d xA r in de vishci t Hoorzitting hinderwet haven- berichten ft 2 Wiade I tal wisi SAIL’80 BIEDT VANUIT DE LUCHT FASCINERENDE AANBLIK jew 6 1 5 4 WOENSDAG 13 AUGUSTUS IJMOND 1980 - 'v Zeereus Ruim een kwart miljoen men sen hebben gisteren langs het Noordzeekanaal en op de IJmui dense sluizen afscheid genomen van de Sail ’80-vloot. Ondanks een straffe tegenwind bereikten de schepen redelijk op tijd IJmui den, waar de Nederlandse Een dracht zich als eerste aandiende. Al om half elf stonden op de toe gangswegen naar Umuiden lange files. Veel auto’s vonden een plaatsje in de berm of op door de pplitie afgesloten rijbanen. Om streeks drie uur verlieten de sche pen de sluizen en werd er koers gezet naar open zee waar een flinke wind voor de nodig onrust zorgde. V I iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiimimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiim I b Hulpeloze zeereuzen in een veel te klein vaarwater 10 De Kruzenebtern onder grote publieke belangstelling op weg naar de sluizen. immmuumHtwimMitmmmwiiHUJUuuuiuuiwiuuMiJLiiiiiiuuiuiiiuiiiiiiiiuiiiuiiiiiuuiiiiiiiJiiiuuiiiiiiiiiiiiu idag- nwo- egen een t de arop .■ater het /rak- iup- uit aten de 30 35 30 70 30 30 Vooral in de ochtenduren werd het dui zendkoppige publiek diverse malen ge teisterd door flinke regenbuien. Toch lie ten de kijklustigen die rijendik langs het kpnaal stonden het niet afweten. Op de züidpier ontstond enige paniek toen de enorme golven een aantal toeschouwers wég dreigden te slaan. De Rijkspolitie te water zag kans de nieuwsgierigen te ver wijderen. Een tweede vlucht brengt ons boven Umuiden waar de vloot inmiddels ge schut is. De Kruzenstern oogt vanuit de lucht als een hulpeloze zeereus die door nietige sleepbootjes op z’n plaats gebracht moet worden. Boven is het een drukte van belang. Diverse vliegtuigjes en helikop ters kruisen over het sluizencomplex dat veel weg heeft van een kleurrijke mieren hoop. VELSEN. Bij de gemeente zijn ver zoeken ingediend in het kader van de Hinderwet voor een visbakwagen ten be hoeve van het bakken en verkopen van vis en viswaren op een perceel aan de Broek- bergenlaan in Santpoort-Noord en voor het uitbreiden en wijzigen van een koel en vriesruimte aan de Kotterkade 4 in IJmuiden. Deze verzoeken liggen ter gemeentese cretarie ter inzage. Gedurende vier weken na 12 augustus bestaat de mogelijkheid schriftelijk bezwaren tegen het inwilligen van de verzoeken in te dienen en die bezwaren kunnen mondeling worden toe gelicht tijdens een op woensdag 27 augus tus vanaf tien uur in het stadhuis te hou den hoorzitting. I Pe- reken pro- sulta- n vo- mar- a een in de lande rvoor a van izien- van stuk Jnile- ..ever s. De te in t jaar kom- rspo- het idag- ■erde gele- daan g op waar erde een rtuig (Van een medewerker) UMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 925 kg. tong; 15 kisten tarbot en griet; 30 kisten kabeljauw; 2 kisten schelvis; 12 kisten wijting; 358 kis ten schol; 32 kisten schar; 28 kisten ma kreel en 112 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS Per kg.: tarbot 18,55; grote tong 18,10- 17,61; grootmiddel tong 17,22-16,00; klein middel tong 17,62-15,92; tong één 17,61- 16,90; tong twee 17,54-16,50; zalm 16,00. Per 40 kg.: tarbot 580-450; griet 416-300; kabeljauw twee en drie 146; kabeljauw vier 156-140; kabeljauw vijf 90-75; schol één 120-94; schol twee 102-94; schol drie 116-80; schol vier 90-75; schelvis vier 110; wijting drie 63-48; makreel één 68; ma kreel twee 47-23,80; schar 75-41; horsma kreel 25-5,80; bot 31,24; haai 136-120; krab 39; krabbepoten 118; poontjes 59; rode poon twee 164; rode poon drie 98-86; steen bolk 25; tongschar 116; kleine rog 94-63. Per hoop: grote roggen 216-156. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 25 46.100,-; UK 35 1.450,-; VD 18 4.900,-; VD 20 2.600,-; WR 71 1.750,-; YE 25 2.740,-; IJM 18 1.970,-. 1, Gi- ten stenen rdoor 3.000 ag in ne- een de- jren een vor. een Sail Amsterdam 1980 is weer ten einde. De slotdag die zich hoofdzake lijk op en rond het Noordzeekanaal en de sluizen bij Umuiden afspeelde le verde een boeiend schouwspel op. On ze IJmond-verslaggevers volgden het gebeuren zowel vanaf het land als van uit de lucht. De Amsterdamse burgemeester Polak die de vloot uitgeleide deed, wilde aanvan kelijk ter hoogte van Buitenhuizen aan wal stappen. Dat kwam er door de straffe wind niet van waardoor hij zich genood zaakt zag mee te varen naar Umuiden, waar hij alsnog van boord kon gaan. IJMUIDEN/AMSTERDAM. Een schraal zonnetje breekt soms even door het compacte wolkendek. Meteen ziet de waterige wereld beneden er vanuit het vliegtuigje een stuk aardiger uit. Een gou den gloed strijkt neer op het IJ dat er rustig bij ligt. Nergens een spoor te beken nen van de Sail-vloot. Die blijkt zich al in het Noordzeekanaal te bevinden. Een klei ne de maag op de proef stellende zwen king naar links en daar komen de schepen in beeld. Groepsgewijs koersen zij op de in de zon flonkerende Hembrug af die als de laatste trein de oversteek gemaakt heeft soepel- tjes opendraait. Omgeven door tientallen kleine vaartuigjes schuift de Amerigo Vespucci tussen de pijlers door. Ondanks het geraas van de motor is even het geklik van een fototoestel hoorbaar. Om de sche pen optimaal in beeld te kunnen krijgen, wordt de daling ingezet. Fotograaf Paul Vreeker verwisselt als een bezetene zijn lenzen en neemt nog net op tijd de logge Kruzenstern onder vuur. Langs de oevers van het kanaal overal auto’s, honderden kleurige vierkantjes die samen een eindeloos lijkend lint vormen. Op één van de niet bewegende gedeelten van de Hembrug krioelt het van de men sen. De stoet, waarin zich zelfs een pont bevindt, trekt in snel tempo aan hen voor bij. Achterblijvers proberen zich tegen het water opworstelend een betere positie te verwerven. Sommige scheepjes krijgen aansluiting, andere keren terug naar het IJ. Als de Hembrug na het passeren van de eerste groep weer dichtdraait, steekt de trein uit Zaandam over. Een gele rups, balancerend boven het water. Nauwelijks is het gevaarte uit het zicht verdwenen of het tweede deel van de vloot krijgt ruim baan. Nijvere sleepbootjes trekken de windjammers door de nauwe opening. De mindere góden volgen vol ontzag op af- De Gorch Fock die als enige alvast de zeilen losgemaakt had, kwam slechts na veel gemanoeuvreer goed in de sluis. Tij dens het schutten werd het publiek voor de laatste maal in staat gesteld een blik te werpen op de zeilschepen die omstreeks drie uur uit konden varen. Bijgestaan door niet minder dan 22 loodsen ver dween de vloot langzaam maar zeker tus sen de pieren. Overal mensen, ook op de pieren die als grijpgrage armen in het woelige zeewater steken. Het Hoogovens-terrein heeft van uit de lucht veel weg van de verschroeide aarde. Uit schoorstenen kringelen flarden rook omhoog die het fotograferen er niet makkelijker op maken. Op zee zijn een paar jachten de drukte al ontvlucht. Stampend en onder vol zeil zoeken zij hun weg in noordelijke richting, de opgewon den Sail-wereld achter zich latend. Aan de horizon dient de Tor Line zich aan, een schuimspoor trekkend over het grijze water. In de sluizen liggen de zeilgi- ganten broederlijk naast elkaar. Nog een maal krijgen de duizenden de kans zo veel schoons bijeen te zien. Opnieuw duikt het toestel omlaag, nog één keer worden de schepen gefotografeerd. Dan draait het weg en verdwijnt over de IJmond naar het oude Schiphol. Ter hoogte van Zandvoort kijken we nog even om in de hoop een laatste blik op de vloot te kunnen werpen. Het zij ons niet gegund, de rook van de Hoogovens ont trekt Umuiden aan het zicht. Lr schiet ons iets te binnen over de zegeningen van de techniek. In de diepte ploetert een zeil jacht over het eindeloos lijkende water vlak stand. De laatste hindernis op weg naar de IJmuidense sluizen is genomen, het Noordzeekanaal ligt open. Donderdag 14 augustus. Santpoort, Bernard Alfrinkschool, ingang gymlokaal Terrasweg, 9.30 smokkelen langs de douane; 14.00 speuren naar de Grote Grijze Gru wel; Kleuterspeliade kleuterschool De Kruidberg, 9.30 dansochtend; 14.00 spelletjesmiddag. Driehuis, Beatrixschool, 9.30 Film over Zorro; 14.00 speur-puzzeltocht; Kleuterspeliade, 9.30 dansochtend; 14.00 spelletjesmiddag. IJmuiden-West, buurthuis De Pla neet, 9.30 rommelmarktdag; Kleuter speliade, 9.30 pannekoeken bakken; 14.00 waterfestijn. IJmuiden-Oost, buurthuis De Spil, 9.30 ballen; 14.00 songfestival; kleu terspeliade, 9.30 broodfiguren maken en bakken; 14.00 waterfestijn. Zeewijk, buurthuis Zeewijk, 9.30 Film, Popey, mr. Magoo, Daffy Duck, Flinstones, Tom en Jerry; 14.00 speu ren naar lekkernijen; Kleuterspelia de achter kleuterschool De Merel, 9.30 broodjes maken; 14.00 waterfes tijn; kleuterspeliade kleuterschool De Regenboog. 9.30 muziekinstru menten maken; 14.00 zomercarnaval. Oud-IJmuiden, buurthuis de Brul boei, kleuterspeliade, 9.30 muziekin strumenten maken; 14.00 carnaval. De Rijkspolitie te water moest in actie kómen toen een windsurfer de Seacloud ongewild dé weg dreigde te versperren. Met op tijd kon aan deze blokkade een einde worden gemaakt. De duizenden op het sluizencomplex werden door de be manning van de Amerigo Vespucci ge- tracteerd op een demonstratie wantklim- men, terwijl op de Gyanas uit Ecuador een kléine band marsmuziek ten gehore bracht. De Pool Dar Pomórza was voöf het laatst te zien. Dit schip met een zeilop- pervlak van 2100 vierkante meter, wordt over een paar jaar uit de vaart genomen. Maandag aangekomen: St. Jasper, Noordzee, Umuiden; Outlaw, Noordzee; Amsterdam, Rdam, Umuiden; Maira Eve- rard, Vestervik;; Ingeborg, Soernaess; Aquila, Hamina; Balder, Gent, Bremen; Plecia, Bilbao, Umuiden; Canabal, Cork; Tor Gothia, Rdam; Strait of Canso, Ant werpen; Irkutskles, Onega; Breughel, Christobal; Springbuck, Cont. plat, Velsen; Maandag vertrokken: Vsevolod Koche tov, Ventspils; Kanute, Noordzee; Chirsti- an Brunings, Noordzee; Wilks, Boston; Mencar, Noordzee; Royalist, Noordzee; Gambia, Noordzee; Appolce, Noordzee; West Eagle, Cont. plat, Velsen; Harte- beest, Cont. plat, Velsen; Ulsnis, Witte Zee; Oshea Express, Hangoe; Neutron, New Castle; Neptunus, Lerwick, Umui den; Hilary Weston, Rouen; Pluto, Pme- terhead, Barcourt, Colchester, Umuiden; Salvinia, Bordeaux; Inger Smits, Brest; West Osprey, Cont. plat, Velsen; Moontra der, Malmo; Dinsdag aangekomen: Siggen, Archan gel; Gersom, Gent, Umuiden; Vanessa, Antwerpen; Dinsdag vertrokken: Torridge, Archan gel; Botno, Rotterdam, Umuiden; Cana bal, Drammen; Hoegh Target, Antwer pen; Aquila, Hamina. Als eerste koos de Eendracht het ruime sop. Op de zeilschepen werd door de be manningen die op zee reeds de nodige schuimkoppen zagen, gesproken over „ro tend water”. Het vertrek van de vloot lertoonde veel overeenkomsten met de fankomst. Een harde wind en regenbuien, feel toeschouwers snelden nog eenmaal laar het semafoor vanwaaraf een goed leeld op de wegvarende vloot mogelijk was. Ook op de pieren deden honderden Ie zeilers enthousiast uitgeleide. Als eer ste hees de Amerigo Vespucci de zeilen, fen deel van de overige schepen volgde fven later. Het imposante sluitstuk van Sail'80: een deel van de vloot geschut in de IJmuidense sluizen. Ook vanuit de lucht een schitterend schouwspel Luchtfoto van Fotopersbureau De Boer te Haarlem v

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5