Presidentskandidatuur nu officieel Volgens drie kranten COMECON Kadaffi geeft steun aan terreur Italië Van der Klaauw somber over atoombewapening Wereldraad van Irak pleit voor oliesteunfonds moet energie elders kopen Zeiltanker gaat proefvaren Burgeroorlog dreigt nog in Zimbabwe Kerken bijeen „Staatsgreep Bolivia was 1 cocainecoup „Sovjet-Unie superieur bij oorlog op zee” „Nieuwe afspraken nodig” 31 Consortium leent Weer Amerikaans Doden bij bloedige botsingen in India Polen 1,2 miljard toestel gekaapt DONDERDAG 14 augustus 19 80 t>ing( 3 BINNEN EN BUITENLAND ►OUM I (Van onze redactie buitenland) ren NEW YORK. De democratische conventie in New York heeft president Carter vannacht, zoals verwacht, benoemd tot kandidaat voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in no vember. Kennedy heeft hem zijn steun toege zegd. eren 99 trijfël door Nico Scheepmaker a Kennedy belooft steun aan Carter en daad een 10 kopeke- of 15 heeft geofferd. 1 roebel. De de officiële Volgens de berichten die gelijktijdig verschenen in het Milanese dagblad Cor- Carter heeft zich in een toespraak op de conventie niet zonder meer vastgelegd op de eis van Kennedy dat 24 miljard gulden moet worden uitgetrokken voor bestrijding van de werkloosheid. Dat punt is op voorstel van Kennedy opgenomen in het verkie zingsprogramma van de partij. Wel zei Carter dat hij het eens is met de geest van het programma en dat hij binnenkort een eigen programma ter stimulering van de economie zal ontvouwen. hele regering heeft opgekocht”. Inmiddels hebben de Amerikanen la ten weten dat ze hun anti-narcoticapro- gramma in Bolivia zullen stopzetten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington zou geen bewijzen van be trokkenheid van de Boliviaanse junta De situatie op het gebied van de kern wapens is de laatste jaren versomberd, aldus de bewindsman gisteren op de twee de toetsingsconferentie van het non-proli- feratieverdrag (NPV) in Genève. Dat ver drag moet de verspreiding van kernwa pens tegengaan. Van der Klaauw drong in zijn toespraak aan op nieuw afspraken over het vreed zaam gebruik van kernenergie. Een eerste stap in die richting kan volgens hem het rapport zijn van een internationale com missie die onlangs een aantal technische maatregelen aangaf om het misbruik van splijtstof tegen te gaan. De minister zei dat sinds de eerste toet singsconferentie vijf jaar geleden, weinig vooruitgang is geboekt bij de uitvoering seft toe- ent rio- rde va- (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Bij bloedige botsingen tussen hindoes en moslims tijdens een islamitisch feest in de Indiase stad Mora- dabad, zijn gisteren 27 mensen gedood en tweehonderd gewond, zo heeft het Indiase persbureau PTI bekend gemaakt. Na de botsingen hebben de autoriteiten een avondklok ingesteld, Moradabad ligt 130 kilometer ten zuidoosten van New Delhi in de deelstaat Uttar Pradesh. beschitk, energieleveranciers zijn. Tij dens het topoverleg van de COMECON in juni van dit jaar kondigde de Sovjet unie aan dat zij in de eerste helft van de jaren tachtig hooguit twintig procent meer energie aan haar bondgenoten zal kunnen leveren. Van olie zal zij de toe voer tot 1986 handhaven op de dit jaar te leveren tachtig miljoen ton. •soor- andel i ook ■bben eigde i kro- in de van e be- ante- an de EG- :n de □nale rning e he arten eder- lieu. de ilp- 11S- /an ief. de •ze- oge- eke- rste and ind- de sei- ieri- ijke gan gen ;rle- idat nen rt ge- van was p zou 1 een arons met de cocahandel aan de pers willen overleggen uit bezorgdheid voor het lot van Amerikanen in Bolivia. De Colombiaanse minister van Bui tenlandse zaken Vargas heeft gisteren ontkend dat zijn land de junta in La Paz zou hebben erkend. Dat was dinsdag door zijn Boliviaanse ambtgenoot Cal deron meegedeeld. In de Nicaraguaanse hoofdstad Mana gua komen vandaag of morgen de minis ters van Buitenlandse Zaken van Nica ragua, Costa Rica, Panama en mogelijk Honduras bijeen om zich te beraden op stappen tegen de Boliviaanse militaire machthebbers. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De negen bondgenoten van de Sovjet-Unie in de Oosteuropese Raad voor Wederzijdse Economische Bijstand (COMECON) zullen tegen 1980 voor de helft van hun energiebehoefte aangewezen zijn op het buitenland tegen nu voor 35 procent. Dit voorspelt Oleg Bogomolov, hoofd van het in Moskou gevestigde economisch instituut van de COMECON, in Vredesvraagstukken en Socialisme, een internationaal commu nistisch weekblad dat in Praag wordt uitgegeven. Vijf jaar geleden waren de COME- CON-landen, met uitzondering van de Sovjet-Unie, voor zeventig procent van elkaar afhankelijk voor het dekken van hun energiebehoefte. Nu is dat 65 pro cent omdat alleen Polen, met zijn kolen reserve, en Roemenië, dat over enige olie 3. In de badkamers van de meeste hotels zitten glimmende stangen aan de muur die met de centrale verwarming in verbin ding staan en behoorlijk heet zijn, waar door de natte handdoeken en de gewassen kleding die je er overheen hangt snel droog zijn. 4. Op de planken in de boekhandels liggen stapeltjes boeken met dezelfde titel. Een van die boeken wordt er rechtop tegenaan gezet, opengevouwen in een hoek van 90 graden, zodat de klant het voorplat ziet, terwijl het liggende stapeltje daarachter voor de blik van de klant ver borgen blijft. Het rechtop gezette boek kan bovendien niet vallen, omdat het in een hoek van 90 graden is opengevouwen en het achterplat, opzij van het stapeltje, klem gezet is tegen het stapeltje boeken ernaast. Als u het niet meer kunt volgen, en u hebt thuis meer dan tien boeken in de kast staan, dan kom ik het wel even de monstreren. 5. De etalagekunst is in de Sowjet-Unie bepaald niet hoog ontwikkeld, en dat is dan nog een eufemisme in de zevende graad. Maar het grote warenhuis GUM aan het Rode Plein heeft tenminste nog een poging gedaan in de goede richting, al is die nog wat bleekjes en kan ze in de verste verte niet vergeleken worden met de etalagekunst van bijvoorbeeld de Bij enkorf in Amsterdam. Maar de Bijenkorf, dat moet ook weer gezegd, koopt vaak de etalageontwerpen van buitenlandse wa renhuizen, zoals een tijdje geleden van Selfridge’s in Londen. De GUM (spreek uit: KOEM) doet het zelf en wil dat ook weten. In elke etalage staat een bordje met de namen van de betreffende „choe- dozjniki-dekoratori", de „kunstenaars-de- corateurs”, en eventueel ook van de „ma- kettsjik". de bouwer van de maquette. 6. Bij de bakker pak je zelf het brood van de plank, nadat je het eerst met een metalen lepel die „vork” wordt genoemd hebt „betast” om te kijken hoe vers, hoe veerkrachtig het is. Vooral het zwarte tot donkerbruine brood is erg smakelijk. Het beste is het „Borodinski chlebi, zeer don ker, zwaar, en heel lang houdbaar. Ik kocht op zaterdagavond in de 25 oktober- straat twee broden voor plus minus 20 kopeken per stuk, en vrijdag, zes dagen later, hebben we er in Keerngouw nog smakelijk van gegeten. Er zijn ook pluspunten in de Sowjet- Unie. Ik noem er een paar. 1. Een rit in de bus kost 5 kopeke. Dat is 15 cent volgens de officiële koers. Je doet je 5 kopeke-stuk in een halfautomatische automaat, het muntje valt op een rubber matje, je draait aan een knop, het muntje valt in het apparaat en opzij draai je tegelijkertijd een kaartje te voorschijn dat je afscheurt. Af en toe is er controle, maar de sociale controle van de buspassagiers onderling, of wellicht toch een ingescha pen fatsoen, lijkt er de voornaamste oor zaak van dat iedereen ook braaf zijn 5 kopeke offert en een kaartje afscheurt. Maar dat is nog niet het aardige van dit systeem, het aardige is, dat degeen die geen 5 kopeke-stuk heeft, maar alleen een muntje van 10 of 15 kopeke, dat muntje desondanks in het apparaat gooit, en de 5 of 10 kopeke die hij nog tegoed heeft aan de passagiers vraagt die na hem komen. Hij steekt hun 5 kopeke-stuk in zijn zak, niemand twijfelt eraan dat hij inder- kopeke-stuk De zittende president kreeg vannacht al in de eerste ronde de vereiste stemmenmeerderheid. Hij had nadat Kennedy maandag afhaakte, geen tegenkandidaat meer. Ofschoon Kennedy kort voor de stemming zijn afgevaardigden de vrije keuze gaf, bleek toch een vrij groot deel van de afgevaardigden te blijven vast houden aan zijn voorkeur voor Kennedy. Carter kreeg 2.129 stemmen tegen Kennedy 1.146. Kennedy heeft inmiddels laten doorschemeren dat hij in 1984 een nieuwe poging zal doen om de presidentskandidatuur voor de Democratische Partij te krijgen. De democratische senator uit Massachusetts zegde vannacht zijn steun toe aan de herverkiezing van Carter. Dat leverde hem een ovatie op van de partijafgevaardigden. Carter prees van zijn kant Kennedy uitbundig. Hij noemde diens toespraak gisternacht op de conventie „een van de beste redevoeringen die ik ooit heb gehoord”. Vanavond laat zal president Carter een toespraak houden op de conventie. Ver wacht wordt dat hij daar samen met Kennedy zal verschijnen om de eenheid van de partij te onderstrepen. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. Vandaag is de bijeenkomst van het Centraal Comité van de Wereld raad van Kerken in Genève van start gegaan. Belangrijkste onderwerpen van gesprek zijn de bewapeningswedloop, de bedreiging van de vrede, de strijd tegen het racisme en de „kerk voor de armen”. De bijeenkomst duurt tot 22 augustus en zal worden bijgewoond door de 140 leden uit meer dan 100 landen, die deel uitma ken van het Centraal Comité. Het Centraal Comité zal zich tevens bezighouden met de financiële crisis waarin zich de Wereldraad sinds enige jaren bevindt. Volgens secretaris-gene- raal Philip Potter is de toestand momen teel „stabiel maar niet rampzalig”. Tot de vrolijkse onderdelen van de bij eenkomst rekent Potter de viering van de tachtigste verjaardag van W. A. Visser ’t Hooft, die vanaf de oprichting in 1948 tot 1966 secretaris-generaal was van de We reldraad. (Van onze redactie buitenland) GENEVE-DEN HAAG. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken vreest dat verdere verspreiding van kernwapens onvermijdelijk is als het uitzicht op algehele nucleaire ontwapening niet geloofwaardig wordt. 2. Er gaan 100 kopekes in roebel is, althans volgens koers, ongeveer 3 gulden waard. De zwar te geldmarkt kwam tijdens de Olympi sche Spelen wat langzaam op gang, ieder een was gewaarschuwd dat er juist in die weken extra strenge straffen voor zouden worden gegeven, maar op den duur bleek je her en der toch 1 roebel voor 1 gulden te kunnen krijgen. Laten we daarom de werkelijke waarde van de roebel op 1 gulden, en van de kopeke op 1 cent stellen. Ik vind het een groot pluspunt dat de Russen over een grotere variatie aan muntstukken beschikken dan wij. Wij hebben, zolang als het duurt, de cent, de stuiver, het dubbeltje, het kwartje, de gul den en de rijksdaalder: zes verschillende muntstukken, en als de cent wegvalt nog maar vijf. )()0S r Pie- Van iet de iquet- door Van reten- an de nog Een dolgelukkige president Carter krijgt een zoen van zijn medewerkster voor consumen tenzaken mevrouw Peterson, kort nadat de Democratische conventie Carter officieel heeft benoemd tot presidentskandidaat bij de verkiezingen in november e natio- itionaal geen 'elebin. :en van r werk, riteiten m deel L en ver- e fond- niet de nzame- in een riere della Sera en de bladen Europeo en II Settimanale, hebben door Libië opgelei de terroristen de hand gehad in een aantal geruchtmakende acties en mogelijk zelfs in de recente aanslag op het station in Bologna waarbij tot nog toe 82 personen omkwamen. De berichten volgen na eerdere verkla ringen van Italiaanse politieke leiders dat terroristen die in het land opereren, hulp krijgen uit het buitenland en deel uitma ken van een internationaal complot om de samenleving te ontwrichten. De Corriere della Sera citeert drie Libi sche ballingen die beweren dat Kadaffi invloedrijke Italianen heeft omgekocht zodat zijn spionnen en 170 huurmoorde naars vrijelijk kunnen opereren. Volgens de ballingen worden de pogin gen van Kadaffi om de samenlevingen rond de Middellandse Zee te ontwrichten gesteund door de Sovjet-Unie. Het belang rijkste doel van Kadaffi zou zijn de oplei ding van terroristen die in West-Europa moeten gaan opereren. De belangrijkste opleidingscentra zouden in de buurt lig gen van de Libische steden Cufra, Ghada- mes, Sinauen, Al Bieda en Tobroek. On der de instructeurs zouden niet alleen Palestijnen zijn maar ook, zo zeggen de ballingen, Europeanen en voormalige agenten van de Amerikaanse geheime dienst CIA. Volgens het blad Europeo heeft de ge vangen neo-fascistische terrorist Mario Tuti in het verleden nauwe contacten on derhouden met de Libische ambassade in Rome. van het NPV. maai dat aan de andere kant de belangstelling voor en ondersteu ning van het NPV bij het publiek toe neemt, ook in ons land. Als voorbeeld van het volgens hem groeiend besef in ons land voor de geva ren van de kernwapenwedloop noemde Van der Klaauw het voorbehoud dat ons land heeft gemaakt ten aanzien van de plaatsing van middellange-afstandsraket- ten. Bogmolov schrijft dat de Russische olieproduktie in de komende jaren uit zal komen boven de voor dit jaar ver wachte 606 miljoen ton, zonder verder cijfers te geven. Hij voegt hier echter aan toe dat de capaciteit van de Sovjet- Unie voor de export van energie, in het bijzonder olie, de grens van het mogelij ke nadert. De Russische econoom geeft daarbij behoorlijk af op de Amerikaan se centrale inlichtingendienst, de CIA, die heeft voorspeld dat de Russische olieproduktie, nu nog de grootste in de wereld, dit jaar haar piek zal bereiken en daarna zal afnemen. Een verminde ring van de olieproduktie zal ingrijpen de gevolgen hebben voor de Sovjet-eco- nomie omdat olie een enorm belangrijk exportartikel is. De CIA-voorspelling is in de Sovjet-Unie herhaaldelijk belache lijk gemaakt maar eigenlijk nooit betwist. BAHREIN (ANP). Irak, een van de grootste olieproducenten binnen de Orga nisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC), wil dat de industrielanden en de OPEC-landen samen een fonds oprichten om de ontwikkelingslanden te helpen bij de financiering van hun olie-import. De Iraakse minister van Olie, Tayeh Abdoel- Karim heeft dit gisteren verklaard. De OPEC heeft zelf al een bijzonder hulpfonds van vier miljard dollar. De mi nisters van Olie van de aangesloten staten hebben de mogelijkheid geopperd dat dit fonds de komende vier jaar wordt ver groot tot twintig miljard dollar. De Russen echter hebben muntstukken van 1 kopeke, 2 kopeke, 3 kopeke, 5 kope ke, 10 kopeke, 15 kopeke, 20 kopeke, 50 kopeke en 1 roebel. Dat zijn er dus negen. Meer mogelijkheden tot combineren, min der reden om prijzen af te ronden en via die weg te verhogen. Het Russische papiergeld plegen bezoe kers uit het westen aan te duiden met „monopolygeld”: de biljetjes zijn half zo groot als onze bankbiljetten. Wij hebben „briefjes” van 5 gulden, 10 gulden, 25 gulden, 100 gulden en 1000 gulden, in de Sowjet-Unie kent men bankbiljetten van 1 roebel, 3 roebel. 5 roebel, 10 roebel, 25 roebel, 50 roebel en 100 roebel. Ook hier dus weer een grotere variatie. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-BOGOTA. Volgens functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken was de staatsgreep in Bolivia geen ideologi- sche zaak, maar vormde de inkomsten- daling in de cocaïnehandel een van de "belangrijkste redenen voor de machts greep. „Op dit moment gaan we beschuldi gingen na dat belangrijke organisaties die zich met de drughandel bezighouden de staatsgreep hebben gesteund”, aldus een woordvoerder van het ministerie. Een andere functionaris zei zelfs de in druk te hebben dat de drughandel „een huur- jlmer- aarde >p vat staar >cedu- iraties Comi- sterer n ver- mton- heder en de april (eveet achtig FRANKFORT (Reuter). Een consorti um van 25 Westduitse banken zal Polen een krediet van 1,2 miljard mark (onge veer 1,3 miljard gulden) verstrekken. Dit is gisteren bekendgemaakt door Dresdner Bank, die samen met Deutsche Bank, Commerzbank en Bank für Gemeinwirt- schaft de leiding van het consortium vormt. Volgens ambtenaren van het ministerie van Economische Zaken in Bonn zal de Westduitse regering waarschijnlijk een derde van de totale som garanderen. Dit bearag van 400 miljoen mark is bestemd voor de financiering van kolenwinnings- projecten in Polen en extra leveranties van kolen aan de Bondsrepubliek. De Westduitse regering geeft in principe uit sluitend garanties voor kredieten ten bate van de Westduitse export of voor projec ten in het belang van de energie- en de grondstoffenvoorziening. De overige 800 miljoen mark is bestemd voor het betalen van rente en aflossing over de Poolse schuld in het buitenland. ROME (UPI). De Libische leider, kolonel Kadaffi, heeft een groot netwerk opgezet van spionnen, huurmoordenaars en opleidingskampen voor terroristen, om de samenleving in Italië en andere landen rond de Middelland se Zee te ontwrichten, zo heeft een aantal Italiaanse bladen gisteren gemeld. (Van onze redactie buitenland) TOKIO. De eerste zeiltanker ter we reld maakt begin oktober een proefvaart naar China of Singapore. Dit heeft de eigenaar van het schip, een Japanse kust- vaartmaatschappij. gisteren bekend gemaakt. De tanker is uitgerust met twee plastic zeilen van 8 bij 12 meter en een dieselmo tor. Een computer zorgt ervoor dat, afhan kelijk van de windkracht, automatisch wordt overgeschakeld van motor op zei len of omgekeerd. Het schip, dat acht bemanningsleden heeft, kan 14.500 kilometer varen zonder bij te tanken. Voor normale schepen met een vergelijkbaar tonnage bedraagt deze afstand vijf- tot zesduizend kilometer. Het vaartuig kost ongeveer 20 procent meer dan een gewone tanker, maar hier staat volgens de eigenaar een brandstof- besparing van ongeveer 50 procent tegen over. igs- en heeft worde- astuin, minis- aor dit Jgeling len ter het in andere kosten rschet- irzame paring rgeling •i 1982 ermen- ember JOHANNESBURG (DPA). Het ge vaar van een burgeroorlog in het sinds april onafhankelijke Zimbabwe is nog niet geweken, zo verklaarde gisteren de voormalige opperbevelhebber van het Zimbabwese leger, generaal Peter Walls, in een vraaggesprek met de Zuidafrikaan- se televisie. Niettemin is een gewelddadig treffen tussen de aanhangers van premier Robert Moegabe en die van de minister van Bin nenlandse Zaken, Joshua Nkomo, nu „minder waarschijnlijk dan twee of drie maanden geleden”, aldus Walls. De generaal zei niets te weten over be richten dat Russische schepen zware wa pens lossen in Angola, om Nkomo voor een burgeroorlog uit te rusten. Hij meent dat die wapens eerder bedoeld zouden kunnen zijn voor de strijd tegen Zuid- Afrika en voor Swapo in Namibië. Vier weken geleden trad generaal Walls onverwacht als opperbevelhebber van de strijdkrachten van Zimbabwe af. Hij was na de overwinning van Moegabe op diens verzoek aangebleven. (Van onze redactie buitenland) MIAMI. Een Amerikaans vliegtuig van Air Florida is gisteren gekaapt tijdens een vlucht van Key West naar Miami. De zeven kapers dwongen de piloot naar de Cubaanse hoofdstad Havana te vliegen, waar het veilig landde. Volgens de Ameri kaanse federale recherche, de FBI, zijn de kapers door de Cubaanse autoriteiten ge arresteerd. Ongeveer tien minuten na de start werd de piloot te verstaan gegeven dat hij naar Cuba moest vliegen en dat anders het toestel zou worden opgeblazen. Na aan komst in Havana kregen de 6 beman ningsleden en 61 passagiers van het Ame rikaanse toestel, een Boeing 737, van de Cubaanse autoriteiten een lunch aange boden. Een functionaris van de FBI in Key West zei te vermoeden dat de kapers on langs per boot naar Key West in de staat Florida waren gegaan en daar geen werk hadden kunnen vinden. Volgens de func tionaris zouden ze besloten hebben maar naar Cuba terug te keren. Het was de tweede keer deze week dat een toestel van Air Florida op weg van Miami naar Key West werd gekaapt. Afge lopen maandag deed een man hetzelfde onder bedreiging het toestel te zullen op blazen. De bom bleek toen een stuk zeep te zijn. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Volgens het gezaghebben de Londense instituut Jane’s zou de Sov jet-Unie in een oorlog ter zee zonder meer superieur zijn. De Sovjet-Unie bouwt op het moment aan de grootste marine- en koopvaardij vloot van de eeuw, en in een zeeoorlog zou de balans zwaar naar haar kant over slaan, zo zegt het instituut. Gewezen wordt op de bouw van tenminste één en wellicht vier reusachtige door atoom kracht aangedreven vliegdekschepen van 75.000 ton door de Sovjet-Unie. Deze sche pen zijn bedoeld als tegenhangers van de vier Amerikaanse atoomvliegdekschepen. De VS zijn overigens van plan dit aantal met één uit te breiden. Volgens Jane’s bouwt de Sovjet-Unie ongeveer tien onderzeeërs per jaar. De Russische onderzeevloot heeft al de be schikking over 70 door atoomkracht voortbewogen schepen met raketten die een draagwijdte hebben van tussen de 700 en 4.800 zeemijlen. De VS beschikken over 41 atoomonderzeeèrs en hebben er nog eens zeven in aanbouw. i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3