TNO mag verboden DNA-proeven doen Vannacht debat V-raad over kwestie-Jeruzalem DamiatePers VS: buitenlandse kleinere auto’s afstoten op Treinongeval Polen eist 62 levens Kabinet nu wel akkoord Landarbeiders in hongerstaking VS veroordelen inval in Z-Libanon IJmuider Courant Slecht kwartaal Vergiftiging park Estel-concern in Utrecht blijkt veel ernstiger Visserijconflict in Frankrijk verder verscherpt OPEC vergadert over prijsbeleid Besmette potjes afkomstig uit medisch centrum zijn niet veilig Vrachtwagen rijdt winkel binnen onderwijsgebied” „Malaise in bouw ook in westen „Detachement na 4 jaar weg uit Zuid-Libanon” van Nederland” „Hc „Rijk moet taken of kr; WO (Van VEL meentt directó meld het fa drijf d tal geg gekom dat oo seerd beert person brenge ben in ovens (Van IJMU door de gehoud' king op ben we moet v£ helemai verdom rijk geblokkeerd. Zo werd onder meer de WOOl t. buurt (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Tot opluchting van velen is gistermiddag een harde confrontatie tussen de Mobiele Eenheid en de kra kers van luxe appartementen aan de Amsterdamse Prins Hen drikkade uitgebleven. BINNEN- EN BUITENLAND Confrontatie bij ontruiming flats bleef achterwege Een beeld van de chaos na de treinramp in Polen. (Van onze redactie binnenland) DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie economie) 155.00 Evenhuis Het recombinant-DNA-onderzoek op C- III-niveau is volgens Van Trier een onmis bare voorwaarde voor het stimuleren van de biotechnologie. Op dit terrein zijn ook door de KNCV enkele onderzoeken voor gesteld, die volgens bewindsman uitste kend passen in de filosofie van de inova- UTRECHT. De regering zal het medisch biologisch laboratorium van TNO op korte termijn toestaan een aantal onderzoeken naar genetische manipulatie (recombinant-DNA-onderzoek) te verrichten op het tot dusver verboden meest risicodragende niveau. NIJMEGEN. Het financieel resultaat van Estel (Hoogovens-Hoesch) in het twee de kwartaal van dit jaar is negatief, zo blijkt uit de gisteren bekend geworden kwartaalcijfers van het staalconcern. Werd in het tweede kwartaal van het afgelopen jaar voor belastingen nog een positief resultaat van 15,6 miljoen gulden bereikt, in het afgelopen kwartaal werd Estel geconfronteerd met een negatief re sultaat van 61,4 miljoen gulden. De omzet nam in de genoemde periode toe van 3329 miljoen gulden in dezelfde periode van vorig jaar tot 3481,5 miljoen gulden nu. Volgens de Estel-directie zijn de verlie zen uitsluitend ontstaan doordat de staal- divisie de voortgaande stijging van de produktiekosten, met name de brandstof- fenprijzen, niet kan doorberekenen in de staalprijzen. Dit komt volgens Estel om dat de marktregulerende maatregelen van de Europese Commissie onvoldoende worden opgevolgd. De regering begint binnenkort een on derzoek naar de mogelijkheden van gene tische manipulatie, waarvoor een voorstu die naar verwachting volgende maand zal worden afgerond. De aan TNO verleende toestemming behelst een of twee projek- ten voor fundamenteel onderzoek, een op het gebied van afvalwaterzuivering en schone technologie, een in de sector van de agrarische industrie en twee of drie projekten die van direkt belang zijn voor de Nederlandse industrie. tienota, waarin aan samenwerking tussen onderzoekers, overheid en bedrijfsleven een belangrijke plaats wordt toegekend. Er zal van een tot drie meter diep gegra ven moeten worden om alle verontreinig de grond weg te halen. Op enkele plaatsen in het park zal worden geprobeerd om giftige stoffen weg te zuigen. WENEN (Reuter). De olieministers van de bij de Organisatie van Olie-expor- terende Landen (OPEC) aangesloten sta ten zullen volgende maand in Wenen de laatste hand leggen aan een lange-ter- mijnplan voor de olieprijzen. In november zal dit plan aan de OPEC-topconferentie in de Iraakse hoofdstad Bagdad worden voorgelegd. In juni kwamen de olieministers in Al giers overeen, dat de olieprijs elke drie maanden aan de inflatie, de schommelin gen van de valuta en aan de economische groei in de westerse landen moet worden aangepast. Voordat een dergelijk voorne men kan worden ingevoerd, zal echter overeenstemming over een uniform prijs- systeem voor de olie moeten worden be reikt. Topfunctionarissen van westerse oliemaatschappijen verwachten dan ook, dat hierover in Wenen in de eerste plaats zal worden onderhandeld. NEW YORK-DEN HAAG-WASHINGTON. De Veiligheidsraad van de VN begint vannacht het spoeddebat over de kwestie-Jeruzalem, zo verwach ten VN-kringen in New York. De islamitische landen, die het debat hebben aangevraagd, zouden het intussen zo goed als eens geworden zijn over een ontwerp-resolutie, waarin wordt geëist dat elke staat die een ambassade heeft in Jeruzalem, deze moet verhuizen naar een andere plaats in Israel. Het ontwerp ver klaart tevens de door het Israëlische par lement aangenomen wet waarin Jeruza lem wordt uitgeroepen tot de ondeelbare hoofdstad van Israel, van nul en generlei waarde. Hetzelfde geldt voor alle andere stappen van Israel die ten doel hebben de status van Jeruzalem eenzijdig te wijzi gen. VN-waarnemers verwachten dat de ontwerp-resolutie de steun zal krijgen van veertien van de vijftien leden van de Vei ligheidsraad. Algemeen wordt verwacht, dat de VS zich van stemming zullen ont houden. De islamitische landen hebben, naar verluidt, de oorspronkelijke eis van sanc ties tegen Israel laten vallen, omdat de VS dan hun veto zouden uitspreken De VS hebben gisteren overigens de Israëlische actie tegen Palestijnse doelen in Zuid-Libanon veroordeeld. In een com muniqué van de Amerikaanse ambassade De andere geteste modellen waren: de Honda Civic, de Toyota Tercel, de Dat sun 310, de Sabaru Golf, de Honda Pre lude, de Mazda 626, de Datsun 200 en de Toyota Corolla, alle uit Japan, alsmede de Volkswagen Rabbit en de Audi 400 uit West-Duitsland. Zuid-Libanon opvoert. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington sprak gisteren zijn bezorg- heid uit over de commando-aanval. De VS zullen onderzoeken of bij de actie Ameri kaanse wapens zijn gebruikt. Bij de actie, de omvangrijkste sinds 1978, zijn naar schatting vijftig Palestij- nen om het leven gekomen. Aan Israëli sche kant werden drie soldaten gedood en twaalf gewond. Egypte heeft de aanval in Zuid-Libanon scherp veroordeeld en „een nieuw obestakel op weg naar vrede in het Midden-Oosten” genoemd. Premier Begin van Israel heeft gisteren in een brief aan president Sadat van Egypte aangedrongen op onmiddellijke hervatting van de onderhandelingen over Palestijnse autonomie. Het Israëlische hooggerechtshof heeft gisteren geweigerd de uitwijzing van drie Palestijnse burgemeesters van de Weste lijke Jordaanoever ongedaan te maken. De Turkse autoriteiten stellen een on derzoek in naar berichten als zou een mislukte moordaanslag zijn gepleegd op Aboe Firas, de officiële vertegenwoordi- (Van onze redactie binnenland) BAARN. Het westen van Nederland zal spoedig gaan delen in de malaise die in de rest van Nederland op de bouwmarkt heerst. Dit verwacht voorzitter Van Oostrum van de afdelng Utrecht/Het Gooi van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid, op grond van een onderzoek onder de bij zijn afdeling aan gesloten bedrijven. Van Oostrum verwacht dat de werk loosheid onder bouwvakkers in Utrecht en Het Gooi de komende maanden min stens zal verdubbelen, zo niet verdriedub belen. Hij tekent daarbij aan dat elke werkloze bouwvakker anderhalve werk loze uit aanverwante branches met zich mee trekt (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het rijk moet een groot deel van zijn taken op onderwijsgebied afstaan aan de provincies en gemeenten. Dit staat in een vandaag gepubliceerd advies van de Raad voor het Binnenlands Bestuur aan minister Wiegel van Binnen landse Zaken. Het vanuit Den Haag gedirigeerde on derwijsbeleid moet veel soepeler op de ontwikkelingen inspelen en het tover woord daarbij is decentralisatie, aldus de raad. Het rijk moet zich alleen gaan bezig houden met onderwijszaken die een lan delijke regeling vereisen. Gemeenten en provincies moeten volgens de raad de bevoegdheid krijgen op grond van plaat selijke situatie beslissingen te nemen. Ver wacht wordt, dat de regering binnen vier maanden reageert op het advies. belangrijke haven van Rouen aan de mon ding van de Loire, door een blokkade getroffen. Op het ministerie van Verkeer in Parijs stond voor vandaag een tweede gesprek met de verbolgen vissers op het program ma. Een eerste onderhandelingsronde is gisteren in Le Havre op niets uitgelopen De Franse vissers ageren tegen de hoge brandstofkosten en de lage visprijzen. ten de haven van Cherbourg met de veer schepen verlaten. Bijna een even groot aantal kwam in deze periode van 24 uur vanuit Groot-Brittannië in Frankrijk aan. Behalve de haven van Roscoff werden vandaag ook nog andere havens in Frank- (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Het Franse visserijconflict is vanmorgen verder verscherpt, doordat de vissers hebben besloten de laatste ha ven die nog open was voor veerboten naar Engeland, Roscoff in Bretagne, af te sluiten. Aangezien de Belgische uitwij’khaveM 700 kilometer verderop liggen, zal een deel van de vele gestrande Britse toeristen pei vliegtuig naar Engeland moeten worden overgebracht. De wedloop met de tijd voor de veerdiensten in Cherbourg nader- Oudeweg 12-14, Haarlem De aa nen van stemmii het vrij' den wo BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning Ook grote c begin „overw< aan vo< gen en Doorga: reden v ker wat Nu h lading waren en gesi hopen daamaa kisten De sc te mak overvlo zee blij ken en Volgens haar hebben de Japanse auto fabrikanten „niet voldoende aandacht” besteed aan het veiligheidsaspect. Clay- brook meent dat de groei van het ge bruik van kleine personenauto’s in de VS zal leiden tot een stijging van het aantal verkeersdoden en ernstig gewon den, als niets wordt gedaan om de veilig heid van deze auto’s te verbeteren. DE KRIM (ANP). Een vrachtwagen met oplegger is vanmorgen een textiel winkel in De Krim, gemeente Avereest, binnengereden. De chauffeur raakte licht gewond. In het boven de winkel gelegen woon huis raakte niemand gewond. Volgens de politie is dit te danken aan het feit dat de vloer van de slaapkamer boven de winkel op de vrachtwagenkabine bleef hangen. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Bij het testen van de auto’s werden elf buitenlandse modellen en een kleinere auto van Amerikaanse makelij met een snelheid van ongeveer 60 kilometer per uur tegen een muur ingereden. Slechts het Amerikaanse model, de Chevrolet Chevette en de Fiat Strada bleken vol gens het ministerie veilig genoeg te zijn. Wrevel ners van komen v gen. Stc zegd en ninginric Niet i< vinden c oude wo bewoons straat: „I voordeel een lage: Maar a van de zing; om ken ovei de oorzi „De gem een kree (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van Transport heeft gisteren bekendgemaakt dat de nieuwste kleine personenauto’s van tien buitenlandse fa brikanten bij een veiligheidstest niet blijken te voldoen. Volgens het ministe rie zijn kleine auto’s van Amerikaanse makelij structureel sterker en veiliger dan de meeste ingevoerde modellen. Het ministerie maakte gisteren de re sultaten bekend van proefnemingen met kleine en midden-kleine auto’s van het bouwjaar 1980. Volgens ambtenaar Joan Claybrook is daarbij gebleken dat voor al de Japanse modellen niet deugen. Eei 'be Bloemstr heeft gez het nabj bied, wai richt van tijdstip v de loop een loslil duidelijk moest w1 gebeuren dat het 6 de bou' kwam 18 MADRID (DPA). In Andalusië, een gewest in zuidelijk Spanje, zijn honden den landarbeiders sinds een week in hon gerstaking. Zij eisen dat de regpring fn Madrid onmiddelijjk maatregelen neemt om hun werk te verschaffen. Alleen al in het dorp Marinaleda zijn achthonderd hongerstakers. De regering stelde onlangs ruim tienduizend gulden beschikbaar om hier driehonderd landar beiders aan werk te helpen, maar de bur gemeester van dit dorp noemde dit veel te geringe bedrag „een belediging”. De soci alistische vakbond van landarbeiders SOC dreigt met bezettingen en blokkades indien de regering niet snel met geld over de brug komt. se toeristen over te varen. Kort voor het aflopen van deze termijn, ’s Avon om 11.00 uur, hadden ongeveer 6.000 Brit- oorlogS' klaard dat gisteren geen andere panden zouden worden ontruimd, tenzij vanuit die panden verzet zou worden gepleegd tegen de ontruiming aan de Prins Hen drikkade. Krakers hielpen tenslotte zelf met het door de stadsreiniging opruimen van de barricades bij de Groote Keyser. Tegen het einde van de avond, nadat burgemeester Polak op een persconferen tie had blijk gegeven van zijn opluchting over de gebeurtenissen op de Prins Hen drikkade, keerde in Amsterdam de rust weer. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 WARSCHAU (AFP/DPA/Reuter). Bij de Poolse stad Torun, ruim tweehonderd kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Warschau, zijn gistermorgen omstreeks vier uur twee treinen op elkaar gebotst, waarbij minstens 62 mensen om het leven zijn gekomen en vijftig gewond zijn geraakt. Een van de treinen zat vol vakantiegangers. De andere was een goederentrein, waarvan de machinist door een rood sein zou zijn gereden. De Poolse premier Babiuch en partijleider Gierek hebben de plaats van het ongeluk bezocht. de vanmorgen zijn einde. De diensten anderhc hadden van de protesterende vissers 24 ingepak uur de tijd gekregen om gedupeerde Brit- buizen. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur UTRECHT (ANP). De giftige veront reiniging van het Griftpark in Utrecht blijkt aanzienlijk ernstiger dan tot nu toe is aangenomen. Analyse van bijna 500 bodem- en grondwatermonsters heeft de aanwezigheid van gevaarlijk hoge con centraties tolueen, naftaleen, benzeen, fe nol en gechloreerde koolwaterstoffen aangetoond. In verband hiermee hebben burgemeester en wethouders van Utrecht vandaag de onmiddellijke afsluiting van vrijwel het hele, 14.000 vierkante meter grote park bevolen. De bouw van 150 huurwoningen in het park zal volgens wethouder A. van Hassel (ruimtelijke ordening) aanzienlijke ver traging oplopen, omdat eerst grote delen van het park moeten worden afgegraven. (Van onze redactie binnenland) ALKMAAR. De radio-actief be smette potjes die begin mei werden gevonden in Alkmaar, zijn volgens de politie afkomstig uit het medisch cen trum in die stad. Personeelsleden in dat centrum zou den hebben gezien dat een biochemi cus de potjes uit een kast wegnam. Deze is inmiddels naar het buitenland vertrokken, nadat hij werd geschorst omdat er in zijn laboratorium te veel radio-actief jodium 131 werd gebruikt. Het is nog niet duidelijk waarom de biochemicus de potjes zou hebben weggenomen. Volgens het Energie Centrum Nederland in Petten bevatten de gevonden potjes materiaal dat van 1976 tot 1978 radio-actief besmet is geweest. Dit is vanmorgen meegedeeld door mi nister Trier van Wetenschapsbeleid op het congres van de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging (KNCV) in Utrecht. De bewindsman stelde dat toe stemming voor onderzoek op dit niveau, het zogenoemde C-III-niveau, niet langer kan uitblijven omdat ons land te ver ach terop dreigt te raken bij het DNA-onder- zoek en de industriële toepassingen ervan in het buitenland. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 De ontruiming zelf verliep voorspoedig, omdat de panden waren verlaten en de politie niet op het verwachte verzet stuitte, al was het nog wel lange tijd onrustig in de Amsterdamse binnenstad. De zorgvuldig voorbereide actie van de met marechaussee versterkte politie be gon gistermiddag om vier uur, de ontrui ming zelf een uur later. In die periode werden omvangrijke verkeersmaatrege len genomen, waardoor onder meer het hele centrum van Amsterdam werd afge sloten voor (tram-)verkeer. Terwijl die afzettingen plaatsvonden en politie met zwaar materieel naderde, ver lieten de nog in de flats aanwezige krakers het complex via een gat in de buitenmuur, omdat zij volgens eigen zeggen „de strijd om woonruimte op dit moment niet wen sten aan te gaan”. De politie was op alles voorbereid. Behalve grote aantallen men sen onder wie scherpschutters, had men pantserwagens bij de hand, gepantserde bulldozers, laadschoppen, reusachtige kranen en hoogwerkers met waterka nonnen. De tactiek was erop gericht om via het dak binnen te dringen met behulp van grote stalen bakken, waarin zich ME’ers bevonden. Deze containers werden op het dak gehesen, waarna de manschappen zich toegang verschaften tot het complex. De hoogwerkers werden bemand door scherpschutters met van telescoopvizier voorziene geweren. Terwijl de politie zo het binnendringen voorbereidde, liet tot veler verrassing een kraker via een krach tige megafoon weten, dat de krakers al lang weg waren. Op straat werd intussen wel flink ge vochten. Botsingen tussen relschoppers en politie ontstonden op het Stationsplein en op het Damrak ter hoogte van het Victoriahotel. Een busje van de mare chaussee werd op zijn kant gegooid, een waterkanon raakte onklaar door kraaie- poten. Mensen uit het publiek kwamen bij de vele charges in het water voor het Centraal Station terecht. De Mobiele Een heid slaagde erin het Stationsplein en de directe omgeving van de te ontruimen flats vrij van publiek en relschoppers te houden, al moesten aan de „randen” van deze vrije ruimte veelal hevige gevechten worden geleverd met stenengooiers, waarbij verschillende gewonden vielen. Aan het begin van de avond ontruimde de Amsterdamse politie ook een gekraakt pand aan de Huidenstraat. Bij het ver schijnen van de politie vluchtten de vijf krakers. Deze ontruiming sterkte de be zetters van de Groote Keyser, aan de Keizersgracht, niet ver van de Huiden straat, in hun mening dat het weldra hun beurt zou zijn. Uit voorzorg werden in de buurt van de panden hoge barricades opgeworpen door krakers en sympathi santen, daartoe opgeroepen door de ille gale zender van de Groote Keyser: „Laten ze hier maar eens proberen te ontruimen, dan zullen ze merken wat echte weerstand is en de koelkasten in hun nek voelen”. Burgemeester Polak had eerder ver- (Van onze redactie buitenland) HARIS. Het Nederlandse UNIFIL- detachement in Zuid-Libanon moet daar niet langer dan vier jaar blijven. Dit zei het Tweede Kamerlid Klaas de Vries (PvdA) gisteren in Haris (Zuid-Libanon). De Vries is voorzitter van een parlemen taire delegatie die de Nederlandse troepen in Libanon bezoekt. De delegatie bestaat verder uit de Ka merleden Borgman (CDA), (WD) en Waltmans (PPR). Waltmans vond dat Nederland nog twee jaar in Libanon moet blijven, Evenhuis en Borg man wilden zich niet binden aan een termijn. Het programma van de delegatie onder vond gisteren vertraging door een artille riebeschieting door de strijdkrachten van majoor Haddad. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023> 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal in Beiroet staat dat de actie de spanning in

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4