde, met de grond ge lijk was gemaakt. komen nderd. ld een appeld plicht. 1 moe- zekere imen. ;en die loet in /er de bedoe- ie los- Lidia Gueiier heeft volgens de minister van Frankrijk een inreisvisum gekregen en „zou elk moment kunnen vertrekken”. Ook Zuazo zou volgens hem een vrijgelei de voor het verlaten van Bolivia kunnen krijgen als hij daarom zou vragen. Zuazo zou zich volgens hem in een ambassade in Bolivia hebben verscholen. ha len, uur lakt gen ngs zijn van isatie van don- Uni- nder- 0.000 nder- mdat niet :ao- Rot- de ster, /en- ?he- op een vak Ver- 27 van de sids- ffKH- inis- ege- een idrijf rker- :ing" mge- ge- take- ge- k en ïllen kor- nsu- Lek- leeft rden i. Als reden voor zijn verzoek noemde generaal Walls dat „iedere Afrikaanse lei der intimideert door middel van zijn aan hangers, en die van Moegabe waren ver domd beter dan die van wie dan ook”. Tijdens een bezoek aan Sri Lanka heeft secretaris-generaal Ramphal van het Ge menebest kritiek op Walls geleverd. „Wall’s verklaring bewijst hoe sterk de druk was om de wensen van het Zimbab- wese volk te frustreren, en hoe groot de noodzaak is de vrijheid van Zimbabwe te garanderen”, aldus Ramphal. door Nico Scheepmaker V vend niet tegen hun taak opgewassen blijken te zijn. En die politici wekken niet bepaald de indruk de zaken onder controle te heb ben. De twee grote partijen, de conserva tieve Gerechtigheidspartij van premier Demirel en de Republikeinse Volkspar tij van oppositieleider Ecevit, maken el kaar bij voortduring uit voor alles wat slecht is en de regering Demirel kon vorige maand slechts in het zadel blijven dankzij de steun van de zeer reactionai re Partij van Nationale Redding. Wat de precieze prijs voor die steun is, is niet bekend. Wel lekte uit dat de leider van de Partij van Nationale Redding, Embar- kan, van premier Demirel toestemming heeft gekregen voor het houden van religieuze diensten in de Aya Sofia. Deze eerste basiliek van het Byzantijnse ka tholicisme werd in 1453 een moskee om in 1930 door Kemal Atatürk, de grond legger van de moderne Turkse staat, te worden veranderd in een museum. De concessie die Embarkan nu van Demirel heeft weten los te krijgen heeft enorme symbolische waarde: feitelijk gaat het om het opzij schuiven van vijftig jaar „Kemalisme”. Behalve politiek staat het er ook eco nomisch met de Turken niet best voor. Op een beroepsbevolking van 16 tot 17 miljoen personen zijn er tussen de 4 en 5 PARIJS (AFP). In Frankrijk zijn vijf firma’s, die betrokken zijn bij de bouw van een kerncentrale die bestemd is voor Irak, gisteren bedreigd met acties als zij hun werkzaamheden niet staken. De algemeen directeur van een van de firma’s verklaarde gebeld te zijn door een Comité ter Verdediging van de Islamiti sche Revolutie. Zo wordt de omwenteling in Iran doorgaans aangeduid. De man aan de andere kant van de lijn had gezegd: „Als u doorgaat met de constructie van atoomwapens, zal dat u en uw personeels leden in het ongeluk storten”. Hij herin nerde aan de vernieling, in april vorig jaar, van het hart van de reactor die voor Irak bedoeld was. Deze aanslag was ver richt in de buurt van Marseille. De samenwerking tussen Frankrijk en Irak bij de bouw van een kerncentrale (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. Naar schatting 500.000 Salvadorianen zullen deelnemen aan de algemene staking die het Revoluti onaire Democratische Front (FDR), waar in alle oppositiebewegingen zijn verenigd, van morgen tot vrijdag heeft uitgeroepen. De regering heeft intussen de Nationale Garde in staat van paraatheid gebracht. Bij twee stakingen eerder dit jaar kwa men minstens tachtig mensen om het leven. In San Salvador is de correspondent van het Amerikaanse persbureau Associ ated Press zondagmorgen het doelwit ge weest van een moordaanslag. Acht pis toolschoten misten echter doel. Het poli tieke geweld in San Salvador heeft inmid dels aan drie journalisten het leven ge kost. Vrijdag kwam de Mexicaanse jour nalist Ignacio Rodriguez door schoten om het leven. Uit San Salvador werden gisteren ver der zeker 35 politieke moorden gemeld. Linkse guerrillastrijders hebben hun acti viteiten opgevoerd in verband met de ko mende algemene staking. Van die oude sfeer viel om twaalf uur ’s avonds niets meer te bespeuren. Er lie pen maar weinig mensen op straat, en de etalages hebben sinds het Sowjet-bewind een face-lift ondergaan die ze onpersoon lijk en ook schier onherkenbaar heeft gemaakt. Vaak valt alleen uit de grote (overdag nooit brandende) neonletters bo ven de ruiten op te maken of men met een PARIKMACHERSKAJA (kapper), een REMONT OBOEVI (schoenmaker) of een PRODOEKTY (levensmiddelenwinkel) te doen heeft. Vitragegordijnen verhinderen vaak dat je kunt zien wat zich daarbinnen afspeelt, de etalages beperken zich in het gunstigste geval tot wat bijpassende foto’s of een stapel blikjes of lege dozen. Zo levendig als de Arbat vroeger moet zijn geweest, zo doods is hij tegenwoordig. MONTEVIDEO (DPA-AFP). Hernan Siles Zuazo, die de Boliviaanse verkiezin gen van 29 juni won doch moest onderdui ken vanwege de staatsgreep, en de inte- rimpresidente Lidia Gueiier, die als ge volg van deze militaire staatsgreep op 17 juli ten val werd gebracht, kunnen het land verlaten. Dit bleek vannacht uit de woorden van de Boliviaanse minister van Buitenlandse Zaken, generaal Javier Cer- ruto Calderon, die zich voor het bijwonen van een conferentie van Latijnsameri- kaanse ministers van Buitenlandse zaken in Uruguay bevond. voor Bagdad heeft al vaker kritiek opge roepen. Met name Israel wees de regering in Parijs erop dat Irak met de proefreac tor en de voor het functioneren ervan noodzakelijke levering van hoogverrijkt uranium het vermogen verwerft om een atoombom te construeren. Frankrijk heeft daartegen ingebracht dat Irak er mee akkoord is gegaan zich volledig te onderwerpen aan de controle door de Internationale Commissie voor Atoome nergie. Ik begon bij Hotel Praga, op het Arbat- plein, waar Amalrik in 1970 van zijn ar moedje een chocoladetaart had gekocht om ons tweede bezoek luister bij te zetten. Hij had de taart in de doos rechtop tussen de dubbele ramen geklemd bij gebrek aan een koelkast, vertrouwend op de tempera tuur buiten, die ongeveer dertig graden onder nul was toen. Daarna liep ik de Arbat af, of beter: we liepen de Arbat af, Sacha en ik, want ook hij wou nu die Vachtangovstraat wel eens zien, die dank zij Amalrik de eerste Moskouse straat was waarvan hij de naam kende. De Arbat is wellicht de meestbezongen straat van Moskou. Niet omdat op de Arbat de brand begon in 1943, die bijna heel Moskou in de as legde, niet omdat de deftige houten huizen in 1812 bij een nieuwe brand te gronde gingen, niet omdat de grootste Russische dichter Alexander Poesjkin er op nummer 53 woonde, maar omdat het vanaf de tweede helft van de 19e eeuw Moskou’s belangrijkste winkelstraat was. Het non-proliferatieverdrag is in maart 1970 in werking getreden. De 110 landen die het inmiddels hebben ondertekend hebben beloofd dat zij, voor zover zij kernwapens hebben, die niet aan andere landen zullen geven of hulp zullen verle nen bij het produceren van kernwapens. De niet-kernwapenlanden die het verdrag hebben ondertekend, hebben beloofd geen kernwapens te produceren of te kopen. BONN-MOSKOU. De Oostduitse par tijleider en president Erich Honecker heeft gisteren de Westduitse bondskanse lier Helmut Schmidt officieel uitgenodigd op 28 en 29 augustus een bezoek aan de DDR te brengen. De bijeenkomst wordt gehouden aan het Werbelliner Meer ten noorden van Berlijn. Gisteren heeft Honecker op de Krim gesproken met de Russische partijleider Leonid Brezjnjev. Hoewel in het officiële bericht over de bijeenkomst niets werd gezegd over de verhouding tussen Oost en West-Duitsland twijfelen waarnemers er niet aan dat dit een belangrijk onder werp van gesprek is geweest. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren gemeld dat de Westduitse inspan ningen ten behoeve van de' ontspanning tussen Oost en West volgens partijleider Brezjnjev en premier Kosigin „de beslis sende factor voor stabiliteit in Europa” zijn. In verband met de tiende verjaardag van het Russisch-Westduitse verdrag heb ben de Russische leiders een boodschap gestuurd aan de Westduitse president Carstens en bondskanselier Schmidt. De Britse onderminister van Buiten landse Zaken Douglas Hurt zei dat over de zaak van de nieuwe strategie „nauw contact” is geweest tussen de VS en Groot-Brittannië. Volgens Hurt heeft de strategie het voordeel dat ze talloze men senlevens spaart. Intussen brengen hoge functiona rissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken minister Mus- kie van dit departement op de hoogte van de precieze Inhoud van de nieuwe strategie. Zowals bekend maakte Was hington de nieuwe strategie vorige week bekend, zonder dat Muskie van tevoren op de hoogte was gesteld. Volgens het Witte Huis is dat „een abuis” geweest. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De onlangs afgetreden Zimbabwese opperbevelhebber, gene raal Peter Walls, heeft ernstig overwogen deel te nemen aan een staatsgreep om het aan de macht komen van Robert Moegabe te voorkomen. De Oostduitse partijleider en president Erich Honecker (rechts) ontmoette gisteren op de Krim zijn Russische collega Brez/n/ev De komende ontmoeting tussen Honecker en bondskanselier Schmidt van West-Duitsland was daarbij ongetwijfeld een belangrijk onderwerp van gesprek. miljoen werklozen. De inflatie ligt boven de 100 procent en bedroeg in februari van dit jaar zelfs 133 procent. De Ameri kanen hebben steeds geweigerd Turkije als de zieke man van het Westen te beschouwen en de westerse pers meldde de afgelopen tijd dat het met de Turksp economie weer iets beter ging. Die opti mistische geluiden werden begin vorige week echter gelogenstraft toen bleek dat de Turkse handelsbalans in de eerste zes maanden van 1980 een nog groter tekort vertoonde dan in de eerste helft van vorig jaar al het geval was. Om te voorkomen dat de Turkse eco nomie volledig instort zijn grote hulpbe- dragen uit het Westen noodzakelijk. In mei van dit jaar verstrekte het Internati onale Monetaire Fonds een krediet van 3 miljard gulden, terwijl de westerse indu strielanden, verenigd in de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) een maand eerder al 2 miljard gulden ter beschikking stel den. Nederland nam daarvan ruim veer tig miljoen gulden voor zijn rekening. Weliswaar is vorige maand enige vertra ging gekomen in de besprekingen die in Parijs worden gevoerd over de internati onale reddingsoperatie ten behoeve van Turkije, maar het is niet aannemelijk dat die onderhandelingen stuk zullen lopen. Daarmee zou het Westen zich ge voelig in de eigen vingers snijden. Dit zei Sigvard A. Ecklund, de direc- teur-generaal van het Internationaal Atoomagentschap (IAEA), gisteren in Ge nève bjj de opening van de tweede toet singsconferentie van het non-proliferatie- yerdrag, dat de verspreiding van kernwa pens moet tegengaan. Evenals Ecklund legde ook VN-secreta- ris-generaal Waldheim er de nadruk op, dat non-proliferatie niet mag leiden tot een vertraging van de ontwikkeling van Jiet vreedzaam gebruik van kernenergie. „Het principe van de gelijkheid van soeve reine staten betekent dat alle landen in de gelegenheid moeten worden gesteld, toe gang te hebben tot en voordeel te trekken niefs^ nucleaire technologie, aldus Waldheim Volgens het Russische persbureau TASS komt die strategie neer op het dreigement Russische militaire bases in één keer en gelijktijdig uit te schakelen. Vorige week maakten de VS bekend dat bij een eventuele atoomaanval door de VS voortaan de nadruk zal komen te liggen op militair-industriële complexen in plaats van civiele doelen, zoals steden. „Alleen krankzinnige militaristen kun nen zulke plannen bedenken en goed keuren. Ze hebben alle contact met de realiteit verlorep en voor hun imperialis tische streven zijn ze bereid de wereld in de afgrond van een algemene nucleaire MOSKOU. De Sovjet-unie heeft gisteren de nieuwe Ameri kaanse strategie voor nucleaire oor log op beperkte schaal „bloeddor stig en krankzinnig” genoemd. Aha, daar was de telefooncel waarin Anne, tien jaar geleden nog niet mijn vrouw maar nu wel, in haar opzienbaren de westerse maxi-jas zogenaamd even had staan telefoneren, terwijl ik, minder on-Russisch gekleed, om de hoek had ver kend of de weg naar Amalriks huis vrij van obstakels was: geen postende militia voor de deur, of een dergelijke calamiteit. Ik raakte nu, tien jaar later, fetisjist die ik ben, de deur van de telefooncel even aan waarin zij tenslotte enkele minuten had doorgebracht, en sloeg daarna de hoek om naar de Vachtangovstraat. Ja hoor, dat was hem nog helemaal! Het ziekenhuisje aan de overkant, en op num mer 5 nog steeds die deur die naar een rij openbare wc’s voerde. Hoe verbijsterd waren we in 1970 niet geweest, toen we met kloppend hart de deur van nr. 5 openstieten, denkend het huis te betreden waar de Amalriks woonden, en toen bij een toiletjuffrouw terechtkwamen! We moesten de deur ernaast hebben, ook nu weer. Binnen bleek niets te zijn veran derd. We slopen twee trappen op, en ston den voor de historische deur van apparte ment nr. 5. Verdomd, daar zat nog steeds dat aparte belletje, dat Andrej en Gjoezelj voor zichzelf hadden aangebracht! Hun naam stond er toen ook bij, op een kaart je, wat toen, en nu ook nog, een grote uitzondering was. Toch stond er ook nu weer een naam bij: Antipova, in zeker opzicht ook weer een literatuur-histori- sche naam. Lara, de vrouwelijke hoofd persoon in Pasternaks „Dokter Zjivago”, heette door haar huwelijk met Antipov alias Streljnikov immers ook Antipova! Een andere kaart bevatte alleen de vijf achternamen van vrouwen alle eindigend op een -a’. Was het, een vrouwenclub ge worden? Daar stonden we nu. Ik stak een Mentos in m’n mond toen Sacha voorstelde aan te bellen bij Antipova, net te doen alsof we niet wisten dat de Amalriks al jaren in het Westen waren, en te vragen of Andrej Amalrik hier woonde. Blijkbaar overmand door emoties, maar het kan ook zijn dat ik me in de Mentos verslikte, kreeg ik toen een geweldige hoestbui, die mooi weergalmde in het trappehuis. Haas tig, van onszelf geschrokken, repten we ons weer naar buiten... in een boodschap aan de conferentie. Eck lund en Waldheim zijn het er over eens, dat dit vreedzaam gebruik van kernener gie echter geen wegbereider mag zijn voor de verspreiding van kernwapens. Waldheim zei verder ervan overtuigd te zijn dat alle delegaties op de conferentie het gezamenlijk verlangen hebben ervoor te zorgen dat het non-proliferatieverdrag door zoveel mogelijk landen wordt geac cepteerd. Turkije vormt door zijn ligging een van de hoekstenen van de westerse mili taire verdediging. De Turkse rol binnen de NAVO is nog aanzienlijk belangrijker geworden na de machtswisseling in Iran en de bezetting van Afghanistan door de Sovjet-Unie. De Turken hebben de NAVO-partners dan ook zeer aan zich verplicht door in maart van dit jaar het akkoord over de NAVO-basis in hun land met vijf jaar te verlengen. Niet voor niets hebben de Amerikanen het embar go op wapenleveranties aan Ankara, dat gold sinds de Turkse interventie op Cy prus, opgeheven. En dat brengt ons te rug bij de rol van het Turkse leger. Velen vrezen zoals gezegd, dat de mili tairen de macht naar zich toe zullen trekken, wanneer de politici niet in staat blijken ’s lands moeilijkheden op te los sen. Het is echter zeer de vraag of het zover zal komen. In een interview met een aantal vooraanstaande Westeurope- se kranten maakte een van Turkijes machtigste industriëlen, Vehbi Koe, dui delijk hoe belangrijk het voor zijn land is om toe te treden tot de Europese Gemeenschap. De EG van haar kant zal echter, zoals de zaken er nu bijstaan, nimmer een door militairen geregeerd Turkije in haar midden aanvaarden. Het zou daarom van het Turkse leger uiterst onverstandig zijn om de staatsmacht formeel van het burgerbewind over te nemen. Welbeschouwd is het bovendien maar de vraag of gezien de rol die het leger in grote delen van het land speelt de militairen nu al niet een zeer groot deel van de feitelijke macht in handen hebben. scha- anlei- i tele- iaand mver- leling 3 On at de rg te er de ndin- foon- s van trijfël gen zal minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken het Nederlandse standpunt toelichten. In Nederlandse de- legatiekringen is men overigens niet erg optimistisch over het welslagen van de conferentie. Gewezen wordt op het feit dat sinds de eerste toetsingsconferentie in 1975 weinig concrete resultaten zijn geboekt. (Door Ronald Frisart) De burgeroorlog in Turkije is niet uitgebroken, maar heeft langzaam bezit genomen van het land. Dat proces is nu al een jaar of tien aan de gang en momenteel is iedereen het er wel over eens dat er inderdaad sprake is van een soort van burgeroorlog. Eind vorige week bereikte die een nieuw hoogtepunt. In de stad Adana veroordeelde een militair tribunaal 22 mensen ter dood wegens deelname aan de bloedige rellen die in decembér 1978 in Kahramanmaras, in het oosten van het land, plaatsvonden. Het proces dat vorige week ten einde liep, was het grootste uit de Turkse geschiedenis. In totaal stonden 900 mensen terecht. Het politieke geweld, dat in Turkije al jaren woedt, beperkte zich aanvankelijk tot de universiteiten. Later verspreidde het zich over het hele land en de laatste tijd richt het zich vooral op politieke en sociale kopstukken. Grote beroering ontstond nog geen maand geleden toen oud-premier Nihat Erim werd doodge schoten, terwijl tienduizenden arbeiders het werk neerlegden toen de populaire vakbondsleider Kemal Turkler, drie da gen na de aanslag op Erim, werd ver moord. Om het politieke geweld te bestrijden is de uitzonderingstoestand uitgeroepen in 20 van de 67 provincies meer dan de helft van de Turkse bevolking valt onder de uitzonderingsmaatregelen. Het leger heeft zich echter nog niet zoals eerder in 1961 en 1971 laten verleiden tot het plegen van een staatsgreep. Wel hebben de militairen dreigend laten weten dat ze zullen ingrijpen wanneer de politici blij- hoop op overleven” Kernenergie enige

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3