Nieuwe kans We moeten ons bewust zijn van onze plaats LEIJSNER BLIJKT AANWINST TE ZIJN Veel spanning op Duindigt verwacht I b.u. voor Oranje w Haarlem verslaat Excelsior: 1-0 TWEEDE JEUGD” MONTY BUITENZORG: EEN KLEIN WONDER Alfio Troeman, achtervanger van het Nederlandse honkbalteam: Verwondingen Jochem Mass g vallen mee n Tweede plaats schaakteam 99 tips paarclekoersen Sportakademie Nauwelaerts de Agé terug van vakantie. I ge te en r 12 13 ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 SPORT Mentaal sterker urar E John Brandsen 30 Veel problemen Rap paard w sm TEL. 023*253256/265521 Hhaarlemse baseball week Excuses llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll^ 4iiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim i 'Xt pim muüerzpc - ie pa- van 1! (ADVERTENTIE) tr. 12: Terry Hendriks, maker van het enige doelpunt, in duel met Rob Ouwehand van Excelsior. 9 9 nu, Van de top ontbreken slechts twee (ADVERTENTIE) redenen: Speedy Volita en Kees Ver- met F anstfips JOUW WS 5-37 Vandaar dat het spelen van een toer nooi als de Honkbalweek en straks het wereldkampioenschap in Japan voor Nederlanders veel meer problemen op levert dan voor de meeste andere ploegen. Monty Buitenzorg was als twee- en driejarige al een uiterst rap paard, de snelste van zijn jaargang. Hij won twee klassiekers, waaronder de Derby en Alfio Troeman: „We zijn, dacht ik, mentaal sterker geworden. We werken als een ploeg. Iedereen praat met ieder een, en als iemand een fout maakt, wordt er niet gescholden. Daar komt bij dat we in Haarlem een geweldig pu bliek achter ons hebben staan. Boven dien beseffen we nu wat we kunnen. De laatste twee toernooien heb ik niet mee gemaakt, maar voor 1978 was het toch wat anders. We moeten niet teveel wil len. We moeten ons bewust zijn van onze plaats. In Japan ook. Gewoon lek ker honkballen en verder werken aan de toekomst.” „Ik vind het van de coaches erg dap per dat ze er een paar jonge knapen hebben bijgehaald. We hebben nu een selectie van tweeëntwintig man, maar er zijn in Nederland zeker veertig spelers die internationale ervaring hebben en nog altijd actief zijn. De Honkbalweek levert voor ons als ploeg echter één probleem op. Eigenlijk is het voor ons een pure training, maar het publiek ver wacht overwinningen. Dat maakt het er niet gemakkelijker op”. Voor Alfio Troeman zou de trip naar Monty Buitenzorg, negen jaar oud aan zijn tweede jeugd begonnen. lem in het verdere verloop terug naar een lagere versnelling, zonder overigens het initiatief uit handen te geven. Excelsior daarentegen speelde zonder inspiratie en beperkte zich tot een paar uitvallen. Edward Metgod was bij de paar gevaarlijke Rotterdamse aanvallen steeds paraat. Zijn collega en tevens concurrent Paul de Jong speelde niet mee, omdat hij herstellende is van een lichte knieblessu re. Gerrie Kleton is eveneens geblesseerd en wel aan zijn lies. Hij moet enkele dagen rust houden. WASSENAAR. Rondom het kampi oenschap van Nederland heeft Duidigt morgen een programma van zeven drave rijen en drie rennen, eerste start om een uur. Onze prognoses luiden: instelling mist, wordt het niets. Cat- chen is erg zwaar. Je moet het hele spel leiden en dat vergt veel inspanning. Je moet bovendien niet bang zijn om een fout te maken en je goed bewust zijn van het feit dat je ook een heleboel goede dingen doet”. JAN VAN DER NAT Uw lessen zijn weer gestart. Aanmelding voorde nieuwe cursussen is geopend. (Verdere informatie zie „De Gouden Gids”) hilderp oserai er. Tel k t BI. Br.o.ni rORM e<t Voor tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen Zijl weg 286, Haarlem. Tel.: 023-313289 err we niett l Als even Bloemendaalseweg 152, Overveen ireke' rijzen open: iaden ankjes luizen, n e.a 167 Bij de eerste drie gegadigden kan men twee imports voegen, Meadow Frank en Snegem Telstar, die als Amerikanen misschien enige moeite met de afstand hebben maar dat kunnen compenseren met hun snelheid. Ook start de altijd gevaarlijke Orlaya Dear. In totaal dus zes namen, waarvan er niet één als winnaar van het Kampioenschap zou misstaan. De afwezigheid van Speedy Volita zal het er wel aanzienlijk span nender op maken. metsel- itie prijzen 'ogland Bij afwezigheid van Speedy Volita zul len het waarschijnlijk de in eigen land gefokte dravers zijn die de toon aange ven. Nu werd vijf weken geleden op Duindigt al het kampioenschap voor Ne derlandse Paarden gelopen, waarvoor de „imports” niet startgerechtigd waren, en dus is deze koers op te vatten als een revanche van de vorige. De eerste vijf van toen zijn nu weer van de partij en het ligt voor de hand dat Monty Buiten zorg. die vorige maal bij verrassing won, als favoriet of in ieder geval als zeer serieus kanspaard van start zal gaan. Voor wie de geschiedenis van Monty Buitenzorg kent, is dat in feite een klein wonder. Troeman: „Het probleem in een toer nooi is de concentratie. Elke dag weer moet je optimaal geconcentreerd zijn. Toch is dat nog aan te leren. Anders ligt het met de lichamelijke conditie. Je wordt op een gegeven moment moe, en als het met een paar spelers tegelijk gebeurt, dan loop je een goede kans een wedstrijd onnodig te verliezen. Ik heb na een paar dagen altijd wat last van mijn rug. Met het voortdurend op dé hurken zitten heb ik minder problemen. Ik heb na drie wedstrijden wel wat massage nodig, maar dan gaat het weer prima”. Het optreden van het Nederlands team in deze honkbalweek is tot nu toe hon derd procent meegevallen. Na de af gang, vorig jaar tijdens het Europees kampioenschap in Italië, werd er eigen lijk niet zoveel van verwacht. Nederland zal straks in Japan de ereplaatsen moe ten overlaten aan anderen, maar de vrees voor een nieuwe afgang lijkt onge grond. Zoals bekend schort het bij Haarlem aan de afronding. Dat was ook tegen Excelsior weer het geval. Enkele goed opgezette aanvallen bloedden dood in het strafschopgebied, omdat Haarlem daar te onkundig en zonder zelfvertrouwen speelt. Wellicht, dat de aanwinst Alwin Leijsner het vermogen bezit om wel te scoren. De van AZ’67 overgenomen rech terspits viel in de tweede helft in voor Ron van Niekerk. Zijn debuut in het Haarlem- elftal stemde tot tevredenheid. Leijsner is weliswaar klein van postuur, maar daar entegen erg behendig met de bal. Met name in de combinatie acteerde hij goed. Later viel hij wat terug, wat een gevolg kan zijn van gebrek aan ritme, aangëzien hij een jaar niet gevoetbald heeft. 7403. oude tegen 'aarde E VAN vel Ier. rlakbij ik- POS nstre- loneel scho- Kan i aao- .stbirs Tel meer aan het Kampioenschap meedoen. De koersbepalingen zijn voor ruins strenger dan voor hengsten. De laatste mogen tot en met hun laatste koerssei- zoen (als twaalfjarige) proberen zich de jongere generaties van het lijf te houden, de ruins na hun negende jaar niet meer. Dat is een wonderlijke bepaling, een variant van de discriminatie die bij de klassiekers heerst waarin ruins zelfs he lemaal niet mogen starten. De achter grond hiervan is duidelijk: men wil in eerste instantie het castreren van jonge paarden zoveel mogelijk tegengaan, dat alles ter bescherming van de fokkerij. Bij dit kampioenschap doet het echter vreemd aan. m BE. volle- si- 023- ■00 n nemen '8. f Moe rt, toiia Filippo ■et 023. handhaafde zich ook als vier- en vijfja rige bij de top van een generatie, die door de kenners bijzonder hoog werd aangeslagen. De 600 toeschouwers zagen Haarlem verdiend winnen. De équipe van Hans van Doorneveld voetbalde met name in de beginperiode van beide helften enthousi ast en in een hoog tempo. Zowel in de eerste als tweede periode schakelde Haar- (Van onze sportredactie) HAARLEM „Ik hoop dat het dit keer eens niet gebeurt, maar in elk toernooi dat we spelen zit wel een wedstrijd waarin we volledig afgaan. Misschien dat het dit keer uitblijft, maar het zou me niet verbazen als er nog een erg slechte wedstrijd volgt”. Alfio Troeman, de achtervanger van het Nederlands honkbal team, verkeert bepaald nog niet in een halleluja-stemming na het zeer accepta bele optreden van Oranje in de eerste helft van de Elfde Haarlemse Honkbal week. Troeman: „Het is in de eerste wedstrij den goed gegaan. We hebben gewonnen van de Nederlandse Antillen en met slechts één puntje verloren van die Ja panners en van ÜCLA. Dat is natuurlijk erg jammer, maar wel begrijpelijk. Je mag ons nu eenmaal niet vergelijken met ploegen als Mitsubishi-Tokio en de Amerikaanse teams. Die jongens zijn dag-in dag-uit met honkbal bezig. Voor ons is het een hobby, met een paar keer trainen en twee wedstrijden in de week”. Een vergelijking is inderdaad niet op zijn plaats. UCLA en Miami beschikken over spelers die hun studiebeurs voor een belangrijk deel te danken hebben aan hun honkbalcapaciteiten, terwijl de mannen uit Tokio in full-time dienst zijn van het automobielconcern en elke dag om drie uur vrijaf krijgen om te kunnen trainen. Tot vijf uur worden zij dan normaal doorbetaald. Honkballen in de tijd van de baas derhalve. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Na eerder deze week tegen amateurelftallen (een selectie uit Het Noorden en Harkemase Boys) te heb ben gespeeld, werkte Haarlem gister avond op eigen terrein een oefenwed strijd af tegen een meer gerenommeerde tegenstander: Excelsior. De eerste-divi- sieploeg versloeg de eredivisionist met 1- 0. Verantwoordelijk voor het enige doel punt was Terry Hendriks, die een fout van Cees van de Munnik knap afstrafte. (Van onze sportredactie) ZELTWEG. De verwondingen van Jochen Mass, opgelopen tijdens de eerste trainingen voor de Grote Prijs van Oos tenrijk zijn nogal mee gevallen. In het ziekenhuis van Knittelfeld bleek dat de aanvankelijke vrees voor een breuk in de wervelkolom ten onrechte was. Mass bleek na zijn slippartij over de olievlek, die volgens de rijders onvoldoende was aangegeven, slechts bloeduitstortingen te hebben opgelopen. Gisteren werd hij dan ook al weer uit het ziekenhuis ontsla gen. De Westduitse coureur meende dat het niet ónmogelijk was dat hij zondag toch zou starten. Naar later is komen vast te staan, is Jochen Mass naast de baan geraakt bij zijn poging uit te wijken voor de Frans man Alain Prost, die dwars over de baan stond door een slippartij over een olie vlek. De Westduitser werd uit zijn auto bevrijd door Amoux, Scheckter, Prost en Jan Lammers. Eerder in de race waren Mario Andretti met zijn Lotus en Nelson Piquet (Brab ham) al van het circuit geraakt. Jan Lam mers spinde vlak na het ongeluk op de zelfde plaats als Mass. Volgens de Zuidaf- rikaan Jody Scheckter, de huidige wereld kampioen en voorzitter van de coureurs- vakbond, is door de beveiligings commis- sionarkr-en niet op tijd gewaarschuwd voor de olievlek en liet ook de komst van een arts te lang op zich wachten. Bij de trainingen van gistermiddag was Amoux weer veruit de snelste met 1 mi nuut 30,39 seconden, ruim een seconde minder dan zijn stalgenoot Jean-Pierre Jabouille. Na de eerste trainingen is alleen Jan Lammers nog uit de boot gevallen, hij maakte in zijn Ensign de 25e tijd (1.37,42) en er zijn slechts 24 startplaatsen. Intussen is het allerminst zeker dat Monty zomaar het Kampioenschap gaat winnen. Er waren de vorige malen nogal wat tegenstanders die excuses konden aanvoeren voor hun nederlaag en Prize fighter en Nanouk, derde en vierde, zul len zich zeker niet bij voorbaat geklopt achten. Prizefighter is in pure klasse ongeveer gelijkwaardig aan Monty Bui tenzorg, hij is echter over 2100 m. beter dan over de 2600 m. van het kampioen schap. Prizefighter is inmiddels nog een keer door Monty Buitenzorg geklopt, maar had daarbij de pech dat hij door de koersomstandigheden veel te vroeg al leen aan de kop kwam te liggen. Nanouk is vermoedelijk nog gevaarlijker. Deze hengst is wat minder fijnbesnaard dan de twee eerder genoemde, hij vertegen woordigt meer het krachtpatserstype maar heeft aan de andere kant ook ge noeg speed voor een eindsprint, daarbij gesteund door de felheid van pikeur Martin Vergay. IOOI ntje ng te Iveren zilve- 9. WASSENAAR. Door de veelheid aan winterkampioenschappen, sprint- stayerskampioen- Alfio Troeman kan worden be schouwd als één van de weinige klasse- catchers in Nederland, die opvallend dun zijn gezaaid. Hij: „Veel clubs heb ben een Amerikaanse achtervanger en daardoor is er niet zoveel plaats voor Nederlanders. Als achtervanger moet je een echte doorzetter zijn. Als je die (Van onze sportredactie) HAARLEM. De regen heeft gister avond onverbiddelijk toegeslagen in de Haarlemse Honkbalweek. Na twee volle dige innings moest de wedstrijd tussen Nederland en Miami Hurricanes worden afgebroken en worden verschoven naar vanmorgen elf uur. Het duel zal in zijn geheel worden overgespeeld. Daardoor krijgt Nederland een nieuwe kans, want al in de eerste slagbeurt had den de Amerikanen, op het werpen van Jan Hijzelendoom, een voorsprong van 5- 0 genomen. Hijzelendoom werd overi gens, nadat de volledige slagploeg van Miami aan de beurt was geweest, van de heuvel gehaald en vervangen door Bertil Haage. De Enschedeër zorgde rap voor de derde nul. Het middagduel werd een complete bla mage voor de ploeg van de Nederlandse Antillen. Tot en met de zesde innings ging het nog wel. De UCLA Bruins stonden toen pas met 3-1 voor. De zevende slag beurt van de ploeg uit Califomië werd echter een drama voor de formatie van coach Wilson. Hij probeerde van alles om een afstraffing te voorkomen, maar zelfs twee wisselingen op de heuvel hielpen niet. UCLA kwam met maar liefst vijftien man aan slag en produceerde niet minder dan tien punten. Voldoende om de wed strijd na de zevende slagbeurt, die drie kwartier duurde, te beëindigen. UCLA: 0-0-1-0-1-1-10=13 Antillen: 0-0-0-1-0-0-0-3. Werpers: UCLA: Broersma (7) 9-0-4-2; Antil len: Mercelina (6 en 2 man) 1-4-4-5 Libiana (3 man) 0-1-2-0, Moesker (5 man) 0-1-3-1 en Brown (1) 0-1-0-1. ’.-J - kerk. In het geval van Speedy Volita gaat het om een dramaatje in zakfor- maat. De merrie van Stal Meijn heeft ngere eft he „Ik ben blij voor de ploeg, dat ze Excel sior heeft verslagen. Dat geeft zelfver trouwen. Ik geloof, dat Haarlem toe is aan de competitie”, aldus trainer Hans van Doorneveld. Haarlem speelt voor de eerste competitiewedstrijd tegen Telstar nog één oefenduel en wel aanstaande dinsdag tegen WSB. De overige uitslagen van de oefenduels zijn: Vitesse-Wageningen 2-1 (1-0), NEC-De Graaf schap 0-1 (0-1), Feyenoord-Ser^jevo 2-4 (1-2), DSS ’26-Ajax 1-10 (0-6), Meerssen-MW 1-7 (1-2). t Japan wel eens zijn laatste als honkbal ler kunnen zijn. De Antilliaan, die vorig jaar in Delft afstudeerde als civiel inge nieur, wil het liefst zijn huidige woon- en werkplaats Deventer verruilen voor een zwervend bestaan. „Het liefst zou ik een tijd in verschillende landen werken. Als ik een dergelijke baan kan vinden, bete kent dat wel dat ik met honkbal moet stoppen”, aldus de man die zeven jaar voor het Rotterdamse Sparta en het laat- Groep 1: Spanje-Zweden 2-2; Sovjet-Unle- Zwitserland 4-0; Hongarije-Bulgarye l'/z-lVa een afgebroken partij. Groep 2: Joegoslavië-Finland 4-0; Engeland- Frankrijk 1-0 drie afgebroken partijen. Groep 3: lerland-Noorwegen 2-2; Oost-Dults- land-Nederland ll/2-21/2; Tsjechoslowakije-Israel 2-2. Groep 4: Oostenrük-België 3-1; West-Duits- land-Denemarken 2-0 twee afgebroken partij en; Verenigde Staten-Itallë 3-0 een afgebro ken partij. Stand na drie ronden: Groep 1: 1. Sovjet-Unie 101/2; 2. Zweden 6V2; 3. en 4. Hongarije en Bulgarije 5'/2 een afgebro ken partij; 5. Spanje 5’/2 en 6. Zwitserland 1 Va. Groep 2: 1. Joegoslavië 11 Va; 2. Polen 7; 3. Engeland iVa drie afgebroken partijen; 4. Finland 1 en 5. Frankrijk 0 drie afgebroken partijen. Groep 3: 1. Oost-Duitsland 8Va; 2. Nederland 7Va; 3. Israel 6Va; 4. Tsjechoslowakije 6; 5. Noor wegen 4Va en 5. Ierland 3. Groep 4: 1. Oostenrijk 10; 2. West-Duitsland 8*/2 twee afgebroken partijen; 3. Verenigde Staten 8 een afgebroken partij; 4. België 3'72; 5. Denemarken 3 twee afgebroken partijen en 6. Italië 0 een afgebroken partij. NOORDWIJKERHOUT. De (afge broken) partij in de derde ronde van het schaaktoernooi voor visueel gehandicap ten tussen Nederland en Oost-Duitsland is gisteravond in remise geëindigd. De uitslag van de wedstrijd is: Nederland 2Vz, Oost-Duitsland l1/». In het begin van dit jaar begon de training weer en in juni waagde Hen- drikx het om Monty opnieuw te laten koersen. De eerste resultaten waren bo ven verwachting, hij liep zelfs mee in de Grote Prijs der Lage Landen en zijn eerste zege (van een reeks van drie) boekte het paard uitgerekend in het Kampioenschap voor Nederlandse Paarden. Echt verdwenen is het euvel niet, Monty heeft nog steeds een gevoeli ge plek in zijn mond maar Hendrikx heeft hem kunnen aanleren minder met opgeheven hoofd te lopen, zodat het bit niet op de gevoelige plek rust. Zo is nwd E kampioenschappen, - schappen in de drafsport kan men niet w— sinds de Grote Prijs der Lage Landen niet meer gelopen ten gevolge van een op het oog heel onschuldige verwonding: een ontsteking aan de kootholtes. De genezing duurde echter langer dan ge bruikelijk en in het begin van deze week moest trainer Gerard Gommans de be slissing nemen dat Speedy Volita niet zal starten. Zij had deze koers in drie ach tereenvolgende seizoenen gewonnen, steeds oppermachtig zoals het het veruit beste paard van Nederland betaamde. Er zal geen vierde titel bij kunnen ko men, Speedy Volita is immers aan de laatste maanden van haar koerscarrière bezig voor zij de fokkerij ingaat. Kees Verkerk mocht vorig jaar al niet Hij was een waardig tegenstander voor paarden als Manza Buitenzorg en de te jong gestorven Mistral Nora. Toen ging er iets mis. Na een koers met een gastpikeur kwam Monty Buitenzorg met een ernstig beschadigde mond uit de strijd. Van dat ogenblik af was het suk kelen met de crack van de Limburger Sjeng Hendrikx. Op allerlei manieren werd geprobeerd het euvel te verhelpen, maar niets mocht baten. Rust zou het enige redmiddel zijn. Monty verdween een jaar lang van de koersbanen en daarna durfde zijn trainer het weer te proberen. Een viertal koersen duurde het voordat Sjeng Hendrikx moest toe geven dat het onbegonnen werk was. Weer verdween Monty, vijftien maanden lang deed hij niets anders dan in de wei wat toeren uithalen. Geen bit kreeg hij meer in. a E t-_ 1 E namen, om overigens heel verschillende altijd het belang van een koers aan de naam aflezen, de inflatie heeft ook op dit gebied behoorlijk huisgehouden. Het kampioenschap dat aanstaande zondag op Duindigt verreden zal wor- den, is echter het enige echte kampioen- schap van Nederland. Van oudsher de koers waaraan de beste dravers van Nederland hebben deelgenomen en waarvan het prestige wordt weergege- ven door de omvang van de eerste prijs, 25.000. Tien dravers zullen zich deze X- ste jaar voor Quick uit Amersfoort uitkwam. JOJO BUITENZORG-PRIJS (2040 m„ met trio): Sylvia de Leur - Salome - Sapeli du Bois; outs. Sandrina S. SAINT MALO-PRIJS (ren 2000 m.): Captain’s Treasure - Rocket Symphony - Blackberry Lane. ELANDPRIJS (2040 m., met trio): Sonny Al- kestis - Ribento Avo - Paradepaard; outs. Rhesus. HENRI BUITENZORG-PRIJS (2040 m., su pertrio): Star van Epse - Primeur Pride - Nesstar Dear; outs. Organza D. FELIXPRIJS (2040 m., met trio): Robby Per former - Olke Oostwyck - Nolivier Bonni. CLINGEDAELREN (ren 1300 m.): Marmorera - Clo Clo - Rober. SPEEDY VOLITA-PRIJS (1600 m., met trio): Seredine Forest - Rocky Marciano - Petra Mor gan; outs. Ravenna. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND (2600 m.): Nanouk - Meadow Frank - Monty Buitenzorg; outs. Prizefighter. SAINT BRIEUX-PRIJS (ren 1800 m., trio): Sir Wouter - Blakey Ridge - Pake. KEES VERKERK-PRIJS (2040 m.): Tindy Hollandia - Susanna Gregor - Special Rara. keer achter de auto opstellen, de meeste inderdaad behorend tot het puikje van onze paarden. - M - W ■<-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13