Pn Lachend tussen de stukken Alsnog overleg over bezuinigingen politie 2 Leegstandregister ook voor gebouwen en dan dit noq WERKGEVERSVOORZITTER PLEIT VOOR ONTKOPPELEN LONEN Vakbonden tevreden Vo Bond schrikt van werkloosheids- cijfers in bouw Pol, VVDM EIST VAN LEGERLEIDING: Meer mensen 99 Ira 99 olie bot; ANWB: miljard nodig voor fietspaden op vakantie vroegen hulp i 9 9J Regeringspartij CDA vindt: Coi 0 DO? 99 99 Uitheemse dieren Dot Glastuinbouw Huur weigeren Beeldhouwer boos Telebingo o o NE'V in Ne’ zoals 1 Ameri vembt zegd. rom: netwerl terroris se Zee t 2 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Als het voor stel van de werkgeversorgani satie VNO om de ambtenaren salarissen (en de sociale uitke ringen) los te koppelen van de lonen in het bedrijfsleven wordt gevolgd, betekent dit dat de inkomens van de amb tenaren een sluitpost zullen worden. R ABVA: Van Veen maakt ambtenaren sluitpost het weer] De wet bedreigde uitheemse diersoor-1 WEERRAPPORTEN Volger verse her Ze zullen er dan nog verder op achteruit gaan in koopkracht dan nu al het geval is. Aldus een reactie van de grootste ambte narenbond in ons land, de ABVA, op een pleidooi van mr. C. van Veen, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onder nemingen, VNO, gisteren op een perscon ferentie in Den Haag. 25 29 24 31 39 33 16 13 13 14 20 19 21 23 24 20 13 15 16 13 11 15 9 7 10 18 12 17 13 18 20 17 7 21 11 16 16 15 16 14 16 16 15 15 17 15 14 24 0 23 4 0 0 0 o (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Federatie Bouw- en Houtbonden FNV is geschrokken van de gisteren door het Sociaal Fonds Bouwnij verheid (SFB) gepubliceerde werkloos heidscijfers in de bouw. In de eerste week na de bouwvakvakantie is dat cijfer vol gens het SFB met 3000 meldingen opgelo pen tot totaal ruim 30.000 werkloze bouw vakkers. Voorzitter B. Buys van de Bouw bond FNV vindt dat het kabinet onmid dellijk maatregelen moet nemen. „De situatie is aanzienlijk slechter dan we hadden verwacht”, aldus Buys. „Het gaat in de bouw nu kennelijk heel snel bergafwaarts”. Volgens Buys mag het ka binet daarom niet wachten met het nemen van de meest noodzakelijke maatregelen tot de begroting voor 1981 rond is. „Er dienen liefst morgen nog maatrege len te worden genomen om de druk al thans gedeeltelijk nog van de ketel te halen”, aldus Buys. Hij denkt daarbij bij voorbeeld aan het opvoeren van de wo- ningwetbouw. In mei kreeg Gerard van zijn commandant in Wezep te horen dat hij een week lang wacht zou moeten lopen bij de opslagplaatsen voor kernwapens in ’t Harde of Havel- te. Gerard weigerde en dat leidde tot het unieke strafpro ces in Arnhem. Nooit eerder werd een militair voor de krijgsraad gedaagd voor een dergelijk delict. De dienst plichtige deed geen beroep op de Wet Gewetensbezwa ren, omdat hij geen tegenstander is van het leger. Grote pret tussen prinses Margriet en A. Bestman, voorzitter van de Nederlandse Schaakvereniging voor Visueel Gehandicapten. De prinses en Bestman, tevens president van de International Braille Chess Association, woonden in Noordwijkerhout in het congrescentrum De Leeuwenhorst, de opening bij van de zesde Schaakolympiade voor visueel gehandicapten. Carter meer va moet wc Dat pun zingspro met de f, program zzo zzo zzo zo z zzo z ozo zw z zzo nnw windst. n o zzw ono windst. no verand. windst. wnw wzw ono zzo z windst. windst. windst. z nnw n ozo 19 19 19 21 19 19 17 20 18 19 19 29 29 15 28 17 20 22 24 17 21 21 28 26 25 15 36 28 29 16 27 24 23 BAHI grootste nisatie (OPEC) OPEC-1 om de de fina Iraakse Karim De C hulpfor nisters hebben fonds i groot t< CV NEW tussen islam iti dabad, tweeho persbui Na di een av 130 kil Delhi i ft WAS functie minist' de sta sche z daling "belang greep. - „Op ginger die zie de sta een w Een a druk t n nw nw nw no o nno zzo zzw w 29 24 18 3 6 0.1 0 0.1 0.1 4 0 0 0.5 0.2 0 0 2 0 1 0 0 0.1 0 1 0 0 o 0.2 3 0 0 0 3 0 0 3 c 4» .2 Dit is het resultaat van een extra verga dering van het Georganiseerd Overleg Rijkspolitie, dat gistermorgen in Den Haag op het ministerie van Justitie is gehouden. Het „open en reële” overleg over de bezuinigingen voor 1980 zal wor den gevoerd in de komende vergadering G -T FRAN urn van een krei veer 1,3 is gister Bank, c Commei schaft i vormt. Volge: van Ecc Westdui derde v beorag voor de projecte van ko Westdui sluitend van de ten in 1 grondst miljoen van rei schuld (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Er komt alsnog overleg tussen minister De Ruiter van Justitie en de politievakbonden over de voorgenomen bezuinigingen bij de rijkspolitie. Van Wingerden verklaarde zich geen tegenstander van de dienstplicht. „Een beroepsleger brengt bezwaren met zich mee. Maar ik ben wel tegen kernwapens, want kernwapens worden gemaakt om gebruikt te worden”. Auditeur-militair mr A. Kok vond dat de soldaat het niet op een strafzaak had mogen laten aankomen. „Het is heilloos, het moet leiden tot een veroordeling. Het leger heeft een politieke leiding, er is politieke controle op het doen en laten van de krijgsmacht. Beslissingen of het wachtlopen bij kernwapens wel of niet kan worden geweigerd, moeten door de politiek worden genomen. Het is zinloos die discussie te gaan voeren in de rechts zaal”. Mr Kok was van mening dat het ontoelaatbaar als een soldaat zelf gaat uitmaken welke bevelen hij wel en welke hij niet gaat uitvoeren. „Het is uitgesloten dat dergelijke beslissingen worden genomen door een individuele sol daat. Hierdoor kunnen de grondslagen van het functione ren van het leger worden aangetast. Ik vind dit een ernstige zaak. Door deze handelwijze van de verdachte wordt de betrouwbaarheid van het leger bedreigd”. Mr Kok eiste zes weken militaire detentie, waarvan vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. „Een volgende weigering moet leiden tot onmiddellijk arrest”. Gerards raadsman, mr Th. de Roos, concludeerde tot vrijspraak op grond van overmacht. „Mijn cliënt kon niet anders. Wachtlopen bij kernwapens betekende meewer ken aan nucleaire militaire taken die voor hem immoreel zijn. Gerard staat voor een grote groep landgenoten die verontrust zijn over de rol van kernwapens in ons defen- siesysteem”, betoogde de advocaat. „Ook van beroepsmi litairen worden in dit verband steeds vaker kritische geluiden gehoord”. De Krijgsraad doet op woensdag 27 augustus uit spraak. Het bestuur van de WDM zal intussen een discussie- brochure over kernbewapening opstellen. Uitgangs punten in dat stuk zijn: de WDM is tegen elke verdere ontwikkeling en uitbreiding van kernwapens, en voor terugdringing en uiteindelijke afschaffing ervan. Ook vorig jaar werd dit standpunt al eens geformuleerd, maar de bond gaat er nu mee aan het werk. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Meer vakantiegan gers dan ooit hebben dit vakantieseizoen een beroep gedaan op de twee hulpverle nende centrales die ons land kent, nadat zij tijdens hun vakantie in de problemen waren gekomen. De SOS-centrale in Amsterdam, opge richt door de drie grootste reisverzeke- raars, heeft van 1 juni tot en met de eerste dagen van augustus 507 in het buitenland gewond geraakte of ziek geworden land genoten gerepatrieerd, tegen 356 in de vergelijkbare periode van het vorige sei zoen. Deze centrale heeft in dezelfde peri ode de repatriëring van 28 stoffelijke overschotten naar Nederland geregeld. De Alarmcentrale van de ANWB heeft in hetzelfde tijdvak 1239 Nederlandse toe risten gerepatrieerd, ongeveer 10 procent meer dan in. 1979 tijdens de vakantieperio de. Het aantal naar Nederland vervoerde stoffelijke overschotten in dezelfde va- kantietijd was 103. De SOS-centrale in Amsterdam helpt de mensen op grond van een speciale hulp- verleningsverzekering voor automobilis ten; de ANWB geeft hulp aan bezitters van de internationale reis- ën kredietbrief. Beide organisaties leggen de nadruk op de noodzaak van het afsluiten van een verze kering. van het Georganiseerd Overleg Rijkspoli tie op 29 augustus, aldus een mededeling van het ministerie van Justitie. In het kader van de bezuinigingsmaat regelen was aangekondigd, dat de rijkspo litie voor dit jaar 16 miljoen gulden diende te bezuiningen. Naar het oordeel van de bonden was een deel van de bezuinigingen van rechtspositionele aard. De politieva- korganisaties vroegen om extra overleg, omdat het in dit soort gevallen vporge- schreven overleg niet was gevoerd. Aangekondigd was, dat op de onregel matigheidstoeslag twee miljoen gulden moest worden bezuinigd, op opleidingen 350.000 gulden en op reizen 990.000 gul den. Met name over deze onderwerpen en over overwerk zal nu het voorgeschrëven overleg worden gevoerd. Voorzitter Leen van de Linden van de Nederlandse Politiebond toonde zich te vreden dat minister De Ruiter zijn fouten heeft ingezien en is teruggegaan naar „af’. „We zijn nu weer in de beginsituatie: er is weer open overleg mogelijk over de invulling van de bezuinigingen en daar ging het ons om”, aldus Van de Linden. In die bewoordingen liet ook be stuurslid H. Kruizinga van de Algemeen Christelijke Politiefederatie zich uit. De minister is door de bocht, zo zei hij. „Maar wanneer bezuinigingen voor volgend jaar ter sprake komen, zouden we wel van te voren willen worden geraadpleegd”. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM/UTRECHT De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) eist van de le gerleiding dat dienstplichtigen die geen atoomta- ken willen uitvoeren, ongestraft blijven. Gisteren werd voor de Krijgsraad in Arnhem twee weken gevangenisstraf geëist tegen de Utrechtse soldaat Gerard van Wingerden. Deze had begin juni geweigerd wacht te lopen bij opslagplaatsen voor kernwapens in Havelte en ’t Harde. De algemene ledenvergadering van de WDM besloot gisteren dat ’anti-kernsoldaten’ voortaan kunnen reke nen op de steun van de 20.000 leden tellende soldatenvak bond. De steun zal bestaan in juridische bijstand. De WDM zal geen oproep doen tot weigering van atoomta- ken. Dat zou de bond overigens zeker op een vervolging wegens overtreding van de regels betreffende de krijg stucht komen te staan. Voor de Krijgsraad in Arnhem zei gisteren Gerard van Wingerden dat hij naar zijn idee niet bestraft zou moeten worden wegens weigering van een dienstbevel, maar dat juist degenen die kernwapens invoeren en durven verde digen terecht zouden moeten staan. „Zij zouden moeten worden veroordeeld wegens misdaden tegen de mens heid”, zo zei de 26-jarige soldaat in zijn laatste woord. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: Enkele regen- of onweersbuien, eerst warm, later afkoeling. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon: 2 tot 9. minimumtem peratuur: omstreeks 14 graden. Maxi mumtemperatuur: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Weer, in binnen- en buitenland den komt hij met hetzelfde verhaal, aldus een woordvoerder van de ambtenaren bond. FNV-bestuurder F. Drabbe reageerde gisteren met een „onaanvaardbaar”. „Door dat te doen zou je de financiële last van de economische problemen leggen op de schouders van de uitkeringstrekkers, dus juist bij de mensen die toch al de zwaarste klappen krijgen van die proble men”, aldus de FNV-woordvoerder, die het ook onverteerbaar zou vinden als de ambtenaren een stuk rechtszekerheid en inkomenszekerheid zouden kwijtraken. Bovendien zouden dan in feite recht streekse onderhandelingen over de lonen moeten worden gevoerd met de overheid als werkgever. Drabbe voelt daar niet voor, onder meer omdat de arbeidsvoor waarden van de ambtenaren dan wel eens een „politieke speelbal” zouden kunnen worden. Volgens de grootste werkgeversorgani satie VNO is doorbreking van de koppe ling van de ambtenarensalarissen en soci ale uitkeringen aan de lonen in het be drijfsleven noodzakelijk, gezien „de enor me opgave waarvoor het kabinet staat om in de begroting voor volgend jaar een gat van vele miljarden te dichten”. Daarnaast wees voorzitter Van Veen gisteren op zijn persconferentie ook op de ontwikkeling, die de tot nu toe afgesloten CAO-contracten te zien geven .De loon maatregel van de regering heeft in een tische bezwaren zou stuiten. Het begrip gebouw is nogal ruim te interpreteren. Het CDA zegt dat bij het begrip gebouw zeker niet wordt gedacht aan door de regering genoemde kippenhokken. In de overgangsperiode naar de nieuwe wetgeving acht het CDA het onjuist dat ontruimingen kunnen plaats vinden op grond van anonieme dagvaardingen. On vrijwillige ontruimingen met politie- dwang kunnen een escalatie van geweld tot gevolg hebben, aldus het CDA. De WD en PvdA leggen de laatste hand aan hun reactie op het ontwerp Leeg- standwet van de regering. De VVD kan zich in grote lijnen vinden in het voorge stelde regeringsbeleid. De PvdA vindt dat in het ontwerp de oorzaak van het kraken onvoldoende wordt aangepakt. De PvdA wil dat in het ontwerp tegelijk de eerlijke distributie van woningen ter hand wordt genomen. ten (BUD) die in Nederland de handel verbiedt in bedreigde diersoorten en ook een verbod stelt op het onder zich hebben van „herkenbare delen van bedreigde soorten” (bijvoorbeeld bontjassen en kro- kodillederen tassen), kan mogelijk in de knel komen als een EG-verordening van kracht wordt met betrekking tot de be scherming van bedreigde dier- en plante- soorten. Dit staat in het maandblad van de Stichting Natuur en Milieu. Als een EG- verordening van kracht wordt, mogen de afzonderlijke lidstaten in hun nationale wetgeving niet meer van die verordening afwijken. De EG-verordening over de be scherming van bedreigde diersoorten gaat echter veel minder ver dan de Neder landse wet BUD, zo stelt Natuur en Milieu. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het CDA vindt dat ook leegstaande bedrijfsgebouwen in een gemeentelijk leegstandregister moeten worden opgenomen. Het leeg standregister voor woonhuizen en ge bouwen dient daarnaast volgens het CDA niet alleen te worden bijgehou den in grote gemeenten, zoals de re gering wil, maar ook in gemeenten met minder dan 25.000 inwoners. Het argument voor deze laatste CDA-eis is dat ook in kleine gemeenten huizen en gebouwen worden gekraakt. Het CDA heeft zijn verlangens neergelegd in een nader voorlopig verslag op het ontwerp Leegstandwet van de regering. De regering voelt er niet veel voor be drijfsgebouwen in het leegstandregister op te nemen omdat de registratie op prak- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Er is een miljard nodig om de belangrijkste fietspadenplannen in Nederland uit te voeren. Het werk stag neert, omdat de overheid niet genoeg sub sidieert. Dit zegt de ANWB in het tijd schrift Recreatievoorzieningen, dat een totaaloverzicht van de plannen geeft. De ANWB meent overigens, dat de hui dige plannen niet voldoende zijn om de snel groeiende behoefte aan fietsmoge- lijkheden en -voorzieningen op te vangen. Er zijn 15 recreatieve fietspadenplannen van provinciale of gewestelijke omvang onderzocht, die samen bijna 10.000 kilo meter fietspad tellen. Hiervan moet nog bijna de helft worden aangelegd, waarvan circa 60 procent is bestemd voor recreatief fietsverkeer en de rest voor het overige verkeer. Daar voor is respectievelijk 500 miljoen en 550 miljoen nodig; samen ruim een miljard. Dan zouden de lonen weer moeten wor den verhoogd, „wat een spiraal met infla toire toppunten tot gevolg heeft”, aldus Van Veen. De VNO-voorzitter vroeg zich af waar om niet ook van de ambtenaren een „soli dariteitsbijdrage” kan worden verlangd. Als de overheid een eigen loonbeleid zou gaan voeren, waarbij de teugels wat strak ker in de hand worden gehouden, zou zij ook een wat geloofwaardiger gespreks partner worden, aldus Van Veen. De werkgeversvoorzitter betoogde dat de overheid voor de collectieve sector een eigen loonbeleid moet ontwikkelen om paal en perk te stellen aan de kostengroei in de sector van de ambtenarensalarissen en de sociale uitkeringen. De ABVA meent dat Ven Veen nu maar eens moet ophouden met het berijden van dat stokpaardje. Elke vier of vijf maan- aantal gevallen geleid tot tweejarige con tracten, waarbij een aanzet wordt gege ven om via betere beloning voor vuil of ongenaam werk scheefgegroeide verhou dingen en vastgelopen situaties in de ar beidsmarkt aan te pakken. In deze om standigheden is een loonmaatregel geen passend instrument. Nodig is, dat het kop- pelingssysteem wordt doorbroken, omdat de betere beloning van bepaald werk an ders weer onmiddellijk doorwerkt in de ambtenarensalarissen en de uitkeringen. Het bestuur van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw heeft twee regelingen vastgesteld ter bevorde ring van energiebesparing in de glastuin bouw. Het kon dit doen doordat de minis ter van Landbouw onlangs geld voor dit doel heeft toegezegd. Met de ene regeling betaalt het fonds mee aan maatregelen ter verhoging van het rendement van het in de kasteelt gebruikte aardgas. De andere regeling geeft een bijdrage in de kosten van het aanbrengen van energiescher- men: mechanisch beweegbare duurzame scherminstallaties in kassen ter besparing van energie. Voor de rendementsregeling kunnen tuinders zich tot 1 januari 1982 aanmelden: voor de energiebeschermen- regeling krijgen ze maar tot 15 november van dit jaar de tijd. Vrijwel alle deelnemers aan de huur- weigeracties in de Amsterdamse Bijlmer meer hebben deze week de deurwaarder op bezoek gahad. Zij zullen in de loop van deze maand massaal terecht moeten staan in verband met een invorderingsprocedu re, die door de woningbouwcorporatie! aanhangig is gemaakt. Dit heeft het Comi té Huurverlaging Bijlmermeer gisteren bekend gemaakt. De eerste gevallen ver schijnen op 25 augustus voor de kanton rechter in Amsterdam. De moeilijkheden tussen de woningbouwcorporaties en de Bijlmermeerbewoners dateren van april dit jaar. Sinds die tijd hebben ongeveer 1006 huurders hun huur eigenmachtig met 75 gulden verlaagd. De bekende Utrechtse beeldhouwer Pie ter d’Hont eist van de zilverfabriek Van Veluw BV in Zeist, dat die ophoudt met de produktie en verkoop van grote plaquet tes en kleine hangertjes naar een door D’Hont ontworpen Beatrix-penning. Van de hangertjes zijn er (via het blad Vorsten huis) enkele honderden verkocht, van de plaquettes (via het bedrijf Monument) nog nauwelijks. D’Hont lichtte gisteren in een kort ge ding toe, dat hij met directeur F. van Bueren van Van Veluw BV slechts was overeengekomen, dat hij een ontwerp zou maken voor Beatrixpenningen, die in een beperkte oplage in goud, zilver en brons geslagen zouden worden. Zr. c-o 5 2 f Geen straf voor weigering wachtlopen bij kernwapens De Nederlandse commissie die de natiol nale activiteiten van het internationaal jaar gehandicapten 1981 leidt, zal geen beroep doen op de opbrengst van Telebin. go. Dit is een van de eerste besluiten vaj de commissie, die onlangs met haar werk, zaamheden is begonnen. De activiteiten van de commissie worden voor een deel betaald uit een overheidssubsidie en ver der uit eigen werving uit bestaande fond sen. Het is hierbij uitdrukkelijk niet de bedoeling gelden te verkrijgen uit inzame lingsacties, aldus de commissie in een persverklaring. mist geh. bew. regen geh. bew. geh. bew. mist geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. mist onbew. mist zw. bew. onbew. h. bew. h. bew. onbew. mist h. bew. onbew. zw. bew. mist onbew. mist onbew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. niet ontvangen onbew. mist zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. 1. bew. h. bew. 1. bew. VRUDAG 15 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.21 uur, onder 21.03 uur Maan op 11.09 uur, onder 23.03 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 07.22 uur en 19.45 uur Laagwater 03.25 uur en 15.18 uur d -E£ 7 i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2