Arrestaties in Warschau en Gdansk Franse marine breekt deel vissersblokkade VS experimenteren met bi DamiatePers Ni „onzichtbaar vliegtuig” CIDI: onderzoek Bush: Geen herstel diplomatieke band Washington-T aiwan Bij Zuidfranse oliehaven Fos handelscentrum 700.000 nieuw WW-uitkering Kinderen vinden Vooronderzoek IJmuider Courant Ongevoelig voor radar Shell: benzine- Dordrecht NCW: meer werk vordert flats door inleveren Nieuw slachtoffer Amnesty meldt moord door schilderij van een miljoen tegen agent in zaak-Badaoui NCHP: verlaging vakantiegeld is geen oplossing Voorlopig geen bouw Amsterdams naar dreigement arabische landen prijs kan omlaag vrouwenmoordenaar TROS lijkt in strijd met wet Protesten tegen benoeming Leiden Dit jaar nog geen heffing op LPG w. prijscompensatie banen nodig” „Bij omscholing niet intrekken” „In Nederland leger Bolivia AUGUSTUS 1980 VRIJDAG 2 2 BINNEN- EN BUITENLAND VR „ST IJmu: hierv< kinge VEI dreigement van arabische landen, dat j ciale dondf tal v ploita Velse: nog 1 oudei gers losko miliel ders ning make (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU-DEN HAAG. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond een beroep ge daan op de regering van Polen de dissidenten die in de afgelo pen 24 uur zijn gearresteerd, vrij te laten. met gen. geme moed in Vt grijpt ontkc overi; loosheid van negen naar veertien procei dond met crete zal beun VS vragen vrijlating Poolse dissidenten r WIP 155,00 Hij gaat nu de bedrijven langs waar wordt gestaakt om te overleggen met de sta kingsleiders daar. KOR-leden in Zweden hebben gisteren een oproep gedaan aan de Westerse lan den hun economische steun aan Polen niet in te trekken en hun invloed aan te wenden om de stakers te steunen. Solida riteitsbetuigingen voor de Poolse stakers kwamen gisteren onder meer van de zijde van socialistische leiders van vijf Zuideu- ropese landen, het internationale Sacha- rov-comité, de Internationale Federatie van Bonden en Arbeiders in de Chemi sche Industrie, de Internationale Arbeids- De nieuwe leider van de regeringsdele gatie voor onderhandelingen met de sta kers in de steden langs de Baltische Golf, vice-premier Jagielski, heeft gisteren la ten blijken evenmin als zijn voorganger Pyka bereid te zijn tot onderhandelingen met het overkoepelende stakingscomité. ROTTERDAM. De wachtmeester van de rijkspolitie in Rhoon die op 1 augustus de 25-jarige Marokkaan Chrif Badaoui bij een controle op verblijfspapieren dood schoot, zal waarschijnlijk moeten voorko men. De hoofdofficier van justitie in Rot terdam, mr. J. D. de Jong, maakte van morgen bekend, dat een gerechtelijk voor onderzoek is gestart tegen de rijkspoli tieman, die dood door schuld ten laste wordt gelegd. Minister De Ruiter van Justitie heeft onlangs verklaard, de indruk te hebben dat de wachtmeester bij de aanhouding van de Marokkaan de instructies over het vuurwapengebruik niet juist heeft toege past. PEKING (AP). De republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse vice- presidentschap, George Bush, heeft tij dens zijn bezoek aan China ontkend dat DEN HAAG. Werklozen die zich wil len laten omscholen moeten hun WW-uit kering kunnen behouden. Dit zegt de Soci ale Verzekeringsraad (SVR) in een advies aan staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken. Volgens de raad moeten de werkloos heidsuitkeringen (WW, WWV en RWW) niet louter worden gezien als een instru ment om inkomen te verschaffen. De re gelingen moeten zodanig worden gebruikt dat ze een positieve uitwerking hebben op de arbeidsmarkt. Mensen die een uitkering hebben moe ten zich, volgens de SVR, na 3 maanden werkloosheid, kunnen laten omscholen. Tijdens de scholingsperiode hoeft de werkloze dan niet meer te solliciteren of beschikbaar te zijn voor een baan. Volgens de Franse vereniging van reders wachten momenteel meer dan 150 sche pen voor de Franse havens. De vissers die de haven van Le Havre blokkeerden hebben vannacht besloten „als teken van goede wil” hun actie 24 uur op te schorten. Dit voorbeeld werd ge volgd door vissers in Rouaan. Morgen om zeven uur zullen zij hun schepen opnieuw voor de havenpoorten leggen. In verschei dene havens lieten de vissers een aantal pleziervaartuigen vertrekken. Een aantal vrachtschepen is erin geslaagd een 200 meter lange kabel die vissers bij de haven Honfleur over de Seine hadden gespan nen, te breken. van de beroepsbevolking in vijf jaar. Nederland komt op die tweede plaat - met een geschatte groei van 230.000 naa 600.000 werklozen, elf procent van de be roepsbevolking, zo heeft het instituut be cijferd. In Denemarken stijgt de werk loosheid als er niet meer banen wordei geschapen van de huidige 5,8 tot 8 pro cent, in West-Duitsland van 3,3 naarS procent, in Frankrijk van 6,5 tot 10,5 pro cent en in Engeland van 6,5 toh 10 procent van de beroepsbevolking. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Centrum voor 1 formatie en Documentatie Israël (CID wil dat de regering een onderzoek insts naar de kwetsbaarheid van de Nederlat se handelsbetrekkingen met het Midde Oosten. Dit in verband met de opmerkii van minister Van der Klaauw van Buite landse Zaken en premier Van Agt dat: de kwestie van de eventuele verplaatst van de Nederlandse ambassade van Jen zalem naar Tel Aviv een rol speelt h OOSTENDE (AFP). Spelende kinde ren hebben in de duinen bij Oostende het bekende schilderij „L’Homme au Cha peau Fleuri” van de Belgische schilder James Ensor teruggevonden, dat in april 1978 met twee andere schilderijen van Ensor uit het gemeentemuseum van Oos tende was gestolen. De waarde van het doek, dat vrijwel ongeschonden was, wordt geschat op on geveer een miljoen gulden. Verscheidene malen hadden de dieven voor de drie werken een „losprijs” gevraagd, varië rend van 280.000 tot 560.000. In november 1978 had de politie de twee andere ontvreemde werken - „Le Caros- se” en „Mort de la Mère” - teruggevonden. Begin dit jaar dacht de politie ook „L’Homme au Chapeau Fleuri” te hebben teruggevonden, verstopt in een oude stoel, maar het bleek toen te gaan om een jeugd werk van Ensor. DEN HAAG. De benzineprijs kan op korte termijn omlaag door de daling van de prijs van ruwe olie op de vrije markt. Dit zei Shell-directeur De Bruyne gisteren bij de presentatie van de kwartaalcijfers van zijn concern. Volgens hem kan de benzine een of meer centen per liter goed koper worden. BEZORGKLACHTEN: maandag t/in vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De door de regering overwogen verlaging van het vakantie geld treft niet alleen de laagstbetaalden, maar levert bovendien geen enkele bijdra ge aan de structurele aanpak van de eco nomische problemen in ons land. Dit zegt de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel (NCHP) in een reactie op de kabinetsplannen. De NCHP wijst in haar verklaring verder iedere loonmaat regel voor volgend jaar van de hand. De mogelijke verlaging van de vakan- tieuitkering heeft ook in de toeristische wereld tot reacties geleid. Direkteur J. Strijkers van het Nationaal Bureau voor het Toerisme zegt dat niet alleen de toerist maar ook de mensen die werken in bedrij ven waarvoor het toerisme de economi sche basis vormt de gevolgen zullen on dervinden van een verlaging van de va- kantie-uitkering. LEEDS (UPI). In het Engelse dorp Farseley in Yorkshire is gisteren het stof felijk overschot gevonden van een vrouw. Gevreesd wordt dat zij het dertiende slachtoffer is van een moordenaar die in het graafschap bekend staat als de Ripper of Yorkshire. Hij wordt genoemd naar de beruchte vrouwenmoordenaar Jack the Ripper die in de vorige eeuw prostituées om het leven bracht. Deze misdadiger is nooit gegre pen. De nieuwe moordenaar tracht Jack the Ripper te imiteren, onder meer door ook vlak voor een moord de politie op de hoogte te brengen van zijn voornemen. Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 een republikeinse regering de diploma tiek banden met Taiwan zou willen her stellen. gevormd door nieuw bouwstoffen die ra- darstralen kunnen opnemen, waardoor het beeld van een vliegtuig op radarscher men zo klein wordt dat het nagenoeg onzichtbaar is. In het onderzoeksprogramma van de Amerikaanse luchtmacht, dat de naam Stealth (heimelijkheid) draagt, wordt ver der gezocht naar mogelijkheden om infra- rood-straling te verminderen. Deze stra ling is afkomstig van motorwarmte en kan vliegtuigen zelfs in volslagen duister nis verraden. Het programma voorziet ook in het ontwikkelen van geluidsarme vliegtuigmotoren. Het Stealth-programma, dat al enkele miljoenen dollars heeft gekost, is al enigs zins in een gebied bij de luchtmachtbasis Nellis in Nevada uitgeprobeerd. Hoewel over Stealth voornamelijk wordt gespro ken in verband met een nieuwe bommen werper voor de jaren ’90 wordt er ook aan gedacht de technieken op andere vliegtui gen, waaronder verkenningsvliegtuigen, toe te passen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie moet voor 15 maart 1981 bij het Congres een voorkeursontwerp voor een nieuwe bommenwerper indienen, die dient ter vervanging van het verouderde B 52-type. HILVERSUM. De ledenwerfactie van de TROS, waarbij verenigingen voor elk aangebracht lid vijf gulden van deze omroep ontvangen, is vrijwel zeker in strijd met de omroepwet. Een woordvoer der van het ministerie van CRM heeft meegedeeld dat de actie waarschijnlijk botst met artikel 19 lid 2 van de omroep wet, waarin onder meer staat dat voorde len uit acties niet toegekend mogen wor den aan derden. De actie houdt in dat sportclubs en speeltuinverenigingen, die zich hebben opgegeven voor de landelijke loterij van de „Grote Club Actie”, van de TROS vijf gulden krijgen voor elke nieuwe abonnee op TROS-Kompas. Dit werven gebeurt via gratis en tot het einde van dit jaar te plaatsen TROS-advertenties en aanmel dingsbonnen in clubbladen. Volgens CRM moet er nog een onder zoek worden ingesteld naar het handelen van de TROS, waarbij men ook zal bekij ken of de Wet op het Cadeaustelsel wordt overtreden. Bush zei dit gisteren in Peking na een gesprek met de Chinese vice-premier Deng Xiaoping. Zijn woorden zijn in tegenspraak met die van presidentskan didaat Reagan, die eerder verklaarde dat een verbindingskantoor op rege ringsniveau in Taiwan binnen de huidi ge wettelijke regeling van de betrekkin gen met dit land zou vallen. Van Chinese zijde werd, ook tijdens het bezoek van Bush, deze uitlating van Reagan heftig bekritiseerd. DORDRECHT. Door 17 gekraakte flats van de Dordtse huizenhandelaar M. Konings te vorderen willen B. en W. van Dordrecht voorkomen dat de huiseige naar gebruik maakt van een vonnis van de rechter dat de ontruiming van de pan den gelast. Opmerkelijk in het advies van de zoge noemde vorderingscommissie van de ge meente is dat onder „urgent woningzoe kenden”, ten behoeve van wie moet wor den gevorderd, in dit geval de krakers worden verstaan. Dit omdat de commissie ervan overtuigd zegt te zijn, dat het hier geen „sportkrakers” betreft, maar ernsti ge gevallen. Hoewel onlangs in kringen van de Dordtse gemeenteraad nog werd gesteld dat vordering van woningen niet mag geschieden ten behoeve van krakers, heb ben B. en W. het advies van de commissie toch gevolgd. LEIDEN (ANP). Zes organisaties, waaronder een aantal bewegingen tegen de apartheid, hebben verklaard het on aanvaardbaar te achten als oud-president directeur van een verpakkingsconcern met vestigingen in Zuid-Afrika, O. J. van Leer, zou worden benoemd tot een van de zeven buitenuniversitaire leden van de universiteitsraad van Leiden. Maandag zal de raad beslissen of minis ter Pais van Onderwijs en Wetenschappen zal worden geadviseerd tot deze benoe ming. De organisaties keren zich tegen Van Leer, omdat hij een boekje heeft geschreven waarin hij naar hun mening zich uitspreekt voor een gematigde vorm van apartheidspolitiek. HILVERSUM. Een eventuele hef fing op LPG (vloeibaar petroleumgas) is dit jaar nog niet te verwachten. Dit heeft staatssecretaris Koning van Bin nenlandse Zaken gisteren gezegd in een radioprogramma van de AVRO. De regering-Van Agt is bezig met een nota over de problematiek rond LPG. Daarin wordt aanvoer, opslag en ge bruik van deze brandstof behandeld. De nota komt waarschijnlijk volgend jaar gereed, aldus Koning. Mede aan de hand van de uitkomst van die stu dies zal worden bekeken of op LPG accijns wordt geheven. De staatssecretaris vindt overigens dat niet belasten van LPG deze brand stof teveel zou bevoordelen ten opzich te van de wel belaste autobrandstoffen benzine en dieselolie. Volgens Koning is LPG beslist ge vaarlijker dan andere brandstoffen voor auto’s. Vooral nu het gas steeds meer wordt gebruikt, neemt het gevaar toe en dan vooral in de fase van trans port en distributie. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Franse marineschepen zijn er vannacht in geslaagd een deel van de blokkade van vissers van de zuidelijke oliehaven Fos sur Mer te door breken. Een eenheid van negen marineschapen arriveerde gisteren in de loop van de dag bij Fos, waar toen 21 tankschepen voor de rede wachtten, ’s Avonds om acht uur stelde admiraal Jean Accary de vissers een ultimatum dat hen tien minuten de tijd gaf om te vertrekken. De vissers ver- 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Ook wordt een boycot van Poolse lucht vracht voorbereid. De Partij van de Arbeid heeft gisteren een verklaring aan diplomaten van de Poolse ambassade in Den Haag overhan digd, waarin wordt gepleit voor meer recht voor de arbeiders in Polen. Het CNV heeft zich aangesloten bij de solidariteits betuiging van de ILO. Ook de Amster damse wethouder Schaefer en de PSP hebben hun solidariteit met de Polen betuigd. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 UTRECHT (ANP). Er zijn tot 1985 Nederland 700.000 nieuwe banen nod I om de werkloosheid terug te brengen! het „aanvaardbare” niveau van twee pi cent van de beroepsbevolking, ongeve t* 115.000 mensen. Deze schatting is afkomstig van V p Europees Vakbondsistituut in Bruss een wetenschappelijke instelling die voi al onderzoek verricht voor vakbeweging. In de Vakbondskrant vi de FNV wordt melding gemaakt van a rapport dat het instituut binnenkort u brengt over de mogelijke ontwikkelng vi de werkgelegenheid in een aantal Europ se landen. Van de onderzochte landen Denema ken, West-Duitsland, België, Frankrij Engeland en Nederland komt België i - in de voorspellingen van het instituut, h i slechtst vanaf: een stijging van' de wed (Val IJM BV, d daarn opgev Plaat organisatie (ILO) en enkele kleinere vak bonden. Het verbond van Italiaanse vakvereni gingen zal een afvaardiging naar Polen sturen, die gesprekken zou moeten voeren met stakers, vakbondsleden en de overheid. In de Verenigde Staten wordt verwacht dat alle goederen van en naar Polen in de havens vanaf maandag door de vakbonden zullen worden geboycot. Met verplit en Ma in he Dit is de eerste officiële reactie van Amerikaanse zijde op de onrust in Polen. Het ministerie weigerde opnieuw com mentaar te geven op de toestand in dit land. Door een aantal nieuwe aanhoudin gen in Warschau en Gdansk kwam het totaal aantal opgepakte dissidenten gis teravond op 24. Twee personen die enkele dagen geleden zijn aangehouden, onder wie een vrouw die in de woning van de leider van het Comité voor Sociale Zelf verdediging (KOR) Jacek Kuron was ge arresteerd, zijn gisteravond vrijgelaten. Ook de secretaris-generaal van de men senrechtenorganisatie Amnesty Internati onal, Hammarberg, heeft een beroep op de Poolse autoriteiten gedaan de dissiden ten vrij te laten. Gisternacht hebben 64 intellectuelen in Polen een oproep gericht tot de stakers en de regering onderhande lingen te beginnen en tot compromissen bereid te zijn. In de verklaring wordt onder meer gezegd, dat de arbeiders zelf in staat moeten worden gesteld vertegen woordigingen voor de vakbonden te kiezen. wierpen dit onmiddellijk, waarop de een heid, uitgerust met waterkanonnen en sleeptuig, opstoomde. Intussen wisten de vissers te voorkomen dat twee marineschepen zich vastmaak ten aan de Britse olietanker British Re nown, die 275.000 ton meet en al twee dagen voor Fos ligt, om deze op sleeptouw te nemen. Doordat de vissers zich niet verzetten toen hun blokkade werd gebro ken, slaagde de marine erin de haventoe gang vrij te krijgen. Binnen korte tijd kwamen de vissersschepen echter terug en herstelden de blokkade. Rond midder nacht stoomde de marine opnieuw op, nu met versterkingen, waarop het grootste deel van de blokkade werd verwijderd. Door de voortdurende blokkades zijn vrijwel alle Franse havens afgesloten, wat de landelijke economie miljoenen guldens per dag kost. Protesten komen onder meer van de zijde van de Bretonse boeren, die hun bloemkoolexport naar Engeland bedreigd zien en van kaasprodukten die vrezen dat hun waren zullen bederven. De a der hc nieuw» der w ingrijp het p wordei vraagd DEN HAAG. Uit een door het Cen traal Planbureau (CPB) voor het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) verrichte studie blijkt, dat in de jaren tot 1985 in totaal 110.000 arbeids plaatsen kunnen worden geschapen in dien de prijscompensatie achterblijft met anderhalf procent per jaar. Bovendien zouden de sociale premies niet hoeven te worden verhoogd, zo stelt het NCW. Per jaar zouden zestigduizend arbeidsplaatsen door deze inkomensmati- ging kunnen worden behouden. Met de studie wil het NCW bewijzen dat het vast houden aan de volledige automatische prijscompensatie met het in ruil daarvoor betalen van hogere sociale premies „een slechte ruil betekent”. LONDEN. Amnesty Internationalde organisatie die zich inzet voor de mensen rechten, heeft gisteren het Boliviaanse leger beschuldigd van moord, ontvoering en verkrachting. Volgens de organisatie heeft het leger zich op 4 augustus hieraan schuldig ge maakt in de mijnstad Caracoles, ongeveer 250 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad La Paz. Amnesty zegt dat ooggetuigen hebben gemeld dat het leger op die dag moor dend, ontvoerend en verkrachtend door het bergstadje trok. In totaal zijn volgens de organisatie bijna 900 mensen uit Cara coles verdwenen. Niet bekend is hoeveel van hen zijn vermoord, ontsnapt of gear resteerd. De Boliviaanse president Luis Garcia Meza, de leider van de militaire junta, heeft gisteren gedreigd met tegenmaatre gelen tegen buitenlandse journalisten die „de Boliviaanse werkelijkheid ver draaien”. 15.90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 WASHINGTON. De Verenigde Staten werken al twee jaar in het grootste geheim aan een nieuw gevechtsvliegtuig dat praktisch onzichtbaar is voor de Russische radar. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie gis teren bekend gemaakt. De woordvoerder, Thomas Ross, sprak van een technologische doorbraak die het in de toekomst mogelijk moet maken dat Amerikaanse bommenwerpers onopge merkt het Russische luchtruim kunnen binnendringen. Een belangrijk bestand deel van de nieuwe technologie wordt Nederlandse economische belangen in h Midden-Oosten ernstig gevaar lopen Nederland de ambassade niet verplaatst Volgens het CIDI is het een illusie I veronderstellen, dat zelfs als ons landt ambassade verhuist, de economisch VQorn druk van arabische zijde zal ophouds Het CIDI wil een onderzoek naar d vorig kwetsbaarheid van Nederland in ge: aange van een olieboycot, het belang vani export voor de schatkist en de werkgeit genheid, de medewerking die sommij bedrijven geven aan arabische politiek waari verlangens en de arabische bereidheide: van d dreigementen ook inderdaad uit te vot ren. Met de resultaten van zo’n onderzot in handen, kan een ad-hoc-besluit zoals i moet worden genomen, in de toekon worden voorkomen, aldus het CIDI. Intussen hebben na Oman ook de Vs enigde Arabische Emiraten en Koewe gedreigd, alle politieke en economisch betrekkingen met Nederland te verbrekt als de ambassade niet binnen een maai wordt verplaatst. Zoals bekend zal h: kabinet volgende week een beslissing n men. Aangenomen wordt, dat dat de ai bassade inderdaad wordt verhuisd, nu d Veiligheidsraad daartoe heeft opgera pen. Alle grote politieke partijen hebbt laten weten dat een dergelijke beslissii nu eigenlijk onvermijdelijk is. De burgemeester van Jeruzalem hee gisteren gezegd, dat Israel de ambass deurs van landen die hun ambassade ve plaatsen naar huis moet sturen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Val ve: een de Europe idclzTonf v« Pn de nii geves indus woen: I uur z: eerste van die e< artike neerd het-ze wijk i Lei woen de ni< decor het pi recep Stakende Poolse havenarbeiders van de Leninwerf in Gdansk schuilen onder een stuk plastic tegen de regen. De v de uit) DEN HAAG. De voorzitter van de afdelinge rechtspraak van de Raad van State heeft de bouwvergunning geschorst, die de gemeente Amsterdam heeft ver leend voor de bouw van een Wereldhan delscentrum aan de Strawinskylaan (in de buurt van het NS-station Amsterdam- Zuid) De voorzitter meent dat het op dit mo ment niet duidelijk is wat de gevolgen van de bouw van het centrum zijn voor het omliggende gebied. Een bestemmingsplan is nog niet afgerond en zal pas aan het eind van het jaar ter inzage worden gelegd. Verschillende buurtorganisaties en par ticulieren hadden om schorsing van de bouwvergunning gevraagd. Niet alleen de hoogte van de drie te bouwen kantoorto rens (tot 65 meter) maar ook de toenemen de parkeer- en verkeersdruk stuitten op bezwaren.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4