Directeur Wilmink na kritiek bonden: DURE VAKANTIE GEHAD? Inbraken in Heemskerk opgehelderd s Nu ook MAVO-onderwijs kinderen voor buitenlandse Nieuwe tentoonstelling in Kennemer Oudheidkamer Hoogovens voert geen zigzag-beleid politienieuws ijmondnieuws j Hugo de Groot-school start met internationale klas Succes exposities overtreft verwachtingen it Geen spreekuur t Ledenvergadering PvdA in Velserduin OPELDEALER HET MOTORHUIS IJMOND DOET HEEL WAT EXTRA'S VOOR U (in augustus) Het Motorhuis IJmond E53 4 5 V RIJD AG 15 AUG USTUS 1980 IJMOND SlfiHt - BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? VAN RIXEL zo'n drukker Oosterdulnweg 29 tel. 14768 IJmuiden Wij willen heel veel voor u doen wat uw financiële voordeel betreft, in het bijzonder voor Opel Ascona, Manta en Rekord*. Onvoorstelbare hoge inruilprijzen! Bovendien extra voordeel voor 'n automaat in de Ascona voor f 637, i.p.v. f 1837,-, dus f 1200,-extra voordeel. Over Uw voordeel vertellen wij u alles in onze showrooms: Noodsituatie (Van onze IJmond-redactie) IJMUIDEN. Algemeen directeur personeelszaken van de Hoog ovens G. Wilmink, heeft laten weten de kritiek van FNV-bestuurder H. Krul af te wijzen. Krul verweet het bedrijf een „zigzaggend beleid”. Volgens Wilmink is het echter de internationale conjunctuur die „zigzagt”. IJMUIDEN. De IJmuidense Hugo de Grootschool voor MAVO heeft zich bereid verklaard elf jonge Vietnamezen, in leeftijd va riërend van 12 tot 21 jaar, met ingang van 25 augustus tot de school toe te laten. Het betreft hier zogenoemde bootvluchtelin gen die tot nu toe onderdak ge vonden hebben in de St.Joseph- school te Beverwijk. Met hun fa milieleden - het betreft zonder uitzondering onvolledige gezin nen - zullen zij zich in de loop van de herfst in IJmuiden vestigen. Tot die tijd zullen de leerlingen met speciale bussen van en naar school worden vervoerd. I (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het begin van de nieuwe tentoonstelling in Hui ze Scheijbeeck onder de titel „Meer uit en over de Kennemer Oudheidkamer” moest enkele da gen worden uitgesteld tot woens dag 20 augustus. Dit als gevolg van het grote succes van de kera- miektentoonstelling „De vier Paddestoelen en hun sporen” die deze week verhuist naar het Cen traal Museum in Utrecht en de foto-expositie „Gezicht op Bever wijk” die nog tot en met zondag 17 augustus kan worden bezocht. Prenten Kal (ADVERTENTIE) ;S:< HEEMSKERK. Een 20-jarige man (ADVERTENTIE) 30 iten staat sren jon- het arig zitter lene- leve- n de oond n de Am- mds- zegt iene- tv en i het deze antie iond. 90 35 90 70 90 30 Naar aanleiding hiervan heeft de politie een 29-jarige Heemskerker en een 24-jari- ge plaatsgenoot aangehouden' wegens he ling. Bij de woning van één van hen is een bestelbusje aangetroffen, waarin diverse gestolen goederen waren opgeslagen zoals een bankstel en stereo-apparatuur. kende tegenover de Heemskerkse politie diverse inbraken in Heemskerk. De man was deze week door de rijkspolitie gear resteerd in verband met een inbraak in Andijk. De verdachte bekende onder meer dat hij had ingebroken in een koffieshop bij het station, een flatbox aan de Wüpper- straat, een woning aan de Maasstraat en VELSEN. Woensdag 20 augustus zijn de wethouders H. J. Scheeper en me vrouw A. J. P. van Heel-Montijn verhin derd spreekuur te houden. BEVERWIJK. Maandag 18 augustus houden burgemeester A. J. Hubers en wethouder F. Kaebisch geen spreekuur. Voor spoedeisende zaken kan voor wet houder Kaebisch telefonisch een afspraak worden gemaakt via de hoofdbode van het Stadskantoor. Aquariumvereniging - Maandag 18 au gustus organiseert Aquariumvereniging Velsen een praatavond met forum voor leden en belangstellenden in de Aquara- ma, Kanaalstraat 257 (PEN gebouw) te IJmuiden. Deze praatavond begint om acht uur. Alme- n met ;n cy- ar op eente- mene instel- n het van muari m het inlijk- Wier- iemie. zijn ebied erden Evin- 1 zijn :htge- n ge- greep ran. heeft oepe- tellen uw te ïciële laten Directeur G. Wilmink geen gezig-zag n bij- ingen le 52 pre- r isla- ■nden Ame- itieke rltaat ients- n de rordi- ns - loot rian ’Alleen voor auto's uit voorraaci. Beverwijk, Koningstraat 40-42, hk Markt, tel. 02510-29162 IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 107-113, tel. 02550-23450 Een groot deel van de waardevolle en interessante verzameling moet nu worden gezocht in propvolle kasten en in dozen van hondevoer, op veel te volle planken en tafels in de grote kluis, waar zelfs de grond zo vol staat dat men met de grootste omzichtigheid slechts hier en daar een stap kan zetten om te pogen nog iets speciaals te vinden in deze complete cha os, die op deze wijze ook nauwelijks meer te inventariseren en te beheren valt. Dankzij de extra ruimtefaciliteiten kon men in dit jubileumjaar iets uit dit omvangrijke bezit laten zien. Het succes van de tentoonstellingen heeft echter al leen maar benadrukt hoezeer deze situatie onhoudbaar is geworden en om een oplos sing vraagt. volstrekt in de onmogelijkheid verkeert dit bezit op een representatieve wijze te tonen, gezien de permanente ruimtenood. In dit jubileumjaar kwam extra ruimte in Scheijbeeck beschikbaar en het succes van de tentoonstellingen heeft een indruk gegeven van hetgeen dit streekmuseum zou kunnen betekenen indien het meer ruimtelijke mogelijkheden zou krijgen. digt Wilmink het Hoogovens-beleid. Volgens hem komen de problemen j vooral voort uit het zijns inziens logge mechanisme van de arbeidsmarkt waar door Hoogovens als de staalmarkt weer wat aantrekt, geen arbeidskrachten kan I vinden. Vandaar dat er gezocht moet wor den naar andere oplossingen, door Wil mink omschreven als noodverbanden. Ondanks de slechte vooruitzichten voor de komende maanden weigert Hoogovens zich op een lager produktieniveau in te stellen. Het bedrijf kan zich dat volgens Wilmink absoluut niet permitteren omdat bij een zich herstellende staalmarkt de problemen niet te overzien zullen zijïï. Klanten zouden in dat geval afgewimpeld moeten worden omdat het niet mogelijk is aan hun verlangens te voldoen. „Hoe je het ook wendt of keert, wij moeten ons noodgedwongen altijd instel len op een zo hoog mogelijk produktie niveau. Niet om de winst te verdubbelen, maar - zoals op het ogenblik in ons geval - maar om het verlies zo klein mogelijk te doen zijn. Dit is helaas een harde waar heid. Kansen laten liggen in een verliessi- Niet alleen voor Vietnamese, maar ook voor andere buitenlandse jongeren, heeft de Hugo de Grootschool haar deuren opengezet. Naast de elf Vietnamezen heb ben zich voorlopig twee Turkse jongens en een Marokkaans meisje gemeld voor de internationale klas aan deze school. De totale groep bestaat uit zes leerlingen in de leeftijd van 16 tot 21 jaar en acht leerlingen van 12 tot 16 jaar. Zouden zich voor de laatste leeftijdscategorie nog min stens twee gegadigden melden, dan zou de school dit zeer op prijs stellen. De groep In het personeelsblad De Grijper verde- donderdag zijn 270 tegels gestolen van de speelplaats van de lagere school aan de Bachstraat in Heemskerk. Er is een „zandbak” ontstaan van 250 vierkante meter. l IJMUIDEN. Donderdag 21 augustus j houdt de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen, een ledenvergadering in gebouw Velserduin aan het Velserduinplein in IJ muiden. Op de agenda staan voorstellen voor de gewestelijke jaarvergadering van de par tij en de partijraad in 1981. Eveneens staan de prioriteitenlijst van de gemeente en het conceptverkiezingsprogramma „Weer Werk”, ter discussie. De vergade ring begint ’s avonds om acht uur. Chaos in de brandvrije kluis. Veel waardevol le zaken heeft men nog nooit eerder aan het publiek kunnen tonen. De Oudheidkamer wil dan uit het eigen bezit een fraaie collectie prenten tonen en verder merklappen, kalligrafie en archeo- logica. van 12 tot 16 zou dan een aparte klas kunnen vormen, hetgeen de leerlingen ten goede komt. Bovendien zou de school dan de officiële status van ISK (Internationale Schakelklas) aan kunnen vragen, met alle faciliteiten van dien. De leerlingen zullen 28 uur per week les krijgen. Voor dit doel is één extra-leerkracht aangetrokken; de overige lessen worden verzorgd door lera ren die reeds aan de mavo-school verbon den zijn. Het samenstellen van het leer programma blijkt geen eenvoudige zaak. Mevrouw M. Hendriks, de docente die de spil gaat vormen bij de begeleiding van de jonge buitenlanders: „Met de oudste leer lingen is afgesproken dat we ons zullen richten naar wat de leerlingen zelf ver wachten. Deze groep blijft overigens maar één jaar op school. Na dat jaar is voor hen geen geld meer en dan moeten ze aan het werk of eventueel een vervolgop leiding volgen”. De jongste leerlingen krij gen zoveel mogelijk de vakken die in de brugklas worden gegeven. Waarschijnlijk geen vreemde talen; wel Nederlands, re kenen, aardrijkskunde, geschiedenis, bio logie en eventueel maatschappijleer. Zij kunnen na twee jaar voor een definitieve opleiding kiezen. De Vietnamezen krijgen als groep les en als het mogelijk is, worden ze bij bepaalde vakken zoveel mogelijk bij leeftijdgenoten ingedeeld van de mavo- afdeling van de school. Dat geldt voorlo pig voor gymnastiek en in de toekomst mogelijk ook voor handvaardigheid en Pogingen worden gedaan deze laatste expositie in een al dan niet gewijzigde vorm nog te verlengen, gezien de belang stelling hiervoor van „de oude Wijkers”. Sinds de feestelijke opening zijn deze tentoonstellingen bezocht door 1645 be langstellenden; gemiddeld 33 per ope- ningsmiddag en dat is voor de jubilerende Oudheidkamer een record. De voorkeur bleek vooral uit te gaan naar de zondag middag met gemiddeld 53 bezoekers. De tentoonstelling werd op de vrijdagmidda gen het slechtst bezocht met een gemid delde score van 20. Tot de opening van deze jubileumten toonstellingen is de Oudheidkamer nog niet eerder op de zondagmiddagen ge opend geweest, maar de bezoekersaantal len dwingen tot het overwegen of men die openstelling op de zondagen zou moeten continueren. Na het aanvankelijke succes van de tentoonsteHingen kort na de officiële ope ning liep het bezoek niet terug; integen deel zelfs. Dat rechtvaardigt goede ver wachtingen voor de tentoonsteHing die woensdag 20 augustus begint en geopend is op de woensdag-, donderdag-, zaterdag en zondagmiddagen van twee tot vijf uur. Naast de volksprenten heeft een aantal van de te tonen prenten betrekking op de schilder Maerten van Heemskerk, die in 1498 in Heemskerk is geboren. Het betreft hier zaken die op een enkele uitzondering na nog niet eerder in de Oudheidkamer zijn geëxposeerd. Veel ervan stamt uit de collectie die al voor de Tweede Wereldoorlog door het bestuur werd bijeengebracht. Deze derde expositie in het kader van de jubileumviering werd mede mogelijk ge maakt door de Stichting Tentoonstellin gen Beverwijk, die bereid werd gevonden tijdelijk wissellijsten te verhuren. Deze tentoonstelling duurt tot 25 september. Tevens wordt aanvullend nog een deel van het Velser aardewerk geëxposeerd, dat tot nu toe in depot moest blijven. Per onderwerp kan tijdens deze nieuwe tentoonstelling niet meer dan eenderde van het eigen bezit aan bod komen, maar daarmee tracht men te bereiken, dat het publiek althans een indruk krijgt van de aard van de collectie van dit streekmu seum, dat qua aard en omvang van het bezit zo langzamerhand de erkenning krijgt die het waard is, maar dat tot nu toe tekenen. „De opzet hiervan is uiteraard ze zo snel mogelijk te laten wennen aan onze maatschappij”, aldus direkteur H. ter Buurkes de Vries. Er zullen zich uiteraard problemen voordoen, vooral communica tieproblemen. Maar ook op maatschappe lijk gebied. De Vietnamezen hebben een moeilijke tijd achter de rug en dat zal zich zeker uiten. Daarom kunnen zij, naast de gewone lesuren, rekenen op begeleiding van de Hugo de Grootschool. De gemeente heeft de school een aantal taakuren toebe deeld waarin de kinderen individueel kunnen worden opgevangen en er contac ten onderhouden kunnen worden met al lerlei instanties. „Punt is”, aldus mevrouw Hendriks, dat je zelf nog weinig van die kinderen afweet. Buiten de informatie waarover we beschikken, hebben we nog niet met ze gewerkt, noch met ze gespro ken. Vijf van de jongste kinderen hebben op een internationale schakelklas in Be verwijk gezeten. Van die school kregen we een overzicht van hun vorderingen. Van de ouderen weten we echter niets, behalve het feit dat ze 120 uur Nederlands hebben gehad”. Een sprong in het duister? Direk teur Ter Buurkes de Vries: „Je kunt inder daad bij lange na niet voorspellen hoe alles zal gaan lopen. Er heerst bij ons op school wel een soort spanning van wat er zal gaan komen. Misschien werkt dit be gin wel als een magneet en zullen in de toekomst nog veel meer buitenlandse kin deren zich bij onze school aanmelden”. tuatie is desastreus.” aldus Wilmink in De Grijper. De somber gestemde Hoogovens-direc- teur acht werktijdverkorting in het vierde kwartaal onvermijdelijk. Over de omvang daarvan valt volgens hem nog weinig te zeggen. De Hugo de Groot-mavo die zich speciaal instelt op het vervolgonderwijs aan Vietnamese. Turkse en Marokkaanse kinderen. Slechts een klein deel van het bezit kan worden tentoongesteld. Het overgrote deel ligt wegens de ruimtenood opgeslagen in onder meer deze fraaie kast Geschept. Tijdens het oversteken van i zonder vaste woon- of verblijfplaats be de Tolweg in Heemskerk is donderdag- I avond een 67-jarige fietser uit Heemskerk I geschept door een 28-jarige automobilist uit Heemskerk. De wielrijder is met rech- teronder- en bovenbeenbreuken en een gekneusd schouderblad opgenomen in het Roode Kruis Ziekenhuis Ongeval. Donderdagavond kwam een 16-jarig meisje uit Beverwijk ten val, na- j dat zij op de Spoorsingel in Beverwijk met j haar bromfiets tegen een trottoirband j in buurthuis De Lichtboei in Heemskerk, was gereden. Zij is met een gebroken sleutelbeen opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis. Tegels. In de nacht van woensdag op

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5