Zeker 80 doden na ontploffing NASA waarschuwt Iraans pakhuis bij nieuwe ijstijd Zuidkoreaanse Blokkade Franse vissers kost geld Steeds meer problemen voor gestrande toeristen politicus zwijgt voor krijgsraad vervuiler" „Emigratiegolf rampzalig" „Auto grootste Zonne-satelliet in de ruimte Waarschuwing aan tegenstanders van Soeharto Nog steeds geen reactie Cuba op verzoeken VS Diplomaten Syrië moeten Irak uit Premier: Japan wordt nooit grote militaire macht ■S; JE- dins DAG 19 AUGUSTU S Katten Dol Plankje 2 BINNEN- EN BUITENLAND 1980 door Nico Scheepmaker ;ren atie 4 (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. De nieu we Surinaamse regering wil van iedere Surinamer die voor 25 november naar Nederland vertrekt, een borgsom eisen. Doel hiervan is de emigratie van Surinamers naar ons land af te remmen. loyd rger iing ft 1 trijfël Borgsom verplicht bij vertrek uit Suriname Een Franse visser houdt boze Britse toeristen met een waterstraal op een afstand, nadat hij met stenen werd bekogeld (Van onze redactie buitenland) Inspanningen te vergroten LE HAVRE-BASTIA. De blokkade van Franse ha vens aan het Kanaal door boze vissers begint nu duidelij ke gevolgen te krijgen voor de internationale handel van Frankrijk. De situatie van duizenden, vooral Britse va kantiegangers die het Kanaal over willen, wordt met de dag nijpender. dat het te t een keld zieter nteel Wil- folie, sver- ;aan. king ider- ssen >k is eren het it in >lakt eten ïlijks gaan m zij ligen reen- van eiten uilen chni- Dit eling ie lid lies. de Nederlandse ambassadeur in Iran, W. S. J. Campagne, een boodschap van de voorzitter van de Europese ministerraad, Gaston Thorn, aan de voorzitter van het Iraanse parlement. Daarin werd aange- Hele vloten vissersboten liggen voor de havens van Cherbourg tot Duinkerken. Alle scheepvaartverkeer op deze havens is tot stilstand gekomen. Gistermiddag lagen veertig vrachtboten voor Le Havre, de grootste haven van Frankrijk, voor anker, terwijl tientallen andere werden doorgestuurd naar Nederland. België en Engeland. Een en ander betekent voor Le Havre een schadepost van enkele miljoenen per dag. Uit solidariteit met de stakende vissers hebben gisteren Corsi- caanse vissers ook de haven van Bastia op Corsica met hun scheepjes afgegrendeld. Vooral de vakantiegangers die naar Engeland terugwillen zijn gedupeerd door de Franse acties. In Cherbourg brachten 6.0ÜÜ Britten en Ieren de dag gisteren door met in de rij staan voor loketten om geld te wisselen, nadat die een lang weekeinde gesloten waren geweest, voor telefooncellen om familie te bellen, voor de schaarse toiletten en in kantoren van scheep vaartmaatschappijen. Fritesverkopers beleven gouden tijden; er wordt gratis melk uitgedeeld en heet water om thee te zetten. De passagiers van het autoveer van Corsica, dat de haven van Bastia niet meer uit kan, kregen het extra zwaar te verduren, nadat de sanitaire voorzieningen van het schip het begaven en Bekend is dat in het verre verleden zich abnormaal koude perioden hebben voorgedaan. Geleerden vermoeden dat de planeet aarde 90 miljoen jaar geleden begon met afkoelen, 150 miljoen jaar geleden zou de gemiddelde temperatuur van de aardbol acht graden warmer zijn geweest dan nu, dus ruim 22 graden Celsius. In de komende miljoenen jaren zou de temperatuur nog verder zakken. Tot nu toe hebben zich in die afkoe lingsperiode warmere en koudere tijden voorgedaan, zo weten de geleerden te melden. Daar waren volgens weer- en natuurkundige Wilson ijstijdperkjes bij van 22 jaar en van enkele miljoenen jaren. Het jongste ijstijdperkje begon in de tweede helft van de zeventiende eeuw en duurde tot in de vorige eeuw. De gemid delde wereldtemperatuur zou in die pe riode, die met name door Hollandse en Vlaamse schilders zo fraai op het doek werd vastgelegd, zijn gedaald met an derhalve graad tot iets meer dan twaalf graden. Hierdoor ontstonden strenge winters, die onder meer leidden tot een zichtbare uitbreiding van de gletsjers in de Alpen. Om de wereldbevolking te waarschu wen wanneer weer zo’n koude periode voor de deur staat heeft de NASA zijn Solar Maximum Mission Satellite, zoals de zonnesatelliet heet, gelanceerd. Een tweede exemplaar staat al klaar om vol gend jaar met het ruimtevaartvliegtuig Space Shuttle in een baan om de aarde te worden gebracht. De betrokken ge leerden nemen echter niet aan dat wij binnen afzienbare tijd opnieuw een kou de periode zoals in de afgelopen eeuwen kunnen verwachten. Als men mij gevraagd had of ik een van de twee, Marie of Sijtje, ter beschikking wilde stellen voor gelegenheid, had ik geen moment geaarzeld. Marie is een dik ke, vadsige poes, liever lui dan moe, met geen stok de deur uit te krijgen, boven dien strijkt ze altijd met haar enge haren langs mijn blote benen als ik ’s morgens door het huis loop, en is de gang van de koelkast naar haar etensbakje één lange hordenloop, waarbij zijzelf steeds weer de volgende horde is. Sijtje, Maries moeder, is daarentegen een slanke, zoniet magere poes, die niét voortdurend voor je voeten loopt zodat je erover struikelt, die niét tijdens het uit storten van de Whiskas of de Catty in het voerbakje er al met haar kop tegenaan duwt zodat de helft op de vloer valt, en die niét te beroerd is om naar buiten te gaan en een frisse neus te halen. Sterker nog, ze is vaak hele dagen weg, een poes naar mijn hart dus: ik hecht het meest aan poezen die je het minste ziet. Dus als men mij gevraagd had of ik een van de twee wilde afstaan voor een verblijf in de ton tijdens het onderdeel katknuppelen van de Broeker Feestweek, dan had ik daar zeker Sijtje niet aan gewaagd,- laat ik het zo zeggen... Het katknuppelen met een levende kat werd ruim honderd jaar geleden afge schaft. De kat is nu vervangen door een plankje, dat binnen de ton met een gat aan het touw hangt waaraan ook de ton is opgehangen. Vorige week werd er door 71 deelnemers (inleggeld 1 gulden) in Broek in Waterland gekatknuppeld. De knuppe- laars, allemaal mannen, gemiddelde leef tijd 43 jaar, stelden zich op een meter of acht van de ton op, die op ooghoogte aan een touw tussen twee palen hing. De knuppels waren van eenvoudige makelij, korter dan een honkbalknuppel, een 25-tal in totaal. Om de beurt wierp men een knuppel naar (bijna had ik het hoender hok getikt), naar de ton dus, die er stevig genoeg uitzag met vier metalen banden om de duigen, en die tot de zestiende worp moest wachten voordat hij überthaupt geraakt werd. Want zo eenvoudig is het niet. Waren alle knuppels gegooid, dan klonk de kreet „Knuppels!”, en repten kleine jongetjes en meisjes zich om de knuppels terug te brengen naar de werp- plaats en op die manier hun laat mogen opblijven te compenseren. Het duurde lang voor de ton bezweek, er waren wel zo’n driehonderd worpen nodig voordat de ton aan duigen was gegaan, waarna alleen de „kat”, het plankje aan het touw, nog doorkliefd moest worden. Voor de historie leg ik vast dat Dirk Kelderman daarin slaagde, volgens een kenner omdat hij de knuppel in een horizontaal vlak gooide, zodat deze als een zaag door de lucht wentelwiekte. Elke sport, hoe simpel ook, heeft z’n techniek! Ik moest al toekij kend wel even terugdenken aan alle Ma ries en Sijtjes die in vroegere eeuwen, opgesloten in een donker, heen en eer zwiepend vat, iedere keer weer een dood schrik kregen als zo’n knuppel tegen de ton beukte. „Houd uw huisdieren binnen tijdens het vuurwerk” we leven wel in een verlichte eeuw. igen ege- van gere bij zijn ten. n een itelin- schip i pas lende i een -*ggen r hen ireke- Ned- t van s vas- Bui loop. it op- noge- B. en lister- m tot r zich stel® neen in het ekend t voor adsle- insde stem- m. B. ivoor- et tot ‘Hand t ere- stus. nese taakt riek- win- nden werk in de iera- er, is De :erde itbe- zijn man- n de (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Omdat zelfs de kleinste veranderingen in de temperatuur van de zon, grote ge volgen kunnen hebben voor het kli maat op onze aarde, heeft de Ameri kaanse NASA dit jaar een satelliet in een baan om de aarde gebracht die de zonnestraling in de gaten moet houden. :be- bij «n- dde die ;ge- ?rk- Zij loet irijf de bemanning het verder vertikte om de reizigers van een maaltijd te voorzien. Legerrantsoenen werden uitgedeeld. De luchtvaartmaatschappij British Airways kreeg gisteren van de Britse regering toestemming om aan gestrande toeristen in Frankrijk en ook in Groot-Brittanië tickets voor een enkele reis tussen Londen en Parijs te verkopen voor half geld 100,- voor een enkeltje). Air France zou een dergelijke toestemming van de Franse regering hebben gekregen. De blokkade breidt zich intussen steeds verder uit met vissers die van elders terugkeren. Het veer tussen Saint Malo en Southampton, het laatste dat een Kanaaloversteek kon maken, is er gisteren ook mee opgehouden. Veel gedupeerde vakantie gangers rijden op aanraden van de Franse overheid door naar België en zelfs naar Rotterdam. In het Belgische Oostende is het aantal afvaarten verdubbeld. In drie dagen tijds zijn daar 20.000 passagiers vervoerd. Uit Zeebrugge vertrekt nu elk uur een veerboot. Het cinflict heeft twee oorzaken. De moeilijkheden begonnen vorige week in Boulogne, waar de bemanningen van de com merciële vissersvloot de haven blokkeerden uit protest tegen het voornemen van de directie de bemanningen in te krimpen. Ook waren zij het niet eens met de manier waarop de prijzen voor de vis worden vastgesteld. Duizenden kleinere vissers sloten zich bij de actie aan, omdat zij eveneens vinden dat zij te weinig krijgen voor hun vis en dat de dieselolie te duur is. Minister van Transport, Le Theule, liet gisteravond op de Franse televisie doorschemeren dat er mogelijk minimumprij zen voor de vis komen. Hij zei dat de regering er echter niet over piekert om de subsidie op dieselolie te verhogen. (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. President Soeharto van Indonesië heeft in een rede tot het parle ment zijn politieke tegenstanders ervoor gewaarschuwd „niet roekeloos om te springen met de democratische rechten”. Meningsverschillen dienen te worden beslecht op een „goede en fatsoenlijke manier. Niet door laster, beledigingen en insinuaties”, aldus Soeharto in het zwaar bewaakte parlementsgebouw. Soeharto sprak in het parlement ter gelegenheid van de 35ste verjaardag van de stichting van de Republiek Indonesië en reageerde met zijn waarschuwingen op de aanvallen die hij vooral de laatste maanden van zijn tegenstanders heeft moeten incasseren. Zo is de president beschuldigd van corruptie, machtsmis bruik en van het onderhouden van buiten echtelijke relaties met een filmster. Soeharto waarschuwde ook met nadruk voor pogingen om zijn 14 jaar oude be wind te ontwrichten en zei dat een ieder nadeel zou ondervinden van politieke cha os en democratisch geweld. De lancering geschiedde in het kader van het Zonnevlekkenjaar 1980. Dit jaar is een van de topjaren van de zonnevlek ken en zonnevlammen (protuberansen) die eens in de elf jaar voorkomen. De satelliet bevat een meetinstrument dat veranderingen in de zonnestraling tot één duizendste van een procent kan waarnemen. Dat instrument heeft berekend dat de gemiddelde temperatuur van de zon, ruim 5700 graden, dit jaar afwijkingen vertoont van zo’n tien graden Celsius. De toegenomen zonnevlekken zijn hier waarschijnlijk de oorzaak van, zo meent de weer- en natuurkundige dr. Richard Wilson van het Jet Propulsion Instituut in Californië. Hij is de man die het instrument heeft ontworpen. Die verandering van tien graden lijkt weinig, maar Wilson wijst erop dat vol gens de huidige theorieën een verminde ring van de zonnewarmte met een half procent kan leiden tot een flinke afkoe ling van het klimaat. Komt er één pro cent minder zonnestraling op aarde, dan daalt de gemiddelde temperatuur op on ze planeet met een graad. Momenteel bedraagt die gemiddelde temperatuur op aarde veertien graden. Een val van zes procent zou betekenen dat de gehele wereld met ijs wordt bedekt. SEOEL (UPI/AP). De Zuidkoreaanse oppositieleider Kim Daejoeng, die terecht staat op verdenking van pro-communisti- sche activiteiten, heeft gisteren geweigerd te antwoorden op vragen van de openbare aanklagers in zijn proces voor de Zuidko reaanse krijgsraad. Hij zei niets tegen de rechtbank te heb ben, maar zijn proces te zien als „politieke onderdrukking”. Hij antwoordde wel op vragen van zijn eigen advocaten, waarbij hij onder meer zei zich te hebben verzet tegen het bewind van de vorig jaar ver moorde president Park, maar trouw te zijn aan de staat Zuid-Korea. Ook zei hij de terugtrekking te willen van de 40.000 Amerikaanse militairen in zijn land, maar voor voortzetting te zijn van de Ameri kaanse economische en humanitaire hulp aan zijn land. De 56-jarite Kim werd gearresteerd na de opstand in de zuidelijke stad Kwangjoe in mei, waarbij volgens officiële cijfers 189 mensen om het leven kwamen. Hij wordt er onder meer van beschuldigd Verantwoordelijk te zijn voor deze ongere geldheden. Ook 23 aanhangers van Kim staan terecht. De Zuidkoreaanse regering heeft giste ren de sluiting gelast van 617 uitgeverijen, ruim een kwart van het totaal. Zij zouden bladen en boeken van „corrupte of ver dorven” aard hebben gepubliceerd. prof. F. van Dam, in Paramaribo aange komen om voorbereidingen te treffen voor de bijeenkomst van de commissie op 14 september. De Nederlandse delegatie zal een volle dig nieuwe Surinaamse afvaardiging te genover zich vinden. De Surinaamse voor zitter Essed is in hechtenis genomen ter wijl een van de leden, Ewald Karamal Ali Suriname zou hebben verlaten. De nieuwe Surinaamse delegatie bestaat uit Henk Ferrier (een broer van de afgezette presi dent), ir. Richard Soerdjaesing en secreta ris Narendorp. Prof. Van Dam verklaarde gisteren dat „alles bespreekbaar is binnen de bestaan de overeenkomst”. Suriname is daarmee akkoord gegaan en hoopt het alsnog waardevast maken van de toegezegde 2,7 miljard gulden ontwikkelingshulp be spreekbaar te maken op ministerieel ni veau. Volgens Van Dam is daarop weinig kans omdat de Nederlandse minister van Ontwikkelingshulp De Koning duidelijk heeft laten merken dat Nederland hier niet voor voelt. WASHINGTON (DPAAP). De Cu baanse regering heeft nog steeds niet ge reageerd op de verzoeken vanuit Was hington, ervoor te zorgen dat de Cubaanse vluchtelingen die vanuit de VS willen te rugkeren naar hun vaderland dit op nor male wijze kunnen doen. In verband met het grote aantal vlieg tuigkapingen in de afgelopen weken zijn op alle burgervliegvelden in de staat Flo rida extra beschermingsmaatregelen ge nomen. De Amerikaanse regering heeft naar verluidt bijna dagelijks contact met Havanna. Zondag nog overlegde de Ame rikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Fowler met Cubaanse vertegen woordigers in de VS over het probleem van de vluchtelingen die terug willen. drongen op een snelle beslissing over het lot van de gegijzelden. Volgens parle mentsvoorzitter Rafsanjani is deze bood schap „een propagandamanoeuvre die niets aan het lot van de gegijzelden zal veranderen”. Hij kritiseerde de EG en Japan wegens het geven van steun aan de VS in het conflict tussen Teheran en Was hington. Rafsanjani verklaarde verder, dat het Iraanse parlement pas over de gegijzelden zal spreken „zodra er geen ander urgent probleem aan de orde is”. Gisteren is de uit Dublin afkomstige rooms-katholieke aartsbisschop William Barden na een verblijf van 18 jaar in Iran het land uitgezet. De reden van zijn uitwij zing is niet meegedeeld. (Van onze redactie buitenland) BAGDAD. Irak heeft gisteren de Sy rische ambassade in Bagdad gesloten en alle diplomaten gelast het land binnen 48 uur te verlaten. In het ambassadegebouw zou een grote hoeveelheid explosieven en zware wapens zijn aangetroffen. De diplomatieke betrekkingen tussen beide landen zijn echter niet verbroken. De Iraakse regering heeft de regering in Damascus verzocht om de uitgewezen di plomaten te vervangen. De uitwijzing betekent een verdere ver slechtering van de betrekkingen tussen beide arabische buurlanden. Irak ver denkt Syrië ervan de hand te hebben gehad in een mislukte poging tot een staatsgreep, bijna een jaar geleden. De laatsté vijf maanden zijn 8.600 Suri namers naar Nederland vertrokken. De borgsom zal niet voor iedereen gelijk zijn. Intellectuelen zullen het meest moe ten betalen: enkele duizenden guldens. Werklozen die willen vertrekken, zullen niets hoeven te betalen. Volgens de regering-Chin A Sen heeft de emigratiegolf rampzalige gevolgen voor de opbouw van Suriname. Op het ogenblik zijn er naar schatting al bijna net zoveel Surinamers in ons land (ongeveer 300.000) als in Suriname zelf. Op 25 november is het vijf jaar geleden dat Suriname onafhankelijk werd en ver loopt de mogelijkheid om via familierela ties in Nederland het Nederlands staats burgerschap te verwerven. Toen het Surinaamse vliegveld Zande rij afgelopen zaterdag weer openging, werden de kantoren van de KLM en de Surinaamse luchtvaartmaatschappij SLM overstroomd door meer dan 800 aan vragen van mensen die naar ons land wilden vertrekken. Op het ogenblik zou er een wachtlijst van 1.500 mensen zijn. Het Surinaamse nieuwsagentschap SNA meldde gisteren, dat de afgezette president Ferrier met zijn gezin naar Ne derland zal komen. „Ferrier zal eerst nog wat zaken moeten regelen, alvorens twee (Van onze redactie buitenland) TOKIO. Japen zal nooit meer een grote militaire mogendheid worden, maar zal zijn defensie wel zodanig versterken dat aan alle vormen van bedreiging het hoofd kan worden geboden. Dit heeft de Japanse premier Zenki Soezoeki gisteren in een rede gezegd. Soezoeki herhaalde dat Japan blijft aft zien van het bezit van kernwapens. Bin nen de beperkingen van de grondwet, die bepaalt dat het Japanse leger uitsluitend defensieve taken mag hebben, zal worden gewerkt aan een kwalitatieve verbetering van de strijdkrachten, aldus Soezoeki. De premier zei verder dat Japan de verantwoordelijkheid moet dragen voor de eigen defensie en zich niet kan verlaten op de militaire kracht van de Verenigde Staten. De Verenigde Staten hebben de laatste tijd druk uitgeoefend op Japan om, in verband met het toegenomen militaire po tentieel van de Sovjet-Unie, zijn defensie- (Van onze redactie buitenland) BONN. De auto is de grootste boosdoener op het gebied van geluids overlast en luchtvervuiling. Dit heeft het hoofd van het Westduitse bureau voor milieubescherming. Heinrich von Lersner, gisteren in Bonn bekendge maakt. Von Lersner zei dat de succes sen die bij de bestrijding van de lucht vervuiling door de industrie worden behaald, voor een deel weer ongedaan worden gemaakt door de auto. Van Goor’s Folkloristisch Woorden boek verwijst bij „katknuppelen” naar „kat-uit-het-vat-gooien”, en daar lees ik het volgende: „Bij het katknuppelen zette men een kat in een ton, die men daarna sloot en hing aan een touw, dat aan twee bomen of palen was vastgemaakt; de jongelieden wierpen vervolgens bij beurten met een knuppel tegen de ton, totdat eindelijk na lang gooien de bodem van de ton bezweek en dat kat, razend en dol, er uitsprong en weg ijlde, namelijk zo ze nog springen kon, want als ze bij ongeluk de knuppel tegen de kop gekregen had, viel ze eruit en bleef dan liggen. Hij, die de worp deed, waardoor de kat uit de ton kwam, was de overwinnaar en werd wel de Rattenko ning genoemd”. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Zeker 80 mensen zijn omgekomen bij een ontploffing in een pakhuis in de Iraanse stad Gatchsaran, 800 kilometer ten zuiden van Teheran nabij de olieprovincie Koezestan. In het pakhuis lag dynamiet opgeslagen. Bij de brand die na de explosie volgde zijn ten minste 45 mensen gewond geraakt. De voorzitter van het Iraanse parlement heeft gisteren een verzoek afgewezen van de EG en Japan om de Amerikaanse gegij zelden vrij te laten of een internationale commissie tot hen toe te laten. Dit heeft het Iraanse persbureau PARS bekendge maakt. Afgelopen zondag overhandigde maanden vakantie te houden,” aldus SNA. Intussen is het telefoon- en telexver- keer van en naar Suriname weer hersteld. De nieuwe machthebbers in Suriname hebben besloten niet alleen de Surinaam se maar ook de buitenlandse verslagge vers „te begeleiden in hun werk”. Volgens de officiële legervoorlichter Zinhagel heb ben de Nederlandse journalisten weinig begrip getoond voor de coup van de 25ste februari en voor de gebeurtenissen daar na. Aanvragen voor interviews kunnen voortaan alleen via de legervoorlichtings- dienst worden gedaan. Tot nu toe hield de regeringsvoorlichtingsdienst zich hiermee bezig. Overigens is de censuur op de be richtgeving weer opgeheven. Maar wel wordt, zoals voorlichter Piawan het giste ren uitdrukte, van de Nederlandse pers verwacht, dat zij de Surinamers in Neder land „tot rust brengt, zodat in die kringen de bereidheid ontstaat om terug te keren naar Suriname". Intussen is de Nederlandse voorzitter van de Commissie Ontwikkelingssamen werking Nederland-Suriname (CONS), s$i t

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3