RICHARDSON LAKONIEK OVER RESULTAAT paarclenkocrsen Hurricanes zetten Antillianen opzij OEFENDUELS Russin Kazankina pakt wereldrecord WK atletiek gedevalueerd Nijboer niet in 30-kilometerloop Anderlecht koopt Joegoslaaf Weer verlies jeugd Nederlaag honkbalploeg tegen Tokio geen afgang „Het is voor mij een bijnummer” tliOlga Commandeur kansloos op 400m. horden tijdens WK J I au r IS D o N D E R D AG 14 AUGUSTUS EDWIN MOSES BENEDEN 48 SECONDEN lij 17 J SPORT 1980 1 I fa I Revanche t Limiet gehaald Hhaarlemse baseball week Erkenning 4** K f I I tw s WASSENAAR. De uitslagen van de woians- Paul Smit tikt met een snelle reactie de Japanner Ito uit op de thuisplaat pim muüer/i Fraser heeft woensdagavond tegen de Frank Castro (Miami Hurri- (Van onze sportredactie) I >45 en en- JAN VAN DER NAT Een houding, die eigenlijk best ver klaarbaar was. Tenslotte vormt de honk- balweek voor de Richardson-formatie de voorbereiding op het wereldkam pioenschap, dat een kleine week na af loop van „Haarlem” in Japan van start gaat. Toeval of niet, maar in het eerste duel dat Nederland in het Land van de Rijzende Zon speelt, is de ploeg van Japan de tegenstander. Richardson: „Ik denk niet dat het toeval is. Een paar jaar geleden hebben wij in Haarlem van Ja pan gewonnen en dat is voor een organi satie natuurlijk een aardig gegeven. Ik verwacht dat het stadion bij die wed strijd redelijk vol zal zitten. Natuurlijk had ik liever tegen een wat zwakkere ploeg geopend, maar het is nu eenmaal niet anders”. gaan, dus zal ik nog veel lager staan. Maar het blijft voor mij een bijnummer. Ik wil me niet gaan specialiseren op de 400 me ter horden. De meerkamp blijft voor mij nummer een”. Olga Commandeur zal in het gunstigste geval een plaats kunnen bemachtigen in de B-fmale in Sittard. Op de huidige we reldranglijst staan sowieso al 20 meisjes die een tijd hebben gerealiseerd van on der de 58 sec. Zij zullen niet allemaal aan de start verschijnen in Zuid-Limburg. Ol ga Commandeur hoopt in Sittard op een uitschieter, want ze weet dat ze veel snel ler kan. „Als ik terugdenk aan die wed strijd in Noorwegen, weet ik dat ik veel beter kan. De conditie wordt steeds beter en als ik in topvorm ben, moet ik ook in de 57 sec kunnen lopen. In Steinkjer zat ik op Een achterstand van 2-7 werd in de gelijkmakende zevende slagbeurt bijna ingelopen (6-7). In de slotfase werd het nog spannend, toen Nederland van 6-9 terug- HAARLEM (ANP). Ron Fraser heeft woord gehouden. „Ik ben gekomen om te winnen en zal geen moment aarzelen hard toe te slaan”, zei hij reeds voordat de elfde Haarlemse Honkbalweek moest beginnen. de achtste horde op 41 sec. Een prima tussentijd. Op de laatste twee hindernis sen kwam ik echter niet goed uit met mijn passen. En dat kost erg veel tijd. Ook het afgelopen weekeinde kwam ik aan het slot niet goed uit”. Nederlandse Antillen gedemonstreerd dat hij achter zijn woorden blijft staan. In zeseneenhalve inning werden de Antilia- nen opgerold: 13-0. In de vijfde slagbeurt sloegen de Hurricanes onverbiddelijk toe. Elf man verschenen in het slagperk die gezamenlijk acht runs produceerden en de stand op 13-0 brachten. Homeruns: canes). Stand: 1. M. Tokio 2. Miami 3. Nederland ZURICH. Niet Edwin Moses. maar de drievoudige Olympische kampioene op de 1500 meter, de Russin Tatjana Kazankina heeft de show gestolen tijdens de vermaarde internationale atletiekwedstrijden in Zurich. In een geweldige race verbeterde zij woensdag haar kersverse wereldrecord dat zij tijdens de Olympische Spelen in Moskou had gevestigd. Dankzij een geweldige laatste ronde - overigens lag zij halverwege de wedstrijd al beneden haar „gouden” tijd van Moskou - knabbelde Kazankina ruim twee seconden van haar tijd af: 3.52.5 tegen 3.55. Hoewel Edwin Moses deze keer niet in staat was zijn wereldrecord op de 400 meter horden te verbeteren, bleek hij op nieuw veel te sterk voor zijn concurren ten. Als enige bleef Moses beneden de 48 SITTARD. De strijd om de we reldtitels 3000 meter en 400 meter hor den voor dames die vandaag in het stadion De Baandert in Sittard begint is ernstig gedevalueerd. Woensdag morgen kregen de organisatoren be richt dat de Sovjet-Unie zijn inschrij ving niet gestand kan doen, omdat de ingeschreven atletes ziek of gebles seerd zijn. De voorzitter van het orga nisatiecomité Frans Jutte gelooft dat de Russen zich hebben teruggetrokken als een reactie op de boycot van de Olympische Spelen door de Neder landse regering. 3-6 2-4 2-2 4. Ucla 5. Antillen 2- 0 3- 0 BRUSSEL. Anderlecht heeft woens dag een contract afgesloten met de 28- jarige Joegoslavische internationaal Luca Peruzovic. De Joegoslaaf die voor Hajduk Split uitkwam, heeft een driejarig con tract getekend. Op aandringen van To- maslav Ivic, de trainer van Anderlecht, kwam Peruzovic naar Brussel. Op de 100 meter heren beleefde Stan Floyd, de negentienjarige Amerikaan, zijn revanche op de Olympische kampi oen Allan Wells. De Schot die zondag j.l. in Keulen Floyd nog achter zich had gelaten bleek in Zurich niet bij machte dat te herhalen. Floyd won in 10.19 sec.; de kampioen van Moskou finishte in 10.30 als tweede. DEN HAAG. Er zijn weer een aantal vriendschappelijke wedstrijden gespeeld waarvan de uitslagen zijn: RWDM-PSV 1- 3, Nieuwenhoorn-Vlaardingen 3-3, Dónk- Excelsior 1-8, Sevilla-AZ 3-0, Fortuna Almania 2-1, Eindse Boys-MVV 0-3. ANTWERPEN (ANP). De Neder landse jeugdhonkbalploeg heeft ook zijn tweede wedstrijd tijdens het toernooi om het Europese kampioenschap voor junio ren in Antwerpen verloren. Italië won door regelmatiger te scoren dan de Ne derlandse junioren met 9-8. Olga Commandeur: „Ik heb de limiet gehaald en daarom kan ik meedoen. Maar een kans heb ik nauwelijks. Vorig jaar stond ik, met het Nederlands record, op de eenendertigste plaats van de wereldrang lijst. Dit seizoen is iedereen sneller ge- machine draaide. Daarbij komt, dat het verre veld wordt bezet door razendsnelle mannen. Midvelder Azusa Eto viel ook gisteren weer op. Dinsdag had hij han gend in het hek een bal gevangen en tegen Nederland pakte hij de bal van pinchhitter Jan Venema in volle vaart, daarmee de wedstrijd beslissend. Wat de bezetting van het binnenveld betreft, heeft Hamilton Richardson niet zoveel problemen. Tegen de Nederland se Antillen stond Harm Horeman op het derde honk, gisteren Ron Steward. Ook de andere kussens leverden weinig pro blemen op. Op één stond in het eerste duel Bill Groot en tegen Tokio Carlito van Heyningen, terwijl op twee de wis selwerking Wedman-Van der Berg plaatsvond. De positie van Richie Daal als korte stop is onaantastbaar. De Kin- heimer bewees zijn klasse tegen Tokio ondubbelzinnig. Zijn aangooien op het eerste honk waren perfect en knalden als een kanonskogel in de handschoen van Van Heyningen. Voor het korte werk derhalve geen problemen. In het verre veld ligt de zaak anders. Richardson: „Er zijn in Neder land nu eenmaal maar weinig echt goede verre velders. Noem mij er maar een, die aan slag werkelijk behoorlijke klappen kan geven. Eijgendaal deed het tegen de Japanners niet slecht, maar als geheel...” Op zoek naar een oplossing voor dat probleem zette Richardson in de wed strijd tegen de Antillen Charles Urbanus in als midvelder. De speler van Amstel Tijgers is een uitstekende slagman, maar zal verdedigend vooral op de heu vel moeten staan. Daarom lijkt het niet zo verstandig om de arm van de man, die DEN HAAG. Gerard Nijboer, de zil- veren-medaillewinnaar op de marathon in Moskou, zal zaterdag - evenals Cor Vriend - geen deel uitmaken van de Nederlandse ploeg, die in Baarn in de jaarlijkse 30- kilometerwedstrijd tegen Zwitserland en West-Duitsland uitkomt. Voor Nijboer en Vriend komt deze wedstrijd te kort na de Olympische marathon. twee jaar lang niet als pitcher heeft kunnen optreden, omdat hij geblesseerd was, extra te belasten. Richardson: „Dat is inderdaad zo. Maar je kunt het be hoorlijk opvangen door de korte stop en de tweede honkman te hulp laten ko men, zodat Urbanus van niet al te ver hoeft aan te gooien”. Charles Urbanus kwam gisteren niet in actie, omdat hij naar alle waarschijn lijkheid vanavond tegen UCLA als wer per de verdediging moet leiden. Ri chardson wilde daarover nog geen uit sluitsel geven, „omdat ik wil, dat de spelers het als eerste weten”. De pitching zal in Japan een van de grootste problemen worden. Jan Hijze- lendoorn kan de reis niet meemaken en daardoor wordt de keuze beperkt. Ri chardson berustend: „Dat zou inder daad een probleem zijn. Als we in Neder land een goede werper hebben, gaat hij naar Amerika”. De coach doelde daar mee op Bert Blijleven, Win Remmers- waal (beiden spelen in de hoogste prof- afdeling bij resp. Pittsburg en Boston) en de vorig jaar afgereisde Martin Ron- nenbergh, die inmiddels ook aardig op weg is naar de Major League. Het optreden van Bart Volkerijk was echter een hele opluchting voor de co ach. Hij gooide gisteren de volledige wedstrijd en liet vijf keer drie slag, een keer vier wijd en zes honkslagen tegen noteren. Een prima rapport. Zijn enige fout, in de eerste slagbeurt, toen hij verkeerd aangooide op het eerste honk, maakte hij daarmee meer dan goed. Volkerijk had bovendien vrijwel alle Ja panse slagmensen onder controle. Be halve Shigeki Wakamatsu, die een slag- gemiddelde van 1000 haalde en boven dien het enige punt voor Tokio scoorde. Ned. Antillen 0-0-0-0-0-0-0=0 Miami 1-0-3-l-8-0-x= 13 Werpersresultaten: Ned. Antillen: Car los Rudolph (4 inn) 1-3-8-0. Hensley Sluis (2/3 inn) 0-2-3-2. Richard Moesker (U/3 inn) 0-0-1-0. Miami Hurricanes: Kip Yancy (6 inn) 9- 0-2-0. Jeff Morrison (1 inn) 0-0-1-0. seconden. Het was voor de twaalfde keer in zijn carrière dat hij de barrière van 48 seconden overwon. Toch nam hij enigs zins teleurgesteld afscheid van Zurich. Met de 47.81 was hij duidelijk niet te vreden. Verrassend was de overwinning op de 5000 meter van Thomas Wessinghage. De Westduitser die zijn grote kracht vindt op de 1500 meter dankte zijn zege aan een zeer krachtige eindspurt. Bij het ingaan van de laatste ronde had de Amerikaan Dick Buerckle nog een voorsprong. Wes singhage „besprong” zijn prooi en was overgelukkig met deze onverwachte tri omf. De dodelijk vermoeide Amerikaan werd op de laatste meters ook nog gepas seerd door de Fin Maaninka. kwam tot 8-9, maar verder lieten de Italia nen het niet komen. Italië: 2-0-0-2-0-0-3-2-= 9 Nederland: 0-l-0-0-0-l-4-2-0=8 Werpersresultaten: Nederland: Otter (62/3 inn) 2-7-3, Willems (2/3 inn) 4-0-0, Visser (2/3 inn) 0-2-0 Italië: Secarolli (6% inn) 7-9-3, Morellini (21/s inn) 3-3-1. Zweden-Frankrijk 17-7 (7 inn) Frankrijk: l-4-0-2-0-0-0=7 Zweden: 3-4-4-3-0-2-1=17 Olga Commandeur hoopt op de top vorm. Die bleef lang achterwege, omdat een voetblessure haar dit seizoen zes we ken lang tot beperkte trainingsarbeid dwong. Blessures lopen als een rode draad door de carrière van Olga Com mandeur, die nu al vijf jaar wacht op internationale erkenning. Daarvoor is een topprestatie nodig. Wie weet komt die in Sittard. Japan is het tweede honkballand ter wereld, na de Verenigde Staten, de ba kermat van de sport natuurlijk. De Ja panse bond telt zo’n tien miljoen leden en het profhonkbal staat op een behoor lijk niveau. Daarom was de nederlaag van gisteren tegen de kampioen der amateurs geen schande. Tokio mist in Haarlem weliswaar een paar spelers, die straks in de nationale ploeg moeten op treden, maar beschikt nog altijd over een puik team. Hamilton Richardson: „Het is een ty pisch Aziatisch team. Tokio moet het niet, zoals Amerikaanse ploegen, hebben van kracht, maar speelt technisch zeer goed honkbal en maakt bijna geen fou ten. Zo’n werper ook. Die knaap speelde een gedegen partij, zonder dat hij een moment verslapte”. Ryo Suzuki kreeg in totaal zeven honkslagen tegen, waarvan Harm Hore man (evenals dinsdag goed op dreef) en Ron Steward er ieder twee voor hun rekening namen. Geen enkele keer ech ter kwam een Nederlandse loper op het tweede kussen, omdat vóoral het bin nenveld van Tokio als een goedgeoliede De Oostduitse Martina Kaempfert won de 800 meter. Zij maakte een tijd van 1.58.74. Deze eerste finale van de wedstrij den werd volledig beheerst door Oosteu- ropese loopsters. Tweede werd haar land genote Christiane Wartenberg en derde de Russin Tatjana Prowidotina. OLGA COMMANDEUR: „Ik heb de limiet gehaald, maar een kans heb ik nauwelijks Niet alleen door het ontbreken van de Russinnen, die de eerste drie plaat sen op de wereldranglijst van de 3000 meter innemen, is de strijd gedevalu eerd. Ook de Noorse Grete Waitz zal niet naar Sittard komen. Zij is gebles seerd. Blessures zijn ook de oorzaak van het niét verschijnen van de Ita- liaansen Gargano en Tomasini, de Zweedse Skoglund, de Ierse Nagle en de Roemeense Maracescu. Verder heeft België naar aanleiding van de matige prestaties tijdens de nationale kampioenschappen het afgelopen weekeinde in Brussel besloten zijn in schrijving terug te nemen. Uit de Ver enigde Staten kwam tenslotte het be richt dat Julie Brown op de 3000 meter is vervangen door Brenda Webb. Voor de titel op de 3000 meter strijden nu 20 atletes; op de 400 meter horden lopen 28 dames. IJMUIDEN Eigenlijk zou je Olga Commandeur een vreemde eend in de bijt kunnen noemen tijdens de wereldkampi- oenschappen atletiek voor dames in Sit tard. Op sportpark De Baandert komen I namelijk vanaf vandaag de specialistes aan de start op de 400 meter horden en de f 3000 meter. Dames, voor wie tijdens de Olympische Spelen van Moskou geen plaats was, doodeenvoudig omdat beide L nummers niet op het programma ston den. Te midden van die specialistes 1 neemt Olga Commandeur een merkwaar- t dige plaats in. Voor de nu 21-jarige IJ- muidense is de 400 meter horden niet meer dan een bijnummer. Olga Comman deur voegde vorig jaar de stadionronde met hindernissen aan haar programma toe, omdat dit nummer een nuttig onder deel kon zijn van de tempotraining, nodig i om binnen de vijfkamp een betere 800 meter te gaan lopen. De 800 meter is de afstand, waarop Olga Commandeur vijf jaar geleden haar talen ten duidelijk maakte. In Aalst liep zij in 2.01,6 een jeugdwereldrecord en in Athene won zij op die afstand goud tijdens de Europese jeugdkampioenschappen. Een I uitzonderlijk talent werd zij genoemd, I maar door allerlei tegenslagen staat de Nijmegen, 11 augustus 1979. De natio nale titelstrijd. Vrij verrassend komt op de deelnemerslijst van de 400 meter hor den de naam voor van Olga Comman deur. Nog groter is de verrassing als zij, in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 58,23 sec als eerste door de finish snelt. Zo’n prestatie is natuurlijk een enorme stimulans om door te gaan. Maar de mo gelijkheden zijn (nog altijd) zeer beperkt. De 400 meter horden voor dames zal olympische erkenning nodig hebben om volledig te worden geaccepteerd. Olga Commandeur: „In Nederland zijn vrijwel geen wedstrijden op de 400 meter horden. Ik heb dit seizoen bijna geen kansen gehad om een werkelijk goede tijd neer te zetten. Ik heb maar een paar keer kunnen lopen. Een keer tijdens avond- wedstrijden in Den Haag, maar daar was de situatie verre van ideaal, omdat we kort achter elkaar series en de finale moesten lopen”. In Den Haag kwam Olga Commandeur nog niet aan de elektronische limiet van 59,14. Dat gebeurde later wel, tijdens de interlandontmoeting met Noorwegen in Steinkjer. Met 59,07 bleef zij net onder de kwalificatie-eis voor Sittard, waar zij als enige Nederlandse deelneemster aan de start zal verschijnen. Ogenschijnlijk in een volstrekt kansloze positie, want om werkelijk potten te kunnen breken tijdens de WK, zal er een veel scherpere tijd moeten worden gelopen. Dat behoort (nog) niet tot haar mogelijkheden, getuige ook haar overigens winnende tijd van 59,66 tijdens de nationale kampioen schappen afgelopen weekeinde. gemeld als lid van de Amsterdamse da- mesvereniging ADA. Daar is zij zich, in het goede gezelschap van onder anderen Sylvia Barlag, gaan richten op de vijf kamp en kwam de 400 meter horden om de hoek kijken als trainingsonderdeel. dag op Duindigt gehouden j-ennen en draverijen 1 zijn: '-'"J ARNHEMPRIJS 2040 m: 1. Tim Bush (J. J. Hendriks) 2.51.4 1.24.0, 2. Soraya Mendel (buiten weddenschappen), 3. Sir Sax Gotha, 4. Torero Cavaljos. Winn 2.60 pl 2.40 11.50 3.30 kopp .77.20 trio 1247.00. Niet gestart: Taxi Buitenzorg. MONT DE MARSANPRIJS (le af.) 2000,.,m: 1, High Wave (C. L. M. Vandeuren) 2.09.6, 2. Prince Albert, 3. King Kong. Winn 7.20 pl 2.10 4.80 3.10 kopp 64.60 trio 1095.60. Niet gestart: Lady Pepper. DIERENPRIJS 2520 m: 1. Trust Skoatter (G. W. van Eykelenborg) 3.37.8 1.27.1, 2. TosCan Star, 3. Speedy Christina. Winn 3.90 pl 1.90 1.90 2.10 kopp 5.90. DE STEEGPRIJS 2040 m: 1. Rosy Whitesum mer (P. F. Louwersheimer) 2.48.7 1.22.7, 2. Stella Ponoma, 3. Sonja Quinio. Winn 16.70 pl 3.10 1.80 2.00 kopp 10.00. CHALLANSPRIJS 2100 m: 1. Woodfeets King (J. H. Smith) 2.19.5, 2. Dreamstar, 3. Chanappy. Winn 10.00 pl 2.90 2.10 1.70 kopp 24.00. VELPPRIJS 2040 m: 1. Sola van Alphen (J. de Jong) 2.47.2 1.22.0, 2. Sami Price, 3. Solid Speed. Winn 12.90 pl 2.90 1.70 1.50 kopp 29.50 trio 217.10.Niet gestart: Ravaela Hanover en' Peer Gynt. MONT DE MARSANPRIJS (2e afd.) 2000 m: 1. Arkelshof Royal (T. Cain) 2.10.7, 2. Woodfeets Mareau, 3. Country House. Winn 7.50 pl 2.20 1.90 1.60 kopp 25.00. ROOZENDAALPRIJS 1600 m: 1. Ole G’uapa j (H. Hamming) 2.09.2 1.20.8, 2. Sierra Leöné, 3. Olga Nora. Winn 7.10 pl 2.50 2.10 4.40 kopp 36.50 trio 1493.90. Niet gestart: Pareltje en Sergio Fortuna. BORDEAUXPRIJS 1800 m: 1. Ballora (T. Cain) 1.57.3, 2. Shelford Lad, 3. Pretty Prompt. Winn 2.70 pl 1.80 4.60 kopp 26.50. Niet gestart: Anneke Raaphorst. TERLETPRIJS 2040 m: 1. Rokko du Bois (R. P. Hom) 2.44.8 1.20.8, 2. Remy Princess, 3. Pepyn Bush. Winn 5.30 pl 1.80 2.10 1.30 kopp 10.30 trio 54.70. MIDDENHEUVENPRIJS 2120 m: 1. Orlaya Dear (P. Smit) 2.52.1 1.21.2, 2. Nathan Olivier, 3. Mac Buitenzorg. Winn 1.70 pl 1.20 1.60 1.20 kopp 4.80. TOTALISATOROMZET f 409.333.00. 2.01,6 van Aalst nog altijd genoteerd als Nederlands record. En stilstand betekent I achteruitgang. In 1979 moest er al 1.59,2 worden gelopen om bij de eerste twintig van de wereldranglijst op de 800 meter te kunnen komen. Olga Commandeur is door een reeks blessures nooit meer in de buurt van haar beste tijd gekomen. Eerst schakelde een knieblessure (door een val op de ijsbaan) haar uit voor deelneming aan de Olympi sche Spelen van Montreal en in 1978 dwong een virus op de ademhalingsspie- ren haar tijdelijk tot rust. Nadat ook dit probleem uit de wereld was geholpen, richtte Olga Commandeur zich weer vol ledig op de 800 meter. Nog wel. Maar toen - j (Van onze sportredactie) HAARLEM. „Het meest spijtige vind ik, dat we als ploeg Bart Volkerijk geen overwinning hebben kunnen schenken. Die jongen heeft vandaag uit stekend werk gedaan op de heuvel”. Hamilton Richardson, de coach van de nationale honkbalploeg, stapte wat la coniek heen over de nederlaag, die zijn ploeg op de derde dag van de elfde Haarlemse Honkbalweek leed tegen Mitsubishi-Tokio (0-1). al dacht zij aan andere onderdelen, „om- dat je concentreren op één nummer erg betrekkelijk en riskant is”. Meest voor de hand liggende keuze was de vijfkamp, waarvan de 800 meter een van de onderdelen is. Van de 400 meter horden was nog altijd geen sprake. Dat I zou pas in 1979 het geval zijn. Olga Com mandeur had inmiddels haar IJmuidense vereniging Suomi verlaten en had zich 9 s

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17