boven niveau k Middeleeuws wagenspel miste eigentijdse geluidsapparatuur t in de visha Duitsers roeiden van Neuwied naar partnerstad Beverwijk Breestraat-renovatie uitgetild dorpspolitiek |1F i Overstemd door schallende muziek in Breestraat ijmondniGuws Nostalgisch Breestraat-boek N ■■val 6 7 1980 D O NDERDAG 14 AUGUSTUS WETHOUDER KAEBISCH BI.I OPENING VERNIEUWD WINKELDOMEIN IN BEVERWIJK: Viswedstrijden voor de IJmond-jeugd b n ARAL Nog meer bezwaren tegen huurverhoging BEVERWIJK: IJMUIDEN: ■fe I au IJMOND Tussen vracht- en Sailschepen door HAARLEM- I I I BEVERWIJK. In het kader van de feestelijkhe den in de gerenoveerde Breestraat werd woensdag avond de grote muziektent midden in de Breestraat benut voor volksdansen. Op een grote platte wagen bij de Agathakerk voerden leden van drie Bever- wijkse toneelverenigingen een middeleeuws toneel stukje op. 60.1 CTPER LITER 72 X GEFILTERD PARALLELWEG 1 IJMUIDERSTRAATWEG -SCHAGCHELSTRAAT 5 I I I I I BEVERWIJK. Twee jonge Duitsers zijn vanuit hun woon plaats Neuwied, bij Koblenz, met een roeiboot naar Beverwijk ge peddeld: een tocht van 440 kilo meter. Woensdagochtend werden de beide jongelieden, Armin Stromberg (20) en Peter Artelt (21), door burgemeester Hubers van Beverwijk in het Stadskan toor ontvangen. Dit eerbetoon viel hun te beurt omdat Bever wijk de partnerstad van Neuwied is. Ba M| Sei I prijsuitreiking touw- Een defile van oude aanspanningen die bij het publiek veel bewondering oogsten Een feestelijke opening naar een veelbelovende toekomst. Een scène van wat ongewild hoofdzakelijk een kijkspel werd (ADVERTENTIES) ke- tie- ;ve ote tiet Burgemeester Hubers volle aandacht voor het paard. •h Burgemeester A. J. Hubers opende samen met zijn echtgenote de namaak stadspoort waarna de opgeknapte Breestraat door de genodigden en notabelen in bezit genomen werd. Honderden belangstellenden woonden dit gebeuren bij. mg lie- Zo ties n de g als kbaar itie in iciaal ct zal ;ed in Meditatie Ben Godijn uit Alkmaar houdt op maandagavond 18 augustus in buurthuis „De Zendkraai" te Heemskerk en op woensdag 20 augustus in „De Nieu we Slof’ in Beverwijk lezingen over trans cendente meditatie. De burgemeester schetste in het kort de voorgeschiedenis van de renovatie, een geschiedenis die gekenmerkt wordt door de nodige ups en downs. Veel waar dering toonde Hubers' voor de (land schapsarchitecten Bakker en Bleeker die uiteindelijk met het beste ontwerp kwamen. Ook de werknemers van aan nemingsbedrijf De Bie. dat het karwei keurig op tijd geklaard heeft, kregen een nluim op de hoed. NAAM STAAT BORG VOOR KWALITEIT Intrede Zondag 17 augustus wordt ds. G. J. de Vries van de Hervormde Gemeente Beverwijk-Heemskerk in de eredienst van tien uur bevestigd in de hervormde kerk te Wijk aan Zee door ds. H. Kwakkelstein. De intrede vindt plaats om half drie in het kerkgebouw „De Op gang” aan de Florastraat 2 in Beverwijk. Routes Boys De zaalvoetbalvereni- ging „Les Routes Boys” in Beverwijk be staat tien jaren en dat wordt zaterdagmid dag 23 augustus van vier tot half zes gevierd met een receptie in café „Sport” aan de Alkmaarseweg. Praatgroep Een zestal alleenstaan den heeft het initiatief genomen voor een praatgroep die eens per veertien dagen op de dinsdagavonden bijeen kan komen in het Heemskerkse buurthuis „De Zand- kraai”. Die groep, die wil praten over allerlei onderwerpen die met het alleen zijn te maken hebben, kan nog worden uitgebreid. Eén van de initiatiefnemers, namelijk Ben de Bree, kan nadere inlich tingen geven via telefoonnummer 02510- 43839 (na 6 uur) en men kan zich ook wenden tot Tineke Feijen in het buurt huis, telefoon 32549. moeten worden. Terugkijkend op de vaak woelige periode voorafgaand aan de opknapbeurt merkte Kaebisch op: „Ik constateer met genoegen dat wij deze zaak tenslotte met z’n allen hebben uitgetild boven het niveau van de dorp spolitiek. Er wordt gevist op 30 augustus in de padvindersvijver te Wijk aan Zee, op 6 september in de Warandavijver te Bever wijk en op 20 september in de Oosterwijk- vijver, eveneens in Beverwijk. De jeugdi ge deelnemers behoeven geen lid te zijn van een visvereniging en de deelneming is gratis. Voor de wedstrijden kunnen jon gens en meisjes zich vóór 29 augustus opgeven bij C. Martens, Reguliersstraat 45, telefoon 22657, bij K. Huttinga, Deken Waarestraat 5, telefoon 20425 of bij P. Groot, Beneluxlaan 5, telefoon 42781 in Beverwijk. De wedstrijden duren twee uur en beginnen steeds om half negen ’s morgens. IJMOND. De Beverwijkse hengel- sportvereniging ’t Karpertje” nodigt de jeugd van acht tot en met vijftien jaar uit de IJmond uit deel te nemen aan een jeugdcompetitie van drie viswedstrijden. im- en prees in zijn korte k de samen stellers van het Breestraat-boen., de 1. ren Thöne en Burger. Hubers merkte op de gerenoveerde straat een sieraad voor de stad te vinden waar alle Beverwijkers zuinig op dienen te zijn. 9000 kilo, kilo, bos, 1000 8-26, i, as- d 40, 0-15, lelie itho- )s 8- bou- mef GS schik land, erleg plan foals 1 van -ring ver- plan, n te- vuil- dom (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 80 kg. tong; 1 kist tar bot en griet; 39 kisten wijting; 1 kist schol; 5 kisten schar; 3 kisten schelvis; 2 kisten makreel en 8 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS Per 1 kg.: tarbot 18,20; grote tong 19,00; grootmiddel tong 20,60; kleinmiddel tong 19,60; tong één 18,80; tong twee 18,60. Per 40 kg.: tarbot 552-496; schol drie en vier 120; wijting drie 90-73; schar 80-78; makreel één 46; schelvis vier 106; horsma kreel 33-23; poontjes 45; bot 35. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 149 1.830,-; UK 135 UK 145 1.480,-; WR 71 1.830,-; IJM 5 1.540,-. rd n- d- >al 300- ka- o, li lt; >n; jn, el- 'or le- cia- de ler- hol- nd- are- van r is 3ro- De wethouder sprak de hoop uit dat de omvang van het verkeer op de Bree straat toch teruggebracht kan worden. Ook pleitte hij voor het instandhouden van het exterieur van het huidige politie bureau dat in de nabije toekomst (na de verhuizing van het korps naar de Laan der Nederlanden) een andere bestem ming zal krijgen. Uit handen van burgemeester Hubers kregen de roeiers een set glazen met daar op het wapen van Beverwijk. De jongens op hun beurt schonken de burgervader een vaantje van de roeivereniging in Neu wied waarvan ze lid zijn. „Het is alleen nog wat vies van het Rijnwater,” grapte een van de Duitsers. De tocht ging voor een groot deel over de Rijn. In Nederland waren ze met hun zeven meter lange roei boot het Amsterdam-Rijnkanaal opge gaan. Via het IJ en het Noordzeekanaal bereikten de waaghalzen tenslotte Bever wijk, zes dagen na hun vertrek. Eén dag hebben ze in Amsterdam gebivakkeerd, om Sail ’80 mee te kunnen maken. „We hebben ons bootje precies tussen twee Bij de officiële heropening van de Breestraat is aan de burgemeester het eerste exemplaar aangeboden van het boek „De Breestraat een ander gezicht”, dat van heden af in de plaatselijke boek handel verkrijgbaar is. Het is een uitga ve van de Breestraat Promotie Club, samengesteld door Frans Thöne met teksten van Jan Burger en gedrukt op de persen van „De Kennemer”. Het is vooral een nostalgisch kijkboek, waarin met korte teksten bij honderden foto’s de geschiedenis van elk pand af zonderlijk in de Breestraat wordt ver teld, met bijzonderheden over de huidi ge vestigingen. De keuze voor hoofdzakelijk een foto boek houdt al in, dat de samensteller zich nagenoeg beperkt heeft tot de ge schiedenis sinds die met foto’s kon wor den vastgelegd. Voor de buitenstaander heeft de geschiedenis per pand te grote beperkingen maar voor de Beverwijkers die al lang winkelen in de Breestraat is het ongetwijfeld een bron voor het opha len van vele herinneringen. Men kan er in vinden waar in 1853 de inkt per maa tje werd verkocht, waar men kort na de eeuwwisseling een abonnement kon krijgen op het opwinden van horloges en klokken en waar het geheelonthouders- café was gevestigd. Het is tevens een gids langs de zaken van nu. Tijdens een eveneens feestelijke bij eenkomst later op de middag, die bijge woond werd door Oberbürgermeister Schmelzer van Neuwied voerde wet houder F. Kaebisch jr. het woord. Hij heeft vooral in het verleden veel met de Breestraat(ondernemers) te stellen ge had. Zo beschuldigde de Breestraat Pro motie Club Kaebisch er ooit eens van een rijkssubsidie van acht ton te hebben laten lopen. Na lang wikken en wegen werd door alle betrokkenen eendrachtig besloten te streven naar een Breestraat BEVERWIJK. Veertig nieuwe be zwaarschriften tegen de huurverhoging zijn bij wethouder C. Bodewes op tafel gelegd door bewoners van de Munniken- weide. Dat brengt het totale aantal be zwaarschriften van Beverwijkse bewo nerscommissies, overkoepeld in het Be- verwijks Overlegorgaan, op driehonderd. De bezwaren richten zich op achterstallig onderhoud en de invoering van een nieuw punten-waarderingssysteem voor de be- trokken woningen met betrekking tot lig ging en woonomgeving. lerij 195- :om- 21- <bo- snij- spi- 122, i 41- am- erg- yeg- 1-61, BEVERWIJK. Op feestelijke wijze is woensdag in Beverwijk de geheel ver nieuwde Breestraat officieel geopend. Onder het toeziend oog van vele honder den belangstellenden betrad burgemees ter A. J. Hubers van Beverwijk om streeks drie uur samen met zijn echtge note de brede winkelstraat. Daarbij moest eerst een provisorische stad spoort gepasseerd worden. Toen dat eenmaal gebeurd was, lag de vernieuw de Breestraat open voor de burgemees ter die gevolgd werd door een grote stoet genodigden. Om de opening van de Breestraat een wat fleuriger aanzien te geven, was er ter hoogte van het Stationsplein een hou ten poort geplaatst. Deze werd door Hu bers zonder problemen geopend waarna de stoet voorafgegaan door ruiters en een drumband zich in de richting van een platform begaf vanwaaraf vervol gens een défilé van oude aanspanningen gadegeslagen werd. Na dit programmaonderdeel volgde de aanbieding van het eerste exemplaar van het boek „De Breestraat. een ander gezicht” aan de burgemeester. Deze Kaebisch deelde mee dat het de bedoe ling is om met ingang van 1 januari 1981 baatbelasting te gaan heffen. Daardoor zullen de niet gesubsidieerde kosten voor 80 procent door de eigenaren van zaken aan de Breestraat opgebracht Het dagprogramma voor vrijdag 15 augustus ter gelegenheid van de hero pening van de Breestraat luidt als volgt. Vrijdag: 10 tot 21 uur: boekenmarkt en antiek en kunstmarkt. Demonstratie bloem- sierkunst met medewerking van zeven Beverwijkse bloemisten. 14 uur: touwtrekken in de Breestraat door leerlingen van scholen en verte genwoordigers van buurthuizen, in stellingen en bedrijven onder auspi ciën van de Nederlandse Touwtrek- kersbond. 16.30 uur: trekken. 19 uur: draaiorgelconcours en optre den van wandelende jazzbands. Optre den van „Sheer Madness” (Festival of fools”. met autovrije parallelwegen. De mid- denbaan kan zo bleek onlangs weer niet afgesloten worden omdat het ver keer in Beverwijk dan volledig vast loopt. Kritiek uitte Kaebisch op het subsidie beleid van de overheid die maar al te vaak het oog op groeikernen of stadsver- nieuwingsgemeenten laat vallen. Daar door leek Beverwijk lange tijd van een bijdrage verstoken te blijven. Mede dank zij de inspanningen van Kaebisch c.s. die betoogde dat het geld daarheen moet waar de problemen het grootst zijn, kwam de onontbeerlijke subsidie van acht ton er ’"’ijk toch. grote windjammers, de Amerigo Vespucci en de Seacloud, vastgemaakt,” vertelt Pe ter Artelt. Onderweg hebben de jongens overigens wel de nodige ontberingen të doorstaan gehad. Meermalen raakte hun boot vol met water. Een paar keer ont stonden zeer gevaarlijke situaties doordat ze met hun schuitje tussen grote vracht schepen terechtkwamen. Komen ze nu volgens jaar weer? „Nee, we doen dit nooit meer. Het was gekkenwerk,” geven ze alle twee toe. Dit weekeinde gaan ze weer naar huis. Maar dan als passagier op een normaal motorschip. Dit wagenspel werd een beetje overstemd door de muziek die overal in de Breestraat weerklonk. De spelersgroep had niet de beschikking over een geluidsinstallatie. De rond de wagen drom mende mensen Konden weinig of niets horen, maar wel duidelijk werd dat het ging om een voorstelling waarmee in de middel eeuwen toneelgroepjes stad en land afreisden om daarna met de pet rond te gaan en dat element liet men ook nu niet achterwege. In kleding uit die tijd beeldde men de kwalijke praktijken uit van de advokaat Peter Paletijn, van wie de lakenkoopman Wim Jorissen het slachtoffer wordt. Over de rug van een van niets wetende schaapherder werd het conflict voor de rechter uitge vochten. Mooi om te zien, maar dus helaas niet te verstaan. Jammer, want de verenigingen hadden er veel werk van ge maakt en zij gaven zelfs twee voorstellingen. Meer publiek trok de volksdansgroep „De Schans” met volks dansen uit onder meer Griekenland, Israel en Joegoslavië.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7