I x°n^Ofninium ijm. ’,mesfering Ben Ruis: Als ik mijn familie wil zien, stuur ik ze een ticket" Ui' door Udo J. Buys u Pi k 2 i J 1-’ffi Hoeveel Nederlanders met een al dan niet forse belastingschuld voorgoed de grens overwipten, mag dan „onbekend” zijn, verslaggever Udo J. Buys ontmoette er een: Fameuze klank Alles verkocht altijd even gemakkelijk. .-Jufs Zelfs de Leidse I belastingontvanger zal wel I nimmer hebben geloofd dat zijn laatste poging het recht (en geld) aan zijn kant te krijgen ook maar een kans van slagen had. Een paar weken geleden probeerde hij het nog maar eens en riep, via de deurwaarder, in een officiële publicatie B. Ruis „zonder vaste woon- of verblijfplaats” op eind augustus voor de Haagse rechtbank te verschijnen. Het gaat daarbij om een formaliteit, er moet een notaris worden benoemd, die moet toezien op de verkoop van door de ontvanger van Ruis in beslag genomen onroerend goed, maar Ruis zal het wel uit zijn hoofd laten ook in persoon te verschijnen. Daarmee zou hij zijn eigen vonnis tekenen. IS valsheid in geschrifte of een economisch delict ten laste kan I - - - worden gelegd. Maar dat blijkt, ook alweer volgens Justitie, niet guldens, die vadertje staat heel wat liever in de alsmaar legere altijd even gemakkelijk. schatkist had gezien. Nederland probeert daar wat aan te veranderen en in nieuwe of hernieuwde verdragen een clausule opgenomen te krijgen die die uitlevering alsnog regelt. Maar Den Haag kan dat wel willen, ook de internationale partner moet er oren naar hebben en tot dusver is dat nauwelijks het geval. PROJECT pnient bedroom PROJECT paradise uiers I NASSAU1^'"- apartmen*sRBour adARTments ARCHITECTS Ki'-TL Het aantal Nederlanders dat jaarlijks huis en haard verlaat en zich met een knip vol niet afgedragen belastinggeld voorgoed in het buitenland vestigt, is onbekend. Zowel woordvoerders van het ministerie van Financiën als dat van Justitie zeggen geen enkel inzicht te hebben in dat aantal. „Ik denk dat dat maar een enkeling is”, laat de eerste zich ontvallen, „er worden geen aparte lijsten van bijgehouden.” „Klopt”, weet Justitie, „in Nederland wordt men wel gezocht, maar internationaal geregistreerd wordt er niet.” Dat heeft ook niet veel zin, want bestaande verdragen staan ,«,„,HyyW,«, w„„ uitlevering voor belastingschuld niet toe. Dat verandert wanneer oud-horecagrootheid Ben Ruis, die met een miljoen valsheid in geschrifte of een economisch delict ten laste kan belastinggeld naar de Bahama’s verdween. Harde Nederlandse X L 1 7' -7W: A, 1 't Kompas en De Twee Wilgen, twee van de zaken die Ruis na/aar 1979 vliegensvlug van de hand deed volle irbij te ?n la’ i e >t ;r ils lie Een bord verwijst op Paradise Is land naar de bouwplaats van Kompas Developers' r in hij eit van itief 'USt n en het water. „Het is de vrijheid die je hebt om te handelen en het geld dat je verdient. De mensen om je heen. Ik was er dag en nacht, geen enkele dag op vakantie geweest. Het was keihard werken, dat wel”. Al die inspanning legde hem geen windeieren. Op het hoogtepunt van zijn Kaagse carrière, om het zo maar even aan te duiden, was hij de baas van het zeer goed beklante etablissement Het Kompas, van het romantische De Twee Wilgen, had hij in de Amsterdamse Korte Leidse Dwarsstraat de discotheek Jazzland en in Leiden het bruine café De Drie haringen. Kortom een man in bonis. De in horecakringen gevreesde „Actie Schuimkraag” zette een streep door de rekening. De door de belastingdienst met grote nauwgezetheid gevoerde actie, die voor het eerst in de openbaarheid kwam in het Zeeuws-Vlaamse grensgebied, waar tal van horecamensen gigantische naheffingen kregen, trok als een huivering door heel horecaland. Ook elders vielen klappen (zoals in Tilburg) en ook bij Ruis ging naar zijn zeggen de bel. Hoewel het nog maar die van de eerste ronde was, verlangde de fiscus bij die gelegenheid een half miljoen van hem. Ruis: „Ze kwamen bij me en zeiden: Ruis je hebt vijfhonderdduizend gulden zwart. Je hebt zoveel ingekocht en zoveel verkocht, dus je moet zoveel verdiend hebben. Maar het is gewoon onmogelijk om het te doen zoals zij zeggen dat het gaat: zoveel pilsjes per vat en ga zo maar door. Ze slopen je helemaal, weet je dat. Zes glazen uit een fles wijn, belachelijk gewoon, als je ’n klant 2,50 voor een glas wijn vraagt, kan je moeilijk miniglaasjes schenken”. horecagelegenheid. Het eiland waar Ruis grond kocht is vrijwel geheel eigendom van Resorts International, een op de Amerikaanse beurs genoteerde investeringsgroep, die ook elders in toerisme geïnteresseerd is. Ze is ook eigenares van het hoge en sjieke Brittaniahotel op het eiland, waar de internationaal vermaarde, inmiddels overleden, excentrieke miljonair Howard Hughes anderhalf jaar lang een hele verdieping afhuurde. En de overleden Sjah verbleef nadat hij Iran verlaten had korte tijd in een villa op steenworp afstand van Ruis’ optrekje. Vooral bij de Amerikaanse toeristen heeft Paradise Island een fameuze klank. De hotels zijn er goed, het heeft een casino, echt witte stranden en een helblauwe lauwe zee. Ruis kan zich inmiddels van zo’n stukje strand eigenaar noemen. Hij kocht het van Resorts en verwierf aan de andere zijde van het eiland die afstand is slechts enkele honderden meters bouwgrond, waar hij inmiddels drie schakelvilla’s heeft laten bouwen en een zwembad heeft aangelegd. Een van de villa’s is voor hem zelf bedoeld, met als hobby-achtige uitrusting een tweepersoons badkuip met een „bubbel- installatie”. De andere twee gaan de verkoop in. voor grofweg driehonderdduizend Bahamiaanse Dollars (staat gelijk aan Amerikaanse) per stuk. „Ik ben ervan overtuigd dat er een markt voor is”, aldus Ruis, die zijn adspirant kopers uit de nabij gelegen VS denkt te betrekken of uit Duitsland, want vooral uit dat land is het Europese toerisme fors op gang gekomen. Achter de havenzichtvilla’s komt een flink aantal appartementen, waarmee hij gedeeltelijk mikt op de kleinere investeerder. Door „time-sharing” wat er op neer komt datje een studio of appartement voor twee weken per jaar koopt en dus die veertien dagen je eigen huis hebt. Het initiatief van Ruis om op Paradise Island te gaan bouwen, wordt door de regering van de Bahama’s ook nog eens met een douceurtje geruggesteund, want het laat op haar kosten aan de havenzijde een strand opspuiten. Een experimenteel project, waardoor de waarde van het bezit van Ruis enkel nog stijgt. Ruis slijt zijn vrijwillige ballingschap met hardwerken. Van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat is hij op „de bouw” te vinden. Met altijd om zich heen de twee Duitse herders, Helga en Athilla, die vanaf De Kaag met hem mee emigreerden. „Ik heb hier zon, gezelligheid, niemand valt me lastig. Het weekend ga ik meestal op stap. Ik heb hier wat vriendinnetjes zitten, tennis een beetje. Ik werk hard en in het weekend doe ik fijne dingen. Het enige wat ik dan mis is het geroezemoes om me heen, zoals ik op De Kaag had, vooral op zaterdag en zondag mis ik dat erg, dat zijn heel moeilijke dagen”, aldus de nu 46-jarige Ruis. Met de zestig Nederlandse families die op de Bahama’s wonen heeft hij geen contact, ook nauwelijks met zijn Paradise Island-buurman Amsterdammer Joop Kooistra, die naar zijn zeggen zijn fortuin in illegale casino’s in de hoofdstad zou hebben verdiend en nu een drie miljoen dollar dure villa bezit. Naast dat huis staat een gigantische paraboolantenne, waarmee Kooistra meer Amerikaanse televisiestations kan ontvangen dan de officiële Bahamiaanse televisie, zoals het heet. „Of ik hier altijd zal blijven weet ik nog niet, maar voorlopig heb ik mijn handen vol”, aldus Ruis, die het besef dat hij Nederland niet meer (ongestraft) in kan, maar het liefst verdringt. „Wat moet ik ook in Europa doen, als ik m’n familie wil zien stuur ik ze wel een vliegtuigkaartje op”, zegt hij lakoniek Als hij zich ooit te eenzaam mocht gaan voelen, is er in ieder geval één Nederlander die hem graag in de armen zal willen sluiten: de Leidse ontvanger Ben Ruis op het muurtje van zijn ontwikkelingsprojekt op de Bahama s. Achter hem het water van de haven van Nassau. or is e _ft op te het ijk Ruis wachtte de bel voor de tweede ronde niet af. „In de tijd van een maand heb ik alles verkocht, iedere leverancier betaald en ben ik vertrokken. Ik voelde dat het tijd was om op te stappen. In 1970 was ik begonnen met die geleende tienduizend gulden van de bank, ’n Paar jaar later had ik ’n paar miljoen. Toen dacht ik: voor ik dat alles kwijt ben moet ik wegwezen”. Niet z’n spaarcentjes en het miljoen (inclusief de nalessing) waar zijn totale belastingschuld op dat moment uit bestond. Ruis verliet de Kaag in stijl. „Toen De enige die hem niet vergeten is. is „Swiebertje”. Joop Doderer. die ook op De Kaag woont en hem regelmatig bericht. „Als hij op reis is, stuurt ie me altijd eer kaartje”, zegt Ruis in zijn appartement, toevallig nummer dertien. Aan de muur foto’s van vroeger, ondermeer in marine-uniform en een tekening van De Twee Wilgen. Achter op zijn auto een sticker met NL. Die letters staan nu eens niet, zoals de Italianen zo graag van ons zeggen, voor „No Lire”, want Ruis heeft met de miljoenen die hij verdiende, de opbrengst van zijn zaken en de achterstallige miljoen van vadertje staat de schaapjes aardig op het droge. En dan zijn we weer gearriveerd bij het al genoemde „Kompas Developers”, de ontwikkelingsmaatschappij, die Ruis noemde naar zijn eerste r .latie cht ;ch ie. g) at is e ?n i is ld de of it 1 5 hij Ruis op de bouwplaats met een Hatiaanse bouwvakker en de twee ne gers die met hem van De Kaag mee emigreerde Met een miljoen belasting schuld naar de Bahama’s .4>' De drie eerste villa s van het bouwpro- jekt driehonderdduizend dollar per stuk De linkse is voor hemzelf bedoeld Voor rechtschapen lieden heeft hij dat vonnis al getekend toen hij in de herfst vorig jaar zijn koffer pakte en met een fors kapitaal de grens over ging. Op weg naar een zonnige toekomst. Om precies te zijn, naar de Bahama’s, het uit zevenhonderd eilanden bestaande vakantiestaatje, dat zich ten zuidoosten van de Amerikaanse staat Florida bevindt. Aanvankelijk vertoefde hij er met zijn vrouw, maar het huwelijk liep op de Bahamiaanse klippen; zijn eega gebruikte het nog geldige retourbiljet en vestigde zich inmiddels weer in de lage landen. Ben zelf is niet van plan dat biljetje ooit zelf te gebruiken. Ten eerste heeft hij er niet de minste behoefte aan om op staatskosten te worden gehuisvest en daar komt nog bij dat hij gewoonweg de tijd niet heeft. Want Ruis zit in zaken en bouwt op het piepkleine Paradise Island, met uitzicht op de haven en het silhouet van het klamme hoofdstadje Nassau, een villapark met allure. „Kompas Developers” heet zijn ontwikkelingsmaatschappij en om die naam te verklaren moeten we even naar het andere eiland waar hij kapitaal vergaarde: De Kaag. Op dat watersportdomein, ten zuiden van de Haarlemmermeer, werkte Ruis zich op tot miljonair. In 1970 zette hij er voet aan wal, met tienduizend geleende guldentjes in zijn knuisten en met de vaste overtuiging dat hij het in de horeca wel zou maken. In feite was het een hem wezensvreemd bedrijf, want voordat hij de pont naar De Kaag nam, verdeed hij zijn tijd als technisch tekenaar, diende vrijwillig zes jaar bij de Marineluchtvaartdienst, die hem ook op het voormalige Nederlands Nieuw Guinea stationeerde, werkte bij Fokker en ging op stap als vertegenwoordiger. Maar pas in de horeca voelde hij zich als een vis in ik in 1970 met een Fiat 500 arriveerde kreeg ik ruzie met zo’n broodaristocraat en heb hem toen bezworen dat ik, als ik ooit zou vertrekken van het eiland, dat met een Rolls Royce zou doen. Ik heb er een geleend van een vriend, heb de veerbaas een flinke fooi gegeven en heb me laten overzetten. Voor de rest ben ik met stille trom vertrokken. Ik heb gezegd tegen de mensen ik had een best koppel personeel, er liep nooit iemand weg dat ik met vakantie ging en heb gedacht: dan zullen ze later wel bègrijpen wat ik bedoeld heb. Ik heb nog een paar keer geschreven, maar ik hoor van niemand iets terug. Of ze nou jaloers zijn, ik weet het niet COLEERC>Ok Associates lid NASSAU. BAHAMAS 23 CUMBERUW S1REEÏ I E» DEVELOPER'S. KOMPAS developers f’ 0 EOX N 3745 Nassau. Bahamas TELE «09' 3C 2397I I rur"~i Rijksadvocaat^ taan de Koninginnegracht no l 127 te 's-Gravenhage, zijn op 1 J geroepen de echtelieden B. iRuis en L. beiden! I voorheen wonende te Aikema J de en beiden thans zonder be i kende woon- of verblijfplaats,! j om op donderdag 28 augustus! I 1980 te 11.00 uur te verschil I nen ter terechtzitting van del Vakantiekamer van de Arron-1 dissementarechtbank tel 's-Gravenhage, teneinde te worden gehoord op een ver-Ir zoek tot benoeming van eenj notaris te wiens overstaan del executoriale verkoop zaw plaatsvinden van de op 10 ja-K nuari 1980 ten laste van B. Ruisfl voornoemd in beai^^n^^M onröerehd»öoe(Whn-.« v. I 3.0 <Y -T— :.L.„ - 1 T "isSSSi,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19