J .48 48 48 48 59 48 EEN NACHT EN EEN DAG BIJ DE KRAKERS I s r 2Ï> 1 79 99 99 0 5 0 l I r D‘2 r RM 13 WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 AMSTERDAM door Theo van der Kaaij Vannacht Groot alarm r, Grafisch geweld F-. Op deze wijze veegden honderden politiemensen de omgeving van het Centraal Station schoon. Voorop de motoren met zijspan, daarachter de „infanterie". Het is een geslaagde grap krijg je de indruk dat het aankoopbedrag in overeenstemming is met het woonge not. De luxe appartementen doen sterk denken aan de simpele, maar veel goedko pere „Van Dam-eenheden” voor jongeren huisvesting. Moos tikt mij op de vingers, want rondlopen is er nog niet bij. Dezelfde Moos voelt zich onderhand geweldig in zijn hemd gezet, want zijn mededelingen waren te voorbarig: het alarm is vals. Hoera. Om zeven uur op excursie naar het dak. De krakers hebben besloten de barricaden daar weg te halen als „gebaar” naar de burgemeester. Stenen, dakpan nen, balken, bedspiralen en fietsframes worden ruw van de dakrand een zolder- vertrek ingesmeten. De beruchte ijskast is er ook bij. Wie beweerde ook weer dat daar gebakjes in zaten om naar beneden te smijten? We moeten weer terug. Het lange wachten is nu aangebroken. De „in telligence” van de krakers zwijgt in alle talen. Ze komen ook minder langs. Waar zijn ze, wat doen ze op dit moment? De club verslaggevers praat, eet, dut, leest en kijkt uit het raam. Het wordt acht uur, tien uur, twaalf uur en twee uur. De lucht wordt ranziger en de geserveerde melk zuur. Ik ben al dertig uur niet uit de kleren geweest. Zo moet een gijzeling ook voelen. Kwart over drie. Opnieuw: groot alarm. Een geweldige mensenmenigte heeft zich intussen op de Prins Hendrikkade verza meld. Het ziet er naar uit dat de apparte menten nu echt ontruimd gaan worden. Vanaf dit moment volgen de gebeurtenis sen elkaar snel op. Moos legt de verkla- Een moment van ontspanning temidden van de turbulente gebeurtenissen, het water in of aan het water voor het Centraal Station. AMSTERDAM. .Va de ontrui- mingsaktie van het gekraakte appar tement aan de Prins Hendrikkade laaiden elders in de binnenstad de emoties hoog op. Verscheidene malen kwam het op verschillende punten in de stad tot confrontaties tussen op rellen beluste jongeren en de man schappen van de Mobiele Eenheid. Het foto-relaas op deze pagina laat zien dat dit niet altijd even zachtzinnig was. Al was er aan beide zijden ook nog wel tijd voor een knuffeltje. Kraker Moos leest de verklaring voor waarin onder meer werd meegedeeld, dat de bezetters waren vertrokken. Om vier uur is het buiten bittere ernst. Wij lopen intussen vrij door de flats, want de krakers zijn verdwenen. Het Ooster- dok levert schokkende beelden op van een geweldige stoet mobiele eenheden in slag orde oprukkend, daarachter het waterka non, paarden en honden, en in het water de grijze boten van de rivierpolitie. Het Stationsplein biedt nog even de gemoede lijke aanblik van Sail ’80, tot het moment dat de ME de menigte begint op te drijven. Langzaam maar zeker, beheerst en relaxt. Wanneer ter hoogte van de luxe apparte menten de eerste steen gegooid wordt scheurt de motorpolitie naar voren. De bestuurders rijden te laks lopend publiek van de sokken en de zijspanzitters ranse len met de wapenstok. De eerste beelden van een chaos: mensen vallen in het wa ter, motoren rijden op elkaar in en zij spanzitters rollen over het asfalt. Snel heeft de ME het Stationsplein onder con trole, wat zo riant vanuit de appartemen ten te overzien valt. Vrijwel iedereen is ervan overtuigd dat de mobiele eenheid nog vannacht komt. Alle pogingen tot bemiddelen zijn immers ker zijn, maar weet wel dat als de politie gaat schieten hier in Nederland een twee de RAF ontstaat.” Vijf uur. Radio de Vrije Keyser meldt: het uur U is aangebroken. Groot alarm. Krakers lopen nu af en aan en doen ver warrende mededelingen. We turen door het raam maar zien niets bijzonders. Ik kijk of mijn gasmasker nog op zijn plaats ligt, want wanneer niemand nog iets in de gaten heeft van het geringste spoortje traangas, jank ik al van ellende. We roe pen Moos ter verantwoording want vol gens afspraak zouden wij bij alarm op de hoogte van alle plannen worden gesteld. Moos vertelt: „Het is simpel. Wanneer de ME komt, treffen zij de appartementen verlaten aan. De krakers zullen zijn ver trokken. Er zal geen enkel verzet worden geboden.” We slaken een zucht van ver lichting. Dit had niemand verwacht. Als verslaggevers kunnen wij rustig de komst van de politie afwachten, Moos zal bij ons blijven, hoewel hij het risico loopt gear resteerd te worden. De krakers staan nog niet toe dat wij ons vrij door het pand bewegen, toch waag ik een kleine esxursie door het gan genstelsel. Ik loop een appartement bin nen dat onherkenbaar verminkt is door grafisch geweld. Graffititeksten van bo ven tot onder, etensresten als sporen van bewoning, kleine zinloze vernielingen die in het hele complex zijn terug te vinden en de appartementen voorlopig onbewoon baar zullen houden. Ongelooflijk trou wens, dat deze flatjes voor een paar ton aan de man gebracht worden. Nergens Plotseling wordt het duidelijk dat de politie heel snel binnen zal zijn. Het vol gende schouwspel voltrekt zich onder on ze verbijsterde ogen. Hoogwerkers, bull dozers, brandslangen en een pantserwa gen worden in slagorde opgesteld. Ge heimzinnige dichte containers verschij nen op straat en open puinbakken ver schaffen gastvrijheid aan een politionele brandgast die zijn spuit grijnzend op „ons” appartement richt. De onwillekeuri ge gedachte aan circus Elleboog dat hier zijn kunsten gaat vertonen verdwijnt pijlsnel uit mijn brein wanneer ik in twee hoogwerkers mitrailleursnesten ontwaar, waarin commando’s de loop op mijn hoofd richten. Om tien over vijf sommeert de politie voor de eerste keer. Er ontstaat een dia loog per megafoon wanneer Moos met een persverklaring komt. De politie slaat geen acht op de mededeling dat het pand op ons na geheel leeg is en werkt het draai boek af. Tot driemaal toe zwaait een dich te container naar het dak met elk 34 ongewapende ME-ers. Dit moet zijn wat wordt bedoeld met het „opentrekken van een blik agenten”. Een vierde container vol snijbranders, luchtdrukscharen, pik houwelen en koevoeten verdwijnt naar het dak, de appartementen zullen dus nog meer toegetakeld worden als ze al zijn. Het duurt nog vrij lang voor de politie onze verblijfsruimte betreedt. Wij mogen de aftocht blazen en zwaaien per contai ner vanaf het dak naar beneden. Moos treft het slechter. Hij krijgt handboeien aan en wordt gearresteerd. Toen hij voor het laatst zijn blik liet glijden over het bizar aandoende Station splein, zei hij nog: „Het is een geslaagde grap. Ik voel me echt lekker nu.” Haspels, doet verwoede pogingen alsnog een gesprek tot stand te brengen tussen B. en W. en de kraakbevolking. Burgemees ter Polak wordt door hem uit zijn bed gebeld. De krakers blijven er vrij lauw onder. Zij zeggen opnieuw het pand niet zonder meer op te geven. Kraker René lijkt een wandelend informatiecentrum. Hij is overal van op de hoogte. Hij zorgt rond vier uur voor verontwaardiging bij de club verslaggevers, filmers en fotogra fen door iets te onthullen van wat er bij de komst van de politie gaat gebeuren. Er is sprake van een vluchtweg, waarlangs als het zover is in elk geval eerst de krakers zullen verdwijnen. De pers moet zich daarna maar zien te redden. Ik kan er niets aan doen, maar krijg het nu echt benauwd en zie visioenen van rennende mensen, stampende laarzen, zwaaiende bullepezen en dikke wolken traangas. Was ik maar buiten gebleven. We proberen elkaar gerust te stellen maar voelen ons toch lichtelijk belazerd. Van de andere kant hebben de krakers ons uitstekend verzorgd. We kunnen ons te buiten gaan aan brood met jam, appels, thee, koffie en zelfs een verjaardagstaart. Voor onze komst is zelfs het hoogpolig tapijt ge schuierd. De krakers gedragen zich ongelooflijk kalm en beheerst. Een jongeman komt koffie drinken en legt daartoe zijn zware wapenuitrusting af. Met een onwaar schijnlijke koelbloedigheid ontsteekt hij een pijp en begint een praatje: „Ik bang? Helemaal niet hoor. Misschien straks als de ME echt voor de deur staat dat ik wat zenuwachtig ben. We zullen ze eens even een poets bakken. De politie zal best ster- op niets uitgelopen en burgemeester Po lak heeft voor de televisie zowat de staat van beleg uitgeroepen door de burgerij op het hart te drukken vanaf nu in de huizen te blijven. Polak spreekt over „plaatsen” waar de politie actief zal zijn, daaruit kan worden opgemaakt dat ook het kraakbas- tion de Gróote Keyser eraan moet geloven. De geruchtenstroom komt nu pas goed op gang. De krakers komen om beurten trouw elk laatste nieuwtje brengen dat zij opvangen in hun informatiecentra. Er zouden al dikke rijen ME-wagens opge steld staan op een industrieterrein bij Weesp en langs de snelweg bij Drieber gen. Er zijn tanks gesignaleerd met speci ale stalen rambalken. Iemand verzoekt dringend om watjes, want het strijdplan van de politie voorziet in het veroorzaken van een ultrasone geluidslawine die men sen verlamt en uit hun evenwicht brengt, a la de straaljagers bij De Punt van enkele jaren geleden. Tips worden uitgewisseld, en adviezen gegeven: bijvoorbeeld de ci troensap bij traangas en de rauwe knof look bij het gemenere braakgas. De kra kers die wij te zien krijgen zijn allen gehuld in semi-militaire kledij- Zware hel men, op het hoofd, gasmaskers langs de heup en camouflagekleurige jassen. De onvermijdelijke sportschoentjes maken de drager helaas wat topzwaar. Om drie uur is alles nog steeds rustig. Voor de deur op de Prins Hendrikkade steevast een menigte mensen. Toch is er achter de schermen iets aan de hand. De voorzitter van de Amsterdamse Raad (iemand maakt er al te enthousiast de Wereldraad van) van Kerken, dominee In containerbakken werden politiemannen en scherpschutters van de marechaussee omhoog gebracht tot voor de appartementen. ring af die hij ons nog schuldig was. Het is duidelijk dat de krakers vanaf nu een stuk theater gaan opvoeren. Wij voelen ons als persgroep medeplichtig, want tegenover de buitenwereld zwijgen wij als het graf. De 65 illegale bewoners vluchten langs een geheime weg via de Nicolaaskerk en ontsnappen aldus aan de spiedende ogen van de rechercheurs die buiten staan. Het geweld wordt voor gek gezet. De krakers wensen zelf te bepalen „wanneer zij op gewelddadige ontruimingsmaatregelen van de burgemeester ingaan en geen ver zet aan de PH-kade betekent niet dat er ergens anders nooit meer gevochten gaat worden.” Volgens Moos zijn de apparte menten niet echt als een fort gebarrica deerd: „Beneden wel, maar in de rest van het gebouw zijn veel fake-toestanden en trucs. De politie zal zich bijvoorbeeld er gens afvragen: is dat een bom? OK, er zijn vernielingen aangericht, maar de apparte menten zitten ook wel heel zwak in el kaar.” AMSTERDAM. Doen of j niet doen? De uitnodiging MI nan de krakers om de ontrüi- i I ,ning van de luxe apparte- inenten aan de Prins Hen- I drikkade als verslaggever van binnenuit mee te maken >_oas verleidelijk, maar bracht vele risico's met zich l mee. In het midden van de i nacht van maandag op dins- I dag wagen we de stap met z'n elven, voorzien van onmisba- 1 re attributen als helm en gas- masker. Tijdens een oriënte rend gesprek vooraf hadden j de krakers de nodige garan- I lies gegeven dat er van hun i kant niet gewelddadig tegen de politie zou worden opge treden. Een ontruiming in Amsterdam: honderden politiemannen op de begane grond; zwaarbewa pende scherpschutters in een bak van een hoogwerker tegenover de panden aan de Prins Hendrikkade. Opperste vertrouwen tussen baas en beest. Ook mogelijk is, dat de politiehond vraagt nog even een kraker of betoger ,,te mogen pakken". AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft gisteravond bij de ontrui- mingsakties van de gekraakte apparte menten aan de Prins Hendrikkade en ongeregeldheden elders in de stad in totaal zeventien arrestaties verricht. Van de arrestanten, die variëren in leef tijd van dertien tot dertig jaar, komen er zeven uit Amsterdam. De overigen uit andere steden in Nederland, uit Ierland en uit Turkije. Allen Zijn opgepakt op beschuldiging van openlijke geweldple ging zoals het gooien met stenen, aldus de politie. Inmiddels is ook het juiste aantal ge wonden bekend geworden. Aan de kant van de politie werden elf mensen licht gewond. Wat betreft het aantal bij de krakers, symphatisanten ën overige aan wezigen bij de rellen heeft de politie geen duidelijk beeld. De toestand in Am sterdam was om half, elf gisteravond rustig. De ME-manschappen worden van de Prins Hendrikkade teruggetrok ken en het verkeer kon van toen af weer vrij doorgang vinden. Ook de trarhs rij den weer hun normale routes, aldus de politie. Wel zal het pand aan de Prins Hendrikkade volgens de woordvoerder bewaakt blijven door een beperkte hoe veelheid politiemensen. AMSTERDAM. Doen of niet doen? De uitnodiging van de krakers om de ontruiming van de luxe appartementen aan de Prins Hendrikkade als verslagge ver van binnenuit mee te maken was Verleidelijk, maar bracht vele risico’s met zich mee. In het midden van de nacht van maandag op dinsdag wagen we de stap met z’n elven, voorzien van onmisba re attributen als helm en gasmasker. Tij dens een oriënterend gesprek vooraf had den de krakers de nodige garanties gege ven dat er van hun kant niet gewelddadig abc tegen de politie zou worden opgetreden. Dinsdag om 0.45 uur klimmen we via een smalle ladder naar de eerste verdie ping van de appartementen die de illegale bewoners op last van de rechter allang hadden moeten verlaten. De ladder wordt ■S achter ons binnengehaald en de enige uitweg naar buiten wordt schielijk gebar ricadeerd. Er kan niemand meer in of uit. Het gangenstelsel van de flats vertoont een chaotische aanblik. Opengetrapte m deuren, afgebroken muurtjes, brokken M Puln> barricades en wanden onder de SI 8ra^ltL Appartement 79 D is vanaf nu onze gedwongen verblijfplaats, want de kra kers willen voorlopig geen pottekijkers bij hun activiteiten in het gebouw. Er komt wel een tijdstip dat we vrij rond kunnen lopen en ook zullen de krakers op een door hen te bepalen uur bekendmaken op welke wijze zij op de komst van de politie zullen reageren. Het appartement moet 250.000 gulden kosten, maar is piepklein en voorzien van slechts één slaapkamer. Kraker Moos I blijft bij ons als begeleider en het is bloed- heet. De ramen zijn dichtgespijkerd en I afgeplakt. We kijken elkaar aan en vragen ons af waar we aan begonnen zijn. Door de petieterigheid van de flatjes beseffen we nu pas goed als ratten in de val te zitten. Eén traangasgranaat door het raam en er breekt paniek uit. We houden elkaar op de been met opbeurende verha- - len. Een verslaggever meldt dat er een I verzekering van een kwart miljoen op zijn t lijf is afgesloten. Ik kom tot de ontdekking C dat het treffen van een dergelijke maatre- gel mij door het hoofd geschoten is en het klamme zweet breekt me uit. Ook de ver- eiste oranje rellenkaart van de politie ont- r breekt aan mijn uitrusting. Ik kan hem k morgenochtend om 9 uur op het hoofdbu- reau ophalen. Op het Damrak wordt een jonge betoger van de sokken gereden door een motor met zijspan van de Mobiele Eenheid. r ->

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13