Gewetensvol man schreef een waarachtig mensenboek Het dilemma van Günter Grass l bibliotheek Architectuur als puzzel van alledag wij ontvingen 3 Werk van zes Nederlanders Tien ontwerpen voor een stadswijk in Venetië een feest voor het oog Wereldpremière opera Glass in Rotterdam Tiende sterfdag Jimi Hendrix wordt herdacht op Parijse r jeugdbiënnale Nederlands-Duitse Griekse acteurs na ■I aanstootgevend stuk aangehouden film naar Venetië I J 7 DINSDAG 19 AUGUSTUS 1980 KUNST .4 De fijnzinnige intellectueel, de te pas en te onpas Tacitus citeren de Doctor Franz Joseph Strauss, heeft het dus heel gewoon over „ratten en strontvliegen” als hij schrijvers bedoelt. Er zijn schrij vers en andere burgers die daar niet zo gelukkig mee zijn. Ze her inneren zich een andere doctor die beweerde zijn pistool te zullen trekken als hij het woord „cul tuur” hoorde. Eén van de schrij vers die nogal met de kandidaat bondskanselier in zijn maag zit is Günter Grass, sinds de verfil ming van zijn roman Die Blech- trommel doorgestoten tot de rijen der publiekssterren. Een gewe tensvol man niettemin die zich al jarenlang inzet voor de zaak van de parlementaire democratie in het algemeen en die van de SPD in het bijzonder. Warhoofden Extreem O ^4'- -1M 1 6 k 350- is 'r oid, tge- ieria tro- nten ihlia 20- oteg bou- feministisch om een kind. Maar ocharme, Harm kan ’m dan niet meer overeind krijgen; hij knapt af op de religieuse hys terie waardoor zijn vrouw bevangen is. De niet zo vreselijk goedwillende lezer knikt op dat moment glimlachend met zijn hoofd. Grass heeft gelijk, de revoluti onaire garde van toen is verworden tot een stelletje krachteloos theoreticerende warhoofden, verstrikt geraakt in hun ei gen narcistische piekerijen. De politiek is alleen nog maar een middel om de eigen onmacht te overschreeuwen. En inmiddels met een vacuüm verpakte leverworst (koopt Duitse waar dan helpen wij elkaar) maar door het Verre Oosten zeulen op zoek naar een oude schoolkame raad die - wensdroom van Harm - zich misschien wel bij het Timorese verzet heeft aangesloten. De vriend wordt uiter aard niet gevonden, de worst verzult. Wie wél gevonden wordt is de reisleider Dr. Wenthien, de man van het gezonde ver stand en niet voor niets reisleider bij een alternatief reisbureau dat de alternatieve toeristen een kijkje in de „echte” derfe wereld gunt. Wenthien is zo glad als de paal van de macht. En pas in relatie tot Wenthien begint men iets van de mallotige Dörte en Harm te begrijpen. Het weekblad De Tijd heeft zelfs gespro ken van een „overval” door de „nieuwe Italianen”. De internationale kunstkritiek weet er nog weinig raad mee. Er is weinig continuïteit in de vorm, ook bij de archi tecten, dat hen als stroming zou samen binden. Wel worden vormen herhaald in de individuele oeuvres. Om die reden heeft men de Italiaanse golf wel willen aanduiden als subjectief en individualis tisch. Maar men vergisse zich niet. De architecten bieden door hun duidelijker en accurater woordgebruik dan dat van de beeldende kunstenaars een goed zicht op wat de Italiaanse cultuur vandaag de dag beweegt. Het zwaartepunt ligt niet zo zeer bij de persoonlijkheid van de kunste naar, ook al wordt ze niet ontkend of verborgen. Er is vooral een nieuwe relatie van kunstwerk en publiek. De Engelse landschapsfotografische kunstenaars nog laten het publiek deelgenoot worden van hun speurtocht naar betekenissen en bete kenisvolheden. In Italië vindt men geen betekenissen meer, laat staan waarden. Men vindt er raadsels en puzzels, hoopjes aarde in de museumzaal, pompoenen met een lampje, die door iedere huisvrouw die wel eens kookt, de tafel dekt of het bed opmaakt geregeld worden opgelost. De nieuwe Italiaanse kunst charmeert en ac tiveert de mensen niet, omdat dat niet nodig is. De mensen zijn al uit zichzelf glimlachend en actief. streven. Wat dat betreft heeft de praatjes maker Wenthien het gemakkelijker. Soe pel neemt hij de kreten van de dag over en leidt inmiddels zijn duister leventje. Dat zijn de ware tegenstellingen in de Bonds republiek en mogelijk ook hier. Niet die tussen fascisten en socialisten, maar die tussen opportunisten en goedwillenden en kan Grass het helpen dat de goedwillen den een beetje gek worden van de oppor tunisten? De strijd is ongelijk, niettemin moet hij gestreden worden, zowel door Dörte als Harm en hun generatiegenoten, als door Grass zélf die de adem van het Derde Rijk nog in zijn nek voelt. De wijze waarop de schrijver zich in middels van Strauss ontdoet is zonder meer geniaal en dodelijk voor voornoem de fijnzinnige intellectueel. Grass gunt Strauss zelfs niet het odium een fascist te zijn. Integendeel, hij maakt van de kanse lierskandidaat een mens en, erger nog, een schrijver. Nadat de schrijver Strauss de schrijver Grass een „koekebakker van het reformisme” heeft genoemd die „in kleinburgerlijke verhoudingen is terugge vallen” vervolgt Grass over Strauss: „Zo kan het geen verbazing wekken dat hij tijdens de duur van het studentenprotest ver naar links doorschoof. Nu hij met Lettau, Fried en Enzensberger bevriend is schrijft hij gedichten in dialect tegen de Notstandgesetze die bij Wagenbach wor den uitgegeven. In Kursbuch tekent hij als auteur voor een artikel over de Tiroler vrijheidsstrijd tegen Napoleon en baart hij opzien door Andreas Hofer met Che Guevara te vergelijken. (Na het orthodoxe communisme de rug te hebben toege keerd hoort men hem maandenlang zwij gen, waarna hij opnieuw aller aandacht trekt met een Ludwig Thoma (zoiets als de Beierse Felix Timmermans - l.f.) vertaling in het Latijn Sindsdien, beste collega’s is hij extreem natuurbewust.” Inderdaad, Strauss had die schrijver kunnen zijn: extreem in zijn opportunis me, opportunist ook in de richting van zijn extremiteit. Want de schrijver Strauss zou door niets anders gedreven zijn geworden dan de politicus: ijdelheid op zoek naar LOUIS FERRON Günter Grass: Kopfgeburten oder Die Deut- schen sterben aus. Uitgeverij Luchterhand. De Nederlandse vertaling verschijnt zeer binnen kort bij Uitgeverij Meulenhoff. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De wereldpremiè re van het nieuwste werk van compo nist Phlip Glass, Satyagraha, za op 5 september worden gegevens door de Nederlandse Operastichting. nu jep een lals •ste dat un- an- ATHENE (Reuter/AFP). In Athene zijn in het weekeinde de regisseur Dimi tris Kollatos en negen toneelspelers aangehouden naar aanleiding van een aanstootgevend toneelstuk. Hun wordt belediging van de openbare zeden en de Grieks-orthodoxe kerk ten laste gelegd. Het omstreden stuk, De Heilige van dery ■200, nese oten prei 34- rzie- 2-26, i 60- ijs- 0-84, AMSTERDAM. Het Amsterdamse centrum Paradiso besteedt op 18 sep tember bijzondere aandacht aan de fa meuze Amerikaanse gitarist Jimi Hen drix, die precies op die datum tien jaar geleden overleed. In samenwerking met het Jimi Hendrix Infocentrum is een iwe van luk- dit erst dat irri- ani- ien- die ier- s is ra’s tac- ort- 'en, n de ud de m, 30- ri- ik, ü- M. M. !a- 3n ?n >n is- isi da lur Ier ter ies er, D. DEN HAAG (ANP). De nieuwste film van Frans Weisz, Charlotte, gaat naar het filmfestival, dat van 28 augustus tot 8 september in Venetië wordt gehouden. De film is een Nederlands-Duitse pro- duktie van Cineteam Features-Concorde Film Holland en CCC-Filmkunst Berlijn. De hoofdrollen in Charlotte worden ver tolkt door Birgit Doll en Derek Jacobi. Günter Grass erkenning. En het is niet voor niets dat Grass deze man in zijn kopgeboorte tot de Groenen laat toetreden. Bestaat immers niet de vrees dat als de Groenen in het parlement komen dat dan Franz Joseph de verkiezingen wint? En Grass besluit, denkend aan schrijvers: „Altijd willen ze het onderste boven krijgen. Het is maar goed dat er nooit naar ze geluisterd wordt.” Briljante omkering omdat brille in dit geval het laatste redmiddel voor een wanhopige lijkt. Eén ding is zeker, wat Grass zijn denk beeldig echtpaar nog het meest kwalijk neemt is hun onwil echt een kind te willen. Want Grass is oprecht van mening dat een nieuwe jeugd een betere toekomst kan opleveren. De auteur is tegen extremisme van welke kant ook; hij is voor de jeugd. Maar onder die jeugd vind je vast weer evenveel Straussen als Grassen. Hoe moet dat nu? Het is Grass er niet om te doen geweest zijn denkbeelden uit te dragen aan de hand van een voorbeeldig socialistisch echtpaar. De werkelijkheid is, zo begrijpt Grass als geen ander, oneindig gecompli ceerd en idealen worden niet immer door helden aangehangen. En trouwens, zo lijkt Grass zich af te vragen, wat moet men met al te hoog gestemde idealen? Het menselijk haalbare is al moeilijk genoeg: zie maar eens in welke bochten Harm en Dörte zich moeten wringen om het na te Strauss, de aanstaande verkiezingen en de plaats van „de kinderen van ’68” in het bondsrepublikeinse bestel hebben hem op het idee gebracht een aantal „kopgeboor- ten” te publciceren: fantasieën ter lering en vermaak van het weldenkende Duits land. Met het andere Duitsland, dat van Strauss en consorten, lijkt immers geen dicussie meer mogelijk. Het schetst de situatie. Het schetst ook de onmacht waar door Grass bevangen wordt als het er om gaat in eigen vlees te snijden: niet té diep want Feind hórt mit. Kopfgeburten oder Die Deutschen ster ben aus is wellicht juist door dit besef van onmacht een waarachtig mensenboek. Geen roman in de klassieke betekenis, evenmin het tractaat van een vurig gelovi ge, tenzij het geloof in een gematigd stand punt zoiets als een tractaat zou kunnen opleveren. Grass is met zijn verfilmer Völker Schlöndorff op tournee geweest door China en het Verre Oosten. Op de terugreis werkt hij aan het scenario voor een nieuwe film. Dit scenario handelt over de reis van een Noordduits leraarsecht- DEN HAAG (ANP). Zes beeldende kunstenaars van 25 tot 30 jaar zorgen voor de Nederlandse inzending naar de elfde Biënnale die van 20 september tot 3 november in het Museum voor Moderne Kunst in Parijs wordt gehouden. Het werk prijkt te midden van dat van nog 324 kunstenaars uit 42 landen. Op deze tiende sterfdag van een van de meest invloedrijke gitaristen uit de rock zullen ook twee tot nog toe niet of nauwelijks in ons land vertoonde films te zien zijn, te weten Jimi plays Berkeley en Warner Brothers. Met het oog op de te verwachten belangstelling wordt het programma op 19 september herhaald. Preveza, gaat over een Grieks-ortho doxe bisschop die in een seksschandaal betrokken is. Vorig jaar werd de 67- jarige bisschop Stylianos van Preveza door een speciaal hof van de synode van zijn kerk ontslagen, nadat een jaar tevo ren in de pers een foto was verschenen waarop de metropoliet te zien was met een naakte vrouw. De bisschop heeft steeds gesteld dat de afbeelding een fo tomontage was. In afwachting van hun proces werden Kollatos en spelers op vrije voeten ge steld. De klacht is afkomstig van de voorzitter van het genootschap van Grieks-orthodoxe priesters. idat paar naar datzelfde Verre Oosten. Grass’ reis zowel als die van het filmkoppel Harm en Dörte Peters vormen het onder werp van dit verslag waarin de Duitse situatie voortdurend met die van de Derde Wereld wordt vergeleken. Als beide Duitslanden nu eens net zo veel inwoners telden als de Volksrepu bliek China... Het is de kopgeboorte waar mee het boek inzet. Grass lost deze angst droom op met het cynisme dat menige gevoelige ziel van de ondergang heeft ge red: „Bij een heropleving van de Pruisi sche tradities zou het bestuur over een miljard Duitsers absoluut geen probleem opleveren; zomin als dat, ondanks alle revolutionaire verschuivingen, bij de Chi nese ambtelijke tradities ooit een pro bleem heeft opgeleverd.” Maar de situatie in Duitsland is anders, heel anders. De duitsers worden eerder met uitsterven bedreigd, zo luidt de twee de kopgeboorte. En dat die fantasie heel wat reëler is, toont Grass aan aan de hand van zijn echtpaar Harm en Dörte die het hele boek door wel een kind willen maar voortdurend politiek zwaarwegende rede nen hebben om dat kind toch maar niet te krijgen. Nu eens vanwege een in aanbouw zijnde kerncentrale, dan weer vanwege de mogelijke verkiezingsoverwinning van Franz Joseph, om van het overbevolkings- probleem nog maar niet te spreken. Harm en Dörte: wasechte linksen, ge pokt en gemazeld in de studentenbewe ging; eens sympathisanten van Rudi Dutschke en later, met hem, begonnen aan de lange mars door de instituten. Revolutionairen dus, maar gematigder met het vorderen der jaren. Grass ont werpt het ene scenario na het andere voor zijn denkbeeldige paar en inmiddels ver rijst voor de lezer het beeld van een gene ratie die het ook allemaal niet meer zo precies weet, maar dapper door blijft vechten. Tégen dit, vóór dat. Door mense lijk egoïsme bepaalde besluiteloosheid op het gebied van het kinderen krijgen wordt vertaald in feministische ideologie en wie weet is die ideologie nog gemeend ook. Tót Dörte op het eiland Bali in de ban raakt van een rituele vruchtbaarheidscul- tus, dan schreeuwt haar lichaam al even 10 beelden voor Venetië, architectonische ontwerpen voor Cannaregio Ovest, door Raimund Abraham, Carlo Aymonino, Pe ter Eisenman, John Hejduk, Bernhard Hoesli, Rafael Moneo, Valeriano Pastor, Gianugo Polessello, Aldo Rossi. Luciano Semerani', tot 15 september in het Archi tectenmuseum, Droogbak 2 te Am sterdam. Het werk heeft als onderwerp de ideologie van Ghandi en diens verblijf in Zuid Afrika van 1893 tot 1914. Het libretto, door Constance de Jong is een bewerking van verzen van de Bhaga- vad-gita; de tekst wordt gezonden in het Sanskriet. Glass kreeg de opdracht tot het com poneren van deze opera van de Rotter damse Kunststichting. Satyagraha, waarmee de Nederlandse Operastich ting haar seizoen opent, wordt geregis seerd door David Poutney. De vooor- naamste rollen worden gezongen door Claudia Cumming, Beverly Morgan, Iris Hiskey, Rhonda Liss, Douglas Pe- ryy, Richard Gill, Bruce Hall, Tom Haenen en René Claassen. Muzikale begeleiding wordt verzorgd door het Utrechts Symfonie Orkest onder lei ding van Bruce Ferden. De premiere heeft plaats in de Rot terdamse Satdsschouwburg waarna voorstellingen volgen in Utrecht, Sche- veningen en Amsterdam. Wat van het dagelijkse leven zich tot in het museum en in de galerie heeft uitge breid zijn de verrassende opeenvolgingen van de handelingen die je als mens nu eenmaal verricht. Terwijl vroeger het da daïsme en het surrealisme juist de onzin nigheid van de dagelijkse sleur hebben willen weergeven als middel tot culturele en politieke bewustwording, schilderen de nieuwe Italianen het programma van alle dag als volstrekt zinnig af. Voor de architectuur is daarbij natuur lijk een complicerende factor dat het pu bliek voor zijn ontwerptekeningen in eer ste instantie meestal de opdrachtgevende instelling en keurende overheidsinstellin gen zijn. Het architectonische ontwerp voor een stadswijk is onderdeel van een planningsvoortgang bij welke verschillen de gemeentediensten betrokken zijn. Nu zijn de procedures in latlië wat min der streng geformaliseerd dan bij ons, door een grotere gemeentelijke bestuurlij ke zelfstandigheid en door een geringere nadruk op de tegenstelling tussen indivi duele rechtszekerheid en slagvaardig ste delijk beleid. Dit maakt hen niet alleen bediscussieerbaar, maar ook cultureel breder van opzet. Zo is de huidige ten toonstelling ontstaan op gezamenlijk initi atief van de Venetiaanse universiteit en gemeente opdat een procedure tot renova tie van een buurt zou worden ontwikkeld die niet op een architectonische restaura tie zou uitlopen. Men wilde in Venetië eens wat anders dan wat in Bologna is ge beurd. Tien architecten werden uitgeno digd voor het maken van een experimen teel ontwerp. De vijf Italianen onder hen geven impliciet of expliciet een richting aan in welke de opeenvolging van beslis singen in de planningsprocedure zou kun nen verlopen zodat het ontwerp zinvolle culturele verwijzingen zou kunnen blijven bevatten. De vijf buitenlandse architecten (drie Amerikaanse, een Zwitser en een Span jaard) lijken de context van het gebeuren wat minder te hebben gevat en presente ren persoonlijke ervaringsbeelden en strikt individuele werkwijzen. JOOST MEUWISSEN programma samengesteld, waaraan Hendrix’ vroegre bassist Noel Redding, de Amerikaanse bluesgitarist Johnny Winter en de in Hendrix’ repertoire ge specialiseerde Duitse band Electric Sun hun medewerking zullen verlenen. De ontwerpen voor Venetië dienen als argument voor een discussie over de ge meentelijke planning. Ze zijn alleszins het aankijken waard. Grote, veelkleurige pen tekeningen en heldere maquettes waaron der een in welke de verschillende soorten ontwerpingrepen in boven elkaar zweven de perspexlagen zijn aangegeven en zelfs een gouden maquette laten zien dat ook niet-gebouwde architectuur binnen de wanden van een museum een feest voor het oog kan opleveren. Op een of andere manier lenen deze tekeningen zich goed voor tentoonstellin gen. Het is in Italië (en in New York) gebruikelijk geworden dat architectuur- schetsen in kunstgaleries worden verhan deld. Bij ons is dat nog uitzondering. Men kan zich ook afvragen of de producten van Nederlandse architecten geschikt zijn om als autonoom verzamelstuk te worden gekocht. Er is natuurlijk wel een handel in architectuurschetsen van oudere, be roemde bouwmeesters als De Bazel of Berlage, door hun zeldzaamheidswaarde. De handel is weinig openbaar. Veelal slor pen instellingen en stichtingen zoals het Architectuurmuseum het merendeel van de nalatenschappen van architecten op. Er blijft voor particuliere collecties niet zoveel over. Voor de voortbrengsels van nog practiserende architecten bestaat echter hoegenaamd geen belangstelling. AMSTERDAM. Architectuurten- toonstellingen zijn meestal onbevre digend, omdat ze de gebouwen zelden kunnen laten zien zoals ze werkelijk zijn. Men moet zich behelpen met tekeningen, foto’s en maquette’s. Dit euvel gaat duidelijk niet op voor de tien ontwerpen voor een stadswijk in Venetië, die op het ogenblik in het Amsterdamse Architectuurmuseum zijn te zien. De ontwerpen zijn niet uitgevoerd. Het ligt ook helemaal niet in de bedoeling dat ze ooit worden uitgevoerd. Meer dan deze tekenin gen, maquette’s en toelichtingen door de architecten zal er nooit zijn. De functie van de ontwerpen is niet zo zeer dat ze een mogelijk gebouwd resultaat afspiegelen en vooraf be spreekbaar maken, ook al doen ze het. Veeleer proberen ze aan te tonen op welke wijze een architectonisch ontwerp het beste zou kunnen functi oneren in een zo complexe plannings voortgang als voor een oude, achtef- affe en wat leeggelopen buurt van een wereldberoemd toeristencen trum. Ontwerpingrepen op lagen plexiglas - maquette van Luciano Semerani. Dat verklaart ook de gereserveerde stem ming rond de tentoonstelling van Carel Weeber’s maquettes dit voorjaar in de Haagse galerie Nouvelles Images. Zijn maquettes waren blauwdrukken voor ge bouwen gebleven, waarvan sommige daadwerkelijk zijn uitgevoerd. Ze betoog den niets. Het is waarschijnlijk juist het betooglijke karakter van de Italiaanse en Amerikaanse architectuurtekeningen dat hen onderscheidt van de gewone proces stukken in de bouw zowel als van de beeldende kunst. Ze leveren geen beeld dat alleen maar direct waarneembaar is. Men zou ze nog moeten ontcijferen, maar men kan ze niet ontcijferen door ze te lezen op hun afgebeelde oorspronkelijke betekenissen, zoals in zeventiende eeuwse schilderstukken. Men kan ze slechts ont cijferen door naar aanleiding van hen iets nieuws te berde te brengen, door iets te doen of iets te zeggen, alsof het puzzels zijn die men heeft opgelost. Zulke architectuurschetsen zijn op zoek naar een vorm van planning over welke men in culturele zin zou kunnen discussië ren. Ze verwachten een daadkrachtig pu bliek dat bereid is mee te denken. Dit laatste hebben de vijf Italiaanse architecten op de tentoonstelling gemeen met de Italiaanse kunstenaars die dit jaar de musea in ons land (Amsterdam, Eind hoven, Groningen) hebben overspoeld. „Kroniek van de Weimar-republiek”, voorspel tot Hitler-Duitsland, door Alex de Jonge, uitgave Het Spectrum. „Tribunaal van Neurenberg”, het nazi- regiem voor zijn rechters, door Werner Maser, uitgave Het Spectrum. „Propaganda in de Tweede Wereld oorlog”, politieke affiches 1939-1945, sa mengesteld door Zbynek Zeman, uitgave Het Spectrum. „De lange arm van de dood” en „Com mando’s tegen de Gestapo”, twee romans in één band over de Tweede Wereld oorlog, door Alan White, uitgave Hollan- dia 32.50). Bij uitgeverij Em. Querido verschenen weer vijf herdrukken in de bekende Sala- mander-reeks. De titels zijn: „Dag aan dag” van Louis Paul Boon; „Het dochter tje van de wasvrouw” door Guus Kuijer; „De Zoon van Ouwe Klare” door Rinus Ferdinandusse; „De gladde paal van macht” door F. Springer en „Zondags rust” door Frans Coenen. De deeltjes kos ten 6.50 per stuk. „Inspecteur Perquin en de moord op Derk Alland”, detective door Martin Mons, uitgave A. W. Sijthoff 12.90). „Inspecteur Perquin en de carnavals- moord”, detective door Martin Mons, uit gave A. W. Sijthoff 12.90). „Inspecteur Perquin en de kralenmoor- den”,^detective door Martin Mons, uitgave A. W. Sijthof 12.90). „Advokaat met slagroom”, under ground detective door Mique Capel, uitga ve Tiebosch 16.50). „Zandvoort in oude ansichten, deel 2” door P. Brune, secretaris van het genoot schap „Oud Zandvoort”, uitgave Europe se Bibliotheek 28.90). „Gekleurde motregen”, novelle door Diet Verschoor, uitgave Omniboek 19.90). ,,’k Hoorde zo geerne de vogelkens schuifelen”, gedichten van Guido Gezelle met tekeningen van Piet Worm, uitgave Omniboek 22.50). „Wachten op je beurt”, bundeltje ver halen uit het leven van alledag, door Hele na Beels, uitgave Omniboek 9). „Passen op de poes”, korte verhalen over poezen, door Helena Beels, uitgave Omniboek 9). „Het nieuwe poppenboek”, 58 modellen voor het maken van poppen, door Kyoko Yoneyama, uitgave Omniboek 29.50). „En dan zijn er nog de generaties”, beeld van de Nederlandse generaties in deze eeuw, door Thijs Booy, uitgave J. H. Kok 22.50). „Stel geen vragen”, protesten tegen dierproeven, door Hans Bouma, uitgave J. H. Kok 6.90). „Halen wij de Sovjetunie”, reisgids voor twijfelaars door Marko Otten, Els Naayer, Michiel Baud en Wim Kunst, uit gave Het Spectrum 19.50). „Halfweg in oude ansichten deel 3” door Cor Lücke, uitgave Europese Biblio theek 28.90). „Algemene Muziek Encyclopedie” (deel 2), onder redactie van prof. dr. J. Robijns en Miep Zijlstra, uitgave De Haan 119). „Compositie in de kleurenfotografie” door Wim Noordhoek, uitgave Elsevier Focus 49.50). „Marionetten”, een monografie over poppenspel, door Rico Bulthuis, uitgave Leopold 19.90). „Onderhoud en reparatie van antiek” door Jacqueline Ridley met illustraties van David Dowland en Joyce Smith, uit gave Moussault 28.50). „Scenarium”, deel 4 in de Nederlandse reeks voor Theaterwetenschap, met bij dragen van Marinus Eiling, Hans de GYoot, W. J. Hildebrand, Aloysius van Kesteren, Thomas Kuchenbuch, Frits R. Noske, Sjaak Onderdelinden, J. M. Peters, Egil Törnqvist en Hanneke Zeij, uitgave De Walburg Pers 24). De Nederlandse inzending omvat overwegend werken van groot formaat. Het grootste is dat van Ben Sleeuwenhoek uit Middelburg: een muurvullend geheel van tien bij drie meter, dat bestaat uit dertig ongelijke elementen beschilderd papier. Groter dan een bij een meter zijn ook de vijf olieverfschilderijen van Henk van Woerden uit Amsterdam. Van deze vijf werken moest er een van het Stedelijk Museum in Amsterdam en een van de Gemeente Utrecht worden geleend. Uit het Stedelijk komt ook een van de vier fotocollages geassembleerd met an dere voorwerpen van de Amsterdammer Kees de Goede. Een van deze stukken komt uit de collectie van Atelier ’63 in Haarlem. De andere werken zijn uit het bezit van de kunstenaars. René Daniels uit Eindhoven is vertegen woordigd met vijf olieverfschilderijen, waarvan vier de titel Plantage Midden- laan hebben. Van Harrie de Kroon uit Breda zullen in Parijs drie videotapes gedraaid worden, waarop de kunstenaar zelf voorstellingen verzorgt. Ook zijn er van hem drie fotografische werken te zien. Kees Smits uit Amsterdam toont er drie acrylschilderwerken, waarvan twee twee luiken. Er zijn wat moeilijkheden geweest om een nieuwe Biënnale voor elkaar te krij gen. De vorige werd dan ook drie jaar geleden gehouden. De komende is van een grotere verscheidenheid dan voorheen. Ze is tot stand gekomen in samenwerking met het Museum voor Moderne Kunst en met het Nationale Centrum voor Kunst en Cultuur George Pompidou. De vorige keer koos een internationale commissie in Parijs de werken voor de tentoonstelling. Nu geschiedde dit door werkgroepen van de afzonderlijke landen. Behalve aan wat gewoonlijk onder beel dende kunst wordt gerekend, wordt op de komende Biënnale aandacht geschonken aan film en architectuur. Er is onder meer een programma van experimentele films, zowel in het Museum voor Moderne Kunst als in het Centrum George Pompidou. In het centrum wordt ook de architectuur- tentoonstelling L’Urbanité gehouden. De reeks samenspraken over moderne kunst telt negen onderwerpen met de na men van 25 deskundigen. Onder hen zijn Rudi Fuchs van het Stedelijk van Abbe- museum in Eindhoven, Frans Hacks van het Groninger Museum in Groningen, en Antje von Graevenitz van de universiteit van Amsterdam. Van hen worden bijdra gen verwacht over respectievelijk de kunstzinnige praktijk van het museum, nieuwe proeven met de presentatie van actuele kunst aan het publiek, en kunst en filosofie.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7