Ongeregeldheden in Jakarta Mondale kandidaat vice-presidentschap/ rakettenbouw Kreisky ontkent betrokkenheid bij omkoopschandaal Ook acties in Gdansk: Conferentie in Genève Meer doden bij geweld in India Kerken willen strijd tegen onderdrukking Amnesty: nog steeds martelingen in Spanje Stakingsbeweging Polen politieker VS en Europa coördineren Premier Portugal treedt niet af VS: Argentinië betrokken bij coup in Bolivia „Systematisch en uitgebreid" 1 Schrik Op slot Gehurkt V erworvenheden WC-cultuur 2 3 VRIJDAG 1 5 A U G U S T U S BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 Carter lagin laren l-lid tteren naties nissies maand bren- 'an de rt Mid- st pro politi- en be- L-deta- 2A0 jzen >dig leeft I ex- ider- het >n - deze ciële naar Smit M., (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. President heeft vannacht een scherpe aanval gelanceerd op Ronald Reagan, zijn rivaal bij de komende presidentsverkie zingen. De buitenlandse poli tiek die Reagan voorstaat kan leiden „tot een onbeheersbare, onbetaalbare en onwinbare wapenwedloop en zelfs oor log,” aldus Carter. trijfel f- door Nico Scheepmaker Carter: Politiek Reagan gevaarlijk Ik was daar helaas niet aan toegekomen. mate In het midden Mondale's vrouw. zouden zijn (Van onze redactie buitenland) I ■5 .’er niet Dat was jammer, zei hij, want dan had ik kunnen ontdekken dat men daar niet al leen, open en bloot, zij het met de rug naar de mensheid toe, urineert (zoals dat ook bij ons, op de mannentoiletten, de ge woonte is), maar dat men daar ook, open en bloot, maar nu wel met het gezicht naar de mensheid toe, gehurkt moet zitten poepen! Die zogeheten Astrachanjassen worden in de Sowjet-Unie namelijk alleen door man nen gedragen, en met ook nog die bont muts op deed zij daardoor bij de eerste aanblik aan een man denken. Vandaar die schrikreactie. latiepa- Neder- asen op holpet an Del kaden- uurver- moeten twaalf Ivorens ■gen de Neder ssloter [unstij arban- in ma week over e ge- ravèn- le on- r vol- praak s een irijfs- inden iuben 'eten- gsbe- vaca- c van enoe- sep- milie” waarbij geldverspillend dubbel on derzoek en ontwikkeling van wapens voor de NAVO-landen zal worden voorkomen. Als de nieuwe wapens aan de eisen vol doen, zal Frankrijk ook aan het consorti um meedoen, aldus de aankondiging. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie schat dat de Verenigde staten door de overenkomst minstens 400 miljoen gulden zullen uitsparen. hand op de Democratische conventie in New York, maar aan de gezichten van het tweetal te zien gaat de verzoening nog met van harte. Links op de foto vice-president Walter Mondale. die door de conventie opnieuw is benoemd tot Carters ..running- getuigen toch verscheidene personen aan gehouden. Fatwa werd enkele jaren geleden als ambtenaar van het ministerie van Binnen landse Zaken ontslagen wegens zijn dissi dente activiteiten. Vorige maand ontstond een meningsverschil tussen de regering en de mohammedaanse gemeenschap, toen de regering weigerde de scholen voor de vastenmaand te sluiten en dreigde de sub sidies aan de religieuze onderwijsinstel lingen te onthouden als zij hun deuren gedurende de ramadan zouden sluiten. In de mohammedaanse gemeenschap zijn stemmen opgegaan dat de regering meer oog moet hebben voor de eisen van de islam. Oud-premier Sjafroeddin is een van de 50 prominente Indonesiërs, onder wie oud-generaals, politici en academici, die in mei in een petitie aan het parlement scherpe kritiek uitten op het bewind van president Soeharto die nu 14 jaar aan de macht is. MOR AD AB AD. Bij de straatgevech ten die woensdag in de Indiase stad Mora- dabad uitbraken tussen mohammedanen, hindoes en de politie zijn 105 mensen omgekomen. Eerder was een dodental van 26 gemeld. Gisteren was in Moradabad nog steeds een uitgaansverbod van kracht. De fede rale minister van Binnenlandse Zaken, Zail Singh, is naar Moradabad gevlogen om te trachten verder geweld te voor komen. Wij hebben de basis gelegd voor een van de beste, meest dynamische en succesvol le decennia in de geschiedenis van onze natie.” Carter voorspelde in zijn speech dat hij Reagan zal verslaan, hij zei dat „de repu blikeinen die om de vier jaar hun overalls aandoen en dan over banen praten, zullen ondervinden dat hun onderschatting van de kiezers zwarte wolken en smart zullen brengen in de republikeinse gebouwen.” Overigens riep Carter senator Edward Kennedy, die zich als kandidaat heeft teruggetrokken, op hem te steunen bij de strijd tegen Reagan. „We hebben jouw idealisme en toewijding nodig,” zo zei hij aan het slot van zijn toespraak, die een langdurige ovatie opleverde. Eerder van nacht was Carter samen met Kennedy hand in hand op het podium verschenen. (Van onze redacteur in Spanje Peter Hattink) MADRID. „Ondanks de dood van generaal Franco en ondanks de vestiging van de democratie wordt marteling nog systematisch en uitgebreid in Spanje toegepast. Het martelen van gedetineerden is het meest gebruikelijk in het Baskenland”. De Deense vrouwelijke arts Inge Genefke, lid van het comité voor de rechten van de Kennedy heeft zoals bekend steun toege zegd aan Carter. Intussen heeft de derde man in de strijd om het presidentschap, de onafhankelijke kandidaat Anderson, bekend gemaakt, dat hij waarschijnlijk een democraat naar voren zal schuiven als kandidaat-vice-pre- sident. Daarmee hoopt hij zjijn wervings kracht te vergroten, vooral bij democra ten die Carter niet vooruitstrevend ge noeg vinden. Overigens maakt Anderson volgens politieke waarnemers geen schijn van kans om te worden gekozen. Kort voordat ik naar Moskou vertrok, werd ik er nog even aan herinnerd dat ik dit interessante fenomeen diende te bestu deren. Een Nederlands meisje dat een jaar lang in Leningrad gestudeerd had vertelde hoe zij, in hartje winter, gekleed in zo’n lange Astrachanjas en met bont muts op, een openbaar toilet had betre den, en dat alle neergehurkte vrouwen toen van schrik overeind waren geveerd. kunnen jn, sim de ma- ■lusie is -en del iderzoe van de chap hèt deze lomi- in in Soms hadden we de neiging die Russen te onderschatten. Zo hebben we twee we ken lang gedacht dat de WC in het Main Press Centre niet afgesloten kon worden, waardoor je geneigd was tijdens het poe pen voorover te buigen om de deurknop vast te houden, of luidkeels te gaan neu riën als er iemand aankwam. Pas na twee weken ontdekte iemand dat je de deur, die geen enkel haakje, schuifje of grendeltje vertoonde, op slot kon doen door de deurknop niet omlaag maar omhoog te draaien. En ik had dat kunnen weten, omdat ikzelf een jaar of achttien geleden al eens met hetzelfde probleem had ge worsteld, maar toen in Finland in een hotel. Daar viel ook geen enkele vergren deling van de WC-deur te bekennen, en ik herinner me nog dat ik toen dacht: Fin nen, sauna, gemengd naakt uitzweten en daarna nog eens naakt in de sneeuw rolle bollen, natuurlijk hebben die mensen niet zo’n bourgeois-haakje op hun WC-deur, die kennen geen valse schaamte... Tot ik ook daar, ik weet niet meer hoe, ontdekte dat je de greep van de deur omhoog moest draaien in plaats van omlaag. Welnu, ik kan al deze berichten bevesti gen, zij stoelen niet op vuige laster, al mag iedereen die ze verder vertelt natuurlijk wel tot de koude-oorloghitsers worden gerekend. De eerste keer begon mijn veld werk in het befaamde Gorki Park. Dat is zeer de moeite waard, ik zal er nog wel eens over vertellen, maar op dit ogenblik gaat het over het toilethuisje, met een ingang voor dames en een voor heren. Ik koos heren. Een ovale ruimte, rechts met een goot waar we zij aan zij tegen de muur konden wateren, en links met een rij gaten in de grond, waar twee heren, met hun broek op de schoenen en hun gezicht op blanco, neergehurkt zaten. Het stonk er overigens naar een varkensstal. rdam- i zich tspre- aven- le on- COA in de t de at de maar elfde lees- inde- kshuis inruim ie voet chijna 21 onre gecon- twooid 2r. 2 VOOI Igende en aai lerwijs erkbe riming onge- 1 vai i. De onden an de t het kt on- Drie ontslagen arbeiders zullen weer in dienst worden genomen en er zal een herdenkingsmonument worden opgericht voor de onlusten uit 1970. In de hoofdstad hebben taxichauffeurs zich gisteren aangesloten bij de stakingen van conducteurs en bestuurders van trams en bussen. Bij deze acties gaat het, net als bij de in Wroclaw en Alexandrow uitgebroken stakingen, in de eerste plaats om materiële eisen, waaronder loonsver hoging en betere pensioenvoorzieningen. Volgens genoemde kringen ontstonden dinsdag in een voorstad van Jakarta moeilijkheden, toen op een openluchtbij eenkomst Fatwa, die al eerder wegens tegen de regering gerichte activiteit ge vangen heeft gezeten, meedeelde dat hij van de autoriteiten een rede mocht hou den. Toen de politie hem oppakte, kwam de menigte in verzet, waarna de veilig heidstroepen in de lucht begonnen te schieten. Hoewel de menigte zich kort daarop verspreidde, werden volgens oog- Achter een schutting bevonden zich de toiletten, links het urinoir, rechts een stuk of vijf gaten zoals we die ook in Joegosla vië en soms in Frankrijk nog kunnen aantreffen. In tegenstelling tot het toilet in het Gorki Park waren de gaten nu door muurtjes van elkaar gescheiden, maar een deur was er niet voor. Dezelfde situa tie trof ik aan in het openbare toilet van de Tentoonstelling voor Nationale Economi sche Verworvenheden in Moskou, alleen ontdekte ik daar, tot mijn verrassing, dat de scheidsmuurtjes tussen de gaten nog de verroeste maar onmiskenbare pennen bevatten waarin vroeger deuren moesten hebben gehangen! Op deze Tentoonstel ling voor Nationale Economische verwor venheden waren dus ooit WC-deuren ge weest, waarachter de mensen onbespied hun gevoeg konden doen, en blijkbaar moesten we het als een Nationale Culture le Verworvenheid zien, dat zij na enige tijd verwijderd konden worden. rand van Jakarta tegengehouden „om mo gelijke onrust te voorkomen”. In de hoofdstad was voor hetzelfde doel de poli tie met 6.000 man versterkt. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. Op de scheepswerf Lenin in de Poolse havenstad Gdansk zijn 16.000 arbeiders in staking gegaan. De staking is politieker van aard dan die elders in het land. Carter geeft Kennedy (rechts) een De werfarbeiders legden het werk neer uit protest tegen het ontslag van een kraandrijfster die in 1970 lid van het sta- kingscomité was. Ook in de steden Wro claw en Alexandrow bij Lodz hebben ar beiders het werk neergelegd, terwijl de staking bij het openbaar vervoer in War schau het veel mensen gisteren weer moeilijk maakte hun werk tijdig te be reiken. De staking in Gdansk is volgens waar nemers een bijzondere uitdaging voor het Poolse bewind, omdat juist de opstand in deze Oostzeestad, tien jaar geleden, leidde tot het aftreden van de toenmalige secre- taris-generaal van de Poolse communisti sche partij, Wladislaw Gomoelka. Tot ve ler verrassing hebben de stakers op de werf al op twee punten hun zin gekregen. (Van onze redactie buitenland) aardinj LISSABON. De Portugese premier Sa Cameiro heeft gisteravond voor de televisie verklaard dat hij niet zal aftre den naar aanleiding van beschuldigingen dat hij fraude zou hebben gepleegd bij het wegwerken van zijn bankschuld. Hij noemde die aantijging van socialisten en communisten laster, maar weerlegde de beschuldiging niet. Volgens Sa Cameiro en zijn regering zijn de communisten uit op de val van zijn regering, vlak voor de verkiezingen. De socialisten verweet hij hetzelfde, omdat deze oppositiepartij om een parlementai re enquête naar de zaak heeft verzocht. Verwacht wordt dat het verzoek van de socialisten door de ordecommissie van het parlement zal worden afgewezen. Daarna kan echter president Eanes het initiatief nemen tot een bijzondere zitting van het parlement, om zich over deze kwestie te beraden. rbank- sparin vine ia eet pogingen om te komen tot een „wapenfa- ig vai ----- Carter deed deze uitspraak op de laatste dag van de democratische partijconventie in New York. De partij gedelegeerden heb ben de huidige vice-president Mondale opnieuw benoemd tot kandidaat voor het vice-presidentschap van de VS. Carter schilderde zijn republikeinse te genstanders af als politici in een kerntijd die „eerst schieten en dan pas vragen stellen”. Hij verweet Reagan gebrek aan ervaring op het gebied van de buitenland se politiek. „Reagan schijnt niet te weten wat hij met de Russen moet doen. Hij is er niet zeker van of hij ze te eten wil geven, met ze wil spelen of met ze wil vechten,” aldus Carter. „De republikeinen leven in een fantasiewereld,” zo voegde hij - zin- M (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. De kerken moeten gemeenschappelijk ten strijde trekken tegen onderdrukking en uitbuiting. Deze oproep deed dr. Philip Potter, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken gisteren in Genève, waar het centraal comité van de Wereldraad tot volgende week vrijdag vergadert. Oostenrijkse formeel ge- (Van onze redactie buitenland) WENEN. De Oostenrijkse bondskan selier Bruno Kreisky heeft gisteren ont kend dat zijn Socialistische Partij financi eel voordeel heeft behaald uit het grootste omkoopschandaal dat zich sinds de Twee de Wereldoorlog in Oostenrijk heeft voor gedaan. Kreisky reageerde op uitlatingen van de voorzitter van de parlementaire commis sie die het schandaal onderzoekt, de voor zitter van de rechtse Vrijheidspartij, Nor bert Steger. Volgens Steger zouden de grote politieke partijen een deel hebben ontvangen van de miljoenen schillingen steekpenningen die bij de bouw van een groot ziekenhuis in Wenen betaald. De oppositievoerende Volkspartij heeft gisteren vraagd om een speciaal parlementsdebat over de affaire. Het debat zal vermoede lijk volgende week woensdag plaats heb ben. In verband met het omkoopschan daal zijn inmiddels negen mensen ze ven zakenlieden en twee lage ambtenaren aangehouden. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-LA PAZ. De Ver enigde Staten hebben gisteren uiting ge geven aan hun bezorgdheid over de schen ding van de mensenrechten in Bolivia en over de medeplichtigheid van de Argen tijnse autoriteiten daarbij. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken maakte verder melding van „hardnekkige geruchten” dat Argentinië een rol zou hebben gespeeld bij de staatsgreep die het bewind van de waarnemend president van Bolivia, Lidia Gueiler, omverwierp. Een Peruaanse krant meldde woensdag dat de militaire regering van Bolivia poli tieke gevangenen en vluchtelingen ge bruikt om internationale erkenning af te dwingen. Zolang diplomatieke erkenning uitblijft zal Bolivia geen lijst vrijgeven van politieke gevangenen. Ook vertrek van gevangenen zal niet worden toege staan, aldus de krant El Diaro. De tweede keer was in het beeldschone centrum van het kerkstadje Zagorsk. spelend op het verleden van Reagan als filmster - daar aan toe. De zittende president zei twee richtin gen te zien waarin de VS zich zou kunnen ontwikkelen. De eerste is er een van wel vaart en vrede, onder leiding van de de mocraten. De andere, onder republikeinse leiding, is er een met het risico van een internationale confrontatie, armoede, wanhoop, discriminatie en overgave. „Wij demoveraten staan klaar voor het ge vecht. Ik kijk er echt naar uit,” aldus Carter. „Onze natie zal in november (de maand waarin de verkiezingen plaatsvin den, red.) een fundamentele beslissng ne men die voor de rest van de eeuw beslis send zal zijn. De verschillen tussen wat wij willen en wat de republikeinen voor staan, zijn groot. Wat wij de afgelopen drieënhalf jaar hebben gedaan is enorm. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en West-Duitsland zijn gisteren overeengekomen afzonder lijk nieuwe raketten te ontwikkelen, maar daarbij dubbel werk te vermijden om de kosten te drukken. De Verenigde staten zullen een raket voor de middellange afstand gaan maken terwijl West-Duitsland en Groot-Brittan nië gezamenlijk gaan werken aan een raket voor de korte afstand. Beide types worden door vliegtuigen afgeschoten. De overeenkomst is een van de eerste De Warscnause taxichauffeurs eisen bo vendien een verlaging van de pensioenge rechtigde leeftijd tot zestig jaar. Het stakingscomité in de Poolse hoofd stad heeft het houden van demonstraties door stakers veroordeeld. Dergelijke ac ties zouden de autoriteiten kunnen provo ceren tot politie-ingrijpen. Dergelijke ge luiden worden ook gehoord in Lublin, waar stakers op hun werk verschenen en de hele dag achter hun stilstaande machi nes bleven zitten. „We gaan niet naar buiten want dat kan worden uitgelegd als provocatie” aldus een stakingsleider. Officieel hebben de Poolse autoriteiten het bestaan van de stakingen nu toegege ven bij monde van het lid van het Politbu ro Lucaszewitcz. Hij gaf ook toe dat er sprake is van economische moeilijkheden. Gisteravond hebben ongeveer vijfdui zend mensen in Warschau een manifesta tie gehouden bij het graf van de onbeken de soldaat. Ze herdachten de in 1920 tij dens de Pools-Russische oorlog gevallen soldaten. Gezien de huidige onrust en de argusogen waarmee het Kremlin de ont wikkeling volgt, kennen waarnemers aan de manifestatie een extra-betekenis toe. De politie greep niet in maar was zelfs behulpzaam door het verkeer om te leiden. mens, behorend tot Amnesty Internatio nal, verklaart dit in een interview met het Baskische tijdschrift „Ere”, dat gisteren in het Spaanse Baskenland verscheen. Volgens het Baskische tijdschrift, dat ideologisch de politieke lijn van de links- Baskisch nationalistische coalitie Euska- diko Eskerra vertegenwoordigt, zal Am nesty International de conclusies over het martelen in Spanje in een rapport op 8 september te Londen openbaar maken. Amnesty International baseert zijn bevin dingen op de resultaten van twee onder zoekscommissies: één commissie bracht in 1977 een bezoek aan Spanje en de andere commissie bezocht het Iberisch schiereiland eind 1979, een jaar nadat de democratische grondwet door middel van een referendum werd aangenomen. De samenstellers van het rapport van Amnesty International, een groep van Deense en Engelse artsen, menen dat de Spaanse anti-terreurwet een belangrijke factor is bij de handhaving van het marte len van gedetineerden. „Er wordt niet alleen gemarteld in gevangenissen, maar ook en vooral op de politiebureaus, waar men volgens de anti-terreurwet de gear resteerde tien dagen kan vasthouden voordat hij overgegeven wordt aan de rechterlijke macht”, aldus Inge Genefke in het interview met het Baskische blad „Ere”. Het Spaanse Tweede-Kamerlid voor Euskadiko Eskerra Juan Maria Bandres, die opkomt voor de Baskische „sociale pressiegroep” ETA-politico-Militar, en de advocaat van de radicale ETA-militar Mi guel de Castells, hebben in het verleden herhaaldelijk geprobeerd aan te tonen dat gedetineerden tijdens verhoren worden gemarteld. „Als gemeenschap van verzoende zondaars zijn wij geroepen deel te nemen aan de strijd voor een menswaardige gemeenschap. Daarom zijn wij betrokken bij zaken als de mensenrechten, militarisme, de bewapeningswedloop en de noodzaak van ontwape ning”, aldus Potter. Hij zie „overal op de wereld tekenen van hoop te zien: basisgroepen, vernieuwingsbewegingen, lekencentra-kortom mensen die hun leven riskeren in de strijd tegen de machten van dood en wanhoop”. „De kerk moet de moed kunnen opbrengen, de machten van deze wereld te bestrijden”, aldus Potter. Hij noemde in dit verband als een van de grootste uitdagingen de positie van de vrouw in de samenleving. De nadruk op het baren van kinderen noemde hij „een van de idiote opvattingen over de ondergeschikte rol van de vrouw die in strijd is met de Bijbelse getuigenis”. t JAKARTA (Reuter). In de Indonesi sche hoofdstad Jakarta hebben zich de yfgelopen twee dagen ongeregeldheden 'voorgedaan, waarbij verscheidene arres taties werden verricht en in de lucht werd geschoten om de rust te herstellen. Volgens welingelichte kringen die dit gisteren meldden, bevindt zich onder de Arrestanten een vooraanstaande moham medaanse activist, A. M. Fatwa. Twee bekende dissidenten, oud-premier Sjaf- roedin en Soetomo, kregen geen toestem ming het woord te voeren op gebedsbij eenkomsten ter gelegenheid van het einde van de mohammedaanse vastenmaand ramadan. Dit verbod berust op het stand punt van de regering, dat op dergelijke gebedsbijeenkomsten geen politieke toe spraken worden gehouden. Naar de politie meedeelde, werden dins dag en woensdag verscheidene vrachtau to’s met gelovigen uit de provincie aan de Nu was het ook weer niet zo gek dat we de Russen er niet van verdachten dat zij dit oude maar toch moderne sluitsysteem van hun buurland Finland hadden overgenomen, omdat hun WC-cultuur sterk verschilt van de onze. Toen ik tien jaar geleden terugkwam van een eerste bezoek aan Moskou, vroeg een bevriende hoogleraar, expert in Russische zaken en daarnaast een groot kenner van alles wat met poep en pies samenhangt (nadat hij een artikel in het Engels had geschreven voor het zondagsblad The Observer defi nieerde hij in een begeleidend briefje aan de hoofdredacteur het schrijven in het Engels door een Nederlander als het poe pen door een gat dat voor pissen is be stemd), of ik wel kennis had genomen van de openbare toiletten in de Sowjet-Unie.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3