Schaakteam Van der Meeren moet Telstar uit problemen helpen Jan Lammers aan de leiding Weer remise B TB, Theo Smit wint „Nacht van Alkmaar” in B-groep I b P op z'n Zwitsers. „DE SPELERS MOETEN NIET ÓPKIJKEN TEGEN FEYENOORD EN AJAX” Polman nog eerste 1 1 w 13 DINSDAG 19 AUGUSTUS 1980 SPORT 12? Commercialisme Toevalligheden Leklgr zondersuiker Slechts lOkalorieen per glas i A Jan Lammers: eerste. rivella Theo Smit: sterkste in sprint. Libregts: PSY moet van complexen af Thijs Libregts De spelers van PSV worden als een stelletje zeikerds beschouwd". Om vervolgens serieuzer in te gaan op ft] Frans Cuijpers uit Asten is het toernooi om het wereldkampioenschap schaken voor spelers tot twintig jaar begonnen met een nederlaag. Met de witte stukken ver loor de achttienjarige Nederlandse kam pioen van Kasparov uit de Sovjet Unie. Aan het toernooi doen 58 schakers uit 55 landen mee. DONGEN (ANP). Vijfduizend toe schouwers zagen gisteren in Dongen for mule 1-coureur Jan Lammers de leiding nemen in de wedstrijd „wie is de beste all-round coureur van Nederland”. ALKMAAR (ANP). Theo Smit, de sprintkampioen uit Badhoevedorp, heeft gisteravond „de Nacht van Alkmaar”, een criterium voor profs over 90 kilometer gewonnen. Smit won de eindsprint van een kopgroep van vier renners, die na vijftig kilometer was ontsnapt. Daarbij behoorde tot twee ronden voor het einde ook Joop Zoetemelk. Vijf ronden voor het einde, toen Zoetemelk nog vooraan was, probeerde Gerrie Knetemann te ontsnappen. Zijn demarrage had niet genoeg venijn, omdat de winnaar van de Ronde van Nederland zojuist na een lekke band in de kopgroep was teruggekeerd. Op het moment dat Zoetemelk wilde demar reren, kreeg ook hij een lekke band. De Tourwinnaar viel tot teleurstelling van de 10.000 toeschouwers terug in het peloton. De uitslag van de Nacht van Alkmaar is: 1. Theo Smit, 90 km in 2 uur en 13 minuten, 2. Gerrie Knetemann z.t., 3. Hans Langerijs z.t., 4. Heddy Nieuwdorp z.t., 5. Jan Raas op 10 sec., 6. Jan van Tilborg z.t., 7. Leo van Vliet z.t., 8. Cees Priem z.t., 9. Theo Appeldoorn z.t., 10. Wim de Ruiter z.t. het begin van de competitie naar buiten uit blaken van zelfvertrouwen, PSV, in casu Thijs Libregts, vormt op die regel geen uitzondering. Toch is er juist voor de Eindhovense eredivisionist nog geen reden om de nabije toekomst rooskleu rig tegemoet te zien. In tegendeel, de zuidelijke topclub is op papier de laatste De Haarlemse doelverdediger ontkent dat hij moeite heeft met een hernieuwde kennismaking met de club, waar hij des tijds tussentijds met ruzie vertrok. „We leven nu 'drie jaar verder. Er is een nieuw bestuur, er zijn andere spelers. Ik wil over die affaire niet meer praten. Ik kom om Telstar te helpen en omdat Joop Bernard Hinault is bij de bookmakers de grootste favoriet voor het wereldkampioenschap wielrennen op de weg voor profs op 31 augustus in Sallanches. De Breton noteert 2,5 tegen 1. De Italiaan Giuseppe Saronni staat met 5 tegen 1 op de tweede plaats. Johan van de Velde is de hoogst genoteerde Nederlander op de derde plaats met 7 tegen 1. Op het lijstje van favorieten zijn de Nederlanders die sinds 1975 drie keer de wereldtitel behaal den, het talrijkst. Kuiper (5), Raas (10), Lubberding (8), Zoete melk en Knetemann (gedeelde 11de plaats) staan er ook bij. Brand daar trainer is, verder niets. Het is ook bepaald niet mijn bedoeling om Jan Nederburgh uit het eerste team te werken. Daar heb ik weinig behoefte aan. Het begeleiden van de doelverdedigers spreekt me veel meer aan. Is het echter noodzakelijk dat ik speel, dan speel ik natuurlijk gewoon. Overigens teken ik alleen een kortlopende verbintenis, want wanneer iedereen fit is, vertrek ik weer gewoon”. Mochten beide partijen het overigens niet eens worden dan zal Telstar naar een andere man moeten uitzien. In dat verband worden de namen genoemd van Rob Boersma (ex-Haarlem), die nu voor de amateurclub AFC’34 uitkomt en Eric Bruin van Zilvermeeuwen, die het afge lopen seizoen reeds voor de Velsense eerste divisionist speelde. nog vergeefse pogingen wat betreft het aantrekken van een nieuwe spitsspeler, bewezen de aanvankelijk voorbarig lij kende woorden van de voormalige PSV- bedrijfsleider al gauw. Het profvoetbal kan zichzelf nauwelijks meer bedruipen, gezien de al eerder door Libregts ge noemde factoren. ABANO TERME (ANP). De achtste partij in de schaaktweekamp tussen Por- tisch en Hübner in de halve finales van het kandidatentoernooi te Abano Terme is gisteren in remise geëindigd. De partij was zaterdag na de 41ste zet afgebroken. Na de 45ste zet kwamen de spelers remise overeen. De stand is nu 4-4. De negende partij wordt vandaag ge speeld. (gewone frisdrank ca 1(X)) ft West-Duitsland lijdt onder een Oosteuropese boycot. Bij elk sportevenement na de Olympische Spelen werden de inschrijvin gen uit Oost-Europa ingetrokken. Ook voor de Ronde van Rijnland-Palts voor amateurs, die vandaag begint. De Poolse en Tsjechoslowaakse ploeg kwamen niet opdagen. Nederland neemt wel deel met Adrie van der Poel, Rene Koppert, Frank Moons, Hans Boom, Johnny Broers en Jannus Slendebroek. Het eerste onderdeel was oval-racing. Lammers verzamelde dertien punten. Rallyrijder Jan van de Marei werd tweede met 11 punten. De derde plaats was voor Jan Bom, de Nederlandse kampioen oval- racing met 9 punten. Aan deze wedstrijd nemen de Nederlandse kampioenen in de verschillende takken van de autosport deel. Vandaag is er een snelheidswed strijd op het circuit van Zandvoort. Daar na volgt een slalom in Rotterdam. Een snelle oplossing van het keepers-, probleem is met het oog op de start van de competitie in het betaalde voetbal - het komende weekeinde - dringend ge wenst, want tenminste twee, maar wel licht zelfs drie poortwachters komen op korte termijn op non-actief te staan. Zo heeft Jan Nederburgh, eerste man in de A-selectie, te horen gekregen, dat hij 1 september in militaire dienst moet. Het Telstar-bestuur heeft inmiddels een brief doen uitgaan naar het Ministerie van Defensie met het verzoek om een paar maanden uitstel, maar of dat zal worden gehonoreerd moet worden afge wacht. Nederburghs eerste vervanger Fons Halfman, die dit seizoen werd weg gehaald bij de amateurclub Bloemen- daal, heeft door werkzaamheden een behoorlijke trainingsachterstand en kan bovendien niet dagelijks meetrainen met de selectiegroep. Dat houdt in dat Halfman niet inzetbaar is. Aangezien geen directe oplossing van dat probleem in het verschiet ligt is het volgens Joop Brand niet ondenkbaar dat het tot een ontbinding van zijn con tract komt. Niet beschikbaar is verder André Ter- louw, die een meniscusoperatie moet on dergaan en derhalve zeker een paar maanden buitenspel staat. Voorts kan Siem de Graaf pas in de loop van deze Wil een club als PSV een topper kun nen blijven, dan zal het bedrijf Philips met een veelvoud aan geld over de brug moeten komen in vergelijking met het verleden. Er zullen dus grotere financië le offers van het moederbedrijf worden gevraagd. Libregts: „Dat lijkt me onver mijdelijk. Zoals het ook onvermijdelijk is dat Philips op haar beurt naam- en shirtreclame terugverlangt. Gebeurt dat, dan ben je beland in de fase van het commercialisme, zoals Van Gelder dat heeft aangekondigd”. Terwijl de economische situatie voor veel Nederlandse werknemers verslech tert, nemen de topsalarissen in de voet ballerij gigantische vormen aan. Hoe zit het dan met die beproefde stelling dat de sportwereld een afspiegeling vormt van de maatschappij? Libregts is van oordeel dat ook de profvoetballerij on vermijdelijk een stapje terug zal moe ten doen: „Excessen zul je altijd blijven houden, maar we zullen hier in de voet ballerij de kant van de Engelsen opmoe ten. Economisch gaat het daar al jaren slechter en dat heeft wel degelijk zijn weerslag op de voetballerij. Een jongen met talent kan kiezen tussen voetballen of de mijnen. Een gemakkelijke keuze, vandaar ook dat de jongeren daar niet te beroerd zijn om de schoenen van de vedetten te poetsen. In Holland wordt het talent al op een veel te vroege leef tijd in de watten gelegd en wordt er veel te veel betaald. Wordt het maatschappe lijk peil hier ook lager, dan zal het wellicht dezelfde kant opgaan als in Engeland”. jaren nog nooit zo zwak geweest als op dit moment. Zelfs nu Willy van der Kuv- len zijn contract toch nog heeft ver lengd en René van de Kerk hof na zijn ogenschijnlijk mislukte avontuur in Italië ook dit seizoen weer in Eindhoven zal acteren. Blijft staan het vertrek van Jan van Beveren, Harry Lubse en Tom Smits, dat slechts voor een gering gedeelte is gecompenseerd via de komst van Pim Doesburg. Het is echter de bedoeling dat de selectie in elk geval nog met een spitsspeler wordt uit gebreid. Maar de tijd dringt. Namen van voorhoedespelers zijn er in het recente verleden genoeg gevallen: Hamberg, Nanninga, Kist, Schachner, Ceulemans enzovoort. Tot een contract met een van deze gegadigden is het echter niet gekomen. „Omdat”, aldus Libregts, „de ideale spits ook voor ons kennelijk vrijwel niet op te brengen is. De verhoudingen liggen mo menteel totaal scheef. In het verleden is er in Nederland voor een interne trans fer nooit meer dan een bedrag van rond de miljoen gulden betaald. Nu zijn we op bedragen van drie miljoen en meer ge stuit. Dat hadden we niet voorzien. Kijk naar het buitenland. In Italië betalen ze voor een jongen als Liam Brady acht miljoen gulden of het de gewoonste zaak van de wereld is. Spelers als Krol en Van de Korput worden in het buitenland als koopjes gezien. De situatie is zeer onge zond. De transfersommen rijzen de pan uit. Financiële steun van de overheid en reclamegelden blijven achterwege. De toeschouwersaantallen nemen af. Het is dan toch niet meer verantwoord grote bedragen op tafel te leggen voor een speler?” Niet alleen PSV staat, gezien het ver dwijnen van Rijvers en Van Gelder, voor een nieuwe fase. Hetzelfde is eigenlijk het geval met het gehele Nederlandse voetbal. Ex-manager Van Gelder kon digde het in een recentelijk interview al aan: „De tijd van professionalisme in Nederland zal weldra plaats moeten ma ken voor commercialisme”. De voorals- (Van onze sportredactie) BOSSCHENHOOFD Terug naar de dagen dat een groot deel van het Neder landse volk in de ban was van de Tour de France. Zwoegende en zwetende ren ners op de helling van weer een Alpen col. De Ronde nadert zijn beslissing, de beelden zijn spectaculair. Ook voor profvoetballers. De gehele PSV-selectie zit die middag in het Sporthotel van Bosschenhoofd tenminste gekluisterd aan het tv-apparaat. Weddenschappen zijn afgesloten. Op het moment dat Ben nie Kuiper moet afhaken, gaat er een licht hoongelach op. Hier en daar is het leedvermaak in de PSV-gelederen groot. Vooral Willy van de Kerkhof steekt zijn pret om het feit dat trainer Thijs Libregts kennelijk op de verkeer de man heeft gegokt, niet onder stoelen of banken. Humor onder broodvoetballers. „Voe ren” en jennen. Kun je er niet tegen, dan red je het niet in dat milieu. Libregts blijft glimlachen, laat zich niet uit zijn evenwicht brengen. Ook door Willy van de Kerkhof niet, de speler die zich in maart juist het meest sceptisch toonde ten opzichte van Libregts’ komst naar PSV. Van de Kerkhof liep toen voorop om zijn toekomstige oefenmeester een gebrek aan internationale ervaring te verwijten. Een aantijging die Libregts toen fijntjes pareerde met de vraag of er in het buitenland soms andere spelregels golden. Nogmaals geconfronteerd met een dergelijke vorm van twijfel ten aanzien van zijn geschiktheid voor PSV kan de 38-jarige Libregts zijn sarcasme op nieuw niet bedwingen: „Ik heb gehoord dat ze over de grens heel vreemde lijnen trekken. Ze spelen daar ook achteruit. En met een vierkante bal. Tsjonge, dat zal dan een geheel nieuwe ervaring voor mij worden, want dat heb ik natuurlijk nog nooit'-.-gezien”. week voorzichtig de training hervatten. De Graaf raakte in een oefenwedstrijd van het toekomstteam aan het hoofd geblesseerd. Foto’s in het ziekenhuis we zen uit dat het ging om een hersenschud ding. Of Paul van der Meeren, die drie seizoenen geleden tussentijds bij Tel star vertrok nadat hij meer dan tien jaar voor deze club had gespeeld, weer voor de Velsense vereniging zal gaan uitkomen, is op dit moment nog onzeker. Volgens Joop Brand moeten er behal ve enkele financiële ook wat zakelijke aangelegenheden worden opgelost. „Er ligt”, aldus de Telstar-oefenmeester, „nogal wat oud zeer, maar ik vind dat Van der Meeren daar na zoveel jaren maar afstand van moet nemen. Voor het bestuur speelt dat probleem niet, wel, zo heb ik begrepen, voor het gemeentebe stuur”. Mocht de Haarlemmer met Telstar tot overeenstemming komen dan zal hij zich ook zeer intensief gaan bezighouden met de training van de jeugdkeepers. „Paul van der Meeren zou bij de opleiding van die jongens enorm kunnen helpen”, al dus Joop Brand, wiens contacten met zijn plaatsgenoot dateren van het afgelo pen seizoen toen beiden bij Go Ahead Eagles (Van der Meeren overigens als part-timer) actief waren. Paul van der Meeren: „Toen Joop Brand bij de Eagles wegging, heeft hij mij al benaderd, of ik belangstelling had om met hem mee te gaan naar Telstar. Ik heb dat voorstel toen afgewezen, omdat ik wilde stoppen met voetballen. Ik had gewoon geen zin om door te gaan en bovendien werd het steeds moeilijker het een en ander met mijn zakelijke bezigheden (Van der Meeren heeft een kapperszaak - red.) te combineren. Ik heb wel tegen hem gezegd, dat ik best zou willen helpen wanneer Telstar in moeilijkheden zou komen. Dat is nu het geval en vandaar dat men mij heeft 1 Viktor Kortsnoi en Lev Poloegajevski hebben hun dertiende partij in de halve finale van het kandidatentoernooi afge- broken. Deskundigen verklaarden dat Kortsnoi i licht in het voordeel was ten opzichte van I zyn vroegere teamgenoot. Na de vastge stelde twaalf partijen is de stand 6-6. (Van onze sportredactie) DE LIER. De Nederlandse Petra Polman heeft nog altijd de leiding in het wereldkampioenschap dammen voor da mes in De Lier. Polman versloeg gisteren haar landgenote Nieuwenhuizen, waar door ze na drie ronden het maximale aantal van zes punten heeft. Zij wordt gevolgd door het Russische duo Altsjoel en Sotsjnenko en de Neder landse Barbara Graas, die één punt ach terstand hebben. Graas versloeg in de derde ronde met wit de Belgische Hupez. UITSLAGEN: Samofalova (Tsj.)-Michailovskaja (Sov.) 1-1; Altsjoel (Sov.)-Bonnefoy (Fr.) 2-0; Barras (Fr.)- Sotsjnenko (Sov.) 0-2; Heitmeier (Ned.)-Ver- heyen (Ned.) 2-0; Nieuwenhuizen (Ned.)-Polman (Ned.) 0-2; Graas (Ned.)-Hupez (Bel.) 2-0. STAND: 1. Polman 6 punten; 2. Altsjoel, Sotsj nenko en Graas, elk 5; 5. Heitmeier en Michai- lovska beiden 4; 7. Samofalova 2; 8. Nieuwen huizen 1 (uit 2); 9. Bonnefoy en Barras beiden 1; 11. Hupez 0 (uit 2) en 12. Verheyen 0 punten. JUNIOREN, GROEP A: Fierro-Lemmens 0-2; Blijheid-Vermin 1-1. (Van onze sportredactie) VELSEN/HAARLEM. Telstar wil Paul van der Meeren aantrekken om het keepersprobleem op te lossen, dat is ontstaan door het wegvallen van een aantal doelverdedigers. Trainer Joop Brand heeft met Paul van der Meeren, die na zijn tijdelijke dienstverband bij Go Ahead Eagles een punt wilde zetten achter zijn betaald-voetbalcarrière, persoonlijk overeenstemming bereikt. Het bestuur van de Velsense eerste- divisieclub beraadt zich overigens nog over de vraag of aanvulling van het doelverdedigersbestand noodzakelijk en financieel haalbaar is. Paul van der Meeren: ,,Als iedereen weer fit is. vertrek ik weer benaderd. Ik heb eerst een paar dagen bedenktijd gevraagd en vervolgens ge zegd dat het akkoord was mits we overeenstemming konden bereiken.” Dat is op dit moment nog niet het geval. „Het is wat mij betreft zeker geen financiële kwestie,” zo licht Paul van der Meeren onomwonden toe. „Het gaat veel meer om de tijdindeling van de trainingen met het oog op mijn aanwe zigheid in de zaak.” het voetbalspel in den vreemde: „Bui tenlandse ervaring, ach, wat zegt me dat nou. Voetbal is vaak een spel van toe valligheden, vooral internationaal, als het op een of twee wedstrijden aan komt. Kijk naar het afgelopen EK. Ita lië blijkt iedere tegenstander onder de grond te willen stoppen, een favoriet als Engeland wordt direct al uitgeschakeld en België haalt de finale. De logica is vaak ver te zoeken”. Zelfvertrouwen en mentaliteit; facto ren die tijdens een wedstrijd vaak van doorslaggevender betekenis zijn dan het zogenaamde speltechnisch vermogen van een ploeg. Libregts is daarvan door drongen en beschouwt het als een van zijn eerste taken dit PSV van de nodige complexen af te helpen en met zelfver trouwen de nieuwe competitie in te sturen. De voormalige oefenmeester van Ex celsior: „Door allerlei factoren hebben de spelers van PSV het imago gekregen een stelletje zeikerds te zijn. Van dat stempel moeten we natuurlijk af. Mis schien heeft het wel te maken met het feit dat we een club uit de provincie zijn. De vraag is: hoe diep zit het complex. PSV moet niet opkijken tegen clubs als Feyenoord en Ajax. Als je internationaal wilt meetellen, en dat pretendeert men hier nog steeds, dan moet je een grote vent zijn”. Thijs Libregts is een trainer met de zelfverzekerdheid en branie van een westerling. Niet iemand die zielig gaat zitten doen door bijvoorbeeld te jamme ren dat publiciteitsmedia tezeer aan „dat kluppie” uit Eindhoven voorbij gaan. „PSV zal zelf opnieuw erkenning moeten afdwingen”, zegt Libregts dan ook. „Het is me in die korte tijd dat ik ze nu onder mijn hoede heb, opgevallen dat de jon gens echt wel willen. Ze willen zich re vancheren voor de relatief geringe pres tatie in de vorige competitie. De selectie staat op schqjp. Jongens als Poortvliet en Wildschut willen bewijzen dat ze in Oranje thuis horen”. Het is de gewoonte dat ploegen voor NOORDWIJKERHOUT (ANP). De laatste partijen uit de voorronden van de schaakolympiade voor visueel gehandi capten hebben gisteren meer dan 10 uur gevergd. Nederland deed nuttig werk door met 21/2-l1/2 van Israel te winnen. Dit betekent dat voor beide teams, die in de finalegroep B zullen uitkomen, deze score gehandhaafd blijft. Nederland begint dus niet ongunstig. De zes andere landen in deze poule zijn: En geland, Denemarken, Spanje, Bulgarije, Oostenrijk en Finland. Het gaat in de B-groep om de plaatsen 9 t.m. 16 op de wereldranglijst. In de finalegroep A plaatsten zich we reldkampioen Sovjet-Unie, Joegoslavië, de beide Duitslanden, Hongarije, Tsje- choslowakije, de Ver. Staten en Polen. In de C-groep komen uit: Frankrijk, Zwitserland, België, Noorwegen, Ierland, Italië en Zweden. De finale eindigt 25 augustus. -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13