Geen Britse hulp meer voor Bolivia Poolse stakers doen beroep op premier „Justitie te lankmoedig" Den Haag zal Geweld in India val Ferrier wel slikken TASS hekelt Spanning stijgt in Gdansk rede Carter Besmet koren in W.-Duitsland Zimbabwe: Walls Olieproduktie Iran bijna 2 miljoen vaten In Zuid-Korea 30.000 mensen Levenslang geëist tegen RAF-leden Mindere stijging van uitvoer steeds heviger beraamde coup gearresteerd Spaanse werklozen in hongerstaking 3 ZATERDAG 16 AUGUSTUS BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 icties aler stil en sing nent aan •t gul n zit er 1st in. at het ek RI. ft vak- tervis- kabel- uitend ar dan uutde naatse eperkt ar ook iog als n krjj- lubbel aal 7,5 lat de i, vol- Ijauw- naken tong- NEW YORK (Reuter). De justitie, zeggen de Verenigde Naties in een gisteren gepubli ceerd stuk, zijn te lankmoedig voor economische misdadi gers, van wie er meer bij ver oordeling gevangen gezet zou den moeten worden. MÉ VN voor hardere aanpak misdrijven (Door Ronald Frisart) economische be- gisteren er en .taakt, it jaar heb- g met ining- rpora- oeden lat) de ncieel bewo- april ónder n ge- "pora- r wa- Het stuk van de Verenigde Naties is voorbereid door het secretariaat voor het zesde congres van de VN over het voorkó men van de misdaad dat op 25 augustus begint in de Venezolaanse hoofdstad Ca racas. Er staat in dat de justitie gelijkma tiger te werk moet gaan als men tot een onpartijdige rechtsbedeling wil geraken. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De stijging van de Ne derlandse uitvoer was in juni als gevolg van een kleinere uitvoer van aardoliepro- dukten minder groot dan in de andere maanden van de eerste helft van 1980. Blijkens cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) beliep de uitvoer in juni 11,9 miljard gulden, wat negen procent meer was dan de uitvoer van 10,9 miljard gulden in juni 1979. Laat men de uitvoer van aardolie en aard- olieprodukten, schepen en vliegtuigen, die aan sterke fluctuaties onderhevig is, bui ten beschouwing, dan was de uitvoerstij- ging procentueel wat groter. De uitvoer steeg in dat geval van 9,2 naar 10,3 miljard of met ongeveer twaalf procent. De invoer was in juni 13,5 miljard gul den tegen 11,2 miljard in juni 1979. drijven zich waar dat mogelijk is aan frauduleuze praktijken overgeven en bur gers als gevolg daarvan de handelwijze van machtige misdadigers nadoen.” elk bedrijf en elke functie. Dat sluit dis cussies niet uit. ook al zijn ze nog zo scherp. Er is niets waarover we niet zou den willen en kunnen praten, tezamen, gemeenschappelijk en zakelijk, als wij daartoe de instellingen van de socialisti sche democratie gebruiken”, aldus het partijblad. In de gehele pers werd ook gewezen op het gevaar van inflatoire loonafspraken. „Portemonnees kunnen wellicht dikker worden maar rijen voor het verkrijgen van stapelgoederen zullen langer wor den”, aldus Trybuna Ludu. TEHERAN (Reuter). De Iraanse olieproduktie bedraagt op het ogenblik iets minder dap twee miljoen vaten (van 159 liter) per dag, zo staat in een verslag van het Iraanse ministerie van Olie over het op 20 maart geëindigde Perzische jaar. Volgens het ministerie heeft de produktie nu zijn „logische” omvang. In het afgelopen Perzische jaar werd gemiddeld 3,45 miljoen vaten per dag geproduceerd en bedroeg de uitvoer gemiddeld 2,65 miljoen vaten. Aan olie- produkten werd het equivalent van 250.000 vaten per dag uitgevoerd. Vóór de islamitische revolutie bedroeg de produktie meer dan zes miljoen vaten per dag en de uitvoer ruim vijf miljoen. Het huidige Iraanse bewind is van plan de olieproduktie op een omvang van tegen de twee miljoen vaten per dag te handhaven om de prijzen op peil te houden en zo lang mogelijk met de olie te doen. vijf 5 tot een i ho- om buit ijftal laat- ielen i de gens gifte ft een moet voor nonu- ninis- retten nage- staat :us is ingin MARINALEDA (UPI). In het boeren dorp Marinaleda in Zuid-Spanje zijn 700 mensen in hongerstaking gegaan, uit pro test tegen het uitblijven van overheidsuit- keringen voor de werklozen. De werkloos- heidskas van het gemeentebestuur heeft in juli voor het laatst geld gekregen van de regering, en dat was slechts voldoende voor zes dagen, aldus burgemeester Ma nual Sanchez Gordillo. De 300 werkloze landarbeiders hebben bij hun hongerstaking gezelschap gekre gen van het voltallige gemeentebestuur, middenstanders, werknemers en gepensi oneerden. ge- rk- dat >te- >te- er- ran an- lid, ten aar me 30- et- ds- t in van den. 'eïn- >nde i die takt. Jan ede- ads- hter nen vor- be- f te Van van wee ktie den per sge- zor- cks ssie ge- het de sen >ro- on- Elf Westduitse en Nederlandse socialis tische leden van het Europees parlement hebben de regeringen van de landen van de Europese Gemeenschap gisteren ge vraagd het nieuwe militaire bewind in Bolivia niet te erkennen. In een verklaring die in Frankfort werd uitgegeven zeggen de sociaal-democrati- sche Europarlementariërs dat ook de ont wikkelingshulp aan Bolivia moet worden stopgezet, „zolang het regiem van de ter reur in Bolivia aan de macht is”. Eigenlijk had hij die functie begin dit jaar neer willen leggen, maar de staats greep van 25 februari bracht hem ertoe zijn koffers, die al voor de reis naar Ne derland klaar stonden, weer uit te pakken. Hij meende dat hij als enige bindende factor in het op drift geraakte Suriname niet gemist kon worden, dat hij een soort nationale held was. Door uiterst formalis tisch optreden wist hij zich inderdaad te handhaven, maar het leverde hem be paald niet de vriendschap op van de nieu we regering van premier Chin A Sen, en nog minder die van de Nationale Militaire Raad. Die puur formele manier van optreden heeft Ferrier uiteindelijk de kop gekost. Op de hem kenmerkende wijze eiste hij begin deze week van de regering, dat deze uiterlijk op 1 september de begrotings plannen voor volgend jaar aan het parle ment zou voorleggen. Dat nu was geheel tegen de zin van Chin A Sen en de zijnen. De regering had immers al geruime tijd geleden laten weten niet van plan te zijn het parlement in ere te herstellen voordat een aantal politieke en bestuurlijke maat regelen zou zijn getroffen. MOSKOU (AP). Het Russische pers bureau TASS heeft gisteren verklaard dat de rede waarmee president Carter giste ren de democratische kandidatuur aan vaardde „gedomineerd werd door een mi litaire geest” en dat deze niet veel verschil de van het republikeinse standpunt over militaire zaken. Het Russische nieuwsagentschap zei dat Carter’s waarschuwingen over de militai re politiek van zijn tegenstander Reagan „in tegenstelling zijn tot de dagen van zijn eigen regering, waardoor de internationa le spanning is vergroot en de bewape ningswedloop is opgevoerd.” „Om te verzekeren dat degenen die in vloed hebben niet anders behandeld wor den dan zij die dat niet hebben, moeten conventionele straffen zoals gevangenis straf op breder schaal in het geval van eerstgenoemden worden uitgedeeld, zodat zij die menen dat zij boven de wet staan, ervaren dat het niet zo is”, aldus het rapport. Ook zouden zwaardere boetes moeten worden uitgedeeld, naar de mate van de ernst van het economische vergrijp. „Maar zelfs de grootste boete kan gemak kelijk door bedrijfswinst gedekt worden”, is op zerta- n het t op drie evat-l .■kent is ii aald. ima's rans, Disch 2800 Naar uit Gdansk verluidt brengt de be volking van de stad de stakende arbeiders levensmiddelen aan de poorten van de werf. De arbeiders hebben een ordegroep gevormd die erop toeziet dat geen alcohol de poorten van de werf binnenkomt. Uit solidariteit met de havenarbeiders zouden ook de bestuurders van autobussen en trams in staking zijn gegaan. De Poolse pers blijft op een voorzichtige wijze naar de stakingen verwijzen en roept op tot kalmte en orde. Het partijblad Trybuna Ludu deed een krachtig beroep op Pools patriottisme. „Het lot van Polen is een zorg van elke Pool. Verantwoorde lijkheid voor het land is niet de zorg van de partij alleen. Die ligt bij iedereen. Om een verbetering op alle gebieden te ver krijgen is orde nodig en eerlijke arbeid in Met president Ferrier is ook het laatste symbool verdwenen van de „oude orde”, die zich vooral onder de twee kabinetten Arron volledig ontplooide. Voor de Suri naamse onafhankelijkheid was Ferrier gouverneur van het land en in 1975 was hij de aangewezen persoon om president van de onafhankelijke republiek te worden. WARSCHWAU (Reuter/DPA). De stakende havenarbeiders in de Poolse Oostzee-stad Gdansk hebben gisteren verzocht om een onderhoud met de Poolse premier Edward Babiuch. LONDEN (Reuter). Groot-Brittannië heeft een programma van achttien miljoen pond sterling (ongeveer 83 miljoen gulden) voor hulp aan de Bolivi aanse staatsmijnbouwcommissie in de ijskast gezet naar aanleiding van de militaire staatsgreep in Bolivia op 17 juli. Dit heeft het Britse ministerie van Ont- aldus het rapport. Het suggereert dat de Verenigde Naties juridische richtlijnen zouden kunnen opstellen. In het rapport staat dat de schade die door corruptie-in-vereniging in de West duitse bouwwereld wordt toegebracht naar schatting 7 miljard mark per jaar beloopt en dat de helft der uitgesproken faillissementen frauduleus wordt geoor deeld. „Een studie van ongeoorloofde praktij ken in de EG onthult dat 50 procent van de hele schrootimport papierimport is, waar bij ongeveer 30 procent van het gesubsidi eerde schroot helemaal niet bestaat”, al dus het VN-rapport. „De aanstekelijke effecten van dit soort misdadigheid zijn onthuld in misdaadon- derzoeken die hebben uitgewezen dat be- De 17.000 arbeiders van de Lenin- scheepswerf in deze Noord-Poolse stad zijn in staking gegaan om hoger loon af te dwingen, maar vooral om aan te dringen op legitimering van vrije vakbonden. Gdansk was in 1970 al het toneel van bloedige arbeidsonlusten, die uiteindelijk leidden tot de val van het regime Gomoel- ka. De spanning in geheel Polen is de laatste dagen, als gevolg van de stakingen, flink gestegen. Volgens het comité tot sociale zelfverde diging (KOR) willen de stakers een ge sprek met de Poolse premier of met een andere hoge functionaris omdat de lei ding van de scheepswerf niet bevoegd is te praten over hun verzoek tot de vestiging van een vrije vakbond. Naar verluidt heb ben de stakers op de werf spandoeken opgehangen. De leiding van de scheepswerf heeft, volgens KOR, de arbeiders aanzienlijke economische concessies aangeboden, zo als een loon- en toeslagenpakket dat hun een maandelijkse loonsverhoging zou ver schaffen van bijna 2000 zloty’s (130 gul den). De bedrijfsleiding heeft er tevens mee ingestemd een monument te laten bouwen bij de poorten van de werf ter herdenking van de 49 mensen die werden gedood toen de stakingen van tien jaar geleden met geweld gepaard gingen, door dat de Poolse autoriteiten ingrepen. wikkelingssamenwerking kendgemaakt. Het programma betrof de aankoop van Britse mijnbouwuitrusting door Bolivia. Groot-Brittannië zou hiervoor een krediet verstrekken. De rente over de lening zou worden gestort in een bijzonder fonds voor hulp aan de Boliviaanse mijnwer kers, die in miserabele omstandigheden moeten leven. De tinmijnbouw vormt voor Bolivia verreweg de belangrijkste bron van deviezeninkomsten. De Nederlandse bisschoppen hebben per telegram hun solidariteit betuigd met zowel het Boliviaanse episcopaat als de hele katholieke geloofsgemeenschap in dat land. Met hun Boliviaanse collega’s veroordelen de bisschoppen iedere vorm van geweld. Daarnaast zeggen de Neder landse bisschoppen te betreuren dat de ontwikkelingen welke in Bolivia hadden moeten leiden tot een rechtvaardiger, op een grondwet gebouwde samenleving, zo plotseling werden onderbroken. Eén van de flagrantste praktijken is volgens het stuk het opdrijven van prij zen. Het noemt als voorbeelden het 65 keer duurder verkopen in Columbia van twee populaire kalmeermiddelen bestemd voor de Europese markt en het in ver scheidene andere Latijnsamerikaanse landen opdrijven van de prijs van apo theek- en drogisterijprodukten tot 700 procent. „In een aanzienlijk aantal gevallen is verouderde machinerie uitgevoerd naar ontwikkelingslanden als zijnde nieuw en zeer kostbaar”, constateert het stuk verder. Met de gebeurtenissen van de afgelopen week is ook een definitief einde gekomen aan de politieke rol van de Nationale Militaire Raad en dan met name van haar linkervleugel. Eind vorige maand werd de NMR al grondig gezuiverd en toen al was de politieke rol van de raad vrijwel uitgespeeld. Immers, de hele lin kervleugel verdween en slechts Chas Mij nals mocht als vertegenwoordiger van links blijven. Hij werd zelfs voorzitter, maar het was voor iedereen duidelijk dat hij zich in een zeer geïsoleerde positie bevond. Deze Mijnals nu is terstond na het afzet ten van Ferrier in hechtenis genomen, samen met de gewezen NMR-voorzitter Sital en het ex-NMR-lid Joeman. Ze wor den beschuldigd van contacten met ui terst linkse organisaties in het buitenland. Ongetwijfeld wordt daarmee gedoeld op contacten die er betrekkelijk kort na de staatsgreep zijn geweest met Cubanen. Zeker is de beschuldiging ook een verwij zing naar het bezoek dat Sital niet zo lang geleden aan Nicaragua bracht, waar hij zonder de regering te hebben ingelicht de viering bijwoonde van het een-jarig jubi leum van de Sandinistische revolutie. Twee mannen zijn als de grote overwin naars uit de bus gekomen: de comman dant van de Surinaamse Krijgsmacht, Daisy Bouterse, en de sinds nog geen jaar als politicus optredende arts Henk Chin A Sen. Bouterse blijkt na zijn heengaan uit de NMR zoveel macht te hebben gekregen dat hij president Ferrier tot aftreden kon dwingen. Ook Chin A sen heeft zijn positie ontegenzeglijk kunnen versterken, nu hij niet alleen president is geworden, maar bovendien de leiding van het kabinet in handen houdt. Opvallend is bovendien de positie van minister Haakmat. In het nieu we kabinet is hij verantwoordelijk voor Justitie, Leger, Politie en Buitenlandse Zaken. De grote vraag die zich nu opdringt is, hoe Nederland op de gebeurtenissen zal reageren. In de voorlopige reactie van gisteravond zegt de regering onvoldoende te weten om het gebeurde te kunnen be oordelen. Wel wordt het terugtreden van Ferrier „ten zeerste betreurd". Maar niets in de verklaring wijst erop dat men de val van Ferrier volstrekt onaanvaardbaar vindt. Sinds de staatsgreep van februari heeft Den Haag steeds duidelijk gemaakt dat Suriname geen al te linkse kuren moet krijgen. Premier Van Agt sprak, tot groot ongenoegen van de nieuwe machthebbers in Paramaribo, zelfs van de „erosie van de democratie” in Suriname. Als garantie dat Suriname in het door het Nederlandse kabinet gewenste gareel zou blijven, wilde Den Haag de positie van president Ferrier onder geen beding aangetast zien. Nu dat toch is gebeurd, lijkt Den Haag zich daar bij neer te leggen. Sinds de staatsgreep heeft Ferrier, die er nimmer uitgesproken politieke menin gen op nahield hij was een formalist en juist dat heeft hem nu opgebroken de regering van premier Chin A Sen eigen lijk steeds hinderlijk voor de voeten gelo pen. Enkele dagen geleden is daaraan een einde gemaakt. Dat het tussen Ferrier enerzijds en Bouterse en Chin A Sen an derzijds toch een tamelijk ingetogen ruzie is gebleven, bleek uit de toespraak die Chin A Sen tot het Surinaamse volk richt te en waarin hij zich lovend over de afge zette president uitliet. „Wij gunnen hem nu de rust, waarvan velen op zijn leeftijd al jaren genieten”, aldus Chin A Sen. Het is duidelijk: Ferrier zal netjes worden weggewerkt. Op het Binnenhof betreurt men het heengaan van Ferrier weliswaar, maar men lijkt het toch te accepteren. Tegelij kertijd is immers ook de linkervleugel in Paramaribo uitgeschakeld. En juist voor die vleugel is politiek Den Haag sinds 25 februari uiterst huiverig geweest. Economische misdaden kosten een enorme hoop geld, aldus het stuk, in de Verenigde Staten alleen al naar schatting 231 miljard dollar (ruim 460 miljard gul den) per jaar. MORADABAB (Reuter). In ver scheidene delen van India hebben uit barstingen van geweld gisteren op nieuw slachtoffers gemaakt. In Ramta- laiya, 8 km van de noordelijke stad Moradabad kwamen 15 mensen in de vlammen om. De huidige golf van ge welddaden brak woensdag los in Mora dabad, waar bij een botsing tussen moslems en politie 89 doden vielen. Tientallen mensen kwamen om door dat ze in de menigte onder de voet gelopen werden. Het geweld breidde zich gisteren uit tot het oude stadsdeel van Delhi, waar moslems onder het roepen van „ver geet Moradabad niet” door een hindoe- wijk trokken. Er zouden zeker 26 ge wonden zijn gevallen. Twee mensen zijn door de politie doodgeschoten toen moslems winkels in brand begonnen te steken. Premier Indira Gandhi heeft giste ren gewaarschuwd dat de geweldple ging tussen bevolkingsgroepen en kas ten op moet houden en „de anarchie koste wat kost moet worden tegenge- daan”. Een groot deel van het noorden van India, van de Himalaja tot de Golf van Bengalen, staat onder water door de overstroming van de Ganges en tiental len zijrivieren. Er zouden meer dan 750 mensen zijn verdronken. Het is eigenlijk geen verrassing dat de Surinaamse president Johan Fer rier zowel als de linkervleugel van het leger deze week definitief het onder spit hebben gedolven. Het hing al wekenlang in de lucht en slechts het tijdstip waarop het zou gebeuren bleef een open vraag. SALISBURY (UPI). De regering van premier Robert Moegabe van Zimbabwe heeft gisteren beschuldiging geuit dat lui- tenant-generaal Peter Walls, de aftreden de blanke opperbevelhebber, een staats greep heeft beraamd om te voorkomen dat Moegabe aan de macht zou komen. Zij overweegt hem daarvoor te vervolgen. Walls zelf heeft eerder verklaard, dat hij een staatsgreep had „overwogen”. De Zimbabwese minister van Voorlich ting Nathan Shamoeyarira zei gisteren dat op 4 maart, de dag waarop de uitslag van de onafhankelijkheidsverkiezingen werd bekendgemaakt, grote aantallen blanke soldaten in Salisbury hadden ge patrouilleerd. „Zij voerden in feite Peter Walls' plan nen uit en waren bereid de langs grond wettelijke weg gekozen regering van Zim babwe aan te vallen en te vernietigen en in haar plaats een coalitie van verslagen partijen en naar hun pijpen dansende leiders aan te stellen”, aldus de minister. Shamoeyarira zei dat alle documenten over het staatsgreepplan waren vernie tigd op één na, dat in de oostelijke stad Roesape door de regering werd geconfis queerd. De minister, wiens mededelingen vrij- 'vel overeenkwamen met een bericht in de Londense Daily Express, dat hij aanhaal de, zei dat Walls het plan had laten varen drie uur voor het in werking zou treden, toen hij ervoer dat de verkiezingen niet tot een impasse, maar tot een klinkende overwinning van Moegabe hadden geleid. DÜSSELDORF (DPA). In de streek van Hagen in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen is be smet koren ontdekt. Het koren ver toont een ontoelaatbare hoge hoeveel heid van het voor de gezondheid scha delijke zware metaal cadmium. De omvang van het milieuschandaal is nog niet te meten. De overheid kon gisteren nog niet zeggen of elders ak kers zijn bemest met stoffen waarin cadmium zit of dat in het verleden met cadmium besmet koren in het levens middelenpakket is terechtgekomen. In Hagen is 200 milligram cadmium per kilogram gemeten. Dertig milli gram is het maximum dat is toege staan. Het cadmium zou voor tweeder de in afvalwater van industrieën geze ten hebben en voor eenderde in riole- ringswater van woningen. SEOEL (AP). Sinds de Zuidkoreaan- se autoriteiten vorige week maandag hun campagne voor „maatschappelijke zuive ring” begonnen, zijn in totaal 30.578 perso nen aangehouden. Een woordvoerder van de speciale com missie voor nationale veiligheidsmaatre gelen zei gisteren dat 1.079 van hen gezien de ernst van de door hen gepleegde mis drijven voor de krijgsraad moeten ver schijnen, terwijl 20.674 gedurende vier weken in militaire kampen een „herop voeding” moeten ondergaan. Hij zei dat 8.180 personen na verhoor zijn vrijge laten. De Indiase oproerpolitie patrouilleert in het oude deel van de hoofdstad, waar gisteren fel werd gevochten tussen moslims en hindoes Een groot aantal winkels werd in brand gestoken DÜSSELDORF (DPA). De officier van justitie in het proces tegen de 28- jarige Christof Wackernagel en de 31- jarige Gert Schneider heeft gisteren le venslange gevangenisstraf geëist wegens drievoudige poging tot moord op politie agenten in Amsterdam en lidmaatschap van de terroristische organisatie Rote Ar- mee-Fraktion (RAF). De officier acht bewezen, dat de beide beklaagden in november 1977 in Neder land met pistoolschoten en een op scherp gestelde handgranaat vergeefs gepro beerd hebben, zich tegen hun aanhouding te verzetten. Wackernagel, Schneider en drie Neder landse rijkspolitiemannen werden in het vuurgevecht zwaar gewond. De twee Raf- leden hadden volgens de officier van justi tie bewust gerekend op de dood van de agenten: „Het was ons er alleen maar om te doen, politiemannen te doden.” Het Openbaar Ministerie prees de me dewerking van Wackernagel en Schneider tijdens de behandeling van hun zaak. Ze zijn bereid geweest om te getuigen en hebben het schieten op de agenten en het gebruik van de handgranaat toegegeven. „Maar beide beklaagden zijn de denk beelden van de RAF nog volledig toege daan en ook de bijna drie jaar voorarrest heeft hun niets geleerd”, aldus het Open baar Ministerie. Aanvankelijk hadden Wackernagel en Schneider gesteund door hun als getui gen gedagvaarde kameraden Verena Bec ker en Stefan Wisniewski beweerd, slechts uit noodweer en zeker niet met opzet om te doden te hebben gehandeld.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3