Kamerdelegatie naar M.-Oosten G ii en dan dit nog 9 J het \x/cer Mogelijk ontmoeting met Arafat Le1 ONGEVEER 10.000 DEELNEMERS PvdA onderzoekt D’66 wil apart ministerie van BIJ AANVAARDING ERE-DOCTORAAT IN VS get R4 gedragingen Mug Bloot beeld mag na 29 jaar wel Informatie W B1 Zii bei ll Rotterdam koopt woningbezit van „krottenkoning” L k 173 Ml ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 2 Z A (Van onze redactie binnenland) Beek uitbreiden Afpersing Wilhelmina-monument NE justit Natie ceerd voor gers, oorck den i 5 ai g.2 Huuracties Gulzig met gul tv J DEN HAAG. Kernenergie en kolen moeten voorlopig de oplossing brengen voor de energiecrisis in de wereld. Dat zei premier Van Agt vandaag in Columbia in de Amerikaan se staat South-Carolina in zijn rede bij de aanvaarding van een ere-doctoraat in de rech ten van de universiteit van South-Carolina. Pocketvertaler Korte loopbaan DAF 2 weken stil m| .1 MBH voor kernenergie en kolen 7 Van Agts opmerkingen van vandaag in In Cairo zal de delegatie ontmoetingen Dit h 13 een Japanse capitulatie herdacht in Utrecht (Van onze redactie binnenland) Van Agt pleit 28 34 29 25 26 24 25 29 30 24 25 26 25 28 0 0 0 0 0 0.4 4 0 0 0 0 0 0 0 de VS stroken niet met het juist deze week bekend geworden ontwerp-verkiezings- programma van zijn partij, het CDA. In dat ontwerp wordt gesteld, dat Nederland geen nieuwe kerncentrales moet bouwen zolang de problemen met betrekking tot de veiligheid en het afval niet zijn opge lost. Voorzitter G. Vrijburg van het organisa tiecomité memoreerde in zijn openingsre de, dat de capitulatie van de Japanners op 15 augustus nog geen vrijheid voor de Nederlanders in Indië betekende. Zij moesten vaak nog maanden in door hun voormalige onderdrukkers „beschermde” kampen verblijven, omdat nog geen geal lieerde troepen voorhanden waren om het gezag over te nemen, terwijl in Nederland de bevrijding op uitbundige wijze gevierd kon worden. Een voor de Nederlanders in Nederlands-Indië zeer frustrerende situa tie, die van de vijftiende augustus dan ook geen feestdag maakt, maar een herden kingsdag, aldus Vrijburg. werpen uit Nederlands-Indië laat zien hoe oorlog en bezetting zich daar voltrokken. De premier hekelde de hoge uitgaven die in de wereld voor bewapening worden gedaan. Jaarlijks wordt in de wereld 450 miljard dollar gespendeerd aan militaire doeleinden. Nog geen vijf procent daar van wordt beschikbaar gesteld voor ont wikkelingshulp. En dat terwijl de prijs van één straaljager goed is voor het stich ten van 40.000 dorpsapotheken en het minder aanschaffen van één tank voorzie ningen voor de opslag van rijst mogelijk maken, waardoor voedsel om een miljoen mensen meer dan twee jaar te voeden behouden zou kunnen blijven. niet meer hoeven te vechten voor hun naakte bestaan en minimale kansen krij gen zich te ontplooien”, aldus de premier. Het voornaamste doel van de reis is een bezoek aan het Nederlands UNIFIL-deta- chement in Libanon. hebben met regeringsvertegenwoordigers en politici en mogelijk met de Egyptische ministers van Buitenlandse Zaken en De fensie. Het vliegveld Beek moet worden uitge breid, als dat tenminste voor extra werk gelegenheid zorgt en als het milieu dat toelaat. Dit standpunt heeft het geweste lijk bestuur van het CDA Limburg giste ren bekendgemaakt. Vanwege de te ver wachten geluidsoverlast, moet de nog aan te leggen oost-west baan (starten en lan den) naar het westen worden verdraaid, moet het vliegverkeer ’s nachts worden beperkt en moet worden gestreefd naar gebruik van vliegtuigen met geluidarme motoren. Het CDA-Limburg bepleit bo vendien installatie van een net vaste meet punten rond het vliegveld, om de geluids overlast in de gaten te houden. zwaar, staan Grintsven. De Rotterdamse recherche heeft vijf jongelui in de leeftijd variërend van 15 tot 20 jaar gearresteerd in verband met een serie bedreigingen en afpersingen van ho mofielen. Volgens de politie gaat het om zeker zeven gevallen met een totale buit van minstens 10.000 gulden. Het vijftal bedreigde zich op stille en donkere plaat sen in de stad ophoudende homofielen met alarmpistolen en messen, waarna de ze hun geld of sieraden afgaven. Volgens de politie is slechts in één geval aangifte gedaan. Minister Gardeniers van CRM heeft een commissie ingesteld die de regering moet adviseren over een nieuwe ontwerp voor een nationaal koningin Wilhelmina-monu ment. Een woordvoerder van haar minis terie liet dit gisteren weten. Het opzetten van een monument in Den Haag ter nage dachtenis van koningin Wilhelmina staat al jarenlang ter discussie. 31 augustus is het honderd jaar geleden dat de koningin werd geboren. Het voorbei zesde c verand. wnw wzw ozo w nw w o w w n o o o w wzw ono zw windst. ono ono ozo nw zzw zw w nnw nw wnw o o zzo wnw z w ozo nno wzw n ono 25 26 27 27 26 25 25 26 21 25 16 29 29 23 23 24 27 25 21 29 26 19 26 27 23 Econ enorme Veren ij 231 mi den) pe LOK miljoe aanse militai Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel regen regen regen onbew. zw. bew. zw. bew. regen h. bew. regen zw. bew. regen geh. bew. zw. bew. onbew. h. bew. geh. bew. zw. bew. regen mist h. bew. onbew. 1. bew. onbew. zw. bew. regen regen 1. bew. onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. ÉE EÜ (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het partijbestuur van de PvdA heeft het verzoek ingewilligd van het Amsterdamse raadslid Pelle Mug een onderzoek in te stellen naar Mug’s handelingen rond het verhuren van een woning die zijn eigendom is. Mug trok zich maandag terug als kandi- daat-wethouder van Financiën, nadat hij in opspraak was gekomen wegens het niet aangeven van een door hem verhuurde woning als distributiewoning. Hij besloot ook zijn raadswerk op te schorten, totdat zijn naam gezuiverd zou zijn via een onaf hankelijk onderzoek, waarom hij het par tijbestuur had gevraagd. Het partijbestuur heeft gisteren laten weten de PvdA-leden mevrouw Chr. de Ruyter-de Zeeuw, oud-gedeputeerde van Zuid-Holland, H. Priemus, hoogleraar aan de TH te Delft en T. Hoogeboom, advo caat te Amsterdam, bereid te hebben ge vonden in de commissie zitting te nemen. ook voor de identiteit van Nederland, al dus prof. Bastiaans. Japan heeft overigens de vijfendertigste verjaardag van het einde van de Tweede Wereldoorlog herdacht in een sfeer die is aangetast door beschuldigingen van links tegen het „hernieuwde militarisme”. Kei zer Hirohito, keizerin Nagako en premier Soezoeki woonden met ongeveer 6.000 functionarissen en familieleden van oor logsslachtoffers een ceremoniële bijeen komst in de Boedokan-hal in Tokio bij. Na een stilte van een minuut voor de overledenen hield keizer Hirohito een her denkingstoespraak voor de ongeveer 3 miljoen Japanners die omkwamen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hirohito maak te in 1945 in feite een einde aan de oorlog door in een verklaring het Japanse volk te vragen de oorlog te staken. Soezoeki zei in zijn rede, dat onophoudelijk moet worden gestreefd naar wereldvrede, opdat de slachtoffers in de Tweede Wereldoorlog niet voor niets vielen en de lessen van deze oorlog niet worden vergeten. Maar dit jaar is de stemming rond de herdenkingsplechtigheden gespannen. De linkse partijen in Japan zijn in toenemen de mate actief tegen de plannen van de liberaal democratische regering om de uitgaven voor defensie flink op te voeren. U 3 CZ •gx S 1 13 0.1 0 0 0 0.1 0 4 0 17 0 0 0 2 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0.1 ALPHEN AAN DEN RIJN. Een plastiek van een badende moeder met haar zoontje, dat 29 jaar op de zolder van het gemeentehuis van Alphen aan den Rijn heeft gelegen, omdat het ge meentebestuur het beeld aanstootge vend vond, zal binnenkort een plaatsje krijgen bij een van de zwembaden in Alphen aan den Rijn. Het gemeentebe stuur meent, dat de tijden zijn veran derd en dat het publiek nu rijp is voor een dergelijke kunstuiting. Het beeld stelt een naakte moeder en zoontje voor. Het lichaam van de moe der is door een handdoek gedeeltelijk aan het gezicht onttrokken, maar 29 jaar geleden vond het gemeentebe stuur toch dat dit niet paste. Drie ande re blote beelden konden destijds van het gemeentebestuur wel door de beu gel. Ze werden ingemetseld in de muur van het toenmalige badhuis. Op de plaats waar het afgekeurde beeld had Van Agt zei dat de Amerikanen, die in het begin van de jaren ’60 koplopers wa ren op het terrein van de ontwikkelings hulp zich daar grotendeels uit hebben teruggetrokken. Uitgedrukt in percentage van het bruto nationaal produkt van het land is hun hulp tot een zeer laag peil gedaald. De premier zei zijn opmerkingen niet te maken „om onze Amerikaaanse vrienden in gebreke te stellen”, maar wel om er opnieuw van te getuigen hoeveel de wereld van de VS verwacht. Aan de strijd tegen honger en armoede, „een fascinerende taak”, mag niemand zich onttrekken. Ook de Sovjet-Unie en zijn bondgenoten niet, zo zei Van Agt. Wat de EG-landen en andere Europese landen hebben gedaan was in verhouding tot de omvang van de problemen volstrekt on toereikend. Japan zal ook een hoofdrol in de reddingsacties moeten spelen en ook de Volksrepubliek China kan niet worden gemist, merkte Van Agt op. Van Agt verwees naar het „overlevings- programma” van de Commissie-Brandt. Voor de financiering van de ontwikkeling van de landen in nood is de hele mensheid verantwoordelijk. Het gaat daarbij om een zaak van leven of dood, aldus Van Agt. SAL premit heeft j tenant de bla greep dat M< overw; Walls een st; De J ting I dat op van werd blanke patrou „Zij nen u: wettel babwe haar partij e leiders Shai over 1 tigd o Roesa; queerc De ‘vel ox Londe de, zei drie u toen h een i: overw (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het D’66-Tweede-Ka- merlid Chel Mertens wil dat er een minis terie van Informatie komt. Het huidige informatiebeleid is naar zijn oordeel over te veel verschillende departementen ver deeld. Mertens verklaarde dit in De Dagblad pers, het vakblad van de krantenuitge vers. In een interview blikt het Kamerlid vooruit op het komende verkiezingspro gramma van zijn partij. Over de rol van het huidige kabinet bij de ontwikkelingen op het terrein van de informatie is Mertens erg kritisch. „Voor mij staat het vast dat je dit informatiebe leid niet langer op deze manier kunt laten lopen, tenminste als je geen nieuwe elites wilt creëren en je de greep van het parle ment op dit gebeuren wilt handhaven”. Mertens meent, dat het streven naar een samenhangend informatiebeleid in de ko mende tien jaar een zeer belangrijk poli tiek onderwerp zal zijn. UTRECHT. In de Utrechtse Ire- nehal is gisteren door ruim 10.000 mensen deelgenomen aan een her denkingsbijeenkomst, omdat 35 jaar geleden met de capitulatie van Japan een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog in Zuidoost-Azië. On der de aanwezigen bevonden zich ko ningin Beatrix, prins Claus, premier Van Agt en vice-premier Wiegel. Ook prof. J. Bastiaans, een van de spre kers tijdens de herdenkingsplechtigheid, ging in op het isolement dat de mensen in Nederlands-Indië hebben ervaren. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk was dat de Nederlanders in Indië uitgebannen bleven uit de belevingswereld van de Nederlan ders in Nederland. Het is goed dat wij nu eindelijk eens een dag mogen stilstaan bij het lot en het leven van die Nederlanders, die destijds op zo’n grote afstand strijders waren voor ons aller bestaan, strijders Hoofdlijn van Van Agt’s rede was een klemmend beroep op het volk van de Verenigde Staten „de leiding op zich te nemen van de grootste reddingsoperatie die de geschiedenis ooit heeft gekend”: de strijd tegen honger en armoede in de wereld. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL. Een uit vier leden bestaande delegatie uit de Tweede Kamer is gisterochtend van Schiphol naar Cairo vertrokken. De delegatie, onder leiding van de voorzitter van de vaste Kamercommissie voor Defensie Klaas de Vries (PvdA), zal na Egypte bezoeken brengen aan Libanon en Israel. DÜSi van ju: jarige jarige venslar drievov agenter van de mee-Fr De o beklaag land m gesteld beerd l te verzi Wack landse vuurge leden 1 tie bev agente; te doei Het i dewerl tijdens zijn b* hebber gebruil „Mas beelde: daan e heeft 1 baar M Aam Schnei gen ge ker er slechts opzet Weer in binnen- en buitenland De huuracties in de Bijlmermeer en Holendrecht worden voorlopig gestaakt. De 1.000 bewoners, die sinds april dit jaar weigeren het volle pond te betalen, heb ben dit gisteren besloten na overleg met de Amsterdamse Federatie van woning corporaties. Om de druk op de corpora ties niet geheel en al te laten doodbloeden zullen echter 40 gezinnen (twee per flat) de boycot voortzetten. Zij zullen financieel worden gesteund door de overige bewo ners. De huurweigeraars, die sinds april consequent 75 gulden per maand minder aan hun huisbaas overmaken, zijn ge zwicht, nadat zij onlangs door de corpora ties collectief voor de kantonrechter wa ren gedaagd. Nu niet te gulzig op gul vissen, dan zit er straks een goede kabeljauwvangst in, Daar komt het advies op neer, dat het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek R[. VO te IJmuiden deze week via het vak blad De Visserijwereld aan de kottervis- sers geeft. Gul is jonge kabeljauw, kabel jauw is grootgeworden gul. Vis uitsluitend met netten met mazen, niet nauwer dan negen centimeter, zo raadt het instituut de vissers aan. Verliezen aan ondermaatse gul worden dan tot een minimum beperkt en van de maatse gullen kunnen er ook meer ontsnappen, die men later alsnog als volwassen kabeljauw te pakken kan krjj. gen. De wet laat voor netten met dubbel garen een maaswijdte van minimaal 7,5 centimeter toe. Het RIVO gelooft dat de vissers, door wat zelfbeheersing nu, vol gend jaar met behoorlijke kabeljauw- vangsten nog wat goed kunnen maken van de narigheid die ze door de tong- schaarste ondervinden. In Libanon staat voor maandag een ontmoeting met PLO-vertegenwoordigers op het programma, waarbij mogelijk ook PLO-leider Jasser Arafat aanwezig zal zijn. Het ligt niet in de bedoeling van de Kamerleden om in Zuid-Libanon een ont moeting met majoor Haddad te hebben. „De indruk bestaat uit eerdere bezoeken van Kamerleden aan Haddad, dat deze in belangrijke mate doet wat in Jeruzalem wordt bepaald. Wij zullen daarom in Jeru zalem met de Israëlische autoriteiten over de activiteiten van Haddad praten”, zo zei De Vries voor zijn vertrek op Schiphol. Hij verwachtte dat in Jeruzalem ook zeer zeker de kwestie rond de Nederland se ambassade door de Israëliërs aan de orde zal worden gesteld. In tegenstelling tot zijn fractiegenoot Max van der Stoel, die vindt dat de Nederlandse regering niet moet zwichten voor de druk van de arabi- sche landen om de Nederlandse ambassa de naar Tel Aviv te verplaatsen, vond De Vries dat een ambassade niet als demon- stratiemiddel gebruikt mag worden. „Als je daarmee geconfronteerd wordt, zul je moeten overwegen de ambassade te ver plaatsen”, zo zei hij. De delegatie zal in Jeruzalem bespre kingen voeren met onder andere politici van zowel regeringspartijen als van de oppositie. Mogelijk zullen er ook ontmoe tingen met ministers plaatsvinden. De delegatie, die verder bestaat uit de Kamerleden Evenhuis (WD), Borgman (CDA) en Waltmans (PPR), keert volgende week zondag in ons land terug. Die verwachting berust volgens Van Agt niet alleen op de financieel-economi- sche macht en kracht van het land. „U bent ook een natie die uit drang naar vrijheid is geboren en uw land heeft een nieuw tehuis geboden aan tallozen uit alle delen van de wereld die hun nood en verpaupering trachtten te ontvluchten. Voor vrijheid is het wezenlijk dat mensen De Japanse capitulatie betekende ook het einde van de oorlog voor het toenmali ge Nederlands-Indië, waar ruim 160.000 Nederlanders tijdens de Japanse bezet ting in kampen zaten opgesloten. Twintig duizend van hen hebben het einde van de oorlog niet gehaald. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De gemeente Rot terdam heeft een akkoord bereikt met „mammoethuisbaas” Fennis over de overname van diens totale woningbezit in Rotterdam. Het gaat volgens de ge meente om 2200 woningen, waarvoor Rotterdam 30,3 miljoen gulden neer telt. Fennis en Rotterdam hebben jaren lang in de clinch gelegen, waarbij de gemeente probeerde behoorlijk onder houd af te dwingen van Fennis’ huizen- bezit. Fennis sloeg terug met juridische De premier was gistermiddag van Schiphol naar New York vertrokken in gezelschap van zijn echtgenote, het CDA- Tweede-Kamerlid Van Houwelingen en enkele ambtenaren. procedures. Hij stelde op het hoogte punt van de strijd zelfs burgemeester Van der Louw persoonlijk aansprake lijk. In het gisteren gepubliceerde princi- pe-akkoord is een bepaling opgeno men, dat de gemeente en de „mammoe thuisbaas” alle juridische procedures beëindigen. Op het stadhuis ligt nog een lijst met tientallen bezwaarschrif ten van Fennis en op de rechtbank in Rotterdam kunnen reeksen van civiele procedures na jaren opgeborgen wor den in de archieven. Het akkoord tussen de gemeente Rotterdam en de „krottenkoning” stemt de actiegroepen in Rotterdam tevreden. „Het is waar we jarenlang naar gestreefd hebben”, zegt een woordvoerder van het wijkorgaan Het Nieuwe Westen, dat de acties de laatste jaren coördineerde. Het is vooral om meer bekendheid te geven aan de gebeurten ssen n Neder- lands-Ind t jdens de Tweede Wereld oorlog, dat het organ sat ecom té, be staande uit twintig organisaties van overlevenden en nabestaanden uit dit voormalige Nederlandse gebiedsdeel, de herdenking houdt. Er is een tentoonstel ling opgezet in de Jaarbeurs, die door middel van documenten, foto’s en voor op regen. tot 25 Philips introduceert eind augustus op de Firato in Amsterdam een pocketverta- Ier. De zakcomputer is iets groter dan het bekende rekenmachientje en werkt op batterijen. De pocketvertaler kan drie vertaalprogramma’s tegelijkertijd bevat ten, aldus Philips gisteren. Dat betekent dat bijvoorbeeld van het Nederlands ii het Engels en Frans kan worden vertaald. In totaal zijn negen vertaalprogramma’s beschikbaar: Nederlands, Engels, Frans. Duits, Spaans, Italiaans, Noors, Arabisch en Japans. Elk programma omvat 2800 woorden. De loopbaan van Rein Rollingswier in de PvdA-fractie van de gemeenteraad van Vlieland is maar een zeer korte geworden. Op 4 augustus werd hij als raadslid geïn stalleerd, elf dagen later, gisteren, diende hij zijn ontslag al weer in. Hij heeft in die tijd één raadsvergadering meegemaakt. Rollingswier kwam in de plaats van Jan van Grintsven, die om gezondheidsrede nen bedankte als wethouder en als raads lid. Intussen is de oud-wethouder echter weer opgeknapt en heeft hij te kennen gegeven wel weer raadslid te willen wor den. Voor Rollingswier was dat geen be- Hij was bereid zijn plaats af te voor de come-back van Van Maandagochtend wordt het gezelschap in Nederland terugverwacht. Premier Van Agt hield zijn Amerikaans gehoor voor, dat paal en perk moet worden ge steld aan de „prijsopdrijvende verspilling van energie uit fossiele brandstoffen”. Totdat zonneënergie geothermische ener gie en andere alternatieven voldoende zijn ontwikkeld moeten we ons ter overbrug ging „bedienen van met name steenkool en kernenergie”, aldus de premier. DAF-Trucks gaat de produktie van vrachtwagens rond de jaarwisseling twee weken stopzetten. Verder zal de produktie volgend jaar voor onbepaalde tijd worden verlaagd van 66 naar 63 vrachtwagens per dag. DAF-Trucks heeft tot die maatrege len besloten om een te grote voorraadvor- ming te voorkomen. Volgens DAF-Trucks is de internationale economische recessie nu ook op de truckmarkt merkbaar ge worden. Vooral op de Britse markt, het grootste exportgebied van DAF, lopen de verkopen terug. De bedrijfssluiting tussen 22 december en 3 januari levert een pro- duktieverlaging op van ongeveer vierhon derd vrachtwagens. Premier Van Agt praat met koningin Beatrix tijdens de herdenkingsbijeenkomst in de Utrechtse Irenehal ter gelegenheid van het feit dat 35 jaar geleden met de capitulatie van Japan een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog in Zuidoost-Azië. Naast de koningin ir. Vri/brug. voorzitter van het organiserend herdenkingscomité. Daarnaast prins Claus en vice-premier Wiegel E r. Weersvooruitzichten voor maandag, op gesteld door het KNMI: Zonnige perioden, later kans Middagtemperaturen van 19 graden. Weersvooruitzichten in cijfers, gemid deld over Nederland: Aantal uren zon 2 tot 9. Minimumtemperaturen 13 graden. Maximumtemperaturen 23 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 percent. Kans op geheel droog etmaal: 40 percent. WEERRAPPORTEN ZONDAG 17 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.24 uur, onder 20.59 uur Maan op 13.17 uur, onder 23.48 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 08.23 uur en 20.41 uur Laagwater 04.25 uur en 16.22 uur MAANDAG 18 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.26 uur, onder 20.57 uur Maan op 14.21 uur, onder uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 08.57 uur en 21.18 uur Laagwater 04.51 uur en 16.59 uur moeten komen metselde men het ge meentewapen in de muur.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2