III STOP maar de pil moet oogstjaar worden worden verguld Het laatste j aar kal geen 01 in Y I r Minimumloners zijn de dupe Loonoffers nodig, •r'J a iü CDA-VOORMAN LUBBERS: OPPOSITIELEIDER DEN UYL: VVD-FRACTIELEIDER RIETKERK: j tk ik. 1 ÉIMÜ sd IOO k ■9HI 'rr f Plan Groenevelt Optimistischer v:< De problemen waarvoor de ministers in het Catshuis een oplossing proberen te vinden, zijn enorm. De economie zit in de knoei. De bezuinigingen van Bestek ’81, het Heilsplan van het kabinet, hebben onvoldoende opgeleverd. We zakken steeds dieper weg in het moeras. Er gaat, lijkt het, geen dag voorbij zonder een nieuwe onheilstijding. De werkloosheid is opgelopen tot meer dan een kwart miljoen. Wordt het gat in de komende begroting groter dan ooit? Hoeveel wil het kabinet precies gaan bezuinigen en wat Het kabinet is deze week begonnen aan de afrondende besprekingen over de begroting voor volgend jaar. Politiek Den Haag wacht met spanning op de klap die al dan niet komen gaat. Lichtzinnig i •1‘i' - "WW De besprekingen over de begroting die deze week zijn hervat zullen niet van een leien dakje gaan. Volgens VVD-fractieleider Rietkerk krijgt het kabinet „een heel harde dobber” om heelhuids de derde dinsdag in september te halen. Maar niet alleen het voortbestaan van dit kabinet is belangrijk. Voorop staat ook dat de ploeg van Van Agt „nu toch echt” met een aantal belangrijke beslissingen komt. Vooruitschuiven is er volgens Rietkerk dit keer niet meer bij. betekent dat voor de lonen en sociale uitkeringen? Terwijl de verkiezingen al weer in zicht komen, de eerste ontwerpprogramma’s van de politieke partijen zijn verschenen en menig politicus het klamme zweet al voelt, werkt het kabinet aan wat al genoemd is de moeilijkste begrotingsbesprekingen sinds de Tweede Wereldoorlog. Vandaag geven de fractieleiders van de drie grootste partijen in ons land hun bespiegelingen over het monnikenwerk waarvoor het kabinet zich geplaatst ziet. Chiel Evers en Louis Burgers praten met PvdA- fractieleider Den Uyl, CDA-tractieleider Lubbers en VVD-fractieleider Rietkerk. Welke oplossing zien zij voor de benarde positie waarin ons land verkeert? Inleveren op alle fronten. Dat zal het politieke motto voor volgend jaar worden. Daarover is CDA-fractieleider Ruud Lubbers het volkomen eens met zijn VVD- collega Rietkerk. Maar de christen-democraat gaat wat verder. De regering kan van de Nederlanders geen offers vragen zonder uitzicht op verbetering van de economische toestand te bieden. Loonmatiging Driftig loopt oppositieleider Joop den Uyl rond in zijn werkkamer aan het Haagse Binnenhof. „Ik verbaas me over de manier waarop het kabinet en de regeringsfracties de problemen denken aan te pakken. Het kabinet dreigt de gevolgen van het eigen, falende beleid af te wentelen op de minst draagkrachtigen.” Vandaar zijn drift. Inkomensbeperking i r 4' ■J V >1 4 ftT< f~ n> i baar n il n n aanpakken. Dat zou betekenen dat de klok voor de werkende vrouw wordt teruggedraaid, vindt hij. invaliditeitsverzekeringen zijn sinds de invoering explosief gegroeid, terwijl juist een groot aantal minder-validen best nog wel in staat is te werken. Vooral bij de overheid zou meer werk voor hen beschikbaar moeten komen. Daarnaast pleit de liberale leider voor een korting op de ziekte-uitkeringen, bijvoorbeeld door een eerste ziektedag niet uit te betalen. Verder wil hij het begrip passende arbeid verruimen, hoewel het ook al zou helpen indien de bestaande regels stringent zouden worden toegepast. Doel is te komen tot een vermindering van het aantal werklozen. De bezuinigingen mogen volgens Rietkerk niet zo ver gaan, dat zonder meer gesneden wordt in de sociale uitkeringen. Verlaging van de niveaus wijst hij zonder meer af. Als het beleid echter te weinig oplevert, moet er wel wat anders worden geprobeerd. Een mogelijkheid is dan bijvoorbeeld een tijdelijke bevriezing van de huidige jeugdlonen. Mensen met een gezin die moeten rondkomen van een minimuminkomen, wil hij zo buiten schot laten. vandaag. We hebben ze eerder ook gekend, en zijn ze te boven gekomen. Maar de factor die de moeilijkheden nu klemmend maakt, is het wegvallen van de economische groei.” Rietkerk verzet zich fel tegen een suggestie van de CDA’er Weijers, die gezinnen met meer dan één inkomen wil „Als er gematigd moet worden, vind ik dat we dat over de hele linie moeten doen. Maar extra belastingmaatregelen tegen gezinnen waar beide echtgenoten werken zijn onbillijk, want mensen die niet getrouwd zijn mogen hun dubbele inkomen houden”. Wanneer werkgevers en werknemers met hun loonafspraken de nationale economische ontwikkeling dreigen te frustreren, is de overheid wel gedwongen om in te grijpen, vindt Rietkerk. „Nogmaals: in de eerste, tweede en derde plaats zeg ik: geen looningreep, maar in de laatste plaats kan het moeten”. „Wat Groenevelt van de Industriebond FNV daarover zegt, is mij uit het hart gegrepen”, zegt de PvdA-voorman. Overigens wijst hij er op, dat het helemaal geen nieuw geluid is. „Maar nu wordt er plotseling op goedkope manier gebruik van gemaakt door de werkgevers en de regeringspartijen. Waarbij zij gemakshalve vergeten dat Groenevelt de bereidheid tot inkomensmatiging steeds duidelijk heeft gebonden aan de voorwaarden die wij ook stellen.” Bovendien vindt Den Uyl dat loonoffers van de minimale tot modale man uitsluitend verantwoord zijn, als er wat tegenover staat. Voor we dat doen, zullen we ook de overheidsuitgaven met inkomenseffecten moeten bekijken. En vooral werknemers en hun vakbonden zullen invloed moeten krijgen op de bestemming van de winsten die de bedrijven maken, mede als gevolg van de loonmatiging. Ook zullen er arbeidsplaatsenovereenkomsten moeten komen. „Het is stuitend te zien op welke manier het kabinet denkt te werk te kunnen gaan. Wanneer de ministers praten over verlaging van de minima, moet je je goed bewust zijn van de consequenties daarvan. Dat wordt in het kabinet niet gezien. Daarom zie ik het somber in voor dit land”, aldus Den Uyl. „Er wordt aan alle kanten gemorreld. Het weer zelf moeten betalen van de eerste ziektedag bijvoorbeeld. Dat roept een wereld van onrechtvaardigheden op. Natuurlijk zijn er mensen die wat erg gemakkelijk ziek thuis blijven. Maar wie echt ziek is, die wordt door zo’n maatregel extra gestraft.” Hoewel de forse bezuinigingen van de afgelopen jaren dat zeker niet gemakkelijk maken, streeft het kabinet toch naar ongeveer twee miljard gulden aan nieuwe besparingen. Voorop staat voor Rietkerk dat deze niet ten koste mogen gaan van het aantal arbeidsplaatsen. „Met zulke maatregelen beperk je de druk van de sociale lasten niet. Dat doe je alleen door het scheppen van meer werkgelegenheid, en door het inschakelen van meer minder-validen in het arbeidsproces, waardoor de WAO-lasten lager worden.” Een pakket extra voorstellen om de bittere bezuinigingspil dient te vergulden is daarvoor een eerste vereiste, vindt Lubbers. Het kabinet moet daarbij vooral een perspectief op werkgelegenheid bieden, zegt hij. Zoals het nu bijvoorbeeld in de bouw gaat, loopt de werkloosheid veel te snel op. Daar moet wat aan gedaan worden. Toch zal het kabinet volgende maand met bezuinigingen moeten komen van zo’n zes tot acht miljard gulden. Alleen daarmee kan het financiële hoofd boven water gehouden worden. Vraag aan Lubbers: Waar haal je zo’n berg geld vandaan? De loonmatiging zal daarbij zonder enige uitzondering alle Nederlanders treffen. Maar niet iedereen even zwaar. En Lubbers wijst erop dat de koppeling tussen de minima en de laagste uitkeringen zeker gehandhaafd moet blijven. „Een nog soberder overheid”, is de eerste geldvindplaats die de christen democraat aanduidt. Waarbij hij overigens wel een duidelijke grens trekt: daar waar al te grote zuinigheid van het rijk de werkgelegenheid zou aantasten. Een bedrag wil Lubbers niet noemen. Door anderen zijn echter al bedragen genoemd (en bevestigd) die gaan tot twee miljard gulden nieuwe bezuinigingen op de post van de directe overheidsuitgaven. Net als de overheid zal echter ook de individuele Nederlander opnieuw fors moeten inleveren. „Je ontkomt niet aan de inkomens van de burgers”, zegt Lubbers. Hij benadrukt dat hij „helemaal” geen voorstander is van een nieuwe loonmaatregel en juicht dan ook de nieuwste ontwikkelingen binnen de vakbeweging toe. „Ik vind dat de regering positief moet inhaken op die stemmen die gelukkig hier en daar klinken, dat we met onze koopkracht iets moeten inschikken ten gunste van meer werkgelegenheid”. Daarmee doelt de CDA-leider op het plan van Groenevelt en diens Industriebond FNV, om in de vakbondsstrategie de werkgelegenheid voorrang te geven boven het behoud van koopkracht. „De regering moet de moed hebben om inkomensoffers te vragen ter wille van de werkgelegenheid. Dat betekent wel, dat ze tegenover zulke inkomensoffers een duidelijk werkgelegenheidsperspectief moet bieden. Dat is hard nodig, want de werkloosheid dreigt veel te hard op te lopen”, vindt Lubbers. Hij noemt nog een tweede voorwaarde waaraan het kabinet moet voldoen bij het vragen van inkomensoffers. „Het moet goed verdeeld zijn over alle groepen, niet eenzijdig de lager betaalden. De sociale premies (ziekenfonds, WAO, etc) zullen volgend jaar opnieuw zwaarder op de werknemers drukken, zo verwacht Lubbers. Maar ook hier stelt hij als voorwaarde dat de regering uitzicht biedt op verbetering. „Zij is aan de burgers verplicht verantwoording af te Ombuigingen in de veel geld vergende sociale voorzieningen zijn volgens Lubbers bittere noodzaak. „Als je alle trends zou voortzetten, zie je dat de economie ontploft”, voorspelt hij somber. „Daarom moeten alle automatismen die leiden tot een voortdurende stijging van de sociale premies, worden doorbroken. Dat kan niet van vandaag op morgen, maar het doel moet zijn te komen tot een stabilisatie van de premiedruk”. Lubbers waarschuwt echter dat dit slechts op termijn bereikt zal kunnen worden. leggen of het sociale verzekeringsstelsel goed functioneert. En of daar geen zand in de machine zit. Als dat het geval is, en naar mijn oordeel zit dat er op een aantal punten, dan zullen we dat er met elkaar uit moeten halen.” Men noemt de begrotingsbesprekingen die momenteel in het Catshuis gaande zijn, in Den Haag „de moeilijkste sedert de Tweede Wereldoorlog”. Voorspellingen, dat de ploeg van Van Agt zich in de sociaal-economische problemen zal verslikken, zijn niet van de lucht. Komt het kabinet eruit? „Ach, wat word ik wijs van speculaties?”, zegt Lubbers. Maar na enig aandringen: Jk neem aan dat ze er in het kabinet wel uitkomen”. Daarmee is de CDA-leider „de zeventiende minister”, aanzienlijk optimistischer dan zijn WD- collega Rietkerk, die spreekt van „een heel zware dobber”, zo zwaar dat het kabinet zich er misschien aan vertilt. ?end heb- 1 Dat de regering een halt wil toeroepen aan de stijging van het aantal mensen dat op een sociale uitkering is aangewezen, vindt de oppositieleider een uitstekende zaak. „Dat aantal stijgt inderdaad onrustbarend. Dat kan zo niet doorgaan”, zegt hij. Maar net als op het gebied van de lonen, begint het kabinet naar zijn mening ook hier aan de verkeerde kant. Dat hele vraagstuk van de arbeidsongeschiktheid zal moeten worden aangepakt. Door de instroming in de WAO te beperken en door de herplaatsingsmogelijkheden te verruimen. „Verder zullen bijvoorbeeld de kosten van volksgezondheid verder moeten worden beheerst”, vindt Lubbers. Hij denkt daarbij onder meer aan beperking van het geneesmiddelenverbruik en herinvoering van de regel, dat werknemers de eerste dag(en) van hun ziekte zelf moeten betalen. „Meer dan een bijdrage aan de oplossing, een verzachting van de pijn, is het aardgas niet. Het lost de kern van de moeilijkheden niet op. De kern is namelijk, dat de aantallen inactieven met vijftigduizend per jaar groeien, en dat moet omlaag”. Rietkerk verwacht niet dat deze stappen reeds tot de gewenste besparingen leiden. Ook de particuliere inkomens zullen moeten matigen. Niet zonder hoop volgt hij dan ook de huidige discussies binnen de vakbeweging over het plan-Groenevelt voor vrijwillige loonmatiging. I Net als Lubbers en Rietkerk, gaat ook PvdA-fractieleider Den Uyl ervan uit, dat handhaving van de koopkracht er volgend jaar niet inzit. Maar de oppositieleider is het allesbehalve eens met de geluiden uit het regeringskamp, die het alleen lijken te hebben over „bezuinigen” en „korten op de sociale minima”. Natuurlijk, ook Den Uyl kan geen koopkrachtgarantie bieden. Ook hij is voor een verlaging van de consumptieve bestedingen. Maar hij vindt de manier waarop het kabinet de problemen aanpakt, volstrekt verkeerd. Niet bezuinigen moet het doel zijn, het terugbrengen van de economische groei moet de kern van het beleid zijn. Niet de inkomens zijn de hoofdschuldigen aan de huidige problemen, maar vooral het verdwijnen van de economische groei, vindt Den Uyl. „Want waarom zitten we in de moeilijkheden? Door die rampzalige groei van de werkloosheid in korte tijd van 225.000 naar 250.000. Doordat het aantal vacatures is gedaald van 70.000 naar 50.000. En doordat de bouw is ingestort, zowel de woningbouw als de utiliteitsbouw.” Het zijn die problemen, die volgens de PvdA-voorman allereerst moeten worden a.angepakt. „De problemen zijn niet van Volgens Rietkerk zal het laatste kabinetsjaar geen „oogstjaar” worden. Een verhoging met bijna tien procent van de AOW-uitkeringen vlak voor de verkiezingen, zoals wel eens is gebeurd, zit er niet in. Het op peil houden van welvaart en werkgelegenheid is het hoogst haalbare, maar ook noodzakelijk. „Daar moeten we alles voor doen, want een van de meest essentiële zaken is dat de mensen vertrouwen kunnen houden in de toekomst”. Ondanks deze maatregelen kunnen de directe overheidsuitgaven niet zonder meer buiten schot blijven, vindt Rietkerk. Weinig optimistisch is Lubbers over de mogelijkheid dat het aardgas het kabinet de helpende hand zal bieden. Daarvoor zijn de acties om de exportprijs van het gas te verhogen, te laat ingezet. „Maar dat is nakaarten, laten we daar niet te veel over zeuren”, zegt hij. Dus geen loonmaatregel? „Wat mij betreft alsjeblieft geen loonmaatregel. Liever heb ik dat de overheid en het bedrijfsleven tot afspraken komen. Of dat zal lukken weet ik niet. Om nu al te zeggen: er komt onder geen beding een loonmaatregel, dat vind ik daarom bepaald voorbarig”. „Het kan namelijk niet doorgaan zoals nu, dat er jaarlijks vele tienduizenden mensen bijkomen die een sociale uitkering krijgen. Daar kunnen we eenvoudig niet mee door, ook niet met de daarmee corresponderende sterk stijgende premielasten”. Vooral de WAO- AAW noemt Lubbers „heel belangrijk” in dit verband, omdat dit vermoedelijk de snelst toenemende sociale uitkering is. „Ondanks de komende verkiezingen zal I het Nederlandse volk moeten begrijpen dat er volgend jaar moet worden gematigd. Van leuke verkiezingsdingetjes kan geen sprake zijn”, zegt hij. „En dat I hebben we niet alleen te wijten aan de forse olieprijsstijgingen, maar ook aan onszelf.” Rietkerk: „We hebben ons in Nederland een te ruim inkomensniveau aangemeten. Dat gaat goed zolang de economie groeit. Wanneer die stagneert en de inkomensontwikkeling gaat door, dan wordt het gat en het probleem steeds groter”. Bij het kabinet rust de taak deze zaak te saneren. Zo’n zes tot acht miljard gulden moet worden bezuinigd, bevestigt de liberale leider, waarbij een deel nog is overgebleven van eerdere bezuinigingsronden. Maar waar haal je als overheid zo gauw 6 tot 8 miljard gulden vandaan? „Na alle bezuinigingen bij de overheid kun je een dergelijk bedrag daar niet meer vinden. Je moet dus zoeken naar andere wegen. Dan zitje bij de overdrachtsuitgaven (uitkeringen) en de loonontwikkeling”. Rietkerk denkt vooral aan een vermindering van het aantal mensen die een uitkering krijgen, en dan vooral de WAO-ers en de AAW-ers. Beide Het zwaarder belasten van gezinnen waar zowel de man als de vrouw werkt, zoals het CDA bepleit, wijst Den Uyl op dit moment af. Hoewel hij het er in beginsel van harte mee eens is, dat belastingheffing naar draagkracht gebeurt, sluit hij zich aan bij de vrees die WD-leider Rietkerk heeft, dat een zwaardere belasting op dubbele inkomens de emancipatie van de vrouw in de weg zal staan. Zo’n belastingverlaging mag niet leiden tot een rem op het inschakelen van vrouwen in het arbeidsproces. Maar ook Den Uyl weet, dat je de groei niet zonder meer terug kunt brengen. Ook van de kant van de inkomens zal een bijdrage nodig zijn. Niet ten onrechte wijst hij er dan ook op, dat hij driejaar geleden al een daling van de koopkracht voorstond. Het effect van dergelijke maatregelen laat echter enkele jaren op zich wachten. Vandaar dat Den Uyl vindt dat er allang een beheerste inkomensontwikkeling had moeten zijn. Beschuldigend priemt zijn vinger in de lucht. „Wat ik het kabinet verwijt”, zegt hij, „is dat er in de jaren ’78 en ’79 nog een vrij belangrijke inkomensgroei is geweest voor de modale man. En er is praktisch niks ingeleverd door de mensen met de hogere inkomens. Dat dreigt nu te worden afgewenteld op de minimuminkomens en degenen die een sociale uitkering hebben.” Hij vindt het „verschrikkelijk" dat hij geen koopkrachtgarantie voor de laagste inkomens kan geven. „Maar voordat ik aan een verlaging toe ben, moet er eerst aanzienlijk verder worden ingegrepen in de sfeer van de hoge inkomens.” 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17