Gecultiveerde koorzang Engelse traditie in exposities Situatie jazz onhoudbaar -KE DONDERDAG KUNT U MET FOKKER OVER fv I herschi/drinks I OVERZICHTSEXPOSITIE EUROPESE BEELDENDE KUNST NA 1968 7 Nieuwe Scène met De Herkuls in tent in Haarlem Onderzoek naar filmfestival voor Amsterdam I Mojo Concert opgeheven 1 9 WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 Overzichtsexpositie F Trinity Church Choir in Zandvoort 1 Morgen begint de abonnementsverkoop van serie C L. r“ B m Q KoKI KUNST -i Afval s NOORDHOLLANDS PH1LHARMONISCH ORKEST RAAD VOOR DE KUNST LUIDT ALARMKLOK: GENT-HAARLEM. Er is eer der in deze krant gesteld dat „we in Holland misschien eerst wat tijd moeten inruimen om de Bel gen te benijden om hun durf een 'dergelijke onderneming tot een zo voortreffelijk uitziend einde te brengen” A. Belmon in een recen sie over de Zero-expositie te Ant werpen, in januari van dit jaar. Exact hetzelfde mag nu gezegd worden over de opzet en het aan zien van de expositie Kunst na 1968 in Europa in de stad Gent. Je ziet niet zo gauw in een overzicht sexpositie van Europese kunst een zo ruime opstelling als daar. - Respect Elke donderdag j van 17.00 tot 21.30 uur kuntu in de Jan van Galenstraat, --r- met de Fokker praktijkmensen. Óver technisch werk. Over administratief werk. Voor mannen en vrouwen. Voor LTS-ers en MTS-ers. Voor HBO-ers en Akademici. Graag tot ziens. r avant-garde kunst in Gentse musea (ADVERTENTIE) '4F J A GEMMA COEBERGH (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De kleurenreproduktie die Giulio Paolini gebruikte: het portret van een man (schilde rij van Antonello da Messina). Nu eerst iets over de eerder gemelde ruime opstelling: stelt u zich de tweede verdieping van de St. Pietersabdij voor. Het is een soort balzaal met tegelvloer, veel licht aan de oostkant, aan twee zijden in de hoeken in/uitgang en dan aan de lange wand één doorlopende lijn met de horizontaal gerichte werken van Stanley Brouwn uit Amsterdam. Zijn meestal ver tikaal geconcipieerde stappen/lijnen zijn hier aangepast aan de volle lengte van de zaal. Zijn werk, dat meer een lang volge houden mentaliteit verbeeldt dan een es thetiek van de korte termijn, heeft hier een duidelijke opstelling gekregen. De ca talogus van Leverkusen, Konzeption/Con- ception van 1969 vermeldt zijn activiteit in Haarlem: hij vraagt de weg en neemt een foto, hij zet precies een lijn van een meter uit en neemt een stap, hij bepaalt een afstand en verkleint het op schaal tot een lijn, enzovoort. Zijn bewustzijn omtrent afstand, schaal, lopen mag beperkt zijn, met ijzeren consequentie houdt hij dit al achttien jaar vol. De Haarlemse kunstenaar Rob Clous exposeert kleuretsen in het Kunstenaars centrum Bergen NH (Plein 7, Bergen) van 22 augustus tot en met 11 september. Dagelijks geopend van 10.30-12.30 en van 14-17 uur. Zondagsmorgens gesloten. In Zienagoog (Ged. Gracht, Zaandam) zijn tot 6 september tekstiele tekeningen van Nicole van der Heijden en keramische objecten van Ad Timmermans geëxpo seerd. Geopend: dinsdag tot en met vrij dag van 12.30-16.30 uur, donderdagavond van 19-21 uur, zaterdag van 10-17 uur. Een overzichtstentoonstelling van de schilderijen en tekeningen van wijlen Jan Kooi is van 23 augustus tot en met 14 september ingericht in Kunstliefde (No- belstraat 12a in Utrecht). Geopend: dins dag tot en met zaterdag van 12-17 uur, zondag van 13-17 uur. Kassa Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur, telefonisch 023-32 09 94 van 12-15 uur. Expositie Kunst Na 1968 in Europa. Gent (België), Museum voor hedendaagse Kunst, Citadelpark (10 min. van station) en St. Pietersabdij, St. Pietersplein. Nog Lm. 31 augustus 1980. Stanley Brouwn: „100 kilometer", tien i mappen met elk hon- de rd bladen papier be- drukt met stappen van 1 Brouwn. Dat zijn uitdrukkingen van iemand, die in een doorgaande redenering nieuwe de finities poogt te geven, een groot gedeelte van deze inhoud mag waar zijn, maar het zegt weinig of niets over de afwezige schil ders, die juist in dit overzicht kennelijk minder belangrijk worden gevonden. Ruime aandacht voor De bedoeling was dat verder elke kun stenaar met een oud werk en een nieuw werk aanwezig zou zijn, maar niet altijd is deze opzet goed gelukt of herkenbaar te rug te vinden in het grote geheel. De nieuwe werken zijn gewoonlijk in het mu seum te vinden, een gebouw uit 1900-1902, maar Jan Dibbets bijvoorbeeld, wiens werk in de refter van de voormalige abdij te vinden is in gezelschap van een be dauwde iglo van Mario Merz en enig foto werk van Gilbert George, heeft een oude en nieuwe fotostructuur in eikaars land en Anthony Fumivall) boden een veelkleurig spectrum van koorliteratuur, waarbij de gecultiveerde koorzang zich op allerlei manieren kon uiten. De organist Harold Pysher liet zich naast zijn rol als begeleider ook als solist horen in een op het programma summier als „Fantasy und Fuga” aangekondigde compositie van Johann Sebastian Bach, hetgeen de Fantasie en fuga in c klein BWV 537 bleek te zijn. Pysher toonde zich hier een vaardig speler, die de Fantasie in de vereiste bezonkenheid weergaf en de monumentale fuga (afgezien van enig ge brek aan eenheid van tempo) met allure vertolkte. Met dit alleen voor 1980 bestemde, tus---; sentijdse advies heeft de Raad voor dé Kunst niet willen wachten op het rapport van de vorig jaar mei ingestelde departe mentale werkgroep, die is opgedragen een nieuw subsidiesysteem voor de sector jazz en geïmproviseerde muziek te realiseren. Er bestaat in jazzkringen grote onvrede over de huidige subsidiëringswijze, die erop neerkomt dat een aantal jazzgroepen een aanvullende (podium)subsidie ont vangt via de Stichting Jazz en Geïmprovi seerde Muziek Nederland en dat ongeveer 13 ensembles rechtstreeks door het minis terie gesubsidieerd worden. De hoogte van het budget voor deze sector is de laatste jaren gelijk gebleven, zodat er ifT feite sprake is van een flinke achteruit- gang. Wat echter vooral als onrechtvaardig’ wordt beschouwd is het automatisme in de subsidietoekenning zonder enige artis tieke afweging. Voor sommige groepen worden bij voorbaat gelden gereserveerd zonder zekerheid dat er gebruik van wordt gemaakt. Subsidieaanvragen van „nieuwe” groepen worden vaak niet eens in behandeling genomen. Tenslotte acht de Raad voor de Kunst het ontoelaatbaar dat er nog steeds Ne derlandse formaties bestaan, waarvan de artistieke voorhoedefunctie is bewezen, die nauwelijks in staat worden gesteld in eigen land op te treden. Deze onduldbare toestand heeft ertoe geleid dat het Willem Breuker Kollektief onlangs het reeds uit gekeerde subsidiebedrag voor 1980 bij wijze van protest heeft teruggestort. Een beoordelingsrapport maakt deel uit van het advies. Daarin geeft de Raad voor de Kunst aan aan welke groepen prioriteit (subsidie op meeijarenbasis) moet wor den gegeven, welke in aanmerking komen voor een subsidie van één jaar, welke groepen geen steun meer moeten krijgen en welke formaties helemaal niet meer bestaan. Heel typerend zijn er wel enkele ironi sche vormen van schilderkunst aanwezig. Zo beschildert H.P. Feldmann, die alle facetten van massareproduktie van foto grafie onderzoekt, in rose-groen-gele kitschkleuren een gipsen beeldje van de Aphrodite van Knossos (zie ook etalage dameskapper Zijlstraat in Haarlem) en van haar mannelijke tegenvoeter de Da vid van Michelangelo. De statuettes staan hoog op een sokkel in het midden van een zaal: een keer raden wat hiervan de be doeling is! De plastic afval en rommel van Tony Cragg, bijeen gesleept uit de omge ving van Gent, ondergaat een rigoreuze ordening in een van de gangen van de abdij. Hij verzamelde de stukken op hun picturale kwaliteiten(!) rood-geel-groen- blauw. Zo’n voor de hand liggende orde ning van afval uit onze wegwerpindustrie had ik nog niet gezien. Ook de mij onbe kende J.L. Vilmouth tekent een meetkun dig figuur rechtstreeks op vloer en wand door op traditionele wijze uit te gaan van een voorbeeld/model dat uitvergroot wordt. In het museum is het een trektang die dient als voorbeeld voor een vloer- werk van keurig gerangschikte elektrici teitsdraden. Nog meer picturale middelen zijn te vinden bij de bekende IMI Knoebel uit Düsseldorf. Hij past hoogst neutrale (wit) maar ook fel fluorescerende kleuren toe in grillig gezaagd multiplex of op stapelingen van kant-en-klaardeuren en schotten. Dit environment is naast de zaal van Van Elk te vinden. Dus de manier waarop deze middelen (kleuren, objecten, fotografie) toegepast worden wijkt inder daad sterk af van vastgeroeste schilders- nabijheid opgehangen. Er is geen sprake van een inrichting als confrontatie, want dat is ook niet de inhoud van hun werk. De Nederlandse kunst is redelijk verte genwoordigd met genoemde Brouwn en Dibbets, daarbij heeft Ger van Elk een zaal in het museum tct zijn beschikking; hier wordt duidelijk waarom hij meestal een werk in tweevoud uitvoert, wat dus handig is in verband met deelname tege lijkertijd aan grote internationale exposi ties (Biennale, Venetie). Zijn Triangle Ba lance Pull van 1980 is in Gent én in Vene tie te zien, zo ook de Wizzard Sculpture van 1979. (Van onze kunstredactie) DELFT. Het popimpresariaat Mojo Concerts, de grootste concertorganisator op dit gebied in ons land, is opgeheven. De druk van de financiële lasten, een gevolg van de nasleep welke de Casa Nova jonge renbeurs, vorig jaar in Rotterdam, met zich meebracht, was te groot geworden. De opheffing van Mojoconcerts B.V. stelt de beide oprichters, Leon Ramakers en Berry Visser, in de gelegenheid hun activiteiten op het gebied van de concert organisatie voort te zetten onder een an dere firmanaam. Dat zal Holland Con certs B.V. worden. Kortom, de verscheidenheid aan sculp turale installaties is hier zeer rijk, want er is nog niets gezegd van de werken van Panamarenko, Merz, Zorio, de Poiriers, Kounellis, Long, het houdt niet op met namen van de belangrijkste kunstenaars, die het artistieke gezicht van ons tijdperk bepalen. Gent herbergt ze nu ten koste van grote sommen geld, ja, plus alle bijko mende vijandigheid van de kant van de eigen kritici, zie daartoe de opgeprikte recensies bij de doorloop in het museum. De stad, Jan Hoet, en zijn steun de burge meester, verdienen groot respect voor de ze onderneming, het is een cultureel initia tief van de eerste orde die in onze stad Haarlem ondenkbaar is. JAN ZUMBRINK het dagelijkse buitengebeuren altijd te maken heeft met het museale binnen. Ideologisch gerichte vragen roept ook Beuys op met zijn planken vol ingepakte etenswaren uit de kruidenierswinkel van de DDR. Daartussen staan zijn eigen sym- bool-beladen bijdragen: een reuzenblok gips met vet en een soort aggregator; Beuys’ energie werkt in op het dagelijks leven. Zo zijn er meer kunstenaars, Dimi- trijevié, Broodthaers en Zorio bijvoor beeld, die verschillende aspecten uit kunst, natuur en industrie vermengen tot assemblages, die door hun poëtische asso ciatie de verbeelding in werking zetten. ZANDVOORT. Het Amerikaanse Trinity Church Choir is geschoold en gevormd naar Engels model. Dat alleen al is bijna onbetwistbare garantie voor kwaliteit, gezien het niveau van een heel groot aantal Engelse koren. De kwalitei ten van het Trinity Church Choir (af komstig uit Princeton, New Jersey) be wijzen dat ook in Amerika succes wordt voortgeborduurd op het stramien van de Engelse koortraditie. Zo was er dinsdag avond in de sfeervolle Hervormde Kerk te Zandvoort fraai uitgebalanceerde koorzang te horen, mooi strak van lijn in de oude polyfonie van Byrd, Schütz, Gib bons, glansrijk in composities van latere datum (Britten, Vann, Rorem). Een goede Dirigent James Litton (evenals de koor leden gekleed in een wijnrood habijt-ach- tig gewaad) hield met dynamische geba ren het geheel stevig in de hand. Er was een veelzijdig programma waarbij de ou de polyfonie wel het zwaartepunt, maar niet het alleenrecht had. Geestelijke mu ziek uit de 18e, 19e en 20e eeuw en ook twee wereldlijke Amerikaanse Folk Hymns (gearrangeerd door Aaron Cop- Herschi Sinas met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitsluitend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuuriijke smaak- of kleurstoffen! Herschi/Hoensbroek tel. (045) 21 17 77 Overigens zijn er ook minder gecompli ceerd werkende kunstwerken aanwezig. De kleurtjes, lichtjes en poëtisch-Japanse stemmingen van Christian Boltanski met als Gentse bijdrage de projectie van een kleurendia met een brandend kaarsje in een half openstaande deur van de kloos tergang, rechts voorbij het werk van Luci ano Fabro. Om de hoek in een uitstulping, die zijn religieuze bedoeling ook al heeft opgegeven, staan de bescheiden ambach telijke bijdragen van Barry Flanagan: een uiltje met slechts een vleugel, inscriptie op de sokkel en een eigenaardig gekleurd hoopje worstvormige zandzakjes. Hij heeft in samenwerking met een fabriek voor de ingang op het plein een veel grotere ijzeren sculptuur liggen van 9 ton staal. vermenging der timbres van mannen-, meisjes- en jongensstemmen, terwijl de mannengroep - zoals bleek in William Byrd’s Look Down, O Lord - ook enkele uitstekende kopstemzangers herbergt. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG De Raad voor dê Kunst heeft minister Gardeniers van CRM geschreven dat jazz en geïm proviseerde muziek verkeerd gesub sidieerd worden. Al jaren achtereen ontvangen jazzgroepen overheids geld zonder dat bekeken wordt of zij- er artistiek voor in aanmerking ko men. Daardoor zijn er voor nieuwe formaties geen middelen meer be schikbaar, ook al omdat het totale jazz-„potje” van het rijk zo klein is. Dit is een onhoudbare situatie. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. In het kader van de activiteiten rond het Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) treedt de theatergroep Kollektief Internationale Nieuwe Scène het komende weekeinde op in de eigen theatertent in de Haarlemmerhout. De Nieuwe Scène speelt op zaterdag- en zondagavond de produktie De Herkuls, een stuk dat door het spelerskollektief zelf werd gemaakt op basis van gegevens die in de Antwerpse havenbuurt werden ver zameld. Charles Comette en Hilde Uitter: linden gaven het stuk vorm en Tone Bru- lin fungeerde als eindregisseur. Kaarten voor de voorstelling verkrijg baar aan de tent en in de voorverkoop dagelijks aan balie van de Toneelschuur, van 11-15 uur. De voorstellingen beginnen, om 20.30 uur. <2.0 AMSTERDAM/ARNHEM (ANP). Amsterdam krijgt mogelijk een filmfesti val. Een speciale commissie van de Ne derlandse Bioscoopbond zoekt uit of er in Amsterdam mogelijkheden zijn om er een internationaal filmfestival te hou den. De commissie heeft inmiddels bij de gemeente geïnformeerd naar de eventue le financiële steun van die kant. Als er in Amsterdam een filmfestival komt zal dat gevolgen hebben voor de Internationale Filmweek in Arnhem. Het bestuur van de stichting die dat filmeve nement om de twee jaar organiseert, be raadt zich donderdag over de thans ont stane situatie en over de geruchten, die de ronde doen over een verplaatsing van de Arnhemse filmweek naar de hoofdstad. De Bioscoopbond neemt momenteel voor een derde deel in twee festivals, te weten de Filmweek Arnhem en de Cine- manifestatie in Utrecht. De andere deel nemers in het Arnhemse festival zijn het ministerie van CRM en de gemeente. Het hoofdbestuur van de Bioscoopbond heeft enige tijd geleden een commissie het filmfestivalbeleid van de bond laten door lichten. Deze commissie heeft inmiddels een aantal adviezen uitgebracht, waarvan de inhoud niet bekend is. Wel heeft de Bioscoopbond mede op basis van deze adviezen een tweede commissie gevraagd de mogelijkheden voor een festival in Am sterdam te onderzoeken. picturaal-ambachtelijke en esthetische normen en van de enge beschrijving van schilder- en beeldhouwkunst. Hij heeft de klassiekschilderkunstige middelen ver vangen door een vernieuwd vocabulari um dat hem de mogelijkheden biedt zijn houding binnen de hedendaagse leefwe reld zo goed mogelijk te bepalen en waar te maken. De kunstenaar zoekt voortaan het contact tussen kunst en leven in de levensactiviteiten zelf, van daar ook zijn streven naar bevrijding van een estheti sche dogmatiek”, (citaat uit de kleine cata logus). normen. Nog een ander voorkomend ken merk is het analytisch-theoretisch benut ten van de schilderkunst. Zo heeft Giulio Paolini, hier bekend van een overzicht in het Stedelijk Museum te Amsterdam, weer een kleurenreproduktie opgehangen van een vermoedelijk zelfportret van An- tonella da Messina. Het werkje 1470-75 uit de collectie van de National Gallery, Lon den hangt in Gent in tweevoud tegenover elkaar. Door bijgeleverde tekst en door de frontale kijk van 's mans ogen lijkt het alsof Paolini over de volle lengte van deze zaal de historische realiteit van het pa neeltje opheft. 1470 en 1980: dit dialectisch moment is in staat de rechtlijnige beleving van tijd op te heffen. Verleden en heden worden in de schilderkunst/reproduktie vermengd. Andere analytisch denkende kunstenaars in de expositie zijn Joseph Beuys, Daniel Buren, Hans Haacke en Victor Burgin. Zij gebruiken hun (foto)af- beeldingen en middelen niet om een wille keurig picturale kwaliteit uit te drukken, maar ieder op zijn manier werkt eerst aan een idee over de verhouding politieke en artistieke realiteit. Vooral de „beelden” door Hans Haacke kunnen politiek-cultu- reel geladen consequenties met zich mee brengen, als je de logisch toegepaste tek sten en foto’s geheel en al wilt volgen. Zijn uiteenzetting gaat echter nooit letterlijk over een politieke realiteit, zoals hier in Haarlem de uitbeeldingen in treurige po- lyester-realisme van de groep Jute. Het in details ontleden en uitbeelden van een politieke situatie is een opgave met krach teloze resultaten. De kern van het verhaal bij Buren en Burgin ligt veeleer in het aantonen van vaste patronen in ons zicht op de maatschappelijk-culturele werke lijkheid. Om aan het willekeurig beelden scheppen te ontkomen voeren ze alle drie constante factoren in binnen het kunst werk, ieder op zijn manier. Buren past zich aan aan de gegeven architectuur van het expositie-gebouw en plakt onveran derlijk zijn kunststempel op ramen, mu ren en wanden. Dat zijn in Gent 8,7 cm brede papierbanen van verschillende lengten en kleuren, waarmee alle ruitjes van de cour van de abdij voorzien zijn. Vanuit het museum loopt van binnen naar buiten een langgerekte doek met dezelfde, nu zwarte, banen tot dwars over de ver keersweg alsof Buren wil aantonen dat Dat met uitzondering van de internatio naal bekende schilders hier uitsluitend de avant-garde aanwezig is, mag beperkt schijnen, maar het heeft zijn reden in de opzet van het geheel. Een en ander was hét gevolg van team-work. De leider van het project, tevens hoofd van de sectie moderne kunst in Gent, Jan Hoet, heeft een selectieproces opgezet door aan zeven andere kunstcritici/hoofden van musea een lijstje te vragen met hun voorkeur voor kunstenaars. Vijftien namen rolden daaruit, de rest van de 31 deelnemers, waaronder drie duo’s, werden op verzoek van de eerste vijftien erbij gehaald. Twee van die groep van 31 Marcel Broodthaers (overleden 1976) en Gerry Schum (1973) worden met hun deelname posthuum geëerd, de laatste met de juist eerder in Amsterdam en Rotterdam vertoonde vi- deo-banden Land-art en Identifikationen uit 1969 en 1970. Wat is de algemene visie van Hoet, die de teksten van de grote en kleine catalogus op deskundige wijze ver zorgde? „De hedendaagse kunstenaar I heeft zich losgemaakt van de traditionele, Concert door het Trinity Church Choir. Dirigent: James Litton. Solist: Harold Pysher, orgel. Programma: Vann, Gibbons, Schut:Bach, La- louette, Byrd, Casciolini, Rorem, Cop land, Fumivall, Stanford, Howells, Britten. Nederlands Hervormde Kerk, Zandvoort, 19 augustus 1980.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9