Achtentwintig coureurs naar GP Zandvoort Haarlem mist te veel kansen Telstar oefent PRINS HAZELAAR WINNAAR Kortebaandraverij Beverwijk succes Herstel van schaakteam Tennistoernooi door blessures gedevalueerd Toppers haken af in Toronto huldigt kampioenen morgen tegen Blauw-Wit Treytel: drie wedstrijden Tennisbond o nt te rivé g 19 VRIJDAG 15 AUGUSTUS SPORT 19 8 0 18 Supersnel uran - ciaal r ijéstr 3et lis de- >ën op iet: :er- en na m en ip- 90 en- :dt, )in )0t rte :an dal Hhaarlemse baseball week gr 1 Oranje boeit toeschouwers Ti. Tel, If is waai s ne par- r pin rnuierj JAN VAN DER NAT van shirts 18 zw 303 De gedetailleerde uitslag van de wedstrijd van Nederland is: Boerefïjn-Keane 1-0, Van Duuren-Mac Elroy 1-0, Verboom-Loftus 1-0, Bestman-Doyle Vz-Vz. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Nederland en UCLA zullen geen van beide de Elfde Haar lemse Honkbalweek winnen. Doordat de Amerikanen gisteren van Oranje wonnen (9-8), gaat de finale-serie in het weekeinde tussen Misubishi/Tokio en de Miami Hurricanes. Die twee ploegen speelden ook gistermiddag al tegen el kaar (2-0 voor Miami), maar konden het publiek op geen stukken na zo boeien als de ploegen, die in de avonduren speelden. TORONTO (AUPI). De titelstrijd van de Open Canadese tenniskampioenschappen in Toronto zal geen herhaling van de Wimbledonfïnale worden. Nadat eerst Bjprn Borg met de gedachte speelde om zich terug te trekken wegens een onwillige knie, heeft thans John McEnroe zich niet tot spelen in staat verklaard. De Amerikaan, die in de Wimbledonfinale Borg tot een uitputtende vijfsetter dwong, heeft last van een enkelbles sure. Het is twijfelachtig of hij over veertien daen op Flushing Meadows zijn open Amerikaanse titel zal kunnen verdedigen. McEnroe’s oude enkelblessure verergerde dinsdag tijdens zijn optreden in de eerste ronde tegen Martin Wolstenholme. Hij won die partij, maar woensdag had hij in de tweede ronde tegen Erik van Dillen zo’n pijn, dat hij bij een voorsprong van 4-3 weigerde verder te spelen. „Het is de vijfde keer al dat me dit overkomt”, aldus McEnroe. „Blessures zijn de grootste frustratie voor een speler. Je wilt het zo goed moelijk doen, maar als je niet echt meer kunt spelen, is doorgaan zinloos”. Het was de ironie van het lot, dat Borg daarentegen van de ergste zorgen verlost leek. De Zweed won met 7-6, 6-1 van Tom Gullikson. In een wedstrijd eerder op de dag won Vitas Gerulaitis met 6-2, 6-1 van Rick Fisher. Met het vertrek van John McEnroe werd de organisatie in Toronto later op de dag geconfronteerd met de vroegtijdige gedwongen aftocht van Martina Navratilova. De als eerste geplaatste ex-Tsjechische trok zich op de stand van 5-4 in de eerste set van de partij uit de derde ronde tegen de Amerikaanse Anne Smith terug met een rugblessure. Na afloop stelde Navrati lova zich onmiddellijk onder doktersbehandeling en was zij niet Ed Escribano, de werper van Miami, controleerde het duel volkomen. Hij gooide weliswaar slechts vier keer drie slag, maar wierp de bal dusdanig op de Japanse slaghouten, dat de acties ne gen keer eindigden met vangballen in bereikbaar voor commentaar. Anne Smith (21) was na afloop verbaasd over het vertrek van haar tegenstandster. „Ik begrijp er niets van. De opslag van Martina functioneerde niet al te best, maar datzelfde gold voor mij. Ik dacht, dat het aan de weers omstandigheden lag. Te veel wind, te donker. Ik had geen idee, dat ze geblesseerd was”. het verreveld. Zijn collega Toshiaki Muarta moest acht honkslagen toes taan, waaronder een homerun van Paul Hundhammer, de zevende van het toer nooi, in de vijfde innings. Hij had vrij veel moeite met de Amerikaanse slag mensen en liet pas in de zevende slag beurt zijn eerste en enige drieslag noteren. De Nederlandse Grand Prix die op 31 augustus op het circuit van Zandvoort gereden wordt, is de elfde formule-1-race- wedstrijd die meetelt voor het wereld kampioenschap. De officiële trainingen op 29 en 30 augustus zullen bepalen, welke 24 renners het uiteindelijke deelnemers veld vormen. De volgende coureurs hebben inge schreven: Jody Scheckter (Z-Af) Ferrari, Gilles Vileneuve (Can) Ferrari, Jean-Pierre Ja- rier (Fra) Tyrrell, Derek Daly (Ier) Tyrrell, Nelson Piquet (Bra) Brabham, Hector Re- baque (Mex) Brabham, John Watson (GBr) McLaren, Marc Surer (Zwi) ATS, Mario Andretti (VS) Lotus, Elio de Angelis (Ita) Lotus, Jan Lammers (Ned) Ensign, Jean-Pierre Jabouille (Fra) Renault, René Arnoux (Fra) Renault, Emerson Fittipaldi (Bra) Fittipaldi, Keke Rosberg (Fin) Fitti paldi, Bruno Giacomelli (Ita) Alfa Romeo, Didier Pironi (Fra) Ligier, Jacques Laffite (Fra) Ligier, Alan Jones (Aus) Williams, Ricardo Patrese (Ita) Arrows, Jochen Mass (WD1) Arrows, Eddie Cheever (VS) Osella, Vittorio Brambilla (Ita) Alfa Ro meo, Kevin Cogan (VS) Ensign, Nigel Mansell (GBr) Lotus, Rupert Keegan (GBr) Williams, Alain Prost (Fra) McLa ren, Carlos Reutemann (Arg) Williams. De produktie van Haarlem kwam op naam van Joop Böckling, die tweemaal scoorde (voor en na rust) en Ron van Niekerk. De wedstrijd in het Friese Har- kema begon overigens drie kwartier te laat, omdat er geen scheidsrechter aanwe zig was. m dooi 10 UUf el. 023. -C' en we s' niet o i. Als! leven ingerit >eft ha on lur. Li- nuizen' sn e.a s 467 0 o ieop.v. rankjes De middagwedstrijd tussen Tokio en Miami zal de geschiedenisboeken van de honkbalweek ingaan als een heel bijzondere. Niet vanwege het spel, maar vanwege de tijdsduur. Bijna le verde het een record op, want al na één uur en 40 minuten konden de 3500 toe schouwers het stadion verlaten. In alle honkbalweken tot nu toe is er slechts één duel sneller afgehandeld. Dat was aan het eind van de jaren zestig, toen de Sullivans en Detroit nog een kwartier minder nodig hadden om negen innings te spelen. Overige uitslagen vriendschappelijke wed strijden. Appingedam-Cambuur 0-1, EBOH- DS’79 1-6, PPSC-SW 2-7, Oosterwolde-PEC 0-7, Volendam-Zeeburgia 4-1. manier waarop UCLA in het begin van de wedstrijd bijvoorbeeld twee dubbel spellen produceerde, ontlokte zeer te recht veel applaus aan de 7000 toe schouwers. Het mooiste dubbelspel van de avond - en eigenlijk van het hele toernooi tot nu toe - kwam echter op het conto van de Nederlandse korte stop Richie Daal. De Kinheim-speler zorgde quasi rustig voor de eerste nul van de vierde innings door eerder op het twee de kussen te zijn dan Jim Dunton en knalde de bal in één beweging door negende slagbeurt nog iets te doen aan de 8-9 achterstand. Normaal gesproken zou een coach in zo’n situatie een pinch- hitter (Urbanus bijvoorbeeld) inzetten. Richardson deed echter niets, waardoor de partij na 3 uur en 25 minuten kon worden afgesloten. Evonne Cawley-Goolagong, dit jaar winnares op Wimbledon, bereikte de derde ronde vrij simpel. Zij stond Barbara Potter uit de Verenigde Staten slechts zes games toe: 6-4, 6-2. In de derde ronde ontmoet Cawley de ongeplaatste Lindsay Morse. Ook in de strijd bleef de 15-jarige Andrea Jaeger. De Amerikaanse ver sloeg Jeanne Duvall met 6-3, 6-2. De als tweede geplaatste Roscoe Tanner heeft zich geplaatst voor de derde ronde van het 75.000 dollartoernooi van Stowe (Vermont). Hij versloeg Marcel Freeman met 7-6, 6-3, Freeman, die dinsdag Ilie Nastase had verslagen, had in de tiebreak van de eerste set een voorsprong van 5-1. Tanner scoorde echter zes maal achtereen en won de set. Vijay Amritraj maakte een einde aan de opmars van de vijftienjarige Jimmy Arias. Hij versloeg het Newyorkse talent met 4-6, 6-3, 6-3. Vijay’s broer Anand werd met 6-4, 4-6, 4-6 verslagen door de als vijfde geplaatste Johan Kriek. Vince van Patten zegevierde met 7-6, 6-3 over Tom Gorman. Guillermo Vilas is de grote trekpleister van het 75.000 dollar toernooi van Cleveland. Hij versloeg Steve Krulevitz met 6-2, 6-0. De overige uitslagen: Nick Saviano-John Whitlinger 6-3, 6-1. Gianni Ocleppo-Marco Ostoja 6-3, 6-3. dag 1 stel va al opeL I 1 radii ad. Al itlatet Roze’ ven li ng p n, Rij acht I Nederland tegen UCLA werd een ver rukkelijk spektakel, waarin vooral de zesde slagbeurt een ware smulpartij was. De Amerikanen liepen voor de tweede keer ruim van Nederland weg (naar 7-4), maar in de tweede helft van die innings trilde het Pim Mulierstadion op zijn grondvesten. De volledige Ne derlandse slagploeg verscheen oog in oog met de Amerikaanse pitchers. Na zes man trok coach Adams, die via de uiteindelijke 9-8 zege zijn vierhonderd ste carrière-overwinning zou boeken, zijn tweede man Doug Cole terug en droeg Jeff McDonald op de ontketende Nederlandse ploeg te beteugelen. Cole had honkslagen moeten incasseren van Eijgendaal, Wedman en Troeman, die voldoende waren om het verschil terug te brengen tot één punt (7-6). McDonald kweet zich behoorlijk van zijn taak, maar zag toch Wedman en Troeman over de thuisplaat snellen. Hoofdschuldige voor die twee runs was tweede honkman Mike Gallego, die de zeer hoge bal van Richie Daal onge looflijk knullig uit zijn handen liet val len. Gallego was op dat moment waar schijnlijk het liefst onder het gras ge kropen. Maar fouten horen nu eenmaal bij honkbal en maken de sport wel zo aantrekkelijk. En fouten werden er gis teravond, naast het vele goede werk, gemaakt. Door Eddy Tromp bijvoor beeld. De derde Nederlandse werper, die in de zesde innings het werk van Jan Venema (eerder vervanger van de op nieuw falende Angela) had overgeno men, onderschepte ten onrechte een aangooi van Paul Smit op catcher Alfio Troeman, waardoor Jim Dunton voor 8- 8 kon zorgen. Maar naast die fouten waren er ook schitterende momenten, die van het ge heel een echt spektakel maakten. De Prins Hazelaar (rechts) met pikeur Wim Velis op weg naar de overwinning in de kortebaandraverij aan de Breestraat in Beverwijk. Miami: 1-0-0-0-1-0-0-00=2 Tokio: 0-0-0-0-0-0-0-0-0=0 Werpers: Miami: Escribano (9) 4-0-3-2, To kio: Myarata (8 2/3) 1-2-8-1 en Oka (1/3) 0-0-0-0. Homerun: Hundhammer, Miami (solo). Nederland: 0-0-2-0-2-4-0-0-0=8 UCLA: 0-4-0-0-0-30-1-1=9 Werpers: Nederland: Angela (1 1/3 en 4 man) 2-2-3-0, Venema (4 en 1 man) 1-2-4-2 en Tromp (3 2/3) 3-0-6-0. UCLA: Smalls (4 2/3 en 1 man) 3- 1-10-1, Cole (1 en 1 man) 0-0-3-1 en McDonald 1-2-0-1. Programma, zaterdag: 14.00 Miami-Tokio, 20.00 Nederland-UCLA; zondag: 14.00 Neder- land-Antillen, 20.00 Miami-Tokio; maandag: 14.00 UCLA-Antillen, 20.00 Miami-Tokio. Mike Gallego in actie tijdens het eerste dubbelspel van UCLA, waarop Paul Smit (op de grond) en Harm Horreman zullen sneuvelen. t>nan Graham kijkt toe. (Van onze sportredactie) HARKEMA. Scoren blijft een pro bleem voor de eerstedivisieclub Haar lem. Hoewel de ploeg van trainer Hans van Doorneveld gisteravond de vriend schappelijke ontmoeting tegen de zater- dagamateur tweedeklasser Harkemase Boys in een 3-1 overwinning omzette, werden te veel kansen niet in doelpunten omgezet. naar eerstehonkman Carlito van Hey- ningen, die het speeltuig op tijd had om Steve Sakowski te beletten het honk in bezit te nemen. De verwachting was dat coach Hamil ton Richardson gisteravond Charles Ur banus als startende pitcher zou opstel len. Dat bleek echter niet het geval. Urbanus bleef, evenals een dag eerder, werkeloos in de dug-out. Het heeft er nu alle schijn van dat de werper van Am stel Tijgers in dit toernooi niet op de heuvel zal acteren. Richardson wil geen enkel risico nemen. Urbanus werd al leen tijdens de batting-practice ingezet en zal vermoedelijk worden gespaard voor het wereldkampioenschap in Ja pan. Dat lijkt niet onverstandig. Een succesje in de honkbalweek is natuur lijk leuk, maar niet zaligmakend. Ri chardson lijkt het toernooi in Haarlem zuiver te beschouwen als een trainings stage met goede tegenstanders. De manier, waarop hij Urbanus spaart, is daarvoor één bewijs. Een an der is, dat hij gisteren niet alles uit de kast haalde om in de gelijkmakende VELSEN. Telstar speelt zaterdag avond een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Amsterdamse amateur-eerste- klasser Blauw-Wit. Het duel begint om 18.30 uur en wordt gespeeld op het sport park Schoonenberg in Velsen. Aanvankelijk zou Telstar morgen in Rotterdam aantreden tegen Sparta, maar die ontmoeting gaat niet door omdat trai ner Barry Hughes door de afwezigheid van een groot aantal geblesseerde spelers geen acceptabel team op de been kan brengen. ZANDVOORT. Achtentwintig for- mule-l-coureurs hebben ingeschreven voor de grote prijs van Nederland, zo maakte het organisatiecomité gisteren' bekend. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Het Beverwijkse publiek kon bij de kortebaandraverij die gisteren voor het eerst na een onderbreking van zesentwintig jaar op de Breestraat werd gehouden en werd gewonnen door Prins Hazelaar met Wim Velis op de sulky, nog zo hard de regionale favorieten de gebroeders Aad en Ruud Pools toejuichen, veel gaf dat niet, want na de eerste omloop lagen beiden er al uit. Rouwig waren de broers daar overigens niet om. Ricky First, twee weken geleden in Zandvoort nog winnaar, was niet fit. Dat kwam Aad Pools, de pikeur van de vijfjarige bruine ruin prima uit, „want”, zo zei hij: „Je moet er in deze sport voor zorgen dat je niet een te grote handicap krijgt”. Zeer te spreken waren zij wel over de koers. Aad Pools: „Een prima par cours, niet alleen voor de renners, maar Het waren vooral de Japanners, die „meewerkten” in de jacht op het record. Tokio kreeg in de gehele wedstrijd slechts vier man op de honken en daar door kon het gebeuren, dat de eerste vijf innings binnen een uur geschiedenis waren en de volgende twee slagbeurten respectievelijk slechts acht en tien mi nuten in beslag namen. Het begin was erg boeiend. Nadat Lorenzo Bundy driekwart van zijn rondje had afgewerkt op een twee- honkslag van Mike Fuentes, knalde Azusa Eto - de eerste Japanse slagman - de bal zeer diep in het linksveld. Die klap was goed voor drie honken en een veel belovend begin van de wedstrijd. Het spektakel zette echter niet door. SCHEVENINGEN. De Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond gaat zater dag de Europese jeugdkampioenen hul digen. Voorzitter Koen Hehenkamp liet giste ren weten dat naast Nanette Schutte, die twee weken geleden Europees kampioene werd tot achttien jaar, ook Eric Wilborts (derde tot zestien jaar) en Alice Lembeck (vierde tot zestien jaar) in de bloemetjes worden gezet. Voorts is ook Marianne van de Torre aanwezig. Zij won reeds vorig jaar de titel, maar was tot nu toe nog niet naar voren gehaald. De KNLTB verwacht dat in de loop van volgend jaar het ledenbestand de half miljoen passeert. De uitslagen zijn: Groep 1: Zwitserland-Spanje 1V2-2U2, Zweden-Hongarije Vz-SVz, Bulgarjje-Sov- jet-Unie 1-3. Stand: 1. Sovjet-Unie 6'/z, 2. Zweden 4'/z, 3. Bulgarije en Hongarije 4, 5. Spanje 3'/2, 6. Zwit serland l'/Z. Groep 2: Finland-Polen 1-3, Frankrijk-Joegos- lavië 0-4. Stand: 1. Joegoslavië 7Vz, 2. Polen 7, 3. Finland 1. 4. Groot-Brittannië Vz, 5. Frankrijk 0. Groep 3: Nederland-Ierland 31/2-1/2, Noorwe- gen-Tsjechoslowakije 0-4, Israel-Oost-Duitsland 1-3. Stand: 1. Oost-Duitsland 7, 2. Nederland 5, 3. Israel 41/2, 4. Tsjechoslowakije 4, 5. Noorwegen 2Vz, 6. Ierland 1. Groep 4: Denemarken-Oostenrijk 1-3, België- Verenigde Staten 1/2-31/2, Italië-West-Duitsland 0- 4. Stand: 1. Oostenrijk 7, 2. West-Duitsland 6V2, 3. Verenigde Staten 5, 4. Denemarken 3, 5. België 21/2, 6. Italië 0. ook voor het publiek. Een grandioze baan. Dat blijkt ook wel, wj/nt er is hier meer publiek dan in Santpoort. En die koers heeft toch een naam”. Er was niet alleen meer publiek op de Breestraat, er werd ook meer omgezet bij de totalisator dan in Santpoort, waar vorige week voor Noord- hollandse begrippen een record werd ge haald. Dat werd in Beverwijk met ruim 10.000 gulden gepasseerd: totale omzet: 54.627 gulden. Ook de man die voor de Nederlandse Draf- en Rensport de organisatie van deze koers, die ter gelgenheid van de renovatie van de Breestraat werd gehouden, in han den had, de heer Ferree, sprak van een succes: „Een ouderwetse koers, die zeker voor herhaling vatbaar is”. Alleen voor favoriet Opulent H had de Beverwijkse draverij eën minder succes vol verloop. De zwarte ruin, die met de zwaarste handicap moest starten, bracht het tot de derde omloop. Daarin moest pikeur Gerard Beentjes het opnemen te gen Sprite Regina, die zich slechts via een kamprit had kunnen kwalificeren. Sprite Regina presenteerde een hele se rie valse starts, die de „kenners” langs de baan deed opmerken: „Hij mat Opulent af. Kansen heeft hij toch niet, maar hij gokt gewoon op meer geld voor zichzelf’. Die voorspelling kwam uit, want in plaats van de favoriet kon nu de vierjarige brui ne hengst in de beslissende omloop uitko men. Opulent H, die bij elke valse start gretig het hazepad had gekozen, was ge klopt. Geen verrassing voor Aad Pools: „Opulent staat te zwaar. Door de combi natie van leeftijd en succes heeft hij mo menteel een te grote handicap om nog gegadigde voor de eerste plaats te zijn, al hoort hij voor mij bij de eerste drie”. Sprite Regina kwam er inderdaad niet meer aan te pas. De zwarte bruine ruin Prins Hazelaar klopte met Wim Velis op de sulky eerst in een kamprit Never Last en gaf Sprite in de tweede beslissende rit geen kans. Prins Hazelaar pakte de hoofdprijs van 4000 gulden. Never Last nam 1500 gulden mee en Sprite Regina ontfutselde Opulent H de derde prijs van 1000 gulden. Opulent moest met 500 gul den genoegen nemen. Cees Imming, die in de strijd om het nationale kortebaanpi- keurkampioenschap aan de leiding gaat, sneuvelde met Pipix Kid en Sweet Near ness al in de tweede omloop. DEN HAAG (ANP). Eddy Treytel is door de tuchteommissie van de KNVB geschorst voor drie bindende wedstrij den. De doelman van AZ’67 kreeg boven dien een boete van 400 gulden. Treytel werd tijdens de eerste speeldag van het Amsterdam-toernooi door scheidsrechter Mulder naar de kleedka mer gestuurd na het maken van een trap pende beweging in de richting van Burns van Nottingham Forest. De straf schakelt Treytel niet uit voor het nationale competitievoetbal. Als bin dende wedstrijden worden namelijk ook die ontmoetingen gerekend, die AZ’67 had vastgelegd voor Treytel uit het veld werd gestuurd. AZ’67 speelde gisteravond we liswaar met Treytel in Sevilla tegen de club van die naam, maar komt vrijdag en zondag in het veld tijdens het toernooi van Sporting Gij on in Spanje en speelt dins dagavond tegen Zwaag-Westeinde. NOORDWIJKERHOUT. De Neder landse schaakploeg voor visueel gehandi capten, die in de openingsronde van de Olympiade met P/z-SVz van Noorwegen verloor, heeft gisteren in de tweede ronde met SVz-Vz van Ierland gewonnen. iage-in- aopend 25. a

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19