Poolse stakers Volgens minister Albeda gewaarschuwd Uitkering blijft gekoppeld aan het minimumloon vakbondswet Inhuldiging Beatrix Kamer: waardering voor politieacties IPRINSffl Regering Polen belooft nieuwe Aardgas wordt 10 cent duurder Idfershop verplaatst naar Houtmarkt 21 tel. 319309 „Achter Ziekenfonds Spaarneland/Amsterdamse Poort" 3ó R_ RIJPMA dansen is plezier voor 2, 4, 6, 8, 10 EINDELOOS verkort het woord is aan... Trombonist Jan vandaag: Schaap overleden Prijsbeschikking dreigt voor specialisten het weer Situatie drinkwater onaanvaardbaar DANSSCHOOL JOHN STOL o VA KOM MAAR LANGS VANAVOND Klokkenspel Firato agenda pagina 9^ Van Gelder DANSCENTRUM SCHRÖDER Strandverwachting ■Hi Plaatselijk mist fü IJWw.' WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1980 Schopenhauer: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 249 A Inschrijving iedere avond van 7-9 uur. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De minimumuitkeringen blijven gekoppeld aan het minimumloon en ook de koppeling van het minimum loon aan de gemiddelde stijging van de CAO-lonen in het bedrijsleven, blijft bestaan. Binnenkort aanvang nieuwe clubs voor alle leeftijden. Speciale clubs voor gehuwde en verloofde paren als je het allerbeste wilt Raamsingel 16 - Haarlem - Tel. 315015 Beurs12 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Foto/Film21 Modejournaal21 Plaatselijk nieuwsI Radio en televisie/Strips Sport Weerrapporten 5,6,7 i13 23 2 pagina's VERZEKERINGSADVISEURS PENSIOENADVISEURS HYPOTHEEKADVISEURS Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. Kennemer danscentrum KOOIJMAN SANTPOORT 023-370350 Anjer verlovingsringen JUWELIER-DIAMANTAIR HE^^Ktt^Hn^lHIIH Umuider Courant (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) (Van onze kunstredactie) mg 'U (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIES) 't is er gezelliger! (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft vanmiddag haar waardering uitgesproken over het optreden van de politie tijdens de (Van onze redactie buitenland) GDANSK. Het stakingsrecht in Polen zal worden vastgelegd in een nieuwe vakbondswet, die nog dit jaar aan het parlement zal worden voor gelegd. Wel waarschuwde Kosto dat het door de regering aangekondigde verscherpte op treden tegen rellenmakers niet mag leiden tot criminalisering van de kraakbewe ging. Hij maakte onderscheid tussen bo nafide krakers en criminele elementen die volgens hem in de kraakbeweging zouden zijn geïnfiltreerd. Ook de PvdA-fractie zette bij monde van woordvoerder Kosto vraagtekens bij de rol die de media op en voor 30 april hebben gespeeld. Volgens hem heeft de pers de verwachting versterkt dat het tijdens de inhuldiging op geweld zou uit draaien. Trompstraat 12, tel. 14733 nieuwe school Julianakade 18, IJmuiden Aangekondigd ontslag voor enkele honderden werknemers luidt voor Van Gelder in Velsen-Noord bepaald niet de algehele ondergang in. Be drijfsdirecteur M. Veth ontzenuwt met die vaststelling landelijke be richtgeving die ten onrechte zo’n ontwikkeling suggereert. De vorige week afgekondigde bedrijfssanering draagt het karakter van een afslan king. Nog levenskrachtige bedrijfs onderdelen goed voor nog altijd 550 arbeidsplaatsen, blijven in Velsen- Noord onaangetast. Van 29 augustus tot en met 7 sep tember zal in de Amsterdamse RAI weer de nationale radio- en televisie- tentoonstelling Firato worden ge houden. Onze medewerker Hugo van der Heem bericht over deze giganti sche elektronica-kermis op de pagi na's 31/35 en 33/37. Een hogedrukgebied oefent een gunstige invloed uit op het strand weer. Daarom ook morgen vrij zon nig en goed weer met een zwakke zuidoostelijke wind. In de middag 21 of 22 graden, zeewater 18 graden. Tegen het weekeinde meer bewol king, maar een aangename tempera tuur. makelaardij - verzekeringen -hypotheken Kennemerlaan 162 -IJmuiden-Tel. 11544 LID NBM-MCC LID NVA DEN HAAG-UTRECHT. Het heeft er alle schijn van dat de medische specialis ten een prijsbeschikking over hun tarie ven boven het hoofd hangt nu zij niet van zins zijn het overheidsbeleid op inkomens- gebied te volgen. Vrijdag zal de minister raad het conflict met de specialisten be spreken. De kans bestaat dat een prijsbe schikking per 1 september zal worden uitgevaardigd, maar geheel zeker is dit niet. In deze zaak ziet het er naar uit dat bij het ministerie van Economische Zaken (waar het prijs- en inkomensbeleid is ont worpen) weinig bereidheid bestaat tot na der overleg, gezien de harde opstelling der specialistenvereniging. Daarentegen voelt de verantwoordelijke bewindsvrouw van Volksgezondheid (mevrouw Veder) wel voor overleg om de kwestie niet verder te verscherpen. Het kabinet moet de knoop doorhakken. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De aardgasprijs gaat volgend jaar een dubbeltje per kubieke meter omhoog. Het kabinet is het hierover eens geworden tijdens het afrondend ge sprek over de begroting voor volgend jaar, die op Prinsjesdag (16 september) bekend zal worden gemaakt. WARSCHAU. De Poolse regering waarschuwt in het partijblad Trybuna Ludu van vandaag voor „onberekenbare gevolgen” indien de stakingen voortdu ren. „Polen ligt binnen het onmiddellijk veiligheidsbereik van de Sovjet-Unie”, zo staat in het artikel. Politieke waarnemers vatten dit op als een bedekte waarschuwing voor een Rus sische inval. In het artikel levert de com munistische partij zelfkritiek en noemt de eis van vrije vakbonden waaraan de sta kers vasthouden, „niet reëel”. Haarlems 1e Danscentrum, Zijlstraat 24-30 De regering gaat de Sociaal Economi sche Raad (SER) vragen of deze ook vindt dat de stijging van de olieprijzen niet meer via de prijscompensatie aan de werknemers moet worden vergoed. Dat heeft minister Albeda van Sociale Zaken vanochtend gezegd op de jaarlijkse bijeenkomst van Nederlandse ambassa deurs. Hij zei dat de last die de financie ring van de sociale zekerheid met zich meebrengt kleiner moet worden, maar dat de aard van het stelsel niet mag worden aangetast. Er moet naar gestreefd worden dat minder mensen een beroep op de sociale zekerheid gaan doen. Het kabinet komt op korte termijn met maatregelen om het ziekteverzuim terug te dringen. Ook zal het bergrip passende arbeid worden verruimd, zodat het voor werklozen moeilijker wordt aangeboden werk te weigeren. Volgens de minister heeft onderzoek uitgewezen dat een verlaging van de uit keringen ertoe leidt dat mensen actiever naar werk gaan zoeken. Of ze dat dan ook vinden, zei de bewindsman niet. Op lange termijn streeft de regering ernaar de hoogte van de uitkeringen te laten afhan gen van de duur van de verrichte arbeid. Bovendien wil het kabinet arbeidsonge schikten opnieuw inschakelen in het ar beidsproces. Arbeidsongeschikten zullen slechts voor dat deel waarvoor ze arbeids ongeschikt zijn verklaard een hoger be roep kunne doen op de WAO. Voor het overige zijn ze dan aangewezen op de lagere uitkeringen voor langdurige werk loosheid. Volgens minister Albeda zal een gedeel te van de bezuinigingen van de ambtena ren moeten komen. In de eerste plaats zullen die te maken krijgen met het res tant van de kortingen uit Bestek ’81. Bo vendien wil de regering de topinkomens bij de ambtenaren verlagen. Plannen voor plaatsing van een ge meentelijk carillon op een passende plek in Heemkerks centrum zijn nau welijks meer reëel te noemen nu voor huisvesting een klokketoren ont breekt in het gemeentehuis dat mo menteel aan de Bachstraat in aan bouw is. In kritische correspondentie gericht tot de gemeenteraad wordt daarvan gewag gemaakt. Wij zijn Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023-317609. Na 18.00 uur 023-262774. Adviseurs in verzekeringen -1 en financieringen. Lid N.V.A. rellefi op 30 april in Amsterdam, toen koningin Beatrix werd ingehuldigd. VVD-woordvoerder Jacobse verweet het Amsterdamse stadsbestuur te hebben nagelaten op te treden tegen acties van krakers. Volgens hem is daardoor de sfeer rijp gemaakt voor rellen op 30 april. Vol gens de VVD moet de rechtsorde in de hoofdstad zo snel mogel’jk worden her steld, bijvoorbeeld door het radiostation van het kraakpand de Groote Keyser tot zwijgen te brengen. Dat laatste vond ook CDA-woordvoer- der Bremen. Hij zei bovendien dat de media zorgvuldiger hadden kunnen han delen en veronderstelde dat overleg voor af tussen overheid en pers nuttig zou zijn geweest. deur staat open: kun je ns kijken hoe t er van binnen uit ziet bandje staat aan: kun je ns horen wat voor muziek we gebruiken misschien heb je vragen stel ze maar voor het komende seizoen, Kunnen alleen nog jongens en enkele combinaties (jongen plus meisje) geplaatst worden. inschrijving dagelijks van 3-9 uur llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Surinaamse vlucht Bij de verdragsclausules die behoorden tot de procedure van Suriname’s onafhan kelijkheid hebben de toenmalige Suri naamse en Nederlandse regeringen ver zuimd. het probleem van de massale volksverhuizing te onderkennen en te be handelen als een noodsituatie. Zij hebben theoretisch volkomen terecht - het vrije verkeer van Surinamers en vestigingsmo- gelijkheden in Nederland niet willen on derwerpen aan dwangmaatregelen, maar over het hoofd gezien dat de situatie in beide landen precair zou kunnen worden. Op het moment van de verdragssluiting was echter al duidelijk merkbaar, dat de massaliteit van de emigratie naar Neder land ernstige bestaansproblemen voor Suriname als zelfstandige natie zowel als voor de individuele Surinamers zou doen rijzen, zodat destijds een noodgedwongen belemmering van de wilde vlucht toch duidelijk op haar plaats zou zijn geweest. Nu is op verbazingwekkend snelle ma nier een geheim gesprek van betrokken bewindslieden in Nederland met leden van een Kamercommissie uitgelekt, waar in de stellige aankondiging schijnt te zijn gedaan van een spoedig in te stellen vi sumregeling. Dat zou dan gebeuren vóór het tijdstip, waarop de overeengekomen vrije emigratie zou eindigen, namelijk 25 november. Een op korte termijn ingaande visumregel zou dus in strijd zijn met de oorspronkelijke overeenkomst en waar schijnlijk door beide partijen besproken zijn. Wanneer moet worden geconstateerd dat van de 530.000 inwoners van Surina me er nu al 180.000 in Nederland wonen, dan verbaast men zich alleen nog maar over het feit dat deze voorspelbare leeg loop indertijd de regering-Arron niet heeft verontrust. Men moet daar toch heb ben kunnen berekenen aan de hand van de actuele cijfers van toen, dat Suriname niet alleen in getal maar ook in kwaliteit een niet meer functionabele samenleving zou overhouden. Dat van Nederlandse zij de niets is ondernomen om onze voormali ge kolonie van zelfmoord af te houden, is al even onbegrijpelijk. Nu het eigenlijk al te laat is, grijpt men blijkbaar tóch naar dwangmiddelen. Mevrouw Haars, de staatssecretaris die bereid is iedere emi grant, jong en oud, onder de loep te leggen om het vlekje te vinden dat formeel vol doende is om de ongewenste uit te wer pen, heeft niets kunnen verzinnen om de volksverhuizing der Surinamers althans enigszins te vertragen, wat niet alleen in het belang van Suriname maar vooral van de Surinamers zelf zou zijn geweest. Ook in de ontwikkelingssamenwerking is geen handvat gevonden om de Surinaamse overheid van haar kant te motiveren tot initiatieven, die de lust tot vluchten zou den hebben ingedamd. Waar het Neder landse geld in Suriname ook voor ge bruikt is, in ieder geval niet om onmisbare en ambitieuze elementen te inspireren tot activiteit in eigen land. Nu een onduidelijk autoritair bewind met onvoorspelbare in- tentiês het ontwikkelingsgeld in handen gespeeld krijgt, gaat men in Den Haag broeden op een ingreep die de Surinaam se junta welkom zal zijn. Dat nu immers veel mensen óók nog uit Suriname weg willen uit vrees voor de militaire dictatuur en het totaal gemis aan democratische controle, heeft blijkbaar Den Haag dan eindelijk wakker geschud. Met het gevolg dat juist die mensen worden getroffen, die meer politieke dan welvaartsvluchtelin- gen zijn. ■Ilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dit is gisteravond bekendgemaakt na een vergadering van de centrale raad van de vakbonden in Polen. Op deze bijeen komst maakte vakbondsvoorzitter Jan Szydlak zijn aftreden bekend. Afgelopen zondag was hij al uit het politbureau ge zet. Hij wordt vervangen door de voorzit ter van de bond van metaalarbeiders, Jan- kovski. Volgens regeringsonderhandelaar Ja- gielsky, die gisteravond voor een vergade ring van het politbureau van Gdansk naar Warschau reisde, zal de nieuwe vakbonds wet van de huidige bond „een geheel zelf- besturende organisatie” maken. Het overkoepelend comité van stakers MKS blijft echter bij de eis dat nieuwe en vrije vakbonden moeten worden opgericht. Bo vendien werd door de stakers gezegd, dat de stakingsvrijheid alleen voor steden langs de Oostkust zou gaan gelden. Elke avond van 7-9 uur inschrijving voor jongens, 18+, 20+stellen, paren 25-40 en 35-. j. Vakkundig en met volledige garantie. Vernieuwen van alle soorten dakbe dekkingen, goten, platten, kapellen |etc. Wie ouder wordt, ziet steeds meer maskers vallen. HAARLEM. Geheel onverwacht is gistermiddag de bastrombonist Jan Schaap, die meer dan 32 jaar aan het Noordhollands Philharmonisch Or kest verbonden is geweest, tijdens een repetitie van het orkest onwel gewor den en na een hartaanval overleden. Jan Schaap kwam op 1 oktober 1948 bij het NPO in dienst. De musicus dirigeerde enkele jaren de Harmonie- kapel De Eendracht van Van Gelders Papierfabrieken in Velsen en gaf zan- grecitals in Haarlem. Voor de mooiste dag in uw leven Winkelcentrum Schalkwijk De twee belangrijkste mannen in het Poolse conflict op dit moment: regeringsonderhan delaar Jagielsky (links) en stakingsleider Walesa (rechts). Omringd door zwijgende stakers lopen beiden naar het vergadercentrum op de scheepswerf in Gdansk. Woordvoerder Wisniewski van het MKS land zou moeten gelden, omdat anders in waarschuwde gisteravond dat vakbonds- heel Polen stakingen zouden uitbreken, vrijheid en stakingsrecht voor het hele zie verder pagina 4 'WA"- uva\a"' 1 NOORDWIJKERHOUT (ANP). Mi nister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne acht de huidige situatie van het drinkwater niet aanvaardbaar. Drink waterbedrijven kunnen geen veilig drink water meer produceren zonder intensieve toepassing van chemicaliën, zoals chloor, ozon en actieve kool. Hij is van mening dat de overheid er naar moet blijven streven dat het grondwater en het oppervlaktewa ter, waaruit het drinkwater wordt bereid, niet langer worden bevuild door voor de volksgezondheid gevaarlijke stoffen. Zui veringsinstallaties vormen daarvoor geen oplossingen. Dit zei de bewindsman vandaag tijdens de opening van een driedaagse internatio nale conferentie van drinkwaterdeskun- digen in Noordwijkerhout, die is georga niseerd door het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening (RID). De minis ter vindt dat we in staat zouden moeten zijn uit het oppervlaktewater drinkwater te maken met gebruikmaking van simpele middelen, waaronder zandinfiltratie, zo als dat in het begin van de eeuw gebruike lijk was. Om dit te bereiken zullen de giftige en niet afbreekbare chemische stoffen in de rivieren en meren opge spoord en verder verwijderd moeten worden. II In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overdag perioden met zon en waarschijnlijk droog. Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden, middagtemperatuur on geveer 22 graden. Eerst weinig wind, morgen tot matig toenemende wind uit zuid tot zuidwest.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1