rd aan gezellige en w i s Publiek en kooplieden dragen bij intieme weekmarkt burgerlijke stand e in de vishal rat ZATERDAG 16 AUGUSTUS IJMUIDENSE BEVOLKING MEER GESTELD OP Feestmarkten ter J. A. SCHOONDERGANG-HORIKX OVER AUTOSYSTEEM: gelegenheid van vijfde lustrum 5_ VELSEN: Nieuwe ABO-cursus van sportstichting „STILLE KRAMERS" 1980 IJMOND gebruiken, de IJmuidense bevolking is markt-minded. Vertrouwen Sfeer PW 1 I Herinnering SANTPOORT. Het is de hoogste tijd voor een kritische kijk op het huidige autosysteem waarvan de niet geringe nadelen nog steeds door velen op de koop toe genomen worden. Dat stelt mevrouw J.A. Schoondergang-Horikx uit Santpoort in haar docto raalscriptie die de afsluiting vormt van een studie filosofie met planologie als tweede hoofdvak. Me vrouw Schoondergang pleit voor een reorganisatie van het autosysteem dat zij niet al bij voorbaat overboord wil zetten. Willemsplein Vis IJMUIDEN. Op de markt is uw gulden een daalder waard. Dit geldt in elk geval voor de IJmuider weekmarkt. Een markt voor bezoekers die gesteld zijn op gezelligheid en intimiteit. Toen 25 jaar geleden, de eerste marktdag werd gehouden, moest de markt nog zijn sfeer krijgen. Op een kleine inzinking na vier jaar na de instelling van de weekmarkt blijkt de markt bij publiek en marktkramers goed aan te slaan. Of om de woorden van marktmeester Jager te Verlanglijst Agressie 1 liilll I w 4 De IJmuidense weekmarkt op het Marktplein, gezien vanaf het postkantoor Foto gemeente-archief 'i de gemeente aange- van vanaf half zeven weekmarkt Met Weg naar moderne hel geplaveid met asfalt id 1 5,00 De familie Daalhuizen, viahandelaren vanaf het eerste uur op de weekmarkt t alleer. er niet Ie heet In het wederopbouwplan, waarvan de Hilversumse architect Dudok supervisor was, werd aan het plein tussen de Lange Nieuwstraat en het Oosterduinplein de bestemming gegeven van marktplein. In de ankervorm, die het stadscentrum IJ muiden kreeg om de relatie met de zee te symboliseren, was het Marktplein een we zenlijk onderdeel. kwam er in Velsen niets nieuws onder de zon. Inmiddels alweer zo’n halve eeuw geleden was de zaterdagmarkt op het Wil- lemsplein in oud-IJmuiden de gebeurtenis van de week. Tussen de kramen met vis en zuur, couponnetjes stof en snuisterijen, die schaars verlicht worden door suisend gaslicht en walmende toortsen, was ook de sigarenmaker te zien die dat wondere werk handig bedreef. ’s Middags om vier uur stalden de stand houders hun waren uit, waarna zij tot lang na de winkelsluiting luidkeels hun waren aanprezen. Praten over de markt op het Willemsplein betekent praten over de ja- ren dertig. Echt stoffig is het raadsbesluit van 27 december 1895, waarin besloten werd tot heffing van marktgelden. Waar schijnlijk is toen ook de veemarkt van de Rijksweg weggegaan omdat de stoom tram daar ging rijden en het verkeer door ir ir 5,90 5,85 0,00 0,70 3,00 9,80 lijnai rd doo i gezie a nad gelcpe it en d len gt kringt te gar tonca bracl Iden, prijsia >ud isi vol pro dse pi de pot ook; Philips rdt zo' gen va juist i Nedej luwoe wplaats ■leerhij- :d in de langrijk worde» ellende Idus de liet wil en, dat i plaats isplaat oor et idruki Bom jen sa erblee :ht va ug v srijzi guld ?tie I md ge Ook a ginger ng van eek op zakte ;ste r even i. lekbae istland Indi- ate* ovints weid an 2®' e grolt Marktmeester Jager, stoffenkoopman Nico Wertheym en de familie Daalhuizen hebben een kwart eeuw hun steentje bij gedragen aan het welslagen van de IJmui dense weekmarkt. Samen met negen an dere kooplieden en de firma Van Pelt, die 25 jaar lang de zorg had voor de opbouw en afbraak van de kramen, krijgen zij een vee en publiek zou worden gehinderd. Ook het marktwezen kent zijn overtref fende trap. Oud-Velsen heeft namelijk daarvoor nog zijn markten gehad, die na kortere of langere tijd weer verdwenen. Oudheidkenners vermoeden dat op het kerkplein in Oud-Velsen, vanwege de ei genaardige vierkante vorm een Romeinse vestiging zou hebben gestaan, die rond het begin van de jaartelling het middelpunt van een markt geweest zou kunnen zijn. Voordat de IJmuidense veemarkt qua be staansjaren zich kan meten met de laat- Romeinse markten zullen de namen van marktmeester Jager, de familie Daalhui zen en marktkoopman Nico Wertheyn al lang weer vergeeld en vergeten zijn. Voor alsnog worden de feestelijkheden beperkt tot het vieren van het 25-jarig bestaan van de weekmarkt op het Marktplein in IJ- muiden. In de scriptie wordt gesteld dat de openbare weg in Nederland in eerste instantie het domein van de auto is. Fietsers mogen er weliswaar gebruik van maken, maar zij dienen wel genoegen te nemen met een bescheiden plaatsje aan de kant. Dat er aan het gebruik van een auto ook voordelen zitten, wordt niet ontkend. Mevrouw Schoondergang noemt in dit kader de onafhankelijk heid voor degenen die buiten stedelijke gebieden wonen. Ook legt zij een link met emancipatie van de vrouw die mede door de mogelijkheden die de auto haar biedt meer haar vleugels uit kan slaan. Onder de nadelen worden genoemd: het hoge aantal verkeersslachtoffers (in 1978 bijna 2300 doden en 62.130 gewonden), het lawaai, de vervuiling en het beslag op de ruimte. „De weg naar onze eigen moderne hel wordt geplaveid met asfalt in plaats van met goede voornemens” aldus mevrouw Schoon dergang. Een bijkomend nadeel is volgens haar de afhankelijkheid van de olietoevoer. „Als de olielanden maar een beetje de kraan dichtdraaien staat ons hele verplaatsingssysteem op de tocht” zo constateert zijn. Ondanks al deze minpunten is er allerminst sprake van een anti-auto-stemming in ons land. „Het merendeel van de Nederlandse bevolking omhelst het huidige autosys- teem”. zo stelt mevrouw Schoondergang. Zij bespeurt een band tussen het autosysteem en de theorie van IJMUIDEN. De IJmuider week markt op het Marktplein bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan worden 28 augustus, 4 en 11 september feest markten gehouden. Op de laatste donderdag in augustus opent wethouder Th. C. Witte de markt door een artikel te kopen en dat te overhandigen aan een vertegenwoordi ger van een nader te bepalen organisa tie of instelling. In café Kraak aan het Marktplein - het trefpunt van de koop lieden sinds 1955 - worden enkele toe spraken gehouden. Op de markt zijn de toespraken te beluisteren via luid sprekers, die later op de dag worden gebruikt voor muziek en het aanprij zen van koopjes. De gemeente stelt 80 bloemboeketten ter beschikking aan de kooplieden om die aan marktbezoekers te overhandi gen. Elf kooplieden, die vanaf het be gin op de weekmarkt staan, krijgen een herinnering aangeboden. Tenslotte begint op de eerste feestdag een verlo ting, waarvan de prijsuitreiking op de derde dag plaats vindt. Tijdens de tweede feestelijke markt dag besteden de marktkramers meer aandacht aan de opmaak van hun stand. Een jury wijst drie prijswin naars aan. Veertig toevallige marktbe zoekers krijgen donderdag 3 septem ber een cadeau aangeboden. Donderdag 11 september worden prijswinnaars van de verloting getrok ken. De prijzen bestaan uit fietsen, een verzorgde weekendreis en luxe elektri sche apparaten. op het Marktplein De eerste besprekingen met de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat-, en Rivierhandel, de R.K.-bond „Sint Josef’ en het bedrijfsschap detailhandel dateren uit het begin van de jaren vijftig. Marktmeester A. M. Jager is vanaf het eerste uur betrokken geweest bij de IJ muidense markt. Op uitnodiging van de toenmalige wethouder Aschof heeft hij zich met één jaar marktervaring in Enk- huizen in het IJmuidense marktleven ge stort. „Er is hier een groot vertrouwen tussen het publiek en de koopman. Ener zijds is kopen op krediet mogelijk en anderzijds weet het publiek dat het kwali teit krijgt. Afgezien van bovengenoemde kleine inzinking, is het altijd een uitste kende markt geweest. Even dachten we dat hij niet zou aanslaan, maar het herstel kwam snel”, aldus Jager. „Op de adver tentie in 1955, waarin de inschrijving voor een standplaats werd aangekondigd in het blad De Koopman”, zo vervolgt hij, „kwa men enorm veel reacties. We hebben moe ten loten. In de loop van de jaren is de markt gegroeid en een begrip geworden in IJmuiden. De marktkooplieden uit het midden van de jaren vijftig zijn voor een groot deel verdwenen. Een tiental staat nog op de markt.” herinnering boden. Jager was in 1955 om negen uur bij de openingsplechtigheid. Burgemeester Kwint leidde een standwerkersconcours in met prijzen voor de beste praters. Tij dens het eerste lustrum werd het concours herhaald. Opmerkelijk is de afwezigheid van standwerkers bij de komende jubi leumviering. Na 25 jaar ervaring zegt de marktmees ter: „IJmuiden ligt niet zo lekker bij de standwerkers. Vanaf het begin hebben we wel plaatsen voor hem ingeruimd, maar in de loop van de jaren bleek de gemeente niet in trek te zijn. Er is zelfs een periode geweest dat we helemaal geen standwer kers op de markt hadden. Sinds een jaar of drie hebben we twee plaatsen aan de oostzijde en twee aan de westzijde van de markt ingeruimd voor kooplieden die goed van de tongriem zijn gesneden. Maar deze markt schijnt meer geschikt te zijn voor de stille marktkramers. Als er ’s mor gens meer dan vier standwerkers zijn, verloten we de plaatsen”, aldus de markt meester. Hij vindt een verloting altijd een pijnlijke zaak. Een plaatsje op de markt betekent voor kooplieden broodwinning. Ook onder de zogenoemde meelopers, zij die geen vaste plaats hebben, wordt ge loot. Jager probeert echter, als er een gaatje is, iedereen een plaats te bieden. De auto als gemakkelijk vervoermiddel Ondanks de vel nadelen die aan het gebruik hiervan verbonden zijn, blijven velen vertrouwen op hun vierwieler Ten onrechte, meent mevrouw Schoondergang-Horikx in haar doktoraalsknptie - Vis is onverbrekelijk verbonden met IJmuiden. Een IJmuidense vishandelaar is daarom ook niet weg te denken uit het marktbeeld. Daalhuizen staat sinds 31 maart 1955 elke donderdag op de markt en heeft in 25 jaar een goede naam opge bouwd. „Een IJmuidenaar moet je geen slechte kwaliteit vis aanprijzen, want dan kan je wel direct inpakken”, zegt Daalhui zen. Waren het in de beginjaren voorna melijk schar, schol en schelvis die over de toonbank van eigenaar wisselden, tegen woordig moet Daalhuizen met een rijk assortiment op de markt verschijnen. Vis sen waar men in de jaren vijftig nog nooit van had gehoord, worden nu veel ge vraagd. Ook de weegschaal met de kope ren gewichten om nog maar een veran dering te noemen heeft plaats moeten maken voor computergestuurde weegap- paratuur. Naast Daalhuizen bemannen 80 markt kooplui 150 stands. Sommigen hebben aan één kraam niet genoeg en gebruiken twee of drie stalletjes, ’s Morgens ontmoe ten zij elkaar in café Kraak aan het Markt plein. Dit trefpunt is sinds een van de eerste marktdagen 's morgens geopend. plein is gebouwd. Afsluiting van de aan de markt grenzende straten is in zijn ogen een van de mogelijkheden meer ruimte te creëren. Ook zou er een toiletruimte ge bouwd moeten wórden. Jager is een vuri ge voorstander van een parkeergarage onder het Marktplein. Zeker niet op de laatste plaats van het verlanglijstje staat het streven zoveel mo gelijk variatie aan te brengen in het assor timent op de markt. In dit verband zijn sommige artikelen zoals textiel geblok keerd. Volgens Jager zijn er genoeg kra men met textiel, terwijl er geen stands zijn met rotanmeubelen, sportartikelen, ko perwerk of specerijen. Er is wel vraag naar en behoefte aan deze artikelen. Als een kramer met een vaste standplaats het marktleven vaarwel zegt zal een koopman met dergelijke artikelen voorrang krijgen. ?val zou :elefo® ij in het ïesloten tebestu i zijn te woniit de Franse psychiater Lacan. Deze stelt het „ik” centraal en dat; brengt de opstelster van de scriptie ertoe op te merken dat de-„- mens zichzelf herkent en bevestigd ziet door deelname aan hetT autosysteem. Daarbij speelt het verplaatsen, („communicatie in de ruimte”) een belangrijke rol. X GEBOORTEN: G. A. Broek-van Leeuwen, z., IJmuiden;. G. Gerrits-Kruijt, d„ Santpoort; M. S. Stangenberger-de Jonge, d„ IJmuiden; J. 2 W. Wetting-Verkamman, z„ IJmuiden; C? M. Jongman-Schmidt, z. d., IJmuiden; A. M. F. Metselaar-Tervoort, z„ Santpoort; H. Visser-Brouwer, z., Haarlemmerliede en Spaarnwoude; A. M. Bronsveld.^ Schuurman, 2xz„ IJmuiden; Z. Rondolo- Matias, z„ Amsterdam; M. Gijselman-Lub, z., IJmuiden; E. C. M. Groen-Hoenderdos, d., IJmuiden. ONDERTROUW: J. J. A. van Vuuren en J. Ouwerkerk, IJmuiden; J. H. M. Nichting, Velsen (Zuid)-' en M. Ideler, Haarlemmermeer; H. van Voorbergen en M. van Leeuwen, I.Jmuu. den; J. J. van Stein en J. C. van Duijn, J IJmuiden; P. van Doorn, IJmuiden en M. I. Verbaas, Santpoort; C. J. M. Opdam en C. M. Sanders, IJmuiden; F. T. Wals en Herma Hunsche, IJmuiden; K. J. B. Blom- vliet en J. Boender, IJmuiden; P. H. de" Vries en J. Scheffer, Santpoort. HUWELIJKEN: P. M. Stam-J. M. E. Remmers, Egmond; E. H. Wijtsema-A. H. Lenting, IJmuiden; I A. M. E. Bron-A. H. Pietersma, Beverwijk; H. Nederveld-C. Visser, Velsen (Noord); W. J. van der Lugt-L. S. J. Bakker, IJmui den; J. Blinkhof-A. C. D. E. Evers, Velsen- (Noord). OVERLEDEN: A. K. Pannevis, 82 jaar, weduwe van G,. Smit, IJmuiden; P. W. S. van Zijl, 63 jaar;' echtgenoot van J. G. Noom, Velsen (Noord); C. M. Rutte, 70 jaar, echtgenote van J. P. H. Nijssen, Santpoort. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 3.790 kg. tong; 86 kisten tarbot en griet; 727 kisten kabeljauw; 115 kisten schelvis; 765 kisten wijting; 1052 kisten schol; 218 kisten schar; 121 kisten makreel en 155 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg.: tarbot 19,80-17,18; grote tong 18,47-17,49; grootmiddel tong 17,95-17,20; kleinmiddel tong 18,14-17,40; tong één 17,73-16,85; tong twee 17,89-16,93. Per 40 kg.: rode poon één 240-200; rode poon twee 196-120; rode poon drie 124-116; poontjes 47-24; horsmakreel 24-4; bot 24; haai 122-98; krab 26; tarbot 584-430; griet 438-373; kabeljauw één 180-112; kabel jauw twee 152-120; kabeljauw drie 154-94; kabeljauw vier 144-114; kabeljauw vijf 130-47; schelvis één en twee 132; schelvis drie 128-96; schelvis vier 71-38; schol één 140-100; schol twee 139-90; schol drie 104- 68; schol vier 75-54; wijting drie 59-38; makreel één 50-49; makreel twee 50-21,60; schar 54-28; tongschar 226-88. DE BESOMMINGEN WAREN; BR 36 18.610,-; KW 29 9.980,-; IJM 207 12.000.-; IJM 9 1.000,-; IJM 18 1.230,-; IJM 25 ƒ3.100,-; IJM 27 1.770,-; UK 141 4.750,-; UK 18 15.940,-; UK 20 f 14.130.-; UK 134 8.880,-; UK 137 4.560,-; UK 138 7.300,-; UK 135 UK 145 12.330,-; UK 216 f 590,-; UK 233 ƒ7.860,-; UK 235 2.630,-; VD 6 1.270,-; VD 18 1.840,-; VD 19 3.310,-; VD 20 2.230,-; VD 54 1.370,-; VD 54 VD 77 3.960,-; WR 71 1.060,-; YE 25 f 1.440,-; verder een Deen de RI 11 15.430.- en zeven Texelaars en 2 Goede- reeders met in totaal 155.000,- aan be somming Een van de marktkramers van het eer ste uur is Nico Wertheym, stoffenkoop man uit Amsterdam. Hij is een echte han delsman. Vrijheid, eigen baas zijn. Dat zijn voor hem de hoogste idealen in het leven. Met weemoed denkt hij terug aan de binnenmarkten in Amsterdam van voor de oorlog, zoals de Albert Cuyp en de Nieuwmarkt; de tijd van standwerkers zoals Loutje Lap, Klaas de Voogd en Guurt Wijngaarden toen het woord „mart” werd gedefinieerd als „mazzel of mis-mazzel”. „Dat waren gouden tijden. Je moest vechten voor je boterham. Maar we hadden allemaal niets. Als je een keer naast een standplaats zat, was er altijd wel iemand die een stukje van zijn kraam afstond. Er was meer sfeer. Nu gaat alles zijn gangetje. Ik pas me aan en ben een tevreden mens”. Iemand die persé niet meer terug wil naar de tijden van weleer is vishandelaar Daalhuizen. Ook hij steekt niet onder stoelen of banken dat het vroeger gezelli ger was. Hij wordt in die mening bijge staan door zijn vrouw en zijn schoonzoon die allen de kraam bemannen. „Tegen woordig moet alles vliegensvlug worden afgehandeld, terwijl vroeger mensen nog eens tijd hadden voor een praatje”. Toch zegt hij: „De goede oude tijd hoeft voor mij niet meer. Het moderne bedrijf trekt mij meer aan. Er is een betere kwaliteit vis. Dat eisen de mensen ook. Het is hygië nischer. Het assortiment is groter. Kortom het werk is een stuk professioneler ge worden”. Marktmeester Jager heeft op zijn ver langlijstje voor de markt nog een aantal wensen staan. Elk jaar blijkt meer en meer dat er te weinig ruimte is op het plein. Hij begrijpt dan ook niet waarom indertijd een aatnal winkelpanden op het VELSEN. In de tweede helft van september start de Velser Sport Stichting weer met een zogenaamde ABO-cursus^. ABO staat voor Algemene Basis-Oplei-- - ding. De cursus wordt gegeven om het tekort aan jeugdleiders, trainers, coaches en bestuursleden bij de diverse sportver- enigingen in Velsen enigszins op te vullen.-' De cursus strekt zich uit over twaalf dins dagavonden, telkens van half acht tot tien uur. Eer wordt op een voor ieder begrijpe lijke wijze les gegeven in de vakken „lei-- Z dinggeven in de sport” en sportgezond- heidsleer. Iedereen vanaf 16 jaar kan aan de cursus deelnemen. De totale kosten bedragen 60 gulden. Aanmeldingen en in-j lichtingen bij: J; de Jong, Meeuwenlaan 17, IJmuiden, telefoon (02550) 16458 (al leen tussen vijf en zes uur), of: H. Bakker. Lorentzstraat 40. IJmuiden. telefoon (02550) 13551. Mevrouw Schoondergang pleit voor een wereld waarin de t mens geen auto meer nodig zal hebben om bepaalde behoeften te bevredigen. Daarnaast constateert zij dat de auto door veeU mensen gebruikt wordt als een middel om agressie in uit te leven. „In het blikken omhulsel van een auto is de mens anoniem en anonimitejt bevordert in hoge mate agressief gedrag”, zo wordt gesteld. Het gaat er volgens mevrouw Schoondergang om dat de vicieuze cirkel doorbroken wordt, zal het mogelijk zijn de auto minder vaak van stal te halen. Van het totaal afschaffen van dit voertuig wil de schrijfster van de scriptie -vooralsnog -niets weten. De klap die dat teweeg brengt, zou volgens haar te groot zijn. Wel zal minder dan tot nog toe gebeurt vertrouwd moeten worden op de technische vooruitgang. „Door dit geloof in de technische „vooruitgang” wordt een wissel op de toekomst getrokken waarvan het zeer onwaarschijnlijk is dat die ooit kan worden ingelost. „Meer aandacht voor een goed gestructureerd openbaar vervoer en zogenaamde vervoersarme groepen zal de komende jaren onontbeerlijk zijn. Dat kan ook gezegd worden van een maatschappijvorm waar- in mensen zichzelf kunnen zijn in hun relatie tot elkaar en tot de-— natuur, aldus mevrouw Schoondergang, die als volgt besluit:^ „We zullen afstand moeten doen van onze westerse arrogantie-- die de mens ziet als centrum van het heelal waar alles om draait.^ We zullen moeten beseffen dat de mens niet meer, maar ook niet minder is dan een onderdeel van de natuur". Met of zonder.T auto...

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5