r Toeristen vast door actie Franse vissers Maatregelen na zes kapingen in een week (Van onze redactie buitenland) Cubanen willen terug a§ diepterecord Onthullingen columnist Anderson Ongeregeldheden in Cherbourg President Tsjoi af getreden Olieproduktie OPEC bereikt Papua-troepen helpen Vanuatu Na explosie in Japanse stad dertien doden Gueiler mag land toch niet verlaten Drukkers bij The Observer akkoord Boekje voor hulp bij zelfdoding toch gepubliceerd Tien gevangenen in België ontsnapt Stopcontact Lenin Brodski H ■n ■H 3 BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 1 8 A UGUSTUS 1980 2 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) lJ Het van WASHINGTON. Amerikaanse ministerie Defensie en het Witte Huis hebben geruchten over een nieuw militair ingrijpen van de Verenigde Staten in Iran, categorisch van de hand gewezen. trijfël Witte Huis ontkent invasie-plan Iran t Sterke man grijpt macht in Z-Korea laten kiezen om de afgetreden presi- ir 5 1 nen wat niet end nil- de ira- uit iro- hem nge- g de loor a de l op pko- wam ver ente auto rand TOKIO (UPI). Een brandweerman die bij de bestrijding van de brand in een winkelcentrum in een Japanse stad ern stig gewond was geraakt, is gisteren overleden. Het dodental is hiermee geste gen tot 13. Bij de ontploffing in een ondergronds winkelcentrum bij het station van Shizuo ka, 150 kilometer ten zuidwesten van To kio, raakten 99 mensen gewond, van wie er velen ernstig aan toe zijn. Onder de overledenen zijn vijf brand weerlieden. Oorzaak van de brand was een lekkende gasbuis. Als gevolg van de ontploffing en de daaropvolgende branden zijn 48 winkels en kantoren in een gebouw van vijf ver diepingen vernield en is aanzienlijke scha de aangericht aan 18 gebouwen en 32 winkels in de buurt. De ambassadeurs van de negen lidsta ten van de Europese Gemeenschap heb ben intussen gisteravond gepleit bij de voorzitter van het Iraanse parlement voor de vrijlating van de Amerikaanse gevan genen in Iran. Volgens diplomatieke bronnen heeft een delegatie, onder leiding van de Neder landse ambassadeur W. Campagne, voor zitter Rafsanjani een boodschap overhan digd. Anderhalve week terug deden am bassadeurs van negen andere westerse landen eenzelfde beroep op de voorzitter van het Iraanse parlement. Ook het Ame rikaanse Congres heeft op vrijlating aan gedrongen. President Bani-Sadr van Iran is zater dag overigens ongedeerd gebleven bij een ongeluk met een helikopter; „het beste bewijs”, aldus geestelijk leider Khomeini in een gelukwens aan de president, „dat een land niets kan overkomen als het in dienst staat van de islam”. uit protest tegen een voornemen van de reders, het aantal bemanningsleden op de boten te verkleinen teneinde de kosten van de gestegen brandstofprijzen op te vangen. De actie is dan ook, naar de vissers zeggen, in de eerste plaats gericht tegen de werkgevers en tegen de overheid, die meer steun aan de visserij zou moeten verlenen. 'er ase sds ing ;ente even i uit auto I ter geval nden arige rech- uit 'echt iffers rnilie geval zater- Vol- eruit Het 'onde o uit etko- werd r een e t i i rdag- >s uit l R. be te bij Ikaar srden 10 n i. e s e 5 e urs de 'an <te ’an •en de m- er- rp, en ie- sa- in ht at rs er e- k Krachtens de grondwet gaat premier Park Choong-Hoon de functie van presi dent waarnemen, doch volgens dezelfde kringen zal dit niet meer dan een paar weken duren. President Tsjoi werd in december tot president gekozen als opvolger van Park Chung-Hee, die in oktober door het hoofd van de veiligheidsdienst Kim Jae-Kyu werd vermoord. Tsjoi, die toen al aankon- digde, dat hij de tot 1984 lopende ambt stermijn van Park niet wilde volmaken, verklaarde voor de televisie, dat hij had besloten af te treden „uit diepe liefde voor zijn land, terwille van het algemene be lang en om een voorbeeld te geven van een vreedzame overdracht van macht”. De VS hebben laten weten zich grote zorgen te maken over de verdere ontwik keling in Zuid-Korea na het aftreden van de Zuidkoreaanse president Tsjoi. Een woordvoerder van het Amerikaanse mi- Op verschillende plaatsen in Cherbourg kwam het gisteren tot een treffen tussen vissers en toeristen. Hierbij vielen enkele lichtgewonden. De eerste ongeregeldhe den deden zich toen een veerboot de blok kade met grote snelheid wist te doorbre ken. Vissers en passagiers bestookten el kaar met verschillende projectielen. Een andere veerboot werd bij Cher bourg door vissers met lichtkogels en me talen voorwerpen bestookt, waarbij zes passgiers licht gewond raakten. In Cher bourg kwam het tot een treffen tussen Franse zeelui en gestrande toeristen, waarbij volgens de politie enkele lichtge wonden vielen. De Franse vissers blokkeren de havens NEW YORK-MUSCAT (AP/AFP). De olieproduktie van de Organisatie van olie-exporterende Landen (OPEC) heeft in juni een diepterecord bereikt over de afgelopen 4,5 jaar, gepaard met een te- ruggelopende wereldvraag voor olie die volgde op een anderhalf jaar durende oplopende prijsspiraal, zo heeft het weekblad Olie Informatie gisteren ver klaard. Deze invloedrijke nieuwsbrief voor de handel zei dat de produktie van de der tien OPEC-landen in juni 27,3 miljoen vaten per dag bedroeg, een diepterecord sinds de 26,7 miljoen vaten in januari 1976. Een vat is 159 liter. In het eerste half jaar van 1980 be droeg de gemiddelde olieproduktie 28.4 miljoen vaten, ruim onder het 30 miljoen vaten-per-dag-niveau dat jaren lang werd volgehouden, aldus de nieuws brief. Voor viervijfde van de ontwikke lingslanden zullen moeilijke tijden aan breken als de komende tien jaar de nisterie van Buitenlandse Zaken, die dit zaterdag meedeelde, zei dat de Ameri kaanse regering hoopt dat het aftreden van de president de aanvaarding van een nieuwe grondwet en de organisatie van presidentsverkiezingen met het oog op de vorming van een regering die de steun van het volk heeft, niet zal beletten. olieprijs verder zal stijgen, alsdus een rapport van de Wereldbank dat gisteren werd vrijgegeven. Gespietst op de drietand van inflatie en recessie in de ontwikkelde landen en de veel duurdere olie, zijn de vooruit zichten van groei in de wereld verslech terd, aldus het rapport. Terwijl de hogere olieprijzen voor een- vijfde van de mensen in de ontwikke lingslanden een voordeel is de bevol king van olie-exporterende landen betekent dit voor het resterende viervijf- PORT VILA (Reuter AFP). Een mili taire eenheid van de luchtstrijdkrachten van Papua Nieuw-Guinea is vanmorgen op het in de Stille Zuidzee gelegen eiland Espiritu Santo aangekomen om daar een einde te maken aan een twaalf weken durende opstand tegen de regering van Vanuatu, de onlangs onafhankelijk van Engeland en Frankrijk geworden eilan dengroep Nieuwe Hebriden. Brigade-generaal Ted Diro, comman dant van de uit ongeveer driehonderd man bestaande strijdmacht, verklaarde in Port Vila, de hoofdstad van Vanuatu, dat honderd van zijn manschappen inmiddels met enkele vliegtuigen naar Espiritu San to waren overgebracht. Hij kon niet zeg gen of er van de kant van de opstandelin gen verzet was geboden, maar hij achtte dat niet waarschijnlijk aangezien de actie bij verrassing was uitgevoerd en de rebel len vermoedelijk niet de tijd hebben ge had zich te organiseren. In de loop van de dag zullen dertig militairen de expeditiemacht volgen, ter wijl ongeveer 200 man bij Port Vila in reserve worden gehouden. De regering van Vanuatu had Papua Nieuw-Guinea verzocht een eind aan de opstand te maken nadat de Brits-Franse troepenmacht, die kort voordat de nieuwe republiek op 30 juli onafhankelijk werd naar Espiritu Santo was gestuurd, niet tegen de rebellen in actie was gekomen. Een boze Britse toerist zette zijn auto in Le Havre midden op de boulevard en ging er vervolgens uit protest naast liggen. De politie verwijderde hem even later. WASHINGTON. Een aantal niet met name genoemde vliegtuigmaat schappijen stuurt in het vervolg veiligheidsfunctionarissen mee op bepaalde binnenlandse vluchten, vooral op die naar Florida. (Van onze redactie buitenland) CHERBOURG. Naar schatting vijftienduizend toeristen zitten sinds zaterdag aan beide zijden van het Kanaal vast in verband met een blokkade van alle Noordwestelijke Franse havens door protesterende Franse vissers. 78- het i ge- Volgens regeringsfunctionarissen zal hij zich in korte tijd door het volgens de grondwet voorgeschreven kiescollege I_.1.1- dent Tsjoi Kyu-Hah op te volgen. Zaterdag het de bekende Amerikaanse dagbladcommentator Jack Anderson in een televisie-interview weten, niet onder de indruk te zijn van ontkenningen met betrekking tot zijn verhaal, dat door het Witte Huis een nieuw plan was uitgewerkt om de 52 Amerikaanse gegijzelden die in Iran worden vastgehouden, te bevrijden. Het plan zou ook voorzien in een militaire vergeldingsactie. Zoals bekend mislukte eerder dit jaar een Amerikaanse bevrij dingspoging. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SEOEL. De Zuidkoreaanse president Tsjoi is zaterdag afgetreden om plaats te maken voor generaal Chun Doo-Whan. Generaal Chun was al enige maanden onbetwist de sterke man in het land. Hij was verantwoordelijk voor de bloedige onderdrukking van demonstraties en aanpak van de oppositie, wat hem in conflict heeft gebracht met Washington. Japan zowel als de Verenigde Staten hebben bij Zuid-Korea protesten inge diend vanwege het proces dat op het ogen blik aan de gang is tegen de oppositielei der Kim Dae-Jung wegens opruiing, waarvoor Kim bij veroordeling de dood straf kan krijgen. Washington heeft de aanklachten tegen Kim „vergezocht” ge noemd. Waarnemers menen, dat Chun Kim onschadelijk gemaakt wil zien. Kim is een van de populairste politici in Zuid- Korea en versloeg in 1971 bij de presi dentsverkiezingen bijna Park. Het proces voor een militair hof begon vrijdag. Geruchten over een op handen zijnde tweede militaire actie tegen Iran circu leerden vrijdag al in kringen van het Con gres in Washington. Het ministerie van Defensie sprak deze geruchten direct te gen; het Witte Huis noemde de publikatie van Anderson zaterdag „bespottelijk en onverantwoordelij k”. Anderson liet weten, het dementie van het Witte Huis niet te geloven. Ook voor de eerste Amerikaanse militaire actie in Iran had het Witte Huis immers met grote stelligheid ontkend, dat plannen voor een dergelijke actie bestonden. „Volgens mijn inlichtingen”, aldus Anderson, „heeft de regering bepaald, dat de nieuwe „inval” in oktober zou moeten plaatsvinden, een paar weken voor de presidentsverkiezin gen, zodat president Carter een goede kans maakt aan de macht te blijven”. Het Witte Huis verwijt de journalist nu met zijn verhaal de kans op bevrijding van de gegijzelden binnen afzienbare tijd kleiner te hebben gemaakt. Wat werkelijk De maatregel komt nadat in een week zes Amerikaanse toestellen werden ge kaapt en gedwongen naar Cuba te vlie gen. Zaterdag vonden drie van de zes kapingen plaats. De kapers zijn Cubaanse vluchtelingen die indertijd naar de VS zijn vertrokken voor de Schotse sectie van Exit zegt, dat geen enkele Schotse wet de uitgave van deze handleiding voor „zelfverlossing” te gen kan houden. Exit telt ongeveer 9000 leden met een gemiddelde leeftijd van 70 jaar. De reden waarom mijn vrouw zo ge hecht is aan dit schilderij, dat in de Tretja- kov Galerij thuishoort maar ook op de tentoonstelling „Paris Moscou” in het Centre Pompidou te zien viel, is het stop contact dat helemaal aan de bovenrand, iets links van het midden, nog juist onder de lijst uitkomt. Een wit stopcontact. Het geeft het schilderij, en zijn bewoner, iets menselijks en huiselijks mee, en tegelij kertijd symboliseert het, op wel heel sub tiele wijze, het grote streven van Lenin dat nog altijd, in grote lichtletters op een gebouw aan de Moskva tegenover Hotel Rossia, in herinnering wordt gehouden: „Communisme, dat is de Sowjet-macht plus elektrificatie van het hele land.” Dat stopcontact doet me aldoor weer denken aan de kikker die op de voorgrond op het schilderij „De jonge stier” van Potter klein maar toch heel duidelijk aan wezig is. Mijn opdracht was een reproduk- tie van het schilderij getiteld „Lenin in Smolny” te pakken te krijgen, uiteraard met het stopcontact erop, want in menig boek wordt het schilderij zonder boven rand, dus zonder het stopcontact, afge drukt, als zijnde irrelevant... Gdansk, Brodski en Lenin - die hebben iets met elkaar gemeen. In de Poolse ha venstad Gdansk (het vroegere Dantzig) brak vorige week een staking uit onder de 17.000 arbeiders op de scheepswerf ge naamd Lenin. Dat is een der lijnen die Lenin verbindt met Gdansk. Toen ik naar Moskou ging, kreeg ik twee opdrachten mee van mijn vrouw. Ze wilde een meta len beeldje hebben van Lenin met wappe rende jaspanden en vooruitgestoken hand, waarin hij (vermoedelijk) zijn pet of muts had vastgeklemd. Na lang zoeken vond ik het, want je kunt Lenin, maar ook bijvoorbeeld Majakovski de dichter, in alle rangen en standen kopen, maar die met de wapperende jaspanden bleek toe vallig heel zeldzaam te zijn geworden. De tweede opdracht betrof een schilde rij waarop je Lenin in een kamer ziet zitten op een stoel die met een wit hoesla ken is afgedekt, een aloude Russische gewoonte, vooral bij vertrek met vakan tie, of in de zomer, om het verkleuren van de bekleding tegen te gaan. Lenin zit in de rechtse stoel, er staat nog een fauteuil met hoeslaken links, tussen beide stoelen staat een ovaal houten tafeltje dat inmiddels wel antiek zal zijn, achter de armloze fauteuil waarop Lenin met potlood iets in een schrift zit te schrijven staat nog, half zichtbaar, een Thonetstoel, tegen de wand achter het tafeltje staat een bruine bank, en op het tafeltje ligt een krant waarop met Telegraaf-grote koeien van letters het woord BEWAPENING valt te ontcijferen, - interessant wel, dat de kranten in Lenins tijd een baldadiger opmaak kenden dan alle Sowjet-Russische kranten van dit ogenblik... LONDEN (AFP). De Schotse afdeling van de Vereniging voor Recht op een Waardige Dood heeft zaterdag besloten de handleiding om op vijf eenvoudige manie ren zelfmoord te plegen, toch te publi ceren. Het dagelijks bestuur van de vereni ging, die beter bekend is onder de naam Exit, besloot vorige week af te zien van publicatie uit angst voor vervolging van leden door justitie. Een wet uit 1961 bevat de bepaling dat hulp bij of aanmoediging van zelfdoding veertien jaar gevangenis straf kan opleveren. Dokter George Mair, verantwoordelijk maar nu, terleurgesteld over het leven in dat land, terugwillen. In dit verband heb ben de Verenigde Staten dit weekeinde opnieuw een beroep gedaan op Cuba spijtoptanten toe te laten. Havanna wei gert dit tot nog toe. Zaterdagmorgen kaapten zes Cubanen een toestel van Eastern Airlines met 52 passagiers op weg van Miami naar Orlan do. Later op de dag werd een vliegtuig van Republic Airlines (196 passagiers), ook op weg van Miami naar Orlando, gedwongen naar Havanna te vliegen. Vrijwel tegelij kertijd kreeg de gezagvoerder van een toestel van Delta Airlines (179 passagiers) te horen, dat de vlucht van San Juan naar Miami niet langer meer van belang was en koers diende te worden gezet naar Cuba. In Florida verblijven 119.000 Cubanen, waarvan er velen zonder werk zitten en met heimwee te kampen hebben. Een van de kapers liet zaterdag weten, dat er nog veel terugreizen op deze wijze zullen volgen. LONDEN (AFP). De 28 drukkers van het Britse zondagsblad The Observer die aanvankelijk geweigerd hebben in te gaan op de loonvoorstellen van de directie, heb ben nu de door de directie aangeboden loonsverhoging aanvaard. Dit heeft hun bond, de National Graphical Association zaterdag bekendgemaakt. De directie van het blad, dat eigendom is van de Amerikaanse oliemaatschappij Atlantic Richfield, had laten weten dat het 189 jaar oude blad op 19 oktober niet meer zal verschijnen als de 28 drukkers zouden volharden in hun looneis, die uitging bo ven het door de directie gebodene waar mee ze nu akkoord zijn gegaan. Het con flict tussen directie en drukkers brak op 3 juni uit toen de onderhandelingen tussen de directie en de typografenbonden wa ren vastgelopen. Het schijnt dat de machtige National Graphical Association de drukkers ge dwongen heeft het loonaanbod van de directie te aanvaarden. The Observer zal blijven verschijnen. LUIK (Belga). Uit de Lantin-gevange- nis van Luik, zijn gisteravond tien gevan genen ontsnapt. Een van hen kon weer teruggebracht worden. Alle gedetineer den zaten in een afdeling die extra werd bewaakt. Toch wist het tiental uit te bre ken door een aantal ruiten stuk te slaan. De gevangenen bedreigden vervolgens de toegesnelde cipiers met vuurwapens en vluchtten in vier auto’s van het gevange nispersoneel. Onder de ontsnapten bevinden zich ver scheidene zware misdadigers. Reprodukties van schilderijen kon ik echter in heel Moskou niet vinden, maar ik ontdekte wel dat het schilderij van Isaak Brodski was (wat ik vergeten was), en dat ik van dezelfde Brodski in het Centraal Lenin Museum een zeer groot schilderij had gezien dat me erg geïmpo neerd had. Uiteraard had het museum geen reprodukties, catalogi of ansichten waarop het schilderij, pronkstuk van het museum, stond afgebeeld, ik moet dus uit mijn geheugen werken, maar ik zie het nog duidelijk voor me. Brodski schilderde het in 1929, en beeldt het moment uit waarop Lenin op 12 mei 1917 de 40.000 arbeiders van de Poetilov-fabriek in Le ningrad (toen nog Petrograd) toesprak. Ik moest aan dat shcilderij terugdenken toen ik las dat de 17.000 arbeiders van de scheepswerf in Gdansk geëist hadden dat premier Babiuch persoonlijk naar de werf zou komen. Je ziet op Brodski’s schilderij Lenin, rechts op de achter grond, in het gezicht, de duizenden arbei ders staan rond het spreekgestoelte ge schaard, en al die koppen in de deinende massa werden door Brodski zeer gekund, en in eindeloze variaties, uitgebeeld. Ik heb de mevrouw die op een stoel de zaal met met het schilderij zat te bewaken gevraagd of ze al die koppen ooit geteld had. Dat had ze inderdaad gedaan, zei ze. Men spreekt altijd van 200 verschillende koppen, maar ze had al gauw ontdekt dat het er meer dan 400 moesten zijn, en een nauwkeuriger telling, waarbij ze het schil derij met haar ogen in verticale stroken verdeelde, had haar geleerd dat het er ongeveer 600 waren! Het „officiële” getal van 200, veronderstelde ze, zou wel slaan op het aantal hoofden waarvan men dui delijk de gelaatstrekken kon onder scheiden. is gebeurd, aldus het Witte Huis, is dat Carter de landen aan de Perzische Golf een veiligheidsgarantie heeft gegeven te gen een mogelijke bedreiging van hun onafhankelij kheid De Washington Post heeft in de editie van gisteren laten weten, de column van Anderson, die voor vandaag was bedoeld, niet te publiceren, omdat geen bevestiging is te krijgen van Andersons beweringen. de deel, dat de eerste helft van de jaren tachtig een vertraagde groei van 1.8 tot 2.4 procent zal kennen, aldus het rapport. In Afrika zal volgens het rapport de mate van absolute armoe bijna zeker in het komende decennium toenemen. De positie van deze arme Aziatische en Afrikaanse landen, vooral de laatste, verdient speciale aandacht van de inter nationale gemeenschap, aldus het rapport. Het sultanaat Oman heeft de prijs van ruwe olie met ruim twee gulden per vat van 159 liter verhoogd. De prijsverho ging is van toepassing met terugwerken de kracht tot 1 augustus, zo is gisteren vernomen uit betrouwbare bron in de hoofdstad Muscat. Voortaan kost de ruwe olie uit Oman, dat geen lid is van de Organisatie van Olie-exporterende landen, ongeveer 65 gulden per vat van 159 liter. De blokkade leidde binnen korte tijd tot chaotische toestanden in de Britse en Franse havensteden. Files van meer dan veertig kilometer lang ontstonden voor deze plaatsen, terwijl hotels, scholen en andere gebouwen ijlings voor de duizen den gestrande toeristen werden ingericht. Dover werd gisteren voor alle particuliere auto’s afgesloten, omdat velen uitweken naar deze stad die een veerdienst met het Belgische Oostende heeft. De veerdienst naar Engeland vanuit Rotterdam en Vlis- singen draaien evenals de Belgische dien sten op volle toeren. De diensten tussen Southampton en het Belgische Zeebrugge zijn vandaag verdubbeld. Franse havenautoriteiten verwachten dat de moeilijkheden in elk geval tot mor gen zullen duren. Dan komt een bemidde- lingscommissie van de regering naar Le Havre, waar de kantoren van de visserij- organisaties gevestigd zijn. De autoritei ten zeggen dat de blokkade niet alleen grote problemen voor het toeristische ver keer met zich meebrengt, maar ook voor de handelsondernemingen grote moeilijk heden schept. LA PAZ (AFP). Het door een staats greep aan de macht gekomen nieuwe Boli viaanse bewind van generaal Luis Garcia Meza, heeft dit weekeinde bekendge maakt, dat het de afgezette ex-interimpre- sident, mevrouw Gueiler „op dit moment geen toestemming geeft het land te verla ten omdat zij de regels van asielrecht heeft geschonden door leugenachtige ver klaringen af te leggen”. Dit zei de Bolivi aanse minister van Binnenlandse Zaken, kolonel Luis Arce Gomez. De oud-president heeft na de staats greep de wijk genomen naar de nuntia tuur in La Paz, waar zij wacht op een vrijgeleide om het land te kunnen ver laten.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3