WEINIG INGRIJPEN IN SCHETSONTWERP Protest van bewoners tegen plaatsing van woon-units Hoofse verzen op muziek uit Bourgondische tijd Constructies [bij Beeckestijn Surfschool na diefstal dicht zakennieuws Definitief plan nieuw W. F. Visserhuis krijgt instemming politieke partijen Slkxx/ispel- F door i Flap moet tobbedansen H ■I k t DONDERDAG 14AUGUSTUS 1980 IJMOND 4 RENOVATIE VAN BIJNA DRIEHONDERD WONINGEN (Van een onzer verslaggevers) EGIDIUS ENSEMBLE SLOOT MIDDELEEUWEN AF I o .1 «I i t g|J| i Beleid IJMUIDEN. Namens de bewoners tekende de heer R. Meerhof tijdens een gisteravond gehouden bijeenkomst van de commissie volkshuisvesting ernstig bezwaar aan tegen de plaatsing-van 20 woon- units aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden. De woon-units gaan dienst doen als wisselwoningen ten behoeve van de renovatieprojec ten in IJmuiden en Santpoort. De Zeeheldenbuurt zou op 1 september als eerste aan de beurt zijn. Deze datum zal waarschijnlijk verschui ven naar half november. VELSEN. De muziek uit de eerste helft van de vijftiende eeuw heeft muziekhistorisch nogal betekenis. Nieuwe ontwikkelingen (in de opbouw van de harmonie en ten aanzien van de melodie in samenhang met het rimte), die tot de dag van vandaag doorwerken in de compositieleer, vinden hun oorsprong in deze periode. Ontwerp (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De leden van de (jommissies volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gaven gis teravond hun goedkeuring aan iet definitieve schetsontwerp voor het bejaardenverzorgingste- ijuis, dat aan de Houtmanstraat in IJmuiden zal worden gebouwd ter vervanging van het W. F. Vis serhuis. Begin december wordt een begin gemaakt met de ontrui ming en de sloop van de school aan de Houtmanstraat en op 15 $nuari hoopt men met de bouw te starten. Energie Groen p 1 s I De toekomstige nieuwbouw van het W. F. Visserhuis, vastgelegd in een maquette de MS i een litse chte ver me en 10de was t de i ge- geen :k uit Sinds het ontwerp van het bejaarden verzorgingstehuis ter discussie stond, ver anderde er weinig aan het schetsplan. De dommissie-Den Hartog, genoemd naar de Voorzitter en tevens directeur van de dienst voor sociale zaken, bracht een aan tal veranderingen aan in het plan. De commissie hield zich bezig met het inven tariseren van de ervaringen, wensen en verlangens van het personeel, zoals koks en verpleegkundigen. Bovendien zijn di verse deskundigen aan het woord gelaten. De gemiddelde leeftijd van de bejaar den van het W. F. Visserhuis ligt rond de 84 jaar. De leeftijd is echter geen norm bij het opnamebeleid. Sociale en medische indicaties zijn doorslaggevend. Parallel aan het streven de bejaarden zolang mogelijk zelfstandig te laten func tioneren, is het voornemen de bewoners in hun laatste levensdagen te blijven begelei den. Een directiewoordvoerder zei hier over: „Als personeel willen we de bewo ners bij ons houden en hen in de laatste fase niet afstoten”. De duidelijke opbouw van hun compo- neerwjjze wordt Dufay en zijn tijdgenoten uit de „vroege Nederlandse school” als verdienste aangemerkt, als contrast met de Franse stijl vol vergezochte ritmische spitsvondigheden. De later opkomende vernieuwingen in de Nederlandse school, waarbij de melodie niet alleen door de zangstem maar ook door de begeleidings- instrumenten in herhaling en variatie ge speeld wordt, met een repeterend effect, kregen eveneens aandacht in dit concert. Net als bij de avond met dertiende eeuwse muziek van vorige week, leverden vooral de interessante muziekhistorische achtergronden de positieve aspecten van het Bourgondische programma door het Egidius Ensemble. delijk en trouw, en vooral een kinder vriend. Een makkelijke hond, die in elk gezin goed tot z’n recht kan komen. Vorige week heeft het storm gelopen bij het asiel en de kattenmenigte daar is aanmerkelijk uitgedund. Ja, alle poeze- beesten vonden een gastvrij onthaal bij mensen in en buiten de gemeente. root- s el- voor gens i als de naar o 84 han- kilo vijf dan afgra- week t om ■offen gepu- graaf- wijk t ver en en ange- ekke- ?rzoe- >r de ■kend :ei de li- ar- on ol- dt in- iet >e- NAAM: Flap LEEFTIJD: 1 jaar RAS: spaniel SOORT: reu PRIJS: 80 piek INLICHTINGEN: 02550-15744 KWISPELdoor schrijft over honden, die in het Kerbertasiel aan De Heeren- duinweg 8 te IJmuiden wachten op een nieuwe eigenaar. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dage lijks geopend van 9-12 en van 3-6 uur. s ZATERDAGS VAN 9 TOT 1 UL'R. er ie- is- ie 2 li et is 10 5 0 0 0 o nerkt vlees tvoer 5 vijf var- sterie iken. nten- In- iet nt dé re- tivisme Ditmaal komt KWISPELdoor op een ander tijdstip naar het asiel dan gebrui kelijk. Niet alleen het hek is dicht maar op het veld is het akelig rustig, zelfs verlaten. Kan je hier anders altijd te recht voor een vriendelijke babbel met hondenbezitters, dit keer is er geen mens te bekennen. Met hongerige maag, het is immers etenstijd, hobbelt KWIS met Flap over het gras. Ook Flap waardeert het niet, zo abrupt bij zijn etensbak vandaan te zijn getrokken. En als KWIS zijn lijn bekijkt is het inderdaad niet fair. Een stevige hondehap kan Flap best gebruiken. Dat is tróuwens niet het enige. De oude houte tobbe kan voor Flap best van zolder komen. Een lekkere poetsbeurt kan helemaal geen kwaad. Zijn fraaie zwarte pels, met de van origine witte bef is dof en grauw. Zijn lange krullerige oren hebben duidelijk te lijden van het buitenverblijf, waarin Flap tijdelijk ver toeft. Ze zijn verschikkelijk zanderig. Het is niet moeilijk voor te stellen hoe Flap er na de tobbebeurt uit zal zien. Zijn zwarte jas glimt dan weer en zijn bef is „witter dan wit”. Deze vriendelijke viervoeter voelt zich ook vies. Hij laat zich liever niet aanha len en houdt de grootst mogelijke af stand van zijn begeleiders. Dat Flap z’n conditie nodig op peil gebracht moet worden, blijkt al gauw als KWIS het met hem op ’n hollen zet. Flap houdt KWIS niet bij, hetgeen toch wel wil zeggen dat de honde-conditie heel wat te wensen overlaat. Na een paar minuten sjokt Flap met de lange tong op de hielen achter ons aan. Voor de foto graaf ’n makkie dit keer. Flap is blij als hij even mag gaan zitten en geeft ruim schoots de gelegenheid hem te vereeu wigen. Een echte gezinsbond, die Flap. Vrien- Verzen over de hoofse liefde van de dichter voor zijn geliefde dame, afwisse lend klaagzangen en vreugdeliederen, vaak getoonzet in de rondeau-vorm, kre gen een consequente driestemmige uit voering. Aanvankelijk werden die korte muziekvormen uitsluitend ten gehore ge bracht in de zuiver middeleeuwse stijl. Meestal voerde dan de zangstem de hoge cantus firmus, de melodielijn; de vedel de lagere gedragen tenorpartij, de basis van de samenklank; en luit of harp de omspe lende contratenor, een omspelende bege leiding. Het vier lagen tellende twaalf meter hoge gebouw heeft 113 eenpersoonska mers en 15 tweepersoonskamers. De zie kenafdeling beschikt over vier kamers. In het totaal zijn er 151 bedden, waaronder twee voor logés. Een unit bestaat uit een woongedeelte, één of twee bedden, een lachenette en een douche. Op elke verdieping zijn een bad- raimte en diverse zithoeken. De hoofdin gang komt evenals de toegang voor goede ren aan de Houtmanstraat. Nu de ontwerpfase is afgerond, worden bestektekeningen gemaakt voor een aan besteding. Mettertijd zal de raad een voor stel krijgen tot kredietverschaffing voor het project. Thans is nog weinig bekend over de financiële kant van de zaak. bruikt. Een juiste verhouding tussen het glasoppervlak en een goede isolatie van het dak dragen onder meer hiertoe bij. Terugwinning van warmte is volgens de architect geen haalbare kaart omdat de investeringskosten niet opwegen tegen het eventuele rendement. Zeker gezien het feit dat het gebouw een natuurlijke en geen mechanische luchtcirculatie kent. Aanvankelijk deelden de cortimissiele- den de suggesties tot andere locaties en de bezwaren betreffende de plaatsing. Wet houder K. W. Bijl wist de fractievertegen- woordigers ervan te overtuigen dat er geen andere oplossing is. Andere locaties zijn te ver weg voor IJmuidenaren. Bo vendien zijn bij het Moerbergplantsoen aansluitingen voor gas, licht, water en riolering. Op andere mogelijke plaatsen in de gemeente moeten deze aansluitingen, evenals een wegennet, worden aangelegd. Het kostenaspect van de renovatie zou derhalve enorm worden verzwaard. De voornaamste grief van de bewoners is het feit dat mensen die vanwege een renovatie naar het Moerbergplantsoen verhuizen slechts drie maanden ongerief ondervinden, terwijl de bewoners van het Moerbergplantsoen vijf jaar worden ge confronteerd met woon-units. Het park dat groenvoorziening als bestemming heeft, kan volgens de bewoners niet in eens worden bestemd voor wooneen heden. CDA-woordvoerder ing. H. van der Werff vroeg zich af hoe het mogelijk is dat de gemeente de units voor slechts vijf jaar in het Moerbergplantsoen wil plaatsen, terwijl aan de centrale overheid de garan- (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. De 24-jarige eige naar van een surfschool in Wijk aan Zee is ernstig gedupeerd door de diefstal van vrijwel al zijn lesmateriaal. Woensdag bleek dat een aanhangwagen met 22 surf planken, 25 gieken, 26 masten en 33 zeilen die op het Julianaplein stond, verdwenen was. Een op het Paasdal geparkeerde be stelwagen van de Wijk aan Zeeër werd eveneens door het dievengilde onder han den genomen. Hieruit zijn nog eens 17 zwaarden en 33 surfpakken ontvreemd. De school moest voorlopig gesloten worden. muiden-West en buurthuis Zeewijk m Zeewijk. Zij komen om ongeveer kwart voor vier weer bij het vertrekpunt terug. Een andere beleidskwestie is het stre ven de bejaarden zolang mogelijk zelf standig te laten functioneren. Dit betekent bijvoorbeeld dat eventuele zieken, indien dat enigszins mogelijk is, op hun eigen kamer verblijven. De ziekenafdeling dient alleen voor bewoners die tijdelijk iets meer verzorging nodig hebben. Langdu rig zieken worden overgebracht naar het Zeeweg Ziekenhuis. Door deze opzet van de ziekenafdeling was het niet nodig de zusterpost bij de ziekenafdeling onder te brengen. Er is enige afstand tussen de afdeling en de post, die eveneens dichtbij de units en de centrale meldpost moest worden geprojecteerd. Aan de Planetenweg 16 te IJmuiden opent Kennemer Sport vrijdag zijn deu ren met een uitgebreide collectie op sport gebied. Ing. Van der Werff (CDA) ging tijdens de bespreking van het ontwerp in op de mogelijkheid warmte terug te winnen. Mevrouw N. Groot van de PvdA onder steunde de suggesties van de CDA-woord voerder en zij wees op de noodzaak in te spelen op de toekomstige ontwikkelingen betreffende energiebesparing. De heer J. Th. Peters van het Amsterdamse architec tenbureau Peter en Boogers, die het schetsplan ontwierp, verzekerde de com missieleden dat het gebouw zorgvuldig is afgestemd op het energieverbruik. Ten opzichte van soortgelijke gebouwen wordt 25 percent minder energie ver- Het tweede concert door het Egidius Ensemble, woensdagavond in het koets huis van Beeckestijn, was geheel gewijd aan de laat-middeleeuwse muziek uit deze periode van 1400 tot 1450. Het Westeuro- pese culturele leven werd in die tijd gedo mineerd door het Bourgondische hof in de Zuidelijke Nederlanden van Filips de Goede. Guillaume Dufay was de domine rende muzikale figuur aan dat Bourgondi sche hof. Dufay (1400-1475) stond dus niet ten onrechte centraal tijdens het concert in het koetshuis. Rondom zijn composi ties, als de rode draad van de muziekont- wikkeling, zorgden werken van Rolain de Vaux, Gilet Velut, Paullet, Hugo de Lan- tins, Gilles Binchois voor extra illustratie en contrast. Vrijdag 15 augustus Alle kindertjes van de kleuterspeliade gaan ’s morgens om half tien naar De Schouw te Velsen-Noord voor het Groot Figuren Spektakel. Vertrekpunten zijn: kleuterschool De Kruidberg te Santpoort, Beatrixschool te Driehuis, buurthuis De Spil te IJmui- den-Oost, buurthuis De Planeet te IJ muiden-West, buurthuis De Brulboei te Oud-IJmuiden, kleuterschool De Merels en De Regenboog te Zeewijk. Terug komst aldaar om ongeveer 11.45 uur. De groten gaan ’s middags naar De Schouw om half twee. Vertrekpunten zijn: Bernard Alfrink- school te Santpoort, Beatrixschool te Driehuis, buurthuis De Spil te IJmui- den-Oost, buurthuis De Planeet te IJ- Het aanwezige groen rondom de water toren beïnvloedde de keus van de locatie van het nieuwe W. F. Visserhuis. De land schapsarchitect van de gemeente, de heer G. Jol, werkt momenteel aan een ontwerp voor een park aan de J. P. Coenstraat. De recreatiezaal van het tehuis moet uitzicht bieden op het groen en de watertoren. Het ligt in de bedoeling het park niet alleen te bestemmen voor bejaarden maar het open te stellen voor het publiek om een isolement van de bewoners te voorkomen. tie moest worden gegeven dat binnen de gemeente tenminste tien jaar renovaties zouden plaats vinden. Wethouder Bijl ver zekerde hem dat na de geplande vijf jaar de units verplaatst worden wat echter niet weg neemt dat er andere renovatieprojec ten zouden zijn. Alleen mevrouw P. H. M. Rootjes (WD) hield voet bij stuk en verweet de wet houder dat de bewoners niet voldoende waren voorgelicht over het door de ge meente verrichte onderzoek naar alterna tieve locaties. De wethouder nam dit hoog op en stelde dat de gemeente in deze kwestie correct heeft gehandeld. De komende vijf jaar worden 296 wo ningen gerenoveerd. De meeste daarvan staan in IJmuiden. De sociale binding met IJmuiden is een van de belangrijkste overwegingen geweest om de units aan het Moerbergplantsoen neer te zetten. Ten behoeve van de aanschaf van de wooneen heden verschaft het ministerie van volks huisvesting een 15-jarige lening van 850.000 gulden tegen 9>/4 percent rente. Wethouder Bijl liet blijken dat dit bedrag niet toereikend is en dat er inmiddels besprekingen gaande zijn met de provin cie over een hoger bedrag. In het noordelijk koetshuis en in de tuinen rond Beeckestijn is tot en met zondag 11 augustus nog de zo- merexpositie van Felison te zien met objecten van constructivisten Roeli Strijk, Tony Andreas en Arie Berkulin. Als stijlverschijn sel is het construc- bepaald niet nieuw maar de toepassingen door de drie kunstenaars bieden althans de mogelijkheid in de IJmond kennis nemen van ruimtelijke te deze inter pretaties van span ningen tussen mate- riaal-elementen in hun onderlinge sa menzang. Voor de verbindingen zijn soms merkwaardi ge hulpmiddelen gebruikt zoals een aantal fietssloten. Achter het huis Beeckestijn con trasteren deze mo derne plastieken op een in het oog sprin gende wijze met de klassieke tuinbeel den die daar per manent staan opge steld. Het commen taar van het pu bliek op deze wel zeer uiteenlopende stijlvormen is een onbedoelde toegift op deze expositie. Op de foto een constructie in staal en steen van Roeli Strijk.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5