Stewardess werd oogstfee Pn De Geus wordt nieuwe minister van Defensie vs ral Bedrijfschap pleit voor 4 percent bet Cc K te Eigenaar van ontplofte boot gearresteerd Van Agt: geen uitspraak over CDA-programma en dan dit noq het weer V will ACTIEGROEPEN TELEURGESTELD tre< VS H u H rï 1 „Nachtverlichting op snelwegen: minder ongelukken” VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 2 VR TOP-AMBTENAAR VOLGT SCHOLTEN OP COC COL J 4 BINNEN. EN BUITENLAND I i (Van onze redactie binnenland) Varkensprijzen Nieuw WRR-lid Haven-CAO J Maatregelen nodig Personeel Smit jak sche h jafgelop voorgei Naties v gescho DEN HAAG. De milieu organisatie Greenpeace en de stichting Natuur en Milieu zijn bijzonder teleurgesteld dat het Westduitse concern Bayer mag doorgaan met het storten van chemisch afval in de Noordzee. Huurverlaging 0 Sparen Niet stotteren Kamerdelegaties ft Bayer mag afval in J zee blijven lozen pro- Minister Tuijnman R. B. P. de Geus Ministerie staat horeca geen prijsverhoging toe WEERRAPPORTEN 20 0 wzw Een politieman bij de overblijfselen van de sleepboot. ♦4 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De prijzen in de horeca mogen voorlopig niet om hoog. Tijdens een gistermiddag door het Bedrijfschap Horeca en het mi nisterie van Economische Zaken ge voerd gesprek is het bedrijfschap er niet in geslaagd voor zijn 38.000 leden een prijsverhoging van 4 percent los te peuteren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De WD-Kamerleden Van de Ven en Hermans vragen minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) of het waar is, dat in België door verlichting van de autosnelwegen veel ongelukken wor den voorkomen. Als dat inderdaad klopt, vragen zij de minister te laten nagaan of in Nederland ook ’s nachts de lichten langs de snelwegen aan kunnen blijven. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 07.53 uur en 20.12 uur Laagwater 03.58 uur en 15.50 uur ono wnw o 10 20 15 15 13 15 18 15 12 16 10 11 9 19 18 13 16 15 15 13 16 17 16 14 18 14 15 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Daarnaast vragen de Kamerleden aan de bewindsman of hij bekend is met de resultaten van een proef in West-Duits- land met een verhoging van de maxi mumsnelheid voor bepaalde autobussen tot honderd kilometer per uur. Volgens de Kamerleden staat al vast dat door het harder rijden van de bussen de verkeers veiligheid bevorderd wordt en zuiniger gereden kan worden. Volgens de Kamerleden is in België ge bleken, dat door de nachtverlichting van de snelwegen het aantal ongelukken sterk is gedaald. De exploitatiekosten zouden geringer zijn dan de schade aan de natio nale economie als gevolg van de ongeluk ken in het donker. De vergunning geeft Bayer het recht om per jaar 550.000 ton chemicaliën veertig kilometer uit de kust van Hoek van Hol land in zee te dumpen. Het afval bevat giftige afvalzuren, zware metalen en orga nische stoffen. De vergunning geldt voor één jaar en kan eventueel worden ver lengd tot maart 1982. terwijl de prijzen in de horecabranche met slechts 7 percent omhoog gingen. Het ministerie van Economische Zaken heeft de vertegenwoordigers van het be drijfschap met klem gevraagd de onder nemers te manen zich aan de prijzen te houden. Enkele duizenden ondernemers hebben, zo geeft het bedrijfschap toe, hun prijzen illegaal met ongever 2,5 percent verhoogd. Het „schap” noemt het onaanvaardbaar wanneer het ministerie die 2,5 percent zou aftrekken van de voorgestelde verhoging van 4 percent. Dat zou niet eerlijk zijn tegenover de horecamensen die zich wel aan de prijzenbeschikking houden. „Op die manier zouden de goeden onder de kenen dat Bayer over twee jaar inderdaad niet meer mag lozen in de Noordzee. Het bedrijfschap heeft Economische Zaken voorgerekend, dat wanneer de kof fie 33 cent per pak goedkoper wordt, de prijs van een kopje koffie toch duurder moet worden. Uitgaande van 40 koppen per pak betekent dit dat het kopje koffie één cent goedkoper zou kunnen. Maar, zo stelt het bedrijfschap, van veel meer be lang is de stijging van de loonkosten, de rente, de energie (water koken, afwas, verlichting). In het verleden ging de prijs van een kopje koffie overigens wel om hoog toen een pak koffie duurder werd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Drs. P. de Geus wordt de nieuwe minister van defensie. Hij volgt omstreeks 25 augustus de exacte datum staat nog niet vast de huidige minister Scholten op. De consument profiteert al jaren van de lage varkensprijzen. Uit cijfers over de eerste maanden van dit jaar blijkt dat de consumentenprijs van varkensvlees maar 2,5 procent hoger was dan in dezelfde periode over 1978. Dat is de mening van het Bedrijfschap slagersbedrijf, naar aanleiding van het overleg over de varkensvleesprjjs deze week tussen het ministerie van Economi sche Zaken en diverse bedrijfstakken in de vleessector. Volgens het bedrijfschap zijn de vlees- prijzen ten opzichts van prijzen van ande re produkten veel minder gestegen. De Nijmeegse professor dr N. Douben zal worden, benoemd tot lid van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbe leid (WRR). Hij vervult daarmee de vaca ture, die ontstaan is door het vertrek van prof, dr A. Kolnaar per 1 juli. De benoe ming van prof. Douben gaat in op 1 sep tember. verruiming van de fiscale vrijstelling val rente-opbrengsten noodzakelijk. Naar dag en to’s me O nnw o o o o o ozo o o o o zzo 112 feit het De 14.000 werknemers in de Rotterdam se en Amsterdamse havens moeten zich eind augustus-begin september uitspre ken over het laatste aanbod, dat de haven werkgevers hebben gedaan tijdens de on- derhandelingen over een tweejarige COA voor de haven. Dit werd gisteren besloten tijdens een vergadering van het Centraal Bedrijfs groep Bestuur van de Vervoersbonden FNV. WAS1 ten, Gi zijn gii lijk nie daarbij kosten De voor dt terwijl nië ge; raket v worden De o - (X LISS Sa Cai televisi jen na dat hij wegwe) noemdt commu beschu Volgt zijn de regerin sodalis deze o] re enqi Verw sodalis parlemi kan ecl nemen parlemi beradei ■5 3 8“ c 0 o o o o o o o o o o „Als strijd t mensei ring”, verniet strijd t „De bestriji de pos noemd in strij GEI tegen secret het ce (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad heeft premier Van Agt gisteren desgevraagd geen oordeel willen uitspreken over het woensdag ge publiceerde ontwerp-verkiezingspro- gramma „Om een zinvol bestaan” van het CDA, de partij waartoe de minister-presi dent behoort. „Ik ga niet als recensent van het CDA- program optreden”, aldus de premier. Van Agt wees erop, dat sprake is van een ontwerp en dat de definitieve tekst nog moet worden vastgesteld. De minister-president vliegt overigens morgen naar Columbia in de Amerikaan se staat South Carolina om daar een „ho norary degree” (eregraad, red.) in de rech ten in ontvangst te nemen. Die is hem verleend door de universiteit van South- Carolina. Bij de uitreiking van de ere graad zal Van Agt voor studenten en an dere genodigden een voordracht houden over het recht op en de plicht tot internati onale herverdeling van welvaart. Van Agt wordt op zijn korte trip naar de VS hij keert zondag terug naar Neder land vergezeld door zijn echtgenote Eugenie, het Kamerlid J. van Houwelin- gen en twee ambtenaren van het ministe rie van Algemene Zaken. De Raad van State verwierp gisteren het beroep dat Natuur en Milieu had inge steld tegen de beslissing van minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) om Beyer met ingang van 21 maart van dit jaar een lozingsvergunning te geven. Het CDA-Kamerlid Van de Linden heeft minister Braks (Landbouw) gevraagd ex- tra-maatregelen te nemen voor de vader landse varkenshouderij. Er is - aldus het Kamerlid in schriftelijke aanvragen - sprake van een slechte situatie in deze bedrijfstak, die heeft geleid tot financiële moeilijkheden. Het Kamerlid vraagt naar een totaaloverzicht van die situatie. Schoften wordt dan vice-voorzitter van de Raad van State. Minister-president Van Agt heeft dat gistermiddag tijdens de Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis Weer in binnen- en buitenland zw. bew. onweer 1. bew. niet ontvangen niet ontvangen niet ontvangen onbew. onbew. niet ontvangen onweer niet ontvangen niet ontvangen geh. bew. 1. bew. i onbew. niet ontvangen niet ontvangen niet ontvangen niet ontvangen niet ontvangen niet ontvangen ono zzw o no w n verand. nw Er is gisteren geen overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO voor onge veer 550 man sleepbootpersoneel van Smit Internationale in Rotterdam. De woordvoerder van de Vervoersbonden FNC zei gistermiddag na afloop van de tweede onderhandelingsronde, dat het aanbod van de Smit-directie volstrekt on voldoende is. In tegenstelling tot wat vorige week gebeurde bij de onderhandelingen over een nieuwe haven-CAO werden de ge sprekken over de CAO voor de havèn- sleepdiensten niet afgebroken. Beide on- derhandelingsdelegaties hebben voor vol gende week een nieuwe afspraak gemaakt. Het ministerie wil eerst een onderzoek naar het huidige prijsniveau in de horeca. Enkele duizenden ondernemers in de ho reca overtreden de prijzenbeschikking en vragen nu al hogere prijzen. De Economi sche Controledienst heeft dit jaar al processen-verbaal uitgeschreven. Dit was voor het ministerie aanleiding bedrijfschap op het matje te roepen. De ondernemers hebben er vurig voor gepleit een algehele prijsverhoging van 4 percent door te mogen voeren. Het be drijfschap noemt het onaanvaardbaar dat het gros van de 38.000 leden dat zich wel aan de prijzenbeschikking houdt, nu de dupe dreigt te worden van de starre hou ding van het ministerie. Beide partijen gaan op 29 augustus opnieuw om de tafel zitten. In het gesprek met ambtenaren van het ministerie heeft het Bedrijfschap Horeca ervoor gepleit de prijzenbeschikking overboord te gooien. Staatssecretaris Ha- zekamp van Economische Zaken voelt er echter niets voor om de prijzen vrij te laten. Het bedrijfschap heeft laten weten dat met alle rechtmatige middelen zal worden getracht de prijsverhoging erdoor te drukken. Vier percent prijsverhoging is volgens het bedrijfschap het absolute mi nimum. De horeca-ondernemers betogen dat de prijzen sinds begin 1978 in de met de horeca vergelijkbare sector (de dien stensector) met 17 percent zijn gestegen, Volg< gistere) irresta: medaai bekend roedin 'ming 1 eenkon van d ramadê punt v gebeds sprake) persconferentie na afloop van de minis terraad bekendgemaakt. De Geus wordt de derde minister van defensie van het kabinet-Van Agt. Al in het eerste jaar van het bestaan van het kabinet vertrok Kruisinga na een ruzie over de produktie van de neutronenbom. De toekomstige minister bekleedt nu op het ministerie van Defensie de functie van directeur-generaal economie en finan ciën. Hij is, evenals Schoften, lid van de CHU. Op het lijstje van kandidaten van CDA-fractievoorzitter Lubbers stond De Geus bovenaan. Een doorslaggevende overweging om met de voordracht akkoord te gaan is volgens de premier dat De Geus nauwe lijks een inwerkperiode nodig zal hebben. Hij is volledig en tot in de kleinste techni sche details met de problemen van het ministerie op de hoogte. Dit is vooral zo belangrijk omdat het kabinet nog maar een beperkte reeks van maanden te gaan heeft. De nieuwe minister komt te laat om nog wat aan de begroting voor volgend jaar te veranderen. Die wordt nog in haar geheel door Schoften opgesteld. De Geus kan wel al wensen kenbaar maken, maar Van Agt betwijfelde of hij dat zou doen. „De Geus heeft verzekerd dat hij een mentale ver lenging is van het bewind van Schoften”, aldus de premier. De 51-jarige Pieter de Geus is te Rotter dam geboren. Hij volgde daar de hbs-b opleiding, waarna hij in 1946 adelborst bij de Koninklijke Marine werd. Na de oplei ding op het Koninklijk Instituut voor de Marine volgde in 1949 zijn benoeming als marineofficier. Hij vervulde verschillende varende en walfuncties. Van 1962 tot 1965 was hij werkzaam bij de marinestaf in Den Haag. In 1965 ging De Geus terug naar school. Hij studeerde bedrijfseconomie aan de Rotterdamse hogeschool, waar hij in 1968 zijn doctoraal examen haalde. De nieuwe doctorandus werd als bedrijfseconoom geplaatst bij de directie materieel van de marine. In 1976 werd hij overgeplaatst naar het toen in oprichting zijnde directo- raat-generaal economie en financiën van het ministerie van Defensie. Een jaar later werd hij bij deze afdeling directeur-gene raal. Naast zijn werk heeft De Geus nog een aantal nevenfuncties gehad. Vanaf 1970 is hij lid van de gemeenteraad van Maas sluis, waar hij fractievoorzitter was. Deze functie zal hij neerleggen omdat het lid maatschap van een gemeenteraad wette lijk onverenigbaar is met een minister schap. Van 1965 tot 1975 was De Geus militair columnist en was hij voorzitter van de redactie van het „Marineblad”, orgaan van de vereniging van marineofficieren. kwaden hebben te lijden en dat eeeft gëen pas”, aldus gistermiddag voorzitter F. Nijsten van het bedrijfschap. (Van onze redactie binnenland) VOLENDAM. De rijkspolitie heeft gistermiddag de eige naar aangehouden van de speedboot, die maandagnacht op het Ijsselmeer bij Hoorn is ontploft. De naam van de man, een Volendammer, wordt „in hét belang van het onderzoek” niet bekendgemaakt Vanmorgen heeft de man bekend. Volgens de politie meldde de man zich woensdagavond uit eigen beweging bij het districtsbureau in Volendam. Zijn verhaal rammelde echter dusdanig, dat hij werd gearresteerd en voor verhoor ter beschikking van de rijkspolitie te water werd gesteld. De man probeerde het te doen voorkomen alsof de boot enkele dagen tevoren was gestolen. Er zijn echter aanwijzin gen dat hij het vaartuig zelf naar de plek heeft gevaren waar het later zwaar beschadigd werd teruggevonden. Het vermoe den bestaat dat hij de boot tot ontploffing heeft gebracht om de verzekeringsgelden te innen. Huurders van kamers kunnen over niet al te lange tijd al direct na de aanvaarding van hun nieuwe woonruimte om huurvet- laging vragen. Op dit moment moeta nieuwe kamerhuurders eerst twaalf maanden in hun kamer(s) wonen alvorens zij bezwaar kunnen aantekenen tegen de hoogte van de huur. Staatssecretaris Brokx van Volkshuis vesting zal de huurprijzen wet woonruini- te zodanig wijzigen, dat mensen die voot het eerst op de kamermarkt verschijnen niet een jaar lang met een eventueel onre delijk hoge huur kunnen worden gecon fronteerd. Hij deelt dit mee in antwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer. De Raad van State stelt dat het ministe rie van Verkeer en Waterstaat de vergun ning terecht heeft verleend. Benadrukt wordt, dat het om een tijdelijké regeling gaat teneinde Bayer de gelegenheid te geven een andere oplossing voor de giftige stoffen te vinden. In de overwegingen heeft de Raad van State ook betrokken dat het concern niet 550.000 ton chemicaliën loost, maar 280.000 ton. Belangrijke overweging daar bij is een onderzoek van TNO naar de giftigheid van het mebgsel dat de zee ingaat. Volgens TNO gaat het om matig- giftige stoffen die snel door het zeewater onschadelijk worden gemaakt. De stich ting Natuur en Milieu bestrijdt de onder zoeksresultaten. Bayer werkt al enige tijd aan een andere verwerkingsmethode voor het chemische afval. Toch heeft het concern ook een beroep ingesteld tegen de lozingsvergun ning. Het bedrijf vindt dat de vergunning gedurende vijf jaar moet gelden. Boven dien is Bayer het niet eens met de hoeveel heid organische stoffen die geloosd mo gen worden. Deze beroepsprocedure loopt nog. In een reactie op de uitspraak van de Raad van State zegt Juijen Keuning van Natuur en Milieu het te betreuren dat Nederland kennelijk bedrijfseconomi sche belangen boven milieubelangen stelt. Hij wijst erop dat daarbij wordt voorbij gegaan aan diverse internationale verdra gen over de verontreiniging van de zee. Keuning vindt het belangrijk dat de Raad van State in de uitspraak de nadruk heeft gelegd op de tijdelijkheid van de vergunning. Volgens hem moet dat bete- Keuning zegt dat de stichting Natuur en Milieu minister Tuijnman zal houden aan de meermalen door hem gedane uitspraak dat Bayer geen nieuwe lozingsvergunning WAS enigde geven ding vi over d tijnse i Een se mii maakte geruch hebber bewinc van Bc Een dat de tieke bruikt dwingt uitblijf van pi van gt staan, De spaarresultaten van de bij de Neder landse Spaarbankbond aangesloten spaarbanken zijn in 1979 minder gunstig geweest dan in 1978. De aan de spaarban ken toevertrouwde middelen namen met 1,5 miljard toe tot 20,5 miljard. In het jaarverslag acht de Spaarbank bond een hoger niveau van de besparin gen een nationaal belang. De bond vine een bevordering van het sparen via eer pogingt milie” derzoel de NA1 Als de doen, z um me Het 1 sie sch; overenl zullen i meer krijgt. Naar de mening van Keuning heeft Bayer in 1982 voldoende tijd gehad om een andere oplossing voor het che misch afval gereed te hebben. Greenpeace, de organisatie die uit pro test tegen de lozingen in Rotterdam drie dagen de lozingsschepen van Bayer blok keerde, vindt het besluit van de Raad van State een klap in het gezicht van alle milieugroepen en van iedereen die zich bij het milieu betrokken voelt. Greenpeace- campagneleider Pickaver noemt de uit spraak een overwinning voor vervuiling en een nederlaag voor de Noordzee. Zowel Greenpeace als de stichting Na tuur en Milieu zeggen te zullen blijven strijden tegen het gebruik van de Noord zee als vuilnisvat voor chemicaliën. Aan deze achterhaalde methode van afvalver werking moet zo snel mogelijk een eind komen, aldus de milieu-organisaties. Hyperventilatie en stotteren kunnen binnen een paar weken genezen zijn, sim pelweg door het veranderen van de ma nier van ademhalen. Tot die conclusie is de Amsterdamse zangpedagoog Len del Ferró gekomen, na jarenlang onderzoe ken in samenwerking met artsen van de Mariastichting in Haarlem. Van de ruim 800.000 hyperventilatiepa- tiënten en 300.000 stotteraars in Neder land zijn inmiddels honderden mensen op die manier van hun probleem afgeholpep Het „geheim” van het succes van Del Ferró ligt in de zogenaamde „flankadem halingsmethode”. Delegaties uit enkele Kamercommissie! zullen deze maand en volgende maand werkbezoeken aan het buitenland bren gen. Zo vertrekt een delegatie van de defensiecommissie vandaag naar het Mid den-Oosten (Egypte en Israel). Het pro gramma vermeldt gesprekken met politi ci. De Kamerleden brengen ook een be zoek aan het Nederlandse UNIFIL-deta- chement in Libanon. Leden van de Kamercommissie vooi volksgezondheid brengen volgende maand werkbezoeken aan Zweden en aar Engeland. De commissie voor onderwijs en wetenschappen overweegt een werkbe zoek te brengen aan Vlaanderen. Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI: eerst kans op regen- of onweers buien. Later meer zon. Middagtemperatuur on geveer 22 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: aantal uren zon: 2 tot 9; minimum temperatuur: omstreeks 14 graden; maximum temperatuur: omstreeks 22 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. h. bew. onbew. regen niet ontvangen niet ontvangen onbew. zw. bew. onbew. onbew. regenb. mist onbew. onbew. niet ontvangen niet ontvangen windst. z o 5E Ei ZATERDAG 16 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.22 uur, onder 21.01 uur Maan op 12.13 uur, onder 23.25 uur Sinds gisteravond mag de 23-jarige Pia Eskes zich Oogstfee 1980 noemen. Deze gelukkige dame (midden) in het dagelijks leven stewardess, mocht in een open rijtuig een triomftocht maken, vergezeld door twee hofdames Een en ander speelde zich af in Tiel in Gelderland. W-;a i-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2