ÏT Chrysanten voor tuin maar ook huiskamer (5 J «1 ■MH Deursloten onderhouden Een nieuwe schakelaar Vertaalmachine in zakformaat Breng gereedschap nu in veiligheid z MM 29 WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1980 A X 3 Vaste planten PM QBQQSBQUUiS QIIOaSlIlQOIlilB EJ Q a O B 8 - - Snijbloemen S3 - Eenjarigen "I Gieten als n album jk I ir paludsodum. a PHHIPS f r foor 5 O Informatie stolde en de vorm behield waarin het was gegoten. Nadat het produkt uit de mal was gehaald, moest het nog worden afgewerkt door middel van schuren, Chrysanthemum maximum of groot- bloemige margriet. Uit deze soort zijn diverse mooie tuinvormen gekwekt met Iemand meldde ons: Ik heb laatst een nieuwe schakelaar gekocht om een ou derwets en bovendien kapot exemplaar te vervangen. De verkoper in de winkel prees me het ding aan als het modernste wat er is en het zag er ook heel fraai uit. Hetzelfde klemsysteem vindt men ook in de nieuwe lasdoppen, waarmee dra den in centraal-, las- en andere dozen in de elektrische installatie aan elkaar wor den gezet. die reis o gegoten en daarna afgekoeld, zodat het frezen, polijsten, lakken en dergelijke. Maar thuis gekomen kon ik met geen mogelijkheid de schroefjes vinden waar op ik de draden moest aansluiten. Is nu ineens de hele montagetechniek van elektrisch schakelmateriaal veranderd? Let er op dat u de bruine (fase)draad in de inbouwdoos van het stopcontact in het met P gemerkte insteekgat aan brengt, als het om andere dan éénpolige schakelaars gaat. De potchrysant wordt het hele jaar door in bloei te koop aangeboden. Meestal wordt hij na de bloei weggegooid, maar u kunt hem ook heel goed in de tuin uitplanten. Hij zal dan uitgroeien tot een ..normale tuinchry sant van zo 'n 100 cm hoogte. De chrysant is niet alleen van de bekendste planten, ook een ons w «rr W W W de plant helemaal overdekt met enkele, gele bloempjes. Chrysanthemum frutescens of struik- margriet. Dit is eigenlijk een halfhees- tertje, dat niet winterhard is in ons kli maat. De plant wordt vaak gebruikt in combinatie met geraniums. De sterk ver takkende struik kan zo’n 100 cm hoog worden en is de gehele zomer overladen met margrietachtige bloempjes. Om de plant jaren achtereen in leven te houden, moet u hem 's winters op een koele, maar vorstvrije plek laten overwinteren en omstreeks half mei weer buiten uitplanten of in kuipen op potten. ruimtelijke (sierjschaakstukken. Om dat de verwerkingstijd ongeveer 10 mi nuten bedraagt, moet het mengsel on middellijk na het aanmaken in de mal worden gegoten. Deze kunststofmallen worden kant en klaar geleverd (merk: Hobby Time). U kunt ze zo vaak gebruiken als u wilt. Na circa 30 minuten is de gietmassa hard en kan het produkt uit de mal worden ge haald. Natuurlijk bent u er dan nog niet: de afwerking maakt er pas een waarde vol werkstuk van. Ook hiervoor bestaan diverse moge lijkheden. Allereerst moet het materiaal met zogenaamde isolatiegrond worden afgedekt, zodat verf en dergelijke er niet meer in kan trekken. Houtstructuur (zie de lijst om de reliëfvoorstelling op de foto) kunt u bewerken met beits, ver krijgbaar in diverse houtkleuren, terwijl het zogenaamde metalloidglazuur het werkstuk een metaalachtig uiterlijk geeft (zie de „kopergravure” in de „hou ten” lijst). Zo ontstaat een sfeervol geheel, dat bijna niet van echt is te onderscheiden. Met behulp van koudglazuur, giasverf, patina en andere bewerkingsvloeistof- fen krijgen keraminfiguren het uiterlijk van aardewerk, ivoor of gewoon gelakt. Mogelijkheden genoeg dus, en dat geldt ook voor toepassingen: wanddeco raties (sommige compleet met lijst), wandtegels en andre reliëfs, metaal- of houtkleurige versieringen of ornament jes op dozen, spiegels; deuren en andere veelal witte bloemen met een geel hart. De planten worden zo’n 50 tot 100 cm hoog, afhankelijk van de variëteit en bloeien van juni-oktober. Het zijn prima snijbloemen. Uc temmen v au iici o ticci oud. Al eeuwenlang worden gebruiks- I en siervoorwerpen gegoten van tin, brons, ijzer, klei enz. Dat gebeurde op handambachtelijke wijze. Het vloeiba re materiaal werd in vormen of mallen Chrysanthemum Leucanthemum of wilde margriet. Dit zijn witte margrieten met een geel hart, die men in ons land ook nog wel in het wild aantreft. Ze worden zo’n 50 cm hoog en hebben iets kleinere bloemhoofdjes dan de Chrysan themum maximum. De bloeitijd valt van juni-augustus. Chrysanthemum coccineum. Van deze (want die kunnen uiteraard ook in de zomer ontstaan): wegpoetsen met staal- wol en met vaseline of olie behandelen. Een goede olie om gereedschappen te behandelen is Multi-Spray van Alabasti- ne; dat smeert èn beveiligt geruime tijd tegen roest. Berg kleine dingen in dozen of laden. Hang nooit gereedschap direct tegen een muur, ook al lijkt die altijd mooi droog te zijn. Een eenvoudig, maar veilig ge reedschappenbord kan worden gemaakt van een stuk spaanderplaat dat met en kele houten regels tegen de muur wordt bevestigd. Overigens kan het helemaal geen kwaad om, ook al zijn alle nodige voor zorgsmaatregelen genomen, tijdens de winter enkele malen te inspecteren of de spullen het goed maken. Een onschuldig lijkend roestplekje is misschien twee maanden later een gemeen ingevreten stukje verwoesting van uw dure hand zaag! Nee, niet ineens helemaal. Maar de „nieuwe generatie” schakelmateriaal heeft in plaats van aansluitklemmen met schroefjes, insteekgaatjes voor de ge stripte uiteinden van de installatiedra- den. U steekt het blote stukje draad in zo’n gaatje (ongeveer 1 cm strippen) en dan zit de draad vast. Moet hij weer los, dan trekt u aan de draad, terwijl u tegelijkertijd een draaiende beweging maakt. Het is een handig systeem, maar je moet er eerst even kennis mee maken. kunnen naar wens wor den verwisseld. Ara bisch en Japans worden niet in de betreffende lettertekens weergege ven, maar fonetisch, dus leesbaar en uitspreek baar voor westerlingen. Het aantal van 2800 woorden lijkt nogal be perkt, maar op reis kom je er een heel eind mee. Bovendien zijn woorden die met elkaar verband houden groepsgewijs op geslagen, zodat vaak een synomiem kan wor- middel op den duur er ger dan de kwaal. Spuit liever smerende grafiet in het slot; via het sleutelgat en via de kie ren van de schoten. Be weeg de deurkruk en de sleutel daarna enkele malen heen en weer. Het grafietmiddel verspreidt zich dan door de slot kast. Wanneer een slot, on danks regelmatig sme ren, erg stroef gaat wer ken, haal het er dan uit. Verwijder de deurkruk (pennetje uittikken) en draai de schroeven van de slotplaat uit. Het hele slot kan dan worden uit genomen. Soms is via het sleutelgat binnengeko men (of erin gestopt) vuil de oorzaak. Het kan ook een opeenhoping van roest zijn. In het laatste geval kan het slot een tijdje in een petroleumbad worden gelegd; laat het daarna drogen en spuit via alle openingen flink wat smeergrafiet in de slot kast. Baat dit allemaal niet, koop dan maar lie ver een nieuw slot. Neem het oude mee naar de Gewoonlijk wordt naar deursloten weinig omgekeken; wij nemen gemakshalve maar aan dat zulke dingen eeuwig blijven functioneren. En als er dan ineens iets misgaat, worden we daar boos om. Terwijl het meestal aan ons zelf is te wijten. Een slot heeft namelijk onder houd nodig. Vooral sloten op bui tendeuren zijn gevoelig voor roestvorming, met name de gewone ijzeren insteeksloten waarmee keuken-, achter- en bal kondeuren zijn uitge rust. Het is vaak meteen aan de zogenaamde schoten (de uit de deur stekende metalen pen nen die in de sluitplaat op het kozijn vallen) te zien hoe het met het in wendige van het slot is gesteld. Wanneer die schoten zijn verroest, zal het er binnen in de slotkast ook niet zo best voorstaan. Knarsende geluiden bij het omdraaien van de sleutel duiden eveneens op verregaand „achter stallig onderhoud”. Dat kan op een dag verve lend worden; als het slot ineens blijft steken, ter wijl de sleutel er omge draaid inzit, wordt het tobben om de deur weer open te krijgen. Daarbij loopt de sleutel kans te breken. En dan is Leiden helemaal in last. Voorkom die narighe den door elk slot van tijd tot tijd (tweemaal per jaar) even te smeren. Olie is voor dat doel be slist niet geschikt die gaat samen met stof, aankoeken en dan is het den gezocht. Er zit ook een vast geheugen met veelgebruikte termen en uitdrukkingen in het ap paraatje, evenals een mogelijkheid om maten en gewichten om te rekenen. Of het leren van talen nu overbodig is gewor den? Die illusie heeft ui teraard ook de fabri kant (Philips) niet. Maar een handig hulp middel is het zeker, vooral voor mensen die veel op reis zijn. Zo’n robotvertaler, makkelijk mee op kan worden genomen, kost circa f 600, waarbij dan nog per „taalmodu le” een bedrag van f 130 komt. Op het toetsen bord wordt bijvoorbeeld een Nederlands woord ingetikt, de taaltoets wordt ingedrukt en daar verschijnt de vertaling in de gewenste taal. Al thans wanneer dat woord in het „pakket” van 2800 woorden zit. i Er is veel veranderd. Tegenwoordig zijn er andere technieken, nieuwe mate rialen en doen machines het werk. Hier en daar zien we echter nog een vakman (bijvoorbeeld de tinnegieter), die het am bacht uitoefent zoals dat vroeger werd gedaan. Zoals dat met zoveel „oude ambach ten” is gebeurd, begon de amateur zich voor het gietwerk te interesseren. Met name in de hobbysector zijn er diverse mogelijkheden voor metaal (tin, lood), gips, klei, was en kunststof. Door het gebruik van kunststoffen zijn de giettechnieken vereenvoudigd en de mogelijkheden voor de hobbyist enorm uitgebreid. Het uit Duitsland af komstige Keramin is daar een voorbeeld van. Dit universeel te gebruiken gietpoe- der wordt met water aangemaakt en is bedoeld voor het gieten van reliëfs of ruimtelijke figuren. Op de foto ziet u beide toepassingen: een reliëf in de vorm van een schilderij De chrysant is het hele jaar door als snijbloem te koop, bovendien zijn de meeste soorten op water erg lang houd baar, zodat het niet vreemd is dat deze snijbloemen erg populair zijn geworden. Voor de snijbloemen wordt dezelfde programmering toegepast om de plan ten door middel van belichting het hele jaar door in bloei te krijgen. Behalve hiervoor genoemde indeling in vaste planten en eenjarigen kunnen we (en dat is zeker- ook voor de snijbloemen van belang) een indeling maken naar de bloemvorm. De meest bekende soorten zijn dan: enkelbloemige, pomponbloemige, groot- bloemige en spinchrysanten. In het najaar worden ook wel buiten chrysanten als snijbloem te koop aange boden. borderplant kunt u prima snijbloemen plukken omstreeks mei-juni, als de plan ten bloeien. Behalve de roze stamvorm moet u wel voor voldoende steunmateri- aal zorgen, omdat de bloemstengels nog al makkelijk omvallen. De plant wordt door bloemisten meestal Pyrethrum genoemd. Chrysanthemum serotinum. Deze bos- sig groeiende plant wordt wel zo’n 150- 200 cm hoog en is uitstekend in de bor der te gebruiken, omdat hij meestal ste vig genoeg staat. De bloemen verschij nen in september en hebben een geel hart met witte straalbloemen. Chrysanthemum rubellum. Deze tuin chrysant wordt zo’n 100 cm hoog en heeft bovenin vertakte stengels. De bloei valt in september-oktober en de bloe men zijn roze of rood. Potchrysant. Van de Chrysanthemum indicum worden diverse variëteiten ge bruikt voor de zogenaamde jaarrond- potcultuur. Dit houdt in dat de kwekers door een kunstmatige verlichting deze zogenaamde kortedagplanten het hele jaar door in bloei kunnen krijgen. Even eens worden er remstoffen gebruikt om de plant klein te houden. Zoudt u deze plant omstreeks mei in de tuin uitplanten, dan zal hij gewoon uitgroeien tot een hoogte van circa 1 meter en zal in het najaar pas gaan bloeien. U kunt ze trouwens na de bloei altijd in de tuin uitplanten. lage struikjes vormt met witte bloemp- i jes en Ball’s White met dubbele witte bloempjes die erg geschikt is als snij- i bloem. Chrysanthemum segetum of gele gan- i zebloem. Heeft wat blauwgroen loof, i wordt zo’n 50 cm hoog en heeft van juli tot de herfst goudgele bloemen met een 1 zwartbruin hart. Het is een prima snij bloem en een goede borderplant. Chrysanthemum multucaule. En lage soort die uitstekend geschikt is voor de border of in de rotstuin. In de zomer is De vertaler kan drie modules bevatten; die l u zult i zien dat er veel meer chrysanten zijn dan u ooit had verwacht. I Chrysanthemum paludsodupi. Een eenjarige, kleine soort die in de zomer is i overdekt met kleine witte bloemen. Als I men de uitgebloeide bloemen regelmatig weghaalt, bloeit de plant van mei tot augustus. 1 Chrysanthemum parthenium of moe- i derkruid. Een erg leuk tuinplantje dat eind april in de volle grond gezaaid kan i worden. De bloeitijd van deze plant valt omstreeks juni-september. Als u de I plant eenmaal in uw tuin hebt, kunt u I hem beschouwen als een vaste plant, omdat hij zichzelf vaak weer uitzaait. i Er zijn enkele variëteiten van te krij- J gen, zoals de Goudbal met dubbele goudgele bloemen, de Witte Ster, die Over enige tijd wordt het voor al het gereedschap dat in schuur, garage of andere vochtgevoelige ruimten is opge borgen, weer een lastige periode om te overleven. Wie een centraal verwarmde ruimte als doe-het-zelf-werkplaatsje heeft, is gelukkig. Want daar loopt het gereedschap weinig kans aan roest ten onder te gaan. Schuren en garages zonder verwar ming echter zijn tijdens najaar en winter minder geschikt als opslagruimte voor gereedschap. In die tijd zal zo’n ruimte ook niet erg vaak als werkplaats worden gebruikt. Er wordt dan in veel gevallen ook niet zo erg op het gereedschap gelet en wanneer men dan in het voorjaar wild enthousiast aan de gang wil, grijnst roestbruin op zaagbladen, beitels enz. de eigenaar tegen. Het is natuurlijk mogelijk om alle roestgevoelige spullen tijdens de winter op een veilige plaats binnenshuis op te bergen. Is daarvoor echter geen gelegen heid, dan zal de doe-het-zelf-uitrusting in meer barre omstandigheden moeten overwinteren. Kijk het daarom, voordat het slechte weer komt, goed na. Maak het schoon en wrijf het licht in met zuurvrije vaseline. Scharnierende delen smeren met dunne olie. Tangen controleren op hun wer king: helemaal openen, smeren en enke le malen open en dicht doen. Waar al roestplekjes zichtbaar zijn 1 liefhebberij I De techniek van het gieten is heel en ruimtelijke (sier)schaakstukk ise met sen danken gebruiksvoorwerpen, schaakstukken (diverse middeleeuwse, Griekse en Oos terse figuren) en -borden, ruimtelijke figuren, beeldjes enzovoort. Wilt u meer weten over deze boeiende knutselhobby, ga dan eens een kijkje nemen bij uw handenarbeidwinkelier. Daar kunnen ze u verder informeren over prijzen, benodigde materialen, hoe veelheden, werkwijze en dergelijke. Is dat niet het geval, dan kunt u bellen naar de importeur, de firma Kars en Co bv te Kesteren, telefoon 08886-1825. winkel, om er zeker van te zijn dat u een overeen komstig type kiest. Let ook op de bevesti ging van sloten. Niet zel den hangen de schroe ven van de slotplaat er armetierig bij. Indraaien van een iets langere schroef kan het euvel verhelpen; zo niet, vul dan de schroefgaten met enkele in houtlijm ge dompelde lucifers, laat de lijm drogen en steek het uitstekende deel van de lucifers af. Priem een gaatje en breng de schroeven (eventueel nieuwe) weer aan. Te grote (uitgesloten) sleu telgaten maken de kans op vervuiling groter. Monteer dan een sleutel- gatplaatje. Ten slotte de sluit plaat; dat is de metalen plaat in het kozijn, met gaten voor dag- en nachtschoot. Controleer de sterkte van de beves tiging; schroeven vast draaien en zonodig ver nieuwen. Terwille van de veiligheid kan worden overwogen om een zwaardere sluitplaat aan te brengen. een maar van de veelzijdigste soorten. In ons land kennen we chrysan ten als snijbloem, als potplant en als tuinplant. Vooral als snijbloem is de chrysant erg populair, omdat ze het hele jaar door wordt aange boden. Daarvoor hebben de kwekers een speciale cultuur ontwikkeld, zodat ze gedurende het hele jaar door kunnen bloeien. Ook voor de pot- plantjes wordt deze cultuurmetho- de toegepast, waardoor ook die het hele jaar te koop worden aange boden. De tuinplanten kunnen we onder scheiden in eenjarige en vaste planten. Er zijn heel wat mooie poorten van deze plant en Een vertaalmachine in pocketformaat, opge borgen in een polstasje, in staat om 2800 Neder landse woorden en uit drukkingen te vertalen in het Engels, Duits, Frans, Noors, Spaans, Italiaans, Arabisch en Japans (ook omgekeerd) is werkelijkheid ge worden. -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 29