België steunt op Nederlandse trainers Gevecht om het voortbestaan I CAO- krijgen nomen door Jan van der Nat door Frits Bakker FM n r WW* >ch de sollega !lk Alles gemist lijke j op de Nevelen ïn een dische Tussenstop recep- en van Ll Met de warempel nog bijna geslaagde 1 machtsgreep tijdens de Europese voetbalfinale in Italië, heeft België eindelijk weer enige bewondering afgedwongen op internationaal niveau. De individuele klasse, die de laatste jaren onmiskenbaar is aangekweekt, werd binnen vrij korte termijn door een Belgische oefenmeester tot een homogene kern uitgebouwd. Voor het fraaie werkstuk dat Guy Thijs met zijn kansloos gewaande selectie afleverde, was evenwel de basis al gelegd door buitenlandse clubtrainers. De Belgische topploegen hebben immers het vertrouwen in eigen trainers al lang opgezegd. Van de achttien clubs in de Belgische „ere-divisie” worden er in het komende seizoen maar liefst twaalf getraind door buitenlanders. Die stormachtige invasie van geschoolde buitenlanders heeft langzamerhand de Belgische trainer, die meestal geen enkele vakopleiding heeft gevolgd, verdrongen naar de lagere regionen. Werksfeer Problemen „Ik zal nooit meer in Engeland spelen. Want als ik terug zou komen, zouden de mensen me toch weer net zo hard willen zien rennen als toen ik 24 was. En dat kan ik straks niet meer. Dus voetbal ik nooit meer in Engeland”. „Ik blijf voorlopig in het buitenland voetballen, want als ik binnen vier jaar terugkeer naar Engeland, betaal ik volgens het Engelse systeem belasting over het geld dat ik in Europa heb verdiend. En dat vind ik bepaald geen uitdaging". Een tweetal citaten, die nu precies een jaar geleden werden opgetekend uit de mond van Kevin Keegan. Een duidelijker bewijs van het gezegde dat niets zo veranderlijk is als de mens, lijkt nauwelijks te bedenken. Kevin Keegan speelt het komend seizoen in.... Engeland en zal dus zijn belasting moeten afdragen. net Kees Rijvers Han Gijzenhout Cor Brom )n s- de Pele en Cruyff, als vedetten naar VS gehaald. STOPPER tmisch van 1982 in Spanje. Zo ziet het plan de campagne van de nu 29-jarige Keegan eruit. Half februari van dit jaar kwam het bericht dat Kevin Keegan was overgenomen door Southampton als een complete verrassing. Goed, Keegan was na drie jaar wel een beetje uitgekeken op de Hamburger SV, maar de aanbiedingen van Europese topclubs waren legio. De Engelse vedette kon kapitalen gaan verdienen bij bijvoorbeeld Real Madrid en ook Amerikaanse profclubs hadden er de nodige dollars voor over om hem in te lijven. Zelfs nadat Keegan het contract bij Southampton had getekend, haakten andere clubs nog niet af. Juventus deed alsnog een (vergeefse) poging hem los te weken. Het seizoen 1979-1980 had het topjaar moeten worden van Kevin Om tot dat selecte groepje gerekend te kunnen worden, heeft Kevin Keegan echter nog niet voldoende bereikt. Weliswaar werd hij Europees voetballer van het jaar, maar een topprestatie op een belangrijk toernooi ontbreekt op de erelijst van de Brit. Keegan. Maar hij miste eigenlijk alles. Met zijn club Hamburger SV verloor hij de finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen en moest hij Bayern München laten voorgaan in de Bundesliga. Teleurstellender had het driejarig verblijf in West- Duitsland voor Keegan nauwelijks kunnen eindigen. Van de drie seizoenen heeft hij er echter maar één in topvorm gespeeld. Het tweede, nadat het eerste jaar vooral in het teken had gestaan van de gewenning en het geaccepteerd worden. Keegan heeft in zijn eerste seizoen herhaaldelijk op het punt gestaan te vertrekken, maar deed intussen zijn uiterste best om de taal machtig te worden. Dat lukte. Kevin Keegan sprak na een jaar al zeer goed Duits en heeft nu geen enkel probleem meer zich in die taal uit te drukken. Op het veld bewees hij een jaar daarna zijn grote klasse. HSV werd, niet in de laatste plaats door Keegan, kampioen van West- Duitsland. Voor het publiek had de Brit het helemaal gemaakt. Maar de terugval kwam in het derde Hamburgse seizoen. Keegan speelde af en toe nog briljante wedstrijden het duel tegen Real Madrid bijvoorbeeld in de halve finale van het Europa-Cuptoernooi maar wisselde die af met zwakke prestaties. En daarmee kwam natuurlijk direct de kritiek, die mede leidde tot het vertrek uit de Westduitse havenstad. Misschien dat hij dan over twee jaar Engeland kan terugvoeren naar de wereldtop. Dé eerste poging daartoe, tijdens het laatste EK in Italië, mislukte. Daar kon Kevin Keegan de grote druk niet aan. Hij bleek niet in staat het Engelse elftal echt te leiden. Misschien is juist dat het verschil tussen een goede voetballer en een vedette. Keegan zal ongetwijfeld deel uitmaken van de ploeg. Dat staat buiten kijf. Hij krijgt door te spelen bij Southampton meer mogelijkheden zich te concentreren op het nationale elftal. Het werd geen Spanje, maar Engeland tegen alle uitlatingen van Keegan zelf in. Het antwoord op de vraag waarom, blijft in nevelen gehuld. „Ik wil me in Engeland voorbereiden op Spanje”, zegt hij nu opeens. Een andere reden zou zijn, dat zijn dochtertje Lara-Jean zo langzamerhand de leeftijd gaat naderen waarop aan haar (school)toekomst gedacht moet gaan worden. Boze tongen beweren verder, dat het Keegan beter uitkomt in verband met zakelijke belangen. Ron Greenwood heeft Kevin Keegan in elk geval straks bij de hand, wanneer Engeland gaat proberen om via Hongarije, Zwitserland, Roemenië en Noorwegen het WK te bereiken. Hevig ontgoocheld door zijn ontslag bij Ajax is Cor Brom vorig jaar verbeten aan de slag gegaan bij Waterschei. Het ontspoorde ploegje hing na vijf wedstrijden onderaan de ranglijst met één schamel winstpunt. Cor Brom heeft dat opgetrokken naar een zevende positie in de eindstand en hij pakte vervolgens tot ieders verbazing ook nog de Belgische voetbalbeker mee. „Het gaf een enorme voldoening na de afknapper bij Ajax. Zonder die druk om te moeten presteren, was het eindelijk weer eens prettig werken”, kon Brom na zo’n schitterend seizoen moeilijk anders samenvatten. Waar Han Grijzenhout echter zijn toekomst in België ziet („het liefst blijf ik hier zo lang mogelijk”), maakt het Cor Brom eigenlijk moeite gekost om daar wat meer discipline in te brengen. Ik was bij Ajax de strakke hand van Michels gewend. Daar had ik het vak geleerd en die werkwijze heeft me enorm aangesproken. Met die basiskennis ben ik in België verder gaan bouwen aan een eigen image. Ik heb bewust heel langzaam naar het topniveau gewerkt en op een enkele uitzondering na is dat allemaal in een erg plezierige sfeer gegaan”. Veel vernietigender is de terugblik van Cor Brom naar zijn vorige werkterrein. „Het Nederlandse voetbal is totaal verpest en verwend”, schetst hij het beeld, dat vervormd is door een diep ingewortelde afkeer. „De kwaliteit loopt schrikbarend terug en het publiek blijft weg. Het wordt nog slechter als de mentaliteit niet verandert”. De vergelijking met Nederland kan Grijzenhout moeilijk trekken, omdat hij bij Ajax slechts als tweede man heeft gewerkt en bovendien met het toenmalige wereldelftal alleen de gloriejaren heeft meegemaakt. „Ik herinner me natuurlijk nog wel, dat Michels en later Kovacs het soms erg lastig hadden om de vedetten in de pas te houden. Hier maak ik dat zelden mee”, verzekert de Brugse trainer. de bal aan de voet voor hem verschij nen, altijd die shoot-out wint en de 6 punten binnenhaalt! Maar Henk Houwaart weet uit eigen ervaring dat hij het niveau van de Oostenrijker nooit zal benaderen. „Ik heb zeven jaar onder Happel getraind, eerst bij Den Haag en later bij Club Brugge. Die man heeft me enorm gefascineerd met zijn vakkennis en zijn benadering van spelers. Ik word al een hele grote als ik maar de helft van zijn kwaliteiten als trainer kan bereiken”, roemt Houwaart zijn befaamde collega. Het prestige van de buitenlandse trainers staat in het komende seizoen op het spel. Een interessant duel moet dat vooral in de top worden, waar Club Brugge (Grijzenhout), Anderlecht (Ivic) en Standard Luik (Happel) normaal gesproken de machtsstrijd gaan uitvechten. Het Belgische voetbal vaart daar wel bij, want de buitenlandse inmenging staat sinds kort weer garant voor topniveau. Heel bewust is Kevin Keegan uit het felle licht van de schijnwerpers gestapt. Zijn populariteit zal zich de komende twee seizoenen hoogstwaarschijnlijk gaan beperken tot Engeland. Voor Europa is Keegan vanaf nu een vergeten vedette, die misschien straks in Spanje nog één keer voor het voetlicht zal treden. Heel lang heeft het ernaar uitgezien dat Kevin Keegan zich zou gaan scharen in het rijtje van supervoetballers, die als de Tourmalet en de Aubisque in de Ronde van Frankrijk boven elke categorie zijn verheven. Een rijtje dat erg beperkt is en namen toont als Puskas, Beckenbauer en Cruijff. Kevin Keegan ging niet, zoals hij een jaar eerder had aangekondigd, naar Spanje. Keegan in mei 1979: „Ik ga nc-.HSV naar Spanje. Het is voor mij belangrijk dat ik tot het WK van 1982 in Europa blijf. Als ik nu al naar Amerika zou gaan, dan heeft Ron Greenwood (de Engelse coach, red.) niets aan mij. Er wordt daar echt geen voetbal gespeeld”. Het droombeeld van Ernst Happel is bij de kampioensploeg nog lang blijven hangen. Voor Grijzenhout was het een uitdaging om bij Club Brugge die herinnering te vervagen. „Voor mezelf ben ik daar in geslaagd”, beoordeelt hij zijn eerste seizoen. „De spelers waren in het begin nog helemaal vol van Happel, alsof het een soort afgod wds. Later heb ik ze daar nooit meer over gehoord”. 9, ;tigd weinig uit waar hij volgend jaar werkt. „Voorlopig wordt dat nog een jaar Waterschei, daarna zie ik wel verder. Wanneer er dan opnieuw een aanbod komt uit Nederland, heb ik er geen moeite mee om terug te gaan”, zo beweert Brom. De ambities reiken natuurlijk verder dan het tamelijk onbekende Waterschei, dat waarschijnlijk niet meer is dan een tussenstop naar een volgende topclub. Zo ligt dat in feite ook bij Henk Houwaart, die zonder opleiding in het trainersvak is gestapt. Met toch al een aardige reputatie maakt de Hagenaar volgend seizoen zijn debuut in de hoogste klasse. Het is wel duidelijk, dat Houwaart zo snel mogelijk hogerop wil. Hij heeft inmiddels twee jaar Heizelschool achter de rug, waar de Belgische trainers tenminste nog enige technische kennis op kunnen doen. Henk Houwaart, met zijn 34 jaar de jongste trainer in het Belgische voetbal, heeft openlijk al meer dan eens gesolliciteerd naar een aanbod van Club Brugge. „Dat is inderdaad een ideaal van me”, wil hij wel bekennen. „Maar het is nog wat vroeg om naar die top te grijpen. Met verschillende jongens heb ik zelf nog gespeeld tijdens mijn Brugse periode”. Het wachten is waarschijnlijk op een falen van Grijzenhout, want zo gaat dat in de trainerswereld. Mysterie van Kevin Keegans terugkeer bekend maken... Zelfs in zijn beste sei zoenen bleef Feyenoord. in 1968-1969 en 1969-1970, met gemiddelden van 47.252 en 42.858 onder het gemiddelde van New York Cosmos! Er is dus alle reden om net als de Engelse managers over veranderingen te gaan denken, waarbij aan een overwinning meer of veel meer waarde wordt toegekend dan aan een gelijkspel en een verliespartij. Je kunt je voorstel len hoe spannend het slot van een Ame rikaanse wedstrijd is waarin beide ploegen ook na de beide verlengingen gelijk geëindigd zijn, omdat de shoot- out die voor de beslissing moet zorgen, een verschil van 6 competitiepunten uitmaakt! Eén bal meer of minder ge stopt, of meer of minder in het doel geschopt tijdens die shoot-out-nacom- petitie, scheelt 6 punten! Als je een Kevin Keegan bleek niet te vermurwen voor het vele geld dat de Italianen hem boden. Zijn besluit stond vast. Keegan speelt de komende twee jaar bij South ampton en zal aansluitend zijn loopbaan waarschijnlijk afsluiten als international voor Engeland tijdens het wereldkampioenschap ter bij de Engelse eerste divisie (26.345) en de Westduitse Bundesliga (22.676), maar met hun 14.911 gemiddeld hebben ze, behalve de Nederlandse toeschou wersaantallen, toch ook al die van de Engelse tweede divisie (13.216) en de Franse en de Belgische hoogste divisie (resp. 10.578 en 10.576) overvleugeld. Ik ontleen deze cijfers aan een artikel van Jan-Hermen de Bruijn in Voetbal International, waaruit ook nog blijkt dat enkele Amerikaanse voetbalclubs wat het aantal toeschouwers betreft kunnen wedijveren met de Westeurope- se clubs, en zeker met clubs als Ajax, Feyenoord, AZ’67 en PSV. New York Cosmos trok in 1979 gemiddeld 48.168 toeschouwers, Seattle Sounders 28.627, Minnesota Kicks 24.856 en Vancouver Whitecaps 24.445 toeschouwers. Die cij fers zouden onze vier topclubs graag Een onbegrensd vertrouwen I hebben de Belgen kennelijk vooral g in de Nederlandse vakkennis. I Slechts de onaantastbare Ernst I Happel, die Club Brugge drie keer j op rij naar de landstitel dirigeerde, I heeft in een recent verleden nog meer successen geoogst. Maar in het afgelopen seizoen waren de i opmerkelijkste daden toch weggelegd voor de Nederlanders. I Want aan de top vierde Han a Grijzenhout zijn debuut bij Club I Brugge met een kampioenschap. Bovenin de middenmoot finishte Cor Brom met Waterschei, dat voor zijn komst al was gedoemd om te degraderen. En tenslotte promoveerde Henk Houwaart met I Kortrijk via de nacompetitie naar I de hoogste afdeling. „De Nederlanders hebben meer persoonlijkheid en bravoure in dit j vak”, heeft de Brugse international I René van der Eijcken zijn I bewondering wel eens uitgesproken. Wellicht daarom is de I stijgende interesse voor de Nederlandse trainer de laatste jaren nog verder doorgevoerd in het Belgische voetbal. Voor het komende seizoen is een recordaantal bereikt. Vorig jaar waren dat in de hoogste klasse Han Grijzenhout (Club Brugge), Cor Brom (Waterschei), George Knobel (Beerschot), Hans Croon (Waregem) en Leo Canjels (Cercle Brugge). I Maar inmiddels is door de promotie van Henk Houwaart (Kortrijk) en de komst van Kees Rijvers I (Beringen) het totaal al op zeven gebracht. Het aantrekkelijke van dat I Belgische voetbalavontuur is I ongetwijfeld de veelgeroemde I werksfeer. Niemand kan daar beter I over oordelen dan Han Grijzenhout, die ondertussen aan I zijn achtste seizoen is begonnen I over de zuidelijke landsgrens, s „Belgische voetballers zijn ideaal om mee te werken”, betoogt de I Amsterdammer. „Ze zijn makkelijk en meegaand in de omgang. Het heeft me in het begin wel even Vooral dat laatste leverde nogal wat problemen op. „Keegan komt hier een beetje zijn zakken vullen”, was de algemene opinie, ook bij zijn medespelers. Het was uiteindelijk manager Gunther Netzer, die hem over de moeilijkheden heeft heen geholpen. Netzer: „Ik wist direct waar de problemen lagen. Tenslotte had ik hetzelfde meegemaakt bij Real Madrid. Een ander leefmilieu, een andere taal en je bent binnengehaald als vedette die zich waar moet maken”. Vooral op technisch gebied heeft Keegan veel steun ondervonden van Netzer („Ik blijf hem daarvoor eeuwig dankbaar”). De ex- topvoetballer maakte de ploeg snel duidelijk, dat Keegan in de ploeg de leidinggevende figuur zou worden. Het aanpassen ging wat moeilijker. -Ml schieten, en de keeper intussen een eindje uit zijn doel mag komen, de keep ers wat meer kans geven dan bij onze elfmeterpenalty ’s. Het cijfer 58 geeft het aantal gescoor de goals van Tampa Bay aan, het cijfer 30 het aantal goals dat Tampa Bay moest incasseren. Blijven nog over de cijfers 46 en 154. Dat zijn de interes santste cijfers. Het getal 154 is het aan tal competitiepunten. Terwijl je bij ons, na 24 wedstrijden, hooguit 48 punten kunt vergaren, kun je er in de Verenigde Staten dus 154 krijgen, namelijk 6 pun ten per gewonnen wedstrijd (voor Tam pa Bay waren dat dus 18 x 6 is 108 punten) plus nog eens 46 bonuspunten. Bonuspunten krijg je voor elke gescoor de goal, tot een maximum van 3 goals per team. Win je dus met 3-0, dan krijg je er 6 plus 3 is 9 competitiepunten bij. Niet voor niets zijn de elektronische zakrekenmachientjes in Amerika het eerst een rage geweest. Ze kunnen daar niet zonder. Dat het systeem wel werkt, moge blijken uit de toeschouwersaan tallen. We kunnen wel een beetje gnui ven over het Amerikaanse soccervoet- bal als zijnde het dumppaleis van ver ouderde Europese spelers, maar het ge middelde aantal toeschouwers per wed strijd was in 1979 al 14.911, tegen 9.765 toeschouwers in de Nederlandse eredi- vissie. De Amerikanen blijven nog ach- Zelfs in Engeland, waar het voetbal nog publieksvoetbal is waar de mensen op af komen, wordt er nu over gedacht het competitievoetbal aantrekkelijker te maken. De Engelse managers hebben een rapport samengesteld, „Voetbal, ge vecht om het voortbestaan” (een duide lijke titel, die de inhoud geheel dekt), waarin zij onder meer voorstellen om in plaats van 2 punten voor een overwin ning, 3 punten toe te kennen. Dus 0 punten als je verliest, 1 punt als je gelijk speelt, en 3 punten als je wint. In de Verenigde Staten hebben ze na tuurlijk al een andere telling dan in de Oude Wereld. Daar kan de eindstand van een competitie de volgende cijfers opleveren van de nummer 1, bijvoor beeld Tampa Bay: 24 18 6 58 30 46 154. Wat betekenen die cijfers? Gespeelde wedstrijden 24. Gewonnen 18, verloren 6. Geen wedstrijden dus die gelijk geëindigd zijn, en dat klopt, want in Amerika kun je niet gelijk spelen. Als na 90 minuten de stand gelijk is, wordt er na 7 plus 7 minuten verlenging, via shoot-outs (een soort lange-afstandpe- nalty’s), een beslissing geforceerd. Slim idee, van die Amerikanen. Niets is zo saai als een gelijkspel, niets is zo sensa tioneel als penalty’s, waarbij die ver lengde penalty’s, waarbij de schutter de bal even mag opdrijven alvorens te beetje goede keeper hebt a la Piet Schrijvers, dan speel je dus, met man en macht voor het doel hangend, op een gelijkspel, omdat je dan dank zij Schrij vers’ onpasseerbaarheid als spelers met

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27