om me heen Mooie beelden van een kikkerland i I Sffl die verkeerd is” ffg „Er hangt een geur Fietsenmaker Koenders knipt veiligheidssloten binnen halve minuut stuk A L! x donderd a 1 Pelle Mug voorlopig niet naar stadhuis Toeristenbond praat al met fabrikanten POMP a i ft 0 KOM.MED TOBRISTEMBOHD Holland Happening - Centrum voor Ambachten Gelazer Bordeel r 1 K ROELIE MEYER WORP - „Boeiend. Leerzaam. Op windend. Dramatisch. Ver rassend. Ontroerend. Spec taculair. Overweldigend. In formatief. Weergaloos. On vergetelijk.” Op deze werve lende wijze prijst Amster dams jongste toeristische at tractie zichzelf aan in een pas gestarte advertentie campagne. „Holland Happe ning” is de naam van het spektakel, dat tegenover het onlangs geopende Neder lands Centrum voor Am bachten te zien is bij het So- nestahotel aan de Nieuwen dijk. „De reakties zijn ver schrikkelijk. De hele wereld van fietssloten is in het ge weer gebracht en de fabri kanten staan op hun kop. We proberen nu alle slotenfabri kanten hier bij mij om de tafel te krijgen, want ik wil er alles aan doen om een goed slot voor fietsen op de markt te krijgen dat niet te verbreken is. Ik verzamel daarbij nog steeds dingen die belastend zijn voor de ANWB, want die organisatie moet ophouden met de men sen te besodemieteren.” „Ik ben niet verslagen”, zegt Pelle Mug, de 46-jarige sociaal-geograaf die maan dagavond zijn kandidatuur voor het wethouderschap van Amsterdam heeft inge trokken. „Er is toch ook niets aan de hand. Pas als zou blijken dat ik mensen belazerd heb, moet ik me verslagen voelen. Maar er hangt een geur om me heen die verkeerd is en die moet van mij af’. Ernstige zaak PB-staal ACT. 1 Bondsrijwielhersteller Koenders met betonschaar en een reeks stukgeknipte fietssloten. 1495 id. Het Nederlands Centrum voor Ambachten aan de Nieuwendijk. jes 4 De eerste rel ontstond in juni 1979 toen bleek dat buurtgenoten een kort geding hadden aange spannen tegen het bordeel dat met de komst van nieuwe eigenaars van karakter Was veranderd en PELLE MUG niets aan de hand. bedrijf moeten zijn. Een mens is betrouwbaar of hij is het niet. En ik heb niets te verbergen”. „Als je in het openbaar optreedt en de wereld zegt te willen verbe teren dan kun je ook niets achter houden. Dat is geen exhibitionis me. Wanneer uit het onderzoek zal Net als Holland Happening is het in juni geopende Nederlands Cen trum voor Ambachten een aparte BV. Twee organisaties die zonder overheidssteun opgezet zijn als toe ristentrekkers met in het achter hoofd de promotie van het Neder lands produkt. Edzard Melzer van de directie: „Wat we hier nastreven is puur kwaliteit. We zijn niet van plan Delfts blauw te verkopen dat in Taiwan gemaakt wordt. De pro- dukten zijn daaróm niet spotgoed- na twee jaar nog maar tweehon derd gulden waard is? Natuurlijk is de ANWB in voor iedere verbete ring van het systeem. Het Assa-slot bijvoorbeeld was eerst niet safe. In overleg met de fabrikant is het toen verbeterd. Overigens baart het aantal diefstal len van fietsen in Amsterdam ons grote zorgen. Het risico dat de eige naar van een fiets daar loopt is een veelvoud van de andere steden. Pelle Mug zal woensdag niet op de publieke tribune zitten van de gemeenteraad. Hij zegt: „Ik zou het zelf ervaren als show. Ik wil nu eindelijk van het gelazer af. Het boek moet dicht en dan zal blijken dat ik naar beste weten correct heb gehandeld”. Mug wordt door collega-politici omschreven als een ambitieus man, een proceduremaniak en een administrateur. Zelf zegt hij: „Ik hou van de stad Amsterdam en ik ben een overtuigd socialist, zo ben ik groot gebracht. Op mijn 18de jaar ben ik lid geworden van de Partij van de Arbeid. Ik hou van het politieke spel, het is leuk om politiek te bedrijven in een doel dat je wilt bereiken. Ik vind dat alles wat een mens doet kosjer moet zijn. Je mag wel tactisch manoeuvreren, daar ben je als po liticus in gehard, dat ken je. Maar ven de grens ligt. Is het opzet geweest dat deze affaire vlak voor zijn verkiezing tot wethouder van financiën naar buiten is gebracht? Mug haalt zijn schouders op en zegt: „Voor de probleemstelling doet het er niet toe. Maar ik geloof niet in toevalligheden. Waar het mij om gaat is dat ik ten onrechte als onbetrouwbaar word afge schilderd. En als ik één ding zeker weet dan is het dat ik deze norm heb: een mens moet betrouwbaar zijn”. geen moer waard blijken te zijn (bovendien kan de fiets met een dergelijk slot altijd opgetild en mee genomen) en een absoluut safe ver ankering van een fiets aan een paal via een echt gehard stalen hangslot met ketting acht de ANWB op pa pier niet veilig. Het Fiets Garant Plan van de ANWB houdt in een goedgekeurd slot, een registratie en een Uniga- rant fietsverzekering. Fietsenma ker Koenders blijft erbij dat het oplichterij is: „Ik ga door en zal het waarmaken, juist omdat de ANWB niet reageert. Ik heb nu vat gekre gen op een mistoestand in de fiet- senwereld en er zullen nog meer onthullingen volgen, let maar op.” Ambtenaren van de gemeente lijke dienst herhuisvesting hebben de afgelopen week laten weten dat blijken dat ik bewust onjuiste din gen heb gedaan, dan behoor ik niet in een openbare functie te Mug probeerde het huis te ver kopen en heeft op aanraden van een makelaar een bovenverdie ping van een huis in de Lange- straat gekocht. Hij zegt „Ik heb nu een dubbele hypotheek want het is nog niet gelukt het andere huis te voor mij zou politiek een eerlijk verkopen. Het is kennelijk be smet. Bovendien is de huizen markt inmiddels in elkaar ge stort”. Hij verhuurde zijn eigen woonruimte aan de Lijnbaans- gracht voor een bedrag van 900 gulden inclusief gas, elektriciteit en water en hij meent dat hij daar toe het recht had. Gisela van der Peijl aan haar Hindelooper schilderwerk in het Nederlands Centrum voor Ambachten. (Foto's Lex van Rossen) het om een distributiewoning gaat die illegaal is verhuurd voor een bedrag dat honderden guldens bo- blijven zitten en dan is er ook geen plaats meer voor mij in de poli tiek, maar zo zal het niet gaan. Daarom voel ik mij ook niet door iedereen verlaten”. feut onder redactie van Theo van der Kaalj Ook de Assa-fabrikant niet. Ik heb al gehoord dat ze de zaak als een relletje beschouwen en willen laten doodbloeden. Maar het mooie is dat de andere fabrikanten wel hebben gereageerd. Ze zijn hier geweest en hebben aangekondigd onmiddellijk aan verbeterde versies van sloten te gaan werken. Dat de Assa niet rea geert betekent dat honderdduizen den mensen die deze sloten op hun fiets hebben gedupeerd worden. Die piepeltjes bij de ANWB hebben er echt geen verstand van.” Beatrix laat daarom ook slechts ruimte voor een sprookjessfeer. Bo ze zaken als vechtpartijen en traan gas zijn vermeden. Wie zich deson danks bekocht voelt voor 7,50 heeft met het toegangsbewijs een sterk wapen in de hand: gewoon blijven zitten na de voorstelling. Het spektakel begint ogenblikkelijk weer van voren af aan en door de snelle opeenvolging van beelden zal niemand zich voor een tweede keer hoeven te vervelen. Deze firma ligt overigens in de clinch met de ANWB omdat een handzaam en niet te verbreken type beugelslot niet in de serie veilig heidssloten kan worden opgeno men. Als reden geeft de ANWB op, dat het slot vast aan de fiets gemon teerd moet zijn en niet los worden bij geleverd. Zo is nu de dwaze situ atie ontstaan dat de zogenaamde veiligheidssloten van de ANWB Pelle Mug is opgewekt naar zijn werk op de Amsterdamse univer- siteit gegaan. Maar hij zal de ge meenteraadsvergaderingen voor lopig niet bijwonen want hij heeft die activiteiten opgeschort totdat een onafhankelijke commissie al le omstandigheden rond zijn wo- ningbezit heeft uitgezocht. „Ik ken de uitslag al. Ik ben er volstrekt van overtuigd dat er geen sprake is van iets oneervols, maar ik moet dat af kunnen sluiten”. Het onroerend goed van het so cialistische gemeenteraadslid heeft hem veel problemen en ver driet bezorgd. Mug heeft in 1976 een pand op de Lijnbaansgracht gekocht waarvan hij de gereno veerde tweede etage bewoonde. Zijn verdieping viel toen wat huurprijs betreft in de zogenaam de vrije sector en hij kreeg auto matisch een woonvergunning. Hij kocht het huis voor 185.000 gulden en kreeg een hypotheek op basis van zijn werk als wetenschappe lijk medewerker aan de universi- teit. Die hypotheek moest hij met 800 gulden per maand aflossen. De hypotheek was ook gebaseerd op de huuropbrengst die hij ont ving. De verhuurde etages brach ten maandelijks 485 en 123 gulden op. En op de begane grond was sinds tien jaar een besloten club gevestigd die inmiddels 1300 gul den aan huur betaalde. Drs. D. J. Engelen is niet bepaald een piepeltje bij de ANWB. Hij is directeur toerisme en de vernieti gende waarheid over de veilig heidssloten blijkt wel degelijk tot in Den Haag te zijn doorgedrongen. Engelen: „De ANWB reageert na tuurlijk niet op wat de heer Koen ders allemaal gedaan heeft. Wel maakt de ANWB zich zorgen over wat er met de fietssloten kan gebeu ren. Dat is op zichzelf een ernstige zaak en er is daarover contact opge nomen met de fabrikanten om tot verbeteringen te komen.” De ANWB is van mening dat fiet senmaker Koenders enkele „essen tiële gedachtenfouten” maakt om trent het beveiligen van fietsen. „Tegen professionele middelen van dieven is geen enkel kruid gewas sen,” zegt Engelen, „onze doelstel ling bij het Fiets Garant Plan is dat een veiligheidsfietsslot zonder al te veel opvallende middelen niet bin nen vijf minuten mag worden door geknipt. De sloten die wij propage ren bieden een redelijke waarborg tegen de gelegenheidsdief. Natuur lijk, een gehard stalen ketting om een lantaarnpaal met een gehard stalen slot is afdoende. Maar je moet je wel afvragen: hebben de mensen zeventig gulden voor zo’n beveiliging over van een object dat Tussen de bedrijven door heeft Koenders de betonschaar ook ge probeerd op niet door de ANWB uitverkoren sloten. Alle ringsloten, spaaksloten en kabelsloten gaan aan diggelen en zelfs betrouwbaar uiziende hangsloten met kettingen gaan aan flarden. De inscriptie „hardened” op het staal blijkt vaak een lachertje. De fietsenmaker noemt dit PB-staal (pisbakken- staal). Toch bestaan ze, de sloten waar zelfs de betonschaar op af ketst. Uitsluitend in de uitvoering als zogenaamd beugelslot of hang slot met ketting, maar dan van echt gehard staal. Helaas alle zwaar en duur. Een opvallend licht beugel slot van het merk Y.W.S. blijkt imi tatie te zijn en splijt na één mokers lag reeds aan diggelen. De firma Abus maakt het de cliënt ook niet gemakkelijk door zowel hangsloten van gehard als van niet gehard staal op de markt te brengen. mensen te besodemieteren” Speciaal bedoeld voor de buiten lander, maar even aanlokkelijk voor Nederlanders, voltrekt zich in een krap half uur op een zestien meter breed filmscherm een flitsen de diavertoning met Holland als on derwerp. In een razend tempo trek ken 3360 beelden over het witte doek, passende muziek en speciale lichteffekten begeleiden de show die voor de overzichtelijkheid is in gedeeld in een aantal onderwerpen. Zo wordt de Nederlander bekeken tijdens zijn werk, ontspanning en sport. Het water krijgt speciale aan dacht, de bloemen, cultuur en toe risme, terwijl ook met archiefbeel den het oorlogsverleden ertussen gewrongen is. De dia’s zijn in driekwart jaar geschoten door de fotograaf Henk van Mierlo en medewerkers. De op dracht werd verleend door de vijf aandeelhouders van Holland Hap pening, waaronder het nabijgele gen hotel, een landelijk ochtend blad, een vervoersmaatschappij en een koffiefirma. Het hele project is voor anderhalf miljoen gulden op poten gezet. „Er zijn veel haken en ogen aan Holland Happening ge weest,” zegt Edzard Melzer, direc tielid van het Nederlands Centrum voor Ambachten, dat nauwe ban den met Holland Happening onder houdt, „De financierders zijn uit eindelijk toch gekomen. De toe gangsprijs is helaas aan de forse kant.” De bezoeker van de diashow dient 7,50 aan de kassa neer te tellen voor een half uurtje ontspanning. Kinderen tot 13 jaar, 65-plussers en CJP-houders kunnen volstaan met vijf gulden. Het gebodene mag dan een technisch hoogstandje ge noemd worden, de naamgeving „happening” en de gevraagde toe gangsprijs wekken bij de nietsver moedende toerist toch de verwach ting dat er meer aan de hand is dan een aangeklede diavoorstelling van een half uur. Holland Happening is afgekeken van dezelfde soorten shows in Lon den, New York en Hong Kong. Het gaat erom dat stad en land worden aangeprezen bij de voornamelijk buitenlandse toerist en daartoe die nen beelden en muziek voldoende te zijn. Vanwege taalproblemen moet commentaar zoveel mogelijk ver meden worden. Een NOS-journaal- stem breit op enkele plaatsen waar het hoognodig is de beelden met Engelse teksten aaneen. Zoals bij voorbeeld in de ballade van de Vlie gende Hollander die via een model- bouw-zeilscheepje, een verweerde kapiteinskop en het geluid van storm op zee in beeld wordt ge bracht. Nederland moet natuurlijk aar dig worden bevonden door de toe risten, daarom voornamelijk mooie beelden van dit kikkerland. Veel gerestaureerde monumentjes, bol lenvelden, klompenmakers, spelen de kinderen en voor de aardigheid een kijkje op de Walletjes en naar bizarre figuren in het Vondelpark. De diaserie over de kroning van Fietsenmaker Koenders (officieel zelfs „bondsrijwielhersteller”) uit de Utrechtsedwarsstraat gaat door met zijn strijd tegen de grote toeris tenbond in Den Haag. Hij deed vori ge maand vriend en vijand verbijs teren door te bewijzen dat de door de ANWB gepropageerde veilig heidssloten voor fietsen geen lor waard zijn. Koenders knipte de I nieuw gemonteerde sloten Assa, Trelock, Basta en Rauco met een I betrekkelijk kleine betonschaar binnen een halve minuut tot moes. De Amsterdamse fietsenmaker wil dat de ANWB ophoudt met te bewe ren dat „haar” sloten veilig zijn en dat er snel een eind komt aan het voorschrift voor de montage van deze sloten om in aanmerking te t komen voor een ANWB-fietsverze- j kering. Koenders: „Alles wat ik doe breng ik in de openbaarheid en ik ben niet bang om namen te noemen. Dat brengt mij in moeilijkheden, want je vecht tegen een muur. Een fabrikant heeft mij gezegd: Koen ders, waar haal je de courage van daan om dit te toen? De ANWB zelf heeft nog helemaal niet gereageerd. koop, zelfs af en toe aan de dure, kant.” Het Nederlands Centrum voor Ambachten biedt gemiddeld twaalf- permanente demonstraties van steeds wisselende ambachten. Ook, hier weer de onvermijdelijke klom-" penmaker en wafelbakker, maar ook de bierbrouwer, boekbinder, boterbereider, edelsmid, hoge hoe denmaker, klokkengieter, koffie^- brander, koperslager, nettenboeter, schoenlapper, suikerbakker erf; vlasbewerker vinden onderdak in' de monumentale pandjes van het Sonestacomplex, dat met verbin dende stukken nieuwbouw tot een geheel is gemaakt. In 1974 gaf het ministerie van economische zaken opdracht voor een onderzoek naar de vestiging van een zogenaamd „geschenken centrum” in Nederland. De conclu sie was dat een dergelijk centrum in Amsterdam het beste op zijn plaats zou zijn. De opzet zou commercieel zijn, want het moest erom gaan dat- de verkoop van met de hand of industrieel in Nederland vervaar^ digde geschenkartikelen bevordercF zou worden. Het in stand hóuden van en belangstelling kweken voor het Nederlandse ambacht behoorde tevens tot de doelstellingen. Het be-? drijfsleven is bij een en ander actiefe betrokken. De relatie met het So»; nestahotel ligt uitsluitend op hgt vlak van de ruimte. Het hotel be- schikte over gebouwen en grond; waar het centrum voor ambachten; kon verrijzen. De ambachtslieden; zijn zorgvuldig geselecteerd in heel; Nederland. Ze hebben een contract' vooreen aantal dagen per week, vandaar het wisselende bestand de: ambachten. De directie: „Het zijn; beslist geen beunhazen, dus niet een' klompemaker die alleen maar plan-:' ken uitholt.” Om rendabel te zijn moet het een-, trum 3 a 400.000 bezoekers per jaar ontvangen. Er zijn al dagen geweest) van 2400 bezoekers per dag dus dé directie is vooralsnog niet bang dé streefcijfers niet te zullen halen. Voordeel van een bezoek aan hef centrum voor ambachten is een goedkoper kaartje dan Holland Happening: 2,50. Nadeel op druk ke dagen vormen de krapbemeten' looppaden tussen de verschillende attracties. Het wordt vrij snel warm’ in ruimtes met lange plafonnetjesj zodat langdurig gedwongen stil staan dan geen pretje is. veel geluidsoverlast opleverde. Mug kreeg ruzie met zijn buren en moest zijn post via het stadhuis laten komen. Het bordeelschan- daal heeft Mug een jaar lang ach tervolgd in de vorm van flauwe grappen en insinuaties binnen het politieke wereldje van Am sterdam. „ANWB moet ophouden met r MM»

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11