Bodembedekkers binnenshuis: een verrassend effect Tuin fatsoeneren Kastdeurtjes vervangen maakt de keuken helemaal nieuw” r) Informatie Posterwand plakken Geraniumweek Waarom een schaaf met geribde zool? heeft Bi EIGENHANDIG i 7 <L< lamia veek. Het slaapkamergeluk is een leuk zodevormend plantje dat erg geschikt is als bodembedekker in een plantenbak op een koele plaats Klimplanten geleiden langs een rasterwerk, met speciale tuintape net nngen Menige tuinier heeft al ontdekt dat tuinieren met bodembedekkers heel wat voordelen heeft. Het onkruid krijgt minder kans, de bodem droogt lang zo iel niet uit en de structuur van de grond veel beter. In de vrije natuur is er timers ook geen stukje grond onbedekt. Maar niet alleen in de tuin, ook in de huiskamer kunnen we heel goed bodembedekkende plantjes toepassen. Bijvoorbeeld in plantenbakken of in grote kuipen waar bladplanten in staan die van onderen vaak wat kaal zijn. U zult werkelijk verbaasd staan welke aardige effecten u zo kunt bereiken. Het is natuurlijk zaak dat u de bodembedekker aanpast bij de grote plantten). Als de grote plant weinig water nodig heeft, moet u er ook een droogteminnende bodembedekker bijzetten. Enkele soorten die geschikt zijn voor bodembedekking zijn de volgende planten. De Soleirolia Soleirolii (of slaapkamergeluk) is familie van de brandnetel en komt oorspronkelijk uit Corsica en Sardinië. Op kwekerijen werd dit plantje vroeger al ais bodembedekker onder de tabletten gebruikt om zo de luchtvochtigheid in de kas op peil te helpen houden. Het is een zodevormend plantje dat kruipende stengeltjes heeft die dicht bezet zijn met kleine blaadjes. De plant dankt zijn Nederlandse naam aan het feit dat het vaak op slaapkamers juist zo goed gedijt. Ze moet namelijk op een plaatsje uit de zon staan in een niet te hoge temperatuur. Voorts heeft ze veel frisse lucht en veel water nodig. Het is een leuk plantje voor de rand van een bak en zal er dan gezellig overheen groeien. Door middel van scheuren is het plantje eenvoudig te vermeerderen. De Stenandrium is oorspronkelijk afkomstig uit Peru en heeft korte stengels met gebobbelde, groen met gele blaadjes. De plant bloeit met gele bloei-aartjes en zal het in een plantenbak erg goed doen omdat het een hoge luchtvochtigheid verlangt. Tevens stelt het prijs op een vrij hoge temperatuur, zoals die in de huiskamer te vinden is. De Fittonia is ook een plant die zich speciaal in een hoge luchtvochtigheid goed thuisvoelt en graag in een plantenbak te midden van andere planten staat. De planten hebben meestal prachtig blad en staan graag op een lichte plaats. Ze wensen weer een hoge temperatuur van minimaal 16 graden Celsius in de winter. Van de Selaginella (of mosje) zijn vele soorten in omloop, waarvan een deel koel en een deel warm gekweekt wil worden. Maar allemaal willen ze wel weer een hoge luchtvochtigheid en zijn dus heel geschikt voor de plantenbak. Ze verdragen veel schaduw. De Ficus Pumila (kruipende ficus) is een klim- of hangplant, die ook voor bodembedekking gebruikt kan worden. Het is een sterke plant, waarvan u nooit de aarde mag laten uitdrogen. Zij kan vrij veel schaduw verdragen. Ook geschikt voor bodembedekking is het familielid ficus radicans met langwerpige blaadjes. Deze plant maakt zelfs wortels uit de bladknoppen en is daardoor een prima bodembedekker. En natuurlijk niet alleen buiten maar ook binnenshuis is de klimop een prima bodembedekker. De plant staat het liefst in de schaduw en kan niet al te veel warmte verdragen, dan krijgt ze veel last van ongedierte. De bonte klimop heeft vanzelfsprekend wat meer licht nodig. Het keukenkruid rozemarijn met zijn donkergroene, smalle blaadjes kan uitstekend gebruikt worden in combinatie met kuipplanten die ’s zomers ook naar buiten gaan en op een zonnig plaatsje komen te staan. Het is wel van belang dat er een goede waterafvoer voor de rozemarijn is, want dit plantje heeft een vreselijke hekel aan te veel water. Geef het middelpunt van het gat voor het potje precies aan en boor met een zgn. schamiergat- frees het gat. Dergelijke frezen zijn in de vereiste maten (diame ter van het potje) in de gereed schappen- en dhz-handel te koop (onder andere van Wolfcraft). Wat het afwerken betreft: het is wel handig om de deurtjes, als ze eenmaal op de juiste wijze zijn afgehangen, weer even los te ne men en ze op een veilige plaats te lakken of te verven en te laten drogen. Daarna definitief mon teren; dan kan de natte lak geen problemen geven. Op deze wijze kan voor een totaalbedrag van hoogstens enkele honderden gul dens een zo goed als nieuwe keu ken worden bereikt. Wie zich een stalen schaaf gaat aan schaffen, en zich in de winkel oriënteert, zal (in een goed gesorteerde zaak) ook schaaftypen tegenkomen waarvan de „zool” (de onderkant van het schaaf- blok) niet vlak is, maar voorzien van in de lengterichting lopende ribbels. Dat zijn de schaven met „geribde zool”. Dat speciale oppervlak is niet gemaakt om de schaaf er wat excentriek te laten uitzien; het heeft een wezenliik doel. Wanneer hout enigszins vochtig is, of wat „vettig”, loopt de schaaf met geribde zool er beter overheen. De zool „zuigt” dan niet op het houtoppervlak. Als „tweede schaaf’ is zo’n uitvoering daar om voor doe-het-zelvers, die vrij veel aan houtbewerking doen, een in vele geval- In de unieke botanische tuin Jochum-hof in Steyl (gemeente Tegelen, Limburg) wordt van 30 augustus tot en met 7 september de ’week van füchsia’s en geraniums’ gehouden. Het doel: deze planten, waarvan in het algemeen niet zoveel soorten bekend zijn, extra in de belangstelling te zetten. De week wordt georganiseerd in samenwerking met de Nederlandse Fuchsia Vereniging en de Nederlandse Pelargonium en Geranium Ver eniging. Er zijn planten te koop, maar er is ook informatie te verkrijgen. Een bezoek is behalve om wille van beide genoemde planten ook de moeite waard vanwege de heidetuinen, de in- en uitheemse planten (zelfs banane- en koffieplanten), de alpenflora, de kruidentuin en het prehistorische landschap. De Jochumhof is daardoor een internationale trekpleister, een beziens waardigheid voor iedereen die van de natuur houdt. De openingstijden: van 10 tot 18 uur. Informatie: Educatieve dienst 'Jochum-hof, Maashoek 2b, Steyl (gemeente Tegelen), tel. 077-33020. len goed te pas komend gereedschap. De schaaf met geribde zool kan echter beter niet gebruikt worden op smalle latten. desnoods jaren blijven zitten, omdat het met de groei meerekt zonder schade aan de planten te berokkenen. Als bevestigingspunten kunnen raster werken worden gebruikt; van hout ge maakte zien er in het begin, met een verfje erop, heel leuk uit maar dat duurt niet zo lang. De narigheid is dat onder houd en zelfs vervanging door de intus sen in omvang sterk uitgedijde begroei- ïng onmogelijk is. Rasterwerken van kunststof hebben dat nadeel niet. Ook met kunststof bekleed gaas is voor gelei- ding van klimplanten erg geschikt. Als ’incidentele' steunpunten worden ook wel duimen of muurhaken gebruikt. Neem daarvoor liefst verzinkte of verko perde exemplaren; die roesten niet zo lelijk weg. Sla ze in de voegen tussen de stenen. Plak de posters ’sto tend’ tegen elkaar. Om tot een leuke composi tie te komen, zullen di verse posters op maat moeten worden geknipt. Sla de scharnierpotjes in de ga ten en draai het inwendige schroefje daarin vast. De twee scharnierdelen kunnen nu wor den verbonden en het deurtje hangt. Na al het vocht en de daarop volgende warmte komen de laatste tijd heel wat tuinplanten lekker in de groei. Niet al leen klimplanten, ook sommige struiken krijgen dan met hun lange uitlopers be hoefte aan wat extra geleiding, eventu eel tot aan de komende snoeitijd, of definitief. Voor het opbinden van planten wordt van alles gebruikt, van een doodgewoon touwtje tot dun ijzerdraad. Het één heeft het nadeel dat het erg zichtbaar en ont sierend is, het ander houdt het gevaar in zich dat het in de takken enz. van de planten gaat snijden. Voor dit doel zijn betere materialen verkrijgbaar, zoals heel dun staaldraad dat met groen plastic is omkleed, zodat het niet opvalt, of speciale kunststofta- pe. Met plastic omwikkeld staaldraad kan toch nog snijden, tape niet. Het kan De pot waarin deze Euphorbia staat wordt bijna helemaal bedekt door het z.g. motten- kruid of Plectranthus oertendahlii. Een plant je dat een lichte plaats op prijs stelt evenals de Euphorbia. Een nog altijd popu laire manier om wan den aan te kleden is ze te beplakken met knal lende posters. Dat kan heel leuk zijn, maar om zo’n wand een enigs zins redelijk uiterlijk te geven zijn toch wat voorzorgen nodig. Laat de jeugdige bewoner van de kamer eerst zelf voldoende postermate- riaal uitzoeken, in op pervlak uitgedrukt Een compleet nieuwe keuken (laten) inbouwen kost een be hoorlijke schep geld en het is bovendien een ingreep die de huishoudelijke gang van zaken nogal vervelend beïnvloedt. De laatste tijd wordt een veel een voudiger manier om een keuken te renoveren erg populair: er zijn losse deurtjes (ofwel front- jes) verkrijgbaar, die in de plaats van de bestaande kast deurtjes worden gezet en die dan de keuken ineens een ver rassend nieuw totaalbeeld ge ven. Na zo’n ingreep blijkt in eens dat het „gezicht” van een keuken in overwegende mate wordt bepaald door die deurt jes. Worden die vernieuwd, dan is zo goed als de hele keuken ineens vernieuwd kunnen de bestaande scharnie ren worden gebruikt. Wanneer dat de bekende keukenkast- scharnieren zijn, met zo’n plastic „potje” dat in de deur is inge boord, maak ze dan los (bevesti- gingsstrip aan de binnenkant van de kastjes laten zitten) en neem de plaats waar het potje in zijn deuren in de gewenste stijl verkrijgbaar. Met een beetje handigheid kan nagenoeg ieder een de renovatie zelf uitvoeren. Een voordeel is dat het werk zo kan worden gepland dat er geen stagnatie in de keukenwerk- zaamheden hoeft te ontstaan. Na de avondafwas weer even een of minstens dag laten Die frontjes zijn in talloze dhz- zaken te koop in de gebruikelij ke standaardmaten; het zal zel den gebeuren dat een vereiste maat niet verkrijgbaar is. Ook de fronten voor de laden en zelfs voor de wasemkap zitten in de I programma’s. Keuze is er ook voldoende in stijlen: dichte deurtjes, jaloezie-uitvoeringen. Het materiaal wordt altijd onaf gewerkt verkocht, zodat ieder een het naar eigen smaak kan behandelen: blank lakken, schil deren, met transparante kleur- I vernis afwerken, beitsen, enz. Ook voor grotere keukenkas ten (zowel ingebouwde als losse) pier; neem dus behang- plaksel voor zwaar be hang en strijk daar de posters stevig mee in. Let erop dat sommige poster-papieren sterk absorberend kunnen zijn, bovendien be drukt met inkt die on der invloed van het vocht in het plaksel kan gaan ’doorlopen’. Test dat eerst uit. twee deurtjes vervangen en morgen weer verder. Meet eerst de oude deurtjes nauwkeurig op en zoek in de winkel nieuwe frontjes van gelij ke afmetingen. Misschien zal er nog iets aan geschaafd moeten worden, om de nieuwe fronten exact te laten passen. Veelal Zo tegen het nieuwe schooljaar worden weer heel wat kamer tjes ingericht als eigen 'slaap- en studeerhok' voor de naar het mid delbaar onderwijs overstappende doch ters en zonen. Tieners dus, met een eigen smaak waarin meestal geen plaats is voor het geijkte behangetje en de plichtmatige meubi lering. Vooral aan de wandbekleding stellen ze heel andere eisen. Bloemetjes- en streep- jesbehang hoeft hele maal niet. de nieuwe deur moet worden „ingeboord”, zo secuur mogelijk over. Grote nauwkeurigheid bij dit onderdeel van het werk is vereist om straks het nieuwe deurtje precies op de goede plaats te krijgen. Overigens zijn heel kleine afwijkingen nog enigszins te corrigeren, dankzij de stelmogelijkheden van ge noemde scharnieren. minstens 120 procent van het wandopper- vlak. Om er echt iets aan trekkelijks van te ma ken moet het wandop- pervlak zo gaaf moge lijk zijn. Een oude be- hanglaag komt na het beplakken vaak lelijk over; de naden, kleine puistjes enz. die in het bloemetjesbehang niet opvielen, manifesteren zich ineens door de nieuwe afwerking heen. Haal dus het oude be hang eraf (afstomen of afweken) en maak de wand gaaf en glad. Gaatjes en scheuren vullen, puistjes weg schuren. Het is in de meeste gevallen gewenst om de wand eerst ’voor te lijmen’: behangplaksel vrij dun aanmaken, de hele wand er mee in strijken en een hele drogen. Posters zijn meestal gedrukt op vrij dik pa- Wrijf elke poster na het opplakken stevig op de wand; met een schone doek of met een rubber roller. Meestal voorkomt dat blaas- vorming. Blijven na het drogen van de wand toch blaasjes achter, snijd deze dan voorzichtig in met een scherp mesje en druk het papier stevig tegen de wand.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23