Telstar wellicht niet beter, maar beslist anders :n d Regionaal toernooi J Leijsner mag misschien niet spelen „Het gaat om de spelers, niet om de trainer” HANS VAN DOORNEVELD VINDT ZICH ZELF NIET M EER DAN EEN AANGEVER RS l\ 99 99 2721 14 15 1980 ZATERDAG 23 AUGUSTUS SPORT IW D.ieptepass Programma - (Van onze sportredactie) Trainer Joop Brand geeft het voorbeeld op de training van Telstar. V.l.n.r. Bart van Nieuwpoort. Koen Akersloot en Frans Reuser. AD HEESBEEN „Ik had in die oude groep totaal geen (Van onze sportredactie) ca. ilad. Hans wan Doorneveid geeft keeperst raining aan Edward Metdod n in O.G. 4. Leijsner: geen toestemming van Alcmaria. een dieptepass vanuit de ach terhoede kan geven. Ik heb hem bovendien aanvoerder gemaakt, omdat hij op een plaats staat, waar het aan komt op organiseren en lei ding geven. Dat kan Haar goed. Ik praat buiten de wed strijden veel met hem, hij is tenslotte een verlengstuk van mij in het veld. Piet Huyg, die vorig jaar een tijd aanvoerder is geweest, heeft het sportief opgevat, dat ik Haar captain heb gemaakt.’’ Hoewel de toekomst zal moeten uitwij zen of de gekozen koerswijziging tot het gewenste resultaat zal leiden, kan de voorlopige wederopstanding van Telstar niet anders dan op het conto van Joop Brand worden geschreven. De aanpak en Joop Brand daarover: „Noem het een psychologische benadering. We leven in een kritische maatschappij, waarin ieder een een stuk waardering nodig heeft om tot een optimale prestatie te kunnen ko men. Voor een trainer of coach betekent dat dat je je positief dient op te stellen en rekening moet houden met de gevoelens van de ander. Bij een gevoelige jongen als Floor Buma heeft die aanpak succes ge had. Nu blijkt hij opeens wel hard te kunnen werken, terwijl hij dat de afgelo pen twee jaar niet kon opbrengen. Bij een psychologische benadering moet altijd de vraag centraal staan: hoe kan je mensen of een team brengen tot het leveren van een topprestatie? Misschien is die psycho logische aanpak wel de kracht van de meeste top-coaches. Tenslotte maken zij de sporters groot. Dat is het verschil met bijvoorbeeld een man als Barry Hughes. Hij gebruikt zijn ploeg voor zijn eigen p.r. Ik vind dat een trainer of coach er moet zijn voor het team. Niet wij, maar de spelers zijn het belangrijkste. Het publiek komt niet voor Joop Brand, maar voor het elftal. Daar wijs ik deze groep telkens op”. Dat laatste was voor de Haarlemmer de belangrijkste reden dat hij het merendeel van de vorige selectie in de opruiming deed. Joop Brand („Ik heb het afgelopen seizoen een paar wedstrijden van Telstar bekeken, schandalig gewoon die inzet”) stelde een nieuwe formatie samen, waar in slechts vijf contractspelers werden opgenomen, die ook vorig seizoen bij de Velsense club actief waren geweest. De overige spelers werden bij amateurvere- nigingen weggehaald, met uitzondering van Frans Reuser, Frank Kramer, René van Breevoort en Bart van Nieuwpoort, die allen een semi-profverleden hebben. de benadering van de voetbalsport van de 43-jarige oefenmeester, die eerder al enkele ontspoorde clubs uit de profsector (o.a. Haarlem, AZ, Volendam en Go Ahe ad Eagles) in de rails rangeerde, hanteert kennelijk een formule, die werkt en aan slaat bij de spelers. Hoewel de Telstar-oefenmeester over een gelijkwaardige selectie beschikt („Bij blessures heb ik voor alle linies alternatie ven achter de hand”), ligt het toch in de bedoeling ook jeugdspelers een kans te geven. „Ik ben niet bang een jeugdspeler geloof’, zo verduidelijkt Telstars techni sche leider zijn drastische ingreep. „Ik heb bewust voor amateurs gekozen. We hadden ook één of twee dure routiniers kunnen aantrekken, maar ik doe het bin nen de mogelijkheden van de begroting van Telstar liever op deze manier. Het is een gok, maar ik durf het risico wel te nemen. De praktijk heeft uitgewezen, dat het best kan met die jongens. Bij Haarlem heb ik het destijds ook geprobeerd en zijn spelers als Marijt, Bregman en Vosmaer op latere leeftijd nog doorgebroken”. Een aantal amateurs heeft zich bijzon der snel aangepast aan het nieuwe milieu en is er zelfs al in geslaagd een basisposi tie af te dwingen. Joop Brand: „Kees Mens, John Ver schoor en Theo van Seggelen hebben in korte tijd bewezen, dat zij het gewenste niveau hebben bereikt. Met anderen moe ten we wat meer geduld hebben. Voor sommigen is dat wellicht een heel seizoen. Er is slechts één tegenvaller en dat is Sjoerd Boot. Door een voetblessure heeft hij nog nauwelijks kunnen spelen, maar niettemin heeft hij toch bewezen er bij te horen. Ik vergelijk hem met types als Bregman en Vosmaer”. Van Doorneveld: „In Mar tin Haar heb ik een speler, die in te zetten. Het voordeel van dit Telstar is namelijk dat het althans op dit moment, niets moet, maar alles mag”. Joop Brand doelt daarmee op het feit, dat er dit seizoen nog geen gerichte pres taties worden verlangd. „Wie zegt dat Telstar een periodetitel gaat pakken of kampioen wordt, is niet wijs”, stelt de voetbaldocent. „Als het lukt een periode titel te behalen, prima, maar het moet niet. De hoofddoelstelling is dat het pu bliek terug komt. Binnen onze mogelijk heden willen we trachten dat te realise ren door aantrekkeliik en aanvallend voetbal te spelen met een enthousiaste ploeg. En als we de kans krijgen, zijn we tot gekke dingen in staat, daar ben ik van overtuigd. Aan de andere kant zullen we wellicht ook een aantal malen met de billen bloot moeten en een flinke afstraf fing krijgen, maar dat vind ik niet erg. er, v.v. - k.k. VELSEN. Telstar wil trachten voor het begin van het seizoen ’81-’82 een voetbaltoernooi te organiseren met een aantal regionale profclubs. Gedacht wordt onder meer aan Haarlem, Volendam, AZ en FC Amsterdam. Initiatiefnemer van dit plan is Telstar-trainer Joop Brand, die inmiddels al contacten heeft gelegd met Haarlem teneinde de organisatie van de grond te krijgen. „Het lijkt me”, aldus Joop Brand, „zowel voor de verenigingen als voor het publiek veel aantrekkelijker tijdens de voorbereidingsperiode op het nieuwe seizoen wedstrijden te spelen tegen profclubs uit de directe omgeving dan tegen amateurs. Je zou dan bijvoorbeeld kunnen spelen om een Noord- Holland-cup. Ik geloof in de haalbaarheid van zo’n toernooi. Tenslotte moet in Haarlem, Volendam en de IJmond in potentie toch genoeg publiek zijn om een dergelijk evenement te doen slagen”. Dat verwachtingspatroon is bepaald niet gering. De totale vernieuwing, die de afgelopen maanden op talloze fronten zo wel in het bestuur (andere voorzitter) als bij de technische en medische staf en in de selectie werd doorgevoerd, heeft binnen en buiten de vereniging verwachtingen gewekt. De publieke belangstelling in de voorbereidingsperiode, die in enkele ge vallen het gemiddelde van de competitie overtrof, is het bewijs dat Telstar op dit moment meer aanspreekt dan het na de degradatie uit de eredivisie drie seizoenen geleden ooit heeft gedaan. De wedstrijd Haarlem-Telstar, die morgen wordt gespeeld, is de eerste confrontatie tussen beide teams in de eerste divisie sinds de invoering van het betaalde voetbal. Beide formaties kwamen wel meerdere malen tegen elkaar in actie in de eredivisie. In totaal vond een dergelijk treffen ze ven keer plaats, waarbij Telstar het meest succesvol was. De Velsense équipe won in Haarlem drie maal, dwong drie keer een puntendeling af en moest slechts een nederlaag incas seren. HAARLEM. De trainer van Haar lem, Hans van Doorneveld, hoort van middag uit Zeist of hij Alwin Leijsner morgen in de wedstrijd tegen Telstar mag opstellen. Haarlem is mogelijk niet gerechtigd om de vorige week aangetrokken rechterspits aan te la ten treden, aangezien Alcmaria Vic- trix, waar Leijsner aanvankelijk dit seizoen zou spelen, het intrekkingsfor- mulier niet heeft getekend. Evenals Hughes baart de aanval Van Doorneveld de meeste zorgen. Ook in enkele oefenwedstrijden kwam het manco weer naar voren, dat Haarlem erg veel moeite heeft om tot doelpunten te komen. „Als we moeilijk blijven sco ren, kan dat frustrerend gaan werken op de spelers. Ik hoop natuurlijk, dat dat niet het ge val is. We moeten er vanaf, dat. de drie aanvallers steeds de schuld krijgen als Haarlem faalt op het punt van de afron ding. Haarlem heeft geen type Kist, dat drie wedstrijden niet scoort, maar er dan plotseling toch twee inschopt in een wed strijd. Ik heb geen uitgespro ken topscorer, daarom zullen we de mogelijkheid bij zeven spelers moeten zoeken. Een Gullit en Balm zullen ook moe ten kunnen scoren. Zefls Abe van den Ban, van wie iedreen zegt, dat-ie geen doelpunt kan maken, zal de schroom van zich af moeten zetten en doel punten maken. Het is klinkkla- Van Doorneveld: „Leijsner zelf heeft aan alle verplichtingen om van zijn lidmaatschap van Alcmaria af te ko men, voldaan. Hij heeft ondermeer de contributie voor het komende seizoen betaald. Dat Alcmaria desondanks niet wil meewerken, vind ik raar. Ik heb gisteren veelvuldig contact met Jan Huybregts van de KNVB gehad. Hij heeft uiteindelijk een telegram naar Alcmaria doen uitgaan, waarin ge vraagd wordt of de club bezwaar tegen het meesplen van Leijsner heeft. Ik hoor vanmiddag van de KNVB, wat Alcmaria daar op geantwoord heeft. Mocht Alcmaria het licht op groen zetten, dan speelt Leijsner mee tegen Telstar. Mag hij daarentegen niet uit komen in de eerste wedstrijd van de competitie, dan neemt Ron van Nie- kerk zijn plaats in. Buiten de twijfels rond het meespelen van de 24-jarige Leijsner heeft Van Doorneveld zijn team rond. Chris Verkaik, herstellende van een meniscusoperatie, doelman Paul de Jong (kniebandblessure) en Gerrie Kleton (lieskwetsuur) doen ze ker niet mee, evenals Joop Böckling, die op de bank plaatsneemt, omdat aan Terry Hendriks als puntspeler de voor keur wordt gegeven. Danny Lensen en Eef Melgers (beiden een spierscheu- ring) zijn eventueel inzetbaar. De opstelling: Metgod; Masefield, Huyg, Haar, Van Leen; Gullit, Van den Ban, Balm; Leijsner (of Niekerk), Hen driks, Nijdam. Zegt Joop Brand dan ook: „Het heeft ons in elk geval een enorme kick gegeven. Tegen Excelsior en RVC zaten er meer dan 2000 toeschouwers op de tribune. Dat heeft doorgewerkt bij de spelers, waar door het ook bij hen is gaan leven. Er werd bijvoorbeeld weer geapplaudis seerd. Dat waren veel spelers ontwend, want het afgelopen seizoen gebeurde dat nauwelijks. De ambitie en het enthousias me bij de spelers waren weg en het geloof in eigen kunnen was eveneens verdwenen. Dat is terug en is eigenlijk de grootste winst van dit moment”. De opvolger van Barry Hug hes noemt Joop Brand de be langrijkste figuur in zijn oplei ding als trainer. „Hij heeft me naar Haarlem gehaald, waar ik indertijd met name de jeugd voor mijn rekening nam. Later in 1975, toen Brand in dienst was van AZ, heeft hij me ge vraagd naar Alkmaar te ko men. Dat heb ik toen gedaan. Naast Brand heb ik ook veel geleerd van Kessler. Vooral op het punt van de organisatie heeft hij me in de afgelopen twee jaar bijgeschaafd”. Ruim twee jaar geleden al stond Hans van Doorneveld op het punt om „zelfstandige” te worden. Hij kon na het vertrek van Mircea Petescu aan de slag bij Telstar. „Hans Kraay, toen hoofdtrainer bij AZ, deed wat moeilijk over mijn con tract. Via Zwikstra kwam ik in contact met Telstar. Ik heb er twee weken gewerkt, maar doordat Telstar de afkoopsom van 15.000 gulden niet betaal de, ben ik weer teruggegaan naar Alkmaar”. Twee jaar later achtte hij zich mede door toedoen van re nonsens om te zeggen, dat Van den Ban als dertiger niets meer bij te leren valt”. Hoewel Haarlem leeft in de wetenschap, dat de doelpun ten schaars zijn, is Hans van Doorneveld van plan zijn team aanvallend te laten spelen. „De spelers mogen bij balver lies niet met z’n allen zo hard mogelijk terugrennen naar het eigen strafschopgebied. Ik wil voetballen op de helft van de tegenpartij en dat houdt in, dat er bij balverlies gejaagd blijft worden. De tegenstander moet in een vroeg stadium aangepakt worden. Het pu bliek zal dat eisen en ook het bestuur heeft te kennen gege ven, dat het wil genieten op de tribune. Ik hoop, dat de men sen binnenkort weer naar het stadion komen voor het spel en spelers van Haarlem en niet voor de trainer”. Met dat laatste doelt Hans van Doorneveld op Barry Hughes, zijn voorganger, die nogal eens zelf een hoofdrol voor zich opeiste tijdens een wedstrijd. In dat verband hoeft alleen maar de act met de rolfluit in een duel tegen AZ ’67 genoemd te worden. „Het gaat om de spelers, niet om de trainer. Ik ben maar een die naar, een aangever”. „Ziek” wordt Hans van Doorneveld van trainers, die in de eerste divisie een perio de uitzoeken om daarin te vlammen. „Een belachelijke zaak. Ik plan van zondat tot zondag. Het is gelul om van tevoren vast te stellen, welke periode het gemakkelijkst is. Dat kun je heel leuk bereke nen, maar je zult altijd zien, dat net je belangrijkste spe lers geblesseerd of geschorst zijn, als die bewuste periode aanbreekt. Ik werk wedstrijd voor wedstrijd af en zie dan wel hoe ver Haarlem komt”. GOVERT WISSE VELSEN. Hoewel voor het herstel van patiënt Telstar aanzienlijk meer tijd is uitgetrokken dan een paar maanden, zijn er toch tekenen, die er op wijzen, dat het gezondmakingsproces, dat na afloop van het teleurstellende vorige seizoen in handen werd gegeven van heelmeester Joop Brand, in korte tijd al resultaten heeft opgeleverd. „Ik heb tot dusver al meer gekregen dan ik had verwacht”, zo analyseert de verantwoordelijke man voor het technische beleid bij de Velsen se eerste-divisieclub de vorderingen van zijn volgelingen in deze week afgesloten oefencampagne. „Deze nieuwe groep heeft goed door de zure appel heengebe- ten en is mentaal in elk geval zo ver, dat ze weten wat er van hen wordt ge vraagd”. de adviezen van Georg Kess ler rijper en in staat om het assistentoefenmeesterschap bij AZ ’67 te verruilen voor een baan als verantwoordelij ke technische man bij Haar lem. „Voor mijn eigen carriè re was het beter om de stap nu wel te nemen. Met AZ blijf ik een goede verstandhouding hebben. Wellicht dat het in de toekomst tot een hechtere sa menwerking tussen Haarlem en AZ komt. Dat is nu nog niet het geval. Er is wel afgespro ken om elkaar niet in de weg te lopen. Ik bedoel daarmee, dat AZ bijvoorbeeld eerste keus heeft, als er ergens in Noord-Holland twee goede linksbuitens lopen. Ik hoop dan de één na beste hier te krijgen. Met het aantrekken van Alwin Leijsner heb je al kunnen zien, dat AZ Haarlem terwille is”. Verliezen mag. als er maar gewerkt wordt. Of de mensen straks een beter Telstar te zien krijgen, weet ik natuurlijk niet, vast staat wel dat het een heel ander Telstar zal zijn”. Van Doorneveld noemt zijn elftal een uitgebalanceerd team. „Op het middenveld heb ik in Wim Balm en Ruud Gullit een paar jonge, talentvolle voetballers. Zij moeten zich al leen meer bewust worden van hun kwaliteiten. Als dat een maal zover is, komt er nog meer uit”. HAARLEM. Naast het feit, dat Haarlem meteen al op de eerste de beste competitie- dag streekgenoot Telstar treft, heeft de „derby” voor Hans van Doorneveld nog en kele saillante aspecten. Het duel wordt voor hem het toe latingsexamen als zelfstandig optredend oefenmeester. „Ik word in het diepe gelazerd en ik moet maar zien of ik mezelf kan redden”, aldus de nieuwe trainer van Haarlem, die mor gen ook voor het eerst wordt geconfronteerd met Joop Brand als tegenspeler. „Ik heb Brand jarenlang geassisteerd als trainer. Eerst bij Haarlem, later bij AZ ’67. Nu moet de leerling tegen de docent”. De laatste ontmoeting Haarlem-Tel- star vond drie seizoenen geleden plaats. Zoals bekend degradeerde Tel star dat jaar naar de eerste divisie. Haarlem maakte die gang het afgelo pen seizoen. „Ik heb het idee dat het best eens een gekke wedstrijd zou kunnen worden”, onderstreept Telstar-trainer Joop Brand. „Beide ploegen willen er zon der twijfel een positief gebeuren van maken”. In dat verband wijst de tech nisch leider van de Velsense brigade op de wijze, waarop Haarlem zich de afgelopen weken heeft gepresenteerd. „Ik heb in de oefenwedstrijd tegen Excelsior een heel ander Haarlem aan het werk gezien dan het afgelopen sei zoen. Er werd tenminste op de helft van de tegenstander gespeeld. Dat was de laatste jaren anders. Er leek me duidelijk een stuk angst verdwenen”, aldus Joop Brand, die de omschake ling van Martin Haar van middenvel der tot libero een geslaagde ingreep noemt. „Wanneer Haarlem de laatste helft van de afgelopen competitie met Haar als vrije man had gespeeld, was men zeker niet gedegradeerd. Daar ben ik van overtuigd”. Voor de Telstar- oefenmeester is de progressie, die hij heeft gesignaleerd bij zijn opponent van morgen dan ook aanleiding om Haarlem hoger in te schatten dan zijn eigen keurkorps. „Haarlem is op dit moment veel verder dan Telstar. Hans van Doorneveld beschikt immers over meer spelers met ervaring dan ik. Dat is zijn winst van dit moment”. Door een paar lichte blessures (Aker sloot en Van Breevoort) kon Joop Brand de opstelling van zijn team nog niet prijsgeven. De volgende spelers gaan mee naar Haarlem: Nederburgh, Van der Meeren, Van Breevoort, Ver schoor, Van Oorschot, Mens, Van Nieuwpoort. Akersloot, Kuut, Van Seg gelen, Reuser, Plaisier, Kramer, Buma, Van der Meer en Heemskerk. Een groep, die volgens Joop Brand „open” staat voor zijn ideeën en werkwij ze en zich realiseert dat succes alleen kan worden afgedwongen met maximale werklust. Schokkende wijzigingen binnen de selectie heeft de komst van Van Doorneveld niet teweeg gebracht. De con tracten van de meeste spelers liepen door, waardoor Haar lem vrijwel hetzelfde elftal als het afgelopen seizoen binnen de lijnen brengt. Van Doorne veld zorgde er wel voor, dat Martin Haar van het midden veld naar de defensie verhuis de, waar hij de positie van vrije verdediger bekleedt. Een geslaagde omscholing, zo heeft de oefenperiode geleerd. Haar, die een transfer naar NEC zag afgeketst, zegt daar zelf over: „Men was in het be gin bang, dat ik verdedigend door de mand zou vallen. Dat is tot dusverre niet gebeurd. Ook tegen sterke tegenstan ders als Bolton Wanderers, Leicester en Excelsior bleef ik gemakkelijk op de been”. Eredivisie: (vandaag) PSV-FC Den Haag, NAC-AZ’67, GA Eagles-Ajax. Morgen: Ex celsior-Groningen, Wageningen-PEC Zwol le, Roda JC-NEC, FC Utrecht-MW, Willem II-FC Twente, Sparta-Feyenoord. Eerste divisie: Cambuur-Fortuna SC, DS’79-Vlaardingen, Heracles-SC Amers foort, FC Amsterdam-Vitesse, Haarlem-Tel- star, De Graafschap-FC Den Bosch, Volen- dam-Eindhoven, WV-Helmond Sport, SW- Heerenveen. Toekomstteams: AZ’67-Haarlem, Telstar- Feyenoord. -■ k

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15