Met kunstmarkt, muziek, theater, poëzie, film en kinderattracties Velserbeek Festival wegens succes geprolongeerd groot Herhuisvesting bureau voorlichting n noodzakelijk voor optimale funktie Gaslucht bij reparatie leiding Democraten kritisch over inspraaknota <1 E wO 1st en t i» ill I ]|j| I te* --T' I 5 DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980 IJMOND Concerten INFORMATIECENTRUM MET MULTIFUNCTIONEEL GEBRUIK t I (Van een onzer verslaggevers) VVV Inspraak A L MOEIZAME TOTSTANDKOMING in heit Programma Kunstmarkt Functie VELSEN. Het huidige bu reau voorlichting van de gemeen te functioneert onvoldoende. In een notitie over een uitlegwinkel of informatiecentrum pleit het college van B. en W. voor herhuis vesting van het bureau. Drempel vrees bij de burgers is volgens het college de belangrijkste oorzaak van het geringe aantal mensen dat de afdeling voorlichting be zoekt, die thans gevestigd is in het gemeentehuis. Centraliseren (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Muziek, theater, beeldende kunst, poppenkast, poëzie, en film vormen de ingre diënten voor het tweede Velser beek Festival, dat zich op 29, 30 en 31 augustus gaat afspelen in en om de muziektent in park Velserbeek. ML (Van een onzer verslaggevers) 1 VELSEN. „Tijdens de begro tingsbehandeling in november hebben we geen motie betreffen de een inspraakprocedure aange houden, omdat de gemeente een discussienota over dit onderwerp Voorbereidde. Dit wekte bij ons énige verwachting. We zijn daar óm teleurgesteld in het mager re sultaat”, aldus mevrouw C. C. Maes (D’66). Li Bi met concerten door het A-or- S E& Het gemeentelijke informatiebureau in Zaanstad dat meer publieksgericht is 10 d) ter vai Jwe ar posta close enoem word egerini e wen: rrplich n lid ti sns di veigerl >rdt, ii iigd in p niet i slap Uitgangspunt bij het samenstellen van het Festivalprogramma is niet alleen ge weest het bereiken van een zo groot mogelijk publiek. Kwaliteits overwegingen hebben bij de keuze voor op gestaan, of, om met de woordvoer ders van de Toer-In Commissie te spre ken, „het gaat om het produkt, niet om de commercie”. Uiteraard hoopt men belang nastreven kunnen volgens Schilt- meyer beter lid worden van een politieke partij. De partijen behartigen de politieke belangen van de kiezers. Toch kunnen de partijen in de visie van de PvdA-woord- voerder de belangen niet voldoende dek ken. Er moet daarom ruimte voor de bur ger zijn om zijn stem te laten horen. In spraak moet volgens Schiltmeyer de kloof tussen burgers en bestuurders verkleinen. Behalve in die tent en in de vaste muziektent van Velserbeek speelt een deel van het Festivalprogramma zich in de openlucht af. In tegenstelling tót vo rig jaar komt er geen officiële opening: zonder verder vertoon blaast Ronald Snijders’ „Black Straight Musci” het tweede Velserbeek Festival op vrijdag 29 augustus om 20.30 uur aan vanuit de muziektent. Om 21 uur volgt een optre den van Perspekt met de theatervoor stelling „Spin and Marty”, om 22.30 uur afgewisseld met het optreden van een viertal poëten onder leiding van Christi aan Maat. Tevens zijn dan twee perfor mances te bewonderen. Ook om 22.30 uur begint het actuele jazz-ensemble van Ronald Snijders aan z’n tweede set, waarbij ingespeeld zal worden op onder meer de verlangens van het publiek. Zodra het donker wordt gaat elders in het park de openluchtbio scoop draaien. Verantwoordelijk voor de filmkeuze (waarschijnlijk slapsticks) is de technische theaterwerkgroep Per spekt. Zaterdag 30 augustus staat het Festi val in het teken van de kunstmarkt. Mr. G. A. Schoonkind (VVD): georgani seerd wantrouwen. Het avondprogramma wordt om 20 uur ingeluid met een performance van de Pool Piotr Olszanski. Om 21 uur speelt in de muziektent de landelijk be kende formatie „Phoney and the Hard core”, om 23 uur gevolgd door een optre den van de nieuwe Velser band „Dixo Wankers”. Na het invallen van de duis ternis gaat ook zaterdagavond de open luchtbioscoop van Perspekt weer van start. Op het nog steeds met de speelobjec- ten van Air Design opgevrolijkte terrein, waarop ook de informatiekramen zijn blijven staan, opent zondagmorgen de Hoogovens Harmonie de laatste Festi- behoefte kan voorzien. Voor we weer iets gaan doen is het zinvol ons te bezinnen of de voorziening goed wordt geëtaleerd. Voor ir. G. A. Schoonkind was de notitie Het college is ervan uitgegaan dat een informatiewinkel sterker publieksgericht werkzaam moet zijn. De winkel zou cen traal gelegen moeten zijn. In de notitie De samenstellers hebben gebruik ge maakt van een enquête onder 18 gemeen ten, die de gemeente Apeldoorn in 1978 verrichtte. Uit de enquête blijkt dat bur gers met name vragen hebben met betrek king tot huisvesting. Voorts zijn volgens de enquête vragen te verwachten op soci- aal-maatschappelijk terrein. In de notitie wordt onderscheid ge maakt tussen de behoefte van de burgers aan informatie over allerhande gemeente lijke aangelegenheden en de behoefte van de gemeente om opening van zaken te geven over heel het bestuurlijk handelen. 20.000 geraamde kosten van het festi val) wordt het park voorzien van feest verlichting en elektrische voorzieningen ten behoeve van de optredende groepen. Nieuwbouw voor dit speciale doel is te kostbaar. Als tijdelijke oplossing wordt gedacht aan herhuisvesting binnen het gemeentehuis, bijvoorbeeld in de voorma lige fietsenstalling aan de westzijde van het gebouw. Als bestuurslid van de VW nam de heer J. Stillebroer voor de aanvang van de vergadering het woord en deed een hand reiking naar de gemeente om de VW en het voorlichtingsbureau onder één dak te brengen. In de notitie wordt gewezen op mogelijke verstrengeling van taken in ge val van samenwerking met de VW. Het huidige gebouwtje van de VW is te klein. Ook dit jaar weer het onbe twiste middel punt van het Vel serbeek Festival: de jaarlijkse Vel ser Kunstmarkt, die eind augus tus voor de tweede maal in park Velserbeek zal worden ge houden. In de notitie wordt een winkelpand aan de Lange Nieuwstraat, waar de schoolbi bliotheek is gevestigd, als ideaal maar niet haalbaar geacht. De centrale bibliotheek, die bij nieuwbouw vrij komt, biedt meer mogelijkheden. id) 'an Am met di idolaats sar ruin bij he i betaal zijn ze s nog o| in gen nullen dj Sa- auto- dseur dat Mid- itie is is. ■raad, r het iropa voor- e ne- irkie- 10 15 )0 '0 10 10 lissie n de het ienst i aan i Pa- n de kno- W. N. Koopman (CDA) zette vraagte kens bij dit argument van het college in de commissie algemene zaken, waar deze no titie maandag ter discussie stond. „We zijn al zoveel jaren met het bureau voorlich ting bezig. Waarom heeft het in al die tijd niet voldoende mensen naar zich toe kun nen trekken. Wat is er méér gaande dan alleen een ongelukkig gekozen vestiging? Er is een behoefte aan informatie bij de burgers en er is een apparaat, dat in deze We moeten de informatie niet centralise ren. Een informatiewinkel moet een ver wijzende functie hebben”, aldus de WD- woordvoerder. Het besluit dit jaar weer tot een sa mensmelting van de Velser kunstmarkt met allerhande andere kunstuitingen te komen is volgens Van Zonderen en De Goede mede genomen op basis van het feit dat Velsen een gezellig centrum mist. Ook speelt de behoefte van de verschillende culturele instanties een rol (Witte Tejater, Stichting Theater en Muziek Velsen, Felison, Kreativiteits- centrum IJmond) om aan de vooravond van het nieuwe uitgaansseizoen een ge centraliseerd en zo breed mogelijk overzicht te bieden van welke culturele genres straks in Velsen aan bod komen. Het college wil middels het bureau voor lichting mogelijkheden scheppen om het beleid doorzichtiger te maken. Een inten sief voorlichtingsbeleid is een voorwaarde voor inspraak. Het college beveelt dan ook aan een inspraakmedewerker aan het bureau toe te voegen. C. C. Maes (D’66) onderstreepte de noodzaak van goede voorlichting en informatie in verband met de inspraak van de burgers. Dat het Velserbeek Festival dit jaar een vervolg krijgt, betekent volgens de Toer-In Commissie bij monde van de woordvoerders Dirk van Zonderen en Bram de Goede nog niet, dat in Velsen een nieuwe traditie is geboren. Beiden zouden het een slechte zaak vinden, een éénmaal succesvol verlopen evenement meteen maar tot een vaste traditie te verheffen. Het kan daarom best zijn dat er in de toekomst weer alleen een kunst markt, of weer een Velserbeek Festival maar dan lös van de jaarlijkse kunst markt wordt gehouden. wel het ongedacht grote bezoekersaan tal van vorig jaar op z’n minst te evena ren. Daarop vooruitlopend heeft men een nog grotere tent dan in ’79 afge huurd, die om niet van de weersom standigheden afhankelijk te zijn ge durende de gehele culturele manifesta tie in het park blijft staan. Van 11 tot 17 uur tonen zestig kunste naars uit de regio Kennemerland en wijde omgeving hun werk. Temidden van de in cirkelvorm opgestelde kra men komen enkele inforamtiestands te staan van onder meer het Witte Tejater, Felison, de Stichting Theater en Muziek Velsen, de amateur-schildersvereniging Terpen Tijn en het Kreativiteitscen- trum IJmond. Het Kreativiteitscen- trum bemant zelfs drie kramen, waarin aan kinderen en volwassenen gelegen heid wordt geboden, zelf creatief aan de slag te gaan. De kunstmarkt wordt op geluisterd met optredens van de jazz- groep „De Vijf’ (15 uur, muziektent), poppenkastvoorstellingen (14 en 16 uur, algemene tent) terwijl de kinderen voorts naar hartelust kunnen springen en klauteren op de kleurige opblaasba re speelobjecten van Air Design. aanleiding in te gaan op de functie van een voorlichtingsbureau. „Een bureau kan self-supporting zijn en alle informatie in huis hebben. In dat geval maken we een doublure omdat de afzonderlijke diensten zelf voorzien in specifieke voorlichting, zoals het geven van informatie over uitke ringen door de sociale dienst of over dak kapellen door bouw- en woningtoezicht. Langzamerhand groeide een ongeorgani seerd wantrouwen in de politiek. We zijn nu bezig met het mogelijk maken van georganiseerd wantrouwen, terwijl we moeten komen tot georganiseerd vertrou wen”, aldus Schoonkind. Burgemeester Molendijk sprak zijn on vrede uit over de totstandkoming van de discussienota. Door de samenwerking met de Stisa kwamen steeds nieuwe ele menten aan het licht waarover rugge spraak gehouden moest worden en der halve de tijdslimiet werd overschreven. ‘t VOOI I over, Is een ils ex. net de bezig Qua programmatische opzet wijkt de tweede editie van het Festival niet veel af van vorig jaar. De driedaagse cultu rele manifestatie is ook ditmaal opge bouwd rond de jaarlijkse Velser kunst markt, welke sfeervolle presentatie van beeldende kunst wordt gecombineerd met tal van andere culturele evene menten. Wel heeft de organiserende Toer-In Commissie Velsen het (experimentele) Festivalschema op grond van de vorig jaar opgedane ervaringen her en der aangepast. Die aanpassingen komen in hoofdzaak neer op een verruiming van het aanbod. Zo wordt in het komende Festival ook aandacht besteed aan de poëzie, worden er zogenoemde perfor mances gehouden en valt er eveneens voor de kinderen meer te beleven. Ver der zijn de tijdstippen waarop de pop groepen optreden vervroegd, zodat ook jongeren die bijtijds thuis moeten zijn de concerten tot het einde toe kunnen bijwonen. Tevens beoogt men met deze ingreep geluidsoverlast voor de omwo nenden van het Festivalterrein zoveel mogelijk te voorkomen. Ir. G. A. Schoonkind (VVD) toonde eni ge scepsis ten aanzien van de noodzaak van inspraak: „Vroeger was er een onge organiseerd vertrouwen in het bestuur. wel degelijk verder gaat dan wettelijk verplicht is. Hij wees in dit verband op de stelling dat geen enkel gemeentelijk be leidsterrein bij voorbaat is uitgezonderd van inspraak. Volgens de burgemeester is deze formulering de beste garantie voor zo’n breed mogelijke inspraak. worden Plein 1945, de Lange Nieuwstraat, het Marktplein en de Kennemerlaan genoemd. .J- Na een inspraakprocedure is volgens de richtlijnen van de discussienota geen be roep meer mogelijk. Als eenmaal een be slissing is genomen is de discussie afge rond. De commissieleden onderstreepten de richtlijnen in de nota, die aangeven dat vooraf duidelijk is wat de burgers van inspraak kunnen verwachten en waar over ingesproken kan worden. valdag kest en de Big Band. Om 14 en 16 uur speelt in de muziektent. „Mr. Slim Won derland Steelband” met tegelijkertijd in de algemene tent poppenkast- en thea tervoorstellingen. Het festival wordt om 14.30 en 16 uur beëindigd met optredens door de nieuwe straattheatergroep Castra. Gedurende het gehele festival zijn op het terrein CJP-paspoorten verkrijg baar, terwijl er ook de nodige horeca- voorzieningen te vinden zijn. Zo is de theeschenkerij van Velserbeek geopend en wordt er bij de muziektent een bruin café plus terras ingericht. Dankzij de medewerking van de gemeenten Velsen (samen met de Culturele Raad Noord- holland ook goed voor de op circa Velserbeek kan heel wat regen ver stouwen zonder in een modderpoel te veranderen: mochten de weersomstan digheden tegenzitten, dan hopen de or ganisatoren het festivalprogramma toch vrijwel compleet af te kunnen wer ken. Het volledige programma van het tweede Velserbeek Festival is vanaf een week tevoren verkrijgbaar bij het cultureel centrum aan het Moerberg- plantsoen, bij de bibliotheekvestigin- gen, de WV, het stadhuis en vanaf de opening ook op het festivalterrein. Alle partijen benadrukten de verant woordelijkheid van de gekozen be stuurders. Zij alleen kunnen, aldus de woordvoerders, de verantwoording dra gen voor de uiteindelijke beslissing. In sprekers hebben alleen invloed op de be sluitvorming. Het trottoir in de Lange Nieuwstraat in IJmuiden is momenteel op verschillende plaatsen opengebroken omdat een déél van de gasleiding wordt vervangen en gerepareerd. De parkeerhavens in de buurt van de plaatsen waar wordt gewerkt, kunnen niet worden gebruikt. Rond de werkputten heerst een tamelijk sterke gasgeur. Volgens het gemeentelijk gasbedrijf is dat geen gas, maar stof dat uit de oude huizen ontsnapt en sterk naar gas ruikt. Het kan absoluut geen kwaad. Het ^grootste deel van het gasnet in IJmuiden is vlak na de oorlog gelegd. Om de zoveel !ltijd controleert de gemeente de leidingen. Bij een recente controle bleken de buizen ‘in de Lange Nieuwstraat niet meer in orde te zijn. Voor winkeliers en bewoners in ’de straat zijn er voorzieningen getroffen, zodat zij niet voor lange tijd van gas ^verstoken blijven. --- 1 Zij verweet het college dat het niet ver der gaat dan wettelijk verplicht is. Initia tieven van de bevolking krijgen in de faspraaknota geen aandacht. Er wordt, Jldus mevrouw Maes, in plaats vanuit de Burger geredeneerd vanuit de bestuurder. Sn tenslotte wordt in de inspraaknota niet Stilgestaan bij de motieven die leiden tot Sen bepaalde besluitvorming. Van de in 3e nota genoemde participatie-democra- fie is volgens R. Schoondergang (Progres sief Velsen) geen sprake. De in de nota geschetste richtlijnen zijn slechts een stap in die richting. De overige partijen waren Jiilder in hun oordeel. J Burgemeester mr. P. J. Molendijk zei, in Shtwoord op mevrouw Maes, dat de nota De socialist Schiltmeyer onderscheidde in zijn betoog een politiek en een direct belang. Zij die via inspraak een politiek stakers ha kers ie wet Vijf en jk. Als m nog ris ge,J PvdA-woordvoerder A. Schiltmeyer ging in op de mogelijkheid meer dienst verlenende instanties, zoals de wetswin- kel, de WV en een onderwijswinkel on der te brengen in een groot informatiecen trum, met multifunctionele ruimten. Hij pleitte ervoor het centrum te huisvesten in bijvoorbeeld de nieuw te bouwen biblio theek. In de notitie wordt gewezen op de wenselijkheid een ruimte te hebben waar groepen of personen ontvangen kunnen worden voor lezingen of toelichtingen, waarbij gebruik gemaakt kan worden van audio-visuele hulpmiddelen. Een dergelij ke ruimte zou in de ogen van Schiltmeyer geschikt zijn voor multifunctioneel gebruik. Tenslotte waren de commissieleden het onderling eens dat er voorlopig geen ver ordening moet komen, maar een raam werk dat experimenten toelaat. De commissieleden waren eensgezind in de gedachte ruimte te reserveren bij eventuele nieuwbouw voor een informa tiecentrum met multifunctioneel gebruik.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5