Werk in uitvoering Pleidooi voor nieuw type kerncentrales De haarspeld van een Ijzeren Dame Disconto Japan flink omlaag I M Reactoren te ingewikkeld Nederlandse boer lid van 3 tot 4 Recordoverschot Grote scheepvaart- onderneming sluit coöperaties „Inkomen Britse directeuren betalingsbalans Groot-Brittannië op laag niveau” ,,,Meer aandacht nodig voor arme landen” Bouwfonds informatie-tentoonstellinq over premie-koophuizen in Heerhugowaard (rijksbijdrage maximaal 124.300,-). nv Bouwfonds wr ..WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 i ECONOMIE 1/ F" - ft' 19.30-22.00 uur 1 Nederlandse Gemeenten I (Van onze redactie economie) WASHINGTON. De voor uitzichten voor economische groei in de wereld zijn het af gelopen jaar verslechterd. Voor de industrielanden en voor de meeste landen in de Derde Wereld zijn de perspec tieven somber. *1 O over groei economie 9? 5 5 iteerd 9 233 (ADVERTENTIE) augustus augustus augustus aui :us au; :us 1< ir 14.00 17.00 uur 19.30 22.00 uur 14.00 17 00 uur 19.30-22.00 uur 14.00-17.00 uur 14.00-17.00 uur 19.30-22.00 uur Is dat een beoordelingsfout? Vermoe delijk niet. We moeten hierbij tevens in ogenschouw nemen dat in een democra tisch land ieder kabinet zich richt op het winnen van de volgende verkiezingen. Om dat te bereiken, wil men aan het eind van een kabinetsperiode de vruchten oogsten van de gevoerde politiek. Als eerst pijnlijke maatregelen nodig wor den geacht, kunnen die beter in het begin worden genomen. De socialisten zullen dan bij tussentijdse verkiezingen wel winnen, maar wanneer de meerder heid in het parlement groot genoeg is, behoeft dat geen problemen te geven. Als in het oogstjaar de Engelsen maar in meerderheid zeggen: ze heeft toch gelijk gehad. Het moet dus eerst erger worden voor dat het beter wordt. Bij een flauwe bocht is het lang niet zeker dat de oogst van de nieuwe politiek aan het eind van de lopende kabinetsperiode kan worden binnengehaald. Dan zijn er vermoede lijk minstens twee kabinetsperioden no dig om te laten zien dat conservatisme beter is dan socialisme. De kans daarop is klein als men zich niet tussentijds op de borst kan slaan. De maximale duur van een kabinet speriode is in Engeland vijf jaar. Me vrouw Thatcher heeft nu nog bijna vier jaar te gaan. Wanneer het inderdaad gelukt de gevaarlijke haarspeld te ne men en daarna te bewijzen dat Fried man in hoofdzaak gelijk heeft, is er dus vermoedelijk nog tijd genoeg. Als wij vanuit onze eigen economische moeilijkheden soms even om ons heen kijken en zien hoe Engeland met nog grotere problemen worstelt, is er mis schien een beetje leedvermaak, vooral als ze daar smalend spreken van „Hol landse ziekte”. Tegelijk is er echter re den benieuwd te zijn hoe het aan de overkant allemaal afloopt. Met enig ge duld zullen we dat te zijner tijd zien. Intussen moeten we voor de „ijzeren dame” zoals de Engelsen mevrouw Thatcher plegen te noemen maar ho pen dat ze stalen zenuwen heeft! ondsen liv. ed.) 0 Ontmoetingscentrum de Brink, Middenweg 168. Heerhugowaard. Ms (Van onze redactie economie) DEN HAAG Gemiddeld is de Neder landse boer en tuinder lid van drie tot vier land- en tuinbouwcoöperaties. In totaal waren er op 1 januari 1980 ongeveer 2125 c land- en tuinbouwcoöperaties, inclusief de Rabo-banken en onderlinge schadever- zekeringsmaatschappijen. De ongeveer 400 agrarische aankoop-, verwerkings- en afzetcoöperaties behaal den in 1979 een gezamenlijke omzet van ten minste 24 miljard gulden. Een steeds groter aantal boeren en tuinders sluit zich aan bij de bedrijfsverzorgingdiensten, die inmiddels meer dan 41.000 leden hebben. Het totale aantal lidmaatschappen van alle 2125 coöperaties bedroeg ongeveer 1.430.000. Het aantal agrarische lidmaat schappen van de inkoop-, verwerkings-, affzet en dienstencoöperaties in land- en tuinbouw bedroeg 416.000. Daar komt dan nog bij dat de meeste boeren en tuinders voor hun bankkrediet lid zijn van een Rabo-bank, en voor hun levens- en- of schadeverzekeringen bij de een of andere onderlinge verzekeringsmaatschappij zijn aangesloten. Hieruit kan worden geconcludeerd dat bij een totaal aantal boeren en tuinders van ongeveer 150.000, de gemiddelde Ne derlandse boer en tuinder lid is van ten minste drie 5 vier coöperaties. ïlaim, n. 17.00\ '30-22.00 ui 1 .3 regeringsmaatregelen in zijn beslissin gen en daardoor veranderen die maatre gelen niets meer aan deze beslissingen. Met name krijgt het publiek de infla- tiepolitiek van de centrale overheid na verloop van tijd door. Aanvankelijk er vaart het bedrijfsleven de kunstmatig opgeroepen extra vraag als een stimu lans en breidt het de produktie en daar mee de werkgelegenheid uit. Maar daar na blijkt dat de toegenomen spanning op de arbeidsmarkt ook de lonen opdrijft. Men is dus in zijn eerste reactie te opti mistisch geweest. Op den duur laat men zich niet meer voor de gek houden. Men houdt niet alleen rekening met de opge roepen vraagstijging, maar ook met de daarmee gepaard gaande kostenstij ging. Dan blijft de aanvankelijke verbete ring van de werkgelegenheid achterwe ge en schiet alleen nog de inflatie over. Om de verwachtingen van het publiek toch op een dwaalspoor te brengen, kan de overheid proberen nog meer geld in omloop te brengen dan zij eerst deed. Voor dezelfde uitwerking op de werkge legenheid is dus steeds meer inflatie nodig. Tenslotte leert men ook dit door zién. De inflatie verloopt steeds sneller, maar de werkloosheid wordt er immuun voor. Alleen doordat het publiek zich aanvankelijk laat verrassen door de key nesiaanse politiek, komt er tijdelijk ver betering van de werkgelegenheid. Wat moet er volgens Friedman en de zijnen dan wèl gebeuren? Zij verwach ten het meeste heil van een economische politiek die het publiek niet verrast dat kan toch alleen tijdelijk maar die het economische proces houvast geeft. Daarom bepleiten zij toepassing van een vaste norm voor de jaarlijkse uitbrei ding van de geldhoeveelheid. Die mag in deze gedachtengang alleen maar gelijk opstijgen met de hoeveelheidstoeneming van de produktie. Er is dan geen munitie meer voor inflatie. Ziehier dus de onderbouwing van de economische politiek van het kabinet- --U,VV 324,00 3(00 3J» Achter die ruk zit meer denkwerk dan op het eerste gezicht lijkt. Na langdurige overheersing van het economische den ken door Keynes is er in de Verenigde Staten een tegenbeweging opgekomen, waarvoor de Nobelprijswinnaar Milton Friedman de stoot heeft gegeven. Die ziet niets in het bijsturen van de econo mie volgens Keynesiaans recept. Het pu bliek gaat deze politiek volgens hem doorzien. Men verwerkt de verwachte in haar vorige jaaroverzicht. Vooral voor de armste landen in Afrika ziet het er slecht uit. Na de stagnering van de econo mie in de jaren zeventig maken deze lan den nu een zeer harde aanpassingsperio- de door. De positie van de arme landen in Afrika en Azië verdient de bijzondere aandacht van de internationale gemeen schap, zo zegt de bank. Om een grotere economische groei te bereiken moeten de ontwikkelingslanden hun tekorten op de handelsbalans probe ren te verkleinen. Volgens de Wereldbank moet dit niet gebeuren via vermindering van de import, maar door uitbreiding van de export. De industrielanden moeten daarbij helpen door hun import uit de Derde Wereld te vergroten. Dat vereist liberalisering van de handel en economi sche groei in de rijke landen. Het percen tage van het bruto nationaal produkt dat de industrielanden aan ontwikkelings hulp uitgeven vertoont een dalende lijn. Deze ontwikkeling dient te worden omge bogen. Bovendien moeten de industrielan den aanmoedigen dat de kredietmogelijk heden voor hun commerciële kapitaal markten voor de Derde Wereld geleidelijk worden uitgebreid. De Wereldbank ver- „Het is niet waarschijnlijk dat een van de andere bekende methoden, met bij voorbeeld gebruik van zwaar water, heli um of gesmolten zout, tot een veiliger gebruik zal leiden”, aldus Lilienthal. „Dat is het punt: we verkeren in onzekerheid. Deze en andere mogelijke methoden, die zijn bekeken en opzij gelegd, zijn niet grondig wetenschappelijk doorgelicht”. „Het probleem is niet zozeer dat de gewone burger geen vertrouwen meer heeft in de veiligheid van het gebruik van kernenergie. In de kring van kernspecia- listen de wetenschappelijke en indu striële wereld is ook weinig vertrouwen. En dat veroorzaakt voor een groot deel de emotionele spanningen rond dit thema”, aldus Lilienthal. ische en sen. dit i euvel aan. drijf drie keer zoveel als de vakmen sen. In Zwitserland is het drie tot zes keer zoveel terwijl een vakman daar tweemaal zoveel verdient als in Enge land. In Denemarken, Ierland en Noorwe gen verdienen vakmensen een stuk meer dan in Engeland. In Groot-Brittannië verdient een di recteur gemiddeld 4586 tot 6292 gulden per maand en de vakman ongeveer 2200 gulden per maand. De huren zijn in Engeland ongeveer even hoog als elders in Europa. Een koophuis met drie vier slaapkamers is in Engeland echter veel goedkoper dan in sommige Europese landen. Een huis dat in Enge land te koop is voor 300.000 gulden kost in Zwitserland zeker 650.000 gulden en in West-Duitsland 575.000 gulden. In Oostenrijk, waar de directeuren meer verdienen dan in Engeland maar de werknemers minder, zou zo’n huis meer dan 800.000 gulden moeten op brengen, aldus CBI. Alleen de ontwikkelingslanden die over Oliereserves beschikken kunnen een toe- jjeming van de economische groei ver dachten. Dit zegt de Wereldbank in haar jaarverslag „World Development Report 1980”. Ongeveer tachtig procent van de bevol king van de Derde Wereld leeft in landen die geen olie produceren. In die staten zal de economische groei de komende vijf jaar slechts 1,8 tot 2,4 procent per jaar bedragen. De stijging van de olieprijzen heeft de economische vooruitzichten voor de olielanden verbeterd, maar voor de Derde Wereld als geheel raamt de Wereld bank de groei toch aanzienlijk lager dan 0 445;60 9 - 5 5 9 WO TOKIO (Reuter). Het officiële discon to in Japan is met ingang van vandaag verlaagd van negen tot 8,25 procent. Dit heeft de centrale bank van Japan bekend gemaakt. In maart was het Japanse dis conto na de vierde verhoging binnen elf maanden op negen procent gekomen, een evenaring van het recordniveau. Dit hoge disconto was bedoeld om de inflatie te bestrijden en om de wisselkoers van de yen ten opzichte van de dollar te steunen. De nu aangekondigde verlaging werd algemeen verwacht en zal vermoe delijk begin september worden gevolgd door een pakket maatregelen ter stimule ring van de economie, waaronder versnel de uitvoering van openbare werken en bevordering van de export van indu- strieprodukten. De president van de Bank van Japan, Haroeo Maekawa, deelde mee dat tot ver laging van het disconto met driekwart procent is besloten omdat de groei van de Japanse economie trager verloopt en de groothandelsprijzen zich stabiliseren. Het gaat niet goed met onze eco nomie. Maar die zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Enge land laat zien dat het nog erger kan. Dat ergere slaat vooral op inflatie en werkloosheid. Overigens hebben beide landen enkele belangrijke dingen ge meen. Zo hebben wij ons aardgas en zij hun olie. Verder is er aan weerskanten van de Noordzee een zeer machtige vak beweging. In beide gevallen was het voorafgaande kabinet socialistisch ge richt en dat had geleid tot hoge overheidsuitgaven en vrijwel ondraag lijke belastingen. Er is in de politieke sfeer ook een belangrijk verschil. In het Engelse twee partijenstelsel gaat het roer soms met een ruk om. Dat kan bij ons niet, omdat er hier altijd coalitiekabinetten zijn. Als ik het goed zie, is die plotselinge ommekeer in Engeland de voornaamste oorzaak van de huidige economische moeilijkheden. Wat de Engelsen nu overkomt, doen zij zichzelf aan. Zij heb ben een kabinet in het zadel geholpen met een premier die geen halve maatre gelen neemt bij het „ontlinksen” van het economische beleid. We maken geen grote fout als we mevrouw Thatcher aanmerken als de verpersoonlijking van het conservatieve beleid van het huidige kabinet. Het socialisme heeft er in Enge land weinig van terecht gebracht. De vakbeweging heeft haar enorme macht in hoofdzaak gebruikt om de economie te ontregelen. De tijd was rijp voor een krachtdadige ruk naar rechts. wacht dat de reële olieprijs dit jaar waar schijnlijk tachtig procent hoger zal zijn dan in 1978. Dat zal ertoe leiden dat de belangrijke olieproducerende landen dit jaar een totaal overschot op de lopende rekening van hun betalingsbalans zullen hebben van 110 miljard dollar. De olie-importerende ontwikkelingslan den komen te zitten met een totaal tekort van ruim zestig miljard dollar. De bank verwacht dat het wereldverbruik van olie en andere energiedragers de komende tien jaar zal blijven toenemen. Pas tegen 1990 zal het energieverbruik zich stabili seren. In een inleiding tot het jaarverslag waarschuwt de president van de Wereld bank, Robert McNamara, voor het gevaar dat de industrielanden zich minder om de problemen van de Derde Wereld zullen ■bekommeren nu zij zelf met economische moeilijkheden hebben te kampen. l-33;00d 773.0 97'QO MOiOOd 15,'50 42(3.0 21'1,50 S 13 89(00 18(30 122(00 137,70 53(50 109(00 59,40e 108,'00e 55,■50 39» 30(30 267-00 200,00 71,00 43(00 133,00 46(60d 59,60 54,00 1'15,00 61,50 81,50 148;50 1'12;® 38,10 56(20 137,50 58,40 53,20 50(50 87,50 81,00 49,00 156,00 50,40 44,30 78,00 34,20 145$) 107,00 61JOO 147,50 42;® 140,00 128:80 73(20 227,50 34,10 91,60 185(00 27,50 42;40 41,30 49(30 50,80 1'11,50 335(00 770,00 190(00 167;® 425(00 I BREMEN (Reuter). De op een na grootste scheepvaartmaatschappij in West-Duitsland, Deutsche Dampfschiff- fahrtsgesellschaft Hansa gaat al haar schepen verkopen. Zij kan niet meer aan haar geldelijke verplichtingen, die op het ogenblik ongeveer 600 miljoen mark belo pen, voldoen, zo maakte topfunctionaris Eckart van Hoaven bekend. Pogingen om te komen tot een fusie met de grootste Westduitse scheepvaartonder- neming, Hapag-Lloyd AG, strandden vori ge week. Hansa heeft een vloot van 59 schepen en telt 2300 werknemers waarvan 1400 zeelieden. Haar belangsrijkste aan deelhouders zijn Deutsche Bank AG, de grootste bank in de Bondsrepubliek, met een belang van 44 procent en het verzeke ringsconcern Albingia dat voor 45 procent deelneemt. De bondsregering en de auto riteiten van Bremen hebben in het verle den Hansa voor 55 miljoen mark aan financiële garanties verleend. Ofschoon de onderhandelingen met Ha pag-Lloyd mislukten, wil deze onderne ming een deel van de 17 lijndienstschepen van Hansa overnemen. Er schijnt verder volgens van Hoaven uit de Verenigde Sta ten en Noorwegen belangstelling te be staan voor de veertig bevoorradingssche pen van zijn onderneming. Hansa is 99 jaar geleden opgericht en onderhoudt diensten tussen Noord-Europa en het Mid- den-Oosten, West-Indië, Birma, Sri Lan ka, Noord-Amerika en de westelijke Mid- dellandse-zeehavens. LONDEN (Reuter). De export heeft Groot-Brittannië in juli zo veel opge bracht dat onverwachts een recordover schot van 311 miljoen pond sterling op de betalingsbalans kon worden geboekt. Al gemeen werd gerekend op een klein overschot van net als in juni ongeveer 33 miljoen pond. Uit de cijfers die het Britse ministerie van Handel bekendmaakte blijkt dat de olie-export met 102 miljoen pond veel geld in het laatje bracht. Maar aan de handel in andere produkten hield Groot-Brittannië 159 miljoen pond over, een sinds 1977 ongekend resultaat. Economen en zakenlui in Londen waren er eerder ten stelligste van overtuigd dat de voortdurende stijging van de wissel koers van het pond, nu bijna op het hoog ste peil sinds 1975, en de snelle inflatie de Britse produkten te duur zou maken in het buitenland. In juli groeide de export echter in waarde met 4,01 miljard pond tot 4,03 miljard pond terwijl de import in waarde daalde van 4,03 miljard tot 3,77 miljard pond. Daarmee was er een overschot van 261 miljoen pond op de handelsbalans. Aan de andere kant zijn er deskundigen die erop wijzen dat het enige tijd zal duren voor de voortdurende prijsstijging van de Britse goederen zal doorwerken in de ex port. In vele gevallen zijn de contracten al enige maanden geleden afgesloten en stel len Britse fabrikanten verhogingen van hun exportprijzen zo lang mogelijk uit. (Van onze redactie economie) LONDEN. Britse directeuren ver dienen maar weinig vergeleken bij hun collega’s in de rest van Europa. Uit een enquête van de Britse werkgeversorga nisatie CBI blijkt dat een directeur van een middelgrote onderneming onge veer het dubbele verdient van het loon van een vakman in zijn bedrijf, terwijl dat in bijvoorbeeld Oostenrijk wel het vijfvoudige kan zijn, in België het vijf- a zesvoudige, in Finland het viervoudi ge, evenals in Nederland, en in het arme Italië zelfs het zes- a zevenvou dige. In landen als Zweden en West-Duits land verdienen topmensen in een be- ..Doet de gemeente het niet, dan leggen we zelf wel een stoep!" Onder dit motto begonnen gisteren enkele buurtbewoners van de Valkenburgse Bosstraat en Parallelweg met het aanleggen van een trottoir opdat hun kinderen niet bedreigd door het langsrazende autoverkeer naar school kunnen. De kleintjes droegen waarschuwingsborden, voorzien van het opschrift: „Werk in uitvoering wegens nalatigheid van de gemeente". Thatcher. Maar er zit één ding verkeerd. De ommezwaai in het overheidsbeleid van het recept van Keynes naar het recept van Friedman is zo plotseling gekomen, dat het een verrassing op zich zelf was. De economische gedragingen waren nog ingesteld op de vorige poli tiek. Er zaten nog heel wat inflatiever- wachtingen in de pijplijn en die moeten er eerst uit. In die tussentijd ijlt de inflatie na. De geldvoorziening is sterk verkrapt en om dat de inflatie nog nawerkt, is er te weinig geld voor het handhaven van de werkgelegenheid. Mevrouw Thatcher neemt een haarspeldbocht, terwijl zij met het oog op de nawerking van de voorafgaande keynesiaanse politiek juist een flauwe bocht had moeten nemen. Wereldbank somber (Van onze redactie economie) NEW YORK. „De thans in gebruik zijnde kerncentrales zijn zo gecompli ceerd, dat de veiligheid niet gewaarborgd kan worden. Ze moeten worden vervangen door reactoren van een volkomen nieuw ontwerp”. Dit schrijft David E. Lilienthal, oud- voorzitter van de Amerikaanse Commis- p sie voor Atoomenergie (AEC), en een van o-de vaders van de Amerikaanse atoom- f bom, in zijn nieuwe boek Atoomenergie, een nieuw begin. De problemen met de huidige reactoren r schrijft hij toe aan het beleid van deze commissie in de jaren ’60, toen men zich uitsprak voor de ontwikkeling van de „licht-waterreactor”, waardoor andere Ontwerpen naar de achtergrond werden gedrongen. De toen genomen beslissing is, aldus Lilienthal, nog altijd leidraad voor het Amerikaanse ministerie van Energie- zaken en voor de reglementeringscommis- sie (NRC). De keus viel toen op de licht-waterreac tor, omdat die het goedkoopste leek. In de licht-waterreactor wordt de hitte uit de reactorkern afgevoerd via gedistilleerd water en niet via „zwaar water”. Het dool hof van loden platen en het netwerk van kleppen en sensoren maakt de reactor te ingewikkeld voor bediening door feilbare mensen, aldus Lilienthal in zijn boek. De 81-jarige Lilienthal acht het de taak van de geïndustrialiseerde landen om meer en eenvoudiger wegen te vinden om elektriciteit op te wekken met uranium. En met name de Verenigde Staten, dat de leiding heeft in het vestigen van een gang bare techniek. „Ik ben voor een dubbel programma”, zegt hij. „Allereerst een nieuwe start voor nucleair onderzoek en ontwikkeling op lange termijn; ten tweede een programma voor het onmiddellijk vastleggen van verplichte nieuwe en juiste veiligheidsnormen 20 21 22 25 augustus 17.00 bur 30 22.00 u\ 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17