Getuigen gehoord in o I 1 Herstructurering nu mogelijk Meer Philips-banen weg dan verwacht Openingen in conflict bij Klokkenberg en dan dit noq achtergrond gifstortzaak Krimpen des in Delft werkt. Bij navraag bleek, dat de betreffende stof, wanneer die bloot wordt gesteld aan zon en regen, bij omwo nenden blindheid en kanker kan veroor zaken, aldus de getuige. Ook zij kon niet zeggen om welke stof het precies ging. Pugwashconferentie van start Akzo kwam tot Voorzitter VVD in mei weg K Energiekosten te hoog voor uitkeringstrekker bevredigende resultaten Inkrimping met 520 arbeidsplaatsen r gin ver ren de „Verander systeem om reisbureaus uit te betalen” ii 81 o I WOENSDAG 20 AUGUSTUS BINNEN* EN BUITENLAND 1980 2 W F-16 Elsevier-NDU Vrouwen RIJP Eibergen Stieren 01 V( Smeerpijp Festival i. Hasj (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Een groep van 21 banken blijft de behoefte aan bankkredieten van het OGEM-concern dekken, zodat een ingrijpende herstructurering doorgevoerd kan worden. Met het ondertekenen van een overeenkomst tussen de banken en OGEM kwam gisteren een einde aan de dagenlange onzekerheid rond het concern. d -gs I 5 OGEM door banken K te hulp geschoten (Van onze redactie binnenland) het \x/eer| (Van onze redactie binnenland) middagtemperaturen Na die verkiezingen zal het parlements lid Jansen (PPR) met meer in de Kamer- banken terugkeren. Gisteren liet hij weten dat zijn partij hem wel heeft benaderd om zich toch kandidaat te stellen, maar hij vindt het welletjes, nu hij sinds december 1972 in de Tweede Kamer heeft gezeten. Over wat hij na de verkiezingen gaat doen zegt Jansen nog geen idee te hebben. De groep banken staat onder leiding van de Algemene Bank Nederland (ABN). Voorts maken nog vier andere Nederland se en zestien buitenlandse banken van de groep deel uit. Het consortium van ban ken maakt het OGEM mogelijk het con- ROTTERDAM (ANP). Steeds meer mensen met een sociale uitkering komen in financiële problemen door de forse groei van energiekosten. Dit blijkt uit cij fers van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Rotterdam. Uit een onderzoek van de GSD is gebleken dat vorig jaar het ener giegebruik 13 procent van het huishoud budget opslokte. Van de verhoging van de uitkering ging vorig jaar de helft op aan de hogere energierekening. Als een cliënt in moeilijkheden komt gaat de GSD uit een oogpunt van zelfbe scherming over tot het rechtstreeks beta len van rekeningen. 24 17 0.1 0 0 2 0 0 27 0 11 0 0 o 0.1 o 4 0 0 o o o 6 0 0 0.1 0 0 1 0.1 6 0 0 Dat heeft de woordvoerder van het con cern gisteren aan de vakbonden laten weten. Volgens Philips is de inkrimping van het aantal personeelsleden noodzake lijk in verband met de teruglopende ver koop van televisietoestellen. Ruim een maand geleden maakte be stuurder Toon Verdijsseldonk van de industriebond FNV bekend dat Philips met een sluipende reorganisatie bezig was. Hij sprak toen de vrees uit dat het bedrijf de produktie van kleurentelevisies zou overplaatsen van Nederland naar ves tigingen elders in Europa. Die overplaatsing zou volgens Verdijs seldonk gedurende dit en volgend jaar in de hoofdindustriegroep Video ongeveer saris mr. Sluiter. Bovendien zouden via een hoofdleiding rechtstreeks stoffen in de Hollandsche IJssel zijn geloosd. Om welke stoffen het ging kon de ex-werkne- mer niet zeggen. Een tweede getuige, een vrouw die in de nabijheid van het EMK-terrein heeft ge woond, verklaarde gezien te hebben dat vaten met doodskoppen erop op het be drijfsterrein apart werden gezet. Zij ver telde een keer een etiket van een vat te hebben gescheurd en dat aan een familie lid te hebben laten zien, dat bij Gist Broca- Bestuurder Ger van Os van de Unie BLHP is er tevreden over dat het concern nu eindelijk een duidelijk inzicht heeft gegeven in de werkgelegenheidssituatie bij de hoofdindustriegroep Video. Zijn collega Verdijsseldonk wenst momenteel nog geen commentaar te geven op de bekendmaking van Philips. De FNV-be- stuurder wil eerst over de kwestie praten met zijn kaderleden, zo liet hij weten. Het recente conflict in De Klokkenberg brak twee weken geleden uit en sindsdien is Van der Schaar geschorst. Hij sprak bemiddelaar Greep gisteravond op het kantoor van zijn advocaat in Waalre. Om welke openingen in het conflict het gaat is niet meegedeeld. De gemeente Krimpen wil nu door mid del van een gerechtelijk vooronderzoek duidelijkheid krijgen over de vraag of het aanspannen van een civiele procedure een haalbare zaak is. Het afgelopen halfjaar behaalde Akzo een totale nettowinst van 153 miljoen gulden. Gedurende de eerste zes maan den van 1979 was dat nog iets meer dan 101 miljoen gulden. De omzet steeg het eerste halfjaar met zeven procent tot 6375 miljoen gulden, terwijl de afzet met drie procent achte ruitging. Sinds eind vorig jaar nam het aantal personeelsleden in Nederland met 77 af tot 23.617. Het totale aantal Akzo-arbei- ders bleef ongeveer 83.000. ren eveneens met een doodskop gemerkt, ten teken dat er giftige stoffen in zaten. De leden van het Energiecomité Oost- Gelderland (ECOG) die sedert vrijdag een bouwterrein, waar een parkeergarage die ook geschikt moet zijn als atoomschuilkel- der wordt gebouwd, bezet houden, zitten met hun handen in het haar. Zij zijn van plan vanavond een forumdiscussie op het terrein te houden maar kunnen geen voor standers van de bouw bereid vinden hun standpunt uiteen te komen zetten. Inmid dels hebben de actievoerders de uitslag van de enquête die onder vijf procent van de bevolking van de kom van Eibergen is gehouden, en waaruit blijkt dat 64 procent van de ondervraagden tegen de bouw van de atoomschuilkelder is, dinsdagmorgen aan het college van B. en W. aangeboden. De gemeente Rotterdam wil jonge vrou wen interesseren voor een baan in de metaalnijverheid. Deze sector kampt met een enorm tekort aan personeel. Het Ge westelijk Arbeidsbureau zal uit zijn be stand een aantal vrouwen selecteren dat aan de Streekschool voor Beroepsbegelei dend Onderwijs een opleiding tot assis- tent-installatietechnicus en machinebank werker kan gaan volgen. Bij een inval in twee panden in Den Haag heeft de politie gisternacht in totaal bijne driehonderd kilo hasj, met een han delswaarde van 1,8 miljoen gulden in be slag genomen. De inval werd gedaan naar aanleiding van een aantal tips. Volgens de politie is de verboden handelswaar, die was verpakt in plastic zakken en dozen, van goede kwaliteit. ROTTERDAM-DEN HAAG. De voor zitter van de WD, mr. Korthals Altes, legt in mei volgend jaar de voorzittershamer neer. Hij bekleedt de functie sinds me vrouw Van Someren-Downer in 1975 als partij voorzitster aftrad. Korthals Altes meent dat een jongere generatie voor het voorzitterschap aan bod moet komen. Zijn aftreden valt nagenoeg samen met de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dat vindt hij een mooi ogenblik om af te treden. 29 28 18 20 22 25 26 22 25 26 16 20 17 15 14 12 15 13 6 15 13 13 15 12 12 18 21 22 14 19 13 11 19 16 13 15 16 17 16 21 bc 21 20 21 21 22 18 19 20 19 22 Zoals bekend wil Van der Schaar in De Klokkenberg opereren volgens het sy steem dat hij leerde van zijn collega Coo ley in Houston. Bijna 30 verpleegkundi gen dreigden het afgelopen weekeinde niet meer aan de operaties mee te werken nu Van der Schaar weg is. (Van onze redactie economie) ARNHEM-AMSTERDAM. In D staa bevi Bou V Mijl mal narr poli bes< Bi „sn< tege tair, den doo: niet moe dat en c In geni Orn lede gaat mer Bi corr mer inst: gin Vori zijn naai (Coi Ned min ge. Ach recti van mali Thü V< ron naai van mee wan wijd van opgt flatii O' tribi han< In giste een Havi 91.0( tot drie geld De brui kon< dat febr neer geld ken Bijzondere maatregelen voor de beveili ging van de hydrazinetank van de F-16 straaljager zijn overbodig. Dit heeft mi nister Scholten van Defensie geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Walt mans (PPR). De minister erkent dat hy drazine kanker kan verwekken. Het ver bruik door F-16 straaljagers van hydrazi ne bedraagt slechts een fractie van het totale verbruik in Nederland. De minister acht de richtlijnen voor de hulpverlenen de diensten voor toepassing bij incidenten met hydrazine afdoende. De Exploitatie Maatschappij Krimpen was tot 1 mei van dit jaar op het indu strieterrein van Krimpen gevestigd. De afgelopen jaren had de gemeente voortdu rend onenigheid met het bedrijf over een aanpassing van de hinderwetvergunning, die volgens de gemeente noodzakelijk was. Vooral in de eerste maanden van dit jaar namen de geruchten over verontrei niging van de grond op het bedrijfsterrein sterk in aantal toe. Het waterleidingbe drijf heeft op het terrein giftige stoffen als tolueen, xyleen en benzeen aangetroffen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet TelAviv Tunis (Van onze redactie binnenland) Een groep van 125 geleerden uit veertig landen is de komende week op kasteel Nijenrode in Breukelen bijeen voor de dertigste Pugwash- conferentie, die zich bezighoudt met problemen van oorlog en vrede in de wereld. Pugwash is een plaatsje in de Canade se provincie Nova Scotia, waar in 1957 twintig geleerden gevolg gaven aan een oproep van Albert Einstein en Bertrand Russell om hun invloed aan te wenden bij regeringsleiders en om de mensheid in te lichten over het gevaar van vernieti gingswapens. Sindsdien zijn er 29 bijeenkomsten geweest waarin wetenschapsmensen uit de hele wereld, uit Oost en West, in naars onder de geleerden die logeren op het kasteel Nijenrode. De jaarlijkse conferentie van Pug wash wordt afwisselend in een NAVO-, een Warschau-Pact- en een niet-gebon- den land gehouden. Dit jaar was het Nederlandse comité verantwoordelijk voor de organisatie. De Nederlandse re gering subsidieert het verblijf van de deelnemers. Onder hen zijn geleerden uit verschil lende takken van wetenschap. De mees ten zijn werkzaam in de exacte weten schappen en een aantal heeft functies als adviseur van regeringshoofden. Ook bevindt zich een aantal Nobelprjjswin- (RIJP) zullen in ieder geval in de komende begrotingsjaar niet worden ingekrompen. Die toezegging heeft de secretaris-gene- raal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, ir. P.C. de Man, gedaan aan de vijf ambtenarencentrales. Bestuurder G. Hof van de Christelijke Federatie voor Overheidspersoneel (CFO) heeft dat na mens de vijf centrales meegedeeld. De centrales waren bezorgd over de positie van de ongeveer tweeduizend mensen die bij de RIJP werken. Van hen zijn er 1200 ambtenaar en werken er achthonderd op arbeidscontract. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid Van der Spek (PSP) wil dat staats secretaris Hazekamp van Economi sche Zaken er een bijdrage aan levert dat het betalingssysteem voor vakan tiereizen van reisorganisaties wordt herzien. In schriftelijke vragen wees het Kamerlid in dat verband op de voorstellen die de Consumentenbond in deze heeft gedaan. Van der Spek wil dat het geld voor de reis op een geblokkeerde rekening wordt gestort en pas na afloop van de reis aan de reisorganisatie ter beschik king wordt gesteld. Van der Spek wil bovendien weten of alle reizigers die mogelijk gedupeerd worden door een faillissement van Christoffel Reizen, schadeloos gesteld kunnen worden door het garantie fonds van de Algemene Vereniging van Nederlandse Reisbureaus. Hij vraagt zich ook af wat er gebeurt als het garantiefonds niet in staat blijkt de gedupeerden te helpen. Het resultaat van Elsevier-NDU over het eerste halfjaar van 1980 zal belangrijk lager uitvallen dan in dezelfde periode van vorig jaar, zo heeft het bedrijf laten weten. Als voornaamste oorzaak van deze da ling kunnen worden genoemd de algeme ne teruggang in de advertentiemarkt in Nederland alsmede de stagnerende boe kenverkoop in het buitenland. Niettemin laat het zich thans aanzien dat, onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden, de tweede helft van het jaar een beter resul taat zal geven waardoor het resultaat over heel 1980 niet ver acht zal blijven bij dat over 1979. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. Tot 1 mei volgend jaar zullen bij Philips 520 arbeidsplaat sen verdwijnen. Bij de bedrijven die vallen onder de hoofdindustriegroep Video vervallen in Tilburg 285, in Eindhoven 185 en in Roermond 50 banen. cern af te slanken, waardoor de Raad van Bestuur hoopt een beter rendement te kunnen bewerkstelligen. Bij deze operatie kan de werkgelegen heid bijna volledig worden behouden, zo heeft de OGEM-directie laten weten. Wel is voor veertig werknemers op het hoofd kantoor in Rotterdam een ontslagaan vraag ingediend. Mogelijk zullen daar nog enkele mensen moeten verdwijnen. In to taal werken 22.000 mengen voor OGEM, van wie ongeveer 16.000 in Nederland. Het is de bedoeling om met de herstruc turering van het concern in de komende twee jaar een bedrag vrij te maken dat ligt tussen de 350 en 400 miljoen gulden. Het belangrijkste gevolg daarvan is dat de rentelast aanzienlijk vermindert. De OGEM-leiding heeft zich voorgeno men een aantal minderheidsdeelnemin- gen af te stoten, en bovendien belangen in het Midden-Oosten van de hand te doen. Daarnaast zal een aantal energiebelangen in de West worden afgestoten. Op het ogenblik bedraagt het totaal geïnvesteer de vermogen van het concern 1150 mil joen gulden. Daaraan is 730'miljoen met vreemd geld gefinancierd terwijl slechts 420 miljoen gulden eigen vermogen is. Het is de bedoeling om met de herstructure ring een gunstiger verhouding tussen ei gen en vreemd geld te bewerkstelligen. De gesprekken die tot het huidige resul taat hebben geleid, hebben zes weken geduurd. Weer in binnen- en buitenland nno n w windst. zw zzw windst. zo windst. o zzw ozo zw wzw no nw ono w nnw zw w windst. n zzo w wzw zw no n zzw zzw n De Stichting Noordzeepop organiseert op zaterdag 30 augustus een gratis popfes tival op het Scheveningse strand. Hiermee hoopt de stichting de door de stormramp van april gedupeerde strandtenthouders een financieel steuntje in de rug te geven. Tachtig procent van de kosten van het festival zal de gemeente Den Haag voor haar rekening nemen. De rest wordt be taald door sponsors. Het festival gaat on geveer zeventigduizend gulden kosten. SC WZW zw zw zzw zw zw zw zzw zw zw SI leidi keni aan; van len O] klaa hij tenl gefi: opst een eind den In woo de bekJ arre 60 d geze ochl „Ik vooi wil bed< ree h waa In gistt den vori, corr opg< De derde getuige die werd gehoord zag in het begin van de jaren zeventig eens hoe vier lekkende vaten verdoezeld wer den. De vaten werden door mannen met gasmaskers van de EMK weggezet op het terrein, waarna het bedrijf Wijnstekers de vaten afval weer bedekte. Deze vaten wa- achthonderd arbeidsplaatsen kosten. Phi lips reageerde daar toen op met de mede deling dat het verlies aan arbeidsplaatsen tot mei volgend jaar de tweehonderd niet te boven zou gaan. Nu is dus toegegeven dat in totaal 520 banen moeten ver dwijnen. Minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat ziet geen enkele juridisege moge lijkheid om de bestaande vergunning voor de veenkoloniale afvalwaterleiding, de zo genoemde smeerpijp, in Oost-Groningen uit te breiden. Dat schrijft de minister aan het college van Gedeputeerde Staten van Groningen naar aanleiding van een drin gend verzoek van de kant van de Gronin ger Statencommissie Milieuzaken. Deze commisie was maandagavond in spoedzit ting bijeengekomen om de dreigende lo zingen van de aardappelmeelfabrieken op het oppervlaktewater te bespreken. Maandag is de aardappelmeelcampagne weer begonnen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. In het gerechte lijk vooronderzoek naar mogelijk ontoelaatbare lozingen op het terrein van de Exploitatie Maatschappij Krimpen (EMK) heeft de rechter commissaris in Rotterdam gisteren de eerste drie getuigen gehoord. Het ging om een vroegere werknemer van het vuilverwerkingsbedrijf EMK en om twee mensen die in de buurt van het bedrijf hebben gewoond. De voormalige werknemer bleef bij zijn eerder afgelegde verklaring, dat uit een zestiental tanks op het EMK-terrein voort durend en opzettelijk giftige vloeistoffen in de bodem zijn geloosd. Zelf heeft de man, die tot 1978 als heftruckchauffeur bij EMK in dienst was, twee vaten afval en vloeibaar gif in een kelder gegooid, zo verklaarde hij tegenover rechter-commis- BREDA. Tijdens het overleg over het conflict in het hartchirurgisch centrum De Klokkenberg in Breda is gisteravond een aantal openingen gevonden. Dat deel de de bemiddelaar, professor Greep, mee na afloop van een gesprek dat hij had met de omstreden hartchirurg Van der Schaar. Gistermorgen is in een ziekenhuis te Goes de 72-jarige mevrouw J. Smeitink uit ’s-Gravenpolder overleden. Mevrouw Smeitink raakte in de vroege ochtend zwaar gewond toen zij een groep van zestien losgebroken stieren terug wilde drijven in de wei. Zij werd daarbij door de dieren onder de voet gelopen. de maanden april, mei en juni van dit jaar heeft Akzo bevredigende resultaten ge boekt. In het tweede halfjaar zullen de zaken echter aanzienlijk slechter verlo pen dan in de eerste zes maanden van dit jaar het geval was. Over het hele jaar zal het resultaat waarschijnlijk redelijk zijn. Dat heeft Akzo-directeur Katger laten Personeelsomvang en taken van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders weten bij de presentatie van de cijfers over het tweede kwartaal. In dat kwar taal bedroeg de nettowinst ruim 63 mil joen gulden, iets meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. regen motregen regen regen geh. bew. regen zw. bew. regen zw. bew. geh. bew niet ontvangen onbew. onbew. zw. bew mist zw. bew. regen 1. bew. 1. bew motregen zw. bew. geh. bew. niet ontvangen 1. bew h. bew. zw. bew. h. bew 1. bew. h. bew. regen onbew regen h. bew. onbew onbew regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. onbew. h. bew 1. bew. onbew. De invloed die de wetenschapsmensen in hun landen hebben op het maatschap pelijk leven en op politici is volgens de organisatoren van de Pugwash-confe- rentie aanzienlijk. Rapporten met con clusies en bevindingen van de conferen- teis worden gewoonlijk toegestuurd aan de staatshoofden van de landen die in ternationaal gezien, politiek belangrijk zijn. Ook dit jaar zal aan het slot van de conferentie een verslag worden gemaakt van de bevindingen van de wetenschaps mensen. Tijdens een persconferentie in Den Haag wees een woordvoerder van Pugwash gisteravond op de invloed die uitspraken van de geleerden hebben op onderhandelingen op internationaal niveau. Vooruitzichten voor vrijdag, opgesteld door het KNMI. Wisselvallig en i omstreeks 19 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks 13 graden. Max. temp.: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. WEERRAPPORTfEN De OGEM gered, die boodschap kon ing. F. van Berkel gisteren tijdens een persconferentie meegeven Van Berkel is voorzitter van de raad van bestuur van OGEM Naast hem voormalig minister van Sociale Zaken en thans lid van de raad van bestuur, drs. J. Boersma. 45 20 19 30 27 31 24 26 19 24 30 29 20 25 25 24 24 27 30 30 33 DONDERDAG 21 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.31 uur, onder 20.50 uur Maan op 17.28 uur, onder 01.23 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 12.11 uur en uur Laagwater 07.17 uur en 19.54 uur ongedwongen, en voor de media niet toegankelijke, zittingen voorstellen heb ben geformuleerd voor internationale ontspanning en wapenbeheersing. Op kasteel Nijenrode zullen de weten schapsmensen in vijf werkgroepen van gedachten wisselen over actuele span ningen in de wereldpolitiek en de kwes tie omtrent de raketten voor de middel lange afstand in Europa. Het probleem van de beperking van de strategische kernwapens, de versprei ding van kernwapens en nucleaire tech nologie, de ontspanning in Europa, en ontwikkelingsproblemen in de derde wereld, ook in relatie tot de export van nucleaire technologie vanuit de ontwik kelde landen, zullen gedurende de zes conferentiedagen aan de Vecht ter spra ke komen. E~ 14 14 13 14 13 14 16 13 15 13 O.l 0.1 0.2 0.2 0 0.1 0 0.2 0 0

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2