Door instorten bouwmarkt Man overboord na uitwijzing Na Arrestatie na Pre Si over stemgedrag Tarief bejaarden- m tehuizen acht De Klokkenberg in Breda procent gestegen KVP’er Dijkman licht bestuur in Politieagent vangt python met lasso Paj hel] Jap der beroving van gokhuis België Vijf krakers Vogelstruys op vrije voeten Frontale botsing door vliegenplaag Amsterdams’’ parkeren V erpleegkundigen achter hartchirurg i Resultaat snel openbaar Etna investeert 11 miljoen gulden Zwakzinnigen op vakantie steeds minder probleem 4 p P 4 MAANDAG 18 AUGUSTUS 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 2 MA o o o o o 41 UTRECHT (ANP). Door het instor ten van de bouwmarkt komen alleen al bij toeleverende bedrijven in de diensten sector zeker 12.000 banen in gevaar. Dit schrijven de Dienstenbonden FNV in een brief aan Beelaerts van Blokland van V olkshuisvesting. - f tl weerrapporTen WP 888 ^P FNV: 12.000 banen in dienstensector bedreigd OGEM praat met banken over hulp 99 het weer (Van onze redactie binnenland) De Klokkenberg. o I K V 9* Een oplossing voor de zondagse parkeernood? Door de week zal deze wijze van parkeren voor een kantoorgebouw in Amsterdam-West ongetwijfeld niet geaccepteerd worden. zzw w 24 24 24 24 24 21 24 24 23 23 20 27 25 25 25 24 22 15 21 24 21 32 17 22 20 33 29 30 20 27 20 26 30 29 21 26 21 26 17 16 15 14 16 17 17 14 16 15 13 24 18 12 16 17 16 14 10 13 11 15 19 12 14 16 18 18 14 16 22 16 19 22 9 12 13 19 19 21 24 21 1 0.1 0 0 0 0.4 0 0 0 0 0.4 0 0 0 2 2 0 0 0.1 0 0.2 0 0 1 0 o o o o o o 1 In de bouw zelf zullen zeker 55.000 bouwvakkers werk loos worden als de overheid niet snel maatregelen neemt, aldus schattingen van de bouwbonden FNV. De bouw bonden voorzien dat er dan in de toeleveringsbedrijven (dienstensector plus industriële bedrijven zoals meubel fabrieken) in totaal nog eens 27.000 werklozen bij zullen komen zodat al met al ongeveer 80.000 mensen ten gevolge van de malaise in de bouw hun baan zouden verhezen. De verpleegkundigen zeggen vooral de laatste maanden te hebben geconstateerd dat Van der Schaar vanuit de anesthesie Vijf Tweede-Kamerleden van de vaste commissie voor volksgezondheid bezoe ken overigens vandaag de hartkliniek in de verband met de ernstige conflicten tussen bestuur en personeel. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Het Rotterdamse bouwconcern OGEM zal op korte ter mijn berichten over de besprekingen die zijn gevoerd met enkele banken, waaronder de ABN en de Amro Bank, over mogelijke hulpverlening aan dit in financiële moeilijkheden verkerende bedrijf. Het Rotterdamse concern, dat actief is op het terrein van de bouw, projectont wikkeling, handel en techniek, maakt moeilijke tijden door. Eind mei maakte de heer F. van Berkel, waarnemend voorzit ter van de raad van bestuur, in de jaarver gadering bekend, dat alle OGEM-bedrij- ven in de rug worden gelopen door de hoge rentestand, gekoppeld aan de bij vele bedrijven bestaande omvangrijke schulden. De schuldenlast bedroeg eind vorig jaar 303 miljoen gulden op lange termijn en 232 miljoen gulden aan bank kredieten en dergelijke. Volgei grond’ dent 1 Kraci Park C dent v kringel weken Presi preside Chung van d werd v digde, stermij verkla; beslote zijn la lang ei vreedz De 1 zorgen keling de Zt woord ff DEN HAAG. Het CDA-Tweede-Ka- merlid Dijkman moet deze week het dage lijks bestuur van zijn partij, de KVP, uitleggen waarom hij tijdens het debat over een olieboycot tegen Zuid-Afrika an ders stemde dan zijn partijgenoten. Op 27 juni, de dag waarop het debat TOKIC die bij d winkel» stig gex overlede gen tot Bij de winkel» ka, 150 1 kio, raai er velen Onder weerlied een lekk Als g< daaropv en kant< diepinge de aang winkels PORT taire eei van Pai op het i Espiritu einde t( durende Vanuatu Engelan dengroe Brigac dant va man bei Port Vil honderd met enk to ware gen of e gen ver dat niet bij verr; len ven had ziel In de militaire wijl oni reserve De re Nieuw-( opstand troepen republie naar Ei tegen d NEV De olie olie-ex in juni afgelo] ruggel volgde oplope weekb klaard Deze handel tien C vaten sinds 1976. 1 In h droeg miljoe vaten-] werd brief, lingsla breker WAS afgetre Chun verant aanpaj Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis houders van hotels, campings, recreatie oorden en restaurants. Vooral als de groepjes zwakzinnigen klein zijn, roept hun aanwezigheid steeds minder weerstand op bij de overige va kantiegangers, zo meent het orgaan. Toch blijken nog steeds problemen voor te ko men. Vaak moet voordat de groep gebruik kan maken van een bepaalde accommo datie een verklaring worden afgelegd, dat men geen overlast zal veroorzaken. Bo vendien zou in restaurants regelmatig be diening worden geweigerd en zou zwak zinnigen worden verboden gebruik te ma ken van faciliteiten als zwembaden en bars. Eerder al bracht OGEM het voornemen naar buiten om af te slanken, voor wat betreft sectoren die voor het concern niet van strategisch belang zijn. Dit en volgend jaar hoopt het bedrijf hierdoor 300 mil joen gulden vrij te maken, waarvan de helft nog dit jaar. De vrij te komen bedra gen zouden met name moeten komen uit het vermogen, dat besloten ligt in de pro jectontwikkeling. Daar werd bij aangevuld, dat de ver huur van het kantoorpand Atlantic House bij de haven van Antwerpen nog steeds moeizaam verliep. Een verkooppoging sprong eind januari af. BREDA (ANP). Etna BV in Breda wil de komende vijf jaar zeker elf miljoen gulden investeren om het pro ductieapparaat van het bedrijf te ver nieuwen. Het plan moet nog worden goedgekeurd door Intematio Müller, het moederbedrijf. Het gaat de laatste tijd weer wat beter met Etna. Na de laatste reorganisatie, waarbij 120 men sen op straat kwamen te staan, is het bedrijf uit de rode cijfers gekomen. Directeur H. Snoep verwacht, dat Etna in het boekjaar 1981-1982 weer winst zal maken. Overigens is Sfeer Meubelen BV met het hoofdkantoor in Breda en in totaal acht meubeltoonzalen in Noord-Bra- bant failliet. De twintig personeelsle den staat op straat. De directe oorzaak is de sterke terugval in de verkoopcij fers, een beeld dat in de meubelbran che in heel Noord-Brabant dit jaar te zien is. De afgelopen twee maanden zijn in die provincie in de meubelbran che al een honderdtal mensen ontsla gen. Men schat over de hele linie een achteruitgang in de verkoop met dertig tot veertig procent. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Slechts een op de vier mensen die tijdens hun vakantie worden geconfronteerd met eveneens op vakantie zijnde groep geestelijk gehandicapten, re ageert hierop negatief. Dit concludeert het Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg dat een onderzoek heeft gehouden onder (Van onze redactie binnenland) BREDA. Ongeveer dertig van de vijftig verpleegkundigen van het Me disch Centrum De Klokkenberg in Breda hebben laten weten, dat zij geen medewerking meer zullen verle nen aan de hartoperaties als niet op korte termijn een oplossing wordt gevonden waarbij de tijdelijk ge- der Weer in binnen- en buitenland regenbui regen mist mist zw. bew. regen zw. bew. mist 5 geh. bew. h. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. i regen i mist zw. bew. onbew. geh. bew. i onbew. i zw. bew. zw. bew. regen i regen mist 1 onbew. 1 onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. regenbui geh. bew. onbew. 1. bew. h. bew. onbew. i mist h. bew. 1. bew. onbew. niet ontvangen 1. bew. 1. bew. De dertig ondertekenaars van een brief aan bemiddelaar prof. J. Greep, waarin dit wordt gesteld, vinden dat het onver antwoord is om onder de huidige spannin gen het operatieprogramma voortgang te laten vinden. Een van de briefschrijvers zei gisteren desgevraagd, dat op een dergelijke wijze met patiënten wordt omgegaan dat de Het Houston-model leidt volgens de ver pleegkundigen in Breda niet alleen tot een grote operatiecapaciteit, maar is ook ge baseerd op een efficiënte werkwijze, leidt tot een goede patiëntenbegeleiding en is kostenverlagend. MAASTRICHT (ANP). De politie van Maastricht heeft zaterdagavond mogelijk een van de twee overvallers van het clan destiene casino in het nabije Belgische grensdorp Vroenhoven aangehouden. In tegenstelling tot de mening van de justitiële autoriteiten in België, volgens wie de overvallers twee Nederlanders zou den zijn, is de arrestant een in België wonende Italiaan. Hij heeft nog geen bekentenis afgelegd, maar een personeelslid van het casino heeft hem herkend als een van de twee gemaskerde mannen die vrijdagnacht de overval op het gokhuis pleegde. Daarbij werd de beheerder, de 26-jarige Westduit- ser Jürgen Krommeich uit Oberhausen doodgeschoten en een even oude croupier Uwe L„ eveneens Westduitser van natio naliteit, licht gewond. De overvallers verdwenen met een auto van een Nederlands personeelslid van het casino naar Maastricht. De auto werd daar onbeheerd aangetroffen. Van de tweede overvaller ontbreekt nog elk spoor. De buit zou ruim 21.000 gulden bedragen. De bouwbonden willen dat er goedkopere woningwet woningen worden gebouwd en de dienstenbonden willen daarnaast woningisolatie voor bestaande huizen wette lijk verplichten. Ook is het de dienstenbonden een doorn in het oog dat het goed florerende bankbedrijf de krediet- kraan wil sluiten voor bedrijven die door de bouwproble- men in de moeilijkheden zijn gekomen. De dienstenbon den vinden dat de minister snel maatregelen moet treffen om een ramp te voorkomen. wzw z zzo zzo zw zzw wzw verand. zw zzw z nnw n o windst. windst. w zw no windst. windst. zo n windst. w windst. windst. nw windst. w nnw no w nno wnw nno verand. ozo wzw ono nno De dienstenbonden vrezen dat de klappen zullen vallen bij de architectenbureaus, woningcorporaties, groothan dels in bouwmaterialen en de groot- en detailhandel in de woningtextiel en woninginrichting. Daar werken nu nog 65.000 mensen. 4* Bovendien wordt volgende maand be kendgemaakt hoe het bedrijf, waar meer dan 20.000 mensen werken, er na afloop van het eerste halfjaar voorstond. Ook zal dan nader worden ingegaan op de in uit voer zijnde herstructurering. Dit werd gis teren meegedeeld door een woordvoerder van OGEM, na berichten dat het concern samen met banken zoekt naar nieuwe wegen om het voortbestaan te waar borgen. Q. - en de cardiologie dusdanig werd geprovo ceerd dat zijn goed functioneren als hart chirurg hem in feite onmogelijk werd gemaakt. beroepsverantwoordelijkheid van de ver pleegkundigen het niet langer toestaat on der deze omstandigheden verder te wer ken. Zo zouden operatieprogramma’s op het laatste moment worden gewijzigd, zo dat de patiënt de avond er voor te horen krijgt dat er niet wordt geopereerd. Er zijn op het menselijk vlak binnen De Klokkenberg grote spanningen, hetgeen tot gevolg heeft dat de patiëntenzorg niet meer optimaal is, aldus de woordvoerder. Er is overigens nog een reden dat de verpleegkundigen er niet voor voelen om zonder Van der Schaar te werken. Zou het recente conflict tussen de ziekenhuislei ding en deze chirurg leiden tot het ontslag van de laatste, dan zou dat tevens de beëindiging van het door Van der Schaar voorgestane Houston-model betekenen, een in het Texas Heart Institute in Hous ton gehanteerd operatiemodel waarbij het operatietempo belangrijk kan worden verhoogd. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. De Eindhovense politie heeft gisteren jacht gemaakt op een twee meter lange python. De poli tie was gewaarschuwd door mensen die de slang in een konijnehok achter hun huis hadden aangetroffen. Het lukte een agent om het beest met be hulp van een lasso te vangen en in een zak te stoppen. De eigenaar van de slang die zich in de loop van de middag bij de politie meldde heeft de python teruggekregen. Hij bleek in het bezit van een vergunning. (Van onze redactie binnenland) VLISSINGEN. De bemanning van een veerboot tussen Vlissingen en het En gelse Sheemess heeft zaterdag in de Brit se kustplaats een Nederlander uit het wa ter gehaald, die even tevoren uit protest tegen zijn uitwijzing uit Engeland van boord was gesprongen. Hij was door de Britse politie op de veerboot gezet. Na- aankomst in Vlissin gen werd de man opgevangen door de marechaussee die hem van droge kleren voorzag en vrijliet, nadat was gebleken dat zijn papieren in orde waren. Van Britse zijde is niet bekend gemaakt waar om de Nederlander geen toestemming kreeg voor langere tijd in dat land te verblijven. AMSTERDAM. De rechtbank in Am sterdam heeft opdracht gegeven de vijf jongeren die werden gearresteerd bij de ontruiming van het gekraakte pand „De Vogelstruys” op de Herengracht in de hoofdstad vrij te laten. Een van hen is in de loop van vrijdag op op vrije voeten gesteld, de andere vier zouden vandaag uit voorarrest komen. De rechtbank heeft hiertoe besloten om de vijf in de gelegenheid te stellen zich voor te bereiden op hun proces woensdag. De vijf zaten sinds de ontruiming op 3 juli in voorlopige hechtenis. Veel dagjesmensen waren het afgelopen weekeinde op de been voor de 47 gekraak te appartementen aan de Prins Hendrik kade in de hoofdstad, in verband met de te verwachten ontruiming door de politie. plaatsvond, stemde de KVP’er samen met vijf leden van de ARP voor de motie van wantrouwen, die de oppositie indiende omdat de regering weigerde een eenzijdi ge boycot in te stellen. De Tweede Kamer had herhaaldelijk om zo’n actie verzocht. Enkele dagen na het debat besloot het KVP-bestuur Dijkman om een schriftelij ke motivatie te vragen. Deze weigerde daaraan te voldoen, omdat hij grote be zwaren heeft tegen het ter verantwoor ding roepen van een Kamerlid door zijn partij. Dijkman bleek wel bereid een mon delinge toelichting te geven van zijn stem gedrag. Dat gaat dus deze week gebeuren, in het kader van „normale communicatie” tussen vertegenwoordiger en bestuur. DEN HAAG. Het verzorgingstarief in bejaardentehuizen is dit jaar al met acht procent gestegen. Dat is twee procent meer dan vorig jaar. Het aantal bewoners dat bijstand van de gemeente ontvangt ter bekostiging van hun verblijf in een be jaardenoord neemt dientengevolge ook gestaag toe. Maakten bijstandtrekkers vorig jaar nog 75 procent van het totale aantal te huisbewoners uit, dit jaar is dit tot 80 procent opgelopen. Hiermee is dit jaar een bedrag van 1,7 miljard gulden gemoeid. Niettegenstaande deze relatieve toename is het aandeel van die bewoners enerzijds en van de overheid anderzijds in de totale financieringsstroom gelijk gebleven; 45 procent komt voor rekening van de bewo ners en 55 procent voor rekening van de overheid. Er werken steeds meer part-timers in de bejaardentehuizen; hun leeftijd varieert in de meeste gevallen tussen de 25 en 44 jaar. De meeste bejaardentehuizen hebben inmiddels een maximale bezet tingsgraad van 99,5 procent bereikt. Op iedere tien inwoners zijn er 3,27 perso neelsleden aanwezig, van wie de helft zich bezighoudt met verpleging en verzorging. LELYSTAD. Bij een verkeersongeval op de dijk Lelystad-Amsterdam zijn zater dagavond de 33-jarige T. Winter uit Vol- lenhove en de 59-jarige J. van der Meer uit Wassenaar om het leven gekomen. Het ongeluk waarbij ook een zwaargewonde viel gebeurde toen een personenauto uit de richting Almere op een tegemoetko mende auto reed. Volgens de politie werd het zicht ter plaatse belemmerd door een vliegenplaag. Een ongeluk in Rhenen kostte zaterdag nacht het leven aan de 19-jarige J. Bos uit Scherpenzeel en de 28-jarige P. A. R. Pasch uit Rhenen. Zij waren de be stuurders van twee personenauto’s die bij een inhaalmanoeuvre frontaal op elkaar botsten. Twee medepassagiers werden zwaar gewond. Vrijdagnacht eiste een verkeersongeval in het recreatiegebied De Merwelanden bij Dordrecht het leven van een 22-jarige Rotterdammer en een 18-jarige Dordrech- ter. Met hun personenauto vlogen zij uit de bocht, waarna zij in het water terecht kwamen. De namen van de slachtoffers zijn niet bekendgemaakt omdat de familie nog moet worden ingelicht. Een ongeval in Sambeek, gemeente Boxmeer, heeft vrijdagavond het leven gekost aan de 41-jarige W. Litjens uit Vierlingsbeek. Hij botste met zijn auto tegen een bestelwagen en overleed ter plaatse. De 21-jarige T. J. N. van Eert kwam zaterdagochtend om het leven bij een ver keersongeval in Melderslo, gemeente Horst. Het slachtoffer botste met zijn auto tegen een boom, waarna de auto in brand vloog. In het Friese Koudum kwam de 78- jarige Auke de Lange zaterdag om het leven. Rijdend op zijn fiets werd hij ge schept door een personenauto. Bij een ongeval in Staphorst kwam de 24-jarige H. Evenboer om. Hij werd op zijn fiets geschept door een achteropko mende auto. De 8-jarige M. Trentakotze uit Arnhem is gistermiddag in zijn woonplaats omge komen toen hij op zijn fietsje plotseling de weg overstak en werd aangereden door een auto. De dienstenbonden, die nu voor hun eigen sector alarm hebben geslagen, zeggen dat de „afbrokkeling” in de dienstensector nu al op gang is gekomen. In een half jaar vroegen de architectenbureaus bijvoorbeeld ontslag aan voor 133 werknemers. Over het hele vorig jaar was dat slechts 65. Ook uit andere branches in de dienstensector komen steeds meer signalen van opdernemers die in de problemen komen, aldus de dienstenbonden. schorste hartchirurg P. van Schaar weer aan het werk kan. Op de Amsterdamse effectenbeurs gonsde het de afgelopen week van de geruchten omtrent OGEM. De koers van de aandelen van 10 gulden nominaal zakte van 8.70 naar 6.90, de slotkoers van afgelopen vrijdag. De omzetten waren groot. Volgens een woordvoerder van de Vereniging voor de Effectenhandel, com missaris van de notering op de Amster damse effectenbeurs P. van Outsterterp, zal de notering van OGEM niet worden opgeschort. Dit in tegenstelling tot eerde re berichten, dat gedelegeerd commissa ris Fibbe hierom zou hebben verzocht. Vooruitzichten voor woensdag, opge steld door het KNMI: Enkele buien, maar ook zonnige perio den. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Aantal uren zon: 2 tot 9. Minimumtem peratuur omstreeks 11 graden. Maximum temperatuur omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 31 DINSDAG 19 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.27 uur, onder 20.55 uur Maan op 15.25 uur, onder 00.15 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 09.43 uur en 22.11 uur Laagwater 05.23 uur en 17.41 uur £3

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2