Dutman: in Teheran van politieradio VVD vreest exportrace atoomkennis Nederlander Terrein voor Geen bemiddeling tussen schuilkelder vandaag bezet krakers en gemeente Ceausescu bepleit VN conferentie M-Oosten koopt voor 1,2 miljard bloemen Weer kaping naar Cuba Vrijspraak geëist voor afluisteren Voor vreemdeling beroep mogelijk op Raad van State College Curasao nu demissionair DamiatePers Jongen van 14 verdacht van aanrandingen Officier vraagt vrijspraak voor twee agenten Almelo wil gif blijven lozen Weer executies Gesundes Volksempfinden” Di IJmuider Courant Israel niet bang voor heilige oorlog Niet meer geld voor Blijf-van-mijn-lijf Sympathisanten hielden betoging Kadergroep FNV verwijt Groenevelt „minachting” Jongen van zes doodgeschoten door negenjarige 1 Sui VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 4 VR i'5 BINNENLAND I (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Zowel de ambtenare norganisatie ABVA-KABO als de Chris telijke Federatie van Overheidspersoneel is razend over het voorstel van de com- missie-Bosman om de ambtenarenpensi oenen te verlagen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Een poging van het gewestelijk bestuur van de PvdA om te bemiddelen tussen de gemeente Amsterdam en de krakers van de luxe appartementen aan de hoofdstedelijke Prins Hendrikkade, is op niets uitge lopen. (Van onze redactie buitenland) BELGRADO-JERUZALEM. President Ceausescu van Roemenië en de Egyptische onderminister van Buitenlandse Zaken Boetros Ghali, hebben gisteren in Boekarest gepleit voor een internationale conferentie over het Midden-Oosten onder auspi ciën van de Verenigde Naties. IJK oven: Krul Volgt „zigzi (Var BF de n: ze S „Met Oudl gen dag van miek Padc deze traal foto-, wijk’ 17 au Bonden razend op plan F tot pensioenverlaging Slee A (Van onze redactie buitenland) DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 155,00 HAVANNA-MIAMI. Een Amerikaan se DC-10 met 224 personen aan boord is de afgelopen nacht gekaapt en naar Cuba gevlogen. De twee kapers gaven zich daar over aan de Cubaanse autoriteiten. De DC-10 was het derde Amerikaanse toestel dat de afgelopen zes dagen ge dwongen werd naar Cuba te vliegen. De Amerikaanse luchtvaartautoriteiten schrijven de kapingsgolf toe aan Cubanen die over zee naar de Verenigde Staten zijn gevlucht, maar die het leven in de VS niet bevalt. De ministerraad is gisteren akkoord ge gaan met een voorstel om de Wet Admini stratieve Rechtspraak Overheidsbeschik kingen (Wet AROB) ook op vreemdelin genzaken van toepassing te verklaren. De wet AROB geeft de vreemdeling de mogelijkheid, hangende een beroepspro cedure, aan de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State schor sing van het gewraakte besluit te vragen. Een kort geding voor de president van een rechtbank is dan niet meer nodig. EIBERGEN (ANP). Dertien leden van het Energie Komitee Oost-Gelder- land zijn vanmorgen omstreeks vijf uur overgegaan tot bezetting van een bouwterrein in Eibergen. De bezetters, die zich hebben geïnstalleerd in tent jes, willen met deze actie protesteren tegen de voorgenomen bouw van een parkeergarage op dit terrein, die te vens geschikt zal worden gemaakt om dienst te doen als atoomschuilkelder. De bezetters hebben in een brief aan het gemeentebestuur van Eibergen aangekondigd op het terrein te blijven, totdat de beslissing tot de bouw van de parkeergarage annex atoomschuilkel der is teruggedraaid. Zij zijn van plan in de loop van de dag een grote tent op te zetten die dienst moet doen als voorlichtingscen trum voor de bevolking van Eibergen. De politie van Eibergen is voorals nog niet van plan de bezetters van het bouwterein teE verwijderen. „Ze zitten me niet in de weg,” aldus een woord voerder van de rijkspolitie. DEN HAAG. De Nederlandse consu ment geeft per jaar ongeveer 1,2 miljard uit aan bloemen en planten alsmede aan de aanleg en onderhoud van zijn (volks)- tuin. In 1973 was dat zo’n 500 miljoen gulden. Dit blijkt uit de branche-orietatie De Bloemenwinkel van het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). De consument kan tegenwoordig bij ruim 80.000 verkooppunten terecht. Dat zijn er ruim duizend meer dan 10 jaar geleden. De markt- en straathandel zag zowel het aantal handelaren als het marktaandeel teruglopen. De nieuwe verkooppunten zijn onder andere te vinden in het levens- middelenbedrijf en bij tuincentra. Volgens de voorstellen van de commissie-Bosman moe ten AOW en AWW geheel worden opgenomen in de ambtenarenpensioenen. Dat is nu slechts voor tachtig procent het geval. Momenteel krijgen ambtenaren boven hun ambtelijke pensioen ook nog 20 procent van de AOW/ AWW-uitkering die iedere andere gepensioneerde'Neder lander ook ontvangt. Volgens ABVA-KABO-voorzitter Dutman heeft de commissie haar voorstel niet gedaan op grond van onder zoek, maar slechts op grond van de algemene indruk dat de pensioenen van ambtenaren beter zijn dan die van anderen. Het oordeel van de commissie is slechts geba seerd op het „gesundes Volksempfinden” aldus Dutman. Naar Dutmans mening worden de ambtenaren door de Daarin zagen de PvdA-bestuurders echter geen heil. Voor het omstreden gebouw is het de afgelopen nacht rustig geweest. Er werd voortdurend gediscussieerd tussen kra kers, sympathisanten en belangstellen den. De politie kwam echter niét opdagen om het complex te ontruimen. De koopbe- woners van het gebouw hebben burge meester Polak gedreigd met een kort ge ding wanneer niet snel wordt ontruimd. De afgelopen nacht is de termijn verstre ken die de krakers van de rechter hadden gekregen om de appartementen vrijwillig te verlaten. Gisteravond trok een stoet van zeker 7000 mensen door het Amsterdamse cen trum naar de Prins Hendrikkade. Daar werd solidariteit betuigd met de krakers. Om tien uur ging de demonstratie uiteen, zonder dat zich ongeregeldheden hadden voorgedaan. De politie was niet bij de bijeenkomst te zien, op een paar verkeers agenten te paard na. Burgemeester en wethouders hebben gisteren laten weten niet te willen ingaan op een bemiddelingsvoorstel van het wijk centrum d’Oude Stad om in het openbaar met de krakers te praten. Volgens het wijkcentrum is het college van B en W door die weigering verantwoordelijk voor een verdere verscherping van de situatie rond het pand. Een aantal jongerenorganisaties heeft gezegd dat de belofte van burgemeester Polak om de appartementen aan de Prins Hendrikkade eventueel na ontruiming te vorderen niet serieus genomen kunnen worden. „Evenmin trouwens als alle snor kende beloften over duizend wooneenhe den voor jongeren”, aldus de verklaring van de jongerenorganisaties aan het ge meentebestuur. De i bezit i verdei logica BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Hoewel de commissie niet heeft aangetoond dat de pensioenen van ambtenaren beter zijn dan die van ande ren, meent de commissie toch dat ze kunnen worden aangepakt, aldus een boze voorzitter Dutman van cle ABVA-KABO. Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 In principe waren de krakers bereid op het bemiddelingsvoorstel in te gaan, maar dan zou het overleg op straat voor het gekraakte complex plaats moeten vinden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Vreemdelingen kunnen in de nabije toekomst tegen alle beslissin gen die op grond van de vreemdelingen wet worden genomen in beroep gaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. WILLEMSTAD (ANP). Met het ont slag van George Hueck (nationale Volks partij-Unie) gisteravond is het gehele be stuurscollege van Curacao demissionair. George Hueck nam ontslag, nadat eer der gisteren de gedeputeerden Diaz, Me- try, Farou (allen Democratische Partij) en Liberia-Peters (NVP-U) hun ontslag in dienden. De politieke partijen, DP en de Movi- miento Antillano Nobo (van premier Don Martina) zijn begonnen aan besprekingen om tot de vorming van een nieuw be stuurscollege te komen. Verwacht wordt dat de MAN samen gaat werken met de DP. De secretaris generaal van de DP, Agustin Diaz, heeft overigens verklaard, dat geen enkele par tij is uitgesloten van een eventuele coa litie. (Van onze redactie buitenland) GENEVE. Het WD-Tweede-Kamer- lid Blaauw vreest dat zich een concurren tiestrijd zal ontwikkelen tussen de VS en de Sovjet-Unie bij de export van nucleaire kennis voor vreedzaam gebruik aan ont wikkelingslanden. „Een angstige zaak”, aldus Blaauw. „Het zou hetzelfde walgelij ke gezicht zijn als op het ogenblik de wapenhandel”, zo zegt de WD’er, die samen met het CDA-Eerste Kamerlid Steenkamp de conferentie in Genève bij woont over het verdrag tot niet-versprei- ding van kernwapens. Volgens Blaauw blijkt uit de toespraken van de Russische en Amerikaanse vertegenwoordigers in Genève duidelijk, dat er kans is op een dergelijke concurrentiestrijd tussen deze landen. Dit heeft het Roemeense persbureau Agerpress gemeld na een onderhoud tus sen Ceausescu en Ghali in Belgrado. De Roemeense president, die goede be trekkingen onderhoudt met zowel de ara- bische landen als Israel, reist overmorgen naar Jordanië. Volgens het Libanese dag blad Al Liwa wil hij ook andere landen in het Midden-Oosten bezoeken om na te gaan hoe men denkt over een nieuw vre desinitiatief. Aan de VN-conferentie zou den de VS, de Sovjet-Unie, de PLO, Jorda nië, Syrië, West-Europa en de Derde We reld moeten deelnemen, aldus het Libane- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De komende twee jaar worden geen nieuwe Blijf-van-mijn-lijf- huizen op grond van de Algemene Bij standswet gefinancierd. Het ministerie van CRM heeft hiertoe besloten gezien de snelle groei van de Blij- van-mijn-lijf-huizen van 1974 tot 1980. Er zijn thans achtien Blijf-van-mijn-lijf-hui zen die geld van CRM ontvangen. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur plannen van de commissie weer dubbel gepakt, want door de bezuinigingen in het kader van Bestek ’81 hebben ze al minder pensioen kunnen opbouwen dan voorheen. Bovendien acht hij het onverteerbaar dat juist de lagere en middelbare ambtenaren het meest moeten gaan inle veren. „Doordat met percentages wordt gewerkt, hebben hogere ambtenaren de minste pijn”, aldus Dutman, die vaststelt dat doorvoering van de voorstellen van de commissie-Bosman het tegenovergestelde effect van ni vellering heeft. De ABVA-KABO-voorman voorspelde dat het kabinet „de deuren van de hel openzet” als het de plannen van de commissie overneemt „en aan onze pensioenen komt”. Hij stelde vervolgens mogelijke acties in het vooruitzicht, maar wilde daarop verder niet ingaan. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 w Een deel van de stoet die gisteren door Amsterdam trok en op de Prins Hendrikkade solidariteit betuigde met de krakers van de luxe appartementen daar Er waren zeker 7000 demonstranten. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft afgelopen woensdag een veertienjarige jongen aangehouden die er van wordt verdacht het afgelopen jaar ongeveer vijftien vrouwen ver kracht of aangerand te hebben. De jongen heeft inmiddels bekend. Slechts acht vrouwen hebben bij de politie aangifte gedaan. Nu de jongen is aangehouden verwacht de politie zeker nog acht aangiften. ROTTERDAM. De Rotterdamse offi cier van justitie mr. H. van Brummen heeft gisteren vrijspraak gevraagd voor twee politieagenten uit Capelle aan den IJssel die wegens mishandeling terecht stonden. Beide agenten werden ervan beschul digd in Capelle aan den IJssel in 1978 een man mishandeld te hebben die wegens gebrekkige verlichting aan zijn auto was aangehouden. Zjj hadden de man, toen deze zich niet wilde laten fouilleren, met geweld naar het bureau gebracht. De officier vorderde vrijspraak omdat hij het bewijs voor de beweerde mishan deling niet geleverd achtte. Wel vond hij dat er voor de fouillering geen objectieve aanleiding was. Dat een officier van justi tie vrijspraak vraagt komt zelden voor. Een officier is niet tot vervolging verplicht en seponeert daarom meestal zaken waar in de bewijzen voor een strafbaar feit ontbreken. dat Fahds oproep moet worden gezien als een dramatische boodschap aan de VS en West-Europa, iets te doen voor de Pales tijnse kwestie. Volgens Libanese kranten heeft voorzit ter Thorn van de Europese ministerraad tijdens een gesprek met de Libanese pre sident Sarkis voorgesteld, dat een deel van Libanon bij de bezette Jordaanoever wordt getrokken en daar de Palestijnen een woonplaats te geven. Sarkis zou het voorstel zonder meer van de hand hebben gewezen. Premier Selim el Hogs van Liba non heeft ontkend dat een dergelijk voor stel aan de orde is geweest. Intussen heeft een commissie van het Isrealische kabinet gisteren zijn goedkeu ring gehecht aan de stichting van twee nieuwe nederzettingen op de westelijke Jordaanoever. Israëlische troepen hebben vannacht acties uitgevoerd tegen Palestijnse bases in Zuid-Libanon. Daarbij zouden zeker drie Palestijnse guerrillastrijders zijn gedood. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-LONDEN. In de Evin- gevangenis in de Iraanse hoofdstad zijn vanochtend vijftien mannen terechtge steld. Ze zouden medeplichtig zijn ge weest aan de poging tot een staatsgreep van vorige maand, aldus radio Teheran. De nieuwe Iraanse premier Radjai heeft aan verscheidene revolutionaire groepe ringen gevraagd kandidaten te stellen voor de post van minister in zijn nieuw te vormen regering. Dat heeft het officiële Iraanse persbureau PARS gisteren laten weten. Radjai deed zijn oproep tijdens een bij eenkomst met een tiental groeperingen onder wie van de studenten die de 52 Amerikanen in gijzeling houden. De pre mier hoopt volgende week zijn zuiver isla- mistische regeringsploeg aan te wenden voor de vrijlating van de gegijzelde Ame rikanen, zo is gisteren in diplomatieke kringen vernomen. Het enige resultaat van de ontmoeting was dat de parlements voorzitter toezegde het verzoek van de diplomaten aan de volksvertegenwoordi ger over te zullen brengen. AMSTERDAM (ANP). De voorzitter van de Industriebond FNV, Arie Groene velt heeft met zijn uitspraken over inleve ren van koopkracht ten gunste van de werkgelegenheid minachting getoond voor de leden van de bond. Dat zegt de bedrijfskadergroep van de industriebond bij Ford Nederland in Am sterdam in een open brief aan de bonds voorzitter. Het FNV-kader bij Ford zegt zeer verontwaardigd te zijn over Groene- velts „one man show” voor radio en tv en beschuldigt het federatiebestuur van het plegen van een overval door met deze opvattingen te komen tijdens de vakantie van vele leden en kaderleden van de bond. SAN DIEGO (AP). De autoriteiten in San Diego in de Amerikaanse staat Califomië buigen zich sinds gisteren over de vraag of een negenjarige jon gen vervolgd kan worden wegens het doodschieten van een zesjarig vriendje. Na een ruzie tussen beide jongens - ironisch genoeg over een kogel - schoot de oudere jongen de zesjarige Brian Strattard recht door het hart. ministerie van Buitenlandse Zaken zei gisteren dat Israel „geschokt noch be zorgd” is over de oproep van de Saoedi- sche kroonprins Fahd tot een heilige oor log tegen Israel. „Wij voelen ons niet mili tair bedreigd door Saoedi-Arabië, aldus de woordvoerder. Hij voegde daaraan toe, dat Saoedi-Arabië ook in het verleden al heeft gedreigd met een heilige oorlog te gen Israel. Arabische en westerse kringen in de Libanese hoofdstad Beiroet zeggen Pog expos vorm stellin Sint tentoc langst ningsi Oudhi bleek middt tentoc gen h delde Tot toonst niet i opend len dv opens contir Na tentoc ning deel wacht woens is op én zor ALMELO (ANP). De gemeente Alme lo wil ook na 1 januari 1983 doorgaan met het lozen van met tribroometheen en cy- clohexeen verontreinigd grondwater op de veeneleiding in Wierden. De gemeente raad van Almelo is gisteren met algemene stemmen akkoord gegaan met het instel len van beroep bij de Kroon tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Overijssel dat lozing slechts tot 1 januari 1983 toestaat. De verontreiniging van de bodem en het grondwater is naar alle waarschijnlijk heid veroorzaakt door de vroeger in Wier den gevestigde fabriek Broomchemie. Giftige stoffen van deze industrie zijn terechtgekomen in het waterwingebied van Almelo dat in de gemeente Wierden ligt. ZUTPHEN. Het met een scanner af luisteren van de politieradio is niet straf baar op grond van de artikelen in het Wetboek van Strafrecht die handelen over de bescherming van de persoonlijke le venssfeer. x Dit zei vanochtend de Zutphense offi cier van justitie mr. L. Montijn in een proefproces dat hij in overleg met de Apeldoornse gemeentepolitie had aange spannen. Initiatiefnemer voor het proef proces is een Apeldoornse politie-inspec- teur die uitgemaakt wilde zien in hoeverre het gebruik van de afluisterapparatuur strafbaar is. De Apeldoornse politie zegt veel hinder te ondervinden van de afluisterapparaten die tegenwoordig ook door de politie „ver sluierde” berichten kunnen decoderen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180.70 233,00 0,80 se blad. Doel is, te komen tot een algeme ne, rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten. Intussen heeft president Sadat van Egypte zijn Israëlische ambtgenoot Navon uitgenodigd voor een bezoek ten einde het vredesstreven te bevorderen. Navon zal de uitnodiging voorleggen aan het Israëlische parlement en aan premier Begin. Een woordvoerder van het Israëlische J OM*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4