DRS. J. BRONS, VOORZITTER TUCHTCOMMISSIE: 1 i C' 7 99 I: IBM I ws SPORT Televisiebeelden 12276 Premie FC TWENTE-Enschede FC DEN HAAG- AJ AX-Amsterdam RODA JC-Kerkrade FC UTRECHT-Utrecht SPART A-Rotterdam GRONINGEN- FC AZ’67-Alkmaar EXCELSIOR-Rotterdam MVV-Maastricht FEYENOORD-Rotterdam NAC-Breda I HTEN GO AHEAD EAGLES- Deventer BEL ?S 9.1 PSV-Eindhoven Wageningen Groningen Den Haag yj WILLEM II-Tilburg PEC-Zwolle NEC-Nijmegen 1 a goede rechtsbescherming 37,50 J. Brons: „De taak van scheidsrechters is de spelregels hanteren en niet te marchanderen IRTW EREDIVISIECLUBS PASP< Dyale seizoen. Bob Kohn, Spitz Ruud Nol de Ruiter, Hans Trainer: Bert Jacobs. Hans Galjé: van FC Den Haag naar A/ax. ■X- mati- diep- iting, Trainers: Vaclav Jezek, Clemens Wes- terhof. I 1 (Van onze sportredactie) HAARLEM. Van de achttien ere divisieclubs volgt hierbij de lijst van contractspelers voor het seizoen ’80-’81 met daarbij vermeld de namen van de Vertrokken zijn: Ton Blanker (Portu gal), Rick van de Boog (amateur), John Cornet (amateur), Erwin Cramer (Hel mond Sport), Jan Everse (afgekeurd), Peter van de Hengst (PEC Zwolle), Ruud Kaiser (FC Antwerp), Ruud Krol (Van couver Whitecaps), Gaby Martinez (ama teur), Guido Pen (FC Den Haag), Sieg fried Roosblad (amateur), Simon Taha- mata (Standard Luik). Het niet altijd evenwichtige optreden van het arbitrale korps is ook reden ge weest tot een verfijning in het tuchtrecht. Kon in het verleden een speler pas na zijn Drs. Brons twijfelt er trouwens niet aan dat de betaalde voetballer in ons land alle reden heeft tevreden te zijn over zijn rechtspositie. Vooral de afgelopen jaren is een kentering gekomen in de strafproce dures. Niet alleen werden de zittingen van de tuchtcommissie openbaar, het arbitra le trio verloor ook een deel van zijn autori teit, en getuigenissen van de officiële waarnemers wogen zwaar mee in de be oordeling van niet geheel duidelijke situa ties. Brons: „De voetballer heeft meer bescherming gekregen. Ons streven is om genuanceerd op een situatie in te spelen”. Trainers: Geestman. Trainers: Leo Steegman, Jo Bonfrère. Contractspelers: Peter Gerards, Chrit Baetsen, Johan Dijkstra, Niyd Janssen, Jo Quaden, Peter Frantzen, Sanny Qua- den. Marcel Adam, Ron Frissen, Sören Busk, Cees Schapendonk, Wil van Bom mel, Bert van Marwijk. Bert van der Poppe, Jean Colombain, Adrie van Sta veren, J. Maas (Caesar), L. Fransen (Meersen), M. Dassen (Walram). als doelman van het Asser Achilles, dat tijdens zijn sportieve carrière op het hoog ste noordelijke voetbalniveau acteerde. Brons: „Voor mij mag de televisie nooit een aanleiding zijn om direct te straffen. De beelden mogen hooguit dienen als hulpmiddel of aanleiding om een bepaal de affaire te onderzoeken en vragen te kunnen formuleren. De mogelijkheid tot trucage is nooit uitgesloten. De informatie van een waarnemer telt voor ons veel zwaarder”. De waarnemer kan eveneens een be langrijke rol spelen als een grensrechter onvoldoende functioneert bij het signale ren van incidenten die buiten het gezichts vermogen van de arbiter vallen. Brons: „Wij hameren er voortdurend op dat de grensrechters beter moeten opletten wat er achter de rug van de scheidsrechter gebeurt. Daarmee kan een hoop narigheid Trainers: Leen Looijen, Doeke Huls huizen. Trainers: Frits Korbach, Rinus Israel, Gerrit Verwoerd. Trainers: Thijs Libregts, Jan Reker. Contractspelers: Ernie Brandts, Tom my Christensen, Pim Doesburg (Sparta), Ger Dijkstra, Willy Janssen, René van de Kerkhof, Willy v.d. Kerkhof, Erwin Koe man, Adri Koster, Adri van Kraay, Willy v.d. Kuylen, Quintes v.d. Meulen. Jan Poortvliet, Paul Postuma, Willy Schee pers. Hans Segers (eigen kweek), Tom my Smolders, Huub Stevens, Michel Trainers: Piet de Visser, Gene Ge rards, Hans Fischer. Contractspelers: Kees Bregman, An dré Broeks, Joop Dacier, Leo Degens, John Eriksen, Eugene Hanssen, René Hofman (eigen kweek), Ronald Hen- drikx (KSV Waregem), Theo de Jong, Jan Jongbloed, Jos van de Kinderen, Eugene Marijnissen (NEC), Ton Marijt, John Meuser, Wim Meyers (Vitesse), Mi chel Mommertz, Dick Nanninga, Alan Nielsen, Roger Raeven, Frank Rama kers (eigen kweek), Willy Smeets (eigen kweek), Gregor Tsinos (eigen kweek), Peter de Wit, Leon Wassenberg (Wilhel mina). Vertrokken zijn: Jens Kolding (terug naar Denemarken), Pierre Vermeulen (Feyenoord), Chris Riemens (PEC Zwol le) en Emile Tubee (Voerendaal). worden voorkomen. Ook al ten opzichte van het publiek, dat vanaf de tribunes bepaalde zaken soms wel opmerkt”. Trainers: Boersma. 1ILIPS plaats n een hoon. Vertrokken zijn: Wim van Dongen (Vi tesse), Jaan de Graaf (IJsselmeervogels), Bart van Nieuwpoort (Telstar), Roger Schouwenaar (Beerschot), Gerrit Vooys (DS’79). Contractspelers: Eddie Bakker, Sip Bloemberg, Hans Boer, Jan Brouwer (Harlingen), Dick Bults, Jan van Dijk, Herman Dijkstra, Azing Griever, Bert Hendriks, Karel Hiddink, Peter Hout man (Club Brugge), Theo Keukens, Ro nald Koeman, Jack van Loon, Jannes Loves, Anne Mulder, Dick Ploeger (Veendam), Leen Swanenburg, Ludwig Timisela (Rohda Raalte), Henk Veldma te, Bert de Voogd. Walter Waalderbos. Vertrokken zijn: Sammy Morgen (En geland) en Boy Mijs (Heerenveen). derde gele kaart in beroep komen tegen de strafmaat, nu krijgt hij het recht op een mondelinge behandeling van zijn strafbe- palende zaak, waarbij ook de feitelijke toedracht van eerdere overtredingen in de procedure zal worden meegewogen. Een beperking dus van het automatisme in het strafproces en een betere bescherming voor de speler. Een pleister op de wonde ook voor de Vereniging van Contractspe lers (WCS), die eerder een verzoek zag afgewezen om pas na vier gele kaarten tot bestraffing over te gaan. kop indrukken. Zijn taak is om de spelre gels te hanteren en niet te marchanderen. Trappen naar is trappen naar en betekent een rode kaart. De spelers moeten zijn beslissingen accepteren, dan volgt het publiek vanzelf wel. Alleen een samen spel van alle partijen, clubbesturen, trai ners, spelers en arbitrage kunnen het schonere voetbal brengen waar we alle maal naar zeggen te streven”. - K Trainers: Jo Jansen, Dick Buitelaar. Contractspelers: Jacques Beusen- berg, Martin Clerx, Gerrie Damen, Peter Damen (eigen kweek), Tom Dekker, Joop van Eek, Ton van Eenenaam, Wan- ny van Gils, Arno Gouvernante, Hans Heeren, Cees Hermsen (RAC), Anton Joore, Matthé van Keile, Jacques de Kroon (eigen kweek), Ad Krijnen, Anton Lokhoff, Gerrie Musters (Beek Vooruit), Hans Neeskens, Bertus Quaars, Tom Contractspelers: Albert Booy, Klaas Drost, John Frandsen, Bert van Geffen, Ype Hamming, Jan Hendriksen, Peter van der Hengst (Ajax), Koko Hoekstra, Rinus Israel, Ron Jans, Tjeerd van ’t Land, Gerard Moorst, Ad Raven, Chris Riemens (Roda JC), Carry Steinvoort, Gerrit Visscher (ESC), Johan van de Wildenburg, René Ijzerman. Vertrokken zijn: Mei Holden (afge keurd), Hendriks (jeugdtrainer PEC) en Jespers Rasmussen (terug naar Dene marken). Oosten, Edwin Olde Riekerink, Peter Robinson (Burnley), Louis Schoors, Henk van Stee, Ron Stevens, Dick Stuy van de Herik, Adrie van Tiggelen, Roelf- Jan Tiktak (Veendam), Robert Verbeek, Pim Verbeek. Trainers: Han Berger, Jan Verkaik. Contractspelers: Frans Adelaar (W W IJ), Jan v.d. Akker, Hans van Breu- kelen, Willy Carbo, Ton du Chatinier, Wim Flight, Ton Gruters (W Schalk wijk), Willem van Hanegem, Ton de Kruyk, Gert Kruys, Gerard van der Lem (Feyenoord), Ben Rietveld, Jan van Staa, Jan Stroomberg, Koos van Tame- len, Gerad Tervoort, Leo van Veen, John van Veenendaal (De Graafschap), Henk v.d. Vlag, Joop Wildbret, Jan Wouters. Vertrokken zijn: Marco Cabo (ge stopt), Jan van Doorn (gestopt), Bert Gozems (uitgeleend aan FC Den Bosch) Harrie v.d. Ham (DS’79), Cor Hilde brand (gestopt), Joop Oostdam (DS’79) Ron van Oosterom (SC Heracles’74) Ben Schubert (DS’79), Jan Streuer (SC Harelbeke), Ton Witbaard (uitgeleenc aan DS’79). Geert Meijer, René Oomen, Leen van WAGENENGEN- De 63-jarige Assenaar, zelf socioloog en tot zijn recente pensionering werkzaam in het gevangeniswezen, is ook van mening dat de tuchtcommissie niet een te juri disch orgaan moet worden. „Natuurlijk moet een goede rechtsgang verzekerd zijn, maar voor de beoordeling van be paalde feiten zijn vooral ook mensen uit de voetbalpraktijk noodzakelijk, zoals Pe ter Kemper, Janus van der Gijp en Piet Roomer”. Wat zijn eigen praktische erva ring betreft: Brons fungeerde vele jaren Luuk Balkestein van Sparta naar Feyenoord. kaart te voorschijn en de score voor het totale betaald voetbal steeg in een jaar van 794 tot 1259. Voor ruim 500 voetbal lers betekenden hun vergrijpen tegen de spelregels een meer of minder lange pe riode van non-activiteit. Voor anderen hangt nog een mogelijke schorsing boven het hoofd bij een volgende arbitrale cor rectie. Voor een speler bestaat overigens de kans om eerdere overtredingen via goed gedrag uit te vlakken. Een jaar na zijn eerste notitie wordt zijn eerste en even tueel tweede kaart doorgestreept, als hij niet met de tuchtcommissie in aanraking is geweest. De KNVB hoopt dat deze premie in het komend seizoen een pre ventieve functie zal hebben. Contractspelers: Arold Back (eigen kweek), Jan de Boer (Heerenveen), Ro berto Bosveld (eigen kweek), Henk ten Cate, Jan Endeman, Leendert de Goey (Sheffield United), Jan Groeneweg, Ge rard Hullegie, Martin Koopman, Cees van Kooten, Jo Körver, Tommy Kris tiansen, John Oude Wesselink, Dick Schneider, Hanny Unaola, Hans Vos kamp, Wim Woudsma. Vertrokken zijn: Marek de Clerk (Bel gië), Bert Gotink (Heerenveen), Teun Kist (Steenwijk), Paul v.d. Meeren (ge stopt), Hans Salfischberger (NEC) en Mario Vuskovic (geen contract). Trainers: Theo Verlangen. Henk Nien- huis. Het grotere aantal waarschuwingen heeft overigens nauwelijks tot gaver spel geleid. Scheidsrechters namen dikwijls hun vlucht in het geel waar rood op zijn plaats was geweest en aarzelden de conse quenties van een gele kaart in dezelfde wedstrijd uit het veld zenden te aanvaarden. Voor spelbedervende hande lingen werd prompt met geel gezwaaid; grove aanvallen op ledematen van tegen standers werden te vaak afgedaan met een vrije schop. Eenheid in de leiding was bij herhaling ver te zoeken, met irritatie van spelers en publiek tot gevolg. Adrie Hazeleger Ben Thomas Brakel (Arnhemse talen E 11 trainer/coach en de mutaties in het spe- k lersbestand ten opzichte van het vorige In het beteugelen van de driften op en rond het veld heeft de voornaamste leids man echter, naast spelers en trainers, de belangrijkste inbreng. Brons: „De scheidsrechter moet vanaf het begin con sequent optreden en elke overtreding de Trainers: Barry Hughes. Contractspelers: Adrie Andriessen, Jerrel Balrak, Wim Berends (DS’79), Ron van de Berg, Danny Blind, Joep Bonenberg, Ronald Camerling, René Coufreur, Wouter van Driel, René Eyer, Louis van Gaal, Ruud Geels, René van de Gijp, Ger van de Heide, Bernard Heuser, Wouter Holverda, Riny letsel, Bert Jansen, Wijnand Klaver, Ronald Lengkeek, David Loggie (York City), Trainers: Hans Dorjee, Rob Jacobs. Contractspelers: Peter Brunings (Xerxes), Arie Bijl (Overmaas), Joop van Daele (Fortuna Sittard), Dick Ernst, Hans Kraay, Aad Leenheer (eigen kweek), Cees van de Munnik, Makkie Nijssen, Rob Ouwehand, Ton Pattina- ma, Rini Piasmans. Cor Pot, Eddy Rid- derhof (geleend van Feyenoord), Frans Struis, Carlo van Tour, Wim Tijl, René Vermunt, André Wasiman. Vertrokken zijn: Jan van Steenbergen (contract opgezegd), Bertram Tabber- nee (contract opgezegd) en Koos Waslan- der (Fort Lauderdale). Trainers: Hans Kraay, Piet de Zoete, Ton Thie, R. Wijnstok. Contractspelers: Roger Albertsen (Feyenoord), Fred Baekers (ADO), Aad van Bergenhenegouwen, Peter Boeke- stein (’s-Gravenzande), Aitze Bouma (FC Boom), Frank Dekker (Rijswijk), René van Delft, Ronald van Dijk, Ab van Garderen, Fred Goemans, Piet Groen (Duindorp SV), Dido Havenaar, Peter v.d. Heijden, Ahmed Keloglu, John Kempeneers, Joop Korevaar, Gideon Lansink (ADO), Henk van Leeuwen, Aad Mansveld, Gerard van der Mark (RVC), Harry Melis, Guido Pen (Ajax), Jan Paizier (Hoek van Holland), Edwin Purvis, Henk Regeer, Alex Schoenma ker, Ron Sellers (Hoek van Holland), Jacques Storm (Ajax), Cees Tempelaar, John Teunissen (Lyra), Chris Treling, Simon van Vliet, Marco de Vroedt, An dré Wetzel, Ton Wickel, Arie van der Zwan, Peter van der Zwan, Johnny Jan sen (geleend van FC Vlaardingen). Vertrokken zijn: Dick Advocaat (Chi cago Sting), Bart Altewischer (DSO), Raymond Baan (VIOS), Frank Bakker (FC Den Bosch), Ronald Rijaard (SOA), Ronny Goodlass (Engeland), Jan Hevel (Excelsior), Jos Jonker (AZ’67), Gert-Jan Lagraau (Naaldwijk), Emil Monsato (FC Den Bosch), Pleun Storm (Wilhelmus), Mark Wotte (FC Vlaardingen), Koos van Mullem, Ulrich Moller (Noorwegen), Hans Galjé (Ajax), John Lorie, Frand Ludwig en René den Os (allen uitgeleend aan FC Vlaardingen). Gerard van der Lem: van Feyenoord naar FC Utrecht. (Van onze sportredactie) ASSEN Het strafopleggend orgaan van de KNVB, de tuchtcommissie, gaat een druk jaar tegemoet. Terwijl in het afgelopen seizoen de werkzaamheden zich pas na een flinke aanloopperiode opstapelden naarmate meer spelers de grens van drie gele kaarten bereikten, wordt de komende competitie door twee factoren verzwaard. In de eerste plaats resteert bij een fors aantal betaald voet ballers nog de erfenis van vroegere ver grijpen in de vorm van een of twee waar- 1 schuwingen en daarnaast krijgt het straf proces een verfijning, waardoor het aan tal mondelinge behandelingen ongetwij feld aanzienlijk zal toenemen. Het lijkt nuttig om aan de hand van drs. J. Brons uit Assen, voorzitter van de uit twee kamers bestaande tuchtcommissie, allereerst enige duidelijkheid te scheppen in de strafprocedure van de voetbalbond die een jaar geleden een geheel ander aanzien kreeg. In plaats van het systeem, waarin incorrecte voetbalacties met een doorgaans tot sancties leidende gele kaart en onschuldiger vergrijpen door de scheidsrechters via een minder zwaarwe gende boeking werden geadministreerd, werden nieuwe gedragsregels gehanteerd. Zowel onsportieve handelingen als spel bederf shirtje-trekken, bal wegschop pen, tijd rekken etc. leverden een waar schuwing op, maar pas na drie „misdrij ven” kwam de tuchtcommissie in actie. Alleen een rode kaart leidde tot onmiddel lijke strafmaatregelen. Gevolg van de nieuwe regels was de sterke stijging van het aantal waarschu wingen het laatste seizoen. Het arbitrale korps haalde aanzienlijk sneller de gele Contractspelers: Bram Braam, Henk van Brakel (eigen kweek), Kees van de Berg, Peter Gardien, Gerdo Hazelhekke, Peter Heemskerk (SEC Soest), Jos Hen driks (NEC), Willem van der Klift, Wil lem Leushuis, Peter van der Ley, Jan van Osenbruggen, Jaap van Pelt, Teus van der Sluis, Harry Suvee, Zeeger Tol lenaar, Eugene van Vijfeijken, Johan Wegh. Vertrokken zijn: (Westermeyer-Ede), (GVW), Ko van Boys). Contractspelers: Roger Albertsen, Luuk Balkestein (Sparta). Marcel v. d. Blom, Paul v.d. Blom, Karei Bouwens, Stanley Brard, Richard Budding, Jan van Deinsen, Ton van Engelen, Henk van Goozen, Hans Groenendijk, Hans van Ham, Joop Hiele, Hugo van Houten, Carlo de Leeuw, Jan Mulder, Iwan Niel sen, René Notten, Jan Peters, Petur Pe- tursson, André Stafleu, Wim van der Steene, Wim van Til, Sjaak Troost, Pier- Trainer: Hennie Hollink. Contractspelers: Evert Bleuming, Jaap Bos, Bennie Brinkman (eigen kweek), Jerry Cooke (eigen kweek), Tjal- ling Dilling, Ejo Elburg (Vorden), Ab Gritter, Martin Joi, Gerad Kaak (eigen kweek), Aad Kila, Paul Leyenaar, Sören Lindsted, Marcel Mentink (eigen kweek), Heinie Otto, Niels Overweg, Eddy Pas veer, Ferdi Rode (La Louvière), Fred Rutten, Manuel Sanchez Torres, John Scheve, Theo Snelders (SC Wester- voort), Bert Strijdveen, Hallvar Thore- sen, Romeo Zondervan. Vertrokken zijn: Epi Drost (DS’79), Arie van Staveren (MVV), Harry Brug- gink (Sportclub Enschede), René Kamphuis (sportclub Enschede), en Theo Wassink (gestopt). Contractspelers: Jan Formannoij, Ronnie de Groot, Albert Helsper, Guus Hiddink. Jos Jacobs (De Graafschap), Frans Janssen, Jan Lohman, Paul Meij- ers, Dick Mulderij (Vitesse), Hans Sal fischberger (Go Ahead Eagles), Harrie Schellekens, Peter Selbach (SCE Nijme gen), Dieter Sevens, Pleun Strik, Dries Visser, Sije Visser, Toon Willemse. Vertrokken zijn: Edo Ophof (Ajax), Eugene Marijnissen (Roda JC), Jos Hen driks (Wageningen), Frans Koenen (geen nieuw contract), Peter Hendriks (geen nieuw contract), Robbie Kuijpers (Achil les ’29), Herman van Huenen (Rheden), Henk Hendriks (NEC, amateurs), R. Bie- ringa (DOVO). Valke, Piet Wildschut, Yang-Moo-Huh (Electro Seoul), Ted Maybank (Fullham). Vertrokken zijn: Jan van Beveren (Lauderdale Strikers), Harrie Lubse (Beerschot), Twan van Mierlo (Willem II), Arthur Hoyer (Willem II), Ton Smits (NAC), Rob Landsbergen (Willem II). re Vermeulen (Roda JC), Ben Wijnste kers, Wim van Zinnen. Vertrokken zijn: Richard Dereks (SW). Sjaak Edelbloedt (Helmond Sport), Wim Jansen (Washington Dipl.), Michel van de Korput (AC Torino), Ge rard van der Lem (FC Utrecht), Carel van Rossum (DHL), Wil van Turnhout (Willem II), Fred Vernes (RVC). Trainers: Georg Kessler, Hans Eyken- broek, Theo Vonk. Contractspelers: Ype Anema. Peter Arntz, Chris van den Dungen (FC Den Bosch), Fred Filippo, Jan Gaasbeek (DOVO), Hugo Hovenkamp, Jos Jonker (FC Den Haag), Kees Kist, Hans de Ko- ning, Richard van der Meer, Johnny Metgod, Kristen Nygaard, Harry Oort (eigen kweek), Jan Peters, Hans Reyn- ders, Henk van Rijnsoever, Gijs Stein- mann (eigen kweek), Ronald Spelbos, Rick Talan, Kees Tol, Eddy Treytel, Kurt Welzl, Ronald Weysters. Vertrokken zijn: Pim Doesburg PSV), Luuk Balkestein (Feyenoord), Jimmy Calderwood (Willem II). Bijzonder veel gewicht hecht Brons aan de rapporten van de waarnemers. „Zij fungeren enerzijds als bescherming van de speler, anderzijds van de scheids rechter”. Hoewel hun rapporten in prin cipe de registratie van spelsituaties om vatten, wordt daarbij toch ook een duide lijk beeld geschapen van het arbitrale optreden, waarmee de scheidsrechters- commissie naast de eigen beoordeling zijn voordeel kan doen. Hun oordeel telt voor de tuchtcommissie stellig ook zwaarder dan televisiebeelden, waarover niet alleen in ons land verschillend wordt geoordeeld. Trainers: Leo Beenhakker, Haarms, A. de Mos. Contractspelers: Frank Arnesen, Pe ter Boeve, Karel Bonsink, Pim van Dord, Hans Galjé (FC Den Haag), Mar tin van Geel, Piet Hamberg (Servette), Ben Haverkort (eigen kweek), Johnny Holshuysen, Peter Jager, Frank Jans sen, Henning Jensen, Wim Kieft (eigen kweek), René Kraay, Sören Lerby, Tscheu la Ling, Keje Molenaar (Volen dam), Edo Ophof (NEC), Rinie van Roon (EDO), Frans Rijkaard (eigen kweek), Dick Schoenaker, Piet Schrijvers, Sjaak Storm, Dick Trock (eigen kweek), Philip uit den Boogaard, Gerald Vanenberg (eigen kweek), Jan Weggelaar, Piet Wijn berg, Steen Ziegler (Hvidovre), Cees Zwamborn. Contractspelers: Peter Adjanski (Eindhoven), Clemens Bastiaansen, Bud Broeken, Frank de Brouwer, Johan Bijsterveld, Jimmy Calderwood (Bir- mingham/Sparta), Dujan Cosic, Jan van Gestel, Johan Havermans. Arthur Hoy er, Corné Hutten, Johan Huybregts, Rob Landsbergen (geleend van PSV), Toine van Mierlo, Toon Nelemans, Frans Roemgens. Wil van Turnhout, Toon van de Ven, Ton Verkerk. Smits (PSV), Edy de Schepper, Anton Sprangers, Bert Visscher, Martin Vreysen. profvoetballers genieten s V’ g.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21