Veranderen van streekplan moet sneller kunnen Damiate Pers kerkdiensten Learn English from British teachers 9 99 IJmukler Courant VSV thuis tegen Kozakken Boys Directeur Kroes over de misstanden in de speelhuizen vanURK Jgg I 4 IA 1 11.9OO,- 1980 ZATERDAG 23 AUGUSTUS IJMOND (Van een onzer verslaggevers) IJmuiden y Velsen-Noord Velsen-Zuid Heemskerk J FN sch Wijk aan Zee Onrust HAARLEM. Gedeputeerde Staten willen in de provinciale streekplannen de mogelijkheid inhouwen deze op een snellere manier te kunnen veranderen. De tot nog toe gemaakte streekplan nen zijn veel te star. Het is nodig, dat in de ruimtelijke planning een grotere flexibiliteit wordt gescha pen om soepeler te kunnen aan sluiten bij de snelle veranderin gen in maatschappelijke proces sen en inzichten. Een en ander blijkt uit de concept-nota streek- planwerk, die GS hebben gepu bliceerd. IJ» sprei nen venb erg s mom uitsti vijf geen heb Som: den THE BRITISH COUNCIL Overtredingen Beo bou pari Beverwijk Santpoort miiwi: Schulden Plannen Hoe kan dat nou weer, VanLrk? (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De eerste drie legale casino’s in ons land zijn veel te snel uit de grond gestampt. Het gevolg van die veel te voort varende start was dat de speel huizen in financiële en organisa torische problemen kwamen. Dat is de conclusie van drs. J. C. Kroes, sinds 1 juli de nieuwe alge meen-directeur van de casino’s. Kroes, die al begin 1979 bij de casinostichting in dienst trad, volgde Nico de Rooij op, in wie de ondernemingsraad het vertrou wen had opgezegd. is men in een roes geraakt Casino-directeur drs. Kroes (ADVERTENTIES) or 1 82. zondag 155,00 F fl Voorwaarden: - goede algemene ontwikkeling; prima werklust; positieve, commerciële instelling; gevoel voor service. Verkoopervaring is niet noodzakelijk, daar Cl van ons een interne opleiding ontvangt. Vragen. Cl zult nog een heleboel meer willen weten. Dat kan in een persoonlijk gesprek. Na ontvangst van (Jw uitvoerige brief zullen wij G graag in Beverwijk ontvangen. Voor telefonische inlichtingen vooraf kunt CJ bellen met onze heer W. v. Heel. Oud-Katholieke Adelbertuskerk, Spar- renstraat. 10 uur hoogmis. Bethlehemkerk, zondag 9.30 uur ds. R. G. J. Timmers. Hervormde Gemeente, Engelmundus- kerk, 9.00 uur ds. L. Brink, 10.00 uur ds. L. Brink. Verpleeghuis Velserduin, zondag 10.45 uur ds. F. Minnema en pater A. Mars. Voor directe bediening (H. Oliesel) voor Beverwijk, Wijk aan Zee en Velsen- Noord op zondag en werkdagen bellen 29044 (tel.nummer St. Joze trust oord). R.K. Kerk St. Odulphus, Odulphus- straat, zaterdag 19.15 uur. zondag 9.30 en 11.30 uur. Ned. Herv. Kerk, Voorstraat, zondag 10.00 uur geen dienst. activiteiten die geld kosten moeten eerst nader in Den Haag worden bekeken. Het financiële beleid van De Rooij leid de tot grote onrust onder het casinoperso- neel en met name onder de croupiers. Ineens werden de mooie woorden van De Rooij geen werkelijkheid. Belastingvoor delen verdwenen en bijdragen in kleding en voeding werden verlaagd. Kroes; „Voor een aantal croupiers heeft het terugdraaien van eerder genomen be sluiten geleid tot een netto-salarisverla- ging van ongeveer 30 procent. Als gevolg daarvan is het verloop onder het perso neel in het laatste jaar groter geweest dan in voorgaande jaren. Maar de situatie is nog niet onrustbarend. Ik weet nu al dat ik de komende tijd weer mensen ga verlie zen. In de Duitse casino’s kunnen ze meer verdienen”. De onrust onder de werknemers in de casino’s van Scheveningen, Valkenburg en Zandvoort is nog niet geheel weggeno men. „Er zijn verwachtingen gewekt in het verleden. Dat is een erfenis waar ik mee zit”. Kroes zegt dat spanningen mede veroorzaakt worden door het feit dat de mensen nooit precies van tevoren weten wat ze verdienen. De salarissen zijn afge- Dat van d een d meesl venbe het s zijner 40-jar kenni vader BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Onze succesvolle organisatie bestaande uit een grote keten van verlichtingsspeciaalzaken zoekt voor haar vestiging in winkelcentrum Beverhof te Beverwijk een enthousiast echtpaar De Lampenier Nederland b.v. Hoofdkantoor: Rechtestraat 33a Eindhoven Tel. 040-433552* VEL „Kenn augusl houde Zuid, leden voor en eer geen steld. voorin bij he 023-33 Voo prijzer voor f Op de partije systee aantal Daarn plaats BE voor gram FNV’ voor NKV bund die vijfe derd met versl cussi (Van onze sportredactie) VELSEN. De bekervoetbalwedstrijd tussen Kozakken Boys en VSV, die aan vankelijk in Werkendam zou worden ge speeld, is verplaatst naar Velsen. De wed strijd begint zaterdagmiddag om drie uur. „Ja, gelegi alleen forsgi Op leven de vi jonge schoc varen drijfn In Marir matn dat zi lijks koop Harei oorlo He: daart reddt nauw De huisi them het teerc atie). melc 34, nuss Tosc 3144 33 2566 Keizersgracht 543. 1016 EU Amsterdam. Tel.020-255929, b.g.g. 223644 Oudeweg 12-14, Haadeim tel 028 - 31 90 S3 Enthousiamse en optimisme zijn er vol gens Kroes de oorzaken van dat de natio nale stichting casinospelen het regelmatig aan de stok kreeg met de verantwoordelij ke bewindslieden op de ministeries van economische zaken en financiën. De Rooij voerde een eigen beleid en overtrad meer dan eens de voor de casino’s opgestelde wettelijke regels. dag 9.00 uur ds. G. J. Rijks. Volle Evangelie Gemeente, Gebouw Berea, Patriciuslaan 33, zondag 10.00 uur G. A. Goldschmeding; 19.30 uur G. van Rooy. genheid opmerkingen te maken, waarmee zo mogelijk rekening zal worden gehou den. Vervolgens willen GS de nota in maart 1982 door Provinciale Staten laten vaststellen. De kritiek kwam voornamelijk terecht op het hoofd van algemeen-directeur De Rooij. Hij nam ten slotte op aandringen van het bestuur van de casinostichting „Het eerste bestuur en ook directeur De Rooij zijn er misschien te veel van uitge gaan dat zij eigenlijk een semi-overheids- instelling runden en dat diezelfde overheid hun gevoerde stuk beleid wel even zou sanctioneren of goedkeuren. En zeker toen het eerste casino zo'n succes bleek is men in een soort roes geraakt”. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur had gevonden wanneer voorlopig met één casino te Zandvoort was gestart. Voor de komende drie a vijf jaar ziet Kroes geen plaats voor nog meer casino’s. De casino-organisatie heeft met name in de eerste twee jaar zichzelf voorbij gelo pen. Er onstond een gigantische financiële puinhoop. Op eigen houtje werd buiten lands personeel veel te veel belastingaf trek gegeven en werden financiële rege lingen getroffen die men later niet kon waarmaken. Van zuinig beheer van overheidsgelden (de netto-winst gaat na- x melijk in de schatkist) was nauwelijks sprake. Daarbij kwam nog dat in de casi no’s gekozen was voor een verkeerd sy steem voor het heffen van kansspelbelas ting waardoor een belastingschuld van enkele honderden miljoenen ontstond. Uitsluitend telefoon: 02550-1051'9 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Aan voerd: griet. 9! vis, 566 kisten ten div Prijzen Per 1 I 20,73-11 kleinmi 21,67-11 Per 4 poontje griet 41 jauw d kabelja schelvi; twee T 90-80, 48, sch men m De b< KW 29 KW 21 10.300, R.K. Kerk, H. Agatha, Breestraat, zater dag 19.00 u„ zondag 10.00, 11.30 en 18.00 u. O.L. Vrouw van Goede Raad, Arends- weg, zaterdag 18.30 uur, zondag 9.00, 10.30 en 18.30 uur. Regina Coeli, Hilbersplein. zaterdag 19.00 u„ zondag 11.15 uur. Apostelkerk, Van Riemsdijklaan, zater dag 19.00 uur, zondag 8.00, 9.15 en 11.00 uur. Kerk en Samenleving, Het Zwanennest, zondag 10 uur geen dienst. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt), Immanuelkerk, Olieslagerslaan. zondag 9 uur en 16.45 uur ds. L. Douw (Ommen). Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, Kerk R.K. Parochie, Frans Netscherlaan, za terdag 18.00 uur mis en samenzang, zon dag 9.30 uur zangkoor, 11.00 uur ander koor. Gereformeerde Kerk, Burgemeester Enschedélaan. zondag 9.30 uur ds. J. Tiersma; 19 uur ds. J. L. Bel (IJmuiden). Adventskerk, Provinciaal Ziekenhuis, zondag 19.00 uur ds. G. J. Rijks. De Dorpskerk, Burg. Enschedélaan. zondag 10.30 uur ds. G. J. Rijks. De Hoeksteen, W. de Zwijgerlaan, zon- k 1 LEI GEI. CONSERVATORIUMMODEL. 3 pedalen Verder nog keuze uit: Steinway Sons, Bosendorfer, BluthnerYamaha e.a. Westersingel 42, Rotterdam.LL-0» mddr)rt Tel. (010) 363500. w. Dagelijks geopend van 9 tot 17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19 tot 21 uur. De casino’s staan op dit moment nog voor 180 miljoen gulden in het krijt bij financiën. Die schuld kon zo hoog worden door een verkeerd belastingsysteem. De Tweede Kamer is inmiddels al akkoord gegaan met een wetswijziging waardoor die fout wordt rechtgezet. Een meerder heid van de Tweede Kamer vindt wel dat de casino’s die 180 miljoen moeten terug betalen. Kroes denkt jaarlijks 30 miljoen gulden te kunnen aflossen op die schuld. Daarnaast zou jaarlijks een zelfde bruto- bedrag voor de schatkist overblijven. „Met de wijziging van het wetsontwerp erkennen regering en Tweede Kamer dat Drs. Kroes heeft weinig sensationele plannen voor de komende jaren. Er is volgens hem tijd nodig om de organisatie nog beter uit te bouwen en om het imago rond de casino’s te verbeteren. Aan nieu we casinovestigingen denkt hij niet en ook het plan om het casino te Zandvoort uit te breiden staat op een zeer laag pitje. Er worden wel methoden onderzocht om meer efficiency aan te brengen in de speelzaal. „In de casino’s is voor drie maanden een proef gestart met een quick-table. Dat is een speeltafel zonder stoelen rond de ta fel. De mensen moeten zelf hun fiches zetten. Dit idee is geboren in de vakantie- tijd toen we gebrek aan personeel hadden. Het lijkt me een goede zaak dat het totale spelgebeuren in de casino’s wat sneller gaat. Wat flitsender. Dat betekent niet direct dat we er Las Vegas van moeten maken”. Kroes verwacht dat de spelauto- maten (fruitkasten) binnen enkele jaren ook in de casino’s, weliswaar in een afge sloten ruimte, zullen hangen. Vanuit de politiek is in het verleden steeds op het toeristisch belang van casi no’s gewezen. Kroes erkent echter dat het buitenlands bezoek aan de casino’s hem is tegengevallen. Doordat alle omringende landen al veel eerder casino’s hadden, heeft Nederland met zijn casino’s voor buitenlanders zeker niet iets exclusiefs te bieden. De nieuwe algemeen-directeur ge looft dat met name het casino in Scheve ningen door een goede reclamecampagne meer buitenlanders zou kunnen aantrek ken. Maar de wervende mogelijkhedeB zijn beperkt. Het is de casino’s wettelijk niet toegestaan de speelhuizen aan te prijzen. zijn ontslag. De nieuwe hoogste casino- baas lijkt in zijn uiterlijk en in zijn hande len de tegenpool van zijn voorganger. De vlotte glamourboy heeft plaats gemaakt voor een gemoedelijk type dat van „al dat uiterlijk vertoon” niets moet hebben. „Doe eerst je werk maar goed en dan mag je schreeuwen”, is zijn devies. Kroes heeft het gevoel dat het adviescol lege van de regering (de Raad voor de Casinospelen) pas in een later stadium, mede onder druk van de publieke opinie, strenger is gaan kijken naar de handel en wandel van de casino’s. Wel dient volgens Kroes opgemerkt te worden dat de vorige casinoleiding vaak handelde overeenkom stig internationale normen. Dat beteken de dat bijvoorbeeld croupiers extra belas tingvoordelen werd gegund omdat die mensen onder dezelfde voorwaarden ook in het buitenland terecht konden. De ministeries van financiën en econo mische zaken hebben de casino’s inmid dels aardig onder curatele gesteld. Alle „Dat er zoveel aan de organisatie man keerde, had ik nooit kunnen vermoeden. Ik was nog maar net binnen of ik kreeg een reeks belastingaanslagen op mijn bu reau”, zegt Kroes die het veel verstandiger stemd op de fooienpot. Wanneer in die pot niet genoeg zit, krijgen de mensen een garantiesalaris, dat lager uitvalt. Zo kun nen verschillen van enkele honderden gul dens per maand optreden. Een groot probleem is dat het juridisch eigendom van de fooienpot nog steeds niet is vastgesteld. Op dit moment gaat bijna iedere maand de hele tronc op aan salaris sen. Maar in de eerste twee jaren van het casinobestaan, toen er veel minder werk nemers waren, is veel geld in die tronc blijven staan. De croupiers vinden dat zij recht hebben op dat geld. I Je kunt Engels leren en Engels leren. 1 Je allerbeste manier is: in Engeland gaan wonen. De beste manier is: een kursus Engels bij tbc Bntish Council in Amsterdam of Den Haag. Want ook daar leert u Engels van de Britten. English dus. het systeem fout was. Naar mijn merwg was een royaal gebaar, in de vorm vaj belastingk-wijtschelding, op zijn plaats ge. weest. Aan die andere kant kan ik me voorstelten dat maatsehappeffij^e weer standen tegen de casino’s zo’n kwijtsehel ding niet rechtvaardigen. De weerstaat) tegen de easino’s merk ik zelfs bij eigen vrienden. Toen ik vertelde dat ft direeteur was geworden van de nationale stichting easinoepeten zei men: ik wist niet dat jij gokte. Maar je hoeft toch ook geen alcoholist te zijn om ais barkeeper aan de slag te kunnen?” Fnaude-affaires zijn de laatste maanden keer op keer rond die eaeinostiehting opge. doken. In Valkenburg en Zandvoort wei den croupiers en een kassier wegens frau de de laan uitgestuurd. „Steeds weer steekt die fraude de kop op. Maar door een inventievere controle hebben we re gelmatig succes bij de bestrijding ervan. Het zijn namelijk steeds weer dezelfde trucs die men uitprobeert. In de meeste gevallen spelen bezoekers samen met een croupier”. Gereformeerde Kerk, Stratingsplant- soen, zondag geen opgave. Hervormde Kerk, zondag 10.00 uur ds. Kwakkelstein (HA). R.K. Kerk, Mariakerk, Spoellaan, zater dag 18.30 uur, zondag 9.45,11.00 en 12.15 u. H. Laurentius, A. Verherentstraat, za terdag 19.00 u„ zondag 9.30 en 18.00 uur. Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, zondag 9.30 uur ds. A. van Leeuwen (in Morgen- sterkerk); 19 uur ds. D. Verhoef. Baptistengemeente Heemskerk, Maer- ten van Heemskerkstraat, zondag 10.00 uur de heer M. N. Looije (Hilversum). Gereformeerde Kerk, Morgenster- straat, Vrijburglaan, zondag 9.30 uur ds. A. vgn Leeuwen; 19 uur ds. D. Verhoef in hervormde kerk. Nieuwe Apostolische Kerk, Gounod- straat, zondag 9.30 uur en 16.00 uur dienst. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en T6450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal succes werd, 15,90 45,85 60.00 180,70 233,00 0,80 De mogelijkheid om op wat soepeler manier om te gaan met hetgeen in een streekplan is opgenomen, ligt al besloten in de interpretatievrijheid (niet wettelijk vastgelegd) en de afwijkingsbevoegdheid en uitwerkingsbevoegdheid (wel wettelijk vastgelegd). Van de afwijkingsbevoegd- heid maken GS momenteel slechts passief gebruik. Een gemeente komt aankloppen om voor een bepaald bestemmingsplan van het streekplan te mogen afwijken. GS bekijken dan met de Statencommissie voor de Ruimtelijke Ordening of aan dat verzoek kan worden voldaan. In de nota stellen GS echter voor om in de toekomst als provinciaal bestuur ook „actief’ van streekplannen af te wijken, indien dat nodig is, door het maken van afwijkings- plannen. De uitwerkingsbevoegdheid is een mo gelijkheid, die in het streekplan zelf moet zijn opgenomen tartikel 4 lid 8 a van de wet op de ruimtelijke ordening). Deze moge lijkheid is in Noord-Holland alleen in de meer recente streekplannen opgenomen en beperkt tot een aantal met name ge noemde gevallen. In het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied bijvoorbeeld geldt dit voor de benoemde open-beraadplannen, de havenontwikke ling aan de Nbordpier bij IJmuiden. GS stellen zich voor om in de toekomst de uitwerkingsbevoegdheid op ruimere schaal toe te passen. in de nota wordt geconstateerd, dat het aantal streekplannen de laatste tijd sterk is verminderd, door samenvoeging van diverse kleine plannen tot één groot. Noord-Hol'land kent momenteel zes streekplangebieden. Voor de vaststelling van het streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied telde de provincie nog tien streekplannen. Met dit laatste streekplan zijn dus verschillende kleinere plannen samengevoegd. Volgens de nota moet ook het aantal van zes nog worden teruggebracht. GS willen hiermee recht doen aan ruimtelijke, sociale en economi sche samenhangen in de provincie. Tot één groot streekplan voor de hete provincie wil men echter niet overgaan, al zou dat gezien genoemde samenhangen wellicht wenselijk lijken. Een der gelijk groot plan zo'n te globaal worden en wei nig interessant voor insprekers, die toch meer direkt bij de eigen regio zijn betrok ken. Bovendien zou zo’n groot plan poli- tiek-technisch niet goed mogelijk zijn om dat het niet in één zittingsperiode van de Staten is te maken. Bij het vaststellen van streekplangrenzen zal een aantal regels in acht worden genomen. In elk geval zuilen de belangrijkste intergemeentelijke sa menwerkingsverbanden niet moeten wor den doorsneden. De concept-nota komt op 3 oktober in de Statencommissie voor de ruimtelijke or dening ter sprake. Daarna, januari 1981 krijgt elke inwoner van de provincie gele- straat 10, zondag 10.00 uur gezinsdienst in „De Opgang”. De Opgang, Florastraat, zondag 10.00 uur ds. G. J. de Vries (HA). Gereformeerde Kerk, Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden, zondag 9 uur ds. L. J. G. IJkel; 17 uur idem. Doopsgezinde Kerk, Meerstraat, zon dag 10.00 uur ds. M. G. Stubbe in Prinses- selaankerk. Middelaarskerk, Moensplein 8, zondag 10.30 uur L. J. G. IJkel (HA); 17 uur ds. A. van Leeuwen (HA). Prinsesselaankerk, zondag 10.00 uur ds. M. G. Stubbe. Vrije Evangelische Gemeente, Van Riemsdijklaan, zondag 10.00 uur en 17.00 uur ds. B. Sijl van Kampen (HA). Christelijk Gereformeerde Kerk, Ko ningstraat, zondag 9.00 uur dienst des Woords, 14.30 uur ds. D. Biesma (Hil- legom). Maranathakapel, Wilgenhoflaan zondag 10.00 en 17.15 uur dienst. Pinkstergemeente Beverwijk-Heems- kerk, Lingestraat, zondag 10.00 uur dhr. B. Piet; 19 uur dhr. J. Reerds. „Toen het casino een Petruskerk, Venusstraat 1, zaterdag 19 u. H. Mis, zondag 10.30 u. Koormis. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, zo. 10 uur en 19 uur ds. Heikoop. Oud-Katholieke Kerk, Engelmundus- kerk, Kon. Wilhelminakade, zondag 10.30 u. morgendienst, schrift en gebed. Leger des Heils, Èdisonstraat, zondag 10 u. Heiligingsbijeenkomst, 10.20 uur veri. samenkomst. Petrakerk, zo. 9.30 uur ds. J. van Leeu wen (Maassluis); 19 uur ds. R. G. J. Timmers. Christelijk Gereformeerde Kerk, Mar conistraat 7, zo. 10.30 uur en 17.00 uur ds. A. J Otter. Baptistengemeente, J. P. Coenstraat, zo. 10 uur ds. A. H. Agtereek; 19 uur de heer C. v.d. Geer (Purmerend). Jehovahs Getuigen, Koninkrijkszaal. Oranjestraat 92, zo. 10.00-14.00 u. vergade ring. Doopsgezinde Gemeente IJmuiden, zondag 10.00 uur da. M. C. Stubbe (in Prinsessekerk, Beverwijk). Vergadering van Gelovigen, Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, zondag 10.00 uur eredienst, woensdag 19.30 uur bijbelbespreking. Pinkstergemeente IJmuiden, 10.00 uur D. P. Hartendorp. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt), zondag 9.30 uur en 17 uur ds. L. J. Joosse. Goede Herderkerk, Velserduin weg, zondag 10.00 uur ds. Jbh. Brezet (HA). Ichthuskerk, Fahrenheitstraal, zondag 9.30 ds. J. L. Bel; 17 uur ds. J. Tiersma (Santpoort). Bethelkerk, zondag 9.30 ds. L. Dorst; 17 uur ds. J. van Leeuwen. Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den, Zeeweg 265, ’t Braambos, zondag 10.00 uur ds. J. van Rossum (Voorburg). R.K. Laurentius, Willemsbeekweg, za terdag 19 u., zo. 10 14.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4