Situatie in Polen mogelijk reden Nieuwe ronde Moesson gaat VN-dialoog teistert India Noord-Zuid onderzeeër niet toe Olievondst voor Westduitse kust Pakistan naar in Geen reacties Mogelijk referendum Suriname over grondwet Jeruzalem: geen speciale banden met New York Times-redactie in staking 3 ambassade «4 Saoedi-Arabië” NAVO-oefening 1 op Noordzee Japan laat Russische „Militairen uit leeks aanslagen Westduitse Poging wegslepen mislukt n Libanon verzoekt Nederlandse ambassadeur: UNIFIL-landen t hulp voor zuiden Voorzitter Turkse vakbond vermoord eer anglicaan in Iran opgepakt ip Filippijnen -Saterdag 23 augustus 19so BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) er vafoaaafct. BONN-BERLIJN. De bondskanselier Helmut Schmidt heeft gister middag onverwacht het be zoek dat hij volgende week zou brengen aan Oost-Duits- land en daarmee zijn ontmoe ting met de Oostduitse partij leider Honecker afgezegd. PARAMARIBO. De Nederlandse ambassadeur in Suriname, jhr. M. Wegelin wan Claerbergen, heeft gisteren in een gesprek met een verslaggever gezegd, dat de Swrinaamse regering overweegt een referendum te houden ♦«•er de in voorbereiding zijnde nieuwe grondwet. Schmidt zegt bezoek Oost-Duitsland af van 4 itdeki Waarom Sharffian is gearresteerd, is ;as da: jsfeer nengo nsaat groot 'ewas- ?rkee: naai ■uiten- it ook is ver MANILLA (Reuter). In en rondom de dat h ilippijnse hoofdstad Manilla zijn giste- vaterlt in bankgebouwen, rijksgebouwen, ten hi lanteren en een hotel tien bommen ont- hebbi toft. Drie mensen zijn gewond. Een organisatie van het bestaan waar- De grote politieke partijen in de Bonds republiek zijn het eens met het besluit van Schmidt. Oppositieleider Kohl (CDU) zei dat het al lang duidelijk was dat de West duitse regeringsleider niet naar de DDR had kunnen gaan. Hij zou daar de indruk hebben gewekt communistische onder- drukkingsregimes te ondersteunen. CSU- vice-vöorzittër Zimmeïmann verklaarde' dat een bezoek van Schmidt aan Honeker „een stoot in de rug van de stakende Poolse arbeiders zou hebben betekend”. De regeringswoordvoerder verzekerde met nadruk dat er slechts sprake was van uitstel van het bezoek. De Bondsrepubliek blijft sterk geïnteresseerd in een tapge sprek met de DDR. Overigens is het al voor de tweede keer dat een ontmoeting tussen Schmidt en Honecker wordt ver schoven. In februari werd met instem ming van beide kanten besloten dat een gesprek zo kort na de Russische inval in Afghanistan misplaatst zou zijn. Begin deze week had de Poolse partijleider Ed vard Gierek op het allerlaatste moment afgezien van een bezoek aan bondskanse lier Schmidt in Hamburg. Na een ruim vijf uur durend onderhoud met vice-kanselier Genscher (Buitenland se Zaken) en de ministers Lambsdorff (Economische Zaken), Matthöfer (Finan ciën) en Franke (Duits-Duitse betrekkin gen) liet Schmidt zijn woordvoerder Bol ling in Hamburg verklaren dat wegens de ontwikkelingen van de laatste tijd in Eu ropa het tijdstip voor een gesprek tussen de beide Duitse regeringsleiders „nu niet ideaal is”. Bölling, die in dit verband weigerde het woord Polen in de mond te nemen, zei dat hij de indruk heeft dat Honecker begrip heeft voor de beslissing van de bondskan selier. Schmidt heeft de Oostduiste partij- chef vanuit Hamburg opgebeld. Dit vraagt het DS’70-Kamerlid Nijhof in schriftelijke vragen aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Ontwikke lingssamenwerking en de staatssecreta rissen van Justitie. Hij wil onder meer weten of de bewinds lieden de medeverantwoordelijkheid er kennen van Nederland voor de massale stroom inwoners uit Suriname die hier heen trok en de desastreuze gevolgen die dit voor de opbouw van dat land heeft gehad. Nijhof baseert die medeverant woordelijkheid op de vestigingsovereen- komst uit 1975 tussen beide landen, die 25 november dit jaar afloopt. Hij verwijt de bewindslieden „een volstrekt passief en fantasieloos beleid ten opzichte van de ontwikkelingen”. ISLAMABAD (Reuter). Van Pakis taanse zijde is geen officieel commentaar geleverd op het zenden van 10.000 Pakis taanse militairen naar Saoedi-Arabië, als tegenprestatie voor een belangrijke finan ciële steun. Saoedi-Arabië dat al de grootste buiten landse bijdrage levert aan het Pakistaan se budget, heeft een miljard dollar (onge veer twee miljard gulden) toegezegd. Dit is ruim een zesde gedeelte van de totale uitgaven die voor economische en militai re hulp zijn voorzien, aldus nog steeds de welingelichte Pakistaanse kringen. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Libanon vraagt de landen die troepen hebben geleverd voor UNI- FILL, de vredesmacht van de Verenigde Naties voor Zuid-Libanon, hulp om een (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Maandag zal de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties in een bijzondere zitting bij eenkomen om te praten over de eco nomische problemen die de wereld tot het jaar 2000 staan te wachten. Gedurende twee weken zal worden ge poogd het gesprek tussen de industrielan den en de ontwikkelingslanden, de zoge naamde Noord-Zuid-dialoog, uit de nu al drie jaar durende impasse te brengen. Het is de bedoeling de weg vrij te maken voor onderhandelingen op wereldniveau in het kader van de VN over vijf hoofd punten: grondstoffen, energie, handel, ontwikkeling en monetaire en financiële problemen. Deze besprekingen zouden begin volgend jaar moeten beginnen. loone jr eei lands ebeei vaar ker vs van 1 nd ter iassa- ewei- ngen aarin zaak erder dvies geen id. loed- ische maar nnen ische r de- heeft ader- ■fran W'^’^eleider Benigno Aqui Iran vo(>r ee,H tussentijdt and ri feng-adering. seiza tusst ren ui ie vol besM lanvaJ er ea IU WO seniM ig tot Grünewald gistermorgen nog gezegd, dat er volgende week dinsdag een informe rend gesprek voor journalisten zou plaats vinden over de reis van de kanselier naar de DDR. I overleg van meer dan 12 uur over hun Tntet-s had oneeleverd. Politieke waarnemers wijzen erop dat Helmut Schmidt ook vanwege verkie- zingsoverwegingen zijn besluit heeft ge nomen. Weliswaar zou een ontmoeting met Honecker hebben aangetoond dat dë ontspanningspolitiek tussen beide Duits- landen wordt voortgezet, aan de andere kant bestond er in Bonn niet veel hoop dat Schmidt met „echte” resultaten van een bezoek aan de DDR-leiding zou zijn terug gekeerd. n de .ving latief ?nin- zoor- zves- iting i, en ider- i ge- van Schmidt volledig onverwacht. Ook in Bonn waren velen verrast door het besluit van de regeringsleider. Op de gebruikelij ke persconferentie van de regerinswoord- voerder had Boilings plaatsvervanger Gisteren werd aan boord van de getrof fen onderzeeër hard gewerkt en de Japan se autoriteiten meenden over aanwijzin gen te beschikken dat de schade groter was dan aanvankelijk werd veronder steld. Ondanks de waarschuwing van de Japanse autoriteiten aan schepen in de omgeving om uit de buurt te blijven, lijkt er geen radioactief materiaal in zee te recht te zijn gekomen. De reddingsopera tie van de Russische onderzeeër wordt nauwgezet door Japanse schepen en vlieg tuigen in de gaten gehouden. LOWD’EN (.AP). De journalisten van het Londense dagblad The Times ïiijn gistere® in staking gegaan nadat Tapt) sslawseisen niets had opgeleverd. lurits griet einde te maken aan de verslechtering van i (Van onze redactie buitenland) BEIROET-DEN HAAG. Geen enkele groepering of persoon heeft tot dusver de verantwoordelijkheid opgeëist van de aanslag op de Nederlandse ambassade in de Libanese hoofdstad Beiroet. Die aanslag werd gepleegd met een staaf dynamiet. Een onbekende wierp het projektiel naar het ambassadegebouw, waar het voor de gevel ontplofte. Bij de explosie werd niemand gewond. Een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag heeft gister middag meegedeeld dat men niet denkt aan een politieke reden voor deze aanslag, omdat de dader zich nog niet heeft gemeld. LONOEN (A'FP'/'Reuter). De laatste jeeste>Iigtee van de anglicaanse kerk in Iran, ds. Noes-iiatoellah S'harifian, is aensdag in het gebied van Kerman aan houden. Dit heeft de raad van de angli- (Van onze redactie buitenland) Volgens hem betekent de verschuiving ook geenszins dat de betrekkingen tussen de beide Duitslanden schade hebben op gelopen. „De voorbereidingen voor het afgezegde bezoek hadden zelfs de indruk opgeleverd dat verbeteringen in de be trekkingen tussen beide landen tastbaar gemaakt kunnen worden”, zei Bölling. In Oost-Berlijn kwam de mededeling (Van onze redactie buitenland) TOKIO. De Japanse regering heeft de Russische atoomonderzeeër die voor de kust bij Okinawa door brand werd geteisterd, gisteren de toegang tot de Japanse territoriale wateren geweigerd en Moskou om een garantie gevraagd dat de boot geen nucleaire wapens aan boord heeft. Het is Japans beleid geen schepen toe te laten die atoomwapens bij zich hebben. De Russische poging om het schip naar JERUZALEM (AFP). Burgemeester Teddy Koliek van Jeruzalem heeft giste ren een voorstel van zijn Newyorkse ambt- en geloofsgenoot Edward Koch, Je ruzalem en New York City tot tweelingste- den te maken, van de hand gewezen. „De wet van Jeruzalem verbiedt een tweelingband met andere steden”, ver klaarde hij. Koliek verwees niet naar de recente wet die van Jeruzalem de hoofd stad van Israel maakt, maar naar een gemeentelijk wet over het „unieke karka ter van Jeruzalem”. Het is een wet die al een paar jaar oud is. Burgemeester Koch van New York City heeft volgens het Israëlische dagblad Ma’ariv Israëliërs die hun vaderland de rug toekeren om zich in New York te vestigen „deserteurs” genoemd. „Zij heb ben het recht niet hun verantwoordelijk heid voor de opbouw van Israel te ont vluchten”, zei hij. Opnieuw wordt India geteisterd door de moessonregens die miljoenen mensen uit hun huizen drijft, landbouwgebieden vernielt, vele slachtoffers eist. Tot nu toe zijn er volgens officiële cijfers al duizend mensen omgekomen in dit regenseizoen. Van de Himalaya tot het uiterste zuiden treden rivieren buite hun oevers, zoals hier op het platteland in de omgeving van Calcutta. ,ist( wil s >aanse kerk gisteren in Londen bekendge- HAMBURG (Reuter). Een consortium bestaande uit Texaco AG en Wintershall AG heeft bij boringen in het Westduitse Waddengebied olie ontdekt, zo heeft Texaco meegedeeld. De reserve, waarvan de ornvang nog niet is vastgesteld, ligt op zeven kilometer voor de kust van de deel staat SHeeswijlk-Holstein. Er is geboord vanaf het booreiland Mit- Mplatte-1 tot op een diepte van 295 meter ta een gebied dat alleen bij vloed onder water staat. Van de kant van moeder maatschappij Texaco Inc. in New York werd verder meegedeeld dat bij de pro- diuktieproev>en gemiddeld duizend vaten rawe olie per dag naar boven zijn gekomen. Vladivostok te slepen mislukte gisteren al na twaalf minuten. Donderdag werd de Russische atoomonderzeeër getroffen door een explosie, waarbij minstens ne gen bemanningsleden om het leven kwa men en drie werden gewond. Een Rus sisch vrachtschip nam later 55 overleven den aan boord, terwijl een kleine groep bemanningsleden op de boot achterbleef. Het is de eerste keer in de geschiede nis van de krant dat de journalisten het F de pi werk hebben neergelegd. Een motie om de staking toch af te gelasten werd met ruime meerderheid verworpen, en buiten het gebouw in Fleet Street werd de toestand in het betrokken gebied. Dit is gisteren van officiële zijde in Beiroet bekendgemaakt. De directeur-ge- neraal van het Libanese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft voor gisteren de zaakgelastigden van Frankrijk en Noorwegen uitgenodigd. In de komende dagen zou hij met de ambassadeurs van Nederland, Nigeria en Finland gaan praten. De toestand in Zuid-Libanon zal van daag ook worden besproken met de zaak- gelastigden van de Sovjet-Unie en Tune sië in Beiroet. In Tunis is het secretariaat- generaal van de Arabische Liga gevestigd. Israëlische militaire en rechts-christe- lijk Libanese militieleden hebben gisteren het Palestijnse vluchtelingenkamp nabij Nabatiieh beschoten zonder dat daarbij slachtoffers zijn gevallen, zo is door plaat- seljjke inwoners bericht. aptoe j n wan e kont Harte »»teen gepost. reda i en vi - belan eheel van >t. ise kerk in Kerman. Eerder deze week uc Rtottahedeh uit Isfahan en Dimitri Bellos, cte administrateur van het bisdom Iran, oipg&pafet. de m Bevoiutionaire tribunalen in Abadan en an ee Khoscainsjar hebben alle activiteit van itelijk, linkse groeperingen, waaronder de pro- terenl Russische Toedeh-partij, in deze twee kuststeden van de olieprovincie Khoezes- tan verboden. Het verbod geldt behalve de Toedeh-partij ook de marxistisch-leninis- tische Fedayeen, de islamitisch-marxisti- setie Moedjahedin en een afsplitsing van deze organisatie, de Paykar. an h( 'll wiet duidelijlk. Hij was hoofd van de angli- ’oanh “areu twee collega’s van hem, ds. Iraj >verb luel aatsg Aan waarschuwingen voor de gevolgen van een definitieve mislukking van de Noord-Zuid-dialoog heeft het niet ontbro ken. Enkele maanden geleden is een rap port uitgekomen van een commissie van politici en ontwikkelingsdeskundigen met internationale faam onder voorzitter schap van de Westduitse ex-bondskanse- lier Willy Brandt. Daarinwordt ervoor gepleit een eind te maken aan de scheve verdeling tussen de industrielanden en de Derde Wereld teneinde een ramp te voor komen. De commissie-Brandt heeft een noodprogramma voor de komende vijf jaar voorgesteld dat neerkomt op vier hoofdpunten: een omvangrijke overdracht van hulpbronnen aan de ont wikkelingslanden, een internationale stra tegie op het gebied van de energievoorzie ning, een wereldvoedselprogramma en een eerste aanzet tot een hervorming van de structuur van de wereldeconomie. De commissie heeft aanbevolen een top conferentie van twintig tot 25 landen uit beide kampen te organiseren voor het tot stand brengen van de dringendste initia tieven. Dank zij de inspanningen van bondskanselier Kreisky van Oostenrijk en de Mexicaanse president Lopez Portil lo ziet het er nu naar uit dat er in de eerste helft van het volgend jaar zo’n conferentie zal plaatsvinden in Mexico. Het plan zal ook zeker ter sprake komen tijdens de VN-bijeenkomst. De belangrijkste Westerse industrielan den hebben zeer terughoudend gerea geerd op de voorstellen van de commissie- Brandt. Zij vinden dat zij eerst orde op zaken moeten stellen in eigen huis door de inflatie terug te dringen en de huidige stagnering van de economie te boven te komen. Volgens veel economen kan het nog wel even duren voordat die klus is geklaard. Op hun topconferentie in Vene tië eind juni hebben de zeven grote wes terse industrielanden zich bereid ver klaard tot onderhandelingen op wereldni veau „in een positieve geest”. Zij lieten echter tevens weten dat de verlening van hulp aan de Derde Wereld evenwichtig verdeeld dient te zijn over de westerse landen, de olie-exporterende landen en de communistische industrielanden. De Sovjet-Unie en haar bondgenoten weigeren nog steeds enige verantwoorde lijkheid te aanvaarden voor de scheve verhoudingen in de wereldeconomie. Zij wijten de ellende in de Derde Wereld aan de uitbuiting door de vroegere koloniale machten en hebben zich vrijwel afzijdig gehouden bij de voorbereidingen van de onderhandelingen op wereldniveau. De leden van de Organisatie van Olie- exporterende landen (OPEC) verlenen, gemeten aan het percentage van het bruto nationaal produkt per hoofd van de bevol king, meer ontwikkelingshulp dan de wes terse landen. Zij hopen het op hun topcon ferentie in november in Bagdad eens te worden over een nieuwe strategie voor hulp aan de Derde Wereld. De OPEC-landen en de overige ontwik kelingslanden zijn er ondanks de verschil len in hun situatie tot nu toe in geslaagd één front te vormen tegenover het „Noorden". Er dreigt echter ook het ge vaar dat de zich snel industrialiserende landen in Latijns-Amerika en Azië ver vreemden van de armste, meest Afrikaan se, ontwikkelingslanden. Deze mogelijk heid kan het bereiken van overeenstem ming tijdens de VN-vergadering bemoei lijken Er is de afgelopen jaren bijzonder wei nig vooruitgang geboekt op het gebied van de door de ontwikkelingslanden ge wenste vernieuwing van de internationale economische orde. De aanhangers van de vrije-markteconomie, in het bijzonder de Verenigde Staten, wijzen de verlangens van de Derde Wereld af als zijnde te revolutionair. Zij zijn slechts bereid tot een geleidelijke verandering van de struc tuur van de wereldeconomie „in weder zijds belang”. Ussel het he iingsh nleidir. rvuild Regeringswoordvoerder Bölling ver klaarde in Hamburg dat men uit het uit stellen van Schmidt’s bezoek aan de DDR niet mag afleiden dat de Bondsregering van mening is dat de situatie in Polen zich dramatisch toespitst. „Daarvoor bestaat geen enkele aanleiding”, aldus Bölling. h* ANKARA (AFP). Drie linkse terroris ten hebben gistermorgen Sadik Ozkan, voorzitter van de vakbond Koy Yse-is, vermoord. Deze vakbond is aangesloten bij het uiterst rechtse vakverbond Misk. De drie terroristen openden het vuur met automatische wapens op Ozkan toen hij zijn huis in Ankara verliet. De vak bondsleider was op slag dood. De moorde naars wisten te ontsnappen. Van bevoeg de zijde in Ankara is meegedeeld dat het politieke geweld in Turkije de afgelopen 4ö uur 29 mensenlevens heeft gevergd. CASTEAU (AFP). Het militaire op perbevel van de NAVO in Casteau in België heeft gisteren bekendgemaakt dat in september op de Noordzee en in het i noorden van de Atlantische Oceaan een grote marine-oefening zal plaatshebben waaraan zal worden deelgenomen door tuim 60.000 manschappen, 170 schepen en 400 vliegtuigen uit acht landen. De oefening, die als codenaam Teamwork heeft gekregen, vindt van 10 tot 24 september plaats in het Kanaal en de Noorse Zee. Tijdens de oefening zullen marine- en koopvaardijschepen tijdens hun oversteek van Noord-Amerika en Groot-Brittannië naar Noordeuropese ha vens „aangevallen” worden. „Ik weet d‘at pitesideot Chin a Sen een groot voorvechter is van de rechtsstaat. Ik beschouw hem als een moedig mens, een man van zigm woord, een echte demo- eraat”, aldus de ambassadeur. Hij zei ver der nog, dat bij de ingreep van de huidige Smmaamse machthebbers op 1.3 augus tus geen Nederlanders betrokken zijn ge weest. Ook was er geen sprake van hard handig optreden tegen Nederlanders, al dus de ambassadeur. „Als hot waar is dat éénderde van de ©erspronkelijke Surinaamse bevolking bier zit, moet Nederland dan niet het faffliet erkennen van het door Den Haag gevoerde beleid ten aanzien van de zelf- éiandigheidswoirding en de ontwikke- De omstandigheden lijken op het ogen blik niet bijzonder gunstig voor een door breking van deze impasse. De vooruitzich ten voor de wereldenergievoorziening zijn verslechterd. De industrielanden bevin den zich in een economische recessie en de armste ontwikkelingslanden zijn zwaar getroffen door de jongste stijgin gen van de olieprijs. Ook politieke ontwik kelingen van de laatste tijd, zoals het ingrijpen van de Sovjet-Unie in Afghani stan, het voortduren van de instabiliteit in Iran en de impasse in het vredesoverleg in het Midden-Oosten, zullen de besprekin gen niet vergemakkelijken. In Islamabad schijnt men elke verkla ring te willen vermijden die de spanning in het gebied van de Perzische Golf zou kunnen verhogen. Welingelichte kringen in de omgeving van het ministerie van Defensie hebben echter laten weten, dat er al een bataljon van 400 militaire techni ci in Saoedi-Arabië is gelegerd niet ver van de grens met Noord-Jemen. Andere eenheden zouden spoedig volgen totdat er ongeveer een gehele divisie zal zijn overgebracht. tag van 6 april, stelde zich verantwoorde- jjk. Voigens het ministerie van Defensie Manilla leken de aanslagen meer ge- aa ieht op het veroorzaken van paniek dan ip het aanrichten van schade of het stich- okkten van ^>Fa'nc^e’ri“ De Beweging van de zesde april deelde ree dat haar streven is de onverwerping jan het bewind van president Ferdinand iarcos. „Dit is nog maar het begin”, voeg- Ie zij e®aan toe. „Zes april” slaat op 6 april 1978, toen automobilisten een claxoncon- lert gaven en anderen stalen platen tegen an tlkaar sloegen ter ondersteuning van de mdidatuur van de gedetineerde liberale ino in verkie- tussentijdse Nationale ainigii r - auu'ui x/aïgcpi'rxöci'i/xc vwi mcovcxciti waci'x- ‘eiiteb w n'‘ernar1^ afwist, de Bevrijdingsbewe- ge c< ten,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3