FAME: TOPPRESTATIES IN ERESALUUT AAN NEW YORKSE KUNSTACADEMIE Come-back Jerry Lewis in traditionele maar amusante Linkshandige Uitzendkracht hoartem Caligula: historisch verantwoorde pornografie KADETT SR OvahURK 3014 GT ROTTERDAM, WESTERSINGEL 42 TEL. (010) 36 35 00 Film I herschi/drinks1 cimsterdam j -r uinre I) BIJZONDERE AANBIEDING ■K3MBB I. v. d. VELDEN SANTPOORT BV 5.5° MEI 1980 10.000 km V-Piano’s van bvmr.- 1AVT.- VRIJDAG 15 AUGUSTUS 13 FILM 1980 Kunstacademie J’ Romeinse keizer Bel. 023-375241 vragen naar dhr. Bosman. 2.795.- 5.375.- 5.250.- 5.895.- 2.995.- 3.100.- 5.575.- 9.975.- 5.300.- z i Happy Endings r BI iuinrelltwassenaarZNS^ Ltel.01751-19212 LBÜ W B B B B B M HOB’S?; JSV' attra#1®5 9.995.- 3.575.- Iawt- 3.425.- Scola’s Terrazza een 678,- tragi-komische sketch oo r middelbare leeftijd :460 titel The Mountain Men en met co Scène uit Fame. 1 Calegula (Malcolm McDowell) met zijn gestorven vrouw. (ADVERTENTIES) &M».- Europa s grootste import/exportspecialist Herschi/Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 tl 1340- PETROF ZIMMERMANN HEAGELE BLÜTHNER ED SEILER Herschi Cassis met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitsluitend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! ben ze de verdere carrière van Lewis zeker niet bevorderd. best kunnen amuseren en het is dus goed gezien van de directie van Palace de film ook op de dagelijkse matinees van 3.30 uur te vertonen. Maar ook degeen voor wie de naam Jerry Lewis nog geen inhoud heeft moet gaan kijken, want het gaat hier tenslotte toch om een min of meer histori sche figuur die nu, op zijn 54ste jaar terug kan kijken op een bijna dertigjarige car rière. pend geboeid, geamuseerd en ontroerd naar La Terrazza kijkt, een groepsportret in verschillende disciplines op weg zijn naar een gehoopte toekomst. standjes en combinaties te verschillen van vorige groepssexscènes. Kiekt met Kodak CHERNY SCHIMMEL RICH WEBER PLEYEL GROTRIAN- STEINWEG AUG FORSTER ALEXANDER IRMBACH BECHNER YAMAHA voor voor Ifieuw: Insektenshow enKikkershow Entree: Maand, t/m zaterd. geopend, vrij, koopav. Levering/stemmen door geheel Nederland Charles Boost A Nous Deux is weer een echte Lelouch waarin deze modieuze en tegelijk zeer vakkundige filmer zich weer kan concen treren op Een Man en een Vrouw, zoals de titel van een van zijn eerste films heette. well, John Gielgud en Peter 0‘Toole, geassisteerd door een stoet van mooie en willige vrouwen. Schrijver Gore Vidal, van wie men meer had mogen verwachten, heeft zich waar schijnlijk wel aan de historisch bekende feiten gehouden maar daarnaast voldoen de ruimte gevonden om zijn fantasie de volle vrijheid te gunnen. En dat betekent dat hij, gegeven karakter en aard van Caligula, ongestoord de hele waslijst van erotische activiteiten heeft kunnen afwer ken, een buitenkansje dat noch de auteur noch de filmers zelf zich hebben laten ontgaan. I Ettore Scola, bekend door zijn Una Gi- omata Particolare uit 1977 en de daarna vertoonde films C’Eravamo tanto Amati (We hebben elkaar zo lief gehad) uit .’74 en Brutti, Sporchi e Cattivi (Slecht, lelijk en gemeen) uit ’76, heeft nog onlangs weinig gunstige kritieken gekregen op zijn Per- mette? Rocco Papaleo maar dat betrof de late uitbreng van een film uit 1971, lang genoeg geleden dus om er Scola nog boos op aan te kijken. Met La Terrazza neemt hij trouwens dusdanig revanche om hem nog altijd als de belangrijkste Italiaanse ■filmer van het ogenblik te beschouwen. Het Terras kan men zien als een plaats van samenkomst waar vooraanstaande figuren uit de wereld van de media, kran ten, televisie, toneel en film samenkomen zoals vroeger de intellectuelen of wie er voor door moest gaan elkaar in de een of andere salon troffen. Er wordt gepraat, er wordt geroddeld en er wordt geruzied en soms gevochten maar hoe vervelend die 'bijeenkomsten ook mogen zijn, men blijft komen al was het alleen maar omdat men Nu hebben al eerder Italiaanse filmers van naam de historie aangegrepen onder andere om althans voor een ogenblik te ontsnappen aan de hinderlijke censuur- voorschriften in eigen land. Fellini maak te Satyricon, Pasolini verfilmde De Deca- merone en Chaucer’s Canterbury Tales en beiden leefden zich in bescheiden mate uit in die werelden van vrije liefdes en ontucht. O. lc/s zich samen sterk voelt tegen de zorgelijke problemen van de middelbare leeftijd. De bezoekers zijn allen zo tussen de veertig en zestig, ze zijn gezeten burgers gewor den, hebben de idealen van hun jeugd vergeten of verraden en maken zich nu zorgen dat zij de komende generatie niets te bieden hebben. Ze zijn hun vitaliteit kwijt, zijn artistiek minder produktief ge worden, hebben huwelijksmoeilijkheden en zijn bang voor ouder worden en voor de dood. Het is dus geen vrolijk gezelschap wat Scola ons voorzet aan het goed verzorgde koude buffet op het terras maar hij tekent zijn sujetten met humor en ironie en men kan zich voortreffelijk amuseren met bij voorbeeld Jean-Louis Trintignant als de vermaarde scenarioschrijver Enrico die zijn fantasie voelt opdrogen en steeds nieuwe uitvluchten moet verzinnen om zijn opdrachtgever, filmproducent Ama- deo (Ugo Tognazzi) te verklaren waarom en afstandelijke humor dat men doorlo- het beloofde manuscript na een jaar nog altijd niet af is. Als hij vroegtijdig naar Uit het totaal van de terrasbezoekers haalt Scola een zestal figuren naar voren om ze als dramatisch middelpunt van een tragikomische sketch te maken en dat gebeurt met zoveel nuances, intelligentie Het thema is niet nieuw en de vorm waarin Parker de moeilijke opgang naar Fame, naar Roem laat plaatsvinden is ook wel meer gebruikt, maar de regisseur heeft zijn jonge en meestal veelzijdige acteurs weten op te zwepen tot toppresta ties, zowel in hun acteerprestaties als in de door hen gekozen kunstrichting. De han deling is tot kleine incidenten en aanwij zingen van ondergrondse drama’s be perkt maar evenals in Hair waar de film soms aan doet denken, blijft de show overheersen. Er wordt in alle stijlen ge danst, op (bijna) alle instrumenten ge speeld, Shakespeare wordt gedeclameerd maar ook wordt haperend een geïmprovi seerde zelfbekentenis voor het voetlicht gebracht. Fame is eigenlijk een eresaluut aan dat wonderlijke New Yorkse instituut dat zoveel talent weet te begeleiden tot Fame. Wonderlijk genoeg is regisseur Allen Met Hardly Working (De Linkshan dige Uitzendkracht), deze week te zien in Cinema Palace, vierde de ko miek Jerry Lewis zijn „come-back” na tien jaar van stilzwijgen. De naam zal veel filmbezoekers van nu weinig of niets zeggen maar daar is Lewis dan zelf schuldig aan door zijn lange afwezigheid die weer veroorzaakt werd door het geringe succes van zijn laatste films, zo rond 1970. Jerry Le wis zelf heeft zijn stilzwijgen van de laatste jaren uitgelegd met de verkla ring dat hij geen films wilde maken omdat het morele peil van de Holly- wood-produktie zo gedaald was en hij noemde in dit verband met name de pornofilm Deep Throat. Uit zijn terugkeer zou dus afgeleid moeten worden dat het inmiddels weer wat beter gesteld is met het niveau van de Amerikaanse film, maar niemand ge looft eigenlijk in de beweringen van de komiek en neemt aan dat er hier gewoon sprake is van een wel vaker voorkomende inzinking bij creatieve geesten die afstand moeten nemen van teleurstellingen in het verleden. huis gaat om diezelfde nacht nog zijn belofte na te komen, zit hij tot de vroege ochtend te staren naar het blanke papier in zijn schrijfmachine, ondanks de goede zorgen van een begrijpende vrouw. Ook filmproducent Amadeo heeft zijn proble men. Zijn jongere vrouw veracht hem om de goedkope lachfilms die hij maakt in plaats van de geëngageerde scenario’s van haar vriend te verfilmen. En dan zijn er de moeilijkheden waarin de tv-journa- list Luigi (Marcello Mastroianni) zich be vindt en zijn vriend Sergio (Serge Reggia- ni) die in de leiding van het tv-bestuur zit en zijn positie steeds meer bedreigd ziet door jongere krachten. Aan die minimumeisen voldoet The Mountain Men zelfs niet. Charlton Heston, nog onlangs in The Awakening te zien als bezeten archeoloog, is nu een baardige jager en spoorzoeker in een bergachtig reservaat vol vijandige Indianen. Als een eenzame zwerver die leeft van de jacht valt hem toch nog het geluk te beurt op hoge leeftijd het gezelschap af te dwingen van een schone Indiaanse die hem op het einde bovendien nog redt van een zekere dood. Waarna beiden weg kunnen galop peren naar het geluk, gesymboliseerd door een ondergaande zon. Een film vol clichés waaruit alleen de droevige conclu sie kan worden getrokken dat Hollywood nauwelijks meer in staat blijkt in zijn genre bij uitstek, de western, uit te blinken. Ditmaal brengt hij Catherine Deneuve en Jacques Dutronc samen in een intrige van bankroof en politie-achtervolging waarin de vrouw tegen haar zin in meegesleept wordt. Maar al vluchtend tot in Canada en Noord-Amerika ontstaat een soort begrip voor eikaars problemen en werkt Deneu ve mee aan het succes van een misdadige onderneming. Dit alles, omspoeld door de op Lelouch geïnspireerde muziek van Francis Lai, biedt tenslotte precies wat een niet al te kritisch publiek maar in de bioscoop kan verwachten: spanning, haat, liefde en een happy ending. Behalve naar Jerry Lewis als de Links handige Uitzendkracht in Palace kan de jeugd ook vertier zoeken bij Billy Turf in hetzelfde theater (dagelijkse matinees om 13.30) en bij Disney’s Jungle Boek in Stu dio (dagelijks, behalve op maandag en dinsdag om 14.00). Parkins bekend geworden door twee bui ten de routine vallende films: Bugsey Ma lone, waarin kinderen een gangsterimita- tie brengen en Midnight Express, de bele venissen van een hasjsmokkelaar in een Turkse gevangenis dat sterk aangevoch ten werd door zijn speculeren op de at tractie van geweld en het aanwakkeren van vreemdelingenhaat. Vandaar mis schien deze hartverwarmende film die in zijn optimisme ieder groot conflict of dra ma weet te vermijden. De opzet bij Caligula is eenvoudiger. Er wordt uitgegaan van de veronderstelling dat in de korte regeerperiode van deze keizer die maar 29 jaar oud werd, alles mogelijk is geweest, waarna men zich verder geconcentreerd heeft op de orgie ën en brutale moordpartijen die zich naar alle waarschijnlijkheid aan het hof heb ben voorgedaan. „Het is niet een gero mantiseerde ansichtkaartenversie van het keizerlijke Rome geworden”, waarschu wen de filmers en die waarschuwing is nog maar zwak geformuleerd. Ze hebben zonder ophouden in alle situaties en ver houdingen het woord decadentie zijn volle betekenis willen geven en men kan zeggen dat zij daar aardig in geslaagd zijn. In hun ijver (en plezier) om alleen maar dat deca dente Rome opnieuw, maar nu met de bijna onbeperkte mogelijkheden van het ogenblik te kijk te stellen zijn ze zelfs zover gegaan dat de film vervelend is gaan worden, langdradig door eindeloze herhalingen van steeds weer cohabiteren de hovelingen die zich in allerlei bochten en houdingen wringen om tenminste in In het begin is er nog de aanzet van een bizar karakter te bewonderen als Mal colm McDowell nog jong en onschuldig de rol van Caligula begint uit te werken, maar al gauw verstart hij in maniertjes en gebaartjes die de aandacht nauwelijks meer kunnen boeien. En als men uitgeke ken is op de architectuur van Tiberius’ pretgrot op het eiland Capri en op het keizerlijk bordeel in bootvorm en op een grootscheeps nagebouwd stadion en are na dan heeft men alles wel gezien en mag de film desnoods vroegtijdig eindigen. Wat meer zelfbeperking, wat meer fanta sie, wat meer smaak en wat minder voyeu risme hadden misschien deze mammoet- produktie kunnen redden. jv. In ieder geval, Jerry Lewis is terug van weggeweest en al zal Hardly Working waarschijnlijk de kolommen van de Ca hiers du Cinéma niet halen, de film is vooral voor wie de hoogtijdagen van de komiek niet hebben meegemaakt, een in teressante stalenkaart van diens komi sche mogelijkheden. Die zijn van een nog al traditionele aard maar dat hoeft nie mand te weerhouden er enig plezier aan te beleven. In een enigszins autobiografisch scena rio speelt Lewis de clown Bo die op straat komt te staan omdat het circus waarin hij werkte over de kop is gegaan. Hij vindt tijdelijk liefderijk onderdak bij zijn zus ter, alleen zijn zwager is niet zo gesteld op een langdurig verblijf van het werkeloze familielid en forceert Bo steeds andere baantjes aan te nemen. Want Bo is onhan dig, maakt voortdurend brokken en houdt het zelden lang bij zijn werkgevers uit. Hij wordt achtereenvolgens pompbediende, kok in een Chinees restaurant, discjockey (waaraan een Travolta-imitatie vastzit) en brievenbesteller en iedere baan geeft weer aanleiding tot een reeks stuntelige activiteiten die met ontslag gehonoreerd worden. Bij dit alles blijft hij van een beminnelijke naïeviteit en zijn ijver en goedwillendheid zorgen er wel voor dat hij zo niet de sympathie van zijn directe omgeving dan toch die van de geamuseer de toeschouwers (op de film en in de zaal) eraan overhoudt. Vooral de jeugd zal zich met deze ongecompliceerde grappigheid Jerry Lewis vormde ooit samen met Dean Martin een succesvol komisch duo dat in 1956 uit elkaar ging, waarna Jerry als solokomiek verder ging, hetzij onder regie van Frank Tashhlin of van hemzelf. Kluchten als The Bellboy, The nutty Pro fessor en The Patsy waren in de jaren zestig het resultaat en in die tijd ontstond onder de critici van het fameuze Franse maandblad Cahiers du Cinéma de behoef te de komiek op te waarderen tot de geniale clown van de sprekende film. Jer ry Lewis werd uitgeroepen tot auteur van een nieuw komisch genre en zijn werk werd vergeleken met dat van Jean-Luc Godard en Robert Bresson. Dit soort hoogdravende theorieën en heiligverkla ringen betekenen meestal de dood van een Populaire acteur en ook in dit geval heb- moeten wachten op de vrijheid om dit onderwerp in alle openhartigheid te kun nen behandelen. Maar nu eindelijk prak tisch alle taboes doorbroken zijn, ook die op het terrein van perversie en ziekelijk sadisme, heeft Penthouse Films Interna tional zich met veel geld en ijver gestort op het onderwerp dat bol staat van histo risch verantwoorde pornografie. De Ame rikaanse onderneming, gelieerd aan het bekende mannenblad Penthouse heeft zich daarbij verzekerd van een internatio naal gezelschap filmprominenten als sce narioschrijver Gore Vidal, producenten Bob Guccione en Franco Rossellini en cameraman Tinto Brass en verder acteurs met klinkende namen als Malcolm McDo- Van geheel andere aard is de andere Haarlemse première van deze week die tegelijk ook een landelijke première is, namelijk Caligula in Lido. De Romeinse keizer Gaius Caesar Germanicus die on der zijn bijnaam Caligula (kleine solda tenlaars) de geschiedenis is ingegaan le vert natuurlijk overvloedige stof voor een pikant historisch spektakelstuk. De naam alleen al roept associaties op met wreed heid, moordzucht en erotische perversitei ten en dus hebben de filmmakers even van links gerichte burgerlijke intellectue len die uiterlijk succesvol in hun leven geweest zijn maar innerlijk voor een fail lissement staan. Doortrokken daarentegen van vitaliteit en optimisme is de visie in Fame op Ame- rika’s kunstzinnige jeugd die samen komt in de New Yorkse High School of the Performing Arts om daar muziek of caba ret, ballet, toneelspelen of tap-dance te leren. Fame begint met een knap gemon teerde reeks audities van jongelui die voor een of meer afdelingen van deze kunst academie hebben ingeschreven en nu hun aanleg in de gekozen richting moeten be wijzen. En terwijl de hele High School die in een mooi ouderwets en krakkemikkig gebouw is ondergebracht op de achter grond vorderingen maakt in de vierjarige opleiding, concentreert regisseur Alan Parker zich op een achttal studenten die En verder zijn Ten (10) in Luxor, Woody Allen’s Take the Money and Run in Studio en De Losbol met Belmondo in Roxy gebleven, terwijl ook in de nachtvoorstel- ling geen veranderingen zijn opgetreden. duinrell, daar kikker je van opL (ADVERTENTIE) Amsterdam komt deze week met een verrassende reeks interessante films. Behalve de Amerikaans-Italiaanse produktie Caligula die wei nig opzichtig in Rembrandtpleintheater en Cineac Damrak wordt uitgebracht (zie Haarlem) is er in Calypso de nieuwste film van Ettore Scola, La Terrazza, verder de vitale musical Fame in Cinema Interna- tional en City een nieuwe Lelouch A nous Deux in Alfa en een slordige western in Cinerama onder de Charlton Heston in de hoofdrol. Vittorio Gassman en Stefania Sandrella in La Terrazza. ter waarde van voor 5.395.- 14,+rtT.-10.995.- IN STAAT VAN NIEUW- meuwwaarde um:- U,W- Im».- 1OT^Êchtwnk0°p Lil II ID «anal50"Pe'maa nUuix i~“"5oop,a"'” l ^nrAcuON-PIANOSvanaft 250

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13