Iraans leger Koopkracht moet doodt Koerden van minister 2 procent dalen Na overval twee Europese tak achteruit Buschauffeurs weer aan het werk Raadsels rond ontploft bootje Weer onlusten in Kaapstad Politie houdt Koekoek aan Door wijzigingen Conventie komt Kennedy tegemoet Pools bewind weigert politieke hervormingen politiemannen doodgeschoten Weer olie brand in Mexico Nerveuze spanningen rusteloosheid, examenvrees. Valdispert een zuiver natuurprodukt uit de valeriaan wortel. DamiatePers r K)°/o ISNÜDE Rente op 2 JAARS F Winst bij Unilever vijf procent hoger in programma Van der Stee wil minima niet ontzien VARA zond via tv-satelliet Roemeense coach IJmuider Courant Britten beperken autoproduktie keert niet terug «5 Parijs en Bonn Rapport bepleit betere positie Molukse bejaarden L.J 1 •winuntti Italië waarschuwt Verzet tegen Deng Xiaoping gemeld 1980 BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTUS 1 3 WOENSDAG 4 WO (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM-DEN HAAG. De koopkracht van werkenden en mensen met een uitkering, moet volgend jaar ongeveer twee procent dalen om ons land uit de economische problemen te helpen. Door een daling van de koopkracht krijgt het bedrijfsleven meer lucht om de rendementen te verbeteren. Ook u kunt kalmer leven met BETAAL PROMESSEN OP NAAM EN AAN TOONDER Ruim sen he Noordz dense van de een sti de sche den, w dracht Al om gangsw files. 1 plaatsje politie streeks pen de gezet i flinke zorgde. BANQUE DE PARIS ETDESPAYS-BASNV miniin (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) 155,00 Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. «Hm (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De democratische conventie in New York heeft van nacht vrijwel alle wijzigingsvoorstel len op het verkiezingsprogramma die waren ingediend door Edward Ken nedy, goedgekeurd. Na zijn toespraak op de conventie van de Democratische Partij verlaat Edward Kennedy, in gezelschap van zijn echtgenote, het podium. Kennedy kreeg een applaus van veertig minuten. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Voorzieningen voor Mo lukse bejaarden* dienen in of nabij Moluk se wijken gebouwd te worden. Deze wij ken dienen het karakter van een mata- rumah-gemeenschap te hebben: verschil lende leeftijdsgroepen en families leven in zo’n gemeenschap samen. Dit staat in een advies dat het Inspraak orgaan Welzijn Molukkers op verzoek van minister Gardeniers van erm heeft uitge bracht over de positie van Molukse be jaarden. Het rapport constateert dat ouder wor dende Molukkers, onder wie ruim 4000 ex- KNIL-militairen, in een isolement dreigen terecht te komen. Het rapport bepleit een reeks van maatregelen om verdere schade te voorkomen. Volgens 'politieke waarnemers duidt dit op een gebaar van verzoening tegenover Kennedy, die zoals bekend gisternacht afzag van zijn kandidatuur voor het presi dentschap. De democratische senator uit Massachussets heeft overigens nog steeds gulden. Voorts moet het sociale woning- bouwprogramma worden opgevoerd met 200.000 huizen. De conventie verwierp Kennedy’s voor stel voor oprichting van een nationaal ziekenfonds en beheersing van de lonen, prijzen, winsten, rente en huren. Kennedy lanceerde gisteravond in zijn toespraak op de conventie een scherpe aanval op Ronald Reagan, de kandidaat van de republikeinen die het in november moet opnemen tegen Carter. ,„Reagan huilt krokodilletranen met betrekking tot de sociale problemen in de VS”, aldus De propagandachef van het Poolse Po litburo, Jerzy Lukaszewicz gaf gisteren toe dat zijn land op het moment de lang- tollah zei de maatregelen te hebben uit gevaardigd omdat de media de afgelo pen tijd het conflict tussen het parle ment en president Bani-Sadr zouden hebben aangewakkerd. De Iraanse president heeft volgens de Kennedy. Hij verklaarde er zeker van te zijn dat de Democratische Partij de gele deren zal sluiten en de verkiezingen van november zal winnen. De naam Carter viel in zijn toespraak alleen toen hij de zittende president feliciteerde met zijn herbenoeming als presidentskandidaat. Carter heeft intussen de hoop uitgespro ken dat hij de steun van Kennedy zal krijgen. Op de vraag of hij ook zonder Kennedy de verkiezingen kan winnen, zei de president: „Ik zou met hem veel beter kunnen winnen”. BENNEKOM. De politie van Ede heeft vanochtend het Tweede-Kamerlid Hendrik Koekoek (Boerenpartij) aange houden op verdenking van poging tot zware mishandeling. Koekoek reed giste ren met zijn auto in op mensen die bij zijn ponyweide in Bennekom demonstreerden tegen de beweerde slechte behandeling door Koekoek van de pony’s. Drie demon stranten deden daarop aangifte bij de Edese politie. Hij benadrukte voorts de sterke vriend schapsbanden tussen Polen en de Sovjet unie. Waarnemers leiden daaruit af, dat de Poolse regering de vrees voor een even tueel Russisch ingrijpen wil wegnemen. In Warschau is erop gezinspeeld dat Moskou zich wel eens bezorgd zou kunnen maken over de voortdurende arbeidsonrust in Polen. „Polen is volledig soeverein en zal zelf zijn problemen oplossen. We zullen het overleven”, aldus Lukaszewicz. Vanochtend vroeg heeft het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken laten weten een onderzoek te zullen instellen naar het lot van een Brits echtpaar dat in Iran gearresteerd zou zijn door leden van de Revolutionaire Garde durigste periode van arbeidsonrust door maakt sinds de Tweede Wereldoorlog. „Maar niemand in Polen twijfelt aan het socialisme van de staat, niemand wil terug naar de particuliere industrie of naar de tijd van het privé-grondbezit”, aldus Lu kaszewicz. Volgens hem gaat het bij de acties alleen om economische eisen, niet om politieke. De functionaris beschuldigde het in München gevestigde radiostation Vrij Europa en het Poolse dissidentencomité KOR ervan, te proberen de stakingen in het politieke vlak te trekken. Veel infor matie over de acties zijn van KOR afkom stig. Lukaszewicz kondigde verder aan, dat de prijzen voor produkten als melk en boter worden verhoogd. Tevens zullen „vergaande veranderingen in de prijs structuur” worden ingevoerd. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Het levensmid delen- en waspoederconcern Unile ver heeft in het tweede kwartaal van dit jaar, vijf procent meer winst ge maakt dan in de overeenkomstige maanden van 1979. De nettowinst be droeg het afgelopen kwartaal 370 mil joen gulden. drijven buiten Europa. Bij bijna alle pro- duktgroepen in Europa waren de resulta ten het afgelopen kwartaal lager dan vo rig jaar. Slechts bij de produktgroep mar garine, oliën en vetten was in Europa een verbetering zichtbaar ten opzichte van de minder goede resultaten in de voorgaande kwartalen. Het slechte weer zorgde ervoor dat het niet best ging met de verkoop van consumptieijs. Buiten Europa was het beeld aanzien lijk gunstiger. De Amerikaanse tak van het Unileverconcern deed het een stuk beter dan voorheen. Het grootste Unite- verbedrijf in de Verenigde Staten, Lever Brothers, leed echter nog altijd verlies. De Afrikaanse Unileverbedrijven boekte in de maanden april, mei en juni van dit jaar een hogere winst dan in de overeenkom stige maanden van het vorig jaar. Vooral zendkop teisterd ten de l kanaal s züidpier enorme weg dre wéter za wijderer Sail einde, lijk op de slui verde e ze IJn gebeur uit de SITTARD (ANP). Het jeugdwaterpo- loteam van Roemenië is maandag zonder zijn coach naar eigen land teruggekeerd. Na afloop van de laatste wedstrijd van de Roemenen in de strijd om het Europese kampioenschap in Sittard, is coach Cor- cec spoorloos verdwenen. De reistickets en paspoorten van de overige ploegleden had hij in zijn kamer in het Nationaal Sportcentrum van Sittard achtergelaten. In KNZB-kringen wordt vermoed, dat de coach naar West-Duitsland is uitgewe ken. De asielaanvrage ligt daar een stuk simpeler dan in Nederland. Zondagmid dag heeft Corcec nog getelefoneerd met zijn vrouw in Boekarest. BEZORGKLACHTEN: maandag t/in vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije TABASCO (AFP). De oliebron, Gi- raldas 22, ongeveer duizend kilometer ten zuidoosten van de stad Mexico, is gisteren in brand gevlogen. Per dag gaan hierdoor een miljoen kubieke meter gas en 3.000 barrels olie verloren, zo is vandaag in Tabasco bekendgemaakt. De Mexicaanse oliemaatschappij Pe- mex schat dat de brand over twee weken kan zijn geblust. ADVERTENTIE) Oudeweg 12- M, Haarlem tel. 023-5180 S3 Als ee sop. Op fanninj tehuiml lend w lertooni tenkom teel tot laar he leeld o was. Oo |e zeile jte hees jen dee |ven lat in Rome gevestigde orde der salesianen aan de aartsbisschop Capucci laten we ten, dat religieuze minderheden in Iran het recht hebben hun eigen scholen in stand te houden. Eerder moest de school van de salesianen in Teheran gesloten worden. De Gc zeilen 1< veel ger dens he de laatsl werpen drie uu door ni dween c sen de i Voor Informatie en telefonisch bestellen: lêléhanqiie: 020-5204555 Van der Stee liet er geen twijfel over bestaan dat ook degenen met de laagste sociale uitkeringen moeten inleveren. Hij noemde het „onrechtvaardig” de laagste uitkeringen te ontzien. Bovendien zou een dergelijke stap miljarden kosten en de minister betwijfelt of dat geld beschik baar is. Letterlijk zei hij over de mini mumlonen en de laagste sociale uitkerin gen: „Als daar een keer de pas wordt ingehouden, is dat erg vervelend en be roerd, maar ik denk dat dat moeilijk te voorkomen is”. Gisteren is het kabinet opnieuw begon nen met de bespreking van de begroting voor het komend jaar. In eerste instantie kwamen alleen de zogenoemde Bestek- ministers bijeen. Dat zijn premier Van Agt, vice-premier Wiegel, minister Albeda van Sociale Zaken, zijn collega Van Aar- denne van Economische Zaken en minis ter'Van der Stee van Financiën. Morgen komt de ministerraad voor het eerst na de vakantie voltallig bijeen. Volgens de voorzitter van de Sociaal Economische Raad (SER), J. W. de Pous, is in het denken over de doelstellingen van het sociaal-economisch beleid de laatste jaren grotere aandacht geschonken aan rechtvaardigheid en kwaliteit dan voor heen. In het jaarverslag van de SER schrijft de voorzitter van de Raad echter dat dit niet tot uitdrukking komt in een samenhangend sociaal-economisch beleid. (Van onze redactie buitenland WARSCHAU. De Poolse regering weigert politieke veranderingen van enige betekenis in te voeren, ook al houdt de nu al zes weken durende staking in verscheidene sectoren aan. De stakende buschauffeurs in Warschau zijn vandaag overigens weer aan. het werk gegaan. Zij hebben loonsverhoging gekregen. KAAPSTAD (Reuter/AFP). In de ne- gerwijken bij Kaapstad is vannacht een man omgekomen tijdens onlusten. In de zelfde omgeving waar de dag tevoren twee blanken waren gedood, werd een benzinebom naar een vrachtauto gewon pen, waardoor de man omkwam en een andere gewond werd. De politie gebruikte traangas en knup pels om jongeren dis stenen gooiden uit een te drijven. Volgens de politie waren de onlusten ontstaan doordat negerkinderen die de scholen boycotten, waren opgehitst. Gerekend in verkochte hoeveelheden staan de zaken er echter minder gunstig voor dan uit de winstcijfers kan worden afgelezen. Weliswaar nam de omzet in geld in totaal toe met elf procent, maar in hoeveelheden gerekend was de groei slechts gering. De verbetering van de resultaten is vrij wel geheel te danken aan de Unileverbe- Dat zei minister Van der Stee van Fi nanciën gisteravond voor de televisie. Volgens de minister moet de inkomens- matiging vrijwillig tot stand komen. Hij voelt er weinig voor een beroep te doen op het bedrijfsleven en tegelijkertijd nu al te dreigen met een nieuwe loonmaatregel. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 (Van onze redactie buitenland) ROME. Emilio Colombo, de Italiaan se minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren gezegd dat wederzijds begrip tus sen Frankrijk en West-Duitsland de hoek steen is van de Europese eenheid. Hij waarschuwde beide landen echter tegen pogingen hun wil aan anderen op te leggen. In een interview met het dagblad La Republica zegt de minister, dat Italië het er niet mee eens is dat Frankrijk en West- Duitsland zich bevoegd achten voor de rest van Europa te spreken en de EG voor voldongen feiten te plaatsen. Ook over de situatie dat beide landen politieke beleids lijnen voor Europa vooraf bepalen, is Co lombo niet te spreken: „Een verstandhou ding tussen beide landen waar de andere landen van de gemeenschap niet actief aan meewerken zou geen dag kunnen bestaan”, aldus de bewindsman. Meer over dit experiment op de RTV-pagina 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur .De A: die de Vi kelijk t< wal stap wind nii zaakt za waar hij De door Kennedy voorgestelde en door de conventie overgenomen wijzigingen in het programma betreffen de sociaal-eco- nomische paragrafen. Het gaat om het scheppen van 800.000 nieuwe arbeids plaatsen in de overheidssector. Daarmee is een bedrag gemoeid van 24 miljard lö cj S niet zijn volle steun uitgesproken aan Car ter, die vanavond officieel tot presidents kandidaat wordt uitgeroepen. Maar alge meen wordt verwacht dat Kennedy van nacht op de conventie zal verschijnen om de eenheid van de Democratische Partij te demonstreren. (Van onze redactie binnenland) HOORN. Zoekacties door de rijkspo litie te water naar de identiteit en het aantal opvarenden van het maandag avond op het Ijsselmeer geëxplodeerde bootje, hebben nog steeds niets opgele- verd. Bij de politie is geen aangifte gedaan van vermiste personen. Ook navraag op campings langs het Ijsselmeer, vanwaar het bootje kon zijn vertrokken, leverde niets op. Maandagnacht werd wel een zwaar beschadigd deel van het vaartuig geborgen. De ontploffing deed zich maandag avond rond acht uur voor. Enkele inwo ners van het aan het Ijsselmeer gelegen dorpje Schellinkhout zagen hierna een vuurzee, ongeveer een kilometer uit de kust van het Ijsselmeer. Kort daarop LONDEN (Reuter). De belangrijkste autofabrieken in Groot-Brittannië hebben maatregelen genomen om hun voorraden aan te passen aan de kleinere vraag. BL. Ltd. (vroeger British Leyland) stuurt haar personeel op vakantie, Talbot (dochteron derneming van Peugeot-Citroëri) en Vauxhall (dochter van General Motors) bekorten de werkweek. BL stuurt negenduizend van de tiendui zend werknemers in haar fabrieken van bussen en vrachtauto’s in september en oktober voor drie weken naar huis met 95 procent van hun normale loon. De maat schappij geeft daaraan de voorkeur bo ven werktijdverkorting. Talbot bekort de werkweek van zesdui zend werknemers van haar fabrieken in de Midlands tot twee dagen en die van 4700 man in haar fabriek in Linwood (Schotland) tot drie dagen. In oktober zal de situatie opnieuw worden bezien. Vauxhall heeft maandag al werktijdver korting voor dertigduizend man in haar drie fabrieken in Engeland aangekon- digd. ”De Rr kórnen 1 ongewfk Net op einde w het slui: manninj tracteerc men, te een kléi bracht, het laats pervlak over eei 3 ROME (DPA). Vier bankrovers heb ben maandag in de buurt van het Midden- italiaanse Viterbo elf mensen gegijzeld nadat ze na een overval twee politiemen sen hadden doodgeschoten, ’s Nachts lie ten de dieven zich per auto naar Rome brengen (een afstand van 65 kilometer), waar zij hun gijzelaars vrijlieten. Van de overvallers ontbreekt ieder spoor. De poli tie houdt rekening met de mogelijkheid dat het om terroristen gaat. Na een bankoverval waren de gangsters door de politie klem gereden. Daarop ont stond een schotenwisseling, waarbij twee politiemannen werden doodgeschoten en een overvaller aan zijn been gewond raak te. Kort daarna drongen de overvallers zich op aan een boerenfamilie. Ze lieten hun gewonde makker verbinden en gijzel den de in de boerderij aanwezige perso nen. Dat waren elf mensen, onder wie vier kinderen. Terwijl de politie met helikopters de omgeving van Viterbo afzocht naar de overvallers, verkende een van de overval lers met een gijzelaar de omgeving om te zien of er ook een vluchtweg was. In drie auto’s met een gijzelaar als chauffeur reden ze in de nacht naar Rome, nadat ze de andere gijzelaars gekneveld in de boer derij hadden achtergelaten. TAIPEH. Verscheidene hoge militai ren in China hebben de krachten gebun deld tegen vice-premier Deng Xiaoping. Dit meldt het op Taiwan verschijnende Engelstalige dagblad China News. Volgens het blad is de vroegere com mandant van de gebieden Nanking en Kanton, Hsu-Yu, de stuwende kracht ach ter het verzet. Hsu heeft een bevel om naar Peking terug te keren in de wind geslagen en zou de bescherming hebbed van aan zijn kant staande veiligheids troepen. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-LONDEN-ROME. Het Iraanse leger heeft het afgelopen week einde 155 Koerdische strijders gedood toen die een aanval deden op een kazer ne. Dat heeft radio Teheran gisteren laten weten. Het was het hevigste treffen tussen Koerden en regeringstroepen sinds maanden. De ayatollah Khomeini heeft gisteren nieuwe richtlijnen voor de media uitge geven die blijkbaar zijn bedoeld om een striktere censuur toe te passen. De aya- zonk het bootje. De rijkspolitie te water 1 begon vanmorgen op de plaats van het ongeval te dreggen naar verdere wrak stukken van het bootje. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal ":S;S 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 (Van onze RTV-redactie) WINCHESTER-AMSTERDAM. De VARA, Kabel Televisie Amster dam (KTA) en European Space and Technology Centre, zorgden gisteren in samenwerking met de Britse com merciële televisie voor een Neder landse primeur door vanuit Engeland satelliet-tv naar Nederland te zenden. In de Amsterdamse RAI stond een groot scherm opgesteld waarop de aanwezigen het geheel konden vol gen. Tijdens de Firato, die eind deze maand begint, zal de KTA iedere dag satellietbeelden doorsturen naar de afnemers van deze kabelmaat schappij. lil Uitsluitend bij apotheker en drogist. 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4