EDO verslaat IJmuiden Cees Houweling man achter succes Nanette Schutte Haarlem trekt Leijsner aan Schaakolympiade blinden begonnen programma's Succes Els van Leeuwen Bundesliga wil meer omzet KLOKKEN VAN NIEL Schoolboeken in voorraad Hartje Haarlem en Waarderpolder Open wielerkoersen met buitenlanders Ol H.DE VRIES BOEKEN studieboekcentrum van kennemerland I? „BEUDEKER” UITGEBREID Kampioen speler met conservatief repertoire" ■Lma en s ge Softbal Cricket or it jl k DONDERDAG 14 AUGUST T O ZT 20 urar' Mb* een winkel vol en alleen de beste n ikse 'ij «VS It! HORLOGERIE Ook voorde late bestellers zijn er nog voldoende Kneepjes Breng of stuur daarom uw bestellijst snel naar: H. de Vries, studieboekcentrum van kennemerland Antwoordnummer 277.2000 VB Haarlem (een postzegel is niet nodig) b.v. algemene boekhandel en antiquariaat Gedempte Oude Gracht 27 (In de Kalfsvelpoort) 2011 GK Haarlem. Telefoon 023-319458 - (Van onze tennismedewerker) van 12 r op: te Tel., is waai IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Petra de Bruin. rs B zw 03 (ADVERTENTIE) lent or een: Speciaalzaak sinds 1883 ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM TEL 310181 ingene. eft het ressen van 11 Daarover merkt hij op: „Dan kan ik wat opbouwen en kunnen we leren elkaar te accepteren. Dat kunnen de trainers bij de bond juist niet, doordat er te veel gewis seld wordt. Bovendien wordt van die trai- Op het parkoers in Spaarnwoude hield de HSV De Kampioen de tweede rit van een wielercompetitie voor trimmers jm de Westhofbeker en die leverde een zege op voor Joop Boerema. Met een wieltje verschil bleef hij aan de winnende hand. De uitslag: 1. J. Boersma (IJmuiden; 2. R. Noordermeer, Halfweg; 3. L. Koopman, Alkmaar; 4. J. Kassing, Halfweg; 5. M. Stolk, IJmuiden. Er waren 52 deelnemers. DUSSELDORP De Westduitse Bundesliga, die zaterdag weer begint, heeft zeven procent meer bezoekers nodig dan in het afgelopen seizoen. De totale begroting van de achttien verenigingen over de recettes beloopt iets meer dan 125 miljoen gulden en dat bedrag zal worden bereikt bij een totaal aantal kijkers van 7x/a miljoen. Vorig jaar kwamen er 6.938.832 bezoe kers bij de 306 competitiewedstrijden, een gemiddelde van bijna 23.000 per wedstrijd. Een gemiddelde overigens dat bedrieglijk is, want de toeschou wers verdelen hun belangstelling niet gelijkelijk over de clubs. De verenigingen verwachten, of hopen, echter dat de noodzake lijke stijging werkelijkheid zal worden door het propaganda effect van het behaalde Europese kampioenschap in Rome. Al vóór het seizoen is begonnen, heeft de Liga zijn uitgespro ken favoriet, namelijk de huidige titelhouder Bayern München, dat zijn kern van vorig jaar behield en zich versterkte met Del’Haye en Röber uit eigen land en de noorderlingen Aas (Noorwegen) en Rautiainen (Finland). Bayern heeft definitief afscheid genomen van Hans-Georg Schwarzenbeck, die in het voorbije seizoen door zijn achillespeesblessure al geen vaste keus meer was. De Bundesliga verliest nog een tweede speler uit het wereldkampioenschapselftal van 1974, namelijk Jürgen Gra- bovski, die na vijftien jaar topvoetbal vrijwillig is teruggetreden. Daar staat tegenover dat twee oudere sterren zijn terugge- De tennissport maakt in Nederland een explosieve groei door. Uitstraling daar van naar de top is nauwelijks waarneem baar. „De middenmoot in Nederland is breder geworden”, zegt Cees Houweling, „maar er zijn nog te weinig uitschieters bij de jeugd. Naar de smaak van de Am sterdammer is de bond te gauw tevreden: „Als er deze week op de nationale kampi oenschappen een jeugdspeler de tweede ronde haalt, zeggen ze meteen dat de jeugd doorbreekt. Zo ver is het nog niet. Speelsters als Nanette Schutte en Alice Lembeck hebben toekomst, ook interna tionaal. Maar je moet voorzichtig zijn. Het hangt voor een groot deel van de begeleiding af. De bond moet jeugdspelers niet mislei den door ze alleen maar hard te laten werken, vindt Houweling. Zijn methode is er juist op gericht spelers het hele arse naal aan slagen bij te brengen. Beweeg- Het is vooral door het ontbreken van schaakliteratuur in braille-schrift dat in werelddelen als Azië en Afrika en in Mid den- en Zuid-Amerika de ontwikkeling van het blinden-schaak wordt geremd. Om in dat manco te kunnen voorzien stelde de heer A. Bestman, de voorzitter van de International Braille Chess Associ ation voor een fonds te stichten om uit die gelden het proces tot stimulering van het blinden-schaak op gang te helpen. (Van onze tennismedewerker) OVERVEEN. Deze week vindt op de banen van de tennisvereniging WOC weer het jaarlijkse Beudeker-jeugdtoer- nooi plaats. Het gewone jeugdtoernooi is dit jaar. aldus wedstrijdleider Peter Bee- ren, niet zo sterk bezet als andere jaren. maar is wel groter dan ooit. De meerder heid van de deelnemers komt uit het district Haarlem. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het oefenduel tussen EDO en IJmuiden, dat gisteravond in Haarlem werd afgewerkt, is in een 2-0 overwinning voor de equipe van Cees Kick, de opvolger van Dobi Peters, geëin digd. De doelpunten werden gemaakt door John Burke (na knap aangeven van Lloyd Headley) en Rob van Nederend, die een solo met een uitgekiende lob over doelman Haasnoot afrondde. Een en ander betekent dat er kwalitatief minder, maar qua spanning heel wat meer te genieten valt. Peter Beeren: „Er zijn heel wat minder 6-0, 6-0 partijen dan vroe ger, terwijl er veel meer deelnemers zijn”. Naast de enkelspelen, wordt er nu ook door de jongste jeugd gedubbeld. Vrijdag en zaterdag vindt, naast de laatste ronden van het gewone toernooi, ook het invitatie- toernooi plaats. Daarin komen Leen Eric Andrea, Marco Groot, Dennis Jones en Ad van der Sman in actie. En als alles gaat zoals Beeren verwacht, ook de winnaars van de oudste groep van het gewone toer nooi, Maarten Mes en Haico Fiekert. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Haarlem heeft de 24- jarige Alwin Leijsner overgenomen van AZ’67. De in Diemen woonachtige rech terspits heeft drie jaar in het C-team van de Alkmaarse club gespeeld en is enkele malen ingevallen in het A-elftal. 023 an dis me en jm an wei niet oi Als sven. NOORDWIJKERHOUT (ANP). Van woensdag 13 tot en met 25 augustus zijn 23 landenteams in het congrescentrum Leeuwenhorst te Noordwijkerhout be trokken bij de zesde schaakolympiade voor visueel gehandicapten. Daarbij is onder meer wereldkampioen de Sovjet Unie. Dat wil echter nog niet zeggen dat het blinden-schaak ook een wereldom vattend gebeuren is. 7403 1 Opticien kuipers GR. HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM TEL. 312934 arekws rijzen opend aarlem partij. Het hoofdnummer van deze Waar- derpolder-ronde vormt de strijd van de amateurs over honderd kilometer, waar voor om half drie het startschot wordt gelost. Er gaan maar liefst 120 renners van start. Naast de plaatselijke favorieten Ron Smit, Huub de Vries, Gé Kuit, Henk Kuipers, John de Bie en Leo Voorthuij- zen, komen als kanshebbers uit de regio onder ander Karei Teeuwen (De Zilk), Rhett van Trigt en Ton van Eyk (Hille- gom), Sjaak Pieters, Henny van Lent en Rob Borst (Zwanenburg), Wim Koene (Zandvoort), Hans Steekers’ en Gerard Looyenstein (Noordwijkerhout), Hans v.d. Putte (Santpoort) naar de Waarderpolder. Twee Engelsen (P. Gerrard en E. Green wood) en de Australiër N. Abbott geven aan de ronde een internationaal tintje. Het Industrieparcours in de polder is tamelijk lastig en meestal valt het peloton er wel uiteen. men en i ons m iaat op smaakt (Van onze wielermedewerker) GIETHOORN. In de ronde van Gie thoorn voor dames heeft Els van Leeu wen uit Lisse het weer eens tot een overwinning weten te brengen. Zij hield er wereldkampioene Petra de Bruin (Uit hoorn) en Anne Möhlman-Riemersma (Apeldoorn) achter zich. De twee versla genen zijn wel voor het wereldkampioen schap in Salanches geselecteerd, maar Els van Leeuwen niet. Bij de amateurs in Giethoorn kwam Rhett van Trigt uit Hil- legom op de derde plaats. ners verwacht dat ze meteen aan de top mee kunnen. Dat lukt nou net nooit”. Ook bij de werkwijze van Cees Houwe ling gaat het om resultaat. Maar hij ziet een verschil in aanpak met de bondstrai- ningen: „Kinderen moeten leren datgene waarmee ze bezig zijn echt aan te kunnen. Door het promotiesysteem bij de bond, spitst het zich voornamelijk op hard wer ken toe. Dan zitten jonge spelers te snel aan hun plafond. Ze moeten juist leren ontspannen bezig te zijn. Er wordt hier te veel naar de prestatie van het moment gekeken, terwijl het om de toekomst van die jeugdspelers gaat”. Cees Houweling signaleert ook dat de Nederlandse spelers, die van nature een faalangst hebben, te veel verwend wor den. Door ouders en door sponsors. Hou weling: „Ze gaan er meteen naar leven. Door de onderlinge rivaliteit die in het kleine Nederlandse tenniswereldje heerst, leggen ze dan het loodje. Waar het juist om gaat is een knokkersmentaliteit te kweken. Spelers zijn naar de mening van de Amsterdammer ook niet consequent. Een speler met een zwakke backhand moet daé” juist op trainen. Spelers moeten el kaar helpen door op eikaars zwakke pun ten te spelen. Nederlandse tennissers spe len te veel op safe. Succes op het moment is het belangrijkst. Cees Houweling: „Kijk maar naar de tweede service van een Nederlander. Die is altijd ingehouden.’ Hier geldt alleen: als ik het potje maar thuis breng”. >ent tot r enige •24 uur 120, tei. AMSTERDAM. Bij jeugdtennissers die ernaar streven de top te bereiken, geniet de Amsterdamse trainer Cees Hou weling een zekere faam. Heel wat huidige jeugdtopspelers zijn van meet af aan door de Amsterdammer getraind. Of zij stapten later naar hem over om onder zijn leiding aan zichzelf te schaven. Als een speler dat wil, geeft Cees Houweling desnoods in de prille ochtend een extra training. Maar als zijn karwei erop zit, zoekt hij graag de kantine van een tennis park op, om daar een koel glaasje wijn te drinken. Dat is een van de redenen, waar om nogal wat mensen in de tenniswereld net doen of Cees Houweling niet bestaat. HAARLEM. In het komende week end worden er in Haarlem twee open wielerkoersen georganiseerd. De liefheb bers van de sport op twee wielen kunnen dus ruimschoots aan hun trekken komen. Eerst wordt er zaterdag op een parcours aan de Fonteinlaan - het verlengde van De Dreef - een Ronde Hartje Haarlem gehouden door de 75-jarige HSV de Kam pioen en zondag laat het dertig jaar jon gere Excelsior op het Industrieparcours de zesde Ronde van de Waarderpolder verrijden. Als een van de oorzaken van zijn succes bij de training van jeugdspelers, ziet Cees Houweling het feit dat hij al drie genera ties spelers opleidt. „Daardoor weet ik precies waar ik zelf of de kinderen falen”, zegt hij. Hij werkt bij voorkeur met spe lers die al op hun achtste bij hem komen trainen zoals Nanette Schutte. Dan kan hij ze zelf alle kneepjes bijbrengen. k Voor EDO betekende het duel van giste ren het eerste in de oefenreeks voor de competitie, die op 7 september begint. IJmuiden had er al drie duels opzitten. Gezien het overwicht van EDO was de overwinning verdiend. De zondag-hoofd- klasser had gedurende een groot deel van de matige wedstrijd tegen de zaterdag- eersteklasser het initiatief in handen. Opvallendste wijziging bij EDO betreft de laatste linie, waar het ex-Telstar-duo Hans Mols (laatste man) en Rob Buchel (voorstopper) het centrum voor hun reke ning namen. Mols blesseerde zich in de eerste helft (dijbeenspierblessure) en werd in de rust vervangen. In de ploeg van IJmuiden speelde spits Joy Sint Jago mee. De Arubaan kreeg weinig kans tegen de EDO-defensie. Daarvoor zou ook de FIDE, de internati onale schaakfederatie, mogelijk een bij drage kunnen leveren, want Ineke Bak ker, secretaris-generaal van de wereld schaakorganisatie, sprak in haar rede de wens uit dat de reeds bestaande samen werking nog hechter zou worden. De ope ning van de Olympiade, die onder meer werd bijgewoond door prinses Margriet, werd verricht door de staatssecretaris van CRM. G. C. Wallis de Vries, die bekend maakte de sport voor de gehandicapten een extra injectie te willen geven door daarvoor achttien formatieplaatsen te scheppen boven de reeds toegezegde vijf tig voor de validensport. (ADVERTENTIE) Dames hoofdklasse: BMZ-EDO-Shell (17.00). Terrasvogels-Bloemendaal (19.00), DSS-Vax-Kinheim (11.30 zo.), Nikon-HCAW- HCC (zo.). Eerste klasse: De Meteoor-Robur ’58, Capac-WK-De Pirates (zo.), De Birds- UW (zo), Sparta-Storks (zo.). Tweede klasse A: Odiz Frogs-De Pino’s (14.30), Zuidvogels- Heiloo, Alcmaria Victrix-EHS (18.00), Run ’71-FAK (zo.). Tweede klasse B: HSCN-Roef, De Spartaan-Spaamwoüde (18.00), Giants- JRC Ducks, Wassenaar-Alro Jeka (zo.), DSC ’74-De Pinguïns (zo.11.00), Giants-HSCN (zo.). District: Rooswijk-TYBB (Vrij), Hoofddorp-Schoten, Haarlem Nicols-BSM 2. Heren eerste klasse: Kennemerland- Sparks (vrij 19.30), DSS-Bloemendaal (vrij 19.30), SC Haarlem-EHS (vrij 21.00), DSC ’74-Kennemerland (19.30). District: Spaarn- woude-Rooswijk, Terrasvogels-The Flags (vrij), EDO-Kennemerland 2 (vrij), Hoofd- dorp-EHS 3 (vrij). Hij is echter wel degelijk de coach van Nanette Schutte, die vorige week Europees en nationaal jeugdkampi oene werd. De Heemskerkse Carin Bak- kum, die verrassend tweede werd in de strijd om de nationale titel, stapte naar hem over. Ook de Haarlemse Alice Lem beck, titelhoudster bij de jeugd tot en met zestien jaar, traint naast haar bondstrai- ning bij de Amsterdammer. Dertig jaar geleden begon Cees Houwe ling als ballenjongen bij de uit Rusland gevluchte Gurovitch een gerenommeerde trainer uit de tijd van Van Swol en Rinkel, die op het Popeyepark in Amsterdam zijn domicilie had. Cees Houweling bleef er en startte zes jaar geleden met zijn eigen tennisschool, die naar zijn vroegere leer meester „Guro” werd genoemd. Zondag: Hoofdklasse: Kieviten-VRA, Qulck-HBS, Kon. UD-VOC, HCC-Bloemen- daal. Voor de in het kader van de jubileum- voering aan de Fonteinlaan te houden ronde heeft De Kampioen van alle kanten medewerking gekregen. De belangenver eniging Hartje Haarlem treedt als hoofd sponsor op. Het parcours aan de Fontein laan is iets meer dan één kilometer lang en heeft twee korte, moeilijke bochten. De liefhebbers en veteranen bijten om tien uur ’s morgens de spits af met een koers over veertig ronden. Onder de 81 deelne mers bevinden zich vrijwel alle plaatselij ke- en vele streekfavorieten. Aan het hoofdnummer van de amateurs over honderd ronden nemen 65 renners deel. De Australiër N. Abott en Steve Fleetwood uit Engeland zorgen voor een internationaal tintje. Plaatselijke favorie ten zijn onder anderen John de Bie, Henk Kuipers, Gé Kuit, Ron Smit, Leo Voort- huijzen en Huub de Vries. Andere kans hebbers zijn de Lisser Bas Langeveld, Hans v.d. Putte uit Santpoort, De Zwa nenburgers Rob Borst en Henny van Lent, Gerrit Visscher en Bonnie Maas uit Hoofddorp, de Zandvoorter Wim Koene, Jos Kieftenburg uit Wervershoof, Jan Derksen uit Vinkeveen en vele anderen. Deze Ronde Hartje Haarlem moet na de organisatie van de nationale wegkam- pioenschappen in Spaarnwoude een spor tief hoogtepunt worden van De Kampi- oens jubileumviering. Op het Industrieparcours houdt de HRC Excelsior zondag voor de zesde keer een Ronde van de Waarderpolder. De nieuwelingen (93 man) starten ’s morgens om tien uur en daarna vertrekken om kwart over elf de veteranen (84 man). Beide koersen gaan over veertig kilo meter. De junioren (97 man) beginnen om kwart voor een aan een race over zestig kilometer. In alle drie de categorieën gaan vrijwel alle renners uit de stad en regio aan de slag. Bij de junioren is nationaal keerd. Rainer Bonhof draaide Spanje de rug toe voor FC Köln en na het einde van de competitie in Noord-Amerika komt Franz Beckenbauer ook weer naar Duitsland. Naar Hamburger SV, dat zijn ster Kevin Keegan verloor. Het wederoptreden van „der Kaiser” zal ook buiten Duitsland met belangstelling worden gevolgd. De nog steeds bestaande grote groep bewonderaars van Beckenbauer bejubelt zijn beslissing, de sceptici vragen zich af of Beckenbauer na een aantal jaren „operettevoetbal” in de Verenigde Staten niet een te groot risico neemt. Hij heeft immers niets meer te winnen en alleen maar te verliezen. De Engelse voetbalclubs hebben in een rapport, getiteld „voetbal, gevecht om het voortbestaan”, een aantal wijzigingen voorgesteld in de nationale competitie. In het document, dat is samengesteld door een commissie van Engelse voetbalmanagers, wordt onder meer gepleit voor het toekennen van drie punten in plaats van twee bij een overwinning. Verder beveelt het rapport aan het aantal clubs in de hoogste afdeling van het betaald voetbal, de eerste divisie, van 22 naar 18 of desnoods 20 terug te brengen. De derde en vierde divisie zouden ieder in acht kleinere afdelingen van zes clubs moeten worden opgesplitst. Bovendien lijkt het de commissie beter dat de verenigingen zelf mogen bepalen wanneerXzij in het weekeinde hun thuiswedstrijden afwerken. Momenteel zijn de clubs gebonden aan de zaterdag middag. Hkbaar maf /j el. 023- lijk, aanvallend spel is het devies. Hij probeert allround spelers van zijn pupil len te maken. Cees Houweling: „wil je aan de top komen, dan zal je veel pijlen op je boog moeten hebben”. Daar schort het volgens de Amsterdammer bij de Neder landss tennisser dan ook aan. Hij zegt: „De Nederlandse kampioen is een speler met een conservatief repertoire”. Dat het voor tennissers in landen als de Verenigde Staten veel makkerlijker is om door te stoten, is voor Cees Houweling een duidelijke zaak: „Door het spelen voor schoolteams ben je daar ook wat waard voor de wereld waar je normaal in leeft”. Buiten de schijnwerpers van de KNLTB blijft de Amsterdammer werken met veel belovende jeugdspelers, als Carin Bak- kum. Cees Houweling zegt over de Heems kerkse: „Zo’n speelster is een laatbloeier, die altijd verkeerd is aangepakt. Dat is voor mij een uitdaging”. Het afgelopen seizoen heeft Leijsner niet gevoetbald, omdat hij het contract weigerde te tekenen, dat AZ’67 hem aan bood. Aanvankelijk zou hij dit jaar bij Alcmaria Victrix gaan voetballen, maar nu trainer Hans van Doorneveld hem naar Haarlem heeft gehaald, gaat de overgang naar de amateurclub niet door. „Het is de bedoeling, dat hij in het A-team gaat spelen. Ik denk, dat het een verster king voor ons is”, aldus Van Doorneveld, die Leijsner morgenavond 45 minuten wil laten meespelen in de oefenwedstrijd te gen Excelsior (op het Haarlem-terrein). /en te ig pe n, Rijs icht 9! Jeugdcoach Cees Houweling. heeft de bond geen boodschap. De Amsterdammer merkt dan ook op: „Ik ben alleen maar goed genoeg om spe lers voor de bond interessant te maken. Ze drukken me liever helemaal weg, dan me erbij te halen. „Cees Houweling consta teert dat zo de zaak van de spelers niet goed wordt gediend, en dat bij de bond banen belangrijker zijn dan resultaten. Cees Houweling: „Het kader van de KNLTB houdt elkaar in het zadel. Als ze mij erbij zouden halen, zouden er mensen weg moeten”. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM heeft gisteren het zesde internationale (olym pische) schaaktoernooi geopend llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Wie over tenniskwaliteiten beschikt, kan na voorselectie tegen flinke betaling op de school van de Amsterdammer te recht. Cees Houweling opereert onafhan kelijk van de bondstrainingen. Door hem getrainde spelers verdedigen de vlag van de KNLTB, maar aan Houweling zelf

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21