AB VAN OORSCHOT VERWACHT ZWARE STRAF 5 gaan jodelen Hans Kraay onwel I Jeugd leidt Ajax naar zege „Ik kan wel tijdje AZ wijst ultimatum af g - Bte/ TRh Brand (Telstar): „Nederlaag is geen afknapper” I ■■H ■WHH 13 1-MAANDAG 25 AUGUSTUS 1980 I W; GO Vj Kwistig ,,Waarnaaar toe” - /te SPORTS van overtredingen”. Jan Nederburgh gaat naar de goede hoek en pareert de zwak ingeschoten strafschop GOVERT WISSE Haarlem boekt op veel fronten winst ■l-awn, rog. E mate- 355700 Niekerk), l/v/zn Kieft: ,,droomdebuut'\ te zijn. Haarlem is alleen wat gelukkiger geweest dan Telstar. Alle doelpunten wer- o o o o o (Van onze sportredactie) HAARLEM. Op vele fronten boekte Haarlem gisteren op de eerste competitiedag winst. Niet alleen werd streekgenoot Telstar met een 3-1 nederlaag geconfronteerd. van Haarlem-speler Terry Hendriks. Frans Heuser en Koos Kuut (beiden Telstar) ki/ken op afstand toe. mand iets te verwijten. Er is erg veel werklust getoond. Reden dus om tevreden den gemaakt uit rebounds. Wij hadden daarentegen pech bij een aantal acties”. DEN HAAG (ANP). Hans Kraay, de trainer van FC Den Haag, die zaterdag wegens vermeende hartklachten zijn ploeg niet kon begeleiden in de wedstrijd tegen PSV, hervat vandaag zijn werkzaamheden bij FC Den Haag. Zaterdag werd hij onwel toen hij aanwezig was bij de wedstrijd van het C-team. Het cardiogram dat in het ziekenhuis werd gemaakt vertoonde geen afwijkingen. Wel werd hem verboden mee te gaan naar Eindhoven. Kraay: „Volgens de dokter heb ik last gehad van hyperventilatie. Nee, nerveus was ik niet. Ik ben dolblij dat geen afwijkingen zijn geconstateerd. Als ik me vandaag goed voel mag ik weer rustig gaan werken”. fondsei div. ed.) )0b - 15 ,0 O 139;0fl 84,50 100,00 109.50 16.30 43,00 252,00 30,70 77,50 46,50 48,50 73,00 89,50 19,60 124,00 142,40 54,00 110,70 62,10 108,50 lische :en rsen. r dit 59,30 41,00 30,70 269,00 219,00 7526 45.00 136,50 47,60 6020 56,40 12330 67.00b 155,00 115,00 144.50 39,50 58,50 137,00 59,70 54,70 52,00 92,50 85,00 52,00 156,50 52,70 45,00 81,90 35,50 53,00 155,10 111.50 60,00 151.00 43,40 151,00 141,00 75,60e 244,50 35,00 95,00e 191,00 27,50 44,60 41,50 I 51,90 53,30 116,00 i 335,00 1'87,00 167,00 450,00g r (Van onze sportredactie) ZAANSTAD Het bestuur van AZ’67 heeft het ultimatum van Volendam van de hand gewezen. Hierin vraagt de Volendamse voetbalclub een bedrag van meer dan sen half miljoen voor de transfer van Pier Tol naar AZ’67. AZ’67 moet volgens een uitspraak van de KNVB een vergoedingssom voor Tol betalen. Het College van Bindend Advies van de voetbalbond zal dat bedrag op 7 oktober vaststellen. Donderdag zal het bestuur van AZ’67 zich nader over deze zaak buigen. Het ultimatum van Volendam heeft de betrekkingen tussen beide clubs verkoeld. Een bestuursbijeenkomst van beide clubs, die voor deze week gepland staat, gaat vermoedelijk niet door. „Wij willen goede vrienden blijven, maar de vergoedingssom voor Tol moet redelijk zijn”, aldus het bestuur van AZ’67, dat overigens wel heeft meegedeeld, weer internationals voor Oranje af te willen staan. hij bemerkte, dat de dader Van Oor schot was en die had al in een eerder stadium geel gekregen. En tweemaal geel is nu eenmaal rood. Overigens overweegt Telstar een protest in te die nen, omdat Mulder een procedurefout heeft gemaakt. Volgens de reglementen had hij eerst het geel aan Van Oorschot moeten laten zien en pas daarna de rode kaart. Scheidsrechter Mulder deelde gister middag kwistig kaarten uit, want naast Van Oorschot werden ook Van Leen en Van den Ban (beiden Haarlem) voorzien van het geel. Desondanks was Mulder van mening, dat zijn handelswijze niet het gevolg was van de straffe instruc ties, die de KNVB het arbitercorps aan het begin van dit seizoen heeft meegege ven. „Ik zou precies zo gehandeld heb ben als de KNVB ons niet geïnstrueerd had. De overtredingen van Van Oor schot gingen duidelijk over de schreef’. derland achterop raken door de snelheid waarmee hier kaarten worden getrok- i ken. We krijgen binnenkort als enige I land in Europa een soort basketbalvoet- bal. Dat zal problemen opleveren voor onze clubs, die in de Europese toernooi en spelen”. Egbert Mulder tenslotte: „Waar gaat dit naar toe? Het geven van veel kaar ten lost niets op. Dat zag je vandaag ook. Ik trok een rode kaart, maar even later ging men toch door met het maken irtin i n <ror*” zijn twee pure talenten. Zo heb ik er nog een stuk of vijf, zes. Maar ik heb mijn lesje geleerd met Ton Blanker, een talent dat stuk is gelopen op de glorie en de glamour van de publiciteit”. „Nederland heeft nooit de echte Ton Blanker gezien, dat blijf ik volhouden. Daarom wil ik die jonge knapen kort houden. Laten ze eerst maar aan hun maatschappelijke toekomst werken. Di ploma’s halen. Dat voetballen komt wel. Vandaar dat ik vandaag eigenlijk tegen mijn zin een beroep op de jongens moest doen, maar iedereen heeft kunnen zien dat de toekomst van ons voetbal nog niet zo beroerd is”. De 17.000 toeschouwers, die de première van het nieuwe seizoen in Deventer mee beleefden, hebben in elk geval kunnen genieten van een sprankelend Ajax, dat met de fantasieaanval Jensen-Kieft-Van Geel en het defensieduo Ziegler-Zwam- born, zeker niet als de huizenhoge favoriet van start ging. Maar onder aanvoering van een subliem spelende Frank Arnesen en de ijverig zwoegende Dick Schoenaker ontwikkelden de Amsterdammers gevari eerde aanvalspatronen, die met een 2-0- ruststand doelpunten Kieft en Jensen erg mager werden beloond. Een conclusie die de ongelukkig debu- 33|j hoogste prioriteit had gegeven. Hoewel in de oefencampagne kwam vast te staan dat ai) het seoringssyndroom nog geenszins was verdwenen, werd gisteren duidelijk, dat Haarlem zeker wanneer het dit seizoen dezelfde (aanvallende) strategie handhaaft, op dit punt snel vorderingen maakt. korte tijd moest incasseren, want nauwe lijks zeven minuten eerder had de ploeg door een treffer van Keith Masefield de in de eerste helft opgebouwde 1-0 voor sprong bereikt via een door Frank Kramer afgedwongen en door Rob van der Meer benutte strafschop ongedaan gemaakt. Oordeelde Joop Brand later: „De dreun kwam toen we met tien man verder moes ten. Daar zijn we niet meer overheen gekomen”. Een redenering, waarmee zijn collega-trainer Hans van Doorneveld het niet helemaal eens was. „Telstar zat al kapot voordat Ab van Oorschot werd weggestuurd”, zo meende hij. „Overigens was ik niet zo blij met het wegzenden van Van Oorschot, want vaak inspireert het de tegenstand^-”. Dat gebeurde echter nu niet. Haarlem controleerde de wedstrijd, kwam na het incident nauwelijks meer in moeilijkhe den en wikkelde het duel via doelpunten van de recentelijk aangetrokken Alwin Leijsner, die pas zaterdag toestemming kreeg van de KNVB om te spelen, en Tom Nijdam probleemloos naar winst af. „Toch is het geen afknapper”, analy seerde Joop Brand later. „Er valt nie- Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat de Velsenaren op een dergelijke hard handige wijze op hun plaats zouden wor den gezet. De ploeg heerste in het eerste bedrijf zeer nadrukkelijk, was agressie ver en het Haarlem dat zich veel fouten veroorloofde, rustig op zich afkomen. Veel dreiging ging er van de offensieve dadendrang van Telstar echter niet uit, hoewel de opmerkelijk actieve Frank Kramer en Frans Reuser beiden een keer zeer dicht bij een doorbraak waren. Er moest een penalty aan te pas komen om doelman Edward Metgod te passeren. Rob van der Meer liet die mogelijkheid, gecreëerd door Frank Kramer, die zich door Martin Haar tegen de grasmat liet werken, niet onbenut. Dit in tegenstelling tot Terry Hendriks, die vlak voor rust verzuimde zijn team op gelijke hoogte te brengen, nadat Mulder een overtreding van Koos Kuut in het strafschopgebied, met een elf-metertrap had gehonoreerd. Een tegenvaller, die het gebrek aan zelf vertrouwen bij Haarlem in die periode nog eens accentueerde. Hans van Doorne veld daarover: „Veel, vooral jonge, spe lers, zoals Ruud Gullit en Tom Nijdam waren erg gespannen en door die stress situatie bleven zij beneden hun niveau en werden de opdrachten niet goed uitge voerd. In de pauze hebben we daarover gepraat en de routiniers hebben die jon gens in de tweede helft over dat punt heen geholpen. De gelijkmaker direct na de hervatting bracht de rust terug bij Haarlem, waar door met meer overtuiging en overleg dan in de eerste helft de aanvalspatronen wer den opgebouwd. Telstar-poortwachter Jan Nederburgh moest dan ook veel overwerk verrichten om doelpunten te voorkomen. Inspanningen, die uiteinde lijk zonder resultaat bleven, omdat door het vertrek van Ab van Oorschot en door de geringe organisatorische inbreng van vrij verdediger Kees Mens chaos troef was in de Velsense afweer. oteerd U maar bovendien overwon de Haarlemse formatie diverse problemen, die zich in de 2J voorbereidingsperiode hadden geopenbaard. Zoals bijvoorbeeld het maken van doelpunten. Een bezigheid, waaraan de ploeg de laatste drie seizoenen in de eredivisie 450,6 nauwelijks toekwam, omdat ex-trainer Barry Hughes aan het voorkomen daarvan de Ab van Oorschot kijkt bezorgd naar scheidsrechter Egbert Mulder, die naar zijn borstzakje grijpt om de gele kaart te pakken. De Telstar-speler zou even later zelfs de rode kaart krijgen. Met name Wim Woudsma en Leen de Goey hadden ook in de tweede helft moei te het hoge aanvaistempo van de Ajacie- den bij te benen en het verwonderde dan ook niemand dat de gasten de voorsprong uitbouwden tot 4-0. Frank Rijkaard, het ook pas 17-jarige talent dat mocht inval len voor de geblesseerde Lerby, bracht de handen op elkaar door via een opmerke lijke serie schijnbewegingen van het li chaam de hele Deventer defensie op het verkeerde been te zetten en met een prachtige schuiver nummer drie op zijn naam te brengen. Vervolgens was het weer de beurt aan zijn UEFA-collega Wim Kieft om een flitsende, door Arnesen en Schoenaker opgezette, uitval af te ronden. Pas toen kwam er wat meer pit in de Deventer ploeg. Door de falende Jo Kor vet werd het nog 1-4 en het kwam zelfs nog tot 2-4, toen een foutje van Piet Schrijvers de als immer zwoegende Kees van Kooten in staat stelde te scoren. Ab van Oorschot was het niet met de zienswijze van Mulder eens, als zouden zijn overtredingen te zwaar zijn geweest. „De eerste keer viel Leijsner over mijn been en in het tweede geval heb ik mijn sliding erg vroeg ingezet. Ik heb Van den Ban niet eens aangeraakt”. Telstar-coach Joop Brand vond het onverstandig van zijn pupil om tot twee maal toe een duidelijk waarneembare overtreding te maken. „Het waren schoolvoorbeelden van een sliding, maar nu de heksenjacht geopend is, moet Van Oorschot weten, dat de scheidsrechters onmiddellijk met een kaart klaar staan. Internationaal zal Ne- terende Eagles-trainer Spitz Kohn na af loop onderstreepte. „Ik heb Ajax in de oefenperiode gevolgd, maar van wat ze toen lieten zien, was ik niet onder de indruk. Vanavond speelde de ploeg ech ter grandioos, al hebben we het ze in de eerste helft wel erg gemakkelijk ge maakt.” Opstelling: Haarlem: Metgod, Masefield, Haar, Huyg, Van Leen, Gullit, Van den Ban, Balm, Leijsner, Hendriks (Van Niekerk), Nijdam. Telstar: Nederburgh, Verschoor, Mens, Kuut, Van Nieuwpoort, Van Seggelen, Van Oorschot, Reuser, Burna (Van Breevoort), Van der Meer (Plaisier), Kramer. (Van onze sportredactie) DEVENTER Leo Beenhakker, de veelgeplaagde coach van Ajax, glom za terdagavond van trots. Met lood in de schoenen was hij met zijn door blessures geplaagde ploeg afgereisd naar de Deven ter Adelaarshorst voor de seizoenope- ning tegen de Go Ahead Eagles, maar met een blij gemoed aanvaardde hij de thuis reis. De jeugd had hem niet teleurgesteld. Gedwongen door de afwezigheid van Tscheu-la Ling (hij wordt morgen geope reerd), Piet Hamberg, Peter Boeve en Edo Ophof had hij tegen zijn zin, zoals hij later zou verklaren een beroep moeten doen op het aanwezige talent. Op een Wim Kieft bijvoorbeeld, nog maar 17 jaar oud. Maar juist die Wim Kieft legde met twee treffers de basis voor de Amsterdamse 2- 4-overwinning, een nog mager uitgevallen beloning voor een sprankelende show van ogenstrelend voetbal, dat een belofte voor de toekomst lijkt. „Er wordt”, aldus een opgeluchte Leo Beenhakker na afloop, „altijd zo negatief gedaan over de toekomst van ons voet bal. Ik deel die mening niet en je hebt vanavond kunnen zien waarom. Wim Kieft en Frank Rijkaard die in de tweede helft als vervanger voor de ge blesseerde Soren Lerby in het veld kwam x Keith Masefield (nr 15) wordt opgevangen door zijn ploeggenoten Abe van den Ban (uiterst links) en Alwin Lei/sner. nadat hij Haarlem op gelijke hoogte heeft gebracht met Telstar (1-1). Ontreddering is er bij Telstar-doelman Jan Nederburgh. ■W Minstens even belangrijk als het resul taat van deze voor Haarlem zo voortva- Irend verlopen competitie-ouverture is ook ii euwj de invloed die de 3-1 overwinning tegen aan- het dit jaar hoog ingeschatte Telstar op de publieke belangstelling gisteren waren er 6500 toeschouwers ongetwijfeld zal hebben. Een positieve start wekt immers ver wachtingen en stimuleert de gang van de mensen naar het stadion. Er viel overigens voor de opvolger van [.Barry Hughes, Hans van Doorneveld, na ■Pi ►afloop ook een negatieve balans op te Kj maken, want twee van zijn basisspelers, i-Abe van den Ban en Frank van Leen, 'zagen „geel”. Consequenties hebben die kaarten echter niet, omdat pas tot schor sing wordt overgegaan wanneer het totaal van drie is bereikt en dat is bij beiden (nog) niet het geval. Geheel anders ligt dat voor Telstar-aan- voerder Ab van Oorschot, die het competi- tiegebeuren met uitzondering van de ont moeting van woensdag tegen FC Amster dam, voorlopig vanaf de tribune mag vol gen. Van Oorschot, die met de erfenis van twee gele kaarten uit het afgelopen sei zoen aan de nieuwe voetbaljaargang was begonnen, werd na een kwartier in de tweede helft van de goed en consequent leidende Egbert Mulder van het veld ge zonden, nadat hij twee maal achtereen een ontoelaatbare overtreding had ge maakt. Mulder honoreerde beide gevallen terecht met een gele kaart. Een minder plezierige ontwikkeling voor Joop Brand, die Ab van Oorschot dit seizoen een belangrijke rol in het team had toegedacht. Het wegzenden van de captain van de Velsense équipe was de tweede klap, die Telstar na rust in zeer (Van onze sportredactie) HAARLEM. „Ik kan wel vier of vijf weken gaan jodelen”. Met die woorden gaf Ab van Oorschot na afloop van Haarlem-Telstar zelf te kennen, dat hem ongetwijfeld een zware schorsing boven het hoofd hangt. De middenvelder van de Velsense club kreeg gistermiddag in de 10e minuut een gele kaart van scheidsrechter Egbert Mulder, toen hij Alwin Leijsner onreglementair had neergelegd. Achtenveertig minuten later werd Van Oorschot naar de kleedka mer gestuurd, nadat hij Abe van den Ban onderuit had gehaald. Aangezien Telstars aanvoerder nog een tegoed heeft van twee gele kaarten uit het vorig seizoen zal de rode kaart hem zwaar worden aangerekend. Van Oorschot was op de eerste compe titiedag niet de enige, die van het veld werd gezonden. Ook Heerenveen-speler Heyne onderging dat lot. Ab van Oorschot zal ondanks zijn vroegtijdige gang naar de kleedcabine overmorgen van de partij zijn in de thuiswedstrijd tegen FC Amsterdam. De commissie, die de strafzaken behandelt komt namelijk pas donderdag bijeen en zal zich dan uitspreken over de hoogte van de schorsing. Van Oorschot heeft de pech, dat de gele kaart van gisteren niet vier dagen later is gevallen, anders had één van de kaarten uit het vorige seizoen niet meegeteld, aangezien er een verjaringstermijn van één jaar geldt. De rode kaart zal tellen voor twee gele exemplaren. Daarover bestond tijdens de wedstrijd enige verwarring, omdat Egbert Mulder meteen de rode kaart trok. Na afloop stelde de arbiter even wel, dat hij eerst de gele kaart wilde pakken, maar snel de rode greep, toen AD HEESBEEN Metgod, Hendriks (Van

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13