Legerbevelhebber Bouterse: Doorbraak gemeld in zeerecht-conferentie achtergrond iL ■k 11) f Nieuwe strategie VS: weinig nieuws F r: Top vakverbond in VS achter Carter VS-ambassadeur optimistisch Krachtcentrales door arbeiders in El Salvador bezet Bij kernduikboot geen aanwijzingen radioactiviteit Akkoord over VS- basis in Somalië Billy Carter: Ambassadeur Irak slechts zakenman Geen Oostenrijkse wapens naar Chili w Kreisky overleeft moties oppositie f 1 weg uit Damascus 9 r i JR- 3 VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker den rgie <ers BM ven □cé ven PD udé ent ■■■■■■mH In het echt it PARAMARIBO. Er komen in Suriname de eerste twee jaar geen algemene verkiezingen. Het leger blijft voorlopig de macht uitoefenen, samen met de burgerregering van premier en president Chin A Sen. RW a] J Geen verkiezingen in Suriname voor 1983 Bevelhebber Bouterse menwerking •ir Jeb Stuart Magruder. Charles Colson. n en (Van onze redactie buitenland) Links: Haldeman, rechts: Mitchell. (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) CHICAGO. Als het aan het dagelijks bestuur ligt van de AFL-CIO, het belang rijkste vakverbond in de Verenigde Sta ten, stemmen de 13,6 miljoen leden op 4 november op president Jimmy Carter. De AFL-CIO is een federatie, waarin meer dan honderd vakbonden samenwerken. De uitvoerende raad, die het beleid van de aangesloten bonden bepaalt, besloot deze week in Chicago het algemeen be stuur te adviseren de democratische kan didaat te steunen. Het algemeen bestuur, waarin de voorzitters zitten van de aange sloten bonden, vergadert op 4 september in Washington. Er was maar één tegenstem, van de voorzitter van de Bond van Machinewer- kers, die bijna een miljoen leden heeft. (Van onze redactie buitenland) GENEVE. Volgens de Amerikaanse ambassadeur in Zwitserland, Elliot Richardson, is deze week een doorbraak bereikt in de VN-onderhandelingen over zeerecht, die zich nu reeds zeven jaar lang voortslepen. oceanen en een aantal andere zeeën wor den aangetroffen. „Ik ben een gewone burger met ongewone financiële zorgen en familieproblemen”. r ko- ’erte- eden sgen, :ader stad ig in ihuis stge- ie in heid- de ge- aan. ■rge- >oot. aan- be- ï3 pnv-.„; elaar dat, lairo. J ver engt nge- ctio- and. iden >roei mtal eldé i bé- eren :wee we- i de zich eren o ting eten i in n de” (Van onze redactie buitenland) TOKIO. Een Russische sleepboot heeft vanmorgen de Russische kernon- derzeeër die gisteren door brand in de Stille Oceaan in moeilijkheden was ge raakt, op sleeptouw genomen naar Vla divostok. De Japanse autoriteiten hebben ver klaard dat metingen hebben uitgewe zen dat er tot nu toe geen radioactivi teit is vrijgekomen. Japanse deskundigen hebben uit luchtfoto’s opgemaakte dat de brand aan boord van de duikboot vermoede lijk door kortsluiting is ontstaan. De beide kernreactoren zouden niet zijn beschadigd. De conferentie behandelt de vraag hoe het gebruik van de zee en haar enorme bodemrijkdommen moet worden gere geld. In een groot aantal kleinere zeeën, zoals de Noordzee, hebben de omringende landen zelf al een verdeling van de bodem gemaakt. Maar met name in de grote oceanen is dit niet mogelijk. Daarom werd in 1973 begonnen met overleg over de mogelijkheden van een internationaal verdrag, waarin zou worden vastgelegd welke rechten verschillende staten kun nen doen gelden op bodemschatten die in s de i dit sble- liep Iden, i de □ver ■drijf' joefi en. trijfël de* itiek Par-, aken ider- A'an-’J1 nde- ;s in s in De deelnemers aan de conferentie in Genevé waren reeds eerder overeengeko men dat een 36 leden tellende raad toe zicht moet gaan houden op de uitoefening van het zeerechtverdrag wanneer dat een maal is vastgelegd. Men was het er echter nog niet over eens welke besluiten deze raad zal mogen nemen. Volgens Richardson is nu een compro mis uitgewerkt door de Verenigde Staten en een aantal ontwikkelingslanden, dat inhoudt dat de raad kan besluiten over regels, voorschriften, procedures en op zegging van contracten, mits die besluiten met algemene stemmen worden genomen. Andere, minder belangrijke beslissingen zal de raad kunnen nemen met een twee derde meerderheid en een klein aantal met een meerderheid van vier tegen drie. „Het voorgestelde compromis heeft de ze week terrein gewonnen”, aldus Ri chardson gisteren in Genevé. Zijn voor stel zal echter nog moeten worden beke ken door de regionale groepen, de groep ontwikkelingslanden (ook wel Groep van 77 genoemd), de niet-gebonden landen en de 139 afzonderlijke delegaties. Gaan al die groepen zonder al te veel bezwaren akkoord met de voorstellen, dan zal de conferentie op 29 augustus worden ver daagd. Volgend jaar wordt in dat geval de laatste hand gelegd aan de zeerechtrege- lingen, waarbij onder meer een voorberei dende commissie zal moeten worden inge steld, die zeerechtkwesties zal afhandelen zolang het verdrag niet in werking is ge treden’ Bereikt men komende week in Genevé echter geen overeenstemming, dan zal een zeerechtverdrag wellicht nog lange tijd op zich kunnen laten wachten. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Billy Carter, de broer van de Amerikaanse president heeft gisteren voor een bijzondere senaatscom missie ontkend dat hij ooit een overeen komst heeft gesloten met de Libische re gering om de Amerikaanse politiek ten opzichte van Libië te beïnvloeden. Hij ontkende ook dat hij verzoeken namens de Libische regering heeft gedaan aan de Amerikaanse president of enige rege ringsfunctionaris. Billy Carter stelde in zijn verklaring dat hij slechts een zaken man is uit het zuiden van de VS die in de schijnwerpers kwam toen zijn broer pre sident werd. De 220.000 dollar die hij indertijd van Libië kreeg waren volgens hem bedoeld als lening om rekeningen te betalen. „Ik ben geen hansworst, geen uilskuiken en niet kierewiet”, aldus Billy. king van het kern wapenarsenaal. Mos kou kan de nieuwe doctrine beschouwen als een Amerikaanse poging om op nieuw nucleaire superioriteit te berei ken, inclusief de mogelijkheid om tegen het eind van de jaren ’80 over middelen te beschikken om de Russische intercon tinentale raketten met een „eerste klap” uit te schakelen. In die zin kan de doctri ne destabiliserend werken en tot een opvoering van de wapenwedloop leiden, als geen vooruitgang wordt gemaakt in het SALT-overleg, ter beperking van de strategische bewapening, zo redeneren Westeuropese analisten. Nadat de „uitgelekte” presidentiële richtlijn op 6 augustus werd gepubli ceerd in de New York Times, versche nen in de Amerikaanse pers beschou wingen waarin de nieuwe strategie werd voorgesteld als een scherpe zwenking in het tot dusver gevoerde beleid. Maar volgens NAVO-kringen is deze doctrine slechts een nieuwe stap in een geleidelij ke ontwikkeling die al geruime tijd gaande is. WASHINGTON. In Washington is gisteren een akkoord tot stand gekomen dat' de Verenigde Staten toestemming geeft de Somalische vlootbasis in Berbe rs, aan de Golf van Aden, te gebruiken. In ruil hiervoor zullen de Verenigde Staten Somalië militaire hulp ter waarde van 25 miljoen dollar verstrekken. Eerder iit jaar sloot Amerika al akkoorden met fenia en Oman voor het inrichten van militaire bases in die landen. BAGDAD. Syrië heeft gisteren de ambassadeur van Irak en diens gehele imbassadestaf uitgewezen als vergelding voor de uitwijzing van eigen diplomaten door Irak. De Iraakse ambassadeur en zijn perso neel zijn inmiddels in de Iraakse hoofd stad Bagdad aangekomen. Begin deze week gelastte Irak de Syri sche diplomaten te vertrekken nadat bij ven inval in de Syrische ambassade wa pens, gif en munitie waren gevonden. Sy rië beweerde dat dit materiaal door Irak de ambassade in Damascus binnenge smokkeld was om de Syriërs in een kwaad daglicht te stellen. (Van onze redactie buitenland) De nieuwe nucleaire doctrine van de Verenigde Staten, die eerder de ze maand in de publiciteit kwam, zal naar alle waarschijnlijkheid geen controverses tussen de bondgeno ten veroorzaken, zo is de verwach ting in NAVO-kringen in Brussel. Integendeel, de nieuwe strategie ver mindert de Westeuropese vrees dat de afschrikkende werking van de Ameri kaanse kernparaplu, waaronder West- Europa sinds het eind van de Tweede Wereldoorlog heeft gescholen, aan ge loofwaardigheid inboet. In feite is de „nieuwe Amerikaanse strategie” hele maal niet nieuw, maar de logische conse quentie van een ontwikkeling die al vele jaren geleden in gang is gezet, zo beto gen militaire experts in Brussel. Ook Franse militaire experts zijn van mening dat de „nieuwe” doctrine het onvermij delijk gevolg is van de technologische vooruitgang van de beide grote kern machten. De geactualiseerde Amerikaanse stra tegie, vervat in de „presidentiële richt lijn nr. 59” houdt in dat de Amerikaanse kernmacht niet meer in eerste instantie gericht is op de vernietiging van steden in de Sovjet-Unie, maar op raketsilo’s en andere militaire installaties, en op de politieke centra. De bedoeling daarvan is de afschrik kende werking te vergroten door de ge loofwaardigheid van de Amerikaanse strategie te versterken. Het was langza merhand moeilijk te blijven geloven dat een Amerikaanse president een massale vernietigingsoorlog zou ontketenen in antwoord op een beperkte Russische aanval, die niet was gericht op Ameri kaans grondgebied. Wel menen Westeuropese kringen in Brussel dat „richtlijn 59” het des te meer noodzakelijk maakt te streven naar af spraken met de Sovjet-Unie ter beper- Het is mijn stellige overtuiging dat het een natuurlijke behoefte van de mens is om acteurs, die voor een rol gekozen zijn omdat zij min of meer lijken op de histori sche figuur die zij moeten uitbeelden, te vergelijken met foto’s van die historische figuur. In de vierdelige serie „Blind Ambi tion”, waarvan morgen de laatste afleve ring op de televisie komt, wordt Nixon gespeeld door ene Rip Torn. Deze lijkt voor 63 pct op Richard Nixon. Ik kan dat beoordelen, omdat Nixon mij nog goed voor ogen staat. Er is immers een tijd geweest waarin ik hem vaker op het tv- scherm zag dan Fred Emmer. Maar of de gelijkenis van John en Mo Dean, van Haldeman, Ehrlichman, Mitchell, Liddy, Colson en Magruder met de acteurs die hen uitbeelden even groot (of groter of kleiner) is, valt zonder vergelijkend foto materiaal moeilijk te zeggen. Tot mijn verbazing hebben de vier om roepbladen waarover ik beschik, geen van alle de foto’s van de oorspronkelijke hoofdpersonen afgedrukt om ons geheu gen op te frissen. Daarom doe ik dat nu, met dank aan Roland de Bruin, die ze bij elkaar gescharreld heeft. Het is de eerste keer in het vijfjarige bestaan van de ru briek Trijfel, dat er op mijn verzoek foto’s in staan afgedrukt. Moge het bij één keer in de vijf jaar blijven. Iden-- zes- >cent‘ lerio- i zes van lans met 4 mil- ,r> Maureen Dean en John Dean van ver- idde-* jneq-.;*; bora--* va(4**‘' Vol-’ l van wor- rden iweri is de jhan--'-* ‘ft al 1 om'j rs té s t op Het- ocai- van j 'heid voor Links: Liddy, rechts: Ehrlichman. Dit heeft de bevelhebber van het Suri naamse leger, majoor Bouterse verklaard in een interview met Associatëd Press. „Op het moment is er geen grondwet en regeert de regering bij decreet”, aldus Bouterse. Hij zei voorstander te zijn van vorming van een nationale parlementaire raad, bestaande uit leden van de belang rijke maatschappelijke groeperingen, zo als vrouwen, vakbonden, jeugdorganisa ties en religieuze groeperingen. Volgens Bouterse zou deze raad van „voorlopige aard” moeten zijn en de wetgevende func tie van het parlement moeten overnemen. Bouterse zei verder alle „extreem-linkse systemen” voor Suriname te verwerpen, in het bijzonder een staatsmodel zoals in Cuba. Hij benadrukte, dat de coup van vorige week, waarbij de grondwet buiten werking werd gesteld, president Ferrier tot aftreden werd gedwongen en de nood toestand werd afgekondigd, was bedoeld om „het dreigende gevaar van een linkse machtsovername af te wenden”. Premier en president Chin A Sen ver klaarde gisteren in Paramaribo dat zijn regering vasthoudt aan het uitschrijven van verkiezingen tegen het einde van 1982, zoals eerder dit jaar in een regeringsver klaring is beloofd. Zolang de noodtoe stand gehandhaafd blijft, zal er bij de creet worden geregeerd. Daarbij zal de regering zich laten adviseren door een districtsraad en een assemblee waarin al le functionele groepen zijn vertegenwoor digd. Over de machtsverhoudingen in Su riname zei Chin A Sen: „Majoor Bouterse is bevelhebber, ik ben opperbevel hebber”. Hij zei verder dat Suriname alleen een revolutie wil die is gebaseerd op nationale aspiraties. „Wij willen geen enkele revolu tie importeren, geen Chinese, geen Russi sche, geen Cubaanse”. Volgens hem is president Ferrier overigens vrijwillig te ruggetreden. „Ik heb dat weliswaar niet zwart op wit, maar ik kan u verzekeren dat hij vrijwillig is afgetreden”. Chin A Sen benadrukte, dat de mensen rechten zullen worden gerespecteerd. Een commissie zal op de kortst mogelijke ter- (Van onze redactie buitenland) WENEN. De socialistische partij, die in het Oostenrijkse parlement een absolute meerderheid bezit, heeft gis teren kanselier Bruno Kreisky voor een kabinetscrisis behoed door twee moties van wantrouwen van de opposi tie te verwerpen. De oppositie, de Christendemocrati sche Oostenrijske Volkspartij, zegde het vertrouwen in de regering op in verband met een schandaal rond de bouw van een groot ziekenhuis in We nen. Vice-kanselier en minister van Fi nanciën, Hannes Androsch, werd van medeplichtigheid aan corruptie ver dacht. In de afgelopen maanden zijn twee topambtenaren in Wenen gearres teerd onder verdenking van het eisen van grote bedragen aan smeergeld. Ze ven vertegenwoordigers van firma’s die dat zouden hebben betaald, zijn eveneens aangehouden. Met de bouw van het ziekenhuis met 2.200 bedden is vijftien jaar geleden begonnen. Het zou in 1987 klaar moe ten zijn. Tijdens het acht uur durende debat in het parlement zei de voorzitter van de oppositie, Alois Mock, dat een ziekenhuisbed in Ween ongeveer vijf keer zoveel gaat kosten als gemiddeld gebruikelijk is. Hij wijt dit aan „onkun de, laksheid, foutieve beslissingen, na latigheid en lichtzinnigheid”. aria--»’ sche->‘ ver-*"" i in?7 I geeftJoi ikbe- niets S (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. Arbeiders hebben gisteren in San Salvador, de hoofdstad van de Middenamerikaanse staat El Sal vador, negen krachtcentrales bezet. De actie zorgde ervoor dat de totale elektrici teitsvoorziening en een gedeelte van de watervoorziening van de hoofdstad wegviel. De bezetters eisen herstel van de vak- bondsrechten en beëindiging van de on derdrukking. Zij verklaarden dat hun ac tie van onbeperkte duur zal zijn. De secre- taris-generaal van het nationaal vakver bond, Hector Recinos, zei dat de actie voerders „de wereld willen laten zien dat deze zich aan volksmoord schuldig ma kende regering de strijd van de arbeiders niet kan vernietigen.” De stakers eisen voorts dat zestig arbei- ders, die vorige week waren ontslagen I omdat zij hadden deelgenomen aan een overigens niet geslaagde nationale sta- aan- king, hun baan terugkrijgen. Zij willen verder, dat het recht op organisatie en staking wordt hersteld en dat de regering een einde maakt aan haar politiek van onderdrukking. Bemanningsleden van de Russische kernonderzeeër gaan aan boord van het te hulp geschoten Russische opleidingsvaartuig Meyridian. Negen mensen kwamen om bij de brand op de duikboot. luidt dat een kernoorlog tot elke prijs vermeden dient te worden, maar dat zo’n oorlog in het uiterste geval niet ondenkbaar is, en ook gewonnen kan worden. Daarmee had de wederkerige kwets baarheid, als uitgangspunt voor het af- schrikkingsevenwicht, aan geloofwaar digheid ingeboet. Het tweede nieuwe gegeven is de tech nologische vernieuwing: de kernwapens hebben een veel grotere trefzekerheid gekregen. De oude generaties lange-af- standsraketten, die niet zeer nauwkeu rig gericht konden worden, waren in wezen bestemd om steden te treffen. Maar de nieuwe generaties zijn zo accu raat dat vijandelijke raketten in hun silo’s uitgeschakeld kunnen worden, en dat zeer specifieke doelen uitgepikt kun nen worden. Vanuit westers standpunt gezien heeft deze ontwikkeling twee gevolgen. De ICBM’s (intercontinentale ballistische raketten) in de Verenigde Staten zijn kwetsbaar geworden. De Amerikaanse minister van Defensie Harold Brown wees daarop in zijn rede voor de Demo cratische Conventie: „Het grootste risico voor een kernoorlog tussen de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten komt voort uit de kwetsbaarheid van de Amerikaan se intercontinentale raketten voor een verrassingsaanval door Russische ra ketten”. Een kwetsbaarheid overigens, die de komende jaren steeds geringer wordt door het systeem waarbinnen 200 MX- raketten op rails rouleren tussen 4000 silo’s, verspreid over vele honderden ki lometers. De nieuwe strategie vloeit logisch voort uit de doctrine van het „aangepas te antwoord” („flexible response”). Deze strategie, inhoudend dat een eventuele aanval met evenredige middelen moet worden beantwoord, verving de doctri ne van massale vergelding („massive re taliation”), die dateert uit de periode waarin de Verenigde Staten een duide lijk overwicht hadden in strategische kernwapens. De geloofwaardigheid van een doctri ne, die ervan uitgaat dat de Verenigde Staten bereid zijn een algehele kernoor log te voeren om een conventionele aan val of een kernaanval op West-Europa te keren, was door twee ontwikkelingen aangetast. In de eerste plaats heeft de Sovjet- Unie ruwweg een positie van pariteit, of misschien zelfs van superioriteit, bereikt op het vlak van de strategische kernwa pens. Dat betekent dat elk van de super machten de ander slechts kan vernieti gen ten koste van de eigen ondergang. Deze gedachte was de grondslag van de theorie van de „wederzijds gegarandeer de vernietiging”, die in de jaren zestig is ontwikkeld. De wederzijdse kwetsbaar heid werd zo sterk geacht dat de Ver enigde Staten afzagen van de bouw van anti-ballistische raketsystemen (ABM’s) ter bescherming van de eigen militaire en civiele complexen. Maar voor Moskou bleek de idee van de wederzijds gegarandeerde vernieti ging niet te gelden. In de Sovjet-Unie ging namelijk een programma van start voor civiele verdediging. Dat wijst erop dat er in de visie van Moskou wel overwinnaars kunnen zijn in een kern oorlog. De doctrine van het Kremlin l fe- (Van onze redactie buitenland) WENEN. De Oostenrijkse regering heeft gisteren besloten af te zien van de verkoop van tanks en machinegeweren aan Chili. Dit heeft een woordvoerder van kanselier Kreisky gisteren bekendge maakt. De Oostenrijkse ministerraad kwam tot de conclusie dat de verkoop van tanks en machinegeweren aan het Chileense be wind in strijd zou zijn met de Oostenrijkse neutraliteitspolitiek. Met de leveranties aan Chili was een bedrag van 350 miljoen gulden gemoeid. mijn onderzoeken welke artikelen uit het eerste hoofdstuk van de grondwet, dat gaat over de mensenrechten, weer in wer king kunnen treden. Ook zal worden na gegaan welke staatsvorm het meest ge schikt is voor Suriname: de Amerikaanse of de Franse. In beide staatsvormen speelt de president een belangrijke rol. De regering wil bij haar beleid de na druk leggen op „afrekening met het verle den, zuivering van het ambtenarenkorps, bestrijding van corruptie en het opzetten van een eigen ontwikkelingsfilosofie”. Chin A Sen kenschetste de relatie met Nederland als positief. De besprekingen met Nederland over ontwikkelingssamen werking zijn volgens hem op ministerieel niveau wel afgebroken maar niet mislukt. In de voorbereidende besprekingen van het CONS (Commissie Ontwikkelingssa- Nederland-Suriname) die deze week in Paramaribo van start gin gen, zijn volgens hem tot nu toe goede resultaten geboekt. In die gesprekken komt het verlangen van Suriname om de ontwikkelingshulp waardevast te maken overigens niet ter sprake. Van Surinaamse zijde hoopt men deze zaak in een later stadium op ministe rieel niveau bespreekbaar te maken. Suriname wil een actieve remigratiepo- litiek voeren, dat wil zeggen men wil be vorderen dat Surinamers in Nederland weer naar hun geboorteland terugkeren. Voorts wil men het kader in Suriname zoveel mogelijk in het land houden door bijvoorbeeld betere salarissen. Overigens is het LOSON, de landelijke organisatie van Surinamers in Nederland, niet tevreden over de koers die Chin A Sen volgt. „Hij predikt verzoening met het Nederlands neo-kolonialisme”, zo zegt de organisatie. De Nationale Militaire Raad (NMR) van Suriname heeft gisteren berichten tegen gesproken als zou het onlangs aangehou den NMR-lid Sital zijn overleden aan ver wondingen die hij tijdens zijn gevangen schap zou hebben opgelopen. Sital ver blijft in de Memre Boekoe kazerne en mankeert niets, zo wordt gezegd.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3