V( CNV wil koopkracht ruilen tegen werk en don dit noq door brede aanpak” Scheep vaart redden 1 NIEUW CONTRACT MET WEST-DUITSLAND Ei Meer medezeggenschap bepleit Wa; tege van Nota Sociale Verzekeringsraad: mil Schriftelijk onderwijs vaak veel te zwaar Pr< Supertanker kan dok nog niet in Kunstwerken Menten niet gestolen” Minister Tuijnman in nota: Rampenfonds betaalt geen stormschade DINSDAG 19 AUGUSTUS 1980 Dl b WO Oliewagon kiept om BINNEN* EN BUITENLAND 2 Parkeren Isolatie Nedlloyd (Van o PAR we Si van ie< 25 no'' vertrel Doel van Si af te r 2= ■gs 8“ 53 C (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Extra inkomsten uit de export van het aardgas lijken het kabinet voor een groot deel uit de problemen rond de begroting 1981 te helpen. Vast staat dat het kabinet-Van Agt nu al kan rekenen op extra aardgasinlkomsten van een kleine twee miljard gulden voor 1981. Ereburger Staking - Export aardgas levert twee miljard extra op 7 Mr. D. P. Spierenburg. het weer] WEERRAPPORTEN Geen verhoging sociale premies 29 35 22 23 34 27 30 23 28 20 20 32 29 20 24 23 26 29 23 23 22 26 25 21 23 25 18 25 24 2 0 0 1 0 0 0 0 9 0.1 0 0 0 0 0 0 24 0 3 0.2 2 0.6 0.1 0 0 0 0 1 Dit is het gevolg van nieuwe afspraken over de aardga- sprijs, die de Nederlandse onderhandelaar mr. Spieren burg gisteren gemaakt heeft met de Westduitse gasim porteur Ruhrgas A.G. Als gevolg van deze onderhande lingen, die van beide zijden bijzonder hard gevoerd zijn, zullen daarnaast de exportprijzen in het vervolg sneller u Uit een nota over de financiële ontwik keling van de sociale verzekeringen, die de raad donderdag behandelt, blijkt dat de stijging van de totale premiedruk vol gend jaar beperkt zou kunnen blijven tot ongeveer 1,3 procent. Het Nederlandse Christelijk Werkge versverbond (NCW) kwam onlangs in het blad De Werkgever tot de voorspeling dat de premiedruk zou toenemen met 1,8 pro cent. Ook aan de werknemerskant werd een flinke stijging verwacht: het CNV zei onlangs een stijging met ongeveer twee procent niet uitgesloten te achten. Op basis van de herziene ramingen ech- 157 miljard gulden. Eerder werd deze ge raamd op 155,6 miljard. Deze „meevaller” werkt ook door, zodat naar verwachting ook voor dit jaar de premieplichtige loon som ondanks de loonmaatregel aanmer kelijk hoger komt te liggen dan men aan vankelijk aannam: namelijk op 165,3 in plaats van 163,4 miljard. Eveneens donderdag moet de Sociale Verzekeringsraad zich buigen over een rapport dat ervoor pleit, dat werklozen die zich willen laten scholen hun werk loosheidsuitkering moeten kunnen behou den. Het rapport is opgesteld door een werkgroep van de SVR. Van de betrokkene wordt verwacht dat hij tijdens de scholing, zeker tegen het eind daarvan, moeite doet om werk te vinden dat daarop aansluit. In het algemeen vindt zij dat scholingen die korter zijn dan anderhalf jaar toege staan moeten worden met behoud van uitkering. Maar de werkgroep wil langere opleidingen niet uitsluiten, omdat die bij bepaalde vakken en beroepen nodig zijn om een passend startniveau te bereiken. De Enschedeër Ton Willemsen heeft een nieuwe manier van isoleren ontwikkeld die volgens hem veel goedkoper en beter is dan de isolatiesystemen die momenteel worden toegepast. In het pand van Wil lemsen draait alles om aluminiumfolie. De toepassing hiervan kan het energiever lies, dat door straling ontstaat, tegengaan. Dit effect is te vergelijken met de werking van een thermosfles. Het folie kan onder meer in de vorm van een deken tussen spouwmuren worden aangebracht. Ook is het mogelijk dit materiaal onder vloeren te bevestigen of te gebruiken voor het koelhouden van auto, caravan en tent in de zomer. In een met aluminium beplakt bad kan men bijvoorbeeld langer genieten van het warme water. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, is bezig na te gaan welke gemeenschappelijke initiatieven zij zou kunnen nemen om te bewerkstelligen dat alle negen lidstaten van de Gemeen schap aan de gehandicapte inwoners van de lidstaten dezelfde parkeerfaciliteiten toekennen. Binnen afzienbare tijd zullen concrete voorstellen hierover op techni sche aspecten worden onderzocht. Dit zegt Europees Commissie Henk Vredeling in antwoord op vragen van het Britse lid van het Europees Parlement Lady Elles. Een Vietnamees echtpaar, dat ruim een jaar terug met een groep bootvluchtelin gen werd opgepikt door het vrachtschip Nedlloyd Agulhas, heeft uit dank zijn pas geboren zoon genoemd naar de reddende rederij. Het kind heet Nedlloyd. In een brief aan de Rotterdamse rederij zeggen Vo Thiet en Le Thi Hoi, dat het voor hen de enige manier was om hun onuitspreke lijke dank te tonen. Schepen van de Ned lloyd pikken bijna met de regelmaat van de klok vluchtelingen op, die volgens vas te afspraken met het ministerie van Bui tenlandse Zaken vanaf de eerste aanloop- haven naar Nederland vliegen, omdat op vang in het Verre Oosten vrijwel onmoge lijk is. z zzw zzw Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis De laa namers i De bor zijn. Int( ten bete Werkloze niets ho< Volger de emi voor de ogenblik zoveel S 300.000) Op 25 dat Suri loopt de ties in 1 burgersc Toen rij afge werden Surinaai SLM ovi vragen wilden x een wac Het SNA m presider derland wat zak (V JAK/ Indonei ment z gewaar: springe Menii beslech manier, insinua bewaak Soehi geleger de stic en reag de aar maande moeten beschu bruik e echtelij Soeh voor p wind t nadeel os en 0 0.2 2 0.2 0.5 0 0.1 2 0 2 0 8 de stijgende olieprijzen volgen. Ruhrgas neemt per jaar ongeveer zes miljard kubieke meter aardgas af. De extra aardgasopbrengsten zullen echter niet tot twee miljard beperkt blijven. Mr. Spierenburg begint namelijk in de komende weken aan een serie nieuwe onderhandelingen met Frankrijk, die zeker gemakkelij ker zullen verlopen dan de gesprekken met West-Duits- land. Frankrijk moet namelijk voor het eind van het jaar een geheel nieuw contract met ons land afsluiten, wil het verzekerd blijven van een ongestoorde gasvoorziening. Het ministerie van Economische Zaken in Den Haag bevestigde gisteren het succes van de onderhandelingen met de Bondsrepubliek. Centraal in het aangepaste con tract staat de afspraak dat de prijs van het gas sneller en in grotere mate de bewegingen van de prijs van aardolie op de wereldmarkt zal volgen. Het is het eerste akkoord dat mr. Spierenburg tot nu toe heeft weten te bereiken. In (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het CNV is bereid om een vermindering van de koopkracht te aanvaarden, wanneer daar zichtbare resultaten in de vorm van meer werkgelegenheid tegenover staan. Daarbij zullen de laagstbetaalden zoveel mogelijk moeten worden ontzien. Dat zei CNV-voorzitter Harm van der Meulen gisteren in Utrecht na afloop van de Verbondsraad van zijn organi satie. totaal exporteert Nederland ongeveer vijftig miljard ku bieke meter gas per jaar. De onderhandelingen van mr. Spierenburg met West- Duitsland werden eerder dit jaar ingeleid met een ron dreis van minister Van Aardenne van Economische Za ken. Tegelijkertijd kondigde CDA-fractieleider Lubbers aan, dat het kabinet wat hem betrof wel op kon houden indien de gasprijzen naar het buitenland niet drastisch omhoog zouden gaan. Eind vorig jaar was de Gasunie er niet in geslaagd hogere gasprijzen te bedingen. Het bezoek van Van Aardenne overtuigde kennelijk de afnemers ervan dat het Nederland ernst is met de gewen ste verhoging van de prijzen. Naast Bonn en Parijs levert ons land ook forse hoeveelheden gas aan België en Italië. Vooral met dit laatste land heeft Nederland indertijd afspraken gemaakt die waarschijnlijk weinig opening bieden voor nieuwe onderhandelingen. ROTTERDAM (ANP). Het kan nog wel enkele weken duren voor de geknakte Liberiaanse supertanker Energy Concen tration bij Verolme-Rozenburg het dok ingaat. Het schoonmaken van het schip moet uiterst behoedzaam gebeuren, aldus een woordvoerder van Rijn-Schelde-Ver- olme. De Energy Concentration ligt bij Verol- me Tankercleaning, een onderdeel van de reparatieafdeling van Verolme. Een be slissing over repareren of slopen is vol gens RSV nog niet genomen. Als de tanker het dok ingaat, is dat in de eerste plaats voor inspectie. De Liberiaanse supertanker scheurde enkele weken geleden bij het lossen van ruwe olie in de Europoort. De rechtbank in Rotterdam veroordeelde daarop de ka pitein en de eerste stuurman tot vier maanden gevangenisstraf. De twee verantwoordelijke officieren zijn tegen het vonnis in beroep gegaan, al is het volgens hun advocaten nog niet zeker of het appel wordt doorgezet. c Eïï 22 22 22 22 22 20 21 22 20 20 21 31 TOK grote r zal zijl dat aa hoofd Japans in een Soez zien vi nen de bepaal defens gewerl van de De verant de eig< op de Staten De 1 tijd d verbat tentiet inspar Hij herhaalde nog eens dat zijn organi satie niets wil weten van een ontkoppeling van de salarissen van ambtenaren en trendvolgers van de landelijke loonont wikkeling. Ook heeft het CNV grote be zwaren tegen het loskoppelen van uitke ringen en minimumloon, zoals de werkge vers onlangs weer opperden. „Van crea tieve ondernemers zou meer mogen wor den verwacht dan deze voortdurende her haling van hetzelfde idee,” zo zei Van der Meulen. De schattingen van de SVR zijn geba seerd op de laatste raming van het Cen traal Planbureau, dat voor vorig jaar een premieplichtige loonsom aanhoudt van (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Nationale Rampen fonds heeft besloten geen schadevergoe ding uit te keren aan de exploitanten van strandtenten die in april van dit jaar grote stormschade hebben geleden. Dat heeft een woordvoerder van het rampenfonds gisteren laten weten. Eerder is het rijk slechts op een klein aantal van de aanvragen om financiële steun van strandtenthouders ingegaan. Na de bekendmaking van het rampenfonds zei W. L. A. Beringen, de woordvoerder van de strandexploitanten, dat deze zich „besodemie- ters” voelen, omdat het rampenfonds aanvankelijk hulp zou hebben toegezegd. Er zou alleen nog over de hoogte van de uitkeringen moet worden gepraat. Beringen wijst er op dat het rampenfonds „in 1973 wel tien procent van de schade vergoedde die strandexploitanten toen door zware storm leden”. Volgens hem balan ceert ongeveer eenderde van de strandexploitanten in Scheveningen en Kijkduin op de rand van het faillissement. Volgens Beringen zullen die mensen volgend jaar niet meer op het strand kunnen terugkeren. De strandexploitanten hebben nu hun laatste hoop gevestigd op staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken. Ze hopen dat deze bewindsman een positief besluit neemt over het verlenen van rijkshulp. Weer in binnen- en buitenland Zestien Geldropse burgers hebben B. en W. in een open brief gevraagd minister president Van Agt niet te benoemen tot ereburger. Ze vinden dat de premier zich op geen enkele manier verdienstelijk heeft gemaakt voor de Geldropse gemeen schap. Volgens de briefschrijvers kan het ereburgerschap beter worden toegekend aan iemand die zich wel heeft ingezet voor zijn medemensen. Zes van de 21 raadsle den in Geldrop zullen vanavond tijdens de raadsvergadering tegen het voorstel stem men om Van Agt ereburger te maken. B. en W. noemen Van Agt in hun raadsvoor stel „een van Geldrops zonen die het tot een der hoogste ambten in Nederland heeft gebracht.” De premier zal het ere- burgerschap aanvaarden op 30 augustus. DEN HAAG (ANP). Het rendement van zowel avondonderwijs als schriftelijk onderwijs is laag, zeker in vergelijking met dat van het overeenkomstig dagon derwijs. Dit geldt met name voor het schriftelijk onderwijs. Wordt het behalen van het diploma als criterium genomen, dan ligt het rendement bij het schriftelijk onderwijs tussen 15 en 23 procent en bij avondonderwijs tussen 37 en 42 procent. Dit blijkt uit een vergelijking tussen onderzoeksresultaten, die het Kohn- stamm-instituut en de Stichting voor On derwijsonderzoek binnenkort publiceren. Hoofddoel van de onderzoeken was de oorzaken van het voortijdig stoppen van de studie voor MAVO, HAVO of VWO op te sporen. De voornaamste reden voor het teleur stellend rendement in het volwassenon- derwijs is, dat de studie voor de meeste deelnemers aan schriftelijk en avondon derwijs te veel vraagt naast de noodzake lijke dagelijkse bezigheden. Dit geldt vooral voor diegenen die een langdurige studie volgen. Zij die een hoger leerjaar kunnen beginnen, blijken aanzienlijk va ker hun studie te voltooien. Tijdens de eerste discussies in de Ver bondsraad over het arbeidsvoorwaarden beleid voor de komende jaren bleek, dat alle bij het CNV aangesloten bonden, in tegenstelling tot die van de FNV, het er over eens zijn dat werkgelegenheid en behoud van de sociale zekerheid zwaar der moeten wegen dan handhaving van de koopkracht. CNV-voorzitter Van der Meulen zei te verwachten dat zijn vakcen trale eind september een definitieve nota klaar zal hebben over het arbeidsvoor waardenbeleid voor de komende jaren. Wat betreft de werkgelegenheid wil het CNV in ieder geval zo duidelijk mogelijke afspraken maken. Die moeten ervoor zor gen dat het inleveren van een deel van de koopkracht ook na verloop van enige tijd zoden aan de dijk zet wat betreft de werk gelegenheid, aldus de CNV-voorzitter. Bo vendien moet volgens hem het inleveren ook leiden tot grotere medezeggenschap van de werknemers over het reilen en zeilen van het bedrijfsleven. Van der Meulen deed een dringend be roep op het kabinet en op het CDA om duidelijk aan te geven wat de werknemers terugkrijgen in ruil voor een loonoffer. Van de werknemers zal het komende jaar zeer veel worden gevraagd, maar wat daar tegenover staat komt in het kabinets beleid en in het ontwerpverkiezingspro- gramma van het CDA onvoldoende uit de verf, aldus Van der Meulen. ding voor scheepsofficieren. Er komt ook een nieuw wetsontwerp over de arbeids voorzieningen van zeevarenden, die nu nog op vrijwillige basis worden gesloten. Ook gaat er een onderzoek ingesteld wor den naar de mogelijkheid zeevarenden fiscaal meer dan nu het geval is tegemoet te komen. De maritieme hulpverlening van de overheid aan ontwikkelingslanden zal ac tief worden gestimuleerd, speciaal in mul tilateraal verband. Ondernemingen moe ten meer dan voorheen pogen in te spelen op de mogelijkheden van joint ventures gezamenlijke ondernemingen met ontwik kelingslanden. De zeescheepvaart zal worden ingepast in de activiteiten op het gebied van de exportbevordering. Bij verschepingen waarbij het rijk rechtstreeks betrokken is zal de voorkeur worden gegeven aan Ne derlandse rederijen. Dit heeft minister Tuijnman van Ver keer en Waterstaat gisteren in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld. De doelstellingen die in 1975 voor de zee scheepvaart zijn geformuleerd, zijn nog steeds niet volledig gerealiseerd. Ook de rendementsontwikkeling in een aantal sub-sectoren geeft nog geen aanleiding tot juichen. In de nota Zeescheepvaart is een actie programma opgenomen, dat onder ande re een verlenging tot 1 januari 1982 omvat van de uit 1978 daterende investeringspre- mieregeling. Deze regeling voorziet in een basisbijdrage krachtens de wet investe- ringsrekening van 15 procent en een pre mie van 1,1 procent gedurende vijf jaar. Kredietverlening onder garantie van de staat wordt eveneens tot die datum ver lengd. De positie van de Nederlandse zee scheepvaart zal volgend jaar opnieuw uit gebreid onder de loep worden genomen. Op dit moment wordt bovendien de laat ste hand gelegd aan de voorbereidingen van een studie naar de ontwikkeling van een gerationaliseerd scheepstype, dat met een kleine bemanning kan varen en min der conventionele energie verbruikt. Minister Tuijnman wil het zeevaarton- derwijs moderniseren. Hij denkt daarbij onder andere aan een geïntegreerde oplei- a £3 10 n 15 12 16 12 10 15 14 15 10 23 18 14 14 15 17 13 7 11 9 15 16 17 12 15 16 19 16 12 19 14 14 17 16 7 11 13 20 18 zw z nnw w nw zw z wnw zw zw no n ozo no windst. n windst. nno windst. nw z n zo nw nno ono windst. windst. zzw nnw o n no w windst. w wzw wzw no De bemanning van het onder Panamese vlag varende vrachtschip Isher staakt sinds gisteren in het Rotterdamse Botlek- gebied voor betere betaling. Achtentwin tig van de 29 zeelieden alle opvarenden behalve de kapitein hebben het werk neergelegd. Volgens de inspecteurs van de International Transportworkers Federa tion (ITF), Johan Altena en John Putter, is hun schip een „drijvende doodskist”. De bemanning krijgt niet meer dan een derde van het loon volgens ITF-normen uitbe taald. Ook voorzieningen aan boord zijn volgens de ITF beneden peil. De beman ning komt voor het grootste deel van de Filippijnen. De vertegenwoordigers van de vakbe weging in de werkgroep menen dat bij scholing in bedrijven een arbeidsovereen komst voor naar voorkeur onbepaalde tijd moet worden aangegaan. Voor die bedrijven zou dan een loonsubsidierege- ling kunnen worden ontworpen. De werk gevers vinden dat echter te ver gaan. Zij vinden niet dat een werkgever vast moet zitten aan een werkloze die in zijn bedrijf wordt geschoold. (Vai teheb omgekorr pakhuis 800 kiloi nabij de pakhuis brand die minste 4; De voo heeft gis1 de EG en zelden vi commissi het Iraan maakt, i DEN HAAG. De premies voor volksverzekeringen, behalve de AAW, hoeven volgens een schatting van de Sociale Verzekeringsraad (SVR) volgen jaar niet te worden ver hoogd. De SVR baseert zijn verwach ting op de nieuwste ramingen van het Centraal Planbureau. Werklieden van de Nederlandse Spoorwegen bezig met het herstellen van de schade nadat gisteren een met olie geladen tankwagon op het baanvak Deventer- Holten ontspoorde. De tachtig ton wegende wagon vernielde een spoor over een lengte van 400 meter en het andere over 50 meter. De gekantelde wagon was de laatste van een trein met 24 tankwagens met olie op weg naar West- Duitsland. Over de oorzaak van het kantelen was vanmorgen nog niets bekend. Verwacht werd, dat in de loop van vandaag het treinverkeer over de sporen kon worden hervat. Er is overigens geen sprake geweest van lekkages. De uitvoeringsorganen van de werk loosheidswetten moeten in ieder geval na een werkloosheidsperiode van drie maan den bekijken of de betrokkene aan scho ling kan gaan deelnemen. Dat betekent niet dat de werkloze een wachtperiode van drie maanden moet doormaken alvo rens hij met scholing kan beginnen, zo benadrukt de werkgroep. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Alleen een brede aanpak op velerlei terrein en waar mogelijk in samenwerking met werkgevers en werknemers zal leiden tot het behoud van een gezonde Nederlandse zeescheepvaart. ter verwacht de Sociale Verzekeringsraad dat de premie voor de AOW gehandhaafd kan blijven op 10,25 procent, de AWW op 1,35, de AKW (Algemene Kinderbijslag wet) op 2 en de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) op 3,25. Alleen de premie voor de AAW (Algemene Ar beidsongeschiktheidswet), eveneens een volksverzekering, zal volgend jaar ver moedelijk omhoog moeten en wel van 4,2 naar 4,9 procent. De ziekenfondspremie en de WW-pre- mie, die alleen voor de werknemers gel den, zullen in de voorlopige visie van de Sociale Verzekeringsraad volgend jaar omhoog moeten van respectievelijk 8,10 tot 8,55 en van 0,45 naar 0,6 procent. De WAO-premie zal voor werkgevers en werknemers gehandhaafd kunnen blijven op ongeveer 7,7 procent. Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI. Zonnige perioden later kans op regen. Middagtemperaturen ongeveer 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks 13 graden. Max. Temp.: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. mist mist zw. bew. mist zw. bew. mist mist h. bew. 1. bew. motregen h. bew. zw. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. mist regen h. bew. regenbui onbew. zw. bew. onweer zw. bew. 1. bew. 1. bew. onbew. regen h. bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. mist zw. bew. regenbui niet ontvangen h. bew. zw. bew. i onbew. WOENSDAG 20 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.29 uur, onder 20.52 uur Maan op 16.28 uur, onder 00.46 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 10.50 uur en 23.25 uur Laagwater 06.09 uur en 18.39 uur DUBLIN (ANP). Meta Menten, de vrouw van de wegens oorlogsmisdaden tot tien jaar veroordeelde Pieter Menten, ontkent dat sommige van de kunstwerken in het Ierse huis van de Mentens, gestolen zijn. Zij deed dit in een advertentie in het in Dublin verschijnende dagblad Irish In dependent. Mevrouw Menten verklaart: „Het lijkt erop dat“de elementen die er eerder bijna in slaagden ons huis in Ierland te vernietigen, nu proberen de publieke opinie op te zetten tegen ons door te insinueren dat er in ons Ierse huis gestolen kunstvoorwerpen zijn”. „Deze beweringen zijn volledig onwaar en ongefundeerd. Elk schilderij en elk ander kunstvoorwerp in Comeragh House is verzameld en gekocht in Ierland door bemidde ling van Ierse kunsthandelaars en veilinghouders. Dit kan gedocumenteerd bewezen worden”, aldus Meta Menten. Zij haakt met deze advertentie in op de beweringen van een in Polen .geboren Amerikaan, dat een gedeelte van Mentens kunstverzameling was verkregen a moord en diefstal in Polen tijdens de Tweede Wereldoorlog. -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2