Wellicht resolutie in V-raad Felle kritiek op CDA-plan huurverhoging Om spanning te sussen Lof Khomeini voor Iraanse president Saoedi’s: praten zinloos Zuidkoreaanse Algemene staking oppositieleider in El Salvador lijkt geen succes voor krijgsraad Rapport naar ministers Academische ziekenhuizen willen niet bij onderwijs Oproep tot heilige oorlog tegen Israel In jaar 2000 wellicht miljoen arbeidsongeschikt DamiatePers fb WE Varkensvlees veel te duur 1 Amsterdam heeft nieuwe wethouder Betalen smeergeld aan Westduitser door TNO ontkend Toch benzeen in grond Lekkerkerk IJmuider Courant ■IKiWM l DO DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 4 (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG-JERUZALEM. De Neder landse regering beraadt zich over de vraag wat er moet gebeuren met de Nederlandse ambas sade in Israel, nu de arabische landen druk uitoefenen om die ambassade te verplaatsen van Jeruzalem naar Tel Aviv. i - h Kabinetsberaad over in Israel ambassade kreeg. Walter Etti rede- een volk beschouwt hem als een van hen,” aldus Khomeini. c 155.00 ^■5*4 Kim Dae-Joeng (eerste rij tweede van rechts) wacht op de krijgsraad die vandaag is begonnen met het proces tegen hem en 23 andere opposanten. De VS hebben Zuid-Korea intussen gewaarschuwd dat de betrekkingen tussen beide landen rechtstreeks afhangen van de vraag of het proces volgens de geldende internationale regels wordt gevoerd. Ook Japan heeft een dergelijk geluid laten horen. Etty werd dinsdagavond door de PvdA- fractie als kandidaat naar voren gescho ven toen fractievoorzitter Felle Mug zich had teruggetrokken in verband met de affaire rond een door hem verhuurde etage. De politicoloog Etty zit tweeëneenhalf jaar in de Amsterdamse raad. Omdat de nieuwe wethouder geen enkele ervaring heeft op het gebied van financiën, wordt een portefeuille-wisseling binnen het col lege niet uitgesloten geacht. nieuw te proberen de Amerikaanse gegij zelden te bevrijden. Eerdere berichten van deze strekking heeft Egypte steeds ontkend. In Engeland zijn 31 van de daar gevan gen Iraniërs gistermiddag weer in honger staking gegaan. Een eerdere hongersta king gaven ze vorige week op na tussen komst van de Iraanse zaakgelastigde in Londen. De Iraniërs die na een demon stratie werden opgepakt, zullen volgende week weer voor de rechter moeten komen. Tot nu toe weigeren ze hun naam te noemen. Den Uyl zei ook waardering te heb ben voor het CDA-standpunt dat er nu i Sinds lierzorgi anderde dommis: doorzittf dienst v tal vera commisi tariserei verlangt en verp verse de Het a; toren b< van het schapsa G. Jol, i voor eei recreate bieden ligt in d Ing. 1 de besje mogelijl Mevrou steunde voerder spelen betreffe Th. Pet tenbure schetsp misstele afgestei opzicht wordt (Van onze redactie buitenland) RIAD-CAIRO-JERUZALEM. Kroonprins en vice-premier Fahd van Saoedi-Arabië heeft gisteren ver klaard dat „een oproep tot een lange en voortdurende jihad (heilige oor log, red.) het enige antwoord is op de zionistische, religieuze en racistische arrogantie” van Israel. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE Mr. H. C. van der Mije Het v hoge g< mers er kènafde liet tota twee vo Een u één of t’ douche, ruimte gang ko ren aan Nu de bestekte bestedir stel kri; het pro; over de Oudeweg 12-14, Haarlem D ki sade niet in Tel Aviv heeft maar in Jeruzalem. De arabische landen willen dat de ambassade naar Tel Aviv wordt verplaatst nu Israel Jeruzalem tot eeuwige hoofdstad van Israel heeft uitgeroepen. Nederland, dat Oost-Jeruzalem beschouwt als door Israel bezet gebied, betreurt overigens dat Israëlische besluit. Bij de beraadslagingen in het kabinet zal ook de nieuw benoemde Nederlandse ambassadeur in Israel, Verkade, worden betrokken. Verkade heeft in verband hiermee zijn vertrek naar Israel op 18 augustus uitgesteld tot een later tijdstip. In diplomatieke kringen in New York is gisteren vernomen dat op aandringen van de islamitische landen achter de schermen een Veiligheidsraadresolutie zou worden voorbereid, waarin landen die een ambassade hebben in Jeruzalem wordt gevraagd, hieraan een eind te maken. Ook zou in de resolutie worden opgeroepen geen contacten te hebben of zaken te doen met de Israëlische regering. Of de islamitische landen het eens zullen worden over de tekst van de resolutie, is echter volgens diploma tieke kringen in New York niet zeker. Bovendien «is het de vraag of de resolutie niet zal worden getroffen door een Amerikaans veto. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De besturen van de academische ziekenhuizen, de uni- versiteiten en de faculteiten der ge neeskunde, zien momenteel geen re denen om de verantwoordelijkheid voor de academische ziekenhuizen over te hevelen van de minister van Onderwijs en Wetenschappen naar diens collega van Volksgezondheid en Mileuhygiëne. Praten met Israel heeft geen zin meer, aldus Fahd in een verklaring die door de Saoedische radio werd uitgezonden. Vol gens hem ziet het arabische en islamiti sche volk zich geplaatst voor een uitda ging en bedreiging zonder weerga door het besluit van het Israëlische parlement, Jeruzalem uit te roepen tot ondeelbare hoofdstad van Israel. De Saoedische kroonprins riep de arabische landen op, de rijen te sluiten en te voorkomen „dat Israel mettertijd van alle bezette arabi sche gebieden een zionistisch rijk maakt”. President Carters speciale onderhande- Dat staat in het rapport „De plaats van de academische ziekenhuizen”, dat is op gesteld door de coördinatiegroep van uni- versiteiten, faculteiten der geneeskunde en academische ziekenhuizen. Het rap port is vandaag aangeboden aan de be windslieden van Onderwijs en van Volks gezondheid en Miliehygiëne. „De regering bestudeert de arabische standpunten zorgvuldig en besteedt er de grootst mogelijke aandacht aan”, aldus gisteren een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Volgens hem zal de zaak van de ambassade in al haar aspecten worden besproken in het kabinet. Volgens de woord voerder zijn de gesprekken die tot nu toe over deze kwestie zijn gevoerd met de ambassadeurs van arabische landen, in een uiterst vriendelijke sfeer verlopen. Zoals bekend is Nederland het enige EG-land dat zijn ambas- PvdA en CNV hebben ook zeer grote moeite met de inkomensdaling die het CDA wil. Zowel de oppositiepartij als het christelijk vakverbond vindt dat de extra huurverhoging en de daling van de koopkracht veel te fors uitpakken, met name voor mensen met een mini mumloon en trekkers van sociale uit keringen. PvdA-fractieleider Den Uyl zei giste ren dat de door het CDA voorgestelde extra huurverhoging voor zijn partij onaanvaardbaar is. Overigens zei Den Uyl waardering te hebben voor de voornaamste doelstellingen van het ontwerp-program: het scheppen van 300.000 extra banen en het opvoeren van de woningbouw. Den Uyl wees erop, dat het CDA in het ontwerp uit gaat van 2,5 procent groei, dat is 0,5 procent meer dan het cijfer dat de PvdA zelf onlangs in zijn verkiezings- program noemde en dat toen onmid dellijk door premier Van Agt als „wensdroom” werd aangeduid. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur I (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Als het beleid niet ver andert zullen er in het jaar 2000 in ons land ongeveer een miljoen arbeidsonge schikten zijn. Dat staat in een studie van J. A. H. Bron, medewerker van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbe leid. Volgens Bron zouden van die miljoen er zo’n 275.000 eigenlijk beter in de WW of WWV thuishoren. Het aantal personen met een uitkering krachtens de WAO of de AAW zal dit jaar ongeveer 650.000 bedra gen. Volgens Bron is het dan ook hard nodig dat er een zogenoemd volumebeleid gevoerd wordt, dat erop gericht is dat minder mensen een beroep gaan doen op de sociale uitkeringen. laar voor het Mldden-Oosten Linowitz heeft het bezoek dat hij de komende we ken zou brengen aan Israel en Egypte, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Diploma ten in Cairo zeggen dat dit besluit erop wijst dat de VS geen oplossing weten voor de impasse in de kwestie van de Palestijn se autonomie. Het Israëlische parlement heeft gisteren fel en langdurig gedebatteerd over het beleid van de regering-Begin en over de benoeming van Mosje Nissim tot minister van Justitie. Met 56 tegen 30 stemmen werd de benoeming van de nieuwe be windsman goedgekeurd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Partij van de Arbeid en het Christelijk Natio naal Vakverbond (CNV) hebben felle kritiek geleverd op het idee in het gisteren gepresenteerde CDA- ontwerp-verkiezingsprogram, de huren per jaar met 5 procent extra te verhogen. Een in te stellen overlegorgaan zou coördinerend moeten optreden en ervoor De wisselwerking tussen de activiteiten van de geneeskundige faculteiten en aca demische ziekenhuizen maakt het onver antwoord tot een andere structuur te be sluiten, waarbij de minister van Onder wijs niet langer de eerstverantwoordelij ke bewindsman zou zijn, aldus het rapport. (Van onze redactie buitenland) SEOEL. De Zuidkoreaanse op positieleider Kim Dae-Joeng is van morgen voor de krijgsraad versche nen op beschuldiging van het smeden van een complot tegen de staat. De zitting van de krijgsraad duurde bij na twee uur en zal in de loop van vandaag worden voortgezet. De 54- jarige Kim, die al vijf maanden in de gevangenis zit, kan als hij schuldig wordt bevonden, de doodstraf krij gen. Samen met hem staan 23 andere opposanten tegen het regime in Soel terecht. moeien zu,ee„ dat de pallentenzorgtaak van academische ziekenhuizen, rekening houdend met de behoeften van het ge neeskundig wetenschappelijk onderwijs en onderzoek, wordt getoetst en gewaar deerd. De inbreng en de verantwoorde lijkheden van beide ministers moeten daarbij, volgens de coördinatiegroep nauwkeurig worden omschreven en vast gelegd. Een oplossing waarbij meer dan een minister verantwoordelijk is voor de aca demische ziekenhuizen, wijzen de bestu ren af. Zij menen dat een goed bestuur en beheer ernstig zullen worden belemmerd, als de verschillende taken in academische ziekenhuizen door twee aparte ministers met elk hun eigen ambtelijke apparaten, regelingen en procedures worden behar tigd. ROTTERDAM (ANP). Bij de afgra vingen in Lekkerkerk zijn vorige week sporen benzeen gevonden. Het gaat om geringe concentraties, die aangetroffen zijn in een bodemmonster, aldus het gepu bliceerde rapport over de eerste „graaf- week” in de vervuilde bodem van de wijk Lekkerkerk-West. Het rapport maakt ver der melding van de vondst van tolueen en xyleen, stoffen die al eerder waren aange toond. De vondst van benzeen is betrekke lijk nieuw, omdat na de laatste onderzoe kingen van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid niet meer gerekend werd op benzeen. De concentraties zijn overigens zo ge ring, dat volgens de onderzoekers geen noodzaak is om het medisch onderzoek uit te breiden. i (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. De driedaagse al gemene staking in El Salvador die giste ren begon, lijkt geen succes te zijn gewor den. In de hoofdstad San Salvador bleven de meeste winkels en bedrijven gewoon open. Ook het openbaar vervoer reed normaal. De staking was door de verenigde oppo sitiegroeperingen uitgeroepen uit protest tegen de junta die aan El Salvador aan de macht is. Intussen blijft het politieke ge weld in El Salvador doorgaan. Botsingen tussen stakers en militairen zouden aan minstens 50 mensen het leven hebben gekost, terwijl verder nog 34 doden wor den gemeld. In totaal hebben dit jaar tot dusverre meer dan 4000 Salvadorianen het leven verloren door politiek geweld. Aangenomen wordt dat de toespraak, die door de Iraanse radio werd uitgezon den, bedoeld is om de politieke machts trijd tussen de president en fanatiekere islamieten, zoals de pas benoemde pre mier Radjai, te sussen. Omdat de ayatol lah zijn uitspraak deed tegenover ambas sadeurs van islamitische landen, menen waarnemers dat hij ook de gematigde mohammedaanse staten gunstig heeft wil len stemmen. Gisteren heeft president Bani-Sadr Irans buurlanden ervan beschuldigd com plotten tegen Iran te smeden. Hij noemde geen landen met name. Minister Ghotbza- degh van Buitenlandse Zaken heeft in een brief aan zijn Russische ambtgenoot Gro- miko een aantal eisen geformuleerd, ’die uiteenlopen van terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanistan tot stopzetting van de steun aan de Iraanse communistische partij. Volgens Ghotbza- degh bedreigt de Sovjet-Unie de Iraanse revolutie evenzeer als het Amerikaanse imperialisme dat doet. Een niet met name genoemde Iraans geestelijke heeft in de stad Ahwaz in de provincie Koezestan gezegd dat de Ver enigde Staten in Egypte 300.000 guerrilla strijders in gereedheid houden om op- (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-LONDEN-MANILLA. De ayatollah Khomeini heeft de Iraan se president Bani-Sadr uitvoerig geprezen tegenover een gehoor van ambas sadeurs van islamitische landen. „Hij beschouwt het volk als het zijne en het Het bestaande systeem kan blijven mits de mogelijkheden en middelen voor be leid en beheer worden verbeterd. Dan moet er wel een wettelijk overlegorgaan komen in plaats van het huidige vrijblij vende overleg. (Van 'umi (jommi ruimte feravoi het voor I huis, in IJm fer vei jerhuii een be ining i aan dt jinuar: te star geen kerncentrales meer moeten wor den gebouwd. D’66 noemde de toon van het CDA-program realistisch. Vol gens D’66-fractieleider Terlouw biedt het programma mogelijkheden om zin volle onderhandelingen te voeren met het CDA voor een nieuwe regeerpe riode. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) vindt de door het CDA verwachte groei van 2,5 procent „ongeloofwaardig” en het voorgestelde inkomensbeleid „bijzonder demotive rend”. Vice-voorzitter Spit van de FNV zei dat in het programma onvoldoende wordt aangegeven hoe die economi sche groei moet worden bereikt. Overigens heeft PvdA-fractieleider Den Uyl vandaag zijn verbazing uitge sproken over de uitspraken van minis ter Van der Stee van Financiën over de daling van de koopkracht met 1,5 tot 2 procent. „Sinds wanneer loopt de mi nister van Financiën voorop in het arbeidsvoorwaardenbeleid?”, aldus Den Uyl. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 )Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de onderzoeksorganisatie TNO heeft gis teren in een verklaring ontkend dat het bedrijf smeergeld heeft betaald aan een Westduitse defensieambtenaar. De Westduitse justitie stelt een onder zoek in naar een omkoopsom van 100.000 mark die de man van een Nederlands bedrijf zou hebben ontvangen. Naar later bleek werd met dit bedrijf TNO bedoeld. Volgens de verklaring van TNO voert het Metaalinstituut van dit bedrijf vanaf 1964 onderzoeksopdrachten uit voor een West duitse overheidsinstantie. De nu beschul digde ambtenaar was aanvankelijk con tactman voor de opdrachtgever. Uit de samenwerking tussen TNO en opdrachtgever groeide rond 1970 bij TNO de gedachte de internationale samenwer king op onderzoeksgebied vastere vorm te geven door oprichting van een Westduits- Nederlands onderzoeksinstituut, het ves tigen van een TNO-vestiging in Düssel dorf en het aanstellen van een TNO-verte- genwoordiger aldaar. Bij het onderzoek naar de uitvoerbaar heid van dit plan werd de betrokken func tionaris, gezien zijn kennis van de plaatse lijke omstandigheden, nauw betrokken. De Westduitser kreeg voor zijn activitei ten vanaf 1 april 1970 een vaste vergoe ding van 1250 mark per maand. De overeenkomst met de man werd aan gegaan door de toenmalige directeur van het Metaalinstituut TNO, dr. C.A. Ver braak. Na het vertrek van Verbraak in 1972 werden in 1973 de plannen tot vesti ging van een internationaal instituut op gegeven. Hierna beperkten de werkzaam heden van de ambtenaar zich tot advi- seursdiensten, tot eind 1976 de relatie met de Westduitser geheel werd verbroken, aldus TNO. DEN HAAG. De consument merkt niets van de prijsdaling van varkensvlees die is ontstaan door een stokkende uitvoer naar Italië. In de winkel wordt zelfs vijf cent meer berekend voor een kilo var kensvlees. Daaraan moet het ministerie van Economische Zaken een eind maken. U1 u Dat is het standpunt van de consumenten- 1 bestemt open te I isöleme: organisatie Konsumenten Kontakt. Over en weer beschuldigen de groot handel en het bedrijfsschap slagers el kaar ervan verantwoordelijk te zijn voor de hoge vleesprijs. Daarvan zijn volgens Konsumenten Kontakt zowel boeren als consumenten het slachtoffer. Door de stagnerende afzet van varkensvlees naar Italië ontvangt de boer voor een kilo 84 cent minder dan voorheen. De groothan- delsprijs is slechts met 26 cent per kilo gedaald en de slagers rekenen zelfs vijf cent voor een kilo varkensvlees meer dan vroeger. In de Westduitse stad Munster heeft een rechtbank bepaald dat de Westduitse grenzen vorig jaar oktober ten onrechte werden gesloten voor Nederlands var kensvlees. Reden daarvan waren me ningsverschillen tussen Nederland en West-Duitsland over de keuringsmethode van het vlees. Volgens de rechtbank was de sluiting van de grenzen in strijd met de EG-richtlijnen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Amsterdamse gemeenteraad heeft zoals werd ver wacht, gistermid dag het PvdA- raadslid Walter Etty tot wethouder van financiën gekozen. De 31-jarige Etty, die 27 van de 40 stemmen volgt zijn partijge noot Wim Sinnige op die in juni om persoonlijke nen aftrad.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4