PPR wil af van woningbezit Fakkel op zee Teheran ontkent bericht 18 JONGENS het weer over dood gegijzelden i MORRIS before you buy BONT& LAMS VACHT suède en nappa (ook grote maten) alle bekende merken o.a. L Aanslag Beiroet op ambassade van Nederland H Van Gelder zet mes in werkgelegenheid Toch onderzoek naar vandaag: behoud kunstijsbaan het woord is aan... f/fMan 'Jl DANSSCHOOL JOHN STOL V erkiezingsfrases Jeroen Brouwers: Multatuli-prijs agenda pagina 7 AJ1 Kinderdagverblijf «■i DANSCENTRUM SCHRÖDER Raamsingel 16 - Haarlem - Tel. 315015 „DE DAMIAATJES’i Bocuse ■on n VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 245 pagina's j «r Inschrijving dagelijks van 7-9 uur n.m. Samuel Daniel: Strandverwachting makelaardij o.g. ...als je het allerbeste wilt... Z W see f'/iGffl&Örrco's Veilinghuis Morgen minder buien O I (Van onze redactie binnenland) VELSEN. De berichten over te verwachten nieuwe sanerin gen bij het noodlijdende papierconcern Van Gelder, waarbij honderden ontslagen zouden vallen, zijn in Velsen en andere vestigingsplaatsen met grote bezorgdheid ontvangen. Clubs voor beginners en gevorderden. Speciale clubs voor gehuwde en verloofde paren Kinderclubs van 11 tot 14 jaar Koeweits ultimatum Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) I tel. (020) 22 35 96 Achtergrond3 Beurs14 Binnen- en buitenland... 2, 3,4 Er even tussen uit11 Filatelie19 Gastenhoek6 Kunst17 Medische diensten7 Modejournaal19 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Radio en televisie/Strips15 Schrijvende lezers11 Sport21,23 Weerrapporten2 Weg en wiel11 Zee-viswijzer11 IJmuider Courant Ongerustheid in (Van onze redactie binnenland) Velsen na nieuws over ontslagen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiii (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) 't is er gezelliger! u 4 4 «ITfillft SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730-322008 (na 19.00 uur 023-325273) Er wordt gesproken over 470 tot 800 arbeidsplaatsen die zouden moeten ver dwijnen, verspreid over het hele land. Zowel de vakbonden als het gemeentebe stuur van Velsen vrezen dat ook de pa pierfabriek in Velsen Noord (met 285 werknemers) niet aan inkrimping van het personeelsbestand of zelfs sluiting zal ont komen. Bij deze vestiging van Van Gelder zouden in elk geval 50 banen op de tocht staan. Voorzitter Klasing van de bedrijfsleden- groep bij Van Geldfer Velsen deelde desge vraagd mee overvallen te zijn door de geruchten over de ophanden zijnde sane ring. Volgens woordvoerder Olgers spitsen de problemen in Velsen-Noord zich vooral toe op de produktie van wit papier. Deze zou moeten worden overgenomen door de nieuwe fabriek van Van Gelder in Ren- kum, die op het moment nog met reusach tige verliezen draait. Volgens Olgers wordt nog gesproken over de manier waarop in de toekomst de overbodige produktiecapaciteit in Velsen kan worden benut. Jongens en danslesdus drempelvrees zal je wel of niet op n 1-jaars-cursus gaan? Voor onze 2e-jaars-clubs kunnen wij nog maar 18 jon gens plaatsen, is dat niet het beste bewijs dat dansles bij DC Schröder óók voor jongens leuk is! striebond •FNV in Velsen ziet voor de vestiging van het bedrijf in deze plaats geen enkele reden tot optimisme. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De Multatuli-prijs 1980 is door de stichting Amsterdamse Fonds voor de Kunst toegekend aan de schrijver Jeroen Brouwers voor zijn prozawerk Het Verzonkene. Aan deze jaarlijkse prijs is een bedrag van 7 mille verbonden. Trompstraat 12, tel. 14733 nieuwe school Julianakade 18, IJmuiden De jonge Zandvoorter Ferry van Houten trok de stoute schoenen aan en meldde zich ongevraagd bij de beroemde Franse chef Paul Bocuse met het verzoek stage te mogen lo pen. Bocuse was overrompeld door de verre reiziger en zei „ja”. In GAS TENHOEK noteert Udo J. Buys Fer ry’s relaas en dat van ex-hotelier Hein Hoogland, die een groep hon gerige trimmers op bezoek had Moeilijk voort te drijven, ge makkelijk te leiden dat is de mens. Een koppig wezen. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Het Nederlands honkbalteam heeft vandaag in Tokio de eer ste wedstrijd voor het wereld kampioenschap tegen Japan met 4-0 verloren. Oranje liep in de eerste innings een achter stand van 3-0 op. Het laatste punt van Japan werd gescoord via een homerun. Voor Neder land stond Bart Volkerijk op de heuvel. Een depressie boven Scandinavië verwijdert zich. Deze wordt gevolgd door een gebied met hogere lucht druk vanuit Engeland. Morgen een tot matig afnemende koele zeewind. Wat meer opklaringen en wellicht droog. Temperaturen in de middag 17 of 18 graden, zeewater 17 graden. Zondag wordt het aangenamer met meer zon. iid n.b.m Haarlem, tel. (023)-25 95 51* Geef je vandaag nog op voor ’n 1e-jaars-cursus. Gezel lig veel vrienden en vriendinnen maken. Er is iedere dag inschrijving van 3-9 uur. y TEHERAN. Een woordvoerder van het Iraanse minister van Buitenland se Zaken heeft vanmorgen een Libanees radiobericht tegengesproken waarin werd gezegd dat vijf Amerikaanse gegijzelden in Teheran zijn doodgeschoten toen zij probeerden uit de ambassade in Teheran te ontsnappen. „Ik heb contact opgenomen met de bezetters van de ambassade en ben gemachtigd om te zeggen dat het bericht niet op waarheid berust”, aldus de woordvoerder van het ministerie. De bezetters zelf weigerden tegenover verslaggevers ieder commentaar. donderdag avond koopavond 4 swtMN/ ,**^iiai.i\ de ontploffing gering. De dader, wiens motieven niet bekend zijn, wist in het straatgewoel te ontkomen. Het Koeweitse dagblad Al Qabas meld de vanmorgen dat Koeweit de Nederland se regering een maand de tijd heeft gege ven de ambassade in Jeruzalem naar el ders over te brengen. Als dit niet gebeurt, zal de arabische staat alle diplomatieke en economische betrekkingen met Neder land verbreken. Het gezaghebbende blad haalt de onderminister van Buitenlandse Zaken, Abdoellah Ansari, aan. Eerder hebben Saoedi-Arabië, Irak, de Verenigde Arabische Emiraten en Oman een dergelijk ultimatum tegenover Neder land gesteld. 't Een dagverblijf voor Nederlandse en buitenlandse kinderen onder de schoolleeftijd vergt in Velsen een investering van bijna vier ton De Emmaschool aan de IJmuidense Beukenstraat, eerder wijkplaats voor buitenlanders zonder verblijfsver gunning, werd daarvoor al in 1979 aangewezen door de Velsense raad. De te heffen ouderbijdrage had don derdag in de commissie sociale za ken nogal wat haken en ogen. Voor keur bestond voor soepelheid ten aanzien van buitenlanders met gel delijke verplichtingen tegenover fa milie in het land van herkomst Vanmorgen werd bekend, dat bij het papierconcern opnieuw het mes zal wor den gezet in de werkgelegenheid. Volgens woordvoerder Olgers van de raad van bestuur zijn de vakbonden giste ren gedeeltelijk op de hoogte gesteld van de plannen voor ontslagen en afstoting van bedrijven. Tijdens dit overleg over de voorlopige saneringsplannen zijn volgens Olgers nog geen concrete gegevens over het aantal te vervallen arbeid splaaten ge noemd. Dit is vanmorgen bevestigd door een woordvoerder van de Industriebond- FNV. „Dat echter opnieuw flink in het perso neelsbestand zal moeten worden gesne den is duidelijk”, aldus woordvoerder Ol gers. „Medio september zullen wij de vak bonden de maatregelen bekendmaken, die ors daarbij voor ogen staan. Op het moment valt daarover weinig te zeggen”. Oorzaak van de nieuwe saneringsronde vormen de aanhoudende verliezen, waar mee men heeft te kampen. Verwacht wordt dat het verlies dit jaar zal uitkomen ,op in totaal ongveer 70 miljoen gulden. Voornamelijk in de nacht en ochtend enkele buien, later op de dag meer zon. Minimumtemperatuur om streeks 11 graden, middagtempera- tuur rond 18 graden. Matige tot krachtige vannacht aan de kust en op het Ijsselmeer tijdelijk harde noordwestenwind Wethouder Witte van Economische Za ken van Velsen meent dat de Raad van bestuur de gemeente op de hoogte had moeten stellen van het voornemen tot snering. Woordvoerder van de Indu- Een eerste verkennend gesprek heeft inmiddels plaatsgevonden. Het be stuur van de stichting heeft technische en fi nanciële gegevens over de verzakkende Haar lemse kunstijsbaan ter beschikking gesteld. Aan de hand van die informatie, bevestigde Ton Menken, wordt ge studeerd op een plan om niet meegedeeld. De informatie over de mislukte ontsnappingspoging werd door het radiostation gemeld op basis van niet nader genoemde arabische diplomatieke zegslieden. Overigens heeft de Pravda, het officiële blad van de Russische communistische partij, de VS gisteren gewaarschuwd, „geen tweede poging tot interventie in Iran te doen om het huidige regime omver te werpen”. Het partijblad beschuldigt president Carter van „politiek geavontu- rier dat de VS duur kan komen te staan”. DEN HAAG. De Politieke Partij Ra- dikalen (PPR) wil woningbezit of het hu ren van woningen afschaffen. De partij schrijft dat in haar nieuwe ontwerp-ver- kiezingsprogram dat gistermiddag werd gepubliceerd. In plaats van huur of bezit van woningen zouden huizen in de toe komst in een zogeheten „bezitswoningbe- heer” moeten worden ondergebracht. Dat betekent dat de PPR per wijk oprichting wil van coöperatieve woningraden, welke raden zowel de woningen als de omgeving daarvan gaan beheren. Ook hebben de raden zaken als nieuwbouw en sloop in portefeuille. De rijksoverheid voorziet de coöperatieve raden van geld. De bewo ners in de wijken moeten middels een vastgesteld percentage van hun inkom sten hun bijdrage leveren. Zie verder pagina 2 Kijkdagen 23 en 24 augustus van 11.00 tot 17.00 uur Veilingdagen 25, 26 en 27 augustus Aanwezig 19.00 uur Een woordvoerder van de ayatollah Khomeini verklaarde vanmorgen dat hij van niets wist. Ook functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken in Washington zeiden niet op de hoogte te zijn. Het radiobericht was afkomstig van de falangistische zender De Stem van Liba non. Gezegd werd, dat de gegijzelden wer den doodgeschoten toen zij probeerden over een buitenmuuur van de ambassade te klimmen. Wanneer de ontsnappingspo ging zou hebben plaatsgevonden, werd (Van onze redactie buitenland BEIROET. Naar het gebouw van de Nederlandse ambassade in het westen van de stad Beiroet is vanmorgen een staaf dynamiet gegooid. Bij de aanslag werd niemand gedood of gewond. Vol gens de Libanese politie is de schade door kunstijs voor Haarlem te behouden. Menken ex ploiteert ijsbanen in Lei den, Dordrecht, Rotter dam, Enschede en Roos endaal. Voor de Haar lemse oplossing zal ook gestudeerd worden op de mogelijkheid de baan te overdekken. Omdat de contacten tussen Menken en het stich tingsbestuur nog vrij pril zijn, wilde geen van de betrokken partijen zich uitlaten over de ver wachtingen. Menken noemde het een positief punt dat hij het gevoel had „dat beide partijen vrij snel naar elkaar toe groeien”. Hetzelfde ge luid viel te noteren bij de voorzitter van de Haar lemse kunstijsbaan De Het verkiezingsprogramma van de PPR, dat een aantal opmerkelijke sociale hervormingsplannen bevat, heeft de alge mene verdienste dat het voor het eerst eigenlijk aansluit bij de naam en de vlag van deze partij, die de term „radikaal” als voornaamste aanduiding dragen. Met na me de nationalisatie en distributie van het gehele woningbestand is een zo radikaal denkbeeld dat het zelfs gematigde socia listen te gortig zou kunnen zijn. Merkwaardig genoeg is dit denkbeeld van de PPR ten aanzien van het woning- beleid wel nieuw, maar een kwarteeuw te laat. Het zou in beginsel namelijk dertig jaar geleden, toen na de oorlog de voorte kenen van de woningnoodramp zich de monstreerden, een uitstekende en heilza me overgangsoplossing kunnen zijn ge weest, waarvan de verwezenlijking niet alleen mogelijk maar zelfs practisch be reikbaar had kunnen zijn. Maar dan als tijdelijke maatregel om de terugkeer naar normale, goedgeordende liberalisatie van de woningmarkt geleidelijk mogelijk te l maken, zonder dat het herstel van de sociale vrijheid had geleid tot de onrecht vaardige, ten hemel schreiende misbruik- praktijken die nu in dertig jaar een ramp- I zalige misgroei van het woonvraagstuk hebben veroorzaakt. Een andere radikale fantasie: schep ping van duizenden arbeidsplaatsen door rigoureuze loonnivellering. De linkse par tijen en de vakbonden hebben zich ver trouwd gemaakt met het begrip „inleve ren”, zij verschillen alleen nog met rechts over de vraag wié moet inleveren. Het is een beetje zielig wanneer men mensen I met karige lonen hoort betogen dat zij best willen inleveren, als de werkloosheid daarmee kan worden opgelost. Zielig, om dat de politieke partijen in hun verkie zingsstrijd zorgvuldig nalaten de waar heid te zeggen over die werkloosheid, na melijk, dat het bedrijfsleven deze niet meer kan opvangen zonder ten onder te gaan door de loonkosten, ongeacht de procenten die zouden worden ingeleverd. Iedere besparing moet worden geïnves teerd in de mechanisatie en verbetering van het produktieproces. Ingeleverde koopkracht brengt de bedrijven nieuwe omzetverliezen toe. Schepping van ar beidsplaatsen drijft opnieuw de loonkos ten op. Sommige grote werkgevers en topfiguren van werkgeversorganisaties geven dat zelfs onomwonden toe. Loons verlagingen zijn hun uiteraard welkom, maar kunnen niets bijdragen tot de werk gelegenheid. Waarom dan de instandhou ding van dit sprookje, als het toch uitslui tend voor de stembus geldt? Men richt nu de verkiezingsstrijd op de polariserende twistappel wié het slachtoffer moeten worden: boven-modaal, modaal of ieder een. Het teleurstellende effect van iédere inlevering geeft geen stof voor partijpro gramma's. Dat de frase van het „inleve ren” nog wordt opgeladen met een soort van naastenliefde ten opzichte van die arme werklozen, maakt haar alleen nog maar verwerpelijker. Dat alle politieke partijen samen wèl iets goeds voor die lijdende groep zouden kunnen uitdenken, maar dan op het niveau van een betere arbeidsstructuur, aangepaste scholing en intelligenter arbeidsbemiddeling, komt wellicht na de verkiezingen als een aap (te laat) uit de mouw. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII8 Uil Ton Menken. Korte. De laatste ver wacht dat volgende week meer informatie over de toekomst van de kunstijsbaan naar bui ten zal worden gebracht. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het be stuur van de stichting Kunstijsbaan Kenne- merland heeft van de subsidiërende gemeen ten het groene licht ge kregen om in contact te treden met ijsbaanex- ploitant Ton Menken. Zware rookwolken stijgen op uit de supertanker Texaco North Dakota die gisteren in de Golf van Mexico in brand vloog na een aanvaring met een olieplatform. Alle 39 bemanningsleden van het 170 meter lange schip konden tijdig door sleepboten worden opgepikt. Eén van hen moest met brandwonden worden opgenomen in een ziekenhuis.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1