Soepele bijdrageregeling bepleit voor kinderdagverblijf Velsen Economische ethiek en rijk en arm in de bijbel BELEID VAN GELDER BAART VELSEN EN BONDEN ZORGEN in de vishci bij Hoogovens in IJmuiden zcikennieu\x/5 politienieuws Nieuwe directeur Produktie I >ek Ie nt Geen spreekuur S id Angst voor wegvallen nog meer werkgelegenheid Geslaagde actie van Johanna Louisa” J AUGUSTUS VRIJDAG 22 1980 5 „STEUNBEDRAGEN BUITENLANDERS LOS ZIEN VAN INKOMEN” CURSUSPROGRAMMA EIBA-TEAM W. SINGER OPVOLGER B. DE HEER Vergunning voor fietsen en vuurwerk Gezinsdienst in de IJ mond Opslagplaats voor propaangas Zeven strandlopen van „De IJmondtrekkers” UT ■■a IJMOND Excessen 99 I 1 Engels jacht in nood J Kredietvoorstel IJMOND. Naast de vaste gespreksgroepen heeft het EIBA-team. het samenwerkingsverband van Evangelie en Industrie en Bedrijfs- apostolaat, een cursusprogramma samengesteld voor de komende winter. Er is opnieuw een bijbelcursus en de titels van de andere cursussen zijn „Economische Ethiek” en „Rijk en arm in de Bijbel”. zal pas beuren. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De commissie so ciale aangelegenheden boog zich donderdagavond over een twee tal verordeningen regelend ex ploitatie en financiering van een Velsens kinderdagverblijf. De vQormalige Emmaschool aan de IJmuidense Beukenstraat werd vorig jaar reeds door de raad aangewezen als onderkomen hiervoor. Na lange voorbespre kingen in een initiatiefgroep een vertegenwoordiging van de raad bleef in de commissie nog knelpunt het niveau van de ouderbijdrage. Vertegenwoordi gers van CPN en PvdA vroegen loskoppeling van inkomen en fa- miliebijdragen voor buitenlan ders die van de nieuwe voorzie ning gebruik zouden moeten maken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De berichten over een nieuwe personeelsinkrim ping bij het noodlijdende Van Gelder-concern zijn in Velsen met grote bezorgdheid ontvan gen. Zowel de vakbonden als de gemeente hebben het bange ver moeden dat ook de papierfabriek in Velsen-Noord niet aan een in grijpende sanering zal kunnen ontkomen. Van FNV-zijde wordt overigens tegengeproken dat donderdag tijdens het overleg met de Raad van Bestuur al con crete aantallen genoemd zijn. Dat medio september ge- opgevolgd door de heer W. Singer, momenteel bedrijfsdirecteur, hoofd van de sector Plaatwalserijen. id IV. Singer 5,00 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Per 1 september 1981 zal de directeur Produktie van Estel Hoogovens ir ir 5,90 5,85 0,00 0,70 3,00 0,80 n hee nbass ide ve jrrr A sepicmucr ajjoa tai uu uuuliuui rivuunvm vuhs BV, de heer B. de Heer, zijn werkzaamheden bij Hoogovens beëindigen. De Heer sluit daarmee een carrière bij het staalbedrijf van ruim veertig jaar af. Hij zal worden Bestuur voorgelegd. De problemen in Vel- sen-Noord spitsen zich volgens Olgers vooral toe op de produktie van witpapier. Deze zou overgenomen moeten worden door de nieuwe fabriek in Renkum die op het moment ook al met grote verliezen draait. Volgens Olgers is de discussie over de vraag hoe de overbodige produktieca- paciteit in Velsen-Noord in de toekomst benut knoeten worden nog gaande. Voorzitter Klasing van de FNV Be- drijfsledengroep bij Van Gelder Velsen deelde desgevraagd mee overvallen te zijn door de geruchten over een op handen zijnde sanering. „De raad van Bestuur heeft altijd gezegd dat de produktie van witpapier de kurk is waarop Van Gelder drijft. Nu er ook voor die sector een sane ring op stapel staat, gaan wij twijfelen aan het beleid dat er in Amsterdam gevoerd wordt”, aldus Klasing. De heer Singer studeerde in 1950 aan de TH in Delft af als werktuigkundig inge nieur. In 1952 trad hij bij Hoogovens in dienst bij de afdeling Kooksovens. In 1961 volgde zijn benoeming als bedrijfschef van Hoogovens. In 1966 werd hij belast met de leiding van Warmbandwalserij-2. De socialiste mevrouw M. van Overmee- ren-Bruin uitte kritiek op gehanteerde ou derbijdragen in relatie tot het inkomen in zijn algemeenheid. Het tarief voor de ho gere inkomensgroepen vermeld in een bij gevoegde tabel, noemde zij vergeleken met dat voor minimumloners onevenredig kinderen beneden de leerplichtige leef tijd. Aan inrichting en opvang worden zeker waar het de allerkleinsten betreft speciale eisen gesteld. Ook het college van Velsen is geschrok ken van de berichten over de sanerings plannen. Wethouder Witte van economi sche zaken: „Afgezien van het feit of die berichten juist zijn of niet, er zit altijd een kern van waarheid in. Wij vinden het op z’n zachtst gezegd erg vervelend dergelij ke zaken uit de krant te moeten vernemen. De Raad van Bestuur had ons op de hoogte moeten stellen van het feit dat er donderdag met de vakbonden overleg is gevoerd. Het zou een goede zaak geweest zijn als daarna ook de gemeenten met een Van Gelder-vestiging geïnformeerd wa ren” zo meent Witte. Een woordvoerder van het district Vel sen-Noord van de FNV liet weten somber gestemd te zijn over de Velsense Van Gelder-vestiging! „Het is duidelijk dat er in hoog tempo enorme stukken uit het concern weggesneden worden. Voor opti misme is geen plaats, het beleid in Am sterdam geeft daar geen aanleiding toe.” IJMUIDEN. Een 47-jarige Engels man uit Wells (Norfolk) is vanmorgen met zijn evenoude vrouw en 7-jarig doch tertje ternauwernood ontkomen aan een schipbreuk op de noorderpier van IJ muiden. VELSEN. Wethouder H. J. Scheeper van onderwijs houdt op woensdag 27 au gustus geen spreekuur. De wethouder van sociale zaken, de heer J. W. Meijer, en de wethouder van ruimtelijke ordening, de heer K. W. Bijl, houden op maandag 25 augustus geen spreekuur. Opzet van het internationale kinder dagverblijf in Velsen heeft ten doel ruim te scheppen voor emancipatie van vrou- een irigrijpende verbouwing en herinrich ting van de voormalige Emmaschool ten behoeve van de nieuwe bestemming. Hier mee is een bedrag van 3,9 ton gemoeid. Uit deze investering en voor de gemeente res terende exploitatiekosten vloeit voort een jaarlijks bedrag van 95.581,- aan vaste lasten. 23.30: zalm 17.50. Per 40 kg: poontjes 42-25; haai 138-90; rode poon één 226-168; rode poon twee 158; rode poon drie 76; horsmakreel 37-30; steenbolk 55; tarbot 680-564; griet 500-403; kabeljauw twee 160-156; kabeljauw drie 164-120; kabeljauw vier 172-114; kabel jauw vijf 120-53; schelvis twee 168; schel vis drie 166-136; schelvis vier 116-55; schol één 162-140; schol twee 162-143; schol drié 144-114; schol vier 90-70; wijting drie 92- 47; roggen 142-122; makreel twee 73-21.60; makreel drie 53-38; schar 114-68. wen met nog jonge kinderen en inschake ling van buitenlandse echtparen in het arbeidsproces. Vast gegeven is daarbij dat met name in Turkse gezinnen man nen en vrouwen buitenshuis een baan hebben. De initiatiefgroep die bij de voorbereiding betrokken was gaat zich nog bezighouden met vaststellingen van een vierjarenplan en een jaarprogramma. Het ministerie van CRM stelt beide be leidsstukken bij subsidiëring als voor waarde. an 1 Iruss leva irope int vi ran a ort u> Ingvi Curop 1985 - nod 1 genl r ee pn rgeva De besommingen waren: KW 185 6600; UK 18 16.000; UK 20 13.900; UK 129 1200; UK 138 9700; UK 235 2200; VD 6 5100; IJM 5 2800; verder twee Goedereeders en drie Texelaars met een totale besomming van 48.000. nema inkriji slgiëi jut.h werk jroca ir. plaat )0 naa de be rut be werk vorder 8 pro naar 8 i,5 pro- irocenl IJMOND. De eerstvolgende aange paste gezinsdienst voor geestelijk gehan dicapten en hun ouders, verzorgers, fami lieleden en belangstellenden worden ge houden op zondag 31 augustus, ’s mid dags om drie uur in de Morgensterkerk aan de Vrijburglaan 1 in Heemskerk. Deze dienst wordt geleid door mevrouw L. G. Brezet-Brouwer en pastoor A. Loos. Het onderwerp is ditmaal: „Wat recht is”. Muzikale medewerking wordt verleend door de muziekgroep onder leiding van Joke Schenkel en Marion van Straten. De Velsense wethouder wil op een zo kort mogelijke termijn overleg met de betrokken gemeenten en de vakbonden voeren. Ook een gesprek met de vaste kamercommissie voor economische zaken Per 1 april 1973 werd hij benoemd tot onderdirecteur Produktie nadat hij per 1 januari 1970 reeds was benoemd tot hoofd van de toen gevormde sector warm- walserijen. Met ingang van 1 januari 1975 werd zijn titel gewijzigd in bedrijfsdirecteur toen hij werd belast met de leiding van de samengevoegde warm- en koudbandwal- serijen. Sinds 1956 maakt hij deel uit van de bedrijfsbrandweer waarvan hij in 1973 tot commandant werd benoemd. De heer Singer is vice-voorzitter van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond, bestuurslid van de Provinciale Sportraad en voorzitter van de Kennemer Turnkring. Hij woont met zijn gezin, dat ondermeer uit drie dochters bestaat, in Beverwijk. Het gezin bevond zich aan boord van het circa 7 meter lange zeiljacht Charmdeux op weg naar IJmuiden. Bij het naderen van de Nederlandse kust werd gevaren op de motor die het als gevolg van storing begaf. Om kwart voor vjjf werden door de kustwacht van IJmuiden de vuurpijlen waargenomen die door de schipper die geen radiocommunicatieapparatuur aan boord had waren afgevuurd. De be manning van de reddingsboot Johanna Louisa uit IJmuiden, die terstond werd gelanceerd, slaagde er in op slechts enkele honderden meters van de pier het ontred derde gezin, waarvan het dochtertje een arm had gekneusd, aan boord te nemen en met het ranke vaartuig aan de wal af te leveren. De Velsense raad kan op korte termijn een kredietvoorstel tegemoet zien voor Ds. Kroon koos als thema voor de bij belcursus: „De zin van het oude testa ment” en dat thema wordt besproken op 16 september, 21 oktober, 18 november, 16 december, 20 januari, 17 februari en 17 maart. Binnen de economische faculteit heeft men tegenwoordig aan de universiteiten een vak economische ethiek. Professor dr. A. Kouwenhoven, die dit vak doceert aan de Vrije Universiteit van Amsterdam zegt daarvan: „De economische wetenschap wil verklaren, de economische ethiek daarentegen wil waarderen. Zij onder zoekt welke normen en waarden gelden voor redelijk goed economisch gedrag en voor uit ethisch oogpunt verantwoorde economische structuren en organisatie vormen”. Dr. A. Kouwenhoven komt daarover op verzoek van het EIBA-team praten op 2 oktober, 6 november, 4 decem ber, 8 januari en 5 februari. De derde cursus heeft als uitgangspunt een boekje dat ds. C. M. Boerma schreef onder de titel: „Kan ook een rijke zalig worden?” en die titel slaat op de tekst Matth. 19:24, waarin wordt gezegd, dat Inbraak. Uit de plaatwerkerij van een automobielbedrijf aan de Visserhaven- straat in IJmuiden zijn woensdagnacht drie verfspuiten en een lasapparaat ge stolen. Aangehouden. De Beverwijkse politie hield deze week twee Beverwijkers aan van respectievelijk 18 en 22 jaar, die be kenden 37 kratten bier van het veilingter- rein in Beverwijk gestolen te hebben. Bo vendien bleek dat een van heh voor dui zend gulden schade had aangericht aan diverse parkeermeters. De vakbonden krijgen medio september de uitgewerkte gegevens van de Raad van De aanhoudende verliezen bij Van Gel der hopen de Raad van Bestuur tot een nieuwe saneringsronde. Volgens Van Gel der woordvoerder Olgers zal deze vrij ingrijpend zijn. „Dat er opnieuw flink in het personeelsbestand gesneden moet worden, is duidelijk” zo liet hij desge vraagd weten. Directe aanleiding voor instelling van een op internationale leest geschoeide kin deropvang waren in Velsen excessen van vrij recente datum bij het „stallen” van Turkse baby’s in pleeggezinnen. De Turk se gemeenschap in Velsen had bij de voor bereiding uit dien hoofde een forse vinger in de pap. De voorziening is bedoeld voor VELSEN. De Nederlandse Spoorwe gen hebben aan het gemeentebestuur een vergunning gevraagd voor het bouwen van een overdekte opslagplaats voor on geveer honderd flessen van twintig liter propaangas op het perceel Emplace- mentsweg 5 in Velsen-Noord. In het kader van de Hinderwet kunnen gedurende vier weken schriftelijk bezwa ren worden ingediend tegen het verlenen „van die vergunning. Die bezwaren kunnen worden toegelicht tijdens een hoorzitting in het stadhuis op woensdag 3 september, ’s morgens om tien uur. IJMUIDEN. In het komende seizoen organiseert de scoutinggroep „De IJ- mondtrekkers’, weer zeven strandlopen op het IJmuider strand. De data zijn 14 september, 12 oktober, 9 november, 21 december, 11 januari, 8 fe bruari en 8 maart. Trimboekjes kan men van nu af aan tegen betaling van 1,50 verkrijgen op de adressen Venusstraat 9 en Moerberg- plantsoen 109 in IJmuiden, maar die trim boekjes zijn ook verkrijgbaar bij de start van de strandlopen. Ter tafel kwamen donderdagavond ver ordeningen regelend de subsidiëring en de exploitatie van het dagverblijf. Er komt een vaste staf van zes personen die die gedurende minimaal acht uren per dag twee groepen van circa vijftien kinde ren onder hun hoede gaan nemen. Perso neelslasten komen volledig voor rekening van het rijk (ministerie van CRM) uitge zonderd kosten voor schoonhouden van het gebouw. In de betrokken subsidiever ordening wordt inspraak in de dagelijkse gang van zaken door ouders zowel als personeelsleden nadrukkelijk gegaran deerd. Voor een plaats in het leidsters- team staat voorop kennis en ervaring op het punt van kinderverzorging. Bewust wordt het laatste niet aan getuigschriften en opleiding gebonden. lijkt hem een goede zaak. Over de moge lijkheden om als betrokken Van Gelder- gemeenten het naderend onheil af te wen den, toonde Witte zich niet bijster opti- mischtisch. „Die blijven natuurlijk rAargi- naal, wij zijn geen gelijke gesprekspart ners voor de Raad van Bestuur aangezien wij niet direct bij deze zaak betrokken zijn. Onze betrokkenheid bij deze proble matiek komt voort uit de zorg om het behoud van werkgelegenheid” zo zei Witte. Vaste steunbedragen voor dit doel wil den de commissieleden A. Meijer (CPN) en N. van Overmeeren-Bruins in minde ring gebracht zien bij becijfering van het oudertarief dat conform ministeriële richtlijnen slechts aan een maximum ge bonden is. Voorzitter J. W. Meijer wilde zich op dit punt graag spiegelen aan de gedragslijn in buurgemeente Haarlem waar al een vijf tal kinderdagverblijven voor Neder landse en buitenlandse kinderen rede lijk floreert. Mits aantoonbaar bleek hij in principe niet afkerig van zo’n soepele bij drageregeling. Mevrouw C. C. M. T. Maas- Janssens (D’66) voelde meer voor een ta- riefbepaling „per geval”. Het loonstrookje noemde zij daarbij als goed houvast. Van een soorh fiscaal recherchewerk toonde zij zich bepaald afkerig. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de donderdagmarkt werd aangevoerd: 515 kg tong; 19 kisten tarbot en griet; 67 kisten kabeljauw; 33 kisten schelvis; 538 kisten wijting; 291 kisten schol; 63 kisten schar; 152 kisten makreel en 77 kisten diversen. Prijzen in guldens, per 1 kg: tarbot 30.11-29.06; grote tong 20.09-18.99; groot- middel tong 25.04-21.69; kleinmiddel tong 25.58-22.21; tong één 23.39-20.73; tong twee De voormalige Emmaschool aan de Beukenstraat. Met verbouwing ten be hoeve van een nieu we bestemming zijn forse bedragen gemoeid. Leeuwenkamp Beverwijk Op woensdag 27 augustus wordt in Beverwijk de nieuwe zaak van Leeuwenkamp Woon decor aan de Breestraat 34 geopend. In het pand wordt van 16.00 tot 18.00 uur een receptie gehouden. een kameel gemakkelijker door het oog van een naald gaat dan een rijke het koninkrijk Gods in Vragen rondom rijk en arm zullen ter sprake komen op de missionaire werkdag in de provincie Noord-Holland, die op 15 november in Santpoort wordt gehouden over het thema „Uw koninkrijk kome. Aan het EIBA-team is gevraagd vanuit deze serie gesprekken enkele inleidende stellingen te poneren. De cursus „Rijk en arm in de bijbel” wordt gegeven op 11 september, 9 oktober, 13 november, 11 december, 15 januari en 12 februari. Op enkele avonden zal dominee Boerma zelf aanwezig zijn. Alle cursusavonden worden gehouden in het Centrum van Evangelie en Indu strie, Wenckebachstraat 112 in Velsen- Noord, steeds vanaf acht uur ’s avonds. De kosten van de twee eerste cursussen zijn 30; van de derde cursus 20. Men kan zich schriftelijk voor de cursussen aanmelden, maar ook telefonisch via de nummers 02510-28578 of 36021 of 02518- 54940. hoog. Een ambtelijke woordvoerder van de Velsense Sociale Dienst wees op de teneur op dit moment bij CRM om bijdra gen meer uniform te maken in het voor deel van de hoger gesalarieerde. „Velsen ligt in deze regeling inderdaad vooraan vergeleken met een aantal landelijke rege lingen” zo gaf hij toe. nd) voor 1 1 (CU k instt derlam Midde merki Buita ?t dati haatsii an Jen ieelt hi dat d m in hi ipen al plaatst llusie I land d omisch houda naar t n gei; van i erkgeit ommij jolitieb waarin heid oi te voe derzot zoals r. )ekoin 31. de Va Koewe imiscl rbreke maag t zal hi I sing r.i de ag 1, nu d 'Pgera hebbf 'slissii Praxis Beverwijk De opening van 1 de nieuwe zaak van Praxis in Beverwijk, gevestigd aan de Buitenlanden op het i industrieterrein, vindt eveneens op woensdag 27 augustus plaats. Vanaf 10.00 uur zijn de klanten van harte welkom. De eerste bezoekers kunnen rekenen op tal I van cadeaus. Praxis is een speciaalzaak die een uitgebreide collectie doe-het-zelf- artikelen verkoopt, zowel voor de gerouti- neerde als de minder geroutineerde doe- het-zelver. Praxis hanteert ook in Bever- wijk een zelfbedieningssysteem. Met het laatste werd gezinspeeld op verplichtingen van onder meer Turken en Marokkanen tot financiële steun aan in het „thuisland” achtergeblevenen. De Van Gelder-vestiging in Velsen-Noord die bedreigd wordt met een inkrimping De vakbonden zullen hierover in september nader geïnformeerd worden IJMUIDEN. De firma Kok heeft bij de gemeente een vergunning aangevraagd voor een herstelplaats voor rijwielen en de opslag en verkoop van vuurwerk in het pand Zeewijkplein 11 in IJmuiden. Bezwaren tegen het verlenen van die vergunning kunnen gedurende vier we ken schriftelijk worden ingediend en mondeling worden toegelicht tijdens een op woensdag 3 september om elf uur in het raadhuis te houden hoorzitting. -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5