Libië ontkent Polak tot krakers Van Agt liet kernenergie uit rede weg Vuur op Ijsland OGEM gered van surseance Brand verwoest schoolcomplex Gierek: Binnenlandse rust moet terugkeren muiterij van legerbrigade FNV nog niet uit problemen Damiate Pers .Jeruzalem'’ weegt zwaar „Vermijdt geweld” 7 olOeikêN DU Ziekenhuis klaar voor politie-actie Problemen rond Regering Vanuatu pakt rebellen op Stakers wijzen toezegging af afzet zuiverings slib verwacht Weer Israëlische inval Z.-Libanon Uniuider Courant ff) 1 19 AUGUSTUS DINSDAG 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 4 D 11 (Van onze redactie buitenland) X, X IJM1 zullen over e heeft waarvi naar d gewon ren va SCHIPHOL-BEIROET. De druk van de arabische landen op Nederland om de ambassade te verplaatsen van Jeruzalem naar Tel Aviv, wordt steeds groter. De arabische landen nemen deze kwestie zeer hoog op en zijn niet van plan zich neer te leggen bij een eventuele weigering van Nederland, de ambassa de te verplaatsen. J I’ Arabische pressie op Den Haag neemt sterk toe (Vervolg van pagina 1) I 155,00 I X de toespraak, dat geen van de stakers de argumenten van Gierek serieus zal ne men. Evenals andere stakers wees zij er op, dat de partijleider geen enkele politie ke hervorming in het vooruitzicht had gesteld. „Hij doet alsof hij tegen kinderen Oudeweg 1:2-14, Haarlem tel 023 - 3f1 90 53 De hi worden tend b< mensen wagen 1 Zij diei rijbewij docente cursus start op BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr H. C. van der Mije Voor i onmisbc kan een van de tot de at Het gek van 250 gebrach scheep» septemk Marktpl De af de Nedi ming ve Hulpdie de orga: kan hij medewe zal hem bereidir. Het N alleen goedere zal men behendi schermi ke zijn het wei Benodij goed da met bet koop w Marktpl een bet mer Wo een c „Het i licht hij worden die met arts mo hulpbei probleei narts te ren die Wout tl beesten eens er( huis m staan”. (Van onze redactie buitenland) TRIPOLI. Libië ontkent in alle toon aarden dat in het leger een opstand zou zijn uitgebroken tegen het regime van president Kadaffi. Het officiële Libische persbureau JANA reageerde met het be richt dat „het Libische volk bezig is met werken aan de vooruitgang en geen tijd heeft om tegen elkaar te vechten”. In diplomatieke bronnen in de Marok kaanse stad Casablanca circuleerde giste ren het gerucht, dat de negende brigade van het Libische leger, dat is gestatio neerd in Tobroek, op 6 augustus in op stand is gekomen tegen Kadaffi en dat de gevechten nog steeds voortduren. In Libië zou de noodtoestand zijn uitgeroepen. Bij de strijd tussen de brigade, onder leiding van commandant Iriss el Shoeheibi en regeringstroepen zouden al meer dan 400 doden en gewonden zijn gevallen. Westelijke zegslieden in Tripoli, vanuit de Egyptische hoofdstad Cairo opgebeld, zeiden dat de berichten blijkbaar slaan op onlusten die veertien dagen geleden in Libië waren uitgebroken, maar nu zijn neergeslagen. Volgens de Egyptische pers duren de gevechten echter voort, hoewel de opstandelingen geheel zouden zijn om singeld. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. OGEM Holding NV is gisteren door de Hoofdgroep Handel, een deel van het OGEM-concern dat de techni sche groothandel omvat en goed rendeert, gered van surséance (uitstel) van betaling. De directie van de Hoofdgroep kreeg van de raad van bestuur van de Holding het verzoek om de vorderingen en voorra den van de groep te cederen (over te dragen) aan het concern als zekerheid voor een krediet van een bankconsortium dat een gat van 400 miljoen gulden bij de Holding moet vullen. De directie van de Hoofdgroep Handel voelde er aanvankelijk niet veel voor de onder haar gezag vallende ondernemin gen afhankelijk te maken van het lot van de andere hoofdgroepen van het concern en daarmee van het concern zelf. Dit leidde tot langdurige onderhandelingen tussen de raad van bestuur en de directie van de groep Handel. Uiteindelijk ging de directie van de Hoofdgroep akkoord, maar onder enkele voorwaarden die erop neerkomen dat de Hoofdgroep de be schikking houdt over 95 procent van haar werkzame vermogen en haar zeggen schap in het financiële verkeer. Van de raad van bestuur en van het bankconsortium werden op deze punten garanties geëist. De raad van bestuur van de OGEM Holding gaf de garanties. Het bankconsortium deed dat echter (nog) niet. Vandaag zit de directie van OGEM op nieuw met bankiers uit binnen- en buiten land rond de tafel om een oplossing te zoeken voor de financiële problemen, die het bestaan van het concern, dat in ons land 16.000 werknemers heef, bedreigen. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. Een felle brand heeft de afgelopen nacht een houten school complex in de Eindhovense wijk Woensel verwoest. De brandweer had het vuur na ruim een uur onder controle maar kon niet verhinderen dat 25 lokalen uit brandden. De totale schade wordt geraamd op 1,5 a 2 miljoen gulden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Een van de belangrijkste organisatoren van de stakingen, de kraandrijfster Anna Walentinowicz, om wier ontslag de sta king op de scheepswerf in Gdansk is be gonnen, zei gisternacht in een reactie op Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken kon vanmorgen met zijn auto nauwelijks de toegangspoort tot het Catshuis passeren. Ongeveer honderd leden van de Werkgroep Israel, het Israel Comité Nederland en de Nederlandse Zionistenbond betoogden daar tegen mogelijke overplaatsing van de Nederlandse ambassade in Israel van Jeruzalem naar Tel Aviv. Den Haag moet niet zwichten voor de chantage van arabische ollesjeiks, vinden de demonstranten. In een mededeling, gericht aan de bevolking van Amsterdam, riep Polak de krakers gistermiddag op nodeloos geweld en gevaar van bloedvergieten te voorkomen en in overleg te treden met het gemeentebestuur. Uitsluitend telefoon: 02550-1:051'9 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Burgemeester Polak verklaarde in zijn mededeling, dat de pogingen van de ge meente om via overleg tot een oplossing te komen zijn „afgestuit op de botte stelling dat de panden gekraakt dienen te blij ven”. Hij wees erop, dat de uitspraak van de rechter, dat de panden door de krakers moeten worden ontruimd, in een demo cratische rechtstaat moet worden geres pecteerd. „Juist in het belang van de zwaksten in de samenleving dient het recht te worden gehandhaafd. Bij rechte loosheid heerst het recht van de sterk- 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur land met Israel niet in het geding zal komen als de ambassade inderdaad zou worden verhuisd, zei Van Agt dat „Israël zal moeten weten dat het zelf in belang rijke mate heeft bijgedragen aan de wijzi ging van de internationale situatie, door Oost-Jeruzalem in te lijven”. De werk groep Israel, het Israel Comité en de Ne derlandse Zionistenbond hebben er bij de regering op aangedrongen, de Nederland se ambassade in Israel niet te verplaatsen. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. Bij een Israëlische actie tegen Palestijnse bases in Zuid- Libanon zijn vannacht volgens corres pondenten in het gebied 13 Palestijnse guerrillastrijders en één burger ge dood. Volgens een communiqué van de Palestijnse guerrillaorganisatie PLO, zijn zeker twee Israëlische soldaten gesneuveld. De Israëlische legerleiding heeft meegedeeld dat „heel wat” guer rillastrijders zijn gedood. In het Israëli sche communiqué over de actie ont brak de gebuikelijke zin dat alle Israë lische soldaten behouden waren terug gekeerd. De actie werd uitgevoerd in het berg achtige gebied van Arnoen. Israëlische parachutisten en infanterie-eenheden vielen, gesteund door jachtbommen werpers, aan vanuit de door de christe lijke militie van majoor Haddad bezet te bufferzone langs de Israëlische grens. Volgens het communiqué van de PLO werd de aanval, die vier uur duur de, met succes afgeslagen. Het was de tweede Israëlische actie in vijf dagen. (Vervolg van pagina 1) Gierek zei verder onder meer: „Wat in Polen het belangrijkste is, is de binnenlandse rust. Als die niet aan wezig is, zal al het andere zijn belang rijkheid verliezen. Polen is een onder deel van de Europese stabiliteit. Be paalde grenzen kunnen niet worden overschreden.” Politieke waarne mers menen dat de partijleider met deze uitlating doelde op de mogelijk heid van een tussenkomst van het Russische leger. De stakingen zijn volgens Gierek georganiseerd door „anarchisten” en „anti-socialistische elementen”. Hij zei dat de regering geen verdere stakingen zal dulden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Premier Van Agt heeft in zijn toespraak bij het aanvaarden van een eredoctoraat in Amerika niets over kernenergie gezegd. De passage over kernenergie die in de in Nederland van tevoren verspreide tekst stond heeft de premier niet uitgesproken. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst was de oorspronkelijke tekst van de toe spraak veel te lang. Om zijn gehoor niet te vervelen heeft Van Agt enkele passages weggelaten. Nederland mag niet zwichten voor arabi sche chantage, zo zeggen de organisaties in een petitie die zij vanmorgen hebben overhandigd aan minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Hon derd leden en sympathisanten van ge noemde organisaties demonstreerden vanmorgen voor de hekken van het Cats huis, de ambtswoning van de premier. De betogers eisten handhaving van de Neder landse ambassade in Jeruzalem. Zoals bekend heeft een aantal arabische landen gedreigd, alle economische en di plomatieke betrekkingen met Nederland te verbreken als ons land zijn ambassade in Jeruzalem handhaaft. Intussen heeft Equador bekendgemaakt, dat het zijn am bassade in Israel zal overbrengen naar Tel Aviv. Een aantal andere Latijnsameri- kaanse landen heeft eerder besloten de ambassade te verhuizen. Overigens heeft de PLO gisteren laten weten, dat van de kant van deze organisa tie geen militaire reacties zijn te verwach ten tegen Nederlandse VN-soldaten in Zuid-Libanon, als Nederland zijn ambas sade in Jeruzalem toch zou handhaven. Premier Begin van Israel heeft Egypte gisteren opgeroepen, het overleg over Pa lestijnse autonomie onmiddellijk te her vatten. praat aldus de kraandrijfster. „Deze toe spraak verandert niets. Wij wachten ge woon tot iemand uit Warschau komt die serieus met ons komt praten. Het gisteren door de regering bekendgemaakte be richt, dat vice-premier Pyka in Gdansk besprekingen zou zijn begonnen, werd door haar ontkend. De stakingen in Polen breiden zich nog altijd uit. Meer dan honderdduizend ar beiders rond Gdansk en enkele andere steden aan de Baltische Golf zijn nu bij de acties betrokken en ook in de zuidelijke mijnstreek Silezië, waar het tot nu toe rustig was. zouden stakingscomités zijn opgericht. Indien de arbeiders hier het werk zouden neerleggen, zou de gehele Poolse industrie in korte tijd kunnen zijn verlamd. Intussen heeft de politie gistermiddag de hoofdredacteur van het ondergrondse blad Robotnik, Jan Lipinski, die zondag huisarrest had gekregen, gearresteerd toen hij op weg was naar een bijeenkomst van de dissidentenbeweging KOR. Ook verrichtte de Poolse politie huiszoekingen bij KOR-leden. AMSTERDAM (ANP). De bij de Fe- deratie Nederlandse Vakbeweging (FNV) aangesloten bonden zijn het gisteren tij dens een vergadering van de federatie- raad in Amsterdam, nog niet eens kunnen worden over een gecoördineerd arbeids voorwaardenbeleid voor volgend jaar. Binnen de federatie ontstond onenig heid over het te voeren CAO-beleid, toen de Industriebonden FNV een plan lan ceerden, dat onder meer voorzag in inle vering van koopkracht ten gunste van werkgelegenheid. Vice-voorzitter Spit van de FNV zei gisteravond na de vergade ring, dat men het nog niet eens is over dit vraagstuk, omdat verscheidene CAO’s voor dit jaar nog niet zijn afgesloten. Het federatiebestuur heeft de opdracht gekre gen een ontwerp voor een gezamenlijk beleid op te stellen. Spit verwacht dat dit rond Prinsjesdag gereed kan zijn. Dit verklaarde het PvdA-Kamerlid K. de Vries gisteren. De Vries brengt momenteel samen met een aantal andere Kamerleden een bezoek aan het Midden oosten. Ook premier Van Agt zei gisteren dat de pressie van arabische zijde groter wordt naarmate meer landen besluiten hun ambassades naar Tel Aviv te ver plaatsen. De premier benadrukte, dat de Nederlandse regering bij haar standpunt bepaling in deze kwestie zeer groot ge wicht zal toekennen aan een beslissing van de Veiligheidsraad van de VN. Op de vraag of de solidariteit van ons (Van onze redactie buitenland) PORT VILA. De regering van Vanua tu (Nieuwe Hebriden) heeft op het opstan dige eiland Esperitu Santo meer dan 60 rebellen gearresteerd. Twintig personen zijn uitgewezen, de overigen zijn aan de justitie overgedragen. De aanhoudingen werden mogelijk door de assistentie van het contingent militairen uit Papua-Nieuw Guinea dat gisteren op Vanuatu aankwam. De vulkaan Hekla op Ijsland is plotseling met grote kracht tot uitbarsting gekomen Gloeiende stenen worden soms duizenden meters de lucht in geslingerd, terwi/l (links op de foto) enorme massa s lava van de berg afstromen BUREAU. Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) TIEL. De zuiveringsschappen in ons land zullen de komende jaren steeds moei- I lijker hun slib kunnen slijten. Niet alleen I de hoeveelheid slib zal toenemen, maar ook worden de richtlijnen, zowel natio naal als in EG-verband, voor het gebruik ervan in de landbouw strenger. Dat is de verwachting van het Zuiveringsschap Ri vierenland in Tiel. Dit jaar en volgend jaar zijn er volgens dit schap echter nog geen onoverkomelij ke problemen, ook niet in financiële zin, met het slib te verwachten. Het schap noemt het in haar beleidsnota over 1981 wel hoopvol, dat de hoeveelheid zware metalen in het slib van de afvalwa terzuiveringsinstallaties in meerderheid een dalende tendens vertoont. Daarnaast bestaat de indruk, aldus Rivierenland, dat de afvallozing van bedrijven, die er de oorzaak van zijn, dat het slib niet altijd voor gebruik in de landbouw geschikt is, in bijna alle gevallen op betrekkelijk een voudige wijze te saneren is. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0;80 sten”, aldus de burgemeester van de hoofdstad. Over de ontruiming zei Polak in zijn mededeling aan de Amsterdamse burgers, dat hij de politie ook opdracht heeft gege ven niet in te gaan op provocaties. Op alle Amsterdammers en mensen van buiten de stad deed hij een beroep om gedurende het politieoptreden weg te blijven van plaatsen waar de politie in actie moet komen. De kans op risico’s voor de be trokkenen en toeschouwers kan dan tot een minimum beperkt blijven. Voor de ontruiming is een aanzienlijke politie macht in gereedheid gebracht, ook om eventuele ongeregeldheden elders in de stad te voorkomen, aldus Polak. Ook het dagelijks bestuur van de PvdA deed gisteren een klemmend beroep op de krakers om de appartementen vrijwillig te verlaten. Volgens het partijbestuur brengt „de huidige situatie aan de Prins Hendrikkade de hele krakersbeweging in diskrediet”. Zowel de verbondsraad van het CNV als het federatiebestuur van de FNV heb ben gisteren hun grote bezorgdheid uitge sproken over de op handen zijnde ontrui ming. Beide organisaties vroegen de kra kers de uitspraak van de rechter te res pecteren om zinloos geweld tegen te gaan. Het partijbestuur van de PSP, dat zich tegen een gewelddadige ontruiming uit sprak, vroeg burgemeester Polak gister-, middag in een verklaring de gekraakte flats onmiddellijk te vorderen. Drie hoofdagenten van politie riepen in een telegram aan de chef staf Mobiele Eenheid in Amsterdam hun collega’s op geen geweld te gebruiken bij de ontrui ming van de kraakpanden. In het Binnen Gasthuis in Amsterdam werd gisteren alles klaargemaakt voor de opvang van eventuele gewonden aan de zijde van krakers en politie. Bedden en mankracht werden vrijgehouden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4