parlement het weer tl 805,- [pra bartcils Wagenweg 146 (t.o. Haarlemmerhout) Haarlem - Tel. 023-316529 uit Jeruzalem” „Ambassades weg „Kind van i Pi het woord is aan... Westeuropees voorstel in V-raad: vandaag: VS: ONDERHANDELINGEN SNEL HERVATTEN 99 Gasmaskers Kennemer danscentrum Griffioen ZOMERPRIJZEN! vliegen weg in hoofdstad Geen verlaging vleesprijs Polen Den Haag hoopt op „democratie in Suriname” Ik 1- ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 (ADVERTENTIE) Shakespeare: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Haarlem 70ste jaargang no. 240 pagina's 4,5,7 agenda pagina 7 1 Belastingvlucht 7 DAGEN PER WEEK GEOPEND Iedere zondag KUNSTMARKT Eerst buien Offers gevraagd DEZE WEEK EXTRA BONSAITENTOONSTELLING E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Binnen- en buitenland Kerkdiensten Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips Sport Weerra porten.. Foudraine Krakers Kevin Keegan 11 13,15 2 2,3 ....7 ....9 I Haarlems grootste kollektie. Bontmantels - hoeden- cravattes en lammy-coats. ZOMERSHOW FRANS ROOZEN Strandverwachting En verder Korte sportieve Zweedse lammantel 1e kwal, lichtgew. vanaf Bontmodehuis Donderdagavond N.B.D. DANCE CENTRE „EVERGREEN” Jongens!! Dansen is minder duf dan je denkt I w IJmuider Courant Nederland zal worden Sadat stelt tweede Camp David”voor (ADVERTENTIES) ©ansmee! plezier voor 2, 4, 6, 8, 10 V.a. 5 september starten onze danslessen (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De lidstaten van de Verenigde Naties dienen zich te onthouden van het vestigen of handhaven van diplomatieke misssies in Jeruzalem. Leent velen uw oor, geeft weini gen uw stem. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: De mogelijke uitrusting voor verslag gevers, persfotografen en krakers de komende week. Bij de Amsterdamse dumpgoederenhandel Loe Lap vliegen de gasmaskers en de helmen de deur uit. Daar werd gisteravond (Nederlandse tijd) premier Henk Chin a Sen geïnstal leerd als president van de republiek. Hij volgt dr. Johan Ferrier op, die woens dagavond door legercommandant ma joor Desi Bouterse werd gedwongen zijn ontslag te nemen. Gisteren werd bovendien de samen stelling bekendgemaakt van het nieuwe Surinaamse kabinet, waarin Chin a Sen Deze oproep is vervat in een ontwerp resolutie voor het debat in de Veiligheids raad van de VN over de kwestie-Jeruza- lem, die vannacht door de Westeuropese leden van de raad in omloop is gebracht. Nederland behoort, zoals bekend, tot de tien landen die hun ambassade in Jeruza lem hebben. De regering heeft er echter geen twijfel over laten bestaan, dat een resolutie van de V-raad, waarin om ver plaatsing van de ambassade wordt ge- Elke avond van 7-9 uur inschrijving voor scholieren, 18-22 j., 20-30 j. en (echt)paren Volgens hem zou verplaatsen van de ambassade een slag in het gezicht van Israel betekenen en ook in dat van de joodse gemeenschap in Nederland. Puin- en vuilafvoer per container Veel bewolking met regen- of on weersbuien, maar later op de dag ook enkele opklaringen. Middagtem- peratuur ongeveer 22 graden. Zwak ke tot matige wind uit zuidwest tot west. radioos - televisies - platenspelers stereoapparatuur - bandrecorders keizerstraat 9-11/haarlem (023) 314740 voor service en kwaliteit Haarlems 1e danscentrum, Zijlstraat 24-30, Krt. Zijlstraat 4 Vogelenzangseweg 49, Vogelenzang (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Zelfs in het koopge drag van de Amsterdammers werpt de dreigende ontruiming van de gekraakte appartementen aan de Prins Hendrikka de in de hoofdstad zijn schaduw vooruit: bij de dumpgoederenhandel van Loe Lap vliegen op het ogenblik de gasmaskers weg als warme broodjes. De Amsterdamse zakenman schat dat hij er de laatste anderhalve week min stens 150 heeft verkocht. Ook zijn voor raad helmen slinkt zienderogen. Intussen was het vanmorgen in alle vroegte nog rustig rond de gekraakte pan den. In kringen van krakers wordt een eventuele ontruiming pas na het week einde verwacht. Een aanwijzing daarvoor zou zijn de reactie die huiseigenaar Netjes heeft gekregen van B. en W. van de hoofd stad op zijn aankondiging dat hij een kort geding zal aanspannen tegen de gemeen te, omdat de panden niet zijn ontruimd, nadat donderdagnacht het tijdstip afliep waarop de krakers de woningen verlaten hadden moeten hebben volgens het von nis van de rechter. Netjes werd door het gemeentebestuur voorgesteld met een kort geding nog enke le dagen te wachten. De hoofdstedelijke politie gaf geen commentaar op deze ver onderstelling. Burgemeester Polak van Amsterdam verklaarde gisteravond dat bij een even tuele ontruiming de risico’s zo klein moge lijk zullen worden gehouden, zowel voor de politie als voor de krakers zelf. Vanmiddag en ook zondag droog met zonnige perioden, waardoor vrij goed strandweer met een zwakke zeewind. In de middag 20 tot 22 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: in de loop van maandag opnieuw regen met vrij slecht strandweer. Dat tapgesprek tussen de VS, Egypte en Israel zou moeten worden gehouden na de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november. Doel van de conferentie moet zijn, de impasse in het streven naar vrede in het Midden-Oosten te doorbreken aldus Sadat. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/PARAMARIBO. De Nederlandse regering hoopt dat in Suri name de grondwet weer snel in werking zal treden en dat Suriname de weg naar de parlementaire democratie snel zal weten te hervinden. Dat zei een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken gisteren in een eerste reac tie op de recente gebeurtenissen in Suri name. De premier van Iran, Mohammad Ah Rajai, in kleermakerszit zonder schoe nen tijdens het vrijdaggebed in de uni- versiteit van de hoofdstad Teheran. Rajai wordt door fundamentalistische leiders volgeling van imam Khomeini, kind van het parlement en broer van de president van Iran" genoemd. Radio-Teheran meldde gisteren, dat een Britse vrouw is beschuldigd van medeplichtigheid aan een mislukte coup tegen het revolutio naire' bewind in Iran. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. De Poolse premier Ed ward Babiuch heeft gisteren in een televi sietoespraak zijn stakende landgenoten gewaarschuwd voor „vijanden van het Poolse volk” die het openbare leven in Polen verstoren. Hij zei ook dat de rege ring er niet aan denkt de vleesprijs te verlagen. De verhoging van onder meer de vleesprijzen die volgens Babiuch op het huidige niveau, bevroren blijven heeft geleid tot een golf van stakingen. In de havenstad Gdansk eisten de stakende havenarbeiders, die een deel van de Le- ninwerf bezet houden,- eerder op de dag een gesprek met de regering. Babiuch repte daarover met geen woord. Babiuch riep de Polen op weer aan het werk te gaan. Stakingen lossen niets op, zo zei hij. zie ook pagina 3 Er zijn Nederlanders, die naar het buitenland vluchten omdat zij hun belasting niet willen betalen. Dat be tekent. dat zij niet meer naar Neder land terug kunnen. Ze zouden on middellijk in de kraag worden ge pakt. Udo Buys ontmoette op de Bahamas Ben Ruis, die er geen ge heim van maakte, dat hij met een belastingschuld van een miljoen gul den uit ons land verdwenen is. (Van onze redactie buitenland) CAIRO-WASHINGTON-JERUZALEM. President Sadat van Egypte heeft gisteren voorgesteld een „tweede Camp David-conferentie” te houden. Het kabinet Van Agt is deze week aan de moeilijkste opgave van zijn bestaan begonnen: het samenstellen van de rijksbegroting 1980-1981. Er zal op alle fronten gesnoeid moeten worden. Inleveren is het parool van deze economisch sombere tijd. Wie moet inleveren en hoeveel dan wel? De fractieleiders van de grote partij en, Lubbers (CDA), Den Uyl (PvdA) en Rietkerk (VVD) laten weten hoe zij het komende parlementaire jaar te gemoet zien. De stakende havenarbeiders in Polen hebben gisteren verzocht om een onderhoud met de Poolse premier. De 17.000 arbeiders van de Lenin- scheepswerf in Gdansk willen loons verhoging. Zie verder pagina 3. koopavond 7-9 uur. Alle video systemen demonstratieklaar. VHS - BETAMAX - SVR - U-MATIC Rabbijn Soetendorp van de Liberaal Joodse Gemeenschap in Nederland is be zorgd over een mogelijke verplaatsing van de Nederlandse ambassade uit Jeru zalem. In een telegram aan premier Van Agt wijst Soetendorp op de historische verantwoordelijkheid van Nederland. „Wij nemen afstand van het standpunt van de Israëlische regering, maar weige ren onder druk van arabische landen te wijken zou grote morele betekenis hebben in de kring der volkeren”, aldus de rabbijn. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken zei in een reactie dat de VS „het wenselijk vinden, de onderhandelingen zo gauw mo gelijk te hervatten.” Volgens hem moet daarmee niet worden gewacht to na de presidentsverkiezingen. De Egyptische president deed zijn voor stel in een brief aan premier Begin. De brief werd gisteren overhandigd aan Is raëlische functionarissen in Cairo en Je ruzalem. Sadat stelde de nieuwe top-ontmoeting voor „om de oude geschillen tussen onze landen uit de weg te ruimen voordat zij erger worden”. De Egyptische president noemde in zijn brief de annexatie door Israel van Oost- Jeruzalem illegaal. Hij eiste opnieuw dat de Israëlische nederzettingen in bezet Arabisch gebied worden opgebroken. Sadats brief wordt morgen behandeld in het Israëlische kabinet. De woordvoer der van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, David Passage, zei dat Washington instemt met hervatting van de onderhandelingen op een der navolgende niveaus: dat van technische deskundigen, dat van volledig gevolmach tigden of dat van mensen aan de top. De Amerikaanse bemiddelaar Sol Lino- witz is nog steeds voornemens het Mid den-Oosten te bezoeken om met de Egyp- tenaren en Israëliërs over de onderhande lingen van gedachten te wisselen, aldus Passage. Over de mededeling uit Israel dat het drie nieuwe nederzettingen wil stichten op de bezette Westelijke Jordaanoever zei Passage dat bekend is dat de VS tegen dit soort activiteiten zijn en dit zien als belem meringen van de onderhandelingen. Ten aanzien van Jeruzalem zei hij dat de status van de stad door onderhandelin gen moet worden vastgesteld ondanks het partijprogram van de Amerikaanse de mocraten, dat zegt dat het onverdeelde Jeruzalem de hoofdstad van Israel is. Voor Voor jongelui en stellen/gehuwden 18-plussers 20-35 jr en boven 35 jr. Best for Dancing Houtplein 16a - Haarlem - tel. 023-312697 Dag. van 12-21 uur - zaterdag en zondag van 19-20 uur leiding ingestelde noodtoestand in Suri name onverminderd voort. De luchtha ven Zanderij werd echter weer openges teld, een stap die de KLM noodzaakte een eerder geannuleerde lijnvlucht voor morgen opnieuw op de lijst te zetten. Deze gecombineerde KLM-SLM-retour- vlucht zal zondagmorgen om 09.30 uur van Schiphol vertrekken. In het kader van de noodtoestand maakte de legerleiding gisteren nog een aantal concrete maatregelen bekend. Samenscholingen op straat van meer dan twee personen zijn verboden, poli tieke vergaderingen en andere bijeen komsten blijven verboden en slechts met toestemming van de militaire politie mo gen sportwedstrijden plaatsvinden. De perscensuur is werscherpt, hoewel het heet dat de pers „in zijn werk begeleid” zal worden. Voorts is het land ook voor elke vorm van emigratie afgesloten. Zie ook pagina 3. I aat de meisjes niet aan de kant zitten. andermaal als eerste minister zal op treden. Bijna alle ministers die in het eerste kabinet-Chin a Sen dienden, zijn terug gekomen. Opvallend is het aantreden van mr. A. Haakmat. Als vice-premier, minister van Justitie, minister van Leger en Politie en minister van Buitenlandse Zaken beheert Haakmat een aantal sleutel-portefeuilles. In mei van dit jaar werd Haakmat door Chin a Sen gevraagd over te komen uit Amsterdam, waar hij onderwijs-in- specteur was. Intussen duurt de op last van de leger- vraagd, door gevolgd. In de ontwerp-resolutie wordt gesteld dat de VN-lidstaten geen contacten dienen te onderhouden met de Israëlische rege ring in het deel van Jeruzalem dat sinds 1967 door Israel wordt bezet. De ontwerp resolutie bevat een krachtige veroorde ling van het Israëlische besluit om Jeruza lem aan te wijzen als de ongedeelde hoofdstad van Israel en doet een beroep op Israel deze Jeruzalem-wet in te trek ken. De door Israel gewijzigde status van Jeruzalem dient door de lidstaten niet te worden erkend, aldus het Westeuropese voorstel. Dit weekeinde komt in de Marokkaanse stad Casablanca het Jeruzalem-comité bijeen om zich te beraden over tegenmaat regelen, na de laatste stap van Israel om Jeruzalem uit te roepen tot de hoofdstad van het land. Het Jeruzalem-comité dat onder voor zitterschap staat van koning Hassan II van Marokko, wordt gevormd door de ministers van Buitenlandse Zaken van 14 islamitische staten. Waarnemers verwachten, dat het comi té harde maatregelen tegen Israel zal aan bevelen, wellicht met bijeenroepen van een islamitische topconferentie. Saoedi- Arabië en andere arabische landen heb ben al gedreigd de diplomatieke en econo mische betrekkingen te verbreken met die landen die de annexatie van Jeruzalem door Israel erkennen. Saoedi-Arabië ging al zover dat het de islamitische wereld opriep een „heilige oorlog” tegen Israel te beginnen om zo de bezette gebieden te bevrijden. «SS* ;r

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1